MAANDAO 30 JUNI 3 bij straat 62e Jaargang 1924 Hes In Ierse van GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND MI55BLANCHE FEUILLETON VROUWENLIST Stads= en Provincienieuws KAREL 1 SIGAREN NOI52' jet geachte :n en om it ik mijn 'ljNBERG" 'edaan aan fRCQ vertrouwen die jaren ik mijn op- JLDER. /enstaande iet geachte ;n en om- het Café- |berg" van MULDER lijn voor- Iveren van luitsluitend het ver- jogen wor- ïieefd aan. |ERCQ. landag 30 iloten. op en Verkoop Tsnvragen, enz. fan 1-5 regels 15 cent ■uwe TE; vetergat |shuvan ten c -avPflj. Coulant". 30T PAND I gelegen bij |t voor alle en verga- J bij Huizen- ERMAN. Istus. 1 58, bureau JFFEUR, Iranderende, R9, bureau met kan- ëlte, groot Ird de Ruy- INING levards. TB. NO. 550,. IJJDER. liek „WAL- »v*«» zich zooveel |t het onderzoek op de amnestie, Ih nog vóór, pnen uit? het (Rotterdam plaatsen. 'sSAGIBflï IVEE. lu lm !u- j. fori- n S:. V03, ?v; MN, Tel153 ■OT, Tel. 13* l'«l. i>. VLISSIINOSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten 'op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden Franco door het gebeele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Va:i 14 regels 1.10 voor "<edcre regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Recla'mes 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Diènstaanvragen, erz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke legel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. DRANKWET Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der. Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek vaii Anthonie Hendrikus Mathijsen, om verlof tot den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank voor perceel Bloemenlaan 14 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van hef gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingewacht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen. 28 Juni 1924. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De postchèque- en girodienst. Naar de „Res.bode" mededeelt, is aan alle ambtenaren, werkzaam bij den postchèque- en girodienst die nog va- cantie moeten hebben, aangezegd, deze te nemen in den loop der maand Juli, ten einde de mogelijkheid te openen om den dienst op 1 of 15 Augustus te her vatten. Het vrouwelijk kantoorpersoneel bij de spoorwegen. Door de directie der Nederlandsche spoorwegen is het volgende ter kennis van het personeel gebracht „Naar het schijnt in overeenstem ming met de mode, die in de laatste jaren in toenemende mate wil, dat de vrouwenkleeding meer dan hoofd, hals en handen onbedekt laat, gaan velen van het vrouwelijk kantoorpersoneel tegenwoordig in dienst gekleed op een wijze, die in het bijzonder daar, waar mannelijk en vrouwelijk personeel in dezelfde lokaliteiten tegelijkertijd ar beid móeten verrichten, niet bevorder lijk is voor een goeden gang der werk zaamheden Wij kunnen dit niet langer toelaten. Vrouwelijk kantoorpersoneel waaronder wij ook vrouwelijke kler ken op stations dienstdoende verstaan behoort gedurende de uitoefening van den dienst zoo eenvoudig mogelijk gekleed te zijn. Wij verzoeken u het betrokken vrou welijk personeel met het bovenstaande in kennis te stellen en daarbij mede te deelen, dat ieder van dat personeel van uiterlijk 2 Augustus a.s. af verplicht is INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 't Eind van het liedje zal toch altijd weer zijn Geef MIJ maar Naar het Engelsch. De geschiedenis van de parelen zou op de een of andere manier uitkomen. Terwijl zij keek, gebeurden er twee dingen. In het huis deed een slag met een hamer de deur trillen en op straat kwam een taxi in het zicht. „Zij zullen de deur inslaan hijgde zij. „Maar als dat Ellen is, zal zij nog juist op tijd zijn De tasch met de parelen in den roo- den zakdoek hield zij jn haar hand. Zij stond klaar dien naar betreden te gooien, als Ellen kwam. De taxi ver minderde zijn vaart. Ja, hij hield stii voor het huis. Het moest Ellen zijn maar neen Een man stapte uit en keek vlug in alle richtingen. Hij keek niet naar het raam, vanwaar Clo zoo ver als zij kon, om te kunnen blijven zien wat er beneden gebeurde, terugge gaan was. Hij had alleen aandacht voor een grijze limousine met verscheidene mannen er in, die zijn taxi gevolgd had. Deze reed echter door en de inzittenden tvier of vijf, dacht Clo) waren in een druk gesprek gewikkeld. Zij keken niet naar buiten en schenen in het geneel geen belang te stellen in het stilstaan van de taxi. iDe man, die in de laatste gekomen was, deed net, alsof hij er zich achter verborg, toen hij den chauf feur betaalde en het geld, dat hij terug in dienst een eenvoudig niet doorzich tig, om den hals sluitend en tot de pol sen reikend bovènkleedingstuk te dragen." De reis der Nederlandsche pleegouders naar Boedapest. Een der deelnemers schrijft d.d. 24 dezer aan „de Maasbode" het volgende: Op het eerste station op Hongaarsch gebied stopte onze trein even. Hegyes- halom heette het plaatsje. Daar ston den een paar Hollandsche vlaggen en eenige aardige kindertjes in de natio nale kleederdracht, met de geheele be volking achter zich. Dloemen werden aangeboden en een film-operatetir maakte van de gelegenheid gebruik. De Hollanders zongen de Hongaarsche hymne. Eerbiedig gingen de hoeden af. 't Wilhelmus volgde, 't Was een harte lijk welkom. -Bij, het volgende station Mason Magyrovom, stond een muziek korps in uniform opgesteld terwijl een groote menigte zich daar verzameld had. En weer diezelfde hartelijke toe juichingen. Eerbiedig salueerden de aanwezige militairen en onder „èljén" geroep vertrok de trein. 't Volgend station, Komorin, een stad van eenige beteekenis, was het enthou siasme zoo mogelijk nog grooter. Het gansche lange perron stond dicht bezet met menschen. 't Station was aardig versierd. Meisjes in nationale kleeder dracht met bloemen, gilden en vereeni- gingen, muziek- en zangcorpsen. Toen de trein stilhield trad de burgemeester naar voor en sprak de Hollanders toe in goed Dujtsch. Hij schetste den toe stand in Hongarije vóór den corlog, tij dens den oorlog en nu Hongarije leed en lijdt diep, zei hij.. Het dankbaar Hongaarsche volk zou den steun van Nederland nooit verge ten Na de hartelijke toespraak gingen de hoeden af, de militairen en schutters salueerden, waarop de schoöne, roe rende Hongaarsche hymne weer klonk. Onder „éljén Hoilando" zette de trein zich weer in beweging. De dames wa ren nu allen zoowat met bloemen be laden. Nu ging het op Boedapest aan. De ontvangst te Boedapest is niet te beschrijven. Een duizend meisjes wel licht, allen in schitterend nationaal costuum, zwaaiende met Hollandsche vlaggetjes, en het Wilhelmus zingend. De perrons waren stampvol, tot boven op de wagons waren de menschen ge klauterd. De wachtzalen in de ruime hallen overal was het tjokvol. Buiten op het machtig groote stationsplein was het een mensehenzee. Een onge kende geestdrift laaide op, toen de Hollanders 'buiten het perron versche nen. Het daverde van „Eljén, éljèn" toen we passeerden. Toen we eindelijk den overkant van het plein bereikten waar de menschen wat ruimer stonden, greep in 't voorbijgaan een oude vrouw mij bij de hand en drukte die. „Eljèn, HÓllande, kient", voegde ze mij toe. Was 't misschien haar dank voor de zorg aan een harer kinderen besteed door Holland? De Hongaarsche uitin gen. van dankbaarheid waren in één woord overweldigend. Er staan voor de volgende dagen een heele rij feesten op het program. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Te Maastricht werd de 147ste aige- meene vergadering van bovengenoemde Maatschappij door den voorzitter, dr F. E. Posthuma, geopend met een rede. welke aldus eindigde Als ik nu met een enkel woord sa kreeg natelde maar zoodra de limou sine weg was, liep hij het bordes op. Clo kon hem niet meer zien „Als het Chuff eens is dacht zij. „En als hij ziet, dat zij zijn deur in slaan Waarom wist zij zelf niet, maar zij had den indruk, dat Cheffinsky een nog grooter ploert was dan Churn, een man zonder scrupules.-die, wanneer het zijn voordeel was, voor niets zou terug deinzen. „Krak ging een der paneelen en Clo vloog naar de deur en rukte den sleutel uit het slot. Zij wist, dat het paneel het niet lang meer zou uithou den en het beeld rees voor haar oogen op hoe een hand door het gat gestoken worden en den sleutel omdraaien zou. Dat zou echter in geen geval gebeuren. Weer vloog zii naar het raam terug en keek naar buiten. Een tweede taxi kwam m het zicht. De grijze limousine was omgekeerd en kwam ook. Doch Cio had alleen oogen voor de taxi. Deze verminderde zijn vaart. Een vrouw stak haar hoofd uit het raampje en keek naar boven een klein hoofd met een zwarten hoed. „Miss Blackburne schreeuwde Clo. De taxi hield stil.Maar het portier klemde. Waarom sprong die idiote chauffeur niet van zijn plaats om te helpen ,jKrak Het paneel brak met een groot lawaai van versplinterd hout. De hamer kwam er door en werd weer vlug naar buiten getrokken. Een mannen hand pakte een stuk van het paneel beet en rukte het er uit. Ingezonden JVC e d e cl e o 1 i n g e n Een door de Zon Verschroeide Huid, verzacht en geneest men met PUROL. menvat het belang, dat nijverheid en industrie in deze tijden het meest aan het harte ligt, dan zou ik willen zeggen, dat dit is een drieledig belang 1. het voorkomen/dat door een on gemotiveerde uniforme salarisverlaging de knappe menschen,. die er voor kun nen zorgen, dat door een juiste om schrijving in onze wetten, geen econo mische nadeelen zullen ontstaan, heen zullen gaan en vervangen zullen wor de door personen, die ons slechts ver der van huis kunnen brengen 2. een nauwgezette bestudeering van de vraag, welke wetgeving voor het practische leven van industrie en han del toelaatbaar is en een nauwkeurige afbakening van de wetgevende en uit voerende macht, opdat de volkswel vaart niet zal worden' opgeofferd aan de politiek en 3. een minister van financiën die in zijn goede bedoelingen niet wordt ge dwarsboomd door machten, die wij niet zien werken, doch wier werk ons dui delijk blijkt uit het niet bereiken van het doel, wat de minister zich ongetwijfeld en duidelijk voor oogen had gesteld. Goedgekeurd werd de in behandeling genomen conclusie in zake het belas- tingvraagstuk, luidendë „De algemeene vergadering der Ne derlandsche maatschappij van Nijver heid en Handel, gezien de rapporten der verschillende departementen, en gehoord de besprekingen, spreekt de overtuiging uit dat de belastingdruk hier te lande de voor de welvaart eener toenemende bevolking noodzakelijke kapitaalvor ming in den weg staat dat de wederopleving en noodzake lijke uitbreiding van nijverheid en han del daardoor niet alleen ernstig worden belemmerd, doch dat ook gevaar van verplaatsing dier welvaartsbronnen buiten de landsgrenzen en derhalve in het belang van de toekomstige welvaart van het land bezuiniging op de staats uitgaven, niet alleen tot herstel van het evenwicht op de begrooting, doch even eens ter doorvoering der belastingver laging dringend noodzakelijk is.',' Tot lid van het hoofdbestuur werd o.a. benoemd de heer W,,.t>c_rdenis van Berlekom te Middelburg. Onze Vloot. De algemeene vergadering van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot", zal 10 Juli a.s. te Amsterdam, in het ge bouw van de Industrieele Club wor den gehouden. In den namiddag zal een boottocht door de havens worden ge maakt en daarna zal aan boord van het stoomschip „Flandria", van den Kon. Holl. Lloyd, de directie dier maat schappij een thee aanbieden. In het Paviljoen Vondelpark zal daarna een gemeenschappelijke maaltijd 'worden gehouden. De reorganisatieplannen van het onderwijs. Evenals in onzen gemeenteraad is ook te Den Helder heftig gedebatteerd over de plannen tot reorganisatie van het onderwijs. Met 11 tegen 7 stemmen werd aange nomen een voorstel van Burg. en Weth. behelzende ie school 12 op te heffen 2e het hoofd dier school, den heer R. Kamman, over te plaatsen naar school 3, waar die plaats thans vaccant is 3é de leerlingen over een dezer scholen „Vlug vlug smeekte zij, terwijl zij haar tasch buiten het raam zwaaide. Miss Blackburne sprong op het trottoir. „Als je die tasch buiten het raam gooit, schiet ik," waarschuwde een stem Clo een nieuwe stem, niet die van Churn. Het jonge meisje keek onwillekeurig om en zag het kleine donkere voorwerp in het gat van het paneel. Haar zenu wen trilden, maar zij keek het raam weer uit. .jRijg deze en breng ze bij haar, ook al moet je daarvoor naar Newport", riep zij. Een vreemde doffe ontploffing volg de, die denken deed aan het breken van hout, maar toch anders klonk. Clo voelde een slag op haar schouder en dan een vreemde, hartverscheurende pijn. Zij wankelde en viel op haar knie- en, hangend over het raamkozijn. Maar zij liet de tasch vallen. Een rood licht vlamde voor haar oogen. Door dat roode licht heen meende zij te zien, dat een kleine vrouw in het zwart de tasch opraapte, stil bleef staan en opkeek. Clo trachtte met haar hand te wuiven „Rijd verder En haar lippen vormden die woorden. Zij wist niet zeker of de vrouw ging of dat zij bij de taxi tegen gehouden werd door een paar mannen, die uit de grijze limousine gestapt wa ren de roode wolk was zoo dik ge worden Maar achter haar klonk la waai. De mannen in de gang hadden de deur opgengeslagen. Ditmaal kon zij echter niet omkijken. Haar hoofd te verdeelen 4e verschillend onderwij zers en onderwijzeressen over te piaat- sn, en 5e vier onderwijzers en 2 onder wijzeressen te ontslaan. De bezuini ging, die hierdoor voor de gemeente wordt verkregen, mag veilig op 25.000 worden gesteld. Niet aanneming zou de gemeente jaarlijks op 45.000 komen. De raad vereenigde zich met het voorstel van Burg. en Weth., om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Heldersche schoolvereeniging en dat van de afdeeling Helder van Volkson derwijs, om het aantal leerlingen op 32 per klasse te stellen. VLISSINGEN, 30 JUoII. De reorganisatie van het onderwijs. In het eerste gedeelte van het ver slag van den gemeenteraad in ons num mer van Vrijdag opgenomen, staat tweemaal dat de heer Van Niftrik het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. verdedigde. Dit moest natuur lijk zijn het voorstel van de minderheid, zooals de lezer wel zal begrepen heb ben. Wij dienen ook nog te melden dat behalve de heeTen Vrielink, Delzenne en De Visser ook nog op wachtgeld wordt gesteld mevr. A. M. de Mol-De Vlieger. De op wachtgeldsteiiingen gaan in met den nieuwen cursus, nl. 19 Augus tus. OPROEP. Welke jongemannen, goede zwem mers, helpen mede tot de oprichting van een Vrijwillige Brigade tot het Redden van Drenkelingen te Vlissingen. A. STAVBRMAN, vertegenwoordi ger Mij- tot Redden van Drenke lingen, Houtkade 18. D. W. TOUSSAINT, Inspecteur van politie, Singel 1. H. BODE, lid Vrijwillige Brigade tot Redden van Drenkelingen, Kasteelstraat 90. Zich op te geven aan de twee laatste adressen. Blijkens bovenstaanden oproep wor den hier ter stede pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een Vrijwil lige Brigade tot het Redden van Dren kelingen. Van harte hopen wij dat deze lofwaardige pogingen met succes zullen worden bekroond. In verschillende plaatsen van ons land, o.a. te Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Utrecht, Amersfoort, Middelburg, e.a. bestaan reeds dergelijke brigades. Het behoeft geen betoog, dat Vlissingen met zijn vele haven en kanalen en mede als bad plaats in deze rij niet mag ontbreken. De aard der persoonlijk te verrich ten hulp maakt het noodig, dat het werk der brigades een vrijwillig karak ter blijft behouden. Steun van overheid, autoriteiten en publiek zal voor een goed slagen een eerste vereischte zijn, waarom wij hopen, dat van die zijde tot het welslagen der ondereming volle medewerking zal worden verleend. Naar wij vernemen zal, indien zich voldoende deelnemers aanmelden, na der overlegd worden, op welke wijze deze aangelegenheid het best zal kun- was neergevallen op haar arm, die over het kozijn lag Dan trok iemand haar weg. Het was gedaan met haar. Maar Beverley's parelen waren gered. HOOFDSTUK XXXV. Een groote, blonde man had mrs. Mac en Violet naar beneden gejaagd vóór het schot gelost werd. Zij begre pen er niefs van, dat mr. Cheffinsky na dat lange wegblijven thuis kwam met zijn mooie goudblonden baard en snor afgeschoren. Cheffinsky was ais een officier, die de verdediging leidt. Zoodra hij binnen was, nam hij het bevel op zich en scheen hij, zonder één vraag te doen, den toestand te overzien. „Als er iemand belt, moet Violet zoo lang mogelijk wachten open te doen", zeide hij. Maar er moet opengedaan worden. Doe niet alsof er iets te ver bergen valt. Houd ze aan de praat, het komt er niet op aan, waarover. Er is van een kostgangster iets gestolen je behoeft alleen de waarheid maar te zeggen begrepen Dat alles in een seconde maat de twee vrouwen kreeg hij er door weg. De spion moest tot iederen prijs het zwijgen opgelegd worcién, 'want Chuff begreep uit een gezegde van Kit, dat dit het meisje van de telefoon was. „'Raap haar op zeide hij tegen Kit, toen zij de deur open gekregen hadden. „Als er van den overkant gekeken wordt, zal het niet al te gek lijken als het eene jonge meisje het andere in de kamer terug trekt." rorma Debado S 8 cent Elegant10 cent Special S .12 cent nen worden ten uitvoer gebracht. Mogen vele goede zwemmers aan de oproeping gehooj .geven. Zondagochtend- concert. Het vrij gure weer heeft niet kunnen beletten, dat er gisterenmorgen bij het concert van „D. O. U.", het mannen koor onder directie van den heer A. Hollaers, dat in het Bellamypark heeft gezongen, een groot getal toehoorders aanwezig was. Eenige minuten vóór achten was er weinig publiek, doch even later kwam uit alle richtingen een menigte menschen, die voortreffelijk rustig en aandachtig hebben geluisterd en dat het gezongene op prijs werd gesteld, bleek uit het applaus, dat na ieder nummer weerklonk. Men is daar in Vlissingen uitermate zuinig mee het was dus wel een bewijs, dat het spon taan was en voor den directeur, die evenals een andere muziek-gever, an deren èn de kunst zoekt te dienen, is het zeer aangenaam, dat hij met 'zijn koor zoo velen een stichtelijk Zondag morgen-uur heeft bereid. Op het programma kwamen eenige bekende nummers voor in het alge- meen- is er goed gezongen en de leden toonden, dat zij vol ambitie hun taak vervulden. Wij behoeven niet te wijzen op eenige zwakke plekjes en zouden ongaarne de gewijde stemming door een critische nabetrachting verkoelen. De directeur kent zijn koor nog beter. Hij heeft van Jan Morks „Ontwaakt" laten zingen. Waar de Zondagmorgen-concerten voor talrijke menschen een oogenblik van religieus gevoelen zijn en er een groep menschen is, die daar gesticht vandaan komen en die daar „bereikt" worden, verdient het geven van gewijde muziek aller waardeering. En zang gaat bij sommigen weer boven „mu ziek", zoodat wij hopen, dat het man nenkoor van den heer Hollaers in dit seizoen nog eens meer zal optreden. Si La. Een afscheid. De zeeloods A. Roos van het Neder landsche loodswezen aihier, hééft de laatste jaren dienst gedaan als loods op de mailboot „Prinses Juliana". Dc heer Roos verlaat met 1 Juli den loods- dienst met pensioen en heeft Vrijdag met de mailboot de laatste reis vail Folkestone naar hier gemaakt. Aan het ontbijt in de messroom, dus kort voor het vertrek uit Folkestone, nam de oudste der opvarenden, de ad ministrateur, de heer W. J. Wisse, het woord en wees er op, dat al de jaren, Evenals de twee andere vrouwen ge hoorzaamde Kit. Zij was er aan gewend Chuff te gehoorzamen. Zij sleepte Clo achter in de kamer en wachtte dan op verdere bevelen. „Wanneer we gesnapt worden", be gon Chuff, „dan heeft ze zelfmoord ge pleegd begrepen Zij heeft jouw parelen gestolen en toen ze gesnapt werd zichzelf doodgeschoten." ,Maar het schot zit in haar schouder en zij is niet dood. Zij slaat haar oogen open", wierp Kit tegen. „Ze gaat dood", decreteerde Chuff. „Ik weet hoe ik dat zaakje met den kogel in den schouder op moet knap pen. Het zal nu dadelijk moeten gebeu ren want als er moeilijkheden komen, komen ze gauw. Luister goed wan neer er vragen beantwoord moeten worden, zeg je het volgende. Je be trapte haar, toen zij aan het stelen was. Zij vluchtte van jouw kamer naar deze, wierp het gestoiene uit het raam naar een vriendin en nam mijn browning van den schoorsteenmantel. Zij wou op jou schieten, maar toen zij de mannen zag, wist zij, dat het met haar gedaan was, en joeg zij zichzelf een kogel door het lichaam. Doe het raam dicht. Zij krijgt nu eer, tweeden kogel, in haar borst ditmaal, vlak tegenover de bloedvlek op haar rug." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1