DINSDAG 6 MEI No 10762e Jaargang- 1924 GEMEENTEBESTUUR Stads= en Provinciemeuws BINNENLAND FEUILLETON VROUWENLIST VLISSINGSCHE COURANT O ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. dat er nog iets was, waarop ik behoef de te wachten, nadat ik u dit pakje had gegeven. Ik zie niet in „Als ik het dan niaar inzie. U blijft kalm hier, terwijl ik dit ding bekijk. U behoeft niet te probeeren weg te loo- Pen, want voor u een stap gedaan hebt, heb ik u al weer te pakken." „Het ligt volstrekt niet in mijn be doeling weg te loopen", verzekerde CIo hem met een waardigheid, die zij afge keken had van haar afgod. „Mrs. Sands heeft niets te verbergen." De man gichelde, terwijl hij, zonder de zegels te verbreken, de enveloppe ■het een mes open maakte. Hij deed het la|igzaam. Clo ging weer zitten. De vuile handen haalden uit de enve- JPPpe een tweede kleinere enveloppe. L>aar waren geen zegels op, maar zij was met lijm dichtgemaakt. De man oekte binnensmonds, terwijl hij zijn p„ hogmaals gebruikte. Clo was één al belangstelling. Zij vermoedde dar i ere! er een groot aantal bankbil- j, en Ult zou halen, maar onmiddellijk eer-la3 zag zii' dat zü verkeerd had aaen. Er zaten een groot aantal lager onderwijs, of van het einddiploma eener hoogere burgerschool met drie jarigen cursus, of de drie eerste klassen van andere scholen van mid delbaar onderwijs of dat zij een gym nasium met vrucht hebben doorloopen. ■Of deze „assistenten" (de candida- ten met onderwijzersakte uitgezon derd, maar die zullen zich alleen pre senteeren als ze niet direct aan een be trekking kunnen komen en dan in het vooruitzicht van een vaste aanstelling binnenkort) bruikbare hulpleerkrach ten zulten zijn, is een vraag. Een an dere vraag is, welke vooruitzichten de „assistenten" zullen hebben. De minister stelt zich voor, dat ze „geen of weinig" kosten zullen mee brengen het Rijk betaalt hun in ieder •geval geen cent. Misschien, dat de ge meenten den „assistenten" een, in ieder •geval dan klein, salaris zulten toeken nen. Dit salaris zullen ze, in het gunstig ste geval tot 1930 kunnen genieten, want van 1 Januari 1930 af mogen geen „assistenten" in de scholen meer werk zaam zijn. Voor een tijdvak van vijf jaren zullen dus „assistenten" voor geen of een klein salaris wehkzaam kunnen zijn. In die vijf jaren hebben ze in de school laten we zeggen oppermanswerk ge daan, en als die vijf jaren om zijn en ze vijf jaar ouder zijn geworden, staan ze zonder 'betrekking en zonder vooruit zichten. Jt Kan zijn, dat deze of gene in dien tijd klaar komt voor het onder wijzersexamen, maar met het gros zal dit niet het geval wezen en hun „oplei ding" zal in ieder geval niet de normale en niet de beste zijn. Het blad staat eenigermate sceptisch tegenover 't nut, dat deze „assistenten" voor de lagere school zullen opleveren. Maar al zouden de onderwijs-deskundi- gen ons omtrent dit punt kunnen gerust stellen, dan staan wij meer dan scep tisch tegenover dit instituut in het be lang van de „assistenten" zelf. Er zijn voor hen geen vooruitzichten en geen toekomst. Salarisvermindering rijksambtenaren. Het hoofdbestuur van den R. Kath. Bond van P. T. en T.-personeel „St. Petrus" is in principe besloten om te gaan procedeeren in verband mei de salaris-vermindering. Het voornemen bestaat om per extra- orgaan aan de leden instructies te geven. iDoor den directeur-generaal is dezer dagen aan de hoofden van dienst me degedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat het personeel bij het voor de eerste maal in ontvangst nemen van het salaris, teekent onder voorbehoud van alle rechten. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 216 waarin is opgenomen de wet van den' len Mei 1924, tot voorloopige voorziening ten aanzien van de bezol diging van de leden van de Algemeene Rekenkamer. De voor- en nadeelen van den zomertijd. De onlangs door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw in gestelde tijdcommissie, aan welke werd opgedragen om de voor- en nadeelen aan den zomertijd verbonden, na te gaan en aan de hand van de uitkom sten van dit onderzoek over den wet- telijken tijd te adviseeren, heeft aan organisaties, vereenigingen, bonden, instellingen en autoriteiten op verschil lend gebied, een vragenlijst gezonden, die de gelegenheid opent een gemoti veerd oordeel omtrent de bestaande of gevouwen blaadjes papier in, minstens een dozijn, en dat scheen den man zeer te verwonderen. Hij maakte de blaadjes open, keek er een oogenblik naar en smeet ze dan op het tafeltje. „•Dacht je nou lieusch ons er tusschen te nemen De woorden tuimelden als het ware tusschen zijn bruine, gebroken tanden uit, terwijl hij zijn vuist op de papieren sloeg. „Daarom heeft ze dus jou gestuurd Clo was allesbehalve laf. Haar warm temperament kwam steeds onmiddellijk in opstand, maar zij was zóó verbaasd door het resultaat van haar boodschap, dat zij met stomheid geslagen werd. Werktuigelijk had zij haar blik op de papieren. Zij zag, dat de bovenste blaadjes blanco postpapier van den Santa Fé Limited waren. „Als u denkt, dat u mij bang kunt maken, hebt u het mis", zeide zij. „U lijkt wel niet wijs. Als er iets niet in orde is, dan is dat mijn schuld niet en ook niet die van mrs. Sands, dat weet ik zeker. Wanneer er bedrog in het spel is, is zij ook bedrogen. Probeer toch uw gezond verstand te gebruiken. De onbevreesde blik en de vlug ge sproken woorden van het jonge meisje kalmeerden den man. „Het is werkelijk makkelijk zeggen, dat de dame, die thuis gebleven is, niets met 't bedrog te maken heeft.Deze papieren bewijzen het Zij was in den Limited. Het is heuseh niet moeilijk te een andere door hen wenschelijk geach te tijdregeling ter kennis van de com missie te brengen. Op verzoek zullen vragenlijsten door het secretariaat (adres de heer L. L. Franx, hoofdcommies bij het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw) wor'den toegezonden. De ambtenaarssalarissen. In parlementairen kring verwacht men, dat de behandeling van het wets ontwerp „Wettelijke regeling inzake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtena ren", welke voor het Paaschreces in de Tweede Kamer is geschorst en heden zou worden voortgezet, opnieuw zal worden uitgesteld, in verband met het voornemen der regeering, eenige wijzi gingen aan te brengen, waarvan de redactie nog niet gereed is. Het korps marine-officieren. De redactie van „Onze Vloot" ves tigt de aandacht op iets waardoor on ze marineofficieren zich onderscheiden van welhaast afle andere korpsen van landsdienaren. Het blad haalt een en ander aan uit het verslag van de algemeene vergade ring van marineofficieren, waar o.a. •betoogd werd liever weinige gave dan vele gedeprecieerde gulden, waar in herinneriqg werd gebracht, dat men zich onbevooroordeeld en met terzijde stelling van persoonlijke belangen te genover het vraagstuk (diende) te plaatsen. Met algemeene stemmen op een na werd het besluit genomen, om een kor ting op de salarissen van uniform 10 t te aanvaarden over een deel van het jaar 1924. Bij een dergelijke korting beduiden deze salarissen, herleid tot de waarde van 1913, een verlaging van de meeste bezoldigingen, die golden vóór den oorlog en die door de commissie-lden- ubrg in 1917 als. over het algemeen te laag waren gekenschetst. Dat klemt te sterker, omdat in Helder, waar de meeste marine-officieren moeten ver blijven de belasting in 1922 per hoofd bijna zevenmaal zoo hoog was als'in 1914. •De hulde, dié„sla.redactie-van-„Onze, Vloot" aan het corps brengt voor dit besluit, komt ons voor ten volle ver diend te zijn, te meer, omdat dit besluit werd genomen in een tijd, waarin aan de marine vrijwel geheel onthouden wordt, wat zij terecht, of ten on rechte, daarover thans niet meent te behoeven voor 'de taak, die haar zou worden opgedragen, ais ons land hier of in het verre Oosten in oorlog zom komen. Een Voorschotbank gefailleerd. Een paar jaar geleden opende een ambtenaar te 's-Gravenhage, die den gemeentedienst mef pensioen verliet, een voorschotbank, meer speciaal be stemd voor het verieenen van voor schotten aan ambtenaren, welke in tij delijk geldgebrek verkeerden. De ge- pensionneerde ambtenaar beschikte zelf niet over het noodige kapitaal om gevraagde voorschotten te kunnen ver strekken, maar aangezien hij als oud ambtenaar in een kring van kennissen voldoende vertrouwen genoot, sloot hij met dezen en genen leeningen tegen behoorlijke rentevergoeding. De bank ging schijnbaar zoo goed, dat een paar panden werden aange kocht, tot op eens nu enkele maanden geleden de voorschotbank haar beta lingen staakte en zij, die geld aan den bankhouder geleend hadden, al spoedig hoorden, dat het totaal „mis" was. begrijpen wat zij gedaan heeft. Zij heeft wat in deze enveloppe zat eruit genomen en er briéfpapier uit den trein voor in de plaats gedaan. Daarna heeft zij de enveloppe met dezelfde soort ze gels dichtgelakt. Zij dacht, dat zij het op die manier klaar spelen kon. Ik neem er mijn hoed voor af." „Ik weet niets behalve dat ik beloofd heb daf pakje te brengen", zeide Clo. „U gaat zoo gauw mogelijk naar mylady terug en zegt tegen haar, daf ik niet zoo stom was om mij te laten af poeieren vóórdat ik gekeken had wat St. Nicolaas in mijn klomp gedaan heeft. Zeg haar, dat het slechts een kwestie van tijd geweest zou zijn, wan neer ik niet gekeken had. Maar thans is het een kwestie van nog minder tijd. Zeg haar, dat er een leven bij op het spel staat en zij weet heel goed van wie... De man raasde nu niet meer en nu hij zijn zelfbeheersching terug had, maakten zijn woeste oogen en zijn zachte, sissende stem het jonge meisje banger dan zijn dreigementen van daareven. Ditmaal liet hij haar opstaan. Zij had vergeten haar thee te betalen, maar het dollar-biljet lag als een ver frommeld vod op het tafeltje. De man legde er een van zijn smerige handen op. „Ik zal wel met den kellner afre kenen", zeide hij. „Ik logeer in dit hotel. En ga nu gauw aan uw vriendin zeggen, dat zij tot vanavond tien uur De zaak ging failliet en tegenover een activa van slechts enkele honderden guldens stond een passief van meer dan 65 duizend gulden. Dezer dagen had de verificatie-vergadering plaats. Voor het meerendeel zijn het personen, die hun spaarduitjes in de bank gestoken hadden, die de dupe geworden zijn van de affaire. De gewezen oud-ambtenaar- bankhouder M. wist fer verificatie-ver gadering niet te zeggen hoe het tekort was ontstaan en evenmin kan hij ophel dering geven waar een totaal bedrag van een vijftig duizend gulden aan ge leend geld was gebleven. Brood ais volksvoedsel. De Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft heeft een reclamekaart uitgegeven, welke een illustratieve aan beveling is van het brood als vollks- voedsei. Tevens heeft genoemde fa briek een boekje doen samenstellen, ge titeld „Ons dagelijksch brood", waarin eveneens de voortreffelijke eigenschap pen van brood naar voren worden ge bracht. Ofschoon Nederland in de rij der broodetende volkeren reeds een eerste plaats inneemt, is men ook hier te lan de van oordeel, dat dit vooraanstaande levensmiddel, zoowel in het belang van de volksgezondheid als in dat van het bakkersbedrijf en mede uit overwegin gen van economischen aard, een nog grooter plaats zou behooren in te ne men in de volksvoeding dam zulks thans reeds het geval is. Uit die overwegingen heeft boven genoemde fabriek gemeend ditmaal bij de uitgifte van een nieuwe reclame plaat voor de Nederlandsche bakkerij, deze goede zaak te dienen. VLISSINGEN, 6 MEI. Protest tegen de afsluiting van den Kieuwen Vlissingschen weg. Door het gemeentebestuur van Vlis singen zijn bij de regeering bezwaren ingebracht tegen de door Ged. Staten afgekondigde verordening, waarbij in gaande 15 Mei de Nieuwe Vlissingsche weg .gesloten wordt verklaard voor alle motorrijtuigen, die een eigen gewicht van meer dan 1200 K.G. hebben, of zit plaatsen voor meer dan 6 personen. De bedoeling der verordening is klaarblijkelijk om de electrische tram te helpen tegen de concurrentie van de autobussen Bovenstaand bericht lezen wij in „het Volk". Wij vernemen dat het gemeentebe stuur inderdaad bezwaren bij Ged. Sta ten heeft ingebracht tegen de door hen afgekondigde verordening. De rijksweg in Zeeland eindigt te Mid delburg en de eenige goede verbinding tusschen Middelburg en Vlissingen is de Nieuwe Vlissingsche weg. Hef ge meentebestuur alhier wil nu voorkomen dat voor het verkeer over genoemden weg belemmerende bepalingen worden gemaakt. Daarom heeft het aan de re geering verzocht bovenbedoelde veror dening niet goed te keuren. Kunstkring „het Zuiden". De officieele opening der tentoonstel ling van den kunstkring „het Zuiden" alhier is bepaald op Zaterdag a.s., des middags 3 uur. Nederlanders in Duitschland. De opbrengst van de op jl. Zaterdag gehouden collecte voor Nederlanders in Duitschland bedraagt 412.42. tijd heeft de zaak uit te leggen geen minuut langer Mijn groeten, miss baby Doll Zonder iets te antwoorden, liep Clo de zaal uit, zich schamend, dat haar knieën knikten, en hopend, dat zij veilig bij den auto zou kunnen komen zonder zich belachelijk te maken. Physiek was het een groote verlichting voor haar weer tegen de zachte kussens te liggen en haar oogen te sluiten. Wat zou de Engel doen, wanneer zij hoorde hoe jammerlijk de boodschap afgeloopen was Clo had heeiemaal niet gedacht aan de moeilijkheid om zuster Lake, zonder een leugentje, te doen gelooven, dat zij en mrs. Sands pas samen van haar autotochtje thuis gekomen waren. Maar zij dacht er aan toen zij in de lift naar boven ging. Het was heel laat nu al ver over vijven. De zuster zou zeker boos zijn doch als zij alleen boos was op Clo en niet op mrs. Sands, dan kwam het er niet op aan. Slechts weinig dingen komen uit zooals men hoopt. Zuster Lake had, naar het scheen, voor het raam gestaan toen de auto mrs. Sands en Clo vóór vier uur thuis bracht, en had zich onge rust gemaakt, toen de eerste alleen naar binnen ging. „Ik was bang, dat je flauw gevallen was", zeide zij, toen Clo eindelijk kwam. „Ik vloog de kamer uit, om in de lift naar beneden te gaan, en liep in de hall tegen mr. Sands aan. Toen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij be teren leverstoornissen en genezen gal zucht, verstopping en slechte spijsver tering. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e ■helft der maand April. Brieven (binnenland): Pensioenraad Den Haag E. C. Mos, Rotterdam •Maartsen, Breskens Raad van Arbeid, Middelburg Minister van Oorlog, Den Haag. Briefkaarten (binnenland) H. Bie- rings, Vlissingen Joh. v. Cuijk, Den Haag de Smit, Cadzand. Brieven (buitenland) miss M. Wal ton, Durham Dengaknong, New-York. Briefkaart (buitenland) I. Bron- terg, London. N. V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg. in de heden te Middelburg gehouden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg) werd het "jaarverslag over 1923 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend In de eerste plaats wordt het groote verlies gememoreerd, dat de Vennoot schap heeft geleden door het overlijden te Domburg van haar president-com missaris, den heer C M. Ghijsen. De heer C. M. Ghijsen behoorde tot de oprichters der firma G. A'bers Lzn. <5 Co., waaruit de tegenwoordige Ven nootschap is ontstaan. Steeds heeft hij zijn beste krachten gegeven, om mede te werken tot den bloei eerst als lid der firma en daarna als directeur der Vennootschap. Sinds 1 Juni 1914 trad de heer C. M. Ghijsen als gedelegeerd commissaris op. Nog tot korten tijd vóór zijn dood verscheen de heer Ghij sen regelmatig op het kantoor, om een werkelijk aandeel te nemen in de werk zaamheden. Zijn aandenken zal steeds in hooge eer blijven bij commissarissen en directie. Ondanks de heerschende ongunstige omstandigheden, die in niet onbelang rijke mate ook de resultaten van het bedrijf der N. V. beïnvloeden, is het de directie en commissarissen een groot genoegen te kunnen mededeelen, dat het jaar 1923 een winstsaldo opleverde van 141.261.96J4, waardoor het mo gelijk wordt het verlies in 1921 geleden geheel te delgen. Na de statuaire afschrijving op vaste goederen ad 9600, blijft een saldo over van 15.532.37, hetgeen, behou dens nadere beslissing van de alge meene vergadering op een voorstel van commissarissen, naar nieuwe rekening kan overgaan. De deelnamen der Vennootschap in andere ondernemingen bleven onveran derd en de verkregen resultaten mef die deelname bleef gunstig. De Belgische staatsfondsen werden gerealiseerd en de daaruit voortvloeien de verliezen zijn afgeschreven. De debiteuren in rekening-courant ik mijn excuses maakte en hem zeide, wat ik vermoedde, kwam mrs. Sands binnen." „Lieve hemel, nou heb je de poppen aan het dansen dacht Clo wanhopig. En harop zeide zij „En verder „Zij zeide, dat je met iemand thee wilde gaan drinken en dat zij nu even naar haar kamer ging om geld te ha len. Ik maakte er bezwaar tegen, waar toe ik het recht had", ging zuster Lake voort. „Je bent nu mijn patiënte nog, ook al is mijn tijd morgen om. En als je weer instort, zou ik niet weten wat ik doen moest, want ik moet Dinsdag ochtend b,ij mrs. Jardine zijn Ik vond het erg vreemd, dat mrs. Sands er zoo op stond, dat je ging. Zelfs toen haar man mij kwam helpen, bleef zij zoo koppig als als wanneer zij niet zoo'n lieve vrouw was, zou ik zeggen, als een ezel „Het was mijn schuld", zeide Clo. „Ik ben heeiemaal niet moe." Maar terwijl zij dat zeide, hoorde zij een stem in zich zeggen „Geen wonder, dat de arme lieveling zoo'n tijd noodig had om met het pakje beneden te komen Maar dit alles, hoewel opwindend genoeg, was niets vergeleken bij de groote vraag „Wat zou Beverley zeggen, wat zou zij voelen, wanneer Clo alles moest opbiechten wat er in het hotel Westmorland gebeurd was (Wordt vervolgd.) VISSCHERIJWET. Aanvragen van vischakten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen die voor het dienstjaar 1924/1925 een vischakte mochten verlan gen uit, zich daarvoor in den loop van deze maandter Gemeente-Secretarie (4de af- •deelïng) aan te melden. Vlissingen, 5 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOBLDEREN. Nederland en België. Op 2 Mei heeft te 's-Gravenhage de onderteekening plaats gehad van een verklaring, waarbij de Belgische en de Nederlandsche regeeringen overeenko men, dat afschriften en uittreksels van akten van den burgerlijken stand, in België of Nederland opgemaakt, niet behoeven te zijn gelegaliseerd om in het andere land te dienen, mits zij voor eensluidend zijn verklaard door den bewaarder der registers of zijn plaats vervanger en de authenticiteit er van niet in twijfel kan worden getrokken. De verklaring treedt in werking op 15 Mei. Nederland en Rusland. in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van buitenland- sche zaken, welke deze week verschijnt zullen mededeelingen worden gedaan over het verloop der onderhandelingen met Rusland. De marine-begrooting. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende de marinebegrooting deelt de minister o.a. mede, dat de vermoe- lijke kosten voor elk der kruisers „Ja va" en „Sumatra" 18 millioen gulden bedragen. Assistenten bij het lager onderwijs. In zijn gewijzigd ontwerp tot herzie ning der Lager Onderwijswet voert minister De Visser het instituut der as sistenten in. Naar aanleiding hiervan schrijft ,Jhet Huisgezin" (R.-katholiek) het volgende Het aantal onderwijzers wordt ver minderd, daardoor de taak der leer krachten verzwaard, en om hieraan te gemoet ie komen zullen tot de school „assistenten" worden toegelaten, die onder de leiding van een bevoegde werkzaam zullen zijn. De „assistenten" moeten 16 jaar oud wezen verder moet de inspecteur hen bekwaam en geschikt oordeelen het bekwaamheids-criterium is, zonder in spectoraat oordeel, aanwezig, als de candidaten in het bezit zijn van de on derwijzersakte, of van een diploma wegens met vrucht genoten uitgebreid Naar het Engelsch. 9) „Mrs. Sands heeft mij niet gezegd,

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1