ftïois»' 62e Jaargang M4ANDAQ 7 JULI BINNENLAND FEUILLETON VROUWENLIST Stads= en Provincienieuws KAREL I SIGAREN VRUCHTEN WAFELS VLISSINCSCHE COURAINT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal meren f 2.20 per drie maanden. Franco door hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-ahon- nementen 17 cent, alles bij voormtbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere repel' meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betrehende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dingen én Dienstaanvragen, enz prijs bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familiebeiïchten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Jaardag van H. M. de Koningin. De minister van binnenlandsche za ken heeit aan de Commissarissen der Koningin in de provincies geschreven, dat, nu 31 Augustus dit jaar valt op een Zondag, z.i. voor feestelijkheden ter viering van den verjaardag van de Koningin 1 September bestemd dient te wor'den. Hij verzoekt aan de Commis sarissen, de gemeentebesturen hiermee in kennis te stellen. De nieuwe Tariefwet. Naar uit parlementaire kringen aan „de Tel." gemeld wordt, heeft de nieuwe Tariefwet bij het onderzoek in de afdeelingen van de Twede Kamer sterken tegenstand ontmoet, niet alleen bij alle linker groepen, doch ook bij rechtsche Kamerleden, nl. bij de Chris- teiijk-Histörischen. Blijft deze fractie bij haar principieel verzet (gelijk dit ook tot uiting is gekomen bij de ver lenging van het Schoenenwetje), dan worden de kansen op aanneming van het ontwerp ongunstig geacht. Gewelddadige levensberoovingen. iHet Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt betreffende de statistiek dei- gewelddadige levensberoovingen het volgnde mede In 1923 bedroeg het aantal gerechte lijk geconstateerde gewelddadige le vensberoovingen door misdrijf 63, door zelfmoord 517. Onder de laatstgenoem den kwamen voor 360 mannen en 157 vrouwen. Van de mannen waren er on gehuwd 138, gehuwd 161, gehuwd ge weest 61. Voor de vrouwen waren deze cijfers resp. 57, 23 en 27. Van het totaal der zelfmoordenaars hadden, er 174 geen beroep, van 31 was hel be roep onbekend, 71 behoorden tot de landbouwende bevolking (incl. jagels en visschers), 130 tot den arbeiders stand, 64 waren werkzaam in den han del, 30 ambtenaren of beoefenaars van vrije beroepen en 17 huisbedienden. In 176 gevallen werd zelfmoord gepleegd door verdrinking, in 231 gevallen door ophanging en verwurging, in 33 geval len door vuurwapenen, in 18 door snij dende werktuigen, in 20 door vergift, in 18 door verstikking door kolendamp, gas enz. en 21 gevallen op ander i wijze. De Forensenbelasting. Met vernietiging van de desbetref fende beslissingen van Oed Staten van Gelderland zijn bij Kon. besluit van 28 April f.1 gehandhaafd de aanslagen van twee conducteurs der Nederlandsche Spoorwegen, die, in de gemeente Gors- sel woonachtig, in de plaatselijke in komstenbelasting te Zutfen als forens Naar het Engeisch. 52) „Tegen dien tijd waren zij gewik keld in nieuwe ondernemingen, daar de oude te gevaarlijk waren maar steeds beweerden zij, dat zij voor den Arbeid tegen het Kapitaal werkten. John Heron was twee jaar lang hun doelwit. De strijdkreet was, dat hij de meester, een tyran, een plutocraat was, die de zwakken meedoogenloos ver trapte. De Kameraden kenden bnze ge schiedenis die van Stephen en van mij en zij trachtten ons tegen mr. Heron op te zetten, omdat hij zooge naamd niet genoeg voor ons gedaan had. Maar zij vergaloppeerden zich leelijk toen zij mijn broer bevalen een spoorbrug in de lucht te laten vliegen op het oogenblik, dat mr. Heron's par ticuliere trein daarover ging. Hij wei gerde en dreigde Heron te waarschu wen, tenzij zij al hun plannen tegen hem opgaven. Dat bracht de bende in een toestand van vreeselijken angst. Zij dachten, dat hun eenige kans op red ding was, Stephen uit den weg te rui men. Een vriend van hem waarschuwde hem, dat er een complot was om hem te vermoorden. Hij kwam regelrecht "aar mij toe en vertelde mij de geheele geschiedenis. Wij hadden geen van beiden veel hoop meer. Wij dachten, dat de Kameraden hem per slot van rekening wel te pakken zouden krijgen, oen gebeurde er iets heel wonder- aangeslagen waren, op grond dat zij zich dagelijks in het station aldaar had den te vervoegen tot het in ontvangst nemen van instructiën enz. en aldaar verslag van 'de reis moesten uitbrengen en andere werkzaamheden verrichten. De Kroon nam aan dat de betrokken conducteurs op meer dan 90 dagen van het belastingjaar te Zutfen aanwe zig geweest zijn tot vervulling van een betrekking. De samenwerking van het spoorweg personeel. In een te Utrecht gehouden vergade ring van hoofdbesturen van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen en den Neutralen Bond van Spoorwegper soneel werden uitvoerige besprekingen gehouden over het voorstel van de Ned. Vereeniging tot samensmelting van de verschillende organisaties van spoorwegpersoneel. Besloten werd een commissie te vor men, bestaande uit 3 hoofdbestuursle den van iedere organisatie, die de grondslagen voor eventueele samen smelting za! ontwerpen. Ziekenhuisverpleging. Door de fractie der S. D. A. P. is in den gemeenteraad te Utrecht bij de behandeling van het ziekenhuisvraag- stuk o.a. het voorstel ingediend om on- en minvermogende patiënten van de gemeente Utrecht, voor wie ziekenhuis verpleging noodzakelijk is gebleken, voor rekening der gemeente te doen opnemen in die te Utrecht gevestigde ziekenverplegings-inrichtingen waar voor de patiënt verklaart voorkeur te hebben. Ket weer in juni. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft Volgens de te 's Gravenhage gedane waarnemingen was de gemiddelde tem peratuur 'van Juni-in de eerste helft 14.3 C., in de tweede helft 17.9 C. en over de geheele maand 16.1 geheel overeenkomende met de normale tem peratuur van deze maand. De hoogste temperatuur, 24.7 C., werd den 17den Juni, de laagste 2.0 C. den 6den gere gistreerd. Eerstgenoemde bleef onge veer tien graden beneden de hoogste temperatuur, 'die voor deze maand be kend is, terwijl de tweede overeenkomt met het record. De warmste dag was 25 Juni met 20.6 C. en de koudste 2 Juni met 11.4 C. gemiddelde dagtemperatuur. Twee nachten, nl. van 4 en van 6 Juni, brach ten nachtvorst. Koude dagen waren bovendien 2, 3, 5, 13, 14 en 15 Juni. In de tweede helft der maand kreeg het weer over het algemeen een zomersch karakter. De totale 'regenval bedroeg 32 m.M., verdeeld over 11 dagen. Normaal 61 m.M. op 11 dagen. De maand leverde dus weer een regentekort. Meestal vie len geringe hoeveelheden per regendag, behalv^in den nacht van 19 Juni toen een hoeveelheid van 11 m.M. viel. De tweede helft der maand telde slechts 2 regendagen. Het aantal onweersdagen bedroeg 3 (II, 12 en 19 Juni). Vergeleken met Juni 1923 is de af- geloopen maand, wat de temperatuur betreft, veel gunstiger geweest. Toen was de gemiddelde temperatuur vier graden beneden de normale, terwijl de baarlijks. De trein, dien Stephen na zijn bezoek aan mij nam, derailleerde. Iedereen in den coupé van Stephen werd gedood behalve hij zelf. Stephen kwam op ihet denkbeeld om een zilve ren sigarettenkoker met zijn naam erin gegraveerd in den zak te stoppen van een man, die zóó verbrand was, dat hij onmogelijk meer herkend kon worden een man van zijn eigen grootte. Dan sloop hij weg en hield zich verscheide ne dagen schuil. Toen hij vermoedde veilig genoeg te zijn, schreef hij mij, daar hij wist, dat ik over hem treurde als over een doocfe. Hij vroeg mij of ik het wagen durfde met hem naar Rus land te gaan en daar onder een ande ren naam een nieuw leven te beginnen. Natuurlijk zeide ik ja. Ik verliet de school en van een paar juweelen, die ik nog bezat, leefden we totdat we een schip naar Japan nemén en zoo naar Rusland terug konden. We moesten ons te San Francisco in schepen, waarheen we 's avonds met lokale treinen reisden. We hoopten op die wijze niet gezien te worden door iemand, dien we kenden. Of iemand ons zag of niet, kan ik niet zeggen. Doch hoe dit zij, vanaf den dag dat Stephen mij verliet om ka juiten op het schip te bestellen, heb ik hem niet meer teruggezien. Hij werd ontvoerd door de bende en toen begon mijn martelaarschap. Zij lieten mij een week in spanning. Toen kreeg ik een brief, waarin mij gezegd werd, dat Stephen was gepakt en gedood zou worden voor zijn verraad, tenzij ik zijn leven wilde koopen. Ze waarschuwden me, dat, als ik naar de politie ging, het Ingezonden Mededeelingen Stukgeloopen en Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL, hoogste temperatuur zes graden bleef boven die van de afgeloopen maand. Het aantal regendagen was 20, dus bijna tweemaal zoo groot, hoewel de totale hoeveelheid regen niet boven het normale bedrag kwam. In de afgeloopen maand bedroeg de gemiddelde bewolking des morgens om 8 uur (9 uur zomertijd) in de twee maandhelften resp. 8, 4 en 4.0, om 2 uur (3 uur z.t.) 6.3 en 2.8, gemiddeld over de geheele maand 's morgens 7.4 en 's middags 3.4 (verleden 8.0), tegen 6.0 normaal. Ook in dit opzicht was de maand veel gunstiger dan Juni 1923. VLISSINGEN, 7 JULI. De opheffing van het ingenieursbureau der telegrafie. Wij lezen in „het Volk" De bestemming van het gebouw, een gedeelte van het vroegere postkantoor (lees telegraafkantoor) komt nu ook weer aan de orde. Wij hebben medege deeld, dat er vanwege de bezuiniging ernstige plannen bestonden de kanto ren van inspecteur en ontvanger der rijksbelastingen naar het oude post kantoor over te brengen. Ook dat is bekend. Natuurlijk zijn hieraan wel be zwaren verbonden, maar het rijk houdt er nu eenmaal een vreemde manier van bezuinigen op na. Wij weten uit goede bron dat deze zaak nog steeds hangen de is, en er groote kans bestaat dat de nieuwe kantoren op de Zeilmarkt verla ten zullen worden. Kunstkring Het Zuiden. Zaterdagmiddag werd ten stadhuize alhier de algemeene vergadering ge houden van den kunstkring „het Zui den". Door den eere-voorzitter, den heer C. A. van Woglderen, die de ver gadering presideerde, werd het groote verlies herdacht, dat de Kring leed door het overlijden van den secretaris-pen ningmeester, den heer Van Geleuken, dien hij schetste ais een volijverig se cretaris. Spr. kan er met genoegen op wijzen, dat de heer Frelier bereid werd gevon den de functies op zich te nemen en op zijn voorstel bekrachtigde de vergade ring bij acclamatie die benoeming. De voorzitter wees er op, dat de heer Frelier zich ook reeds ten opzichte van de verloting zoo verdienstelijk heeft ge maakt. De heer Frelier dankte voor de vrien delijke woorden aan zijn adres en zegde toe alles te zullen doen wat in zijn vermogen is in het belang van den Kring. Ook ten opzichte der verloting al acht hij het niet makkelijk een derde keer succes te hebben. De voorzitter wenscht den heer Fre lier toch goed succes toe. Hierna bracht de secretaris het jaar verslag uit, waaruit blijkt, dat de kring thans telt 6 eere-ieden, 17 werkende en 33 kunstlievende leden. De permanente tentoonstelling mocht zich in een stijgende belangstelling ver heugen, terwijl de driejaarlijksche ten toonstelling, gehouden in de belange loos door den heer Bindels afgestane bekend worden en Stephen onmidellijk gedood worden zou. Wanneer ik op hun voorstel inging moest ik een ad vertentie in een courant te San Fran cisco zetten „Steven's zuster zegt ja". In dat geval zou ik een onderhoud hebben met iemand, die mij zeggen zou wat ik doen moest, om Stephen te redden. Natuurlijk deed ik het. Den volgen den dag meldde de courant aan „Ste ve's Zuster", waar en wanneer zij de instructies moest gaan halen. Ik ver- moéb, dat de man, met wien ik een onderhoud had Schmelzer zelf was. pas uit Europa terug. Hij bezat de autori taire manieren, waarvan Stephen mij verteld had. Hij noemde toen zijn naam niet, maar later heb ik hem gekend als Cheffinsky. Om mijn broer te redden, behoefde ik slechts een pak papieren te stelen, welke in het bezit waren van John Heron. Zij waren te Albuquerque in het huis van inrs. He ron. Heron bewaarde ze daar omdat hij vermoedde dat niemand ze daar zou zoeken, maar een spion dien de Kameraden gehuurd hadden om er ais tuinman in dienst te gaan, luisterde een gesprek af en wist waar de papieren waren. Ongelukkigerwijze kon hij er de hand niet op leggen zonder een man te dooden. Voor mij zou het heel een voudig zijn, omdat Louis Moreno ver liefd op mij was. Hij bewaakte de pa pieren en zou ze me zeker laten zien als ik het handig wist aan te leggen. Hoe Cheffinsky wist, dat Louis verliefd op mij was, heb ik nooit geweten misschien van Stephen, ik kreeg een dag tijd om over de zaak te denken, Forma Delgado S 8 cent Elegant10 cent Special S 12 cent zaal van het Grand Hotel, een succes mag worden genoemd. De verkoop van schilderijen was gering. Spr. memoreert ook de groote welwillendheid van het gemeentebestuur ten opzichte van den kring. Bij acclamatie werden tot bestuursle den herkozen mevrouw Hendrikx en de heer C. Dommisse C.Mz. De rekening over 1923'1924 werd voorloopig aangehouden. De secretaris deelde nog mede, dat hij aan de inzenders verschillende ge gevens heeft gevraagd over hun per soon en hun werk, maar dat nog slechts de helft daarop heeft geantwoord, zoo dat voor een catalogus van dit jaar de gegevens toch niet meer te gebruiken zouden zijn. De voorzitter achtte de gegevens toch waardevol en vraagt den secreta ris ze goed in alphabetische volgorde in het archief te bewaren, wellicht zijn ze laten te gebruiken, nu zou het druk ken van een catalogus toch op finan- cieele bezwaren stuiten. Wijzende op de personen, die den kring niet verder wenschen te steunen, brengt de secretaris hulde aan hen die wel medewerken om den kring op te bouwen. De voorzitter bracht nog hulde aan den heer Jacobs voor alles wat hij voor de tentoonstelling doet en speciaal voor zijn arbeid om de jeugd te leeren be grijpen wat in de verschillende stukken is neergelegd. Hierna werd de vergadering gesloten. Muziek. Tijdens de muziek-uitvoering ter in wijding van den muziektempel in het Bellamypark had de directeur van „Ons Genoegen", de heer C. G. Govaarts ons beloofd, dat het nu niet zoo heel lang meer zou duren of er zou weer een Zondagochtend-concert gegeven wor den. En die belofte is gisteren ingelost. Waar de muzikale verslaggever om alleszins geldige redenen over dit con cert liever niet wilde schrijven, geven we van deze uitvoering een kort, dus niet critisch bericht, waaraan we ons echter veroorloven een kleine opmer king dus geen aan merking toe te voegen. Ondanks het dreigende weer en den vrij sterken wind stond er om de musi- ceerenden heen een dikke haag men- dan zouden we op dezelfde plaats weer een samenkomst hebben. Toen ik er voor de tweede maal heen ging het was in een park was ik nog niet tot een besluit gekomen. Maar, o, Roger, de ploert liet mij een portret zien van Stephen in een kamer, met een touw om zijn hals en op zijn teenen staande. Het touw was vastgemaakt aan een ring in de zoldering. Als Stephen van vermoeienis was gaan staan, zou hij zich gewurgd hebben. Zes uren per dag van dit geneesmiddel, zeide Cheffinsky, tot u ons de papieren, die we noodig hebben, gegeven hebt. ik beloofde naar Albuquerque te gaan en ze te stelen. Wat het voor pa pieren waren, werd me niet gezegd. Later heb ik er meer over gehoord van Louis zelf. Den tweeden dag kreeg ik aanwijzingen wat ik doen moest. De Kameraden werden gewaarschuwd zoó gauw mogelijk naar 't Oosten te gaan. Een telegram bereikte me enkele uren vóór dat ik naar Albuquerque vertrek ken moest. Het luidde „Stel .vertrek uit. Zal schrijven". Denzelfden avond nog kreeg ik in mijn klein rustig pen sion een brief, dat mijn broeder meege nomen was naar het Oosten, waar ik hem zien zou, als ik de papieren gaf. Verder kreeg ik instructies welken trein ik naar Albuquerque nemen en met welken ik weer vertrekken moest de Santa Fé Limited. Ik zou gereserveerde plaatsen vinden voor „miss B. White". Te Chicago zou ik uitstappen en zou ik afgehaald worden door een man. Daar weet je trouwens alles van en ook wat er verder gebeurd is. In den brief zat geld genoeg om naar Chicago te komen WARME DAGEN! DE L1NOEBÖOM (WED. B. VAM DOESBURG) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANDR3 MANDAR1NO- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCK een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TR1C-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. schen, die aandachtig luisterden en ge noten van het mooi uitgevoerde pro gramma, dat ditmaal ook een tweetal nummers bevatte van een, ons van nabij bekend stadgenoot, die op een zeer ver dienstelijke wijze werden ten gehoore gebracht. Dat het evenwel niet ieder musicus gegeven is gewijde muziek met haar lang-aangehouden tonen weer te geven, bleek uit een paar nummertjes, waar het zgn. kleine koper, naar onze meening, niet geheel en al op streek was. Daar staat echter tegenover, dat de andere nummers goed uitgevoerd wierden en speciaal trof ons het „Ases Tod" dat naar onze meening een schitterende vertolking kreeg. We gingen heen van het concert met het gevoel dat we een, in 't generaal genomen, mooie uitvoering hadden bij gewoond. Zooals de dag begonnen is, is hij gisteren ook geëindigd, nl. met muziek. Ondanks den wind, die trouwens den heelen dag had geblazen en die de drommen van wandelaars 'niet had ver hinderd om naar de baders te kijken in de woelende zee, hadden velen zich opgemaakt om te luisteren en te genie ten van het programma, dat de harmo- anders had ik niet kunnen vertrekken. Wat ik bezat was bijna op. Zonder jou zou ik niet geweten hebben wat er van mij geworden zou zijn. Soms heb ik de vreeseiijkste droomen.ik zie me zelf „Denk er niet aan", smeekte Roger, terwijl hij haar handen, die zij voor haar oogen geslagen had, nam en met kussen overdekte. „Zeg me verder niets, als je er zoo door van streek raakt. Probeer niet verder te gaan ..Ik moet verder gaan", zeide zij. HOOFDSTUK IXL. „Er was één ding, dat de kameraden niet berekend hadden", ging de jonge vrouw voort met den strakken, intros pectieven blik, die Rogers' hart deed samenkrimpen. „Zij verwachtten niet, dat de Herons te Albuquerque zouden zijn. Toen het plan gemaakt werd, wa ren de Herons te Los Angeles en van plan daar te blijven. Maar Louis had weer een aanval van zijn hartkwaal gekregen en om zijn zuster getelegra feerd. Dolores wilde niet reizen zonder haar man en daarom gingen zij samen. Wat Justin O'Reilly betreft, ik zag hem te Albuquerque voor het laatst. Hij nam toevallig een korte vacantie in Califor- nië en ik hoorde, dat hij naar een land goed wilde gaan, waarop hij en zijn vader gewoond hadden, ik kreeg den indruk, dat hij een Caiiforniër was. Mr. Heron had hem geholpen lid van het Congres te worden. Zij waren niet in tiem, ofschoon zij in de verte neven waren, maar mr. Heron wilde hem spreken vóór hij weer naar het Opsten ging en telegrafeerde hem te Albuquer que te komen. Toen ik, in de verwach ting Louis alleen in het huis te vinden, daar kwam, waren zij er allemaal." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1