vrijdag juni Nieuwe Abonné's, monaO' ©^e !924i GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissirfgen en gemeenten op Wal cheren '2.20 per drie maanden. Franco door net geheele rijk f 2.59. Week-anon- nementer. 17 cent, alles bit vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 28 cent. die zich op de „VLISSINGSCHE COU RANT'' ingaande 1 juii 1924 abonnee- ren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. MEDISCHE POLITIE De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsberichten de havens van Britsch-Indië zijn besmet verklaard wegens pest. Vlissingen, 27 Juni 1924. De Burgemeester van Vlissingen, M. LAERNOES, L.B. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Arbeidsbegrooting. Het vraagstuk der medezeggenschap is door den heer Slotemaker de Bruine uit de fantasiën die de heet Stenhuis daarover gaf, teruggebracht in de reali teit. Op de praktijk komt het hier juist aan en wie te veel in de theorie opgaat, wekt illusiën, die niet verwezenlijkt kunnen worden. Medezeggenschap sluit in mededragen van risico verantwoor delijkheid en zoolang het privaat-bezit bestaat, kan dit de verantwoordelijk heid niet afstaan. Geleidelijke overgang en invoering achtte hij niet mogelijk omdat er dan halfslachtige bedrijven zouden ontstaan die noch allround ka pitalistisch noch allround communaal zijn. Als leuze, als ideaal is medezeg genschap heel mooi, meende hij, maar in realiteit zeer moeilijk te regelen, een opvatting die ook de heer Haazevoet huldigde. Naar zijn meening was dit vraagstuk even oud als de vakbewe ging en het eenige verschil is dit dat het'vraagstuk verpolitiekt is en nu dus een geheel ander karakter heeft ge kregen. ,De andere punten door den heer Slo temaker de Bruine aangeroerd, betee- kenden minder. Het viel echter wel op dat deze afgevaardigde wel op de moeilijkheden der practische regeling wees maar daarnaast toch ook niet verder kwam dan een theoretische be spiegeling. Aan de praktijk waagt men zich dus niet. Volgens den heer Haaze voet is het vraagstuk van de medezeg genschap door den heer Stenhuis ge bracht in een sfeer, waarin samenwer king met anderen is uitgesloten.. De vakbeweging moet een vredesinstituut zijn, meende hij, maar bij den heer Stenhuis is dit anders. Daarom wordt het uiterst moeilijk tot een vergelijk te komen. Een beroep op medewerking en samenwerking deed ook de heer Slote maker de Bruine ir, het belang van de redding van de wereld uit den jammer waarin zij gedompeld is. Morgen de Lager Onderwijswet en Dinsdag vervolg van de Arbeidsbe grooting. De Koninklijke familie in Zweden. Naar hef „Svenska Dagbladet'' uit Abisko meldt, heeft de Koningin Woensdag den berg Nuoija bestegen. Het vaarwater der Schelde. De Antwerpsche redacteur van „de Maasbode" meldt Belgische bladen melden, dat de Bel gische regeering de Schelde-kwestie in een kabinetsraad zal behandelen. Fei telijk staat zij reeds 14 dagen als punt op de agenda der ministerraden, doch, om verschillende redenen zoo o. a. de afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken is men er tot nu toe nog niet aangekomen, om de zaak te bespreken. Nu wordt er weer voorspeld, dat de kwestie aanstaanden Maandag aan de orde zal komen, maar uit goede bron vernemen wij, dat het nog gansch niet zeker is daartoe te geraken. Feit is, dat er in den boezem van het kabinet oneenigheid bestaat over het bekende rapport der bijzondere Schel- de-commissie, benoemd om de verant woordelijkheid inzake de gebeurtenis sen op de Schelde vast te stellen. Ook schijnt er nog altijd geen over eenstemming betreffende het te kiezen vaarwater. Men weet, dat er thans bij Bath twee vaarwaters zijn, dat van Rilland (het nieuwe) en dat van Bath (het oude). In dat van Bath is men nog altijd bezig gelijk wij gisteren bij een bezoek ter plaatse konden consta- teeren met de vernietiging van het wrak der ..Sierra Grande". Naar men ons mededeelde, hoopt men daar bin nen drie weken de overeengekomen diepte 10 nieter te bereiken. Maar nu is er in België een groote strooming om dit vaarwater, waarin ook nog altijd baggerwerken worden uitgevoerd, voor goed te laten verval len, vanwege de scherpe bochten, en in de toekomst dat van Rilland, hetwelk thans gebruikt wordt, als 't groote vaarwater te nemen. Verschillende Bel gische experten, zooals prof. Mertens, van de hoogeschool van Gent en andere hydrografen en autoriteiten van den loodsdienst, hebben hun voorkeur reeds uitgesproken en men begrijpt in die kringen maar niet waarom het vaar water van Rilland nog niet officieel tot het vaarwater van de toekomst gepro clameerd is. Mogelijk, dat de betrokken ministers andere adviezen te hunner ■beschikking hebben en dat de kwestie op een ministerraad zal uitgevochten worden. Bezuiniging op onderwijsgebied. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelt in de memorie van antwoord op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer betreffende hef wetsontwerp tot wijziging van de leer plichtwet en van de lager onderwijswet 1920 mede, dat door de vermindering van het aantal onderwijzers bij volledi ge doorwerking van het gewijzigde artikel 28 der lager onderwijswet een verlaging der uitgaven zal worden ver kregen van ruim 16478.000. Het ligt in de bedoeling, op de kosten wegens opleiding voor examens, alsmede op die van toezicht op het lager onderwijs een bedrag van f l/2 millioen te be sparen. Het rijkssubsidie voor werkverschaffing De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan verschillen de gemeentebesturen (blijkbaar aan die, welke meer dan 75 subsidie ont vingen) bericht, dat na 1 Juli a.s. in geen geval meer dan 75 subsidie voor werkverschaffing zal worden ver leend. Die verlaging van het maximum subsidie is naar het oordeel van den minister, noodig om nog krachtiger te bevorderen, dat de gemeentebesturen al het mogelijke zullen doen om de uitga ven voor werkverschaffing fe beperken. Ontruiming van woningen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft, gelet op artikel 12 van hét Kon. besluit van 25 Juli 1918 tot uitvoering van artikelen van de Wo ningnoodwet 1918 (Staatsblad no. 379) bepaald Het kenteeken, in vorengenoemd ar tikel bedoeld, zal zijn een wit bord, lang 44 c.M. en hoog 27 c.M,, aan de voorzijde met zwarte blokletter in drie regels beschilderd als volgt op den eersten regel het woord „Noodwoning", op den tweeden de woorden „te ont ruimen" en op den derden de datum van ontruiming. De letters van den eer sten regel moeten ten minste 7 m.M. dik en ten minste 5 c.M. hoog zijn, die van den tweeden ten minste 5 m.M. dik en ten minste 3.5 c.M. hoog. De letters en cijfers van den derden regel moeten van gelijke afmetingen zijn als die van den tweeden. Het bord moet worden aangebracht onmiddellijk boven of naast den hoofd ingang van de te ontruimen woning. Vlootcommissie. Bij Kon. besluit is de heer jhr. R. R. L. de Muralt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot lid van de Vlootcommissie, benoemd bij Kon. besluit van 24 Januari 1922 no.55. De financieele politiek. „Het Volk" deelt mede, dat op de gecombineerde vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. en de Kamer fractie, die te Amsterdam gehouden is, besprekingen werden gevoerd over den politieken toestand, waarna besloten werd, dat het partijbestuur een com missie zal benoemen,'die voornamelijk de gedragslijn inzake de financi,eele politiek zal hebben te onderzoeken en voorstellen dienaangaand te ontwerpen. De vrouw van den ex-kelzer. Men meldt uit Doorn aan „de Ned." dat de zorgelijke toestand van de echt- genoote van den ex-keizer, Hermine, nog niet ten goede is gekeerd. Zij moet streng het bed houden en doorstaat hevige pijnen. Een gemeentebestuur in een gemeubileerde kamer. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft de twee wethouders van Zwolle karspel, waarvan het gemeentehuis in Zwolle is gelegen, aangeslagen in de plaatselijke inkomstenbelasting als werkforens. Ged. Staten hebben dien aanslag vernietigd. Het gemeentebe stuur van Zwolie is in beroep gegaan bij de Króón, waarvan de beslissing nog niet is afgekomen. Op voorstel Van Burg. en Weth. is in de vergadering van den gemeente raad van Zwollekarspel besloten een gemeubileerde kamer te huren in Zwollekarspel, totdat de wetswijziging inzake forensenbelasting haar beslag heeft gekregen. VLISSINGEN, 27 JUNI. Herdenking Mobilisatie Ï914. Van het Provinciaal Comité Zeeland van het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1914 ontvingen wij hetvol- gende stuk ter plaatsing Zooals reeds meermalen in de dag bladen werd bekend gemaakt is ter herdenking van het feit, dat het op 31 juli a.s. 10 jaar geleden is dat Neder land mobiliseer-de, een. comité opge richt om hieraan leiding te geven. Bij de gedachte aan een algefneene herdenking hiervan behoort in de aller eerste plaats het" idee „feest" geheel te worden vermeden. Immers is het onder havige feit vóór het Nedferlandsche volk met zijn regeering een harde noodzakelijkheid geweest. Evenmin als aan feestviering moet hierbij gedacht worden aan „militair vertoon", propa ganda voor de oorlogsidee (N.B. of zoogenaamd „militairisme". Het is gebleken noodig te zijn om algemeen in den lande kenbaar te ma ken' dat het bovenstaande „niet" het doel van deze herdenking kan, noch mag zijn. Verschillende uitingen door comitéleden, uit den mond van hen waarmee we deze zaak bespraken, gehoord, wezen er op dat deze misvat ting van de bedoeling Herdenking Mo bilisatie 1914 in bovenbedoelden zin veel voorkomt. Wat is dan wel het doel van deze herdenking Het doel van het herdenken is om, nu sedert de mobilisatie 10 jaren zijn verloopen en men zich daarom meer rekenschap kan geven van de beteeke- nis voor ons land van de toenmalige ernstige gebeurtenissen, de aandacht er op te vestigen dat wij met dankbaar heid moeten terugdenken aan het ons voorbijgaan van een groot onheil, dat ons bedreigd heeft en- dienen te besef fen en overzien het verschil tusschen ons en de volkeren die in den oorlog betrokken' zijn geworden. Met dankbaarheid dienen wij te con- stateeren dat, al heeft zulks ook zeer veel gekost en al voelen wij nog in hoo- ge mate den economischen terugslag, wij, mede door onzen sterken vredeswil, hebben voorkomen dat nog veel grooter materieele nadeelen en zooveel kostbare menschenlevens zouden te betreuren zijn dan nu, indien wij toch in dien af schuwelijken strijd gemengd waren ge worden. Indien aan ieder „ook, en niet in de laatste plaats, aan lien die niet gemo biliseerd zijn geweest" goed duidelijk wordt de beteekenis van de periode 1914/1918, zal deze „herdenking" lei den tot een verheffen van het Nationaal gevoel, hetwelk in Augustus 1914 zoo schoon tot uiting is gekomen, dat toen de kracht gaf om den oorlog buiten het land te houden én dat ook in de toe komst ons de kracht zal moeten geven om, als kleine natie, te midden van de grootste gevaren het zelfstandig voort bestaan te waarborgen van ons vrede lievend en nijver volk, ook al moet daarvoor worden geleden. Het Nationaal Comité stelt zich voor deze goede begrippen bij het gansche volk te doen verlevendigen. Het stelt zich tot taak bij een ieder ingang te doen vinden het gevoel voor den ernst der zaak, te ontwikkelen de vaderlandsliefde, als eerste burger deugd, op te wekken tot eenheid in ge vaar. Het vertrouwt dat het moge ge lukken het hart te vermurwen van hen voor wien het behoud van den vrede ten voordeel is geweest, tenminste grootere nadeelen heeft voorkomen (en dat zijn feitelijk allen), opdat de hand in ruime mate zal geven wat strekken kan om te lenigen den nood van zoovelen die nog lijden, te verzachten het leed zooveel dat nog doenlijk is. Het hoofddoel dezer beweging is het vormen van een steunfonds ten bate van hulpbehoevende slachtoffers der mobilisatie. Daartoe zal op den dag der mobilisatie, 31 Juli, overal in den. lande een collecte worden gehouden, uit de opbrengst waarvan bovengenoemd fonds hoofdzakelijk zal worden ge vormd. Van deze opbrengst zullen geen gelden worden afgezonderd om de kos ten der geheele beweging te dekken. De ingezamelde gelden op deze collecte zullen alzoo ten volle ten goede komen aan het bovengenoemd fonds. Ter dek king van de onkosten zal op andere wijze getracht worden het benoodigde in te zamelen. Volgens mededeelingen van den voorzitter der Vereeniging tot steun aan Miliciens bleek op de eenigen tijd geleden gehouden vergadering van het Nationaal Comité, dat er werkelifk nog een belangrijke behoefte bestaat voor steun aan directe slachtoffers der mo bilisatie en dat door die vereeniging voortdurend steun moet worden gewei gerd door gebrek aan middelen. Ook in regeeringskringen bestaat het besef dat door slachtoffers der mobilisatie nog in hooge mate wordt geleden, blijkens een post op de begrooting ad 20.000, voor gesteld door de regeering. Bij de be handeling, daarvan werd zelfs uit het midden der Kamer voorgesteld dezen post te verhoogen tot 300.000. Sommigen in den lande meenen, of zeggen te meenen, dat het de plicht is van de gemeenschap om aan de nooden van de vroeg.er gemobiliseerden volle dig tegemoet te komen. Deze uitspraak is zeer gemakkelijk voor den privaat persoon. Doen regeering en volksver tegenwoordiging hun plicht niet, ten minste hun inziens, hun geweten is ten minste gesust en zij behoeven er zich ook niets van aan te trekken. Bij eenig nadenken kan deze rede neering toch aan het gros der Neder- Iandsche bevolking geen voldoening geven. Toen het gevaar daar was op 31 Juli 1914 en den volgenden tijd heb ben de daartoe in aanmerking komen de personen aan den eersten oproep tot mobilisatie gevolg gegeven met een bewonderenswaardig elan en in het volle besef dat voor hen levensgevaar daarop kon volgen en een langdurige scheiding van hun gezin op zijn aller minst in het vooruitzicht lag. Over de financieele gevolgen die ve len van hen direct zouden treffen werd foen minder gedacht en zoowel ver schillende neringdoenden als zij die vaste betrekkingen daardoor kwijt raakten, voelen nu nog aan den lijve dat deze financieele gevolgen voor hen ex tra blijven drukken boven de algemee- ne economische nadeelen die ons allen nog bezwaren. 'Deze kleine minderheid van het volk liidt dus nu nog extra voor de opoffe- rensgezindheid waarmede zij toen de hun door de natie opgelegde taak heb ben op zich genomen. Het is daarom dat de resteerende groote meerderheid van het volk in al zijn geledingen in dividueel den moreelen plicht heeft, die slachtoffers zooveel mogelijk tegemoet te komen in hun financieelen nood. Daarom geldt het thans, de handen ineen te slaan voor landskinderen, voor medeburgers, die, ten behoeve van de eigen gemeenschap, in bijzondere mate getroffen zijn. Als één man verrij- ze men, om aan dat werk mee fe doen. Geen partijen geen geloofsverdeeld heid geen standen. Allen te zamen voor het gemeenschappelijk vaderland. Nederland één, en de beurs wijd open, voor hen die voor het vaderland en ten behoeve der medeburgers in bijzondere mate hebben geleden. Dat is de bedoe ling van het Nationaal Comité Herden king Mobilisatie 1914, en. geen ander. Naast de vorming van bovengenoemd fonds is een klein programma opge maakt om de eenheid van de Neder- landsche bevolking naar buiten te doen blijken. Dit programma luidt in het kort a. herdenking in de godsdienstoefe ningen van alle kerkgenootschappen. b. Het uitgeven van een manifest. c. Collecte en bijeenkomst van vroe ger gemobiliseerden in elke gemeente, waartoe een of meer sprekers door de plaatselijke comité's zullen worden uit- genoodigd. Deze bijeenkomsten behoo- ren geen feestelijk karakter te dragen. d. Betoogiug in Den Haag door ex- gemobiliseerden uit alle gemeenten van het land. Meerdere nadere bijzonderheden zul- ter worden bekend gemaakt. Zondagochtend-concert. Zondagmorgen van 8 tot 9 uur, zal ■in de tent in het Bellamypark een con cert worden gegeven door het Vlissings Mannenkoor „D. O. U." Vlissingen, di recteur de heer J. A. Hollaers. Programma: 1. „Des Herders Zondags- lied" C. Kreuteer 2. „Hymne aan de Nacht", Beethoven 3. „Nimmer Nacht"N. H. Andriessen 4. „Ontwaakt"Jan Morks 5. „Avondgebed"C. Kreutzer 6. „Mottete"H. G. Nageli 7. „Het Kerkje" H. Becker 8. „Twee Knopjes"Theod. Senecaut 9. „Meilied"Theod. SeneJaut De zoon" van een ingezetene dezer gemeente, die tijdens den oorlog in Amerika was, nam dienst in het Ame- rikaansche leger. Daar na den oorlog niets meer van hem werd vernomen, werd herhaaldelijk bij de autoriteiten in Amerika naar hem geïnformeerd, maar steeds zonder resultaat. Totdat men ten slotte eerst dezer dagen de mededeeling ontving dat ook deze jongeman was gesneuveld. Een droevige tijding, na vier jaren onzekerheid, aldus lezen wij in „het Volk", waaraan dit bericht is ontleend. INGEZONDEN MEDEDEELfNGEN. Scheepvaartberichten. De kruiser „Java" is'heden weder op de haven gekomen. Het Engelsche stoomschip „El Oso", dat hier een lading olie heeft gelost, is heden naar Bermuda vertrokken. Met ingang van 1 Juli zijn benoemd tot machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwenbank" de tijdelijke machinisten aan boord van dit licht schip L. Brasser en D. de Voogd. De bevolking van Zeeland. De bevolking van Zeeland bestond op 31 December 1923 uit 124.221 m. en 124.850 vr„ totaal 249.071 zielen. De voornaamste gemeenten telden het volgende aantal inwtmers Vlissin gen, 11111 m. en 11329 vr„ totaal 22440 Middelburg 9138 en 10.282, to taal 19420 Ter Neuzen 5013 en 4982, totaal 9995 Goes 3999 en 4431, totaal 8430 Zierikzee 3354 en 3583. totaal 6937 Oost- en West-Souburg 2204 en 2152, totaal 4356Koudekerke 1674 en 1746, totaal 3420. De kleinste gemeente is Serooskerke op Schouwen met 136 m. en 134 vr. of 270 zielen. Het Openluchtspel te Middelburg. Voor het Woensdag 6 Augustus a.s. te Middelburrg, in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie, te geven Openluchtspel ter herdenking van Mid- delburg's overgang naar Prinsenzijde in 1574, zijn thans tribunes in de maak die een groot deel van het verhoogde deel van de Markt zullen beslaan, en die ruim 3000 toe-chouwers zullen kan nen bevatten. Deze tribunes komen in een halven cirkel te staan tegenover het stadhuis, dat met zijn prachtigen gevel den ach tergrond aan het spel zal geven. Dit spel wordt als gebarenspel door ruim 300 medewerkers uitgevoerd voor het stadhuis, terwijl achter de middelste tribune een nog hoogere zich zal ver heffen, waar het koor en orkest, tijdens het spel de reizangen zullen ten gehoore brengen, waarin dr. P. C. Bóutens de stemming weergaf van de gespeelde ta- fereeien, er. dr. Koeberg op muziek bracht en door orkesfspei verbond. Het koor telt ruim 300 zangers en zangeres sen (allen Middelburgers evenals de medespelers in het spel). Het orkest telt een 90-tal personen, nl. de geheele Arnhemsche Orkestvereeniging, ver- sterkst door Middelburgsche krachten. De leiding van het spel is in handen van Frits Lensvelt. De studie van koor en orkest onder leiding van Joh. Caro. Maar Koeberg zal bij de uitvoering zelf de leiding op zich nemen. De inhoud van het spel betreft het laatste deel van het bijna twee jaar durende beleg van Middelburg. Het geeft een beeld van de ellende onder de burgers, vergroot door de spanning van den strijd, die te verwachten is tusschen de Geuzen en de Spaansche hulpvloot. De aandrang tot de vroed schap om toe te geven, baat evenmin als de dreigende houding tegenover Mondragon, den Spaanschen bevelheb ber. In het door gebed van het eerste deel gescheiden tweede deel komt de mare van de nederlaag bij Roemerswaal van de Spaansche vloot, en tevens de eisch van den Prins tot onvaarwaarde- lijke overgave, doch Mondragon wei gert, met de bedreiging, de stad liever in brand te steken. Dan volgt de twee de bede met 's Prinsens mededeeling, dat de bezetting en de Spaansch gezin den mogen aftrekken. Het slot wordt gevormd door den intocht van den Prins met de Geuzen, de overgave der sleutels, den terugkeer der verbannen Middelburgers, de af tocht van Mondragon met zijn troepen en Spaansch gezinden en de huldiging van den Prins. Donderdag 7 Augustus wordt het spel herhaald tegen lagere prijzen. Tentoonstelling van Zeeuwsclie kleederdrachten. De aanstaande tentoonstelling var. Zeeuwsche kleederdrachten enz. te Middelburg te houden, heeft niet alleen de toenemende belangstelling van Zeeuwen en oud-Zeeuwen, waardoor het welslagen ongetwijfeld verzekerd is, doch bovendien werd de commissie verrast met het zeer vereerend aanbod van H. M. de Koningin-Moeder om de indertijd van iH. M. de Koningin ontvan gen bijzonder fraaie en kostbare kanten sprei, vervaardigd door de Kantwerk school te Sluis, in te zenden. Verder zal de tentoonstelling aan aantrekkelijkheid winnen door de aan wezigheid van kantwerksters uit Sluis

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1