öörom ZATERDAG 5 JULI Frambozen IJsco-Wafel Eerst© Blad e-NO 1ST' 62e Jaargang i ^EMEENTEBÜTÜÜR Een sympathiek denkbeeld FEUILLETON VfüÖSJ WEU LIST 51) Brieven uit de Hofstad IfBUCHTEftS WAFELS VL1SSINGSCHE COURAINT DU nummer bestaat uit 2 bladen WAARSCHUWING. Burg. en Weth. van Vlissingen dringen er bij de ouders of verzorgers van kinderen ernstig op aan, dat zij hunne kinderen er voor waarschuwen zich aan beschadiging of vernieling van plantsoen schuldig te ma ken door de gemeente-politie zal daarop streng worden gelet en bij het constatee- ren van overtredingen onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Verder worden de houders van Ios- loopende honden met nadruk er op gewe zen zorg te dragen, dat hunne honden eveneens de plantsoenen niet beschadigen of vernielen, daar de houders aansprakelijk zijn voor de door hunne honden aan ge meente-eigendom toegebrachte schade. Vlissingen, 25 Juni 1924. Burg. en Weth. van Vlissingen, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Wie ons móóie Nederland, wie mooi Zeeland op hun schoonst wil zien en leeren waardeeren, wie genieten wil en zijn hart en geest tot boordenvol de -vreugd wil schenken, gelijk alleen de vrije natuur in haar pralend zomerkleed vermag, die verlate thans een wijle huis en stad, en trekke naar buiten. Dui zendwerf zal de moeite haar loon vin den in een keur van weelderige zomer- kl'euren en tinten, in schoone vergezich ten, in het oog verlustigende natuur- tafereelen alom. Dat weten duizenden en duizenden) en zoo de omstandig heden hun maar even gunstig zijn, ha len zij desnoods in enkele dagen hun schade van heel een jaar opsluitens te midden van allerlei dagelijksche be slommeringen en stage plichten, in. Zoo zijn en doen er gelukkig velen. Maar er zijn ook talrijken, o, te tal rijken helaas, die daar niet of nooit toe kunnen komen voor wie de wisseling der seizoenen geen wisseling in hun eentonig bestaan brengt, voor wie de dagen en de weken, voor wie de maanden en de jaren'komen en gaan en zich rijen tot een eindelooze reeks van eentonigheden zonder hun ooit eenig genot te schenken, als waarvan wij hierboven gewagen. 'Dat zijn de mis- deeiden onder ons. En niet alleen de misdeelden van geld en goed, maar de misdeelden van -erger dan beide van gezondheid en het heerlijke gebruik hunner ledematen gebrekkige kinde ren, ongelukkige stumpers, door rheu- matiek geplaagde oudjes, en de velen die onder de kwelling en den last -ge bukt gaan van verstijfde ledematen. Wiie kent ze niet onder zijn verwanten, kennissen of buren Hoe wordt hun gebrek, hun kwaal, hun plaag thans dubbel zwaar gevoeld, als de anderen zich het genot en de weldaad gezond te zijn, thans zoo ruimschoots zien toe gemeten Daarom is het zulk een'heerlijke, dankbare gedachte geweest, die reeds eenigen tijd geleden bij enkele welden kende en daarbij welgestelde onzer Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XXXVli. Roger Sands had zichzelf de laatste dagen niet gekend. Zijn vrouw had goed in hem gelezen. Soms was hij met opzet wreed. Soms wilde hij zien hoe- vel zij verduren kon zonder te breken. En toch voelde hij, dat, als zij gebroken was, hij geen weerstand zou kunnen bieden aan zijn verlangen om haar in zijn armen te nemen en haar vergiffenis te schenken. Toen hij zich dien avond voor het diner kleedde, hoopte hij, dat zij hem zou laten halen of bij hem komen zou, om hem te bekennen, dat de parelen weg waren, dat zij ze gegeven had aan O'Reilly, dien zij vroeger liefgehad had, doch thans niet meer. Maar zij liet hem niet roepen en zij kwam niet. Zij bleef brutaal tot het laatste oogenblik. Hij had kunnen we ten, -dat zij dat doen zou, ofschoon hij haar naar haar kamer gebracht had, om haar nog een gelegenheid meer te geven. Om half acht was hij klaar, maar hij wachtte kalm tien minuten. Dan liep hij naar zijn deur met het plan om een eind te maken aan de zaak. Maar met zijn hand reeds aan de deur knop bleef hij staan. 'Hij dacht, dat hij een vrouwenstem hoorde zeggen „Mag ik binnen komen Het was in landgenooten, is opgekomen, om te trachten ook die misdeelden wat te schenken van den overvloed hun door het aardsche lot zoo rijkelijk in den schoot geworpen. Eerst waren het en kele, later meerdere gelukkige bezitters van auto's, die het denkbeeld hebben geopperd om, wanneer zij door uitste- digheid of anderszins hun voertuigen niet gebruikten, deze met een bekwaam bestuurder nu en dan eens ter beschik king te stellen van hen, die daar anders nooit van zouden kunnen genieten, om eens een dagje ver van huis rond te toeren en al het mooie in eigen omge ving en in eigen land eens naar harte lust te kunnen bewonderen. Dat kost den eigenaars heusch geen schatten integendeel zij reiken er schatten aan genot door uit en oogsten schatten aan welgemeende dankbaarheid er voor te rug. Dankbaarheid, we herinneren ons nimmer die zoo volop en uit het hart geweld, te hebben zien toonen, als toen we op een nationalen feestdag in een onzer groote steden, een van die reusachtige auto's, met plaats voor tientallen passagiers, vol oude vrouw tjes uit een der gestichten, zagen rond rijden, die aldus door weldadige tus- schenkomst in staat gesteld werden, de versieringen en al het moois van die groote stad te aanschouwen. Men spreekt wel eens wan „onvergetelijke" dagen nu, voor die allen is die rit er een van „onvergetelijke" uren geweest. Waarom zou, wat ginds in het groot geschiedde, elders niet in het klein plaats kunnen vinden. Waarom zou het modernste en volmaakste aller voertui gen met wat goeden wil en inschikke lijkheid niet dienstbaar gemaakt kunnen worden aan het schenken van eenig genot aan zoovele-misdeelden Ons dunkt, het denkbeeld behoeft slechts nog wat door te dringen tot die kringen die de middelen en de macht bezitten, om de zooveel ontberenden eens eenige uren recht gelukkig te maken, ten einde hun hart te laten spreken en hun goe den wil te toonen. De fiscus leert ons hoe ontzaggelijk groot, voor een klein land als het onze, het aantal auto-be zitters is, hij leert ons ook hoevele mil- lioenen deze eigenaren daarvoor over hebben aan belastingen, aankoop en onderhoud laten velen diergenen op hun beurt nu hem eens leeren, dat de dure cijns aan de schatkist opgebracht hen niet weerhoudt, hun geriefelijk, ge- noegelijk en heilzaam bezit, eigener be weging, nu en dan eens cijnsbaar te stellen aan de ingeving van hun hart, om de misdeeldsten onder ons een paar „onvergetelijke" uren te schenken. Met een beetje goeden wil is, dunkt ons, ook wel een practische, schappelijke weg te vinden voor de verwezenlijking van een, zoo bij uitstek smpathiek, menschlievend denkbeeld. Watersport. Giro. Het is goed als men eens nu en dan in de gelegenheid is de genoegens van andere steden te leeren kennen. Iedere stad heeft de hare en de residentie heeft er zeer vele. Een genoegen echter mis sen wij hier en dat is te vinden in an werkelijkheid de stem van miss Black- burne. Zijn geprevelde commentaar op een van zijn en Beverley's gasten, die hij verdacht -de indringster te zijn, was verre van vleiend. Misschien zou het echter beter zijn zijn vrouw niet alleen te vinden. Hij zou Beverley nog een paar minuten geven om zeker te zijn, dat zij haar japon aan had, vóór hij het koor van wederkeerige bewondering ging verstoren, maar de tegenwoordig heid van niemand, wie dan ook, zou hem beletten de vraag te stellen die hij van plan was te stellen Waar zijn de parelen Precies om acht minuten voor achten hield hij op met het heen en weer loo- pen door zijn kamer en bleef hij weer voor de deur staan. Vóór hij die echter openen kon werd er op de deur getikt een tikken als van Beverley in ge lukkiger dagen. „Zou zij toch van plan zijn mij ten slotte de waarheid te zeg gen vroeg hij zich af en hij hoorde zich werktuigelijk zeggen „Binnen Beverley kwam binnen. Roger's ka mer was vol licht en toen zijn vrouw binnentrad, knipoogde zij even. Zij glinsterde van het hoofd tot -de voeten als een ijsfee onder een brandende zon. Zij droeg een diadeem van diamanten rozen, om haar middel een met diaman ten bezaaid ceintuur, op haar schoenen diamanten gespen en om haar blooten blanken hals en op haar jongen met gaas omsluierden boezem het parelen- snoer der Koningin. „Ik dacht, dat je naar mij zou komen kijken", zeide zij kalm. „Was je het Ingezonden Mededeoljngen De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL. dere steden. We bedoelen de water sport. Al liggen- de Kager en Brasemer meren betrekkelijk dichtbij, een feit is het, dat Den Haag zelf geen gelegen heid biedt voor zeilen, roeien en varen. Dat is natuurlijk jammer, maar het is niet anders. Deze sport behoort tot de beste en de gezondste en de stad die de gelegenheid er voor heeft telt ge woonlijk ook haar beoefenaren en aan bidders bij drommen. Leiden is in dit opzicht bevoorrecht, maar de gelukkigste is wel de oude veste Dordrecht. Men vergeve ons, dat wij ditmaal de grenzen der residentie overschrijden, maar het watertochtje, dat wij jl. Zaterdag op de breede wa teren om Dordt hebben meegemaakt, ligt ons nog zoo versch in het geheu gen-, dan dat wij voor het oogenblik oor en oog hebben voor de residentieele aangelegenheden. Het gemeentebestuur van Dordrecht had een twintigtal 'jour nalisten uitgenoodigd om eens van de watersport in de omgeving dier stad te komen genieten, opdat zij in hun bladen eens de aandacht op dit ver maak konden vestigen. Nu wij het voor recht hadden dezen tocht te genieten bekruipt ons de lust om de geneugten daarvan te schilderen en het verlangen om hetzelfde te ervaren op te wekken. We hebben op dezen tocht eens iets nieuws gezien, iets wat wij ons geheel anders hadden gedacht, nl. de Bies- bosch. Uit onze jeugdjaren herinneren we ons de tragische geschiedenis van den St. Elisabethvloed, waarbij een groot aantal dorpen werden verzwol gen. Het is eigenlijk nooit tot ons door gedrongen, wat er verder van dat ver dronken land is geworden. We hebben het nu gezien en het moge vreemd klin ken maar het lijkt ons één van de schilderachtigste oorden in ons vader land. Een droomerig landschap van water, groen en prachtige luchten. Het is niet gemakkelijk in het binnenste ge deelte van dit onherbergzame oord te komen. Er is veel, ontzaglijk veel water, maar het is vol riet, dat men tot vlak aan de oppervlakte van het water ziet. Zelfs zeer hoog liggende booten kun nen er niet varen, omdat het gevaar voor onklaar worden van de schroef zeer groot is. Wij zijn er doorgetrokken op een boot, die daar geregeld vaart en de suikerbieten vervoert, die er op de weinige landerijen worden geteeld. Waarschijnlijk is het mechanisme er bizonder voor geconstrueerd. Hoe het zij, wij zijn er zonder eenige stagnatie, dank zij het schipperstalent van den stuurman, veilig en wel doorgekomen en wij hebben de gelegenheid gehad vol-op te genieten van het schoone plekje. Vooral wanneer de zon even schuil ging en een grijz^hemel zwaar- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. IJSCO „WALCHER1A" I ZONDAG a.s. 5 en 10 cent. IETS NIEUWS *9§ vergeten Tot antwoord staarde hij haar aan. Hij liep in de kamer terug en liet Bever ley de -deur dicht doen. Zij stond glim lachend voor hem, maar als hij haar glimlach geanalyseerd had, zou hij ge zegd hebben, dat die droefgeestig was. „iHoe vindt je, dat ik er uit zie vroeg zij, toen hij niets zeide. „Je bent toch niet teleurgesteld „je hebt die parelen na laten maken", snauwde hij haar toe. Beverley kreeg een vuurroode kleur. Zij begreep onmiddellijk wat hij bedoel de, maar zij had niet zooveel martelin gen doorgemaakt, om zich nu te laten neerslaan. „Wat bedoel je vroeg zij, haar blikken strak op hem gericht en met opgeheven hoofd. „Dacht je soms, dat ik het niet wist Ik heb het van het eerste oogenblik af geweten. Ik heb het bij toeval ontdekt. Ik heb altijd gehoopt, dat je me de waarheid zeggen zou. Wat je nu ge daan hebt is een lafheid.'' -Beverley werd thans doodsbleek. „Kan je -parelen beoordeelen vroeg zij ijskoud. „Ja", antwoordde hij. Zij deed het parelensnoer af en wierp het in zijn handen. „Kijk dan of dit de parelen zijn, die je me gegeven hebt of een imitatie Nauwelijks wetend wat hij deed, liep hij naar een tafel, waarop een groote electrische lamp stond, die schitterend licht gaf. Beverley sloeg hem gade. Ei was geen enkele emotie op zijn gelaat m - Om da I deze tabak -Screeds meer dan 30 jaren wordt erkerid II! moedig drukte, was er een ongekende stemming in dit zonderlinge oord van veel water, veel groen en weinig land. Eén van de oude schilders, aan wien wij onlangs een woord gewijd hebben toen hij zijn tachtigsten verjaardag vierde, we bedoelen den grijzen Roer- meester, zou hier zijn hart hebben op gehaald. Het eeuwig-door wuivende riet. het onafgebroken levende water, die wegvloeit in- die kaden van biezen, het is een bizonder beeld van schoon heid van het Hollandsche land. Waarlijk, Dordrecht is gelukkig te prijzen dat het dit alles in zijn nabijheid heeft. De Kager-plassen zijn ook bui tengewoon fraai, maar de omgeving van het water-veld is in Dordrecht zeer veel artistieker en veel meer ongerept dan op de Kaag" en de Brasemermeren. Het was een ongekend mooie tocht en stellig zullen- velen, die van- dit na tuurschoon houden, hier zeer veel vin den dat zij nog nergens in hun land aantroffen. Niet zonder eenige afgunst hebben wij uiting gegeven aan onze bewonde ring voor deze schitterende gelegen heid voor water-sport. Het is haast on begrijpelijk dat deze sport in ons va derland niet veel meer beoefend wordt. Nog onbegrijpelijker is het dat in ons land de fiscus zijn vurige nagels naar deze sport heeft uitgeslagen om er een bron van inkomsten uit te halen. Wat is'de fiscus toch het onwaardigste in dividu dat wij kennen Wanneer de Staat deze sport aanmoedigde en er geld voor uitgaf om ze te bevorderen, dan zou men dat haast doodgewoon vinden. Perst men in Zwitserland de gidsen uit, die de toeristen de gelegen heid geven het schoone berg-landschap te bewonderen Men kan toch niet van de watersport genieten zonder dat men een boot bezit. En waarom dat bezit nu belast moest worden is één van die ondoorgrondelijke domheden die het specifiek bezit van den fiscus zijn. En fin daaraan schijnt nu eenmaal niets te doen te zijn. We gaan waarschijnlijk dezen verkeerden weg nog verder op in plaats dat van terugkeer sprake is. Nu wij toch van de watersport afge dwaald zijn er weer in de residentie vertoeven, moeten wij even een opmer king maken over... den girodienst. Het is eenige maanden geleden dat wij ,schreven dat deze dienst niet vóór 1 September zou worden geopend. Het bericht is thans gelanceerd, dat het waarschijnlijk op den len of 15en Augustus zou gebeuren. Wij zijn dus wel zeer goed op de hoogte geweest. Thans kunnen wij ook nog verzekeren, te zien. Eindelijk sprak hij. „Dit zijn echte parelen", zeide hij na een druk kende stilte. ,,Er. uit enkele kenteekenen maak ik op, dat het de parelen zijn, die ik voor je gekocht heb, de parelen der koningin. Als je me je woord geeft, dat je ze, nadat je ze van mij gekregen hebt, niet aan Justin -O'Reilly hebt ge geven, zooals ik geloofd heb, dan zal ik je op mijn knieën om vergiffenis smeeken, dan zal ik „Stil Er wordt geklopt viel Be verley hem in de rede. Het was Léontine zij bleef op den drempel staan. „Zou madame zoo goed willen zijn om in den gang te komen vroeg zij. Toen Beverley naar de deur kwam, liep zij terug en eerst toen zij op eenigen afstand van de deur bleven staan, zeide de Frangaise „Ik hoop, dat madame het niet kwa lijk neemt, dat ik haar stoor", excu seerde zij zich, „maar ik durfde het niet uitstellen. De dame, miss Blackburne heet zij, geloof ik, wilde weer naar de stad teruggaan, toen zij zich plotseling herinnerde, dat zij eeri telegram voor mij meegebracht had. Ik maakte het open, maar ik begrijp er absoluut niets van. Ik ken geen Stephen, maar „Stephen Beverley hijgde den naam uit en rukte het open telegram uit de hand der kamenier. Zij las het en kreeg dan een flauwte. Met een gil .trachtte Léontine het waggelende lichaam te grijpen, maar het eenige wat zij kon doen, was den val breken. Toen Roger bij de deur kwam, zag hij Beverley op den grond liggen en de WA RMi DAGËNJ DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURG) EIJS^tfJ&FÊfLS (in 4 natuurlijke vruch- tensraaken.) Zéér verfrisschend M&NDARBBBO- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) BIJ DE AARDBEIEN smaakt verrukkelijk DE ORIGINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. MOCCA-TRIC-TRAC, pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. dat het allerminst al vaststaat dat op dien datum de verroeste machine weer op gang zal gaan. Evenmin bestaat er eenige zekerheid dat de zaken goed zullen ioopen als men eenmaal weer be gint. Integendeel, er is zeer weinig zekerheid en men zal goed doen nog een zeer gereserveerde houding aan- te nemen tegenover dit bedrijf. Het zal voor het bedrijf zelf ook beter zijn dat het op zeer kleine schaal zal beginnen. Misschien dat het dan gelukt de amb tenaren „in te rijden" gelijk men dat -noemt. De schade, die door de ""-'reddering geleden zal zijn als 1 September de dienst weer begint, wordt op vijf mil- lioen gulden geschatAangezien in het gunstigste, geval op een bezuiniging van één miliioen 's.iaars was berekend als de centralisatie doorging is de te genvaller wel heel groot. De wijze; waarop getracht is dien giro-wagen uit het moeras te halen is het allermerk waardigste staaltje van gemis aan ken nis van zaken geweest. Het is acht maanden lang de grootste janboel op dit bureau -geweest en pas in de laatstf twee maanden is er eenige verbetering ingetreden. Alles te samen, zij onze waarschu wing deze, dat men voorshands dezen dienst in zijn troebel sopje nog laat kamenier geknield naast haar. Hij lichtte zijn vrouw op, droeg haar in zijn kamer en legde haar op het bed. „Laat aan iedereen medeaee1en, dat het diner 'n half uur uitgesteld w.ordt", zeide hij en'deed dan de deW voor Léonfine's neus dicht. Zij raapte het gevallen telegram o-ji en ging weg om de orders van Rogei uit te voeren. HOOFDSTUK XXXVIII. Terwijl Roger op Beverley neer stond te kijken, sloeg zij haar oogen op. „Stephen is dood 1" prevelde zij. „Stephen is dood." „Wie is Stephen vroeg Roger kortaf. „O Roger smeekte zij hem, in snikken uitbarstend. „Mijn arme Ste phen Ik zal hem nooit meer zien. Al mijn opofferingen vergeefsch „Wie is Stephen herhaalde Roger. Zij stak haar armen naar hem uit, zonder zijn vragen te beantwoorden. „Roger troost mij 1" smeekte zij. In zijn geheele leven, hoe lang dat ook mag duren, zal Roger blij zijn, dat hij op dat oogenblik Beverley niet van zich stiet. Zonder verder een woord te zeggen, drukte hij haar in zijn armen, terwijl zij tegen zijn wang huilde. Zij dachten er geen van beiden meer aan,'dat zij gast heer en gastvrouw waren, dat dit de „groote avond" was, waarover de cou ranten schreven, dat het diner reeds een half uur verzet was, dat het bal om half elf beginnen moest, dat de vier beroem-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1