MissBlanche WOENSDAG 18 JUNI No 142 62e Jaargang 1924 BINNENLAND Stads- en Proviacienieuws Keelontsteking ■i Abdijsiroop VilSSlNGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven Met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en genieenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-ahon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, erz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regeis ƒ0.75, elke re cel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. De Vlissingsche haven. De heer Smeenge vraagt waarom wordt getreuzeld met de verbetering der Vlissingsche haven. Het nut van dezen wetteiijken maatregel staat toch wel vast na de aanneming van de motieVan der Voort van Zijp in de Tweede Kamer. Het bedrag, hiermede gemoeid, is niet zoo groot, 6 millioen, waarvan de provincie en de gemeente een belangrijk deel betalen. Spreker zou het wenschelijk achten indien de Minister met een suppletoire begrooting kwam om dit werk direct ter hand te kunnen nemen. Er is in Nederland nog niet iets dergelijks voorgekomen dat een wet, in 1919 aangenomen, nu nog onuitgevoerd ligt. De heer Wibaut sluit zich aan bij wat de heer Smeenge zeide over de haven van Vlissingen. Spreker heeit de lijdensgeschiedenis van die haven van begin af gevolgd. De mogelijkheid, die in 1873 werd geuit en nu nog door den heer Arntz, n.l. dat Vlissingen een con current van Rotterdam zou worden, is uitgesloten. Vlissingen zou een haven voor snelverkeer moeten zijn, aanloop haven en geen doorvoerhaven, zooals Rotterdam. Als aanloophaven zou zij voor ons land en voor de internationale scheepvaart van groote beteekenis kunnen worden. Lange jaren is de verbetering der haven in studie geweest. Telkens zijn er andere plannen gemaakt. Eindelijk werd in 1919 een wetsontwerp aange nomen tot uitbreiding der haven. Thans is er slechts een begin gemaakt. Ge beurt er soms wat achter de schermen Waarom wordt er zoo geheimzinnig gedaan, ten aanzien van de uitvoering dezer wet Spreker vraagt den datum waarop de aanbesteding zal plaats heb ben van de verdere havenwerken. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft naar aanleiding van deze laatste vraag Wij durven wel voorspellen dat zulk een openhartig antwoord door dezen minister niet zai worden gegeven. Hij zal er zich wel weer tusschenuit draai en. Waarschijnlijk krijgt hij dan, als de Tweede Kamer in juli weer bijeen is, een interpellatie te verduren waarbij het heet zal toegaan. Maar wij betwijfelen of de rechterzijde mans genoeg zal we zen om met een votum van afkeuring te komen en den heer Van Swaay dus te doen „afzwaaien". Natuurlijk zou het leven van het kabinet daarmede in het geheel niet zijn gemoeid, maar men zal doch liever een Nederlandsche wet laten saboteeren dan een Roomschen minister omver te kegelen. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Tarief. Allerlei. Plaatselijke Keuze. Het ontwerpTariefsherziening wordt op de renbaan gebracht. Het wordt 2 juli al in de afdeelingen behandeld op dat het nog dit jaar wordt doorgejak kerd. De Kamer kan zich dan niet be hoorlijk op de hoogte hebben gesteld, maar pogingen tot uitstel tot Septem ber van de heeren Schaper, Dresselhuijs en Marchant baatten niet. Het ontwerp moet gejakkerd en dadelijk in Septem ber zal het wel aan de orde komen. Rechts tegen links werd besloten dat op 2 Juli hef afdeelingsonderzoek zal plaats hebben. iDe Regeering heeft 2000 gld. 's jaars gevraagd voor vijf studiebeurzen voor de Academie voor Internationaal Recht te 's-Gravenhage. De Regeering ging daarbij uit van het standpunt, dat bevordering van be zoek aan de Academie door Nederlan ders, anders dan door eenvoudige aan moediging, niet noodig is. Het vorige jaar toch waren van de 351 toehoorders 208 Nederlanders, terwijl zich ook voor den nieuwen cursus, die van 14 Juli13 September zal worden gehouden, reeds INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Weet dat er een tooverwoord bestaat, dat U in 't bezit brengt van een overheerlijke sigaret tot iaagsten prijs dit luidt Geef MIJ maar thans talrijke Nederlanders hebben op gegeven. De vraag mag echter worden gesteld of niet Nederland iets kan en behoort te doen om het bezoek aan de Academie door buitenlanders te bevorderen. De Academie toch is in Nederland geves tigd, waar zij vrijwel geheel door vreemd (Amerikaansch) kapitaal be kostigd wordt tegenover geringe eigen inkomsten der Academie staat een aanzienlijk subsidie van de Carne- gie-schenking voor den internationalen vrede te Washington. Blijkens de op gave profiteert een aanzienlijk aantal Nederlanders van de gelegenheid om het onderricht, dat tot nog toe geheel kosteloos gegeven wordt, te volgen dat aantal was in 1923 grooter dan dat van alle vreemdelingen (die afkomstig waren uit 31 verschillende landen) te zamen. Wijziging is voorts gebracht in de wet op de geneeskunst, speciaal met betrekking tot de vroedvrouwen. Het voornaamste artikel luidt „Indien de geneeskundige hulp niet aanwezig is op het tijdstip, waarop naar haar meening een verloskundige kunstbewerking, welke zonder gebruik making van instrumenten kan geschie den,. of de toediening van een der door Onzen met de uitvoering van deze wet belasten Minister aan te wijzen genees middelen niet langer uitgesteld kan worden, gaat de vroedvrouw zelve tot de kunstbewerking of de toediening van het geneesmiddel over. Van het verrichten van een kunstbe werking, bedoeld in het voorgaande lid, geeft zij binnen vier en twintig uur schriftelijk kennis aan den inspecteur, belast met de handhaving van de bepa lingen dezer wet, binnen wiens ambts gebied de kunstbewerking is verricht' Daarna het voorstel in zake de Plaatselijke Keuze van den heer Rut gers c.s., een herhaling van het vroeger aangenomen voorstel dat door de Eer ste Kamer echter is verworpen, met één stem meerderheid. Aangezien de Eerste Kamer sinds dien zeer veel in samen stelling is veranderd, waagt mr. Rut gers andermaal een kans op succes. De argumenten er tegen waren de bekende referendum is in strijd met de Grondwet het is een dwangmiddel dat veel fouten heeft het is een ver keerd precedent enz. Zij zijn uit den treure opgesomd en de Kamer had wijs gedaan maar meteen te gaan stemmen. Geen dwangmiddel maar zedelijke middelen moeten de verbetering bren gen, dat is de eenige stelling die tegen over dit ontwerp wordt gezet. Mr.Dres- selhuijs, de dames BakkerNort en BronsveldVitringa hebben eenparig deze stelling verdedigd. Sedert 1896 is het drankgebruik van 8-8 Liter gedaald tot 2.16 Liter. Dit is het succes van zedelijke middelen die de drankbestrij ding heeft toegepast en het is juist daarom dat men aanvulling van die middelen met dwangmiddelen niet wenscht. De voorstanders van Plaatselijke Keuze wenschen het resultaat der drankbestrijding vast te leggen vooral met he* oog op het opkomend geslacht. Het amendementStaalman om niet de helft maar drie kwart der kiezers te laten beslissen werd door den heer Rutgers afgewezen. De Kamer verwierp het met 41 tegen 33 stemmen. Het ontwerp werd aangenomen met 42 tegen 30 stemmen. De Koninklijke familie naar Lapland. Prins Hendrik wordt morgenavond weder te 's-Gravenhage verwacht, van waar hij Vrijdagavond 7 uur naar Apeldoorn zal terugkeeren. Bij aankomst te Apeldoorn zullen de Koningin en de Prinses in denzelfden D-trein bij den Prins plaats nemen en wordt dan ongeveer half tien door de Koninklijke familie de zomerreis naar Lapland aanvaard. De trein zou rechtstreeks doorgaan naar Rostock, vanwaar verder via Mal- mö de reis door Zweden naar Lapland zou worden voortgezet. De rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen over Mei bedroeg 39.995.268 tegen een bedrag van 40.753.423 en over de eerste vijf maanden van dit jaar be droeg de opbrengst 174.424.547 tegen 182.923.736 in hetzelfde tijdvak van 1923. Mr. Troelstra over jhr. De Savornin I. oilman Uit de Fransche plaats, waar hij om gezondheidsredenen vertoeft, schrijft mr. Troelstra aan „Het Volk" •Eerst heden vernam ik het overlijden van den heer Lohman. Ik heb behoefte met de velen die hem huldigen, ook een woord te spreken, een woord van die pen eerbied jegens dezen groote, op wien tot in hoogen ouderdom het licht van intellect en strijdlust bleef verwij len, als op hooge Alpentoppen de glans der dalende zon. De opbrengst der P., T. en T. Blijkens de in de Staatscourant voor komende staat van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en het staatsbedrijf van dé posterijen, de tele grafie en de telefonie, betreffende de opbrengst over Mei 1924, bedroeg het totaalbedrag over 12 maanden der ra ming 1924 67.115.700 over i maand 5.592.974.67. De opbrengst over de maand Mei 1924 bedroeg totaal een som van 5.068.169 81. Over dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg de opbrengst totaal 4.490.997.05. De totaal opbrengst over de maand Mei van dit jaar bedroeg dus 557.172.76 meer dan die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De Zomertijd. Aan het verslag van de vergadering van het hoofdbestuur der algemeene vergadering voor Bloembollencultuur, opgenomen in het orgaan der vereeni ging. is het volgende ontleend Bij de beantwoording van de vragen, gesteld door de zgn. Tijdscommissie met betrekking tot den zomertijd, zal tegen handhaving van den zomertijd, als zijnde schadelijk en derhalve onge- wenscht voor het bloembollenvak, wor den opgekomen en de daartegen be staande bezwaren van het vak worden ontwikkeld. Mocht worden overgegaan tot handhaving van. den zomertijd ge durende de maande^ Juni, Juli, Augus tus en September, dan zou daarmede desnoods hoewel zeer ongaarne, genoe gen genomen kunnen worden. Verlof wegens werkzaamheden voor organisaties. De regeering heeft besloten, dat voor alle burgerlijke en militaire rijksdiena ren, die niet vallen onder de bepalingen van het Arbeidsreglement voor werk lieden in 's rijks dienst, inzake het ver- ieenen van verlof wegens werkzaamhe den voor organisaties voortaan het vol gende zal gelden Tenzij de belangen van den dienst zich daartegen verzetten, wordt aan een ambtenaar buitengewoon verlof met behoud van volle bezoldiging ver leend io. Voor het bijwonen van algemeene vergaderingen van vakvereenigingen, indien de ambtenaar lid van het hoofd bestuur, bestuurslid -eencr landelijke vakgroep, of afgevaardigde van een afdeeling is, met dien verstande, dat van elke afdeeling voor iedere vijftig leden of gedeelte daarvan aan twee afgevaardigden tot een maximum van tien afgevaardigden verlof wordt ver leend 2o. voor het bijwonen van ten hoog ste één bondsraadvergadering aan le den van een bondsraad, van ten hoog ste zes vakgroepsbestuursvergaderin gen aan bestuursleden van een lande lijke vakgroep, alles per kalenderjaar 3o. voor het bijwonen van één alge meene vergadering van de centrale or ganisatie, waarbij de vakvereeniging van den ambtenaar is aangesloten en hij als vertegenwoordiger van zijn vak vereeniging aan die vergadering deel neemt. •Hiermede zijn de vroeger ter zake gegeven bepalingen vervallen. Verlenging werkweek gemeente- personeel. De gemeenteraad te Leiden heeft, na langdurige discussies en verwerping van eenige amendementen, het voorstel van Burg. en Weth. tot verlenging van de werkweek van 45 tot 48 uur voor het gewone arbeiderspersoneel aange nomen, met 20 tegen 11 stemmen (te gen S.O.A.P., dem. partij en commu nist) dat voor de arbeiders in het continuebedrijf met 19 tegen 12 stem men, en die voor de ambtenaren met 20 tegen 11 stemmen. Een amendement om de straatmakers uit te zonderen, is verworpen, welk lot met 17 tegen 14 stemmen ook onder ging een amendement van het roomsch- katholieke lid Heemskerk, om de ver lenging niet 1 Juli, doch i Januari a.s. te doen ingaan. Een Apeldoornsche Premieleening. In Apeldoorn hebben verschillende vooraanstaande personen zich tot een comité vereenigd om ten dienste van het Vreemdelingenverkeer een ont spanningsgelegenheid in het leven te roepen, als het bekende park Tivoli in Kopenhagen. Om tot dit doel te geraken wordt een 3 premieleening uitgegeven, waar van de betaling van rente en aflossing door een onderpand van Staatspapieren en gemeenteleeningen zal worden ge waarborgd. De leening bestaat uit stukjes van 6, rentende 3 en zal daardoor zeer populair worden. Voor de eerste uitloting, die binnenkort zal plaats hebben, zijn waardevolle pre- miën beschikbaar. Een 9-tal landhuizen, waaronder een 3-tal ter waarde van 20.000, waarbij iedere gelukkige win ner van deze premie nog 30.000 aan contanten ontvangt vormen de hoofd- premiën. Door het koopen van een of meerdere stukjes in deze Premieleening heeft men zonder bijbetaling elk jaar de kans op een hooge premie. De stukjes zijn slechts 6 en een belegging er in, is een spaarpotje maken met de kans op een hooge premie. De premieleening voldoet, naar ons gemeld wordt, geheel aan de wet. Wij verwijzen verder naar achter staande advertentie. Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij. Wij ontvingen den officieelen lucht- reisgids. uitgave 1924. Hierin worden alle bijzonderheden vermeld van het passagiersverkeer en het snelvervoer van pakketten. Voor onze provincie kan men inlich tingen verkrijgen bij de agenten firma F. Wibaut cS Zoon, auto-garage „de Baljuw" en Wm. H. Muller Co. VLISSINGEN, 18 JUNI. Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van oen gemeenteraad zal worden gehou den op Maandag 30 Juni. Concert Bellamypark. Programma van het mandoline-con cert op Vrijdag a.s., te geven door de vereeniging „T.O.V.I.D.O.", in de tent op het Bellamypark. 1.'Excelsior Marsch K. H. Moed 2. Concert WalsK. H. Moed 3. „Andante Grazioso"Joh. B. Kok 4. „Boerenbruiloft" H.Smits Jr. 5. „Donauwellen", wals 1. Ivanovici 6. „Nuits de Chine" arr. M. P. Ventevogel Het publiek wordt hierbij beleefd ver zocht, onder het spelen zooveel mogelijk stilte te betrachten. Voor de betrekkinkg van concierge van de voormalige kazerne Willem III, hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Bewusteloos. De politie vond gisteren in de Wal- straat een juffrouw in bëwusfeloozerr toestand. Vermoedelijk was zij door de warmte bevangen. Na in een winkel eenigszins te zijn bijgekomen kon zij alleen huiswaarts gaan. Hedennacht trof de politie weder een man in bewusteloozen toestand aan in de Spuistraat, die op de straat lag en uit een der lippen bloedde. Gelukkig bleek de verwonding niet van ernstigen aard te zijn en de man, die eenigszins versuft was, werd door de politie huis waarts gebracht. Ondankbare dochter. De politie verleende assistentie in een gezin, alwaar de 26-jarige dochter dreigde den boel kort en klein te zui len slaan. Aanrijding. Gisterenmiddag had in de Badhuis straat een aanrijding plaats tusschen twee fietsende meisjes, welke ontstond doordat een der meisjes niet oplette toen zij de straat overstak. Een der meisjes kwam te vallen en bezeerde zich eenigszins aan een der knieën, waarop zij aan het bureau van politie werd verbonden. Stowaways. Een drietal stowaways, welke hier op de reede van een Engelsch stoom schip waren gezet, zijn vervolgens in de richting van België over de grenzen des rijks geleid. Gisteren is uit de Westerschelde on der de gemeente Kloosterzande opge haald het lijk van den sedert 27 Maart 1924 te Walsoorden vermisten werk man K. S O U B U R G. Opgave der personen die zioh in deze gemeente ihebben gevestigd, of deze hebben verlaten, gedurende de le helft der maand Juni. GEVESTIGD: J. Jansen en gezin, Kanaalstraat A 58 J, van Ritthem. A. Bleijenberg en gezin, Wissel C 123, van Vlissingen. A. Bliek, Noordbeek C 38, van 's Heer Arend9kerke. Corn, van Sorge, Visodeweg B 326, Vlis singen. J. Kestelöo en gezin, Nieuwe Vlissing sche weg C 180, van Oostkapelle. J. Schout en gezin, Spoorstraat A 91, van Koudekerke. VERTROKKEN: J. Becker en gezin, Middelburgsche straat A 200, naar Vlissingen. L. Joosse, Ritthemsche straat B 286, naar Zwijndrecht. C. Dubois, Nieuwstraat B 88, naar Sus- teren. J. J. van Noppen, Oranjeplein A 16, naar Onstwedde. BffLgdy i/i (g/terpci/ye }n i Drbmcindeltjëspuddh Ccatarrh, bronchitis, schorheid. I Gebruik AKKER's I I. J. Louwerse en gezin, Nieuwe Vlissing sche weg C 217, naar Susteren. J. Melis, Paspoortstraat A 46, naar Vlis singen. J. Doornheim en gezin, Nieuwe Vlissing sche straat C 150, naar Haarlemmermeer. Ca. Theune, Tuindorp D 42, naar Den Haag. .L. Fransooy, Spoorstraat A 91, naar Rit them. Bij gunstig weder is het muziekgezel schap „Tof steun in den Strijd" voor nemens op Donderdagavond a.s. een muzikale wandeling door het dorp te maken. Omtrent de volgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen een broche met portret bij J. Krijger, A 288 een hamer bij Janse, Cevaal- straat B 196. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. L. Aalders, gekomen van Da- vos (Zwitserland), vroeger geestelijk verzorger van „Vrederust" te Bergen op Zoom en voordien predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Westkapelle, deed Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Vaals (L.), na 's- morgens bevestigd te zijn door zijn broeder, prof. dr. W. J. Aalders, van Groningen, die ook in het iDuitseh de gemeente toesprak. .Verder spraken nog ds. A. J. de Beaufort, van Gulpen, en ds. W. Bax Jr., van Maastricht. Een kerkkoor zong in de versierde kerk. Daar de gemeente ook Duitschspre- kende leden heeft, zal om de twee we ken een Duifsche dienst gehouden wor den. Christ. Geref. Kerk. Op het tweetal te Utrecht komt voor ds. S. van der Molen te Zierikzee. Fusie van de Christ. Ger. Kerk met de Ger. Gem. Door ds. G. H Kersten te Ierseke, wordt in zijn blaadje „de Saambinder" medegedeeld, dat den laatsten tijd weer eens geconfereerd is over fusie van de Ger Gem. met de Christ. Ger. Kerk. Van de zijde der Ger. Gem. is nog geen officieel woord over de zaak ge vallen. Alleen benoemde zij deputaten, die met die der Chr. Ger. Kerk eens vergaderden. Men liet de leiding in handen van de Chr. Ger. Kerk, die deze ernstige zaak begonnen was aan te vatten en ik wil in geenen deele, te minder omdat ik tot de deputaten be hoor, op de uitspraak, zoo die onzer zijds noodig mocht zijn, vooruitloopen. Alleen dit wilde ik zéggen, dat m. i. waarheid schuilt in het oordeel dier vergadering, die van meening was, dat wij elkander nauwer moeten verstaan om tot vereeniging te geraken. Een van de bezwaren, door mij ontwikkeld én in het beantwoordend schrijven namens de Synode der Geref. Gem. aan die der Geref. Kerken, én ter conferentie te Utrecht met deputaten der Geref. Ker ken, van wie ds. Klaarhamer de leiding had, was dan ook het zoo ver van elkander staan der Geref. Gem. en Ger. Kerken. Een vereeniging moet niet van boven worden opgelegd, maar groeien. Ik heb de kerkelijke vereeniging mee geleefd der twee kerkengroepen, die zich vereenigden tot de Ger. Gemeen ten dat is zonder strijd niet gegaan, maar zij waren zoo op elkaar aange legd, dat het is, of zij steeds één kerke lijke gemeenschap hebben gevormd. Voor een goed deel is de vereeniging voorbereid, doordat, krachtens voor gaand verleende toestemming in elkan ders kerken te preeken, leeraren van gemeenten elkaar kenden en als bij elkaar behoorend beschouwden. Wij hebben geen A en B kerken. Tot hoofd van- de Neutrale school alhier is benoemd de heer D. Kikkert, waarnemend hoofd van de Hilversum- sche schoolvereeniging. Tot onderwijzeres aan de Christ. Ulo-school. genaamd dr. Woltjer- schooi, te Rotterdam is benoemd mej. D. W. de Leeuw alhier, die deze be noeming heeft aangenomen.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1