keïïëfcïïis Iaapkamer VRIJDAG 30 MEI Eerst© Blad rrnHonig's ;B J. Slager) Jijkste .Vliss. Courant' Maatschappij ran vaart BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Verjaardagen Puddingen C-NOI37' van 11.30 UUr 12.30 |gcfienst) 6 30 6.10 7.- 7.15 8.- 3 C£2 S. £3. CD CC2 IN» "vl CD cn EN Irbuur, Koop en Verkoop Hlenstaanvragen, enï. laiing, van 1-5 regels fel weer 15 cent |én kind zoekt vooi lteuken voor de zo- (prijsopgave onder |»reau „Vliss. Crt." 6iere. fcr ter stede wordt fel ijk gevraagd een fischfe zijn goed in en een goede letter P. M., bureau herl1eden |aagd. Ziekenhuis. bileerde f-aapkamer stand, en oneem Iraat. lureau Vliss. Cou- 3ren ling met Medaillon. Irgen tegen beioo- |E, Molenstraat 59. Jdelb.-Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS |N EN VEE. r. HU r. I M. nar r.m in 8 sn wordt Woens- [g 's morgens ten [delburg gevaren, te bekomen Transport- en Esp ven S. VOS, Tel. ESNHOOBH, Tel 165 ÏTERHOÜT, Tel. 285 .TSNaSK Tel. 101 VLISS1NGSCHE COURANT Oit numsmsr bestaat uit 2 bladen abonnea1ents-prijs Voor Vljssingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Van 14 regels 1.10 voor iedere regel .meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, e: prijs, bil vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke revel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Steun aan de Iioll. Lloyd. Minister Aalberse bestreed de vele bezwaren tegen het voorstel van kas- voorschotten aan de "Kon. Holl. Lloyd. Het behoud van de Lloyd is een natio naal belang en aangezien er vertrou wen is op de toekomst, is de verleening der voorschotten geen gecamoufleerd subsidie. De banken zijn begonnen met bijslippen, maar op een moment moeten zij daar daarmede ophouden, omdat zij voor hun eigen zaak niet verder mogen gaan. Voor consequenties vreesde de minis ter niet. Bij het Schoenenwetje heeft men ook geklaagd over de consequen ties die te luchten waren. Er is niets van gebleken en bovendien beoordeelt de regeering ieder voorstel afzonder lijk. Zij is dus aan niets gebonden. Vermindering van de vaart op Zuid- Amerika is door opheffing van de Lloyd niet te wachten, evenmin als verlaging der vrachtprijzen, omdat alle maat schappijen bij de Conference zijn aan gesloten. De verwerping zou een slechten in druk maken op het binnen- en buiten land en daarom was aanneming zeer gewenscht. De heer Van Rappard verklaarde namens eenige leden zijner fractie, dat zij tegen zouden stemmen, omdat zij een gevaarlijk precedent in het ontwerp zien en omdat 's lands financiën niet gedoogen geld te geven, waarvan het niet zeker is dat het in de schatkist te- rugkeeren zal. Het ontwerp is aangenomen met 48 tegen 28 stemmen. Alle fracties waren verdeeld. De vaart op de Westerscheide. Men meldt uit Brussel aan de „N. iR. Ct." Het bergingswerk van het stoom schip „Yeddo", gezonken in de geul Krankeloon, benoorden Antwerpen, vordert snel. Zeven duikers zijn aan het werk en slaagden erin een aanzienlijk deel van de'lading te lossen. Binnenkort hoopt men het lek te stoppen en het schip weer vlot te brengen. Het wrak van de „Siërra Grande" te Bath zal vermoedelijk aan het einde van de week uit de vaargeul verdwenen zijn, wat echter, naar in zekere Ant- werpschc kringen wordt verzekerd, geenszins beteekent dat de normale vaart aldaar onmiddellijk daarop zai kunnen worden hersteld. Nabij de Bal- lastplaat blijkt zich een nieuwe drem pel door aanzanding gevormd te heb ben. iDeze strekt zich uit tot in de vaar geul van Bath, waar naar de „Neptu ne" meldt, de diepte bij het lage tij slechts nog 6 meter in plaats van 8 bedraagt. De toestand in de vaargeul van Val- kenisse is ook nog steeds niet bevredi gend. Sedert 19 dezer is de diepte van deze geul op sommige plaatsen met 5 decimeter verminderd, zoodat het noo- dig zal zijn aldaar spoedig baggerboo- ten van een grootere capaciteit, dan er thans aan het werk zijn Belgische machines, welke slechts 4000 M'. zand per tij kunnen wegnemen, in gebruik te stellen. De zakelijke bedrijfsbelasting. Blijkens hef verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken is er uitzicht, dat van regeeringswege het initiatief zal worden genomen tot afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. De Staat als deelgenoot in particuliere bedrijven. De Staat blijkt in de volgende parti culiere bedrijven deel te nemen Cen trale Bouwmaterialenvoorziening in liq. 350.000, Noord-Ooster Lokaalspoor weg Mij. 4.000,000, Limburgsche tramwegmaatschappij 3.750.000, S. S. 2.200.000,H.IJ.S.M.2.750.000, Kon. Ned. houtindustrie 150.000, Stoom- vaartmaatsch. „Zeeland" 1.000.000, Ver. tot Expl. van proefboerderijen in de veenkolonie f 42.300, Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabr. 7.500.000, Bank voor Ned. Gemeenten f 1.944.000 en Nederl. Springstoffenfabrieken 1.00.000. Totaal 24.686.300. Holland «f Nederland In het „Nieuwsblad voor den Boek handel" schrijft een inzender naar aan leiding van een artikel in een der bla den, waarin geprotesteerd wordt tegen de „absoluut onjuiste" belachelijke en met de werkelijkheid spottende voor stelling, die het buitenland in woord en beeld van ons land en zijn bewoners maar steeds blijft geven, het volgende Dicht bij genoemd misbruik, waar omtrent wij tamelijk vrij van schuld uit gaan, ligt echter een ander, waaraan wij stellig wel wat minder onschuldig zijn. Dat is het gebruiken van den naam „Holland" waar „Nederland" be doeld wordt. Dit is een misbruik, dat in het buitenland (buiten de officieele wereld, want daar is men wei correct) zoowat algemeen is, maar... dat ook in ons eigen land welig tiert. Wij-zelven (er zijn uitzonderingen) geven in deze aan het buitenland een heel kwaad voorbeeld. Wij-zelf spreken maar on beschroomd van Hollandsch fabrikaat, Hollandsche taal, Hollandsch geld, Hollandsche sigaren, Hollandsche re geering, van Fransch-Hollandsche woordenboeken, van de koningin van Holland, van een Holland-België- match enz., waar overal Nederland Ne- derlandsch en Nederlanders moest staan. Niemand zal iets hebben tegen Hollandsche duinen, zoomin als tegen Drentsche venen of Zeeuwsche stroo men, omdat daarmede speciaai-provin- ciale zaken worden aangeduid, maar waar dat niet het geval is, moet enkel „Nederlandsch" op zijn plaats geacht worden. Het is toch wel een beetje gek, om altijd maar „Holland" en „Hol landsch" te schrijven, alsof de overige negen provinciën een quanité négligea- ble waren. En het buitenland volgt ons kwaad voorbeeld getrouw op en praat óók maar van „la Reine de la Hollande", van „made in Holland" (Maastrichtseh aardewerk b.v.) en adresseert „Maes- tricht, Hollande" en „Leeuwarden in Holland". Men zal misschien zeggen Wat steekt er in een naam ik zou er met een wedervraag op willen antwoorden Wat is er tegen om juist te zijn Waarom „Holland" en niet Gelderland of Limburg als verzamelnaam voor de 11 Nederlandsche provinciën De of ficieele naam Nederland is er toch niet om niet gebruikt te worden. Legenden hebben een taai leven en kwade gewoonten worden niet gemak kelijk afgelegd. Toch hoop ik. dat de schuchterheid, die ons Nederlanders niet geheel ten onrechte wordt toege kend, velen metterdaad zal doen mede werken om dat onverantwoorde Hol land-monopolie te helpen afschaffen en den naam Nederland de plaats te her geven, waarop hij recht heeft. Zeemansbond. De Zeemansbond, welke zich ten doei stelt, op een ehristeiijken grond slag, de belangen van den Nederland- schen zeeman te behartigen, hield te 's-Gravenhage zijn algemeene jaarver gadering. Aan het 31e jaarverslag (over 1923) wordt ontleend, dat het ledental voor uitging en van 1333 in 1922 klom tot 1484 in 1923. Dit was gevolg van be langstelling, welke door het bestuur werd opgewekt in plaatsen, waar tot nogtoe geen bondsleden waren. De vereeniging heeft een moeilijk jaar achter zich, verband houdende met de malaise in handel en scheepvaart en de ongewone toestanden in de maat schappij. Van de drie tehuizen voor zee lieden van den Bond had Antwerpen naar verhouding nog het meest te doen en het tehuis in die plaats voor logies en aanwerven van zeevolk. Dan bleek veelal, dat het tehuis er klein was, zoo dat het noodig wordt in de toekomst naar een grooter gebouw om te zien. In Hamburg ging de Bond, niet zonder belangrijke uitgaven, over van zijn eer ste verblijf aan de Rödingsmarkt naar een eigen tehuis, Johannes Bollwerkk. 'Het jaar gaf een nadeeiig saldo van 13.188.64. Wegens den ongunstigen toestand van 's lands finantiën deelde de Bond het lot van veel andere vereenigingen en ontving slechts een kleine toelage van het Rijk. VLISSINGEN, 30 MEI. Het badbedrijf. Uit het verslag van het badbedrijf blijkt, dat het tekort op de exploitatie over 1923 beliep ƒ433.62, welk verlies door de gemeente wordt gedekt tot gunstinger jaren aanbreken. in het afgeloopen jaar werden ver kocht 61 abonnementen a 10. 72 a 6, 223 maandkaarten a ƒ4, 34 a ƒ3 ,145 10-kaartenboekjes a ƒ4, 3 abonnemen ten volksbad a ƒ4.50, 14 maandkaarten a 2, 4946 volksbadkaarten a ƒ0.10, 217 a ƒ0.15, 3109 badkaarten a ƒ0.50, 1434 a ƒ0.25, 1879 badlinnen a ƒ0.10. Verder 79 weekkaarten badstoelen a ƒ2, 126 dagkaarten a 0.50, 30454 uurkaarten a 0.10, 600 weekkaarten avondverkoop a 0.05, 2525 dagkaar ten rij-wielen a ƒ0.10, 1 maandkaart a 2. Het in gebruik nemen van den muziek tempel in het Bellamypark. Konden wij in ons nummer van Za terdag 5 April melding maken van „het leggen van den eersten steen" voor den nieuwen muziektempel in het Bellamy park, Woensdagavond kreeg „Ons Ge noegen gelegenheid er het eerste con cert in te geven. Opgetrokken op een fondeering" van cement en een onder bouw van steen, verheft de muziektent zich ver boven de omgevende perken en gazons. Omgeven door een rand van levende planten, kan zij een middel punt van genot zijn, alsmaar daar zal misschien onze muzikale verslag gever wel het zijne over zeggen. Alvo rens de muziektent te betreden, heeft de harmonie „Ons Genoegen" de beleefd heid gehad, de leden van het comité, dat zooveel heeft gedaan om de muziek tent tot stand te doen komen, ten huize van den voorzitter, den heer S. J. Hil- linga, een ovatie te brengen. Nadat een nummer geblazen was, bracht de voor zitter van „Ons Genoegen" het comité eenige woorden van hulde en dank. Huide bracht hij voor het doorzet ten van het plan, dank voor de gelegen heid, die nu aan muziekgezelschappen geboden wordt, om bij ongunstig weer de concerten daar te geven. Hij sprak de hoop uit, dat van deze tent flink ge bruik gemaakt zou worden en eindigde met een gelnkvvensch aan het bestuur, dat zijn pogen nu verwezenlijkt zag. Alsnu trad de voorzitter van het comité naar voren, om met eenige juistgekozen woorden den president van „Ons Ge noegen" te bedanken voor de gespro ken woorden en voor de ovatie door het gezelschap gebracht. Herhaling van de geschiedenis der wording van den-mu ziektempel zou overbodig zijn, maar hij mocht niet nalaten, ook namens de harmonie „Ons Genoegen" een woord van specialen dank te brengen aan den heer Vader, den aannemer der muziek tent, en aan de heeren Brand en 't Hoen voor hun welwillende medewerking, waardoor het mogelijk is geworden, dat „Ons Genoegen" er hedenavond de eerste uitvoering kan geven. Spr, drukte de hoop uit, dat de tent bij het uitvoeren der nummers zal blijken aan de gestel de eischen te voldoen en eindigde met 't uitspreken van goede wenschen voor het succes der vereeniging. Nadat een verversching was rondge diend, nam de heer S. M. Polak het woord en begon met de herinnering aan het Oud-Hoilandsche rijmpje Lang verwacht en stil gezwegen, Niet gedacht en toch verkregen. Er is niet gezwegen, want ingezon den stukken hebben het hunne gedaan om den bouw te verhinderen en toch is de tent er gekomen, naar spr. hoopte op goede fundeering, wat voornamelijk te danken is aan het wakkere comité, de heeren Hillinga en Lemmers, wien hij daarvoor zijn dank biedt, evenals aan allen, die de benoodigde fondsen bij el kaar hebben gebracht. En daarna wendt spr. zich tot de muzikanten want wat is een muziektent zonder mu ziek met het uitspreken van de hoop, dat de drie gezelschappen in onze stad er een dankbaar gebruik van zullen maken. Ook spreekt hij zijn spijt uit, dat het Gemeentebestuur niet aanwezig is bij deze eerste uitvoering, terwijl hij uitdrukking gaf aan zijn hoop de tonen der niarine-kapel als de zeemacht weer binnen onze muren is terugge keerd vanhier te zullen hooren klin ken. Onder het spelen van een vroolijken marseh ging „Ons Genoegen" naar de tent, waar tot ongeveer half 1 de lus tige tonen der muziek weerklonken. Voor deze eerste uitvoering, waarover onze muzikale verslaggever het een en ander zal ten beste geven, aanving, werd een foto genomen van gezelschap en comité. Het inwijdingsconcert. Hoewel wij van een uitvoering in de open lucht meer een indruk geven dan er een critische beschouwing over te houden, staan wij gaarne stii bij enkele nummers en noemen na de mooie ope- ningsmarsch, die door een ingezetene is aangeboden, het verplichte concours- nummer, de Kronings-Marsch uit „De Profeet" van Meyerbeer. Deze werd vlot en zonder moeite gespeeld en „Ons Genoegen" zal er in Steenbergen een goed figuur mede gemaakt hebben. Het eigen gekozen nummer, de twee de groote ouverture van L. Langlois, stelde aan het corps vrij wat meer eischen. Deze ouverture is vol afwisse ling, brengt tal van zeer melodieuze passages en eindigt in een schoone climax. De directeur bewijst, dat hij het met zijn studie ernstig meent en heel wat op een concours durft te onderne men. Van de uitvoering in het Bellamy park genoten wij zeer en speciaal het glanzend koper was keurig van into natie. De overige nummers, zooals „Paljas" en „Carmen" lieten niet na 'n goeden indruk te maken en wij prijzen én di recteur èn leden om hun volharding en hun werken in den langen winter, waar nu een periode van waardeering van de zijde van het publiek op dient te vol gen. Hoewel de talrijke schare aandachtig heeft geluisterd en men niet had te kla gen over heen en weer loopen tijdens de uitvoering, is Vlissingen toch achter bij, ja bij iedere plaats, waar „Ons Ge noegen" ook wel eens een concert geeft Hoe aangenaam zou het zijn voor de executanten, dat iedereen in cie buurt van de muziektent luisterde. El ders gebeurt dat wél. Maar we hebben nóg een beroep te doen, ai zou men haast zeggen, dat we na dit welgeslaagd concert tof de zwartkijkers behoorden. Directeur en muzikanten hebben er hinder van, dat het publiek zoo erg dicht op de tent staat er zou een grootere strook vrij moeten blijven om rustiger te spelen, terwijl de eerste ge lederen niet speciaal door kinderen be zet moesten zijn. Op welwillende mede werking van de politie mag in de toe komst wel worden gerekend. De heer Govaarts was zeer tevreden over de pracfische waarde van de nieu we muziektent. Aan de zijde, waarheen de wind was, kwam het geluid op eeni- gen afstand goed door. Honderden hebben in het Bellamypark, waar de avondzon het volle groen vredig be scheen. genoten van de eerste zomer- uitvoering. Goed Wonen. Bij beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van fi nantiën, is aan de gemeente Vlissingen ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 48 arbeiderswoningen, gebouwd door de woningbouwvereeni- ging „Goed Wonen", alhier, met het bij beschikking van 18 ianuari 1923, toe gekende voorschot uit 's rijks kas, als nog een jaarlijksrhe bijdrage toegekend van ten hoogste 1024.25. De Hemelvaartsdag. Het was gisteren een zeldzaam mooie Hemelvaartsdag en duizenden en dui zenden hebben van de prachtige natuur genoten. Aan strand en duinen heersch- te hier een gezellige drukte en Valke- nisse, Domburg en Oranjezon hadden bezoek van ontelbare fietsrijders, die volop genoten hebben van het heerlijk Mei-weder. Wel kwamen er nu en dan onweersverschijnselen aan de lucht, doch het bleef bij dreigen, zoodat het genot niet werd verstoord. Hedennacht omstreeks 1 uur is even wel een hevig onweer losgebarsten, waarbij het zeer hard geregend heeft, waardoor het aanmerkelijk is opge lucht. Op het gisteren gehouden concours van muziek en zanggezelschappen te Steenbergen behaalde de harmonie „Ons Genoegen" in haar afdeeling een 2en prijs met 300 punten terwijl hef aantal voor een len prijs was vastge steld op 301 punten. Ook haar mede dingster in deze afdeeling mocht geen eersten prijs verwerven. Hiermede be hoefde dus de uitgeloofde geldprijs, evenals de hiervoor bestemde lauwer tak, niet uitgereikt te worden. Aanrijdingen. Hedenmorgen had op het rijwielpad aan den Koningsweg een aanrijding plaats tusschen een man en een vrouw die per rijwiel ter plaatse zich bevon den. De vrouw was de schuldige daar zij de linkerzijde van den weg hield. Haar rijwiel werd ernstig beschadigd, terwijl zij zelf «enigszins aan het hoofd werd verwond. Mede beklaagde gisteren een ingeze tene zich bij de politie op den Koude- kerkschen weg te zijn aangereden door een wielrijder, waardoor schade was ontstaan en welke wielrijder zich niet heeft gehouden aan de verkeersvoor- schriften. Een onderzoek wordt ingesteld. iNog had Woensdag een aanrijding plaats tusschen de electrische tram, ko mende van het Badhuis en een met een paard bespannen wagen met bus sen melk, welke uit de Kerkhoflaan de Badhuisstraat opreed, Waar een aantal bussen van den wagen vielen, ging on geveer 100 liter melk verloren, terwijl ook de wagen aanmerkelijke schade bekwam. De bestuurders der voertuigen gaven elkaar onderling de schuld van deze aanrijding. De politie stelt een onder zoek in. Zwerver. Een Hollandsche jonge man. die in Antwerpen zonder middelen was, ver stopte zich op een Duitsch schip dat op i: :cezo: den mededeelinoen. en andere huiselijke feestjes vragen een extraatje, ook op den middag- ofavond- disch. Een pudding is een algemeen gewilde tractatie. Met een paar pakjes Honig's Pudding maakt men een pudding zoo fijn als met andere middelen moeilijk is te bereiken. Ge bruikt daarom uitsluitend Gefabriceerd met Honig's Maizena. punt stond naar Engeland te vertrek ken. Toen cleze stowaway eenige uren de bewegingen van het schip had mee gemaakt. vermeende hij zich in volle zee te bevinden en kwam te voorschijn. Edoch, het schip moest Vlissingen nog passeeren, en zoo werd de jonge man hier aan den wal gezet. Hij is door de politie opgepakt, die dezen uitgehon gerde:! man van voedsel heeft voorzien en hem thans in de gelegenheid gesteld heeft zijn woonplaats te bereiken, al zal dit moeten gaan van plaats tot plaats. Het f.ngelsche stoomschip „Orleich" is heden van hier naar BrittoniFerry vertrokken met een lading bükafval. Gemeenteraad van Middelbrug. in de Woensdag gehouden vergade ring werden de geloofsbrieven van het nieuwe lid, den heer W. Bosman onder zocht en tot zijn toelating beslo ten, waarna hii op de gebruikelijke wij ze 'werd geinstalleerd. Betreffende de opheffing van de cri siscommissie, deelde de heer Onderdijk op en vraag van den heer Cornelisse nog mede, dat 'n schifting is gehouden en zij, die niet meer zijn te beschouwen als werkloozen naar het armbestuur zijn afgeschreven. Inzake de autobuskwestie was een schrijven ingekomen van den heef Paul met verzoek in deze vergadering de zaak te mogen bespreken, wat werd toegestaan tegen het einde der zitting, waarbij dan tevens aan de orde zou worden gesteld een adres van de be woners van Loskade en andere straten, die het van groot belang achten als de bussen van Goes enz. op de Loskade blijven staan. Nog was ingekomen een adres van het plaatselijk comité van actie tegen de verslechtering van het onderwijs met verzoek aan de regeering te adres- seeren tegen haar voornemens. De voorzitter meent dat dit kan wor den overgelaten aan de vereeniging van Nederl. gemeenten. De heer Van der Weel acht het ge zien de vele dreigende verslechteringen toch gewenscht zelf te requestreeren. De heer Hondius meent, dat men niet maar zoo van verslechteringen mag spreken,er zijn hard bezuinigingen noo dig, en men heeft in het voordel dat geen kleinere scholen meer ontstaan. Het idee van Burg. en Weth. wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Het voorstel van Burg. en Weth. tot instelling van een monumenten-veror dening, werd aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet van 3000 in verband met het Kon. bezoek, zegt de heer Paul dat de minderheid der commissie voor de finantiën principieel tegen dit voorstel zal stemmen. De heer Hondius vraagt het luiden der klokken bij de intrede der Konin gin in de gemeente. De voorzitter zegt overweging toe. De heer Cornelisse zegt dat zijn frac tie tegen het voorstel is, het wordt daarop aangenomen met de S.D.A.P. stemmen tegen. Het voorstel van Burg. en Weth. om een deposito-overeenkomst met den Bond van Ned. Gemeenten aan te gaan, werd aangenomen met 14 tegen 2 stem men. Bij de rondvraag kwam de kwestie der autobussen aan de orde. De heer Paul is overtuigd van de goede bedoeling, die Burg. en Weth. hadden bij 't vaststellen der maatrege len, om de zaak tot 'n zoo goed mogelij-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1