ertenties WOENSDAG 11 JUNI No 136 62e Jaargang i ■20= aatschappij nn aart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEU1LLETGN VROUWENLIST fyaMó Heesters Abdijsiroop ri HT. nd van 11 Juni rind. Zwaar be- regenbuien en- vankelijk weinig. Later wellicht leden, Openbare iringen enz. :ren avond oios- ivang 8 uur en Zondagniid- ;lijks bioscoop- onds 8 uur. en Zondagmid- )agelijks concert- dekker. van 3l/26 uur. Solisten-avond Maandag,, van 4 tot 5.30 :apel. Matinée. igavond Concert ertsen. Dins- rdag en Zondag, - Matinée van van 811.20 u. s EN FIETSEN. uur 9.49 9.49 LISSINGEN. m. n.m. 32 8.54 .42 10.06 51 11.15 nnr, Koop en Verkoop Menstaanvragen, enz. lng, van 1-5 regels meer 15 cent stopster machine. >ion. lapkamer )nder letters V.L. MAN, Vlissingen. elling direct een •rmèisje ECHTS, Groene- elb. - Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. t, 3lil tw T. i! «.9 W 9 8 t wordt Woens- 's morgens ten elburg gevaren e bekomen Transport- q; vofl EtHOOB3. M.Ï5S SBH >OT, f l'%i f C. i1 - VLISSINGSCHE COURANT abonnements PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-ahon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, er.z., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen 'brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cur sus, aanvangende 19 Augustus e.k., toe lating wenschen tot een der Openbare La gere scholen in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school (tenzij wat laatstgenoemde school betreft bij het hoofd der school, waar de leerling thans op school gaat, daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan) dat vanaf Vrijdag 6 Juni tot en met Don derdag 19 Juni e.k., uitsluitend ter Gemeen te-Secretarie (2e afdeeling) iederen werk dag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leer lingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 19 Februari 1925 zullen bereiken. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 5 Juni 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een belangrijke vereenvoudiging. De minister van arbeid heeft, na overleg met den minister van financiën, beslist, dat een zeer groote vereenvou diging zai aangebracht worden in de uitvoering van de Ouderdomswet en de Invaliditeitswet wat betreft de uitbeta ling van de rente. Deze maatregel treedt, naar „de Maasbode" verneemt, reeds 1 Juli in werking en beteekent, dat de rente, welke nu iedere week werd uitbetaald, dan om de vier weken beschikbaar zal zijn, in vier wekelijkschen termijn dus wordt uitgekeerd. De regeling zai voorts zóó getroffen worden, dat de uitbetaling in het midden van het vier- wekelijksch tijdvak waarover de rente loopt, geschiedt. Ten einde de rentetrekkers zooveel mogelijk gelijkmatig over de verschil lende betaaldagen te verdeelen, zullen in Juli en Augustus verschillende over gangsmaatregelen noodig zijn, om de gewenschte verdeeling te verkrijgen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, daarvan aan de rentetrekkers individu eel mededeeliing te doen. De postchèque- en girodienst.. Op het centrale girokantoor is thans een aanvang gemaakt met het bereke nen van de rente over 1923. Kort ge leden vestigden wij er de aandacht op, dat de rekeninghouders nog maar steeds wachten op den eindstand hun- Naar het Engelsch. 33 „ik bleef roerloos staan en toen hij bij de deur was, zeide hij tegen me „Miss Blackburne, u bent tegen uw wil en zonder dat u er iets aan doen kunt, in een beroerde zaak gemengd. Het is een familie quaestie en ik weet zeker, dat u er met niemand over spreken zult. Denk niet dat ik probeer om te koopen. Maar ik zou graag willen, dat u dit aanneemt." Mijn armen hingen langs mijn zijden, maar hij wist toch iets in een van mijn handen te stoppen. Wat denkt u, dat het was „Vijftig dollar 1" raadde haar moe der. „Vijfhonderd „Lieve hemel Genoeg om de hypo theek af te betalen Maar je kunt toch niet aannemen „Ik zeide dat ik ze niet hebben wilde. Ik deed er een eed op, dat ik niets ge daan had, om een cent te verdienen dat niemand iets van wat ik in het huis gezien of gehoord had, uit mij zou krij gen. Maar Mr. Sands drong aan. „H-et zou mij een groot genoegen doen, als u dat geld hield. Het is al weinig ge noeg En dan liep hij de kamer uit. Hij moet naar zijn eigen kamer gegaan zijn, want later heb ik hem nog gezien. Dat vertel ik u dadelijk wel. Maar V|ndt u, dat het verkeerd van mij was ner rekening per 31 December 1923. Gelukkig schijnt onder de leiding van den nieuwen directeur thans vast te staan, dat eerst alle werkzaamheden welke beteekenen achterstand oprui men, verricht moeten zijn aleer tot opening van dien dienst kan worden besloten. 't Is trouwens eigenaardig, dat thans zelfs geen vermoedelijke datum van opening van den dienst meer wordt genoemd. Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1923 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende Ook in 1923 bleef de malaise voort duren. Toch valt eenige verbetering waar te nemen. Een verbetering, welke eensdeels haar oorzaak vindt in een aanpassing aan de thans bestaande toestanden, anderdeels in een geleide lijke opleving bij sommige takken van handel, industrie en landbouw. De ontwikkeling van ons bedrijf over het afgeloopen jaar was bevredigend. Wij slaagden erin ons onkostencijfer verder terug te brengen. Het is ons aangenaam thans te kunnen vermelden, dat de behaalde netto-winst vooruit ging met 115.093.91. De netto-winst over 1923 bedroeg ƒ1.497.221.56 bij een saldo A°. P°. van 66.821.96 tegen 1.451.301.74 over 1922 bij een saldo A°. P°. van 136.028.05. Het debiteurencijfer geeft een daling aan, het aantal der debiteuren daaren tegen vermeerderde. Evenals op vrijwel alle bankbalansen over het afgeloopen jaar valt waar te nemen, verminderde het totaal der door derden bij ons gedeponeerde gelden. Deze vermindering is echter, gezien de tijdsomstandigheden, gering te achten, terwijl het aantal relatiën toenam. De totale toename der drie groepen van relatiën achten wij een verheugend verschijnsel, hetwelk de stabiliteit van ons bedrijf ten goede komt. Van onze afdeeling giro wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het evenwicht tusschen ons operee- rend kapitaal en onze uitzettingen bleef gehandhaafd. Onze liquiditeit bleef on veranderd goed, immers ook in het af geloopen jaar behoefden wij noch op de circulatiebank, door credietpapier in herdisconto te geven, noch op de ons garandeerende Rotterdamsche Bank vereeniging een beroep te doen. Wij onderhielden steeds een belangrijk te goed bij de Rotterdamsche Bankveree niging. Na de gebruikelijke jaarlijksche nauwkeurige revisie van onze debiteu ren, is het ons aangenaam u te kunnen mededeelen, dat wij geen teleurstellin gen van eenige beteekenis hebben te vermelden. Volgende de gedragslijn, welke wij ten vorige jare in ons jaarverslag vast legden, stellen wij u voor wederom uit de winst 500.000 te bestemmen voor onze onder crediteuren opgenomen spe ciale reserve tegen debiteuren, 100.000 toe te voegen aan de statuaire reserve en op gebouwen af te schrijven een be drag van 150.000. Wij stellen u voor daarna het divi dend te bepalen op 4 IHet handhaven van een conservatieve dividend-politiek meenen wij te moeten voorstaan in het belang van aandeel houders. Een toestel ter voorkoming van gasyerstikking. In het Veiligheidsmuseum te Amster dam is een demonstratie gehouden met dat geld te houden „In de gegeven omstandigheden niet," antwoordde Mrs. Blackburne. „Hij had zich door jouw weigering beleedigd kunnen voelen. Lieve kind, vijfhonderd dollar Het lijkt wel een sprookje, en juist nu we het zoo noodig hebben". „Ik had de bankbilietten weggestopt, toen Mrs. Sands weer binnen kwam vliegen. Zij liep op de tafel als een jachthond op een geschoten vogel. Zij had geen blik over voor het fluweelen kistje. Zij zocht naar iets anders. O, moeder, het deed me zoo'n pijn haar te zien. Zij gooide alles overhoop. Zij was heelemaal haar hoofd kwijt. Een groote vaas bloemen viel om en het water spatte over de boeken en zelfs op het fluweelen kistje. Ik geloof niet, dat zij er iets van merkte. Boeken vielen op den grond. Zij zag het niet. Dan viel zij op een grooten stoel neer. „De enve loppe hijgde zij, alsof haar keel dichtgedrukt werd. „Zij lag daar. Waar is zij nu „Ik zeide haar, dat ik geen envelop pe gezien had,wat volkomen waar was. Zij gaf een beschrijving van een dikke lange enveloppe van linnen en met ver scheidene roode lakken verzegeld. Ein delijk moest zij mij geiooven. Doch het ergste moest nog komen. „Bent u, al is het maar een seconde, uit de kamer ge weest, nadat ik weg was vroeg zij, mij strak aankijkend. Ik zeide, dat ik de deur niet uit geweest was, maar haar volgende vraag deed mij schrikken „Is iemand binnen gekomen „O, lieveling, je hebt toch, hoop ik, een toestel, dat ten doel heeft de geva ren aan het hebben van gasverlichting en gasverwarming, ^d.w.z. ontploffings gevaar of verstikkingsgevaar, op te hef fen. Het is een, vinding van de heeren P. A. M. Hackstroh, luiitenant-kolonel der genie in bijzonderen dienst en O- 'van Keulen, werktuigkundige te Haarlem. De uitvinding waarvoor in, Neder land en in het Britsche keizerrijk oc trooi is gevraagd betreft een auto matisch werkende gaskraan voor gas- comforen, gaskachels, gaslichttoestel len, welke groote voordeelen oplevert, daar het uitstroomen van onverbrand gas verhinderd wordt door een auto matisch werkende inrichting, welke den gastoevoer naar den brander slechts dan en slechts zoolang mogelijk maakt, als de vlam brandt wanneer de vlam niet brandt, wordt de gastoevoer auto matisch afgesloten, aldus lezen wij in het „Hbl." Een dergelijk toestel, dat be diend wordt als een gewone gaskraan, ear waarbij men overigens niets te doen heeft, bestaat nog niet en de vinding heeft, zooals de uitvinders bij het in werking vertoonen van tiet apparaat mededeelden, dan ook reeds de bijzon dere belangstelling getrokken van een groot-industrieel in Engeland. Het toestelletje bestaat uit twee dee- len een dienende om enkele minuten na het openen van de gaskraan deze weer automatisch te sluiten en een die nende om deze sluiting, slechts wan neer het ontsnappende gas brandt, te voorkomen. Men heeft deze bijzondere kraan slechts 'te openen en het gas, gascom- foor of licht, wat hef ook zij, aan te steken gaat door een of andere oor zaak de vlam uit, dan eindigt eveneens binnen enkele minuten de gasuitstroo- ming. Is vergeten de gasvlam aan te steken of is de aan gestoken vlam door den wind of door dichtdraaien van de hoofdkraan of door overkoken van wa ter, melk of wat ook uitgegaan, dan eindigt in, al deze gevallen de gasuit- strooming en zelfs heeft ongewenschte uitstrooming ook niet meer plaats na opening van de hoofdkraan. Een en ander heeft dus tengevolge, dat gasverstikking, gasontploffing wordt voorkomen. Met het eenvoudig model, dat diende om de uitvindingsgëöachte aan te too- nen, heeft de heer Hackstroh eenige proeven genomen de kraan werd opengezet zonder dat het gas werd aan gestoken en na eenige minuten werd de gastoevoer afgesloten, de gasvlam werd uitgeblazen en eveneens sloot de kraan zich automatisch. Beide proeven her haald met half geopende gaskraan, slaagden even goed. De inrichting van het toestel wordt door de uitvinders nog geheim gehou den. De Turnfeesten op den 2en en 3en Pinksterdag. Ook den, tweeden dag heeft het weer zich goed gehouden. Wel viel er af en toe een druppeltje, maar over het al gemeen was het weer juist geschikt voor dezen dag, dat er heel wat ge- eischt werd van turnsters en turners, die zich met elkaar zouden meten in den driekamp gymnastiek en athletiek. En er is hard gestreden, wat het beste hier uit blijkt, dat de punten, welke be haald werden, oorzaak waren, dat de derde prijzen van het programma ver anderd werden in tweede. f-yiA.' geen leugen verteld „•Dat hangt af van wat u een leugen noemt," zeide Miss Blackburne. „Ik heb even veel het land aan leugens als u. Maar het was een vreeselijk lastige po sitie." „Dat fs zoo", stemde haar moeder toe. „Kijk eens", ging Ellen voort, om haar positie duidelijk te maken, „ik had Mr. Sands gevraagd zijn vrouw niet te zeggen dat ik hem had laten roepen. Later heeft hij mij dat geld opgedron gen en ik heb het aangenomen. Ik had een gevoel alsof het mij met lichaam en ziel gekocht had. Toen hij bij de ta fel stond, moet hij de enveloppe gezien en weggenomen hebben. Kon ik hem nu verraden „Neen, dat kon je niet." „Dat vond ik ook. Of er iemand bin nen gekomen is?" herhaalde ik op de vraag van Mrs. Sands. „Ik zou het u toch in de allereerste plaats gezegd hebben, als dat gebeurd was. Was dat een leugen of niet „Het was een uitvlucht", antwoordde Mrs. Blackburne, „maar ik geloof, dat ik me daar ook schuldig aan gemaakt zou hebben. „Goddank juichte Ellen. „Dat wou ik juist weten. ,U neemt het me dus niet kwalijk „ik geloof, dat je zoo goed mogelijk gehandeld hebt. En het is gedaan." „Ja, het is gedaan, en gedane zaken nemen geen keer", herhaalde Ellen. De werkzaamheden, die wij gisteren morgen zelf aanschouwd hebben, ver sterkten ons in de meening, die we in ons vorig verslag reeds uitten, dat in den afgeloopen winter zouden we nu werkelijk haast zomer krijgen flink geoefend is. Nadat de telcommissie haar omvangrijke werkzaamheden had volbracht, had op de binnenplaats van de kazerne Willem III de prijsuitdee- ling plaats. Eerst echter hield de heer Van Niftrik een toespraak tot de ver zamelde turnsters en turners, waarin hij zeide, nu we aan 't einde van dit tunrfeest zijn, de tijd gekomen is om de lauweren uit te deelen, die behaald zijn en waarbij 'hij ieder der overwinnaars met een hartelijk, toepasselijk woord den prijs overhandigde, waarvoor spr. vaa'k aan rang, beroep, stand van den schenker of schenksters een aanknoo- pingspunt vond. De prijzen zijn als volgt behaald De medaille van H. M. de Koningin met lauwerkrans als wisselprijs door M. D. I. (turnsters) van Bergen op Zoom. De medaille van Z.K.H. den Prins met lauwerkrans als wisselprijs door U. D. I. uit Bergen op Zoom. De medaille van H. M. de Koningin- Moeder, evenais de twee overige ook met diploma, door de dames-gymnas- tiekvereeniging „Lichaamsontwikke ling" alhier. De medaille van den Commissaris der Koningin door „Volharding" 'te Goes (driekamp turners). Een lauwerkrans van den burgemees ter van Vlissingen met wisselbeker, ge schonken door den heer G. de Blij, in specteur van het Belgisch loodswezen alhier, door „Volharding" te Goes (hordenloop turners). Een medaille van den heer G. van de Putte, lid van Ged. Staten, door „Li chaamsontwikkeling" alhier (driekamp turnsters). Een medaille van den heer M. Laer- noes door „Volharding" te Goes (drie kamp turners). Een medaille van den heer J. G. van Niftrik door U.D.I. te Bergen op Zoom (driekamp athletiek turnsters). Een medaille van den heer W. L. Huson door S.S.S. te Kloetingè (drie- kamp athletiek turners). - Een medaille van den heer J. Tissot van Patof door „Wilhelmina" te Mid delburg (hordenloop). Een medaille van den heer Jos. van Raalte door „Achilles" te Middelburg (driekamp gymnastiek turners). Een medaille van den heer S. B. van den Linden door „Wilhelmina" te Mid delburg (driekamp gymn. turners). Een medaille van den heer D. L. H. van Raalte door „Sparta" alhier (drie kamp athletiek turnsters). Een plaquette van den heer G. Collee door U.D.i. te Bergen op Zoom (drie kamp athletiek turners). Een medaille van den heer H. Snij ders door V.T.V. te Vlissingen (horden loop turners). Een medaille van den heer G. Erpen- beek de Wolff door J. Schippers te Goes (korste tijd hordenloop). Een medaille van den heer W. de Graaf door mej. A. van Roo (hoogste aantal punten gymn. driek. turnsters). Een medaille van den heer L. G. van der Meulen Hzn. door Kooij te Goes (hoogste aantal punten gymnastiek driekamp turners). Een medaille van den heer S. P. Wil- lems door mej. Van Boven te Goes (verste balworp 23.3 M.) Een medaille van den heer J. P. Ver- HOOFD'STUK XXIV. Roger Sands dineerde dien avond al leen in' zijn club. Vele kennissen be groetten hem, toen hij, heel Iaat, bin nenkwam en binnen zestig seconden had hij tien invitaties om te dineeren. Hij sloeg ze echter alle zonder eenige aarzeling af. In de hoop een bepaald iemand aan te treffen, was Roger naar de club ge gaan. Hij had zich tegenover Beverley geëxcuseerd met het voorwendsel van een afspraak, omdat hij alleen wilde zijn. in een plotseling opkomende opwel ling had hij de aan Justin O'Reilly ge adresseerde enveloppe meegenomen. Later had hij gevoeld, dat zijn geheele handelwijze vanaf het oogenblik, dat hij de kamer binnengegaan was, tot dat, waarop hij was uitgegaan, totaal ver keerd geweest was. Hij had zich mis schien, ondanks Miss Blackburne's smeekbede, aan Beverley moeten laten zien, toen zij binnenkwam. Als hij dat gedaan had, zou hij de waarheid om trent die enveloppe .gehoord hebben. Wanneer Beverley haar man op zoo'n oogenblik zag, zou zij zich verraden hebben, dacht Roger, als er ten minste in verband met de enveloppe iets te verraden viel. Was het belangrijk ge weest om die te verstoppen', dan' zou zij dat onmiddellijk geprobeerd hebben te doen. Had O'Reilly die bij ongeluk la ten liggen, dan zou Beverley's onver schilligheid haar in Roger's oogen van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. eenpafye in üsd&r r* Amandelj^eipuddino^ reinigt Uw keel van het vastzittende slijm en verruimt Uw borst met AKKER'i maas door mej. De Coster (Sparta) alhier (hoogste sprong 1,45 M.) Een medaille van den heer J. N. Pat- tist door mej. Maldeghem (L. O.) al hier (kortste tijd snelloop turnster)mej. van Eegeraath, U.D.IBergen op Zoom die denzelfden tijd maakt, krijgt een zelfde medaille van het Gewest Zeeland. Een medaille van den Heer R. van Roo door F. van Loon U D.l. (verste worp kogelstooten). Een medaille van den heer J. C. Paap door Kooreman, Kloetinge (verste Duitsche driesprong 11.13 M.) Een medaille van de Vlissingsche. Turnvereeniging door M. Schipper te Goes (hoogste sprong 1.55 M.) Aan het eind der uitreiking roept de voorzitter van Vlissingen nogmaals zijn dank uitsprekend een tot weerziens in Vlissingen toe, waarop de heer Lem mers een drievoudig hoera instelt voo. den voorzitter en diens echtgenoote. Nauwelijks was deze plechtigheid at- geloopen of de stoet van adspiranten ging, voorafgegaan door St. Caccilia, het bondsvaandel met vaandelwacht, de signaalafdeeling van U.D.I. de stad door, na welken ommegang de jeugdige beoefenaars der gymnastiek hun inder daad kranig uitgevoerde oefeningen en hun vreedzamen maar vuigen wedstrij den aanvingen, waarbij ze blijk gaven zich zoowel in estafettenloop als in bal wedloop terdege te hebben geoefend. Na afloop hiervan begaven allen zich in optocht naar de Oude Vriendschap, waar de voorzitter van Vlissingen Vooruit hen voor de uitreiking der be handelde lauweren toesprak. Hij zeide te meenen, dat de feesten uitmuntend geslaagd zijn, maar wees er op, dat al les (liet vanzelf gaat. Er moet vooraf hard gewerkt worden, waarbij leiders noodig zijn. En van die leiders wil hij een drietal noemen de heeren W. de Graaf, voorzitter van het Gewest en de heeren Lemmers en Van der Steen, wier prestaties gedurende dezen tijd hij prijst. Hij oankt ze alle drie en spreekt de hoop uit, dat, als de prijzen uitge reikt zijn, de overwinnaars niet dadelijk weg zullen gaan, maar nog eenigen tijd in de zaai zullen blijven. Met eenige toepasselijke woorden reikte hij de vol gende prijzen uit De plaquette van de Dames gymna stiekvereniging Lichaamsontwikkeling aan U. D. I. te Bergen op Zoom (bal wedloop). Medaille van den heer J. Coster aan Achilles, Middelburg (balwedloop). Medaille van den heer L. v. d. Steen aan de Vlissingsche Turnvereeniging (balwedloop). Medaille van het Kon. Ned. Gymn.- Verbond aan Wilhelmina, Middelburg (estafettenloop). Medaille van den heer L. F. Dert aan V. V. V. (estafettenloop). Medaille van de Vlissingsche Turn vereeniging aan U.D.I, te Wolfaartsdijk. Nu spreekt de heer W. de Graaf de verzamelde adspiranten toe en ver klaart, dat deze eerste dag door de ad- alle schuld vrijgepleit hebben. Hij kon er natuurlijk niet aan denken aan Beverley te bekennen, dat hij zich verborgen gehouden en de enveloppe weggenomen had. Zij zou waarschijn lijk zeggen „Ik had nooit gedacht, dat jij laag genoeg zou zijn om mij te be spieden Waarom heb je je niet als een flinke kerel laten zien in plaats van je te verbergen Neen, hij zou Beverley niet zeggen, dat hij getuige geweest was van die scène tusschen haar en de parelen- rijgster, en evenmin, dat hij verant woordelijk was voor het verdwijnen van O'Reilly's enveloppe. Zij mocht denken wat zij wilde over het verdwijnen daarvan, evenals hij Roger vrij was om te denken wat hij wilde over het verdwijnen van de parelen Hij zou wachten tot Beverley hem vertelde, dat de parelen weg waren. Vervolgens be sloot hij de enveloppe aan O'Reilly te rug te sturen. Tien minuten, nadat hij was uitgegaan, had hij haar aan een loopjongen gegeven met bevel haar da delijk naar het Hotel Dietz te brengen. Dan ging Roger naar de club. Een oude kennis van hem en tevens een vriend van O'Reilly kwam daar dikwijls Zondagsavonds. Mogelijk zou hij dien avond ook komen. Roger wilde hem wat vragen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1