vrijdag 23 mei v MissBlanche Wol maqnooiï in de zon ledrooqd worden No 122 62e Jaargang 1924 J GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN olg de LU X methode en Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goed be derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep op wollen goed want dan vernielt U de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Fabrikanten van TWINK en LIFEBUOY. OPENBARE SCHOOL VOOR U. L. O. (Frans Naereboutstraat). Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat vanaf 24 Mei a.s. tot en met 7 Juni d.a.v. ter Gemeente-Secretarie, 2e afdeeling, des nvorgens van 9—--12 uur ge legenheid bestaat voor de aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs alhier. Tevens doen wij opmerken, dat onder de leervakken der school ook opgenomen zijn Boekhouden en Handelsrekenen. Vlissingen, 23 Mei 1924. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op Art. 37 der Drankwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Willem Lijnberg, wonende te Vlissingen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor de localiteit vart perceel Breestraat no. 13 te Vlissingen dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bezwaren kunnen worden ingediend bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 22 Mei 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Binnenlandsche Zaken. Bij de begrooting voor Binnenland sche zaken heeft de heer Slotemaker de Bruine een rede gehouden die in druk maakte. Hij heeft gepleit voor meer vrijheid en hij verzette zich o.a. tegen vloekverboden. Men weet wel waarmede men moet beginnen, maar niet waar het einde is. Gedachte-uiting moet in geen opzicht belemmerd wor den. Veel te lang is daarvoor gestreden dan dat men kan toelaten dat nu weer teruggekrabbeld wordt. Dergelijke anti- vloekverboden achtte hij juridisch niet juist. Het religieus element is uit alle vrijheidsbepaling uitgeschakeld. De Minister gaat een verkeerden weg op, meende hij, ook imet de niet-goedkeu- ring der statuten van De Dageraad, Hier wordt ook het religieus element naar voren geschoven, een constructie die onhoudbaar is. Het is niet alleen het atheïsme, dat deze afgevaardigde verkeerd acht, en gevaarlijk voor de zedelijkheid maar het geldt evenzeer voor het deïsme en het pantheïsme. Als men nu eenmaal begint inet uitsluiting, waar is dan het eind. De Minister kan de grens niet aangeven. De afgevaardigde wenschte niet naar den sterken arm te grijpen om al deze ondeugden te bestrijden. De heer idenburg was het met den heer Slotemaker de Bruine niet eens. Hij meent dat de overheid moet ingrijpen als de zedelijkheid in gevaar komt. Deze begrooting is weer goedge keurd. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Allerlei. De Kamer hield zich met een lange reeks conclusies en adressen en rap porten bezig, o.a. met die van de coö peratieve Veevoederfabriek te Goes De commissie noodigde de Regeering uit alsnog schadevergoeding te geven. Echter is deze zaak nog in onderzoek zoodat de Minister geen toezegging kon doen. De behandeling werd ge schorst op verzoek van den heer Van der Voort van Zijp. Het is gebeurd, dat lesroosters van bijzondere scholen waren goedgekeurd door inspecteurs van onderwijs, doch later bleken niet in orde te zijn op grond waarvan subsidie werd gewei gerd. De heer Snoeck Henkemans acht te dit onbillijk en hij pleitte vandaag voor alsnog uitkeering. De Minister beeft alle juridische adviezen aan zijn zijde en het slot was dat de motie na veel te veel debat werd ingetrokken. Belangrijker was de motie van den beer Duijs die vervolgens aan de orde 11'. ^eze m°t'e heeft iets zeer sympa thieks. Zij luidt aldus De Kamer, overwegende, dat velen dergenen die behoord hebben tot de bemanning on zer reddingbooten in zorgvolle omstan digheden verkeeren, van oordeel, dat een dergelijke toe stand ontoelaatbaar moet worden ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Laat U niet verleiden tot het open van sigaretten die als „evengoed" worden aanbevo len Houdt voet bij stuk en zegt Geef MI] maar noodigt den minister van waterstaat uit ten spoedigste een zoodanige rege ling in het leven te roepen, waardoor in het levensonderhoud dezer menschen worde voorzien, hetzij door middel van een pensioen-regeling, hetzij op andere wijze. Vooral drong de heer Duijs op spoed aan omdat het hier gaat om oude men schen. De heeren Ter Hall en Van de Bilt steunden de motie. Minister Van Swaay zegde onderzoek te hebben ingesteld en te zullen confe- reeren met de Reddingsmaatschappijen en hij zal daarna trachten steun te krij gen bij de Regeering. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Westerschelde. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct." Woensdag heeft de Neder- landsche loodsdienst peilingen gedaan in de geul bij Bath, ter plaatse, waar nog een deel van het wrak van de .jSierra Grande" aanwezig is. In de vaargeul bedraagt thans twee uur voor en twee uur na hooge tij de werkelijke diepte dertig voet. In de geul bij Val- kenisse is een diepte van 66 decimeter bij lage tij geconstateerd. Gisteren is er weer een conferentie te Antwerpen gehouden tusschen de heeren De Haes, inspecteur van het Nederlandoch loodswezen en Bouckaert directeur van het Belgische loodswe zen. Vermoedelijk zal worden besloten, schepen met dertig voet diepgang weer in de Westerschelde toe te laten. Giste ren waren in de Schelde vijf bagger- booten aan het werk twee bij Vaike- nisse, twee bij Bath en een in de geul Krankeloon bij Antwerpen. Steun bij werkloosheid. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft, naar ,,de Tel." verneemt, onder dagteekening van 13 dezer aan een aantal gemeentebesturen een circulaire gezonden betreffende de steunverleening aan werkloozen, waar in er op wordt gewezen, dat de steun regeling te veel als algemeene regeling wordt beschouwd, in plaats van dat elk geval op zichzelf wordt beoordeeld. De beginselen van een goede steunverlee ning eischen, zegt de minister, dat on dersteuning slechts wordt verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levens onderhoud niet kunnen verschaffen en dat slechts in zoodanige mate steun wordt toegekend als met het oog op de behoeften en de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Bij de steunverleening aan de werkloozen blijkt dus dezelfde maatstaf te moeten worden aangelegd als bij de armenbedeeling (art. 28 en 29 der Armenwet). De minister vervolgt dan Hieruit volgt, dat ook met de inkom sten van het betrokken gezin vóór de werkloosheid rekening moet worden gehouden, en indien die inkomsten daartoe aanleiding geven moet een wachttijd worden vastgesteld, welken de werklooze moet doormaken, alvorens hem steun wordt toegekend. Verder mogen alleen worden onder steund valide arbeiders en moet voor ondersteuning aan beroepswerkloozen worden gewaakt. Daarbij wordt op een middel gewezen om te kunnen vaststel len, wie als beroepswerkloozen moeten worden beschouwd. Diegenen, die ver dacht worden daartoe te behooren, moeten nl. worden geplaatst bij een werkverschaffing. De leeftijdsgrens, waarbij nog steun wordt verleend, is nu verlaagd van 69 tot 65 jaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij de vaststelling van den steun rekening moet worde.i ge houden met de loondalingen in het be drijf, waartoe de ondersteunden be hooren. De uitkeeringen mogen nl. een zeker percentage van het loon niet overschrijden. Tot nu toe was bepaald, dat geen steun mocht worden verleend aan hen, die weigerden werk te aanvaarden, waarvoor een behoorlijk loon werd aangeboden. De minister heeft thans echter vastgesteld, dat de ondersteun den alie werk moeten aanvaarden. Wijziging Kieswet. Naar aanleiding van eenige opmer kingen in de Eerste Kamer heeft de mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw medegedeeld, dat binnen niet te langen tijd alles wat betrekking heeft op de verkiezing van leden der Staten- Generaal bij wijze van wetsontwerp zal worden voorgelegd. Een gemeente in financieeten nood. De gemeente Oudepekela is niet meer in staat haar financieele verplichtingen na te komen. De betalingen zijn ge staakt. De financieele gevolgen van de eenige jaren geduurd hebbende groote malaise in de stroocartonindustrie zijn voor die gemeente te zwaar geweest. Reeds geruimen tijd heeft het ge meentebestuur, in afwachting van de beslissing der regeering op zijn verzoek om een nooduitkeering met moeite het financieel raderwerk der gemeente, hoewel sleepende, toch aan den gang gehouden, doch thans is dit niet meer mogelijk. In plaats van steun te verlee nen, worden de verplichte uitkeeringen door 't rijk reeds eenigen tijd niet meer aan de gemeente gedaan deze wor den verrekend tegen de schuld der ge meente aan het rijk. Mengelberg te Parijs. De Parijsche redacteur van „de Maas bode seint, dat Mengelberg zijn orkest en toonkunst gisteravond een overwel digend succes geoogst hebben. Onder de aristocratie, die de uitvoering bij woonde, bevond zich president Mille- rand met zijn echtgenoote, die in de loge bij onzen gezant zaten. iDe tweede uitvoering der Mattheus Passion was zoo mogelijk nog schooner dan die van Zondagmiddag en het pu bliek was ongemeen enthousiast. Men heeft Mengelberg ovaties gebracht, zooals in de Fransche hoofdstad zelden kunstenaars in ontvangst mochten ne men. Ook de solisten maakten weer een buitengewonen indruk. De geheele uit voering was een zoo gaaf geheel, dat elke bespreking in onderdeelen onge past zou zijn. De Mattheus Passion zal morgen weer gegeven worden als middag-uit voering. Candidaat Indische ambtenaren. De commissie tot voorbereiding van de aanwijzing in 1924 van candidaat Indische ambtenaren ten behoeve van den administratieven dienst ir Neder- landsch-Indië maakt 'bekend, dat in dit jaar hier te lande 34 jongelieden kun nen worden aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar, aan welke aanwij zing is verbonden het genot van een studietoelage ten bedrage van 1000 'sjaars, terwijl de collegegelden voor rekening van den lande worden geno men. Het schriftelijk gedeelte van het on derzoek der commissie zal plaats vin den op 23 Juli a.s. Voor aanwijzing komen uitsluitend in aanmerking zij, die voldaan hebben aan, c.q. dit jaar zullen voldoen aan een van de examens ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan een universiteit dan wel aan het eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus in Nederland of Ned.-lndië, of aan dat van de Algemeene Middelbare School in N.-!ndië, afdeeling AH of B. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar Stct. 100. De Nederlander Schmitt in Rusland. De Nederlander Schmitt, vertegen woordiger van de Nederlandsche kolo nie te Petersburg, die, naar door de Russische regeering aan de Nederland sche regeering was medegedeeld, uit Rusland zou worden gezet, is thans in stede daarvan en ondanks zijn leeftijd en zijn slechten gezondheidstoestand, naar den Oeral verbannen. Bezuiniging Men schrijft aan „de Tijd" Het rijksopvoedingsgesticht te Leeu warden is al sinds maanden zonder een enkelen verpleegde. Er is alleen nog wat meubilair, waarvoor de zorg (het moet her- en derwaarts worden ver zonden) is toevertrouwd aan eenig overgebleven personeel, onder wie een adjunct-directeur. In zooverre is dit in orde ook aan die voorwerpen moet zorg worden be steed, opdat alles zoo zuinig mogelijk geschiede. Nu schijnt evenwel dat Leeuwarder personeel die taak niet geheel en al toevertrouwd te kunnen worden, want ook de directeur van het rijksopvoe dingsgesticht te... Amersfoort bemoeit er zich mede. En goed ook, want af en toe begeeft hij zich ervoor naar Leeu warden. Is dit werkelijk noodzakelijk, dan zou men toch dat personeel in het afgedankte rijksopvoedingsgesticht minstens kunnen verminderen bijv. met den adj-directeur, voor wien dan wel wat anders te doen is. Is het niet noodzakelijk (en in ge- moede zou nu werkelijk dat Leeuwar der personeel niet voor dien inventaris kunnen zorgen waarom moeten dan door den Amerfoortschen directeur zoo veel reis- en verblijfkosten worden ge maakt Kan deze voorts maar telkens uit zijn eigen gesticht worden gemist Ontevreden manschappen. Het „Dagblad van Noord-Brabant" schrijft Naar aanleiding van een aan een der manschappen opgelegde straf betuigden Woensdagavond omstreeks half elf veertig bereden manschappen, 'gelegerd in de kazerne der oppassers, grenzende aan het Valkenberg te Bre da, hun ontevredenheid door tumult te verwekken, eenige ruiten en lampen te vernielen en zich in de chambree op te sluiten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zich onder de veertig ontevredenen drie a vier onruststokers, hebben bevonden. Binnen het uur was de rust geheel hersteld. VLISSINGEN, 23 MEI. Rijwielbergplaats aan het strand. Burg. en Weth. hebben voor het a.s. badseizoen de rijwielbewaarplaats on der aan de trap nabij het strand en de autogarage aan den Zandweg na ge houden inschrijving verpacht hebben aan de garage „de Baljuw". Volgens achterstaande advertentie zai de gelegenheid tot stalling tegelijk met de opening der baden, derhalve op morgen, voor het publiek worden open gesteld. Het Strandhuis. Het vroegere Strandhotel op den boulevard Evertsen is sedert het in an dere handen kwam, inwendig verbouwd geworden. Het gedeelte dat altijd ais café geëxploiteerd werd, zal deze be stemming behouden. De nieuwe eige naar, de heer R. Oosterhuis, opent morgen deze zaak. Men kan daar we der op het voor- en zijterras genieten van een heerlijk zitje, terwijl bij minder gunstig weer de zaal daarvoor ruim schoots gelegenheid biedt. Er zal viermaal per week, en wel op Dinsdag, Donderdag, Zaterdag en Zon dag concert worden gegeven en op enkele dagen matinée. Het bekende Budapester trio, dat dezen winter reeds in het „Alhambra" vele muziekliefheb bers heeft doen genieten, zal daar con certeeren. De heer Oosterhuis heeft hiermede zeker een goede keuze ge daan, want dit trio staat zeer hoog aangeschreven. De zaal wordt zeet gezellig ingericht en men weet dat men daar een prach tig gezicht op de zee heeft, zoodat alle factoren aanwezig zijn dat ook het „Strnadhuis" weer een der attracties van onze badplaats zal worden. Het is zeker goed gezien van den nieuwen exploitant dat wij met alles in de dalende lijn gaan en daarmede heeft hij bij het vaststellen van zijn tarieven ook rekening gehouden. Deze zijn zeer billijk gesteld. Behalve een café heeft de heer Oos terhuis ook een chocolaterie- en siga renwinkel aan zijn zaak verbonden. Autogeen-lasschen. Bij de politie is aangifte gedaan door een vader dat zijn 8-jarig zoontje thuis was gekomen en klaagde over pijn in het oog, terwijl de jongen bovendien niet vrij was van koorts. De jongen had staan kijken naar het autogeen lasschen van tramrails. Ook andere jongens die hiernaar, hadden staan kijken moesten onder medische behandeling worden gesteld. Hieruit blijkt dus dat dit las schen, wanneer dit met onbeschermde oogen wordt gadegeslagen, nadeelige gevolgen kan hebben. Wij plaatsen dit bericht dan ook als een waarschuwing. Door de tramdirec tie zullen nu maatregelen worden geno men dat jongens worden aangemaand o_m door te loopen, als zij naar dit ias- schen zouden willen kijken. Een record. De „Slamat" van den Rotterdair- schen Lloyd, gebouwd op de wert der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, is Woensdagochtend om 9 uur te Priok aangekomen, meldt een Aneta-telegram uit Batavia. De boot vertrok Dinsdag 29 April om vier uur uit Marseille, zoo dat de reis gemaakt is in 21 y2 dag, wat een record is. Gisterenavond is door de politie een 32-jarige handelsreiziger, wonende te Middelburg, op aanwijzing van een in gezetene naar het bureau gebracht, om dat hij in de Badhuisstraat een daar loopend meisje lastig viel en handtas telijk tegenover haar was geweest. Voor het examen als tweedtn stuur man is geslaagd de heer A. Roos, leer ling van de De Ruyterschool. Steuncomité opgeheven. Het steuncomité voor crisiswerkloo- gen te Middelburg is opgeheven. De weinig nog trekkenden zijn naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Ooltgensplaat ds. W. Deur te Zegveld. Geref. Kerk. Tweetal te Middelburg W. Bech. Pijnacker en R. Hamming, Doorn. Geref. Gem. Bedankt voor het be roep naar Werkendam door ds. A. Ver hagen te Middelburg naar Ridderkerk door ds. J. Vreugdenhil te Borsselen. Het tooneei bij de Gereformeerden. Wij lezen in „de Standaard" De Senaat der Vrije Universiteit heeft de volgende motie aangenomen De Senaat enz., kennis genomen hebbende van een aantal bezwaarschriften omtrent de opvoering van Qérido's „Saul en Da vid" door een gezelschap, waarvan verschillende studenten der Universi teit deel bleken uit te maken, en om trent de aanwezigheid van een hoog leeraar daarbij, geen oordeel uitsprekend over de theoretische kwestie van het tooneei of over de practische kwestie van de voorstelling van „Saui en David", om dat daarover onder Gereformeerden een zeer verschillend oordeel mogelijk is, besloot echter al zijn invloed te zul len aanwenden om te verkrijgen, dat de studenten, terwille van het Gerefor meerde volk en de liefde voor onze Universiteit, zich onthouden van voor stellingen, welke buiten eigen kring plaats hebben.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1