MissBlanche DONDERDAG 15 MEI gemeentebestuur feuilleton binnenland «-NollS 62e Jaargang VROUWENLIST Stads= en Provincienieuws 1924 B- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- jiementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 i egels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 10 regels 1.76, iedere regel meer 26 cent. INKWART1ERIN O. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 17, 18 en 10 der wet betrekkelijk de Inkwartiering enz., maken bekend, dat de herziening heeft plaats gehad van de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verieenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen dat de lijst, (in kaartvorm), gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage is nedergeiegd dat de bezwaren der inwoners schrifte lijk aan Burg. en Weth. kunnen worden ingediend, binnen veertien dagen na af loop van den tiid voor de inzage der lijst bestemd. Vlissingen, 15 Mei 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Rijwielbelasting. Met eenige vriendelijke woorden heeft de voorzitter wijlen den heer Hu- genholtz herdacht en minister Colijn heeft zich namens de regeering daarbij aangesloten. Minister Colijn heeft zich tegemoet komend betoond. Hij heeft voorgesteld gratis rijwielbewijzen te verstrekken aan hoofden van gezinnen die geen rijksinkomstenbelasting betalen en het rijwiel noodig hebben voor hun bedrijf of beroep. De Kamer aanvaardde dit. De bestaande amendementen werden ingetrokken, waarna de heer Hiemstra nog tevergeefs trachtte kostwinners ge lijk te stellen met huisvaders, hetgeen de minister afwees, omdat het te veel administratieven omslag geeft. Trou wens als de vrijstelling voor huisvaders enz. ook te veel omslag geeft, zal de minister voorstellen ook deze in te trek ken. Het eenige amendement dat nog overbleef was dat van den heer Oud, om een maximum duur van deze belas ting te stellen, ml. tot 1 Januari 1927. Hetzelfde dus als bij de thee- en bier accijns. Deze automatische opheffing INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De Hollander gaat niet over één nacht ijs. Er moet dus wel een goede reden zijn voor het gebruik van 't populair gezeg de Geef MIJ maar Naar het Engelsch. 15) Heron zou hem het geld leenen maar neen, er waren redenen, waarom O'Reilly liever geen gunsten aannam van Heron, hoe dikwijls deze hem ook zijn dienstén aangeboden had. Toen hij zijn jas aanschoot, hoorde hij op de deur van zijn zitkamer kloppen hij haastte zich om open te doen. Een piccolo was de dame vooruit geloopen om te kloppen. „Miss O'Reilly om mr. O'Reilly te spreken", zeide hij met lersch pleizier om den Ierschen naam. Dan ging hij weer weg. O'Reilly bleef op den drem pel staan om te wachten tot de dame komen zou, maar ging intusschen wat terug voor een andere dame in het wit, die om de een of andere reden voor zijn deur bleef staan. Zij staarde hem aan, zooals een kind gedaan zou hebben. „Pardon", zeide O'Reilly, half lachend. „Mag ik even passeeren Ik verwacht een dame, die „Ik ben die dame", antwoordde het vrouwelijke wezen in het wit. „Dat wil zeggen, wanneer u mr. O'Reilly bent". „Ja, ik heet O'Reilly", zeide hij. „Maar ik verwachtte of heeft niljn nicht u misschien gestuurd „Misschien ben ik uw nicht", opper de het meisje, dat (Justin zag het, nu n'J haar goed opnam) de grootste don- is vooral bedoeld tegen de Eerste Ka mer. De minister -had geen bezwaar, mits de datum op 1 Januari 1930 werd gesteld. Aldus geschiedde. Alleen de socialisten, de communis ten en de plattelanders stemden tegen de wet. Over de misère bij de artillerie-in richtingen, werden technische bespiege lingen gehouden door de heeren Hiem stra, v. d. Voort van Zijp en Tilanus. Men wenscht bezuinigingen, o.a. door die afdeeiingen op te heffen in welke behoefte particuliere voldoende voor zien. Wat de regeering echter zal doen, kon de minister nog niet zeggen. De beslissing over dit bedrijf kan echter spoedig worden verwacht. Overbren ging van Delft naar Hembrug gaat weer door. Overigens acht de minister dit bedrijf zeer fraai en, handhaaft hij de éénhoof dige leiding. Daarna was aan de orde het ontwerp tot bestrijding der aardappel wrat ziekte. Men juichte dit toe al vreesden enkele leden gevaar voor den export- handel in aardappelen. De minister zegde een soepele uit voering toe, waarna het ontwerp werd goedgekeurd. Dansvergunning. Door den heer Duymaer van Twist zijn aan de ministers van justitie en van .binnen,'landsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de burgemeester van Amsterdam aan verschillende in richtingen dansvergunningen heeft ver leend, waarbij 'het dansen in het open baar wordt toegestaan 2. Zoo ja, acht de regeering den tijd niet gekomen, bij de wet, met 'het oog op de openbare orde of zedelijkheid regelen (e treffen, waardoor hef kwaad wordt bestreden 3. Is het den minister bekend, of de vergunningen ook voor den Zondag zijn verleend 4. Zoo dit laatste het geval is, zijn deze vergunningen dan voor dien dag niet in strijd met de Zondagswet? Opbrengst der P. T. en T. over April. De opbrengst van bovengenoemd Staatsbedrijf bedroeg in April poste rijen 3.996.208 (in April 1923 3.647.370) telegrafie 503.825.81 (idem 425.739.38) telefonie 1.409.350 (idem 1.115.582). De verlofsregeling der rijksambtenaren Door de regeering is, naar „de Maasbode" verneemt, bepaald, dat de verlofsregeling voor de rijksambtena ren zal worden aangevuld met de vol gende bepaling. De duur van het verlof wordt voor den ambtenaar, die voor de eerste oefe ning onder de wapenen moet komen, naar evenredigheid verminderd met af ronding tot heele dagen naar boven. Aangaande deze wijziging moet nog advies gevraagd worden aan de Cen trale Commissie van overleg. Bij de regeling van de a.s. zomerverloven zal echter reeds voorloopig met deze wij ziging worden rekening gehouden. Verder is besloten, dat, nu de sala risvermindering is tot stand gebracht en een verdere regeling wat betreft den duur van het verlof noodig is, niet de verminderde jaarwedden ais basis voor kerste oogen en de blankste huid had, die hij ooit gezien had. Zij had ook rood haar onder een bekoorlijken hoed. Ofschoon het kind geen schoonheid was, had zij toch iets feeachtigs over zich. „Zeer aangenaam", voelde hij zich verplicht te antwoorden. „Ik dacht, dat ik slechts één nicht in de wereld had, Theresa O'Reilly van Gramercy Park. Maar „Het klinkt bijna ais het refrein van een lied Theresa O'Reilly van Gramer cy Park", merkte Clo op. „Zoudt u misschien ook willen vragen oi ik bin nen kom Ik heb een zeer dringende boodschap." Werktuigelijk ging de man terzijde en liet haar de kamer binnen gaan. Hij begon te vermoeden, dat hij bedrogen was. Hij vroeg haar niet te gaan zitten, maar keek haar nieuwsgierig aan. Haar eerste beweging was de deur te sluiten. Zij zeide niets. „Mag ik uw naam weten vroeg hij, terwijl zij elkaar aanstaarden. „Dezelfde als de uwe op een paar letters na", zeide Clo. „Waarom kan ik geen nicht van u zijn je-kan nooit weten. Maar ik 'ben niet gekomen om over onzen stamboom te spreken, mr. O'Reilly. Ik kwam vragen niet om geld, wees maar niet bang." „Ik ben mij niet bewust bang te zijn", lachte O'Reilly. Hij moest lachen of hij wilde of niet. Hij geloofde niet, dat de naam van het meisje dezelfde was ais de zijne. „Maar al-ben ik niet bang, ik ben wel nieuwsgierig", bekende hij. den verloftijd zullen gelden. Bij de toe kenning van de verloven zal moeten worden uitgegaan van de wedden, wel ke, volgens het bestaande bezoldigings besluit zonder salarisvermindering zou den worden genoten. Nationale ontwapening of volksverdelging. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1924 in de Eerste Kamer heeft prof. dr. D. van Embden een rede gehouden over natio nale ontwapening of volksverdelging. Deze rede is thans in druk versche nen bij de firma D. van Sijn <6 Zonen Ie Rotterdam en zij die het standpunt der vrijzinnig-democraten over deze actu- eele onderwerpen willen vernemen zul len goed doen zich deze brochure aan te schaffen. De prijs bedraagt 25 cent. Prof. Treub over de verplichtingen van Dtdtschland. Op een voordrachtavond, welken hef Kölner Messe-ambt te Glirzenich gaf, sprak de Nederlandsche oud-minister Treub o.m. over Duitschland's verplich tingen. De heer Treub zeide dat Duitschland slechts dan zijn zware verplichtingen zou kunnen nakomen, indien het een actieve handelsbalans weet te verkrij gen. Alle landen in midden-Europa be- hooren er volgens prof. Treub op be dacht te zijn, zooveel mogelijk hun productie op te voeren. Wel is waar is in den laatsten tijd een zekere ontspan ning ingetreden, maar wanneer telkens met de mogelijkheid eener Europeesche crisis rekening moet worden gehouden, dan kan dit voor de productie funest zijn. Patrimonium. Het Ned. Werkliedenverbond Patri monium zal 24 en 25 September te Leeuwarden zijn jaarvergadering hou den. Als sprekers zuilen optreden dr. K. Dijk, Geref. predikant te 's-Gravenhage over „Sociaal gezag" en oud-minister De Vries over „Inflatie en kapitaal vorming". Legaten. Wijlen mevr. wed. J. H. van Boelens van der Haar, geboren Broune, te 's- Gravenhage overlede», heeft aan ver schillende kerkelijke- en liefdadige in stellingen legaten vermaakt tot een bedrag van 52.500. VLISSINGEN, 15 MEI. De plaatselijke inkomsten-belasting. Burg. en Weth. stellen voor het ver- menigvuldigingseijfer voor de plaatse lijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 1924/25 te bepalen op 1.34, derhalve op hetzelfde percentage als voor het belastingjaar 1923/24 gold. Orkestvereeniging „Vlissingen". Concertgebouw. Het is wel Iaat in het concert-seizoen, nu men half Mei nog een muziekavond kan bijwonen. Er is in den afgeloopen winter niet weinig te doen geweest en het wordt zoetjes aan te mooi weer, om nog naar een binnen-concert te gaan, dat eigenlijk gerangschikt wordt tot de afsluiting van den winter. Voor den zesden concertavond van de Orkestvereeniging Vlissingen, onder leiding van mevr. R. BrandBekker, „Wat wilt u mij vragen, als het geen geld is Een boodschap van mijn nicht misschien Clo hield op brutaal te zijn. Zij was door brutaliteit tot in het hoi van den leeuw doorgedrongen, maar zij kon niet verder gaan op die manier. Deze man, die precies het tegenovergestelde type was van wat zij verwachtte, bracht haar plan in de war. Een groot gevaar was, dat zij sympathie voor dezen O'Reilly zou kunen voelen in plaats van hem te haten hij zag er meer uit als een beschermer dan als een vervolger van vrouwen. Zij zou kunnen aarzelen hem op de eerste ma nier, die zich aanbood, een poets te bakken en op die wijze de zaak van haar Engel te schaden. In haar vurig klein hartje bad Clo voor de wijsheid van de slang en ter wijl er een angstige uitdrukking op haar elfengezichtje kwam, werd zij des te interessanter voor O'Reilly. Haar bleek gelaat leek pijnlijk en wanhopig. „Als ik Marat was en zij Charlotte Cor- day", dacht hij zou zij mij doorsteken. ,(Het is een geluk voor mij dat u een nicht hebt, anders zoudt u mij misschien niet binnen gelaten hebben. Ik weet niet waarom God mij den naam Riley gege ven heeft. Ik hoop, dat Hij mij vergeven zal, dat ik de O' erbij genomen heb. Ik was verplicht op de een of andere manier bij u te komen. En dit was het eenige middel dat ik bedenken kon." „Het was een heel aardig middel", dat ik bedenken kon." „Het was een heel aardig middel." was veel belangstelling, al viel het op, dat er breede zijpaden waren. Als wij de orkestnummers nagaan, dan vinden wij, daf men tevreden mag zijn over de strijkinstrumenten, die in toongehalte beter waren, dan wel eens het geval is geweest. Van de drie ge speelde werken (het slotnummer buiten beschouwing gelaten) is „l'Arlesienne" van Bizet het best geslaagd. De marsch uit Tannhauser werd ook goed voor gedragen, doch de trombone-partij was zoo sterk, dat de eerste partij, om niet van de andere te spreken, soms moeilijk te ihooren was, wanneer men uit bekendheid niet wist, hoe die luidde. De suite van Bizet leverde afwisselend viool-, fluit- en hanmoniumwerk ais zeer goed gespeeld vermelden we gaarne de fluit-soio uit het menuet en de harmonium-partij in 5c vond de componist zich zelf blijkbaar belang rijk, door een eindelooze herhaling. Het is ons eens kwalijk genomen, daf we een Symphonic van Beethoven, door de Instrumentale te Middelburg gespeeld, niet mooi vonden. Nu was de eerste van Beethoven, die gisteren avond hier werd gemaakt, in het Alle gro con brio opnieuw een voorbeeld, dat vragen, doet, waar de inspiratie zat. Men gelieve te bewonderen, dat een componist met een simpel thema zoo veel doen kan maar men praat ons niet uit het hoofd, dat althans zoo'n Allegro op een regenachtigen middag in elkaar is gezet. En dan wordt men wel eens ongeduldig, door er naar te luisteren. Aan het spel doet dat niet alles af wel iets. In een Andante Cantabile komt de echte Beethoven voor den dag dat motief heeft hij niet besloten te gebruiken, dat is ziel. En alle partijen boden op hun tijd die klei ne melodie, die je bij blijft. Was het met de snaarinstrumenten goed ge steld, de blaasinstrumenten trombone en bobo stemden onderling niet. Het spijt ons te moeten zeggen, dat het de hobo was, die telkenmale door onzui verheid onaangenaam aandeed. De temperatuur moge oorzaak zijn van nog wei andere ontstemmingen, het verschil met de hobo was hinderlijk. De fluit bleef goed en aan de trombone lag het ook niet. Mevr. R. BorRovers zong verschil lende liederen, in weinige hebben wij van haar ander» zoo mooie stem het karakteristieke van de alt aangetrof fen. Er werd van de volgorde afge weken kenteekenen van eenige onze kerheid En inplaats van een aria uit Samson en Dalila heeft de soliste „Erlkönig" gezongen. Der Tod und das Madehen was mooi. Applaus hinder lijk. Na „Kindje wat ben je toch zacht" werd er een accoord te vroeg geklapt. Erlkönig en Chanson de l'adieu vol deden best. Mevr. BrandBekker be geleidde op nauwgezette wijze. De harpiste mevrouw Rosa Spier uit 's-Gravenhage heeft het publiek weder in verrukking gebracht met haar kun stig spel. Buitengewoon was dan ook de „Danse des Siiphes", waar het rag fijn spel in de hoogte ons werd voorge- tooverd. Oe vaardigheid van deze so liste is zeer groot, haar voordracht en muzikale opvatting leden in het minst niet door de techniek, die onophoudelijk de aandacht vraagt. Breede, sterk ge speelde accoorden klinken op een harp niet zoo goed en het geluid is vrij gauw uitgestorven. Mocht men door de „Nor- dische Ballade" al niet zoo onder den indruk zijn gekomen, de „Danse des Siiphes" was verrukkelijk en het ap- prevelde O'Reilly. „Maar u hebt mij nog niet gezegd „Dat zal ik doen. Maar ik geloof dat ik zal moeten zitten.'ik voel me een beetje „Lieve hetnel U kunt hier niet flauw vallen I" „Dat zal ik ook niet tenzij u daar zelf de schuld van bent. dat beloof ik u Zij had nu liet spoor, dat zij volgen moest, gevonden. „Ga in 's hemels naani zitten I" zei de O'Reilly terwijl hij den grootsten stoel uit de kamer naar haar toeschoof. Clo liet er zich in neer vallen. Zij sloot haar oogen en haalde zwaar en diep adem. De man stond er belachelijk hulpe loos bij. „Wil ik om cognac bellen vroeg hij. „Neen, als het u blieft niet Zij sloeg haar groote oogen weer open. „'Luister alleen maar. Ik kom van mrs. Roger Sands om u die papieren van haar te vragen." „Mrs. Roger Sands Haar papieren Ik weet niets van papieren van mrs. Roger Sands", riep O'Reilly uit. „Over welke papieren hebt u het „'De papieren, waarvoor u iemand gehuurd hebt om ze op het perron te Chicago te stelen." O'Reilly schrok. „Wie beschuldigt mij daarvan vroeg hij scherp. „Niet zij I Ik I" „U Nogmaals, wie bent u Wat hebt u met deze zaak te maken „Ik ben niemand Ik ben maar de plaus was zoo langdurig, dat een toe gift volgde. Er zijn er niet veel, die zich zoo toe leggen op orgelspel als mejuffr. Eek man. Deze gaf twee soli een aria van Bac'h en volgens het programma een larghetto in b moll van Handel. Dit laatste moet een fout zijn bet was in elk geval in dur en we kennen 'het nummer als een adagio. Speciaal Baclh werd uitstekend gespeeld op een goed harmonium en met mooi crescendo. En Handel is een geschikt duo voor har monium en piano mejuffr. v. Gelder speelde zeer nauwkeurig hare piano partij en de beide dames waren de aan dacht aan haar spel ten volle waard. De extra-solo, die volgde als erkente lijkheid voor het applaus, was te lang en stak niet zoo gelukkig af bij de 'hoofdnummers. Aan bloemen heeft het geen van de dames ontbroken. De directrice, mevr. Rosa Spier, mevr. Bor, de onzichtbare orgamiste en de pianiste der vereeni- ging werden met ruikers bedacht. Mevr. Brand'Bekker en 'het bestuur van de orkestvereeniging mogen voldoening smaken over het zesde concert, dat een avond vol afwisseling is geweest. Het slotnummer van het orkest hebben wij niet bijgewoond. Na de tweede harp- solo was het reeds elf uur geworden en dat is een aardig uur om aan een recensie te beginnen. Si La. Louis Bouwmeester. Woensdag 21 Mei zal Louis Bouw meester in het Concertgebouw alhier optreden in „de Koopman van Vene tië", in welk stuk de groote Louis de welbekende rol van Shylock vervult. De nestor onzer tooneelspelers vindt overal volle zalen en dat zal hier ook wel weer het geval zijn. Een woord van aanbeveling te schrij ven is geheel overbodig. Men weet als Louis Bouwmeester op de planken komt dat er zeldzame kunst valt te genieten. Het bouwen van 10 arbeiderswonin gen aan de Lambrechtsenstraat voor de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting is gegund aan den minsten inschrijver, den heer G. H. Vertregt te Middelburg, die voor ƒ33.000 had ingeschreven. Scheepsberichten. Het Duitsehe stoomschip „Cewea" is aangekomen van Norrkoping met een lading hout voor Middelburg. Een order aan de Belgische loodsen. in verband met de talrijke ongeluk ken, die zich sedert eenigen tijd op de' Schelde voordeden, heeft de heer Bou- ckaert, bestuurder van den Belgischen loodsdienst, op last van het ministerie van zeewezen aan alle Belgische lood sen een aanbeveling gezonden, om de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, op straf van tuchtmaat regelen. Bond van oud-gepensionneerden. Door de afdeeiingen Middelburg en Vlissingen van den Bond van oud- gepensionneerden, zal Zaterdag a.s., des avonds 7 uur. in het lokaal Gist- straat 181 te Middelburg een gecombi neerde vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer J. W. Stel. bonds-voorzitter. Het autobusverkeer. Van heden af is te Middelburg een maatregel ten opzichte van het auto busverkeer in werking, waarvan de hoofdbedoeling is de Markt te ontlasten van het drukke busverkeer, wat vooral muis van een leeuw." O'Reilly vroeg niet wat het betee- kende de muis van een leeuw te zijn. Hij begreep het. Hij had een even vlug verstand als zij. „En ik ben het net, dat u hoopt door te knagen Miss Muis, uw kleine tand jes zullen mij taai vinden. Ik durf zeg gen, dat ik een ondoorknaagbaar pa- tentnet ben. Het beste voor u zal zijn zoo gauw mogelijk naar huis te gaan en aan degenen, die u gestuurd hebben te zeggen „ik heb mezelf gestuurd", hield Clo koppig vol. „ik heb u gezegd, dat ik u op de een of andere manier spreken moest. O, mr. O'Reilly, u lijkt mij niet de groote wreedaard dien ik dacht, dat u zijn zou. Als u maar half wist wat mrs. Sands doormaakt, zoudt u haar de papieren teruggeven. Houd u nou niet alsof u niet weet wat ik bedoel." „Ik weet heel goed wat u bedoelt", zeide O'Reilly, „en ik heb de documen ten (die niet het eigendom van mrs. Sands waren) min of meer gekregen op de manier, waarop u denkt. Maar geen muis, geen mastodont zou mij er toe kunnen brengen ze aan mrs. Sands terug te geven." Clo nam hem eens goed op. Hij zag er in zijn goed gemaakt avondtoilet slank en kranig uit. In zijn zakken kon er niets dikker zijn dan een horloge en dan nog een dun. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1