1000 100 25 ank LAG 31 JUNI Eerste Blad EKA" Nieuwe Abonné's, VERKWIKKING. FEUlLLETOrv VROUWENLIST Het Idea<al 62e Jaargang iMfgavefirma fVAK 9E VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnrM^id°dqnn tlUU een ongeluk. (IUU iRSTRAAT 9 HERMAN. èerieaties maatschappij ras oomvaart Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen ~—!Not45 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reel. 52 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 75 ct. elke regel meer 15 ct (Je abonné's in 't bezit eener Pclis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen |af JEW, 60 80 90 100 60 50 70 fper pond. Alleen bij' LEN zijn van 11 e kwaliteit, i minsten prijs. steeds. Het eigen belang, ^rkrijgbaar bij p Verhuur, Koop en Verkoop i en Dieustaanvragen, enz. ■betaling, van 1-5 regels I regel meer 15 cent koop lèRE zes schuiven, 4 |FEL en ZETEL (club) fer letters X.Y.Z., bu- burant". jiwde Ierwoning ■en Nieuwen Vlissing- phtig gelegen tusschen I Vlissingen. Binnen 3 p loken. 3LT HU IJZEN, Bouw- Nieuwe Vlissingsche luburg. 30ns ledikant toebehooren,. een hu „Vfiss. Courant". met October een aan- Iroote i meid ADR. POELMAN te liddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. /AN PASSAOIERS REN EN VEE. r. M Ma UI t. ¥144. T.m. iir 8 8 ngen wordt Woens dag 's morgens ten Middelburg gevaren. itiea bekomen 4.V. Transport- en E*P Erven VOS, B. EENHOORN, Tel 153 OESTER HOUT, Tel. boiCENHEK, Tol 101 die zich op de „VLISSINGSCHE COU RANT" ingaande 1 Juli 1924 abonnee- ren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Nu niet alleen in naam, maar ook metterdaad de zomer gekomen is, rept zich het menschdom om van zijn rijke schatten naar vermogen en hartelust te profiteeren. Geen wonder waarlijk immers, al merken velen dat niet altijd even zeer, loch is er sedert de vorige zomer ons zijn geneugten schonk en onze krachten deed vermeerderen, van deze laatste gevergd, veel gevergd. Het bedrijvige leven van alle dag vraagt vaak zóó de gansche aandacht der menschen op, dat deze veelal voor an dere zaken, hoe belangrijk ook maar weinig oog hebben. Tot die belangrijke zaken behoort ook de gezondheid in ce eerste plaats zelf. En ge zoudt er onze goede en zorgzame aesculapen een boekje van open kunnen hooren doen, hoevelen, en daaronder waarlijk ook de zeer verstandigen onder onze medemenschen, puur uit te veel aan dacht voor andere zaken, hun eigen gezondheid verwaarloozen. Laat, ja dikwerf te laat komt bij dezulken de waarschuwing, dat zij te weinig aan dacht geschonken hebben aan wat toch het kostbaarste bezit van aile goederen mag heeten, hun welzijn, geestelijk en lichamelijk. Of daar geen verontschuldiging, voor het minst een verklaring van te geven valt Meer dan een voorzeker. Want het maatschappelijk leven eischt thans meer dan ooit, alle krachten van ons op. Vraagt het den mannen van handel -en van nijverheid, van bedrijf en nering, van wetenschap en kunst, wat er noo- dig is om heden ten dage in den moeï- zamen strijd om een, o nog niet eens rijk, om een slechts nederig bestaan, te veroveren en wat meer zegt, veroverd te houden. Vraagt het den geneesheer- directeuren onzer over gansch het land verspreide sanatoria en gestichten hoe velen 'bij hen herstel, lafenis naar lichaam en geest komen zoeken, van wier weerstandsvermogen en Krachten (e veel in den strijd gevergd werd. Vraagt het onzen geestelijken zieleher- aers. die binnenskamers en tusschen de stille muren van het woonvertrek, het welk zij binnentraden, zoo vaak getuige zijn van een worsteling van al te zwak- Naar het Engelsch. 41) Toen Léontine het laatste haakje dichtgemaakt had, ging Beverley naar het boudoir. Daar ging zij met Clo's geheimzinnigen brief zitten, biddend, dat Roger niet komen zou vóór zij dien ontcijferd had. Maar per slot van rekening werd de beteekenis van den eenen zin na den anderen haar toch weldra duidelijk. Zij had dadelijk begrepen, dat Clo aan Léontine geschreven had, omdat zij den naam van mrs. Sands niet durfde noemen. Dat bewees, dat zij in een huis was, waar men den naam kende. Thans haar gedachten op den vreemden brief concentreerend, begreep Beverley iedere bedekte toespeling. Clo wilde, dat „zij zich niet ongerust maakte." Clo „kreeg alles terug wat zij verloren had". Clo „hoopte binnenkort een be zoek te brengen en te laten zien welke goede vorderingen zij gemaakt had". Dat alles kon slechts één beteekenis hebben. En wat was het precies iets voor Clo, dat zij zich den typischen naam Rossignol herinnerde. Zij had niets geschreven, dat arg waan wekken kon en daar er geen huisnummer en straat genoemd waren, behoefde men niet bang te zijn voor ke innerlijke krachten tegen al te sterke machten daarbuiten. Vraagt het ten slotte den regenten opz(;r huizen van hechtenis, hoevelen 'ei 1n dien vaak meëdoogenloozen kamp het onderspit dolven, zichzelf ontvielen en door eigen toedoen hun levensgeluk voorgoed ver woest zagen. Voor zoovelen dezer laat- sten daagt de zomer, maar lafenis en verkwikking kan hij hun niet meer brengen Doch, gelukkig, dit zij en biijve een naar verhouding zeer klein getal. Voor alle anderen praalt en prijkt de zomerzon thans volop in huis en tuin, op wegen en velden, over dorpen en steden en landen, en roept hen op tot uittocht, tot bewonderen, tot ge nieten. Geen wonder dan ook dat velen al reeds den reisstaf ter hand namen, of voorbereidselen gaan treffen, als straks hun verloftijd aanbreekt, om die korte spanne tijds tot een tijd van verkwik king te maken. Nu worden plannen ont worpen en uitgewerkt, begrootingen opgemaakt, gewijzigd en opnieuw bere kend en al van tevoren gaan de ge dachten uit naar al wat we ons voor stellen te zullen genieten. Deze voor smaak is al een genot, een verkwikking op zichzelf, maar door de werkelijkheid wordt zij nog verre overtroffen. En terug gekomen, na langer of korter ver blijf elders, hetzij bij vrienden of ver wanten of vreemden, hetzij veraf ofwel meer nabij doorgebracht, gevoelen we ons verrijkt aan vreugde, versterkt naar lichaam en gestel, ons hart gelaafd en onzen geest verkwikt. Al mag men wel eens versteld staan bij de gedachte, hoe thans duizenden en duizenden, te voet, per rijwiel, auto of trein een deel hunner vacantie elders gaan doorbrengen, waar vroeger dit onrecht aan zooveel minder talrijken gegund was, men kan en mag niet an ders dan dat alles van harte toejuichen. Na zwaren arbeid is rust verkwikking na een jaar van inspannend werk in welken maatschappelijken rang het lot ons ook moge geplaatst hebben, van zorg en last bevrijd," is er niets zoozeer wat ons weer beter voor onze taak geschikt maakt, dan er, kort of lang, eens heelemaal „uit" te zijn. Moge hei aan velen, en telken jare weer meer dan in het vorige vergund zijn, zich al dus te verkwikken. Het zal deze allen en de hunnen, het zal hun werk, en hun omgeving en dus ook de maatschappij in haar geheel niet anders dan ten goede komen. Ontsiering. Vac'tntiebezigheid. Sommige zaken kunnen zoo'n typi schen lijdensweg hebben, die tot het bittere einde duurt. Men zegt dat de Romeinen hun plannen stopzetten als ontdekking. 'Beverley vermoedde, dat zoowel Roger's als O'Reilly's naam in de omgeving van Clo bekend zou zijn. Blijkbaar was zij bang een brief aan Justin O'Reilly te sturen. Maar het slot van het postscriptum was verwonder lijk. O'Reilly was hatelijk voor haar geweest sedert zij en mrs. Sands elkaar het laatst gesproken hadden. „Zij is hem weer gaan opzoeken dacht Beverley. „Dan is zij misschien niet naar het Westmorland Hotel terug gegaan. Wat kan .hartelijk' anders be- teekenen dan dat hij beloofd heeft om te helpen in plaats van tegen te wer ken Maar zij moest weten, wat er tusschen O'Reilly en Clo voorgevallen was. Hoe kon zij zich met hem in ver binding stellen Zou zij een briefje sturen naar het Hotel Dietz Of zou zij telefoneeren, vóór Roger kwam oin op die wijze alles, wat zij weten wilde, onmiddellijk te hooren te ko men Zij besloot vlug tot het laatste. Zij belde O'Reilly's hotel op en hoorde weldra zijn „Hallo „U spreekt met mrs. Sands", legde zij uit. „Ik heb een brief van Clo. Zij heeft een boodschap voor ti". De stem uit het Dietz Hotel' had on verschillig geklonken. Dat was nu niet langer het geval, „Wat voor boodschap vroeg O'Reilly. „Vertel me alles." Zij vertelde hem wat zij- wist en las Clo's brief duidelijk voor, zoodat hij geen woord zou missen. „Ik vermoed, zij tegenspoed hadden, omdat zij vrees den dat de goden daardooY hun afkeu ring te kennen gaven. Als wij nog Ro meinen waren, braken wij zeker het nieuwe standbeeld van Koning Willem II op het Binnenhof dat er nog niet is al weer dadelijk af. Eindelijk was het zoover dat het kolossale voetstuk gereed was, dat het standbeeld zelf in de gieterij klaar stond voor verzending, dat de dag van onthulling al was vast gesteld, dat bekend was dat H. M. de Koningin er bij tegenwoordig zou zijn en nu plotseling blijft het gansche geva! tot September liggen, omdat de Konin gin niet eerder tijd heeit om bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Zoo zitten wij dus den ganschen zo mer opgescheept met een reusachtigen sokkel, die op zichzef alles behalve een sieraad is voor de omgeving van het Buitenhof. Het treft wel heel ongeluk kig dat dit nu juist een zomerseizoen lang zoo moet duren en wij zouden ge neigd zijn de vraag te stellen of ont hulling zonder tegenwoordigheid van de Koningin niet te verkiezen ware geweest boven drie maanden ontsiering van dit plein. Het noodlot rust zwaar op dit gan sche plein. Het is nu negen weken ge leden dat de gemeenteraad het plan Berlage goedkeurde en er is nog geen allerkleinst begin van uitvoering te be speuren. Wanneer deze zaak goed was aangepakt had de weg langs den vijver reeds gereed kunnen zijn. Wanneer nu niet voortgemaakt wordt, staat het te bezien of de weg met 1 October klaar zal zijn. Midden in het drukke seizoen zal daar nu waarschijnlijk aan het werk worden getrokken, hetgeen natuurlijk gepaard gaat met onaangename stag natie in het verkeer. Om nog even op het standbeeld te rug te komen, nu de omheining van het voetstuk is weggebroken, is .dit goed te bekijken. Natuurlijk is het niet te zeg gen hoe het geheel, d.w.z. met beeld en al, er zal uitzien, maar over de plaats waar het monument zal staan valt nu wel te oordeelen en het lijkt ons dat die niet gelukkig is gekozen. Het geheel belooft een zeer groot gevaarte te wor den, dat het uitzicht van het Buitenhof op den Vijver zeer belemmert en dat ook de lijnen van den gevel van hef Binnenhof allerminst verfraait. Een iet- Wat slank beeld had er misschien goed gestaan maar deze kolossus doet heel veel aan een sta-in-den-weg denken. Het zou ons niet verwonderen of hef ondankbare nageslacht handelt op een goeien dag met dat beeld wat het hui dige geslacht deed met het vorige, nl. het afbreken en aan een andere ge meente cadeau doen. Zaterdag jl. is het kraampjes-dag ge weest. De filanthropie heeft al heel wat middelen bedacht om de gelden bijeen te krijgen die zij voor haar doel noodig heeft. Één van de jongste vindingen be staat hierin dat op een dag op tal van plaatsen kraampjes worden geplaatst, waarin van alles te koop is. Jonge dames die er in Den Haag nog altijd bij massa's zijn bereid om zich een dagje bezig te houden met nuttig werk dat zij het gevaarlijk vond een brief te adresseeren of aan u of aan inij te schrijven", voegde Beverley er aan toe. „Maar ik vind het verschrikkelijk, dat ik niet weet waar zij is. -Vertel me alles vlug, want ik verwacht iemand." „Peterson heeft uw parelen gesto len", antwoordde O'Reilly. ,;Hij heeft Heron opgebeld om ze hem te koop te bieden. Hij moet zich in uw kamer verborgen hebben, anders had hij ons gesprek niet kunnen afluisteren. Later heb ik voor Heron geantwoord. Miss Riley'was toen in Peterson's kamer en op die wijze kwamen wij met elkaar in aanraking. Zij vroeg inij door de tele foon of ik haar wilde helpen. Ik zeide Ja en zij vroeg mij om met een taxi te komen. Ik liet haar instappen en bracht haar waar zij naar toe wilde een restaurant, Krantz' Keiler. Toen ik hoorde wat zij te zeggen had. stelde ik haar voor een particulieren detective in den arm te nemen. O, maak u maar niet ongerust, hij is volkomen te vertrouwen en ik sta ook aan uw zijde, mrs. Sands ik kan dat ter wille van miss Riley gerust bekennen. Zij had er spijt van, dat zij de papieren van mij gestojen had en heeft ze me precies zooals zij waren in enveloppe teruggestuurd „Clo u de papieren teruggestuurd U vergist u Ik weet, dat zij het niet gedaan heeft riep Beverley uit. Zij had haar vrees, dat men haar zou hoo ren, vergeten, zij had alles vergeten, maar het geluid van een deur, die ge staan in deze kraampjes als verkoop sters. De 'voorwerpen van allerlei soort zijn meest cadeaux en de op brengst is dus al gauw heel wat. Deze kraampjesdag wordt gehouden ten bate van de vereeniging voor va- cantiebezigheid. De vacanties op de volksscholen zijn eigenlijk maatschap pelijke euvels want de kinderen zijn nu plotseling aan zich zelf en aan hun lot overgelaten. Men kan begrijpen wat dit in een groote stad tengevolge heeft. De onderwijzers hebben zich van dit euvel nooit iets aangetrokken. Zij oor deelden de rust noodig voor de kinde ren en zonden ze naar huis. Wat er verder gebeurde liet hen koud. Toen is er een poging gewaagd om die kinde ren in de vacanties bezig te houden door uitstapjes en wandelingen in den omtrek te organiseeren. Inderdaad is dit gelukt en zoo is het gebeurd dat er een vereeniging voor dit doel is ge sticht. Zij heeft nogal veel geld noodig omdat zij de leiders en leidsters voor hun medewerking betaalt en omdat zij de kinderen allicht ook eens iets wil geven. Meermalen hebben wij op onze zwerftochten buiten de residentie groe pen van kinderen die onder leiding de zer vereenigng uit waren, ontmoet en altijd heeft het ons getroffen dat de kinderen het bizonder prettig vonden. Hef is heusch geen aangenaam baantje om leider of leidster daarbij te zijn en het eischt hee! wat energie en inspan ning, maar het is een dankbaar werk èn door het plezier dat aan de kinderen wordt bezorgd èn door het nut dat ge sticht wordt omdat zij van het ver keerde worden afgehouden. Misschien komt er nog wei eens een tijd dat het lager onderwijs anders ge organiseerd wordt en dan is het te ho pen dat eens wordt gedacht aan de beteekenis die vacantie heeft voor de kinderen die daardoor de straat worden opgejaagd. Wanneer de vóór- en de nadeelen die voor de jeugd aan de vacanties zijn verbonden eens precies tegen elkaar werden opgewogen, dan zou het wel eens kunnen blijken dat er in plaats van voordeel nadeel viel te constateeren. Trouwens over het algemeen bestaat er weinig tevredenheid over het onder wijs en vooral over de resultaten van het volksonderwijs. Het wordt waar schijnlijk noodig dat daaraan eens ern stig aandacht wordt gewijd. Verder daarover uit te weiden valt buiten ons kader, vooral ook omdat wij niet kun nen nagaan of de klacht specifiek Haagsch is dan wel algemeen over het land verspreid. Wij voorzien dat in Den Haag zoodra de tijden van malaise voorbij zijn, vele particuliere neutrale scholen zullen verrijzen waarin de ouders meer medezeggenschap in de inrichting zullen behouden. De thans reeds bestaande dergelijke scholen heb ben hier een goede reputatie en dus veel aftrek. Het is juist op grond daar van dat wij veronderstellen dat dit stel sel in de toekomst algemeen zal worden en dat dus teruggekeerd wordt tot het heel oude systeem dat de school los van de staatsbemoeiing is en deze zich al- sloten werd, deed haar schrikken. Het was een vreemd geluid, omdat beide deuren reeds gesloten waren, toen zij naar de telefoon ging, zoowel die naar haar slaapkamer als die naar de hall, en zij had ze geen van beide hooren open gaan. Toch kon zij zich niet ver gissen. Iemand had een van die deuren gesloten en moest die dus daarvoor geopend hebben. Beverley liet den hoorn vallen en liep vlug weg om in de hall te kijken. Niemand was er. Zij liep naar haar slaapkamer en keek erin. De kamer was leeg. Zij belde Johnson, die dadelijk kwam. „Is mr. Sands thuis gekomen vroeg zij. „Ik geloof het niet, madame", ant woordde de butler. „Ga kijken. Zoek overal." Zij verroerde zich niet, terwijl de man weg was. „Mrs. Sands is niet thuis, madame", kwam Johnson zeggen. „Dank je", zeide Beverley. Maar toch voelde zij zich niet verlicht. Iets in haar zeide haar, dat Roger de deur gesloten had. HOOFDSTUK XXX. Toen Kit en Churn Krantz' Keiler verlieten, liepen zij vlug de Fourteenth Street af tot zij bij de Fifth Avenue kwamen. Daar schenen zij te aarzelen, alsof zij het niet eens konden worden welken kant zij moesten gaan. Clo, die zoo dicht achter hen liep als zij durfde INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van den fijnproever leen uitstrekt tot toezicht op de kwa liteit van het onderwijs en de verdee ling der benoodigde gelden. Zelfs ten opzichte van dit laatste punt begint er een kentering te komen in de denk beelden en is er een verlangen om ook op dit punt de banden mét den Staat te verbreken. Maar voorloopig in de dagen van bezuiniging en misère blijft alles nog bij het oude. EIBER. Lagere rente in Amerika. De daling in aand. Holland Amerika Lijn. De positie der maatschappij. Verkoop van Indische suiker. Dividend der Handel Mij. Het verslag der Koninklijke. De productie van Nederl. Indië. De petroleum- politiek onzer regeering. Wanneer men tot de optimisten be hoort schijnt er eenige reden te zijn om1 de internationale vooruitzichten sinds de jongste weken iets gunstiger te be- oordeelen. Waar de pessimisten de laatste weken echter doorgaans gelijk hadden, worden ook de eerstgenoemden voorzichtiger en op de effectenbeurs te Amsterdam heeft men met de interna tionale politiek klaarblijkelijk geheel af gerekend men spreekt er nog nauwe lijks over en merkt nog slechts spora disch zijn invloed. Alleen op de Devi- senmarkt is het te bespeuren dat men iets dichter bij de oplossing der schade- loosstellingsquaestie gelooft te zijn, althans voor Ponden en Francs was er meerdere belangstelling, welke ten deele van New-York uitging. Zij hield ook verband met de verlaging van het .herdisconto door de New-Yorksche circulatiebank van 4 tot 3<4 waar door de goudstroom naar de Unie eeni- germate gestuit wordt en de Europee- raadde onmiddellijk, dat zij tot dat oogenblik nog niet besloten hadden welke van hun verschillende schuil plaatsen het veiligst was. Te oordeelen naar de wijze, waarop zij gearmd liepen, waren zij in een ernstig gesprek gewikkeld. Zij bleven op den hoek staan en Clo volgde hun voorbeeld. Dan besloot het paar naar de Thirteenth Street te gaan. Clo volg de hen. Zij liepen verscheidene blok ken het jonge meisje keek steeds naar de nummers van iedere straat, die zij langs kwam. In de buurt van de Elev enth Street was 'n ongeluk gebeurd met een taxi en een groote menigte had zich daar verzameld. In die menigte verloor Clo het paar bijna uit het oog. Zij had een oogenblik van wanhoop, maar dan zag zij den lichtrose rok van Kit in de verte. Kit droeg nu niet langer een lichtrosen mantel, maar een witten. Zij moest in de gelegenheid geweest zijn den mantel binnenste buiten te ■draaien Zóó opgewonden was Clo, dat zij vergat op de straten te letten. Of het paar de Tenth, Ninth of Eighth Street insloeg wist zij niet zeker. Wei echter was zij er zeker van, dat zij hen naliep. Dan volgde een jacht door de stad. Het meisje verloor er ten slotte een beetje haar hoofd bij, maar toen het scheen, dat zij zich niet verder kon sleepen, bleven Kit en Churn voor een huis staan en belden aan. „Zij wonen hier geen van beiden,

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1