62e Jaargang: 1924 WOENSDM 31 MEI BINNENLAND MissBlanche FEUILLETON VROUWENLIST De frissdie" Lentelucht SSPiRAMTO- WAFELS -s-Noi20 VLISSINGSCHE COURANT KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer, Zitting van Dinsdag. Nijverheidsonderwijs. De subsidieering van nijverheids scholen, die alsnog gesticht worden, is stopgezet. Nu is het alleen de vraag of de 'wet nog moet bepalen dat subsidie- verleening facultatief zal zijn of niet. Natuurlijk verzetten de onderwijsmen- schen zich daartegen omdat men ze kerheid wil hebben voör het geval deze slechte tijden voorbij zijn. De Minister wenscht echter niet dat de Regeering verplicht is automatisch de schatkist open te stellen als een gemeenteraad een besluit neemt. De Regeering moet ieder geval in zijn geheel kunnen beoor- deelen, ook in normale tijden. De Kamer echter meende dat de kwestie van het imperatief beginsel maar in de wet moest blijven tot betere tijden dit punt weer eens aan de orde brengen. Met 56 tegen 17 stemmen bleef „wordt gegeven" in de wet. Ech ter heeft de Minister thans de macht tot niet-verieenen van subsidie en eerst later als hij die macht zal willen afstaan kan de principleele kwestie worden uitgevochten. Bij de wijziging der Motor- en Rij- wielwet kwam weer de kwestie van de bewijslast bij ongelukken aan de orde. De heer Sasse van IJsselt wenscht den houder van den auto aansprakelijk te stellen, tenzij blijkt dat de schuld is te wijten aan overmacht, waaronder be grepen is schuld van iemand voor wien de houder niet aansprakelijk is. Tegen deze opvatting kwamen velen in ver zet. De weg is voor allen en het gaat dus niet aan één categorie de schuld te geven voor alle ongelukken. Een alge- meene verkeerswet achtte de heer Bon- gaerts noodig waarin het belang en het recht van allen wordt geregeld. In afwachting van zoodanige wet achtte hij een incidenteele schuldig-verklaring niet gewenscht. Hij wilde de gansche kwestie van den bewijslast dus uit deze wet laten. De Minister achtte deze kwestie ook niet rijp voor beslissing en ingewikkel der dan men wel dacht. Hij nam de amendementen min of meer in het ootje. Morgen stemming. De Westerschelde. De mededeeling door den heer H. van Oordt, hoofdingenieur van den Neder- landschen waterstaat, gedaan betref fende de diepte der vaargeul bij Valke- nisse welke, tegen het einde der maand, bij hooge tij, weer 36 voet zou bedra gen, heeft, naar de correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt, in de Antwerpsche zeevaartkringen groote voldoening gewekt. Over den toestand in de geul te Bath is men echter minder goed te spreken. Het wrak van de „Siërra Grande" is nog maar half op geruimd en zal het eerst over enxele weken geheel zijn daarna zal aldaar nog heel wat moeten worden gebag gerd. Wordt het werk met kracht door- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en toch Geef MI] moar Naar het Engelsch. 19 „Het is toch nog niet te laat om u met uw huwelijk geluk te wenschen antwoordde O'Reilly, nog steeds zijn wreed glimlachje lachend. ,.„U wilt mij blijkbaar zooveel moge lijk kwetsen riep zij uit. „Ik behoor bij de tegenpartij, mrs. Sands." ..„Of ik dat niet weet antwoordde 2jj bitter. „Ik heb dat geweten van af dien dag in September, toen ik u in den Santa Fé Limited zag. Ik verwachtte iemand anders, niet u. Maar ik raad de onmiddellijk waarom u er was." .„Ik heb de verplichtingen, die de vriendschap oplegt, op mij genomen", verwaardigde O'Reilly ziek uit te leg- ®en- „En dat brengt mij op een andere 'eden, om u geluk te wenschen uw kleine vriendin. Een wonderbaarlijk Jong persoontje. Ik wensch u van harte geluk met haar. Zij had mij gezegd, dat '1 met pleizier haar leven voor u geven En te oordeelen naar haar uiterlijk, heelt dat niet zoo heel veel meer. Ik eet zeker, dal u nu niets liever doen "J1" naar haar toe gaan. O, tus- ™en Jwee haakjes nog een geluk- wensch de parelen." vin i e,weet 11 dat Beverley vergat w ver!,azing baar vernedering. et>t u dan niet gehoord, dat Heron gezet dan hoopt men tegen einde Juli de normale vaart te kunnen herstellen. De Red Star Line laat in ieder geval weten dat de „Belgenland" 23 Juli a.s. weer uit Antwerpen zal vertrekken. De Belgische minister van openbare werken heeft een langen brief gezon den aan den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwerpen, waarin hij een uiteenzetting geeft van de oor zaken van de verzanding van de Schel de, de ondernomen werken en het tot dusver verkregen resultaat. De commissie, welke eenigen tijd ge leden benoemd is voor het opsporen van de oorzaken der verzanding en het, zoo noodig, vaststellen van de verant woordelijkheden, zal nog een vergade ring houden, waarin vermoedelijk de besprekingen met een onontvankelijk- heidsverklaring zullen eindigen. Men zal waarschijnlijk een soort van proces verbaal opstellen dat vaststelt, dat de verzanding plotseling en toevalliger wijze opgetreden is. De kasvoorschotten aan den Kon. Hollandschen Lloyd. Naar aanleiding van het wetsvoor stel, om aan den Koninklijken Holland schen Lloyd te Amsterdam van rijks wege kasvoorschotten te verstrekken, heeft de Kamer van Koophandel te Rotterdam zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij uiteenzet, dat dit wetsontwerp tegen het belang van handel, nijverheid en scheepvaart van Nederland gaat en waarin zij de Kamer verzoekt aan dit wetsontwerp haar goedkeuring te ont houden. De vergeten zwerver te Baarn. Naar aanleiding van de schriftelijke vrager, van den heer Ter Hall betref fende het instellen van een onderzoek omtrent de feiten in verband met het overlijden van een zwerver in hel voor nachtverblijf bestemde politieiokaal te Baarn, zegt de minister van binnen- landsehe zaken, dat het onderzoek in handen is van de justitie. In dit stadium meent de minister zich te moeten ont houden van beschouwingen of mede- deelingen als in de gestelde vragen beoogd. Mengelberg te Parijs. Het Amsterdamsche Concertgebouw orkest, de leden van de afdeeling Toon kunst te Amsterdam en vele solisten, conserteeren thans te Parijs. De Parijsche pers is opgetogen over de prestaties van deze musici. Het suc- ses was overweldigend en was ten volle verdiend. Verschillende bladen noemen de concerten onverbeterlijk. Het tweede concert van Mengelberg, waarop de Eerste en de Negende Sym- phon'e van Beethoven werden uitge voerd, is zoo mogëlijk nog grooter succes geweest dan de uitvoering van Zondagmiddag. Aan het eind van de eerste symphonie kende het enthousias me van'liet publiek waarlijk geen gren zen. Niet alleen werden Mengelberg, den solisten en ook het koor ware ovaties gebracht, maar het publiek deed de pauze noode ingaan. Bij de uitvoering van de Negende Symphonie is het vooral het Toon kunst-koor geweest, dat een buitenge woon diepen indruk heeft gemaakt en de volkomen harmonie tusschen orkest en koor werd algemeen geroemd. Van de solisten had Mia Peltenburg een groot succes te boeken. getracht heeft ze voor zijn vrouw te koopen luidde O'Reilly's weder vraag. „Neen, heusch niet. Toen ik ze van middag van mijn man kreeg, was het een groote verrassing VQor mij. Als ik geweten had, dat mr. Heron..." „U verwacht toch niet, dat ik geloof, dat u er ter wille van Heron of zijn vrouw afstand van gedaan zoudt heb ben lachte O'Reilly. „Ik geloof bijna, dat ik dat doen zou. Ik zal de parelen aan mrs. Heron geven als u dan wilt wat Clodagh Riley u gevraagd heeft. Doe het in 's hemels naam Ik zou meer dan de parelen voor die papieren willen geven. Ik zou er mijn leven voor willen geven, als dat ergens nuttig voor was. ik weet, dat het nergens nuttig voor zou zijn. Maar de parelen kunnen we niet tot een overeenstemming komen met de pare len „We kunnen heelemaal nie< tot een overeenkomst komen, mrs. Sands", zei O'Reilly ernstig. „En nu moet ik gaan. Ik heb een afspraak om met de Herons te dineeren. Ik zou graag nog even hooren hoe het met mijn naamgenoote is, en dan ga ik." Beverley had weinig van een beroep op het medelijden van dien man ver wacht, maar de toevallige samenloop van omstandigheden, dat Heron die pa relen wilde hebben, was zóó vreemd, dat het iets moest beteekenen. Het scheen vreeselijk, dat zij zoo'n kans moest laten voorbij gaan. Zou zij Roger kunnen overhalen goed te vinden, dat De doodstraf. In verband met den dubbelen moord te Wijchen, pleiten een tweetal katho lieke bladen, nl. „het Centrum" en de „Gelderlander" voor de wederinvoering van de doodstraf. De „Gelderlander" schrijft met ver wijzing naar St. Thomas en pater Ca- threin, dat een katholiek in goed gezel schap is, als hij op zijn programma de wederinvoering der doodstraf eischt, en laat daarop volgen Niet alles echter, wat men in begin sel wenscht, is even urgent. Omstan digheden echter kunnen de urgentie wekken, den wensch veranderen in een eisch. Het wordt tijd, de wederinvoering der doodstraf te eischen. Spreken de feiten niet luid genoeg Wat weer houdt den booswicht, die rond het een zame huis van een rustigen oude sluipt, wat zou hem weerhouden om binnen te dringen, te stelen en zoo noodig te moorden Het gaat hier niet zoozeer om een principe, schrijft „het Centrum", dan wel om een vraag van urgentie, een practische vraag. Het blad meent zich te herinneren, dat juist op dien grond, meer dan eens, meest van de regee- ringstafel, o.a. door wijlen minister Loeff, tegen de wederinvoering der doodstraf bezwaar werd gemaakt. Heeft de toestand ten onzent thans zulk een verandering ondergaan, dat het herstel dier straf urgent moet wor den geacht? De statistiek zou hierop het antwoord moeten geven. Het feit, dat eenige misdaden, hoe afschuwelijk ook, elkander binnen korten tijd op volgden, is daartoe niet voldoende. En ook niet de vraag van de ..Gel derlander", wat weerhoudt den boos wicht die rond het eenzame huis van een rustigen oude sluipt, binnen te dringen, te stelen en zoo noodig te moorden Immers, in verreweg de meeste lan den van Europa, om van andere we- relddeelen maar niet te spreken, be staat de doodstraf, wordt zij vaak toe gepast ook, terwijl toch moorden en gruwelijke moorden er volstrekt geen onbekende verschijnselen zijn. JAARVERSLAG VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE; EILANDEN. Aan het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, gevestigd te Mid delburg, is het volgende ontleend Ook in dit verslag kan omtrent den algemeenen toestand van handel en nijverheid geen vroolijk geluid klinken. De malaise verminderde in 1923 nog niet. Nog steeds voelt men in verschil lende ondernemingen den druk van de regeeringsmaatregelen. Voor den alge meenen toestand in het district der Ka mer is het echter zeker zeer verblijdend dat een paar van de grootste onderne mingen geen ongunstigen tijd door maalden, De Kon. Maatsch. „de Schel de" te Vlissingen had nog liet geheele jaar volop werk, terwijl de „The Vitrite Works" te Middelburg in 1923 een af zet had, grooter dan sedert 1913 het geval was. Het wordt een ongetwijfeld goed teeken genoemd, dat de werkloosheid in het tweede halfjaar 1923 heel wat geringer was, dan in het overeenkom stig tijdvak van 1922. In Middelburg moesten in de bouwvakken zelfs arbei ders van buiten de gemeente te werk worden gesteld. De grootste werkloos heid heerschte nog onder de losse ar- zij afstand deed van de parelen O'Reilly zou de prachtexemplaren zien en ervan vertellen. De Herons zou den in de verleiding gebracht kunnen worden met haar te onderhandelen. In ieder geval loonde het de moeite om het te probeeren. Zwijgend ging zij naar de deur, die zij gesloten had, en keek in de kamer van zuster Lake. Het verbaasde haar volstrekt niet, dat Clodagh verdwenen was. Dat behoorde tot het plan. Haar uitroep was voor O'Reilly bestemd. „Het kind is weg zeide zij. „Dat wil zeggen, dat zij zich beter voelt. Zij moet in mijn kamer zijn of in mijn boudoir. Wilt u even medegaan U moet toch dien kant uit naar de lift." O'Reilly volgde haar in de hall. Beverley, die vlug nadacht, ging naar de deur van haar eigen zitkamer, die aan haar slaapvertrek grensde. Een blik, dien zij over haar schouder wierp, zeide haar, dat de man was blijven staan tegenover de vestibule, waardoor men de etage verliet. „Wacht even", zeide zij. „<Ik zal kijken waar Clodagh is". Toen zij de deur van het boudoir aanraakte, merkte zij tot haar verba zing, dat deze open ging vóór zij den knop omdraaide. Het was heel vreemd, omdat zij zich heel goed herinnerde, dat zij die, toen zij er de laatste maal uitkwam, gesloten had. Zij had de ka mer veriaten, toen O'Reilfy het half be- wustelooze meisje binnen droeg en zij had met opzet de deur goed gesloten omdat de parelen er waren. Zij had ze op een tafeltje in het boudoir klaar beiders, kantoor-, winkel- en magazijn- personeel enz. Bij de districtsarbeids beurs (werkende voor de gemeenten tusschen Ooster- en Westerschelde) lie ten zich in 1923 in totaal 2007 personen inschrijven in 1922 bedroeg dit 2781 personen. Aan 612 aanvragen van werkgevers kon worden voldaan, tegen 614 in 1922. In 1921 was het aantal ingeschrevenen 1914, in 1920 en 1919 resp. 841 en 773. Al nam ook in het district der Kamer het aantal faillissementen niet af, fail lissementen van eenigen omvang kwa men in 1923 niet voor. Voor vele zaken was het echter een moeilijke tijd en werden meerdere genoopt haar werk kring in te krimpen en af te schrijven op in de zaak gestoken kapitaal. De graanhandel, een der belangrijk ste takken van handel in het gebied der Kamer, is zeer na betrokken bij de weersgesteldheid. Over het algemeen wordt een goede opbrengst van de producten gemeld, behalve van bruine boonen, die veel van het weer leden, terwijl maanzaad, geel mosterdzaad en karweizaad een matig beschot gaven. Er werd meer hooi gewonnen dan an ders en hoewel de handel nog niet bui tengewoon levendig was, is de afzet toch toegenomen. Omtrent den oester- en mosselhandel wordt o.a. medegedeeld, dat de groote soorten oesters voor goede prijzen kon den worden verkocht, de tweede soort is slecht verkoopbaar, omdat de prijs niet in evenredigheid is met de sortee ring en België, het land, waar die soort juist bijzonder veel wordt verbruikt, niet koopen kan wegens de waarde rer- mindering van den francs. De productie van consumptie-oesters was op de helft terug gekomen, maar toch konden nog niet alie worden afge zet, er werden 23.171.022 stuks ver zonden. De groei van zaaioesters was zeer goed, maar die van grootere soorten liet veel te wenschen over. Om over productie te voorkomen, moesten 11,000.000 zaaioesters naar het buiten land worden verkocht. Van andere zijde acht men dit echter een gevolg van de hooge prijzen die in Frankrijk konden worden gemaakt. De handel in mosselen was vlug vooral met België, de prijs was 12 tof 16 francs, wat maakte dat het bedrijf toch niet loonend was. De resultaten van de boomkweekerij- en waren onvoldoende, een gevolg zoo wel van te hooge arbeidsloonen als van te weinig verkoop van boomkwee kerij-artikelen. De arbeidsloonen in dit bedrijf zuilen zeker binnen afzienbaren tijd de loonen in het landbouwbedrijf dichter moeten naderen, evenals dal vóór 1914 het geval was. In verband met de hooge bedrijfskosten alsmede door de dalende lijn waarin de prijzen zich bewogen, is de winst in den zaad- handel in 1923 zeer matig geweest. De houthandel ondervindt nog steeds den invloed van den conomischen toestand. De handel in bouwmaterialen onder vond vooral in de eerste helft van het jaar in groote mate den druk der ma laise. De handel in landbowwerktuigen herstelde zich weer, nu de voorraden van de vele gelegenheidshandelaren, opgedaan onmiddellijk na den oorlog, uitgeput raakten. De handel in ijzer en ijzerwaren had meer of min te lijden van het weinige werk, waarover in het algemeen de smeden klagen. Daarentegen werd de vraag naar artikelen voor het bouwvak grooter. gelegd. Niet dat zij bang was, dat ze gestolen waren Haar kamenier was dien middag uitgegaan. En twee ande ren van het personeel hadden verlof. Alleen de butler, de kok en zijn help ster waren thuis en alle drie waren al jaren bij Roger in dienst geweest. Zij stonden boven iedere verdenking en bovendien wisten zij niets van de pare len. Niemand wist er iets van, behalve zij zelf, Roggr, Clo en nu ook O'Reilly. Roger was met zijn auto uitgegaan vóór zij de parelen van haar slaapka mer naar haar boudoir gebracht had. Wie had dan de deur geopend Mis schien had per slot van rekening Clo haar tweede avontuur niet durven wa gen. Misschien was zij nog op de etage en had zij om de een of andere reden, die later wel uitgelegd zou worden, haar toevlucht genomen in het boudoir. Een blik daarin bewees haar. dat het jonge meisje er niet was. Het electrisch licht flitste op een ledige kamer. Daar lag het prachtige, maar gebroken snoer in zijn kistje, gewonden in glanzende, concentrische cirkels, de losgeraakte parelen, die zij van den grond opge raapt had, naast elkaar op het purper- roode fluweel. De deur tusschen hef boudoir en de slaapkamer stond open. Beverley meende, dat die ook gesloten geweest was, doch zij wist het niet ze ker. „Clo riep zij zacht. Er volgde een zacht geluid, dat verbeeldde zij zich tenminste. Vlug liep zij naar de deur der slaapkamer en keek daarin, terwijl zij alle lichten opdraaide. Clo was ner gens te zien. 'Het licht weer uitdraaiend, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ncodigt uit tot het maken van uit stapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes wee. LI steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch v:rrakt. Ze zijn HET ouderwetsche wa.'êl -ebak, rijkelijk met natuurboter gcrme;rd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Prijs 3S cent per pakje. Vraag ook onze andere merken b.v. MOCCA-TRIC- TRAC ir kant wafel te met koffiesmaak) D3MI-LUNE (cccr voedzame boter biscuit) De op Schouwen bestaande bloem- bollenkweekerijen konden over gewas, afzet en prijzen zeer tevreden zijn, doch liet resultaat der exploitatie is, wegens te hooge directe en indirecte lasten als gevolg der sociale wetten, onvoldoen de. De bank- en kassiersbedrijven maakten over het algemeen geen slech te zaken. Voor den kleinhandel was het jaar 1923 zeker niet schitterend, al was de loop van het winkelbedrijf, voor zoover het consumptie-artikelen be treft, niet ongunstig te noemen. Door de groote concurrentie was de winst marge gering. Gezonde zaken zien echter de toekomst weer wat hoopvol ler tegemoet. De zaken in luxe- en aanverwante artikelen gevoelen nog steeds de voor velen noodzakelijke bezuiniging, de verkoop van huishoudelijke artikelen bleef ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar. De zaken in ijzerwerk, bouwgereedschappen, landbouwwerk tuigen enz, gevoelden ten zeerste dat er weinig werd gebouwd, de leveran- tiën aan smeden waren echter bevredi gend. De handel in brandstoffen was vrijwel gelijk aan het vorig jaar. Ook het schoenmakersbedrijf gevoelde den druk der tijden. In de bouwvakken was het wederom zeer stil, voor parficuiie- ging Beverley terug naar O'Reilly in de hall. ,/Ga even mede", zeide zij. „Ik heb u iets te laten zien." O'Reilly aarzelde. „is uw vriendin daar Wil zij mij spreken vroeg hij. „Kom even kijken", drong Beverley aan. Zij ging hem voor naar het bou doir en tegen zijn zin volgde hij haar. Mrs. Sands wees op de parelen. „Ik wilde ze u zoo graag laten zien. Kijk eens hoe mooi ze zijn Mr. Heron is zoo trotsch op zijn vrouw ik zou het zeker in orde kunnen maken, wanneer wanneer Een deur viel hard dicht en Beverley hield verschrikt op. Als Roger eens te rug gekomen was, als hij zich maar eens gehouden had, alsof hij naar de parelenrijgster ging. Zij durfde niet raden wat hij denken zou, als hij O'Reilly bij haar, in zijn huis, 'vond. Te goed herinnerde zij zich den dag van hun eerste ruzie, toen hij diens naam genoqpid had in verband met dien van Clo, toen hij haar verweten had, dat zij dien in haar slaap uitgeschreeuwd had. „Mr. O'Reilly", zeide zij heel kalm, „het is mogelijk, dat mijn man daar thuis komt. Ais dat zoo is, zult u hem moeten ontmoeten. Het kan niet verme den worden. Maar ik zou graag eerst met hem spreken. Wilt u dus zoo goed zijn even in deze kamer te wachten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1