S-- No 12662e Jaargang- 1924 WOENSDAG 38 iWEI GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VROUWENLIST BINNENLAND Stads- en Provineienieuws j De frissche Lentelucht 1 ESPERANTO- I IMPELS 1 VLISS1NGSCHE COURANT WEGENS DEN HEMELVAARTSDAG ZAL DE „VLISSINGSCHE COURANT" MORGEN NIET VERSCHIJNEN. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, erz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15' Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst lichting 1925. De Burgemeester van Vlissingen brengt NOGMAALS ter kennis van belanghebben den dat tot 1 Juni 1924 ten Kaadhuize, bu reau Militaire Zaken, dagelijks van 9 uur vjm. tot 12'/2 uur n.m. zitting wordt ge houden tot het doen opmaken van getuig schriften 'ter 'bekoming van vrijstelling we gens Broederdienst dat zij, die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken, op gemelden tijd, ten Raad- huize moeten verschijnen, voorzien van het trouwboekje der ouders en vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meer derjarige ingezetenen. Vlissingen, 27 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, J. G. VAN NIFTRIK Jr., L.B. KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Steun aan den Holl. Lloyd. De Kon. Holl. Lloyd verkeert in fi- nancieele moeilijkheden als gevolg van de slechte tijdsomstandigheden. De Regeering acht handhaving van deze diensten op Argentinië en Brazilië zeer gewenscht en stelt voor van de te korten te dekken gedurende de 5 jaren tot een maximum van 5% millioen. Al dadelijk verklaarde de heer Brautigam dat een nauwkeurig, onderzoek naar den toestand der maatschappij noodig was. Hij vroeg de Regeering dit in te stellen en in afwachting daarvan het wetsontwerp tijdelijk ter zijde te stellen. De Regeering heeft zeer veel gegevens verstrekt en omtrent het perspectief in de naaste toekomst is niets te zeggen. Daarom waren de heeren Van Vuuren en Boon tegen dit uitstel. De minister verklaarde dat er onmogelijk meer ge gevens te verkrijgen zijn. Speculatieve gegevens kunnen niet gegeven worden en daarom is een motie als deze over bodig en gevaarlijk. De laatste cijfers van de maatschappij zijn jl. Zaterdag weer gecontroleerd en zij zijn juist be vonden. De conclusie is dat alleen de aanneming van dit ontwerp de maat schappij afdoende kan helpen. Tot het laatste moment zijn dus de cijfers na gegaan en zij brengen geen wijziging in de opvatting der regeering. Het zou ook moeilijk zijn experts te vinden die al niet gehoord zijn. Het effectenbezit en de aanspraken op de vergoeding voor de „Tubantia" zijn den Staat in onderpand gegeven en daardoor is alle risico voor den Staat voor anderhalf jaar gedekt. Er is dus geen gevaar voor den Staat en alleen met deze hulp kar. Naar het Engelsch. 24) „O, mrs. Sands", riep zij uit. „u hebt mij gezegd, dat de parelen in dit kistje zaten, maar zij zijn er niet. Ik heb het leeg gevonden. U moet ze ergens an ders gelegd hebben." Beverley vroeg zich af of zij krank zinnig geworden was en de parelen gelegd had op een plek, die zij zelf niet meer wist. Maar in haar hart wist zij, dat het niet het geval was. „Neen", zeide zij. zoowel zichzelf als miss Blackburne antwoordend. „Ik heb de parelen niet aangeraakt, nadat ik ze hier gebracht heb. Houd mij als het u blieft niet voor den gek Daarvoor is de zaak te ernstig „U voor den gek houden herhaal de miss Blackburne. „Neen, mrs. Sands, zoo iets zou ik nooit doen. Ik gaf wat, a's ik u niet had laten gaan vóór ik het kistje geopend en de parelen geteld had. Nu zult u misschien gelooven, dat ik ze gesto..." „Neen, neen", riep Beverley uit, die door de wanhoop van de andere kalmer werd. „Zoo iets onzinnigs geloof ik natuurlijk niet. Zelfs wanneer u maar het is eigenlijk te gek om erover e spreken doch zelfs wanneer u de zo'n" 'lac' willen stelen, dan nog uc,t u ze niet kunnen verstoppen. de maatschappij kans op succes heb ben. Krijgen ze deze niet dan laten de aandeelhouders liever thans de maat schappij failliet gaan. De motie werd verworpen. Alleen de socialisten, de communisten en de hee ren Braaf en Stulemeijer stemden cr voor. De vraag die bij dit ontwerp rijst is deze is er kans op slagen voor deze maatschappij als zij op de been wordt geholpen Op die vraag kan geen positief antwoord worden gegeven. Er is een overcompleet aan schepen op de wereld en dit houdt algemeen herstel van de scheepvaart tegen. Vóór den oorlog had Nederland aan schepen een tonnenmaat van 1,2 millioen en thans 1,5 millioen. Herstel van de goede toestanden in de scheepvaart wordt niet kunstmatig verkregen door steunverleening en op dien grond gevoelde de heer Van der Waerden niet veel voor dit voorstel. Hij zag het belang van de 2700 perso nen die bij de maatschappij in dienst zijn maar hij vreesde dat een krach op den duur niet te voorkomen was. In denzelfden geest spraken de heeren Oud en Stulemeijer, die vreesden dat bij andere maatschappijen de begeerte zal ontstaan naar rijkshulp. Is de maat schappij nu blijvend geholpen, wordt gevraagd en niemand kan het zeggen. Daardoor is deze hulpverleening een sprong in het duister en die sprong kan 5)4 millioen kosten. Volgens den heer Gerritsen wees de opbrengst van de Lloyd in de laatste kwartalen uit dat de toestand verbetert hij achtte dus de steunverleening geen hopelooze zaak en hij was bereid daaraan te helpen, omdat het hier een bron van welvaart voor ons land is. Morgen is de Minister aan hef woord. Pascontrole en visitatie in het verkeer rnet België. De minister van financiën brengt ter kennis van het publiek, dat, met ingang van 1 Juni 1924. de pascontrole en de visitatie van reizigers en van hun hand en ingeschreven bagage in de treinen D24 en D28 in de richting BelgiëNe derland zal geschieden tijdens den rit van af het Belgisch grondgebied tot Rotterdam. Op uitnoodiging van de met de visi tatie belaste ambtenaren zullen de rei zigers de hun voor de ingeschreven bagage afgegeven recu's hebben te ver- foonen en zich, desverlangd, naar den bagagewagen hebben te begeven. Reizigers, die, hoewel zij ingeschre ven bagage hebben, hun rei;u niet ver- toonen of niet, desverlangd, hun inge schreven bagage aan de visitatie on derwerpen, zullen de daaruit bij het in ontvangst nemen dier bagage voort spruitende moeilijkheden aan zich zelf hebben te wijten. Aangezien het hier een proefregeling geldt ter versnelling van het internati onale reizigersverkeer en ten gerieve van het reizend publiek, wordt ver trouwd dat de reizigers te dezer zake hun volle medewerking zuilen verïee- nen en zich zullen gedragen naar de door de ambtenaren der invoerrechten gegeven bevelen of aanwijzingen. De achterstand bij de begrootings- wetgeving. De minister van financiën heeft zijn ambtgenooten, hoofden der verdere de partementen, medegedeeld, dat. nu ten- gêvolge van den langen duur der jong- Laat ik even denken en nagaan wat er allemaal gebeurd is. Wanneer ik niet hier was, was ik in de kamer hiernaast. De deur stond open. Iedereen, die bin nenkwam, had ik moeten zien. O, de parelen kunnen niet gestolen zijn. Er is niemand hier geweest om ze te stelen." „Zou uw kleine vriendin Clo Riley ons geen raad kunnen geven vroeg miss Blackburne. „Zou zij niets kunnen weten Ik heb haar een van de vlugste en kranigste vrouwen gevonden, die ik ooit ontmoet heb. Ik heb feitelijk mijn leven aan haar tegenwoordigheid van geest te danken." Beverley vergat te antwoorden. De woorden van de parelenrijgster hadden haar gedachten een andere riching ge geven. Plotseling werd zij zich bewust, dat zij miss Blackburne en zichzelf op een dwaalspoor gebracht had. Toen zij daarnet sprak, had zij niet nagedacht. Clo's terugkeer in gezelschap van O'Reilly scheen nu al zoolang geleden, dat zij daaraan in verband met de parelen niet meer gedacht had. Zij had het voor laten komen alsof zij daarna de parelen nog in hun kistje gezien had. Maar dat was het geval niet. Zij had alleen het gesloten kistje gezien en als vaststaande aangenomen, dat de parelen er nog in waren. Maar feitelijk had zij ze niet gezien, nadat zij zelf het fluweelen kistje dichtgemaakt had. Zij was naar de hall gevlogen om Clo en O'Reilly te helpen. Tusschen zich in hadden zij het jonge meisje naar haar slaapkamer gedragen. Daar waren zij ste kabinetscrisis in de vijfde maand van het begrootingsjaar nog slechts en kele hoofdstukken der staatsbegrooting tot wet zijn verheven, de praktijk heeft aangetoond, dat art. 32a der instructie- wet voor de Algemeene Rekenkamer om voor de behoeften van den staats dienst over 4/12 der bedragen, bij de laatstelijk vastgestelde begrooting toe gestaan, te beschikken, onvoldoende blijkt te zijn. De minister heeft zich daarom tot de Algemeene Rekenkamer gewend, die zich bereid verklaarde lo. in beginsel aan een eventueele wetswijziging in dien zin haar goedkeu ring te hechten 2o. om, ten einde stagnatie in den dienst te voorkomen en waar de oogen- blikkelijke behoefte zulks onvermijde lijk maakt, bij uitzondering en op ver zoek van den minister van financina van het bepaalde in artikel 32a harer instructie af te wijken. Bij eventueele tot de Rekenkamer te richten aanvragen tot geldverstrekking moet daarom worden aangetoond, wel ke omstandigheden noodzaken, om over meer dan 4/12 te beschikken. Herziening wachtgelden. Ten aanzien van de herziening der wachtgeldregeling voor burger en mi litaire rijksambtenaren, is, naar „De Avp." meldt, het volgende bepaald Wachtgeld, dat na 30 April 1924 aankomt behoort voorloopig niet te worden uitbetaald. Totdat de nieuwe wachtgeldregeling zal zijn uitgekomen, kan aan belanghebbenden maandelijks een voorschot op het aankomende wor den verstrekt. Dit voorschot mag niet meer bedragen dan van 1 Mei tot en met 30 September 1924, 95 X van, het aankomende volgens de wachtgeldregeling of laatste wijzi gingsbeschikking voor ie. degenen, die gehuwd zijn en 2e. degenen, die kunnen aantoonen kostwinner van een gezin te zijn (daar onder begrepen zij, die gehuwd ge weest zijn en, hoewel niet in gezinsver band levend, belast zijn met het levens onderhoud van één of meer kinderen), een en ander beoordeeld naar den toe stand op 16 April 1924 90 van het aankomende volgens de wachtgeldbesehikking of laatste wijzi gingsbeschikking voor degenen die niet vallen onder het gestelde onder de vo rige regeling. Met ingang van 1 October mag het voorschot van alle wachtgelders niet meer bedragen dan 90 7 van het aan komende volgens de wachtgeldbeschik king óf laatste wijzigingsbeschikking. Wanneer blijkt dat de op wachtgeld gestelde na 30 April 1924 inkomsten is gaan genieten uit arbeid of bedrijf, moet hiermede rekening worden gèhou- den ïni dien zin, dat aan inkomsten en voorschot te zamen niet meer wordt ge noten dan resp. 95 7 of 90 7 der laatste lijk genoten bezoldiging. De bedragen, die maandelijks wor den gekort wegens te veel genoten wachtgeld enz., moeten ook worden in gehouden op de fe verstrekken voor schotten. Zoodra met den betrokken wachtgel der kan worden afgerekend, zal hier van vanwege het betrokken departe ment mededeeling worden gedaan. De verlaging der ambtenaarssalarissen. Uit Alkmaar wordt aan „de Tijd" gemeld De Algemeene R. Kafh. Ambtenaars- bond besloot gisteren met 3403 stem men vóór en 60 tegen tot het voeren van lang genoeg gebleven om Clo gelegen heid te geven uit de kamer ernaast te ontsnappen en weg te gaan. Hoe of wanneer zij buitenshuis gekomen was, wist Beverley niet. Om de een of andere reden, die alleen Clo zou kunnen uit leggen, zou ze in het boudoir gegaan kunnen zijn en de parelen verstopt heb ben, nadat Justin ze gezien had. „Ik zal met Clo gaan praten", ant woordde zij eindelijk na een lange pauze, waarvan miss Blackburne niets begreep. „Blijf u zoo lang hier. Over drie of vier minuten ben ik terug ik zal Clo meebrengen, als zij zich goed genoeg voelt." Clo had zich op haar bed geworpen, om wat uit fe rusten en krachten te verzamelen voor wat haar nog te wachten stond. Haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen en zij sprong op toen de deur open ging. „Gelukkig, dat jij het bent", zuchtte zij bij het zien van Beverley. „Heb je de enveloppe open gemaakt „De enveloppe herhaalde Bever ley. „O, Clo, ik dacht, dat niets ter we reld mij er een seconde niet aan zou kunnen doen denken. Maar miss Black burne heeft mij laten roepen, om te zeggen, dat de parelen verdwenen wa ren. Ik heb de enveloppe heelemaal vergeten. Ik moest naar jou terug. Heb jij iets met de parelen gedaan Clo keek stom verbaasd. „Groote hemel, neen", hijgde zij. „Ik ben door de keuken en met de lift van het per soneel naar beneden gegaan. O, mrs. Sands Engel je gelooft toch niet, een procedure tegen den Staat inzake de loonsverlaging. De Ioonkorting bij de spoorwegen. In een gisteren te Utrecht gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de ver tegenwoordigers der vakbonden werd de reeds gepubliceerde regeling van de terugbetaling der te veel ingehouden ioonkorting, nadat een verbetering was aangebracht voor het werkplaats-per soneel, in algemeene lijnen aanvaard. De directie verklaarde zich bereid, ieder gegrond bezwaar inzake te wei nig gerestitueerde ioonkorting onder de oogen te zien, indien het verschil meer bedraagt dan 2/10 procent van de jaar- lijksche bezoldiging, Voorts werden uit voerige besprekingen gehouden omtrent de hoofdleiding van den in te stellen personeelraad. De directie zal met deze besprekingen rekening houden en een ontwerp-regeling aan de oragnisaties zenden. Proefstemming. Bij een proefstemming in het Tuin dorp aan den Groenen Hiliedijk te Rot terdam, uitgeschreven door het Rotter- damsche Drankweercomité in samen werking met de Christ, en R.-Kath. or ganisaties over de toelating van ver- iofszaken in dat stadsdeel zijn uitge reikt 3305 stembiljetten (131 personen hadden geweigerd een biljet in ont vangst te nemen) waarvan er 36 niet teruggekomen zijn. Ongeldig waren 17 uitgebrachte stemmen en blanco 303. Van de overige 2949 waren 305 voor onbeperkte toelating van verlofzaken, 663 voor toelating van een beperkt aantal en 1081 algeheel tegen toelating. Een schip geheel gereed te water gelaten. Zaterdag werd van een der hellin gen der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Marsella", in aanbouw voor Engelsche rekening. Als bijzonderheid kan gemeld wor den, dat de complete ketel- en machine installatie reeds op de helling gereed is opgesteld en verder het schip prac- tisch geheel afgewerkt te water werd gelaten. VLISSINGEN, 28 ME!. Zondagsarbeid aan den kruiser „Java". De heer Van der Voort van Zijp richtte tof den minister van marine de volgende vragen lo. Is het juist, dat op Zondag ge werkt wordt aan den afbouw van den kruiser „Java" 2o. Zoo ja, geschiedt dit op last van den minister 3o. is de minister bereid de directie van de inaatsch. „de Schelde" op te dragen den Zondagsarbeid aan dezen kruiser te doen ophouden Zomerdienstregeling spoorwegen. De zomerdienst op de spoorwegen vangt 1 Juni aan. Het vertrek der trei nen van hier is als volgt 5.45 (alleen Maandags) 5.59*, 7.08*, 7.12 (alleen op Zon- en feestdagen) 9.02*, 11.35, I.20, 4.23, 5.35 (boottrein alleen 1e en 2e klasse), 6.50 en 7.22. De treinen komen hier aan 8.56*, 10.10 (alleen op Zon- en feestdagen), II.03*, 12.55, 1.41, 2.24 (boottrein le dat ik „Onzin je praat al even dwaas als miss Blackburne 1" viel Beverley haar in de rede. „Ik dacht, dat je ze om de een of andere goede reden verstopt had. Nu weet ik, dat dit niet het geval is. Clo, dit is op één na de vreeselijkste dag in mijn leven. Ik moet de parelen vinden, anders zal Roger mij nooit ver giffenis schenken. En een paar minuten geleden nog beteekenden zij niets voor mij, vergeleken bij die papieren." Clo's hersens, die een oogenblik door den schrik verdoofd waren, begon nen weer te werken. „Als O'Reilly de parelen eens weg genomen had om zich te wreken barstte zij los. „Wist hij, dat ze er waren heeft hij ze gezien Beverley, die bij het bed gestaan had, liet er zich nu op neervallen en staarde recht voor zich uit. „Hij wisf het", zeide zij langzam. „En en hij is een paar minuten alleen met de pa relen in het boudoir geweest. Je moet weten, dat zuster Lake thuis kwam. Zij was boos, omdat jij uit was. Ik trachtte haar te kalmeeren. maar het lukte me niet. Zij is op staanden voet vertrokken. O'Reilly was in mijn bou doir. Je hebt gelijk, Clo Hij heeft de parelen meegenomen." Het jonge meisje had dit ook gezegd; maar toen de woorden door andere lip pen dan de hare herhaald werden, gaf het haar een schrik. O'Reilly's gelaat rees voor haar oogen op. „Ik geloof niet, dat hij ze meegenomen heeft", INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. noodig t uit tot het maken van uit- stapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. j= H Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwetsche 1§ H wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en me suiker en kaneel f§ bestrooid, blijven croquant op de H reis, zijn edel van smaak en hebben M groote voedingswaarde. Prijs 38 cent per pakje. Vraag ook onze andere merken b.v. MOCCA-TRIC-TRAC (pikant wafeltje met koffiesmaak) - DEMI-LUNE (zeer voedzame boter biscuit) p en 2e klasse), 3.58 (alleen Dinsdags), 6.14, 6.29*, 9.55 en 11.45. De met gemerkte treinen ioopen niet op Zon- en feestdagen. Grafsteen dr. Merckens. Zaterdag a.s., des middags 3 uur, zal op de oude begraafplaats „Vredehof" de overdracht plaats hebben van den steen welke op het graf van wijlen den heer dr. P. Merckens is geplaatst. Melkprijsverlaging. De prijs van de melk alhier is met 2 cent verlaagd en alzoo gebracht op 10 cent per liter. Mandoline-vereeniging Apollo". Bovengenoemde vereeniging geeft onder leiding van haar directeur, den heer P. C. Oorschot op Zaterdag 31 Mei a.s. in de concertzaal van „de Oude Vriendschap" haar einduitvoering van het seizoen 1923/'24. Alhoewel het voor een „winterconcert" wat laat genoemd mag worden, meent het bestuur, dat het genot van een „zomerconcert" niet be hoeft onder te doen voor eerstgenoem de. Bovendien huldigt het bestuur van „Apollo" de meening, dat een goede voorbereiding noodzakelijker is dan het afwerken van een zeker aantal concer ten binnen enkele maanden. Ook deze maal komt „Apollo" met een geheel nieuw en mooi programma. Behalve diverse nummers voor mando- hoorde zij zich tot haar eigen verbazing uitroepen. „En je hebt het zelf gezegd zeide Beverley. „Dat weet ik wel", erkende het jonge meisje. „Het denkbeeld kwam in mij op. Maar het kan niet waar zijn. Wat hij ook zijn mag, daartoe acht ik hem niet in staat „Woedend op jou, op ons alle twee is hij weggegaan", zeide Beverley. „Hij moet de parelen gestolen hebben. Hij had er een krachtig motief voor vat op ons te krijgen, om ons te dwingen de papieren terug te geven." „Als we ze tenminste hebben Beverley sprong op. „ik verlies er mijn hoofd bij jammerde zij. „Er zijn te veel dingen tegen mij. Ik kan ze niet allemaal tegelijk het hoofd bieden. Ik moet naar het boudoir terug om de enveloppe te halen, wat er ook gebeu ren moge." „Wat moet ik doen vroeg Clo. Beverley had de deur reeds geopend. „Ais ik binnen vijf minuten niet terug ben, zal dat een teeken zijn, dat jij bij mij moet komen." Toen de deur achter haar Engel was dichtgevallen, voelde Clo, dat de vijf minuten respijt haar goed zouden doen. Zij lag languit op haar rug als een fi guur op een marmeren graftombe maar toch kon zij niet rusten door het denken aan O'Reilly. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1