NSLEi HOUCXE ZATERDAG 3 MEI Eerst© Blad io@nwer -—No I05 Jeunesse Wvertei 62e Jaargang Bepalen en Handhaven. burgscbe MaalsÉpf! Stoomvaart rstfofggspf Miss Blanche FEUILLETON VROUW EU LIST Beursbeschouwingen Rheumatiek Hoofd- en Zenuwpijn Verkoudheid Griep Influenza igt en vraagt Schoenen wordea garantie verkocht, ieuwste Modellen Ieeds voorradig iiening. Beleefd aanbevelen ICOBSTRAAT 2! O NDAG 4 MEI an J1 tot 1 uur [Huur en Verhuur, Koop «it Vertui ledingen en Dlenstaanvragen, ts 'ooruitbetaling, van l<-5rt| elke regel meer 15 cent= gd flinke werkvrouw Jagen per week eri< kantoor. Mevr. V AN WESil Inastraat 11 bed onderhouden kinderwagen Adres P. C. DE IKll iuskenstraat 63. uw LEMMERS, Bellarr gt wegens huwelijk ré| ■dige een nette dagdienstbode. Lur gevraagd in de Vlissingen, tegen Aug* bmber, een alleenstaand^ woning, |ide minstens twee kaant! Aanbiedingen onder p Jireau ..Vliss. Courant een meisje voor de morgenuret- Branderijstraat 1 ■uur ruim benedenhuis. n onder No. 250, tf I Courant". Mei t.m. 1 ïdag dag ierdag ag 9 1 utU'l in Vlissingen wo'1 I en Zaterdag «""LI Ur„aar Midd^fJ 1924^ S1NGSCHE pit nummer bestaat uit 2 bladen Ten einde elk misverstand al van te voren te voorkomen, zij er aanstonds op gewezen, dat wat ons aanleiding heeft gegeven tot het schrijven van tietgeen hier volgt, diet aan onze eigene plaat selijke politie-verordening is ontleend, maar aalt het voorstel door een der vroede vaders van de 'hoofdstad ge daan, öm in de politie-verordening al daar een bepaling te doen opnemen, waarbij aan kinderen beneden zekeren leeftijd verboden zou worden zich in de wintermaanden na half acht en in de zomermaanden na negen uur des avonds op straat te bevinden. Het valt niet te ontkennen, dat in den laatsten tijd in gezaghebbende en ge zagvoerende kringen van ons land een sterke neiging naar voren treedt, om alles wat als tegenstrijdig met de tucht, de zeden en de goede manieren be schouwd wordt of kan worden, door diverse strafbepalingen, als met ge weld, tegen te gaan. Men mag van harte toejuichen en er mede instem men, dat van overheidswege tegen euvelen te velde getrokken wordt, wier bestaan beschamend is en in elk ge val bestreden dient te worden. Het. is echter de groote vraag hierbij of het strijdmiddel deugdelijk is en afdoende, dan wel of wanneer het faalt het in menig geval niet erger dan de kwaal is. Ons dunkt, dat met het in het leven roepen van strafbepalingen, waarbij de politie als censor fungeert, heel voor zichtig dient te worden omgegaan. Want het is nog veel moeilijker om strafbepalingen goed foe te passen, dan goede verordeningen in het leven fc roepen. Op de toepassing, gelijk bij alles In het leven, komt het ten slotte •och In hoofdzaak aan. Er er zijn nu eenmaal tal van verkeerdheden en euvelen, welke, ook met de-beste ver ordening, niet of hoogst moeilijk tegen te gaan zijn. Zoo 'is bijvoorbeeld het rooken voor kinderen hoogst verkeerd, maar het valt licht te begrijpen, dat een artikel in een politie-verordening hierbij maar hoogst weinig effect sorteeren kan. Zoo ook het leelijke vloeken, dat veelal meer een 'heel slechte gewoonte dient te heeten, dan dat door den jeugdigen delinquent hierbij veel gedacht wordt. En waar is de grens Menigeen zal slechts een -zoogenaamden krachtterm hebben willen gebruiken, die door an deren al reeds als een afkeurenswaar- digen, verfoeilijken vloek wordt aange merkt. En het zou ondoenlijk zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. uur nette IMEUBIL. VOORKAMER! Jmertje met gebruik van! bureau „Vliss. Cour) flink dagmeisje i Igd, niet beneden de Kl f s Clijverstraat 17 I nuur een i HUIS Booten turn (400 At), ■ven onder motto JHuislI §Vliss. Courant". j Achvrouw, beschikkende leek, vraagt een NETTE WASCH. I f» bureau „Vliss. Cvi'4 Ingen-Middelb.-Rolli lusschengclegen plaJ' VOER VAN PASSAO GOEDEREN EN Vffi I r, Ml I Iiaai i"' Morm»» te e te De.»- V. TrMjflpoS, Erven u- terdnm: S.V. i., v.n. -2018 [«obt-.a.l'.Kd1 .SS83& Vraag den kenner aan welke sigaret hij de voorkeur geeft z'n antwoord zal zijn Geef Ml] maar Naar het Engelsch. „Maar ze is niet ,naar' En zij is geen meisje om kamenier te worden. Ik geloof, dat zij een dame is. Zij schijnt „Goed, doe met haar wat je wilt. Moet ik nog meer doen om te bewijzen, dat ik boeten wil „Neen. dat is niet noodig, Roger En Beverley vlijde haar gezicht tegen zijn hals. „Ik aanbid je Zij sloot haar oogen, maar toen zij ze weer opensloeg zag zij, over Ro ger's schouder heen kijkend, John He ron's brief op het bureau van haar man liggen. Een lichte trilling door huiverde haar lichaam en Roger voelde die. „Wat heb je, lieveling vroeg hij. „Niets", antwoordde zij. „Er loopt •emand over mijn graf." HOOFDSTUK V. Beverley ondervond tot haar groote vjeugde, dat zij „weer gelukkig zijn kon also! er n|ejs gebeurd was." In de jf'ste plaats was het heerlijk te voelen, ent zij de macht had een mede-schepsel „rodden" en even heerlijk was het ™gebeden te worden, zooals Clo haar nnï Zfrker' R°ger „aanbad" haar hem Z'É Beverley, zag op tegen e-JJ Cl° zag op tegen haar. Wan- Beverley in de kamer kwam. iederen 'bedrijver daarvan maar steeds als een misdrijver te beschouwen en te behandelen. Door maar in het wilde-weg, gelijk in verscheidene gemeenten onzes lands, meer en meer gebruik schijnt te worden, tegen alles en nog wat strafbepalin gen in het leven te roepen en in de po litieverordeningen vast te leggen, wordt veelal het tegendeel bereikt van wat men heeft beoogd en in de overigens lofwaardige bedoeling lag der tallooze leden van commissies voor de strafver ordeningen, mitsgaders de respectieve raadsleden, die de desbetreffende voor st Hen aanvaard en goedgekeurd heb ben. Jn de hoofdstad is echter het voor stel, waarvan wij hierboven gewaagden, en dat door een achtbaar lid der vroed schap was ingediend, niet aanvaard en goedgekeurd. En ons inziens terecht. Want aan zeer vele strafbepalingen toch zitten leelijke gebreken vast, die veelal het doel, waartoe de eerste in het leven geroepen werden, doen mis sen. En dat wel voor alles, omdat zoo min jonge als oudere menschen, door de een of andere verordening opeens hun booze hoedanigheden verliezen zul len, en tot de braafheid komen in tegendeel wordt juist door verkeerde bepalingen de huichelarij en het door- de-mazen-sluipen geducht in de hand gewerkt. Want bepalen is gemakkelijk genoeg, doch het verordende handha ven is een tweede. En hoe groot zou, zelfs in kleine gemeenten, om van de grootere steden van ons land maar niet te spreken, het corps politie-dienaren wel moeten zijn, om alle jeugdige roo- kers, boutsprekers en in verboden tijd mog op straat vertoevende kinderen, te betrappen op overtreding. Men vergete toch riiet, dat wanneer van de honderd overtredingen slechts enkele achter haald en gestraft worden, (bij deze jeug dige overtreders zich een diepe wrevel postvat, en d,e meening doet rijpen, dat er riiet met dezelfde maat bij allen wordt gemeten dan, tien tegen een, kan men er staat op maken, dat de delinquent voortaan dubbel op zijn hoede zal zijmom niet nog eens gesnapt te worden en >dat hij zijn maatregelen- zorgvuldiger rremen zal. Dat alles doet ontegenzeggelijk meer kwaad dan de overtreding zelf, en leidt tot minachting van het gezag, geringschatting van verordening en wet en van hen, die ge roepen zijn de eerbiediging daarvan te handhaven en te bevorderen. (Dit toch moet het hoofddoel van elke bepaling, voorschrift of verordening zijn. Dat kinderen beneden dertien jaren des avonds niet alleen .op straat moeten veikeeren, en we denken hierbij vooral aan de gevaren, welke het groote stadsleven inzonderheid daarbij mede brengen, zal elk weldenkend mensch beamen maar tevens óók, dat de com missie voor de strafverordeningen der hoofdstad terecht afdoend bezwaar heeft gemaakt, er een politieverorde ning van te maken, welke, zoo zij al eenig nut zou hebben, een enorme uit breiding van het politiecorps vereischen zou. Want het is veel verkieslijker geen bepalingen in rhet leven te roepen, dan zoo ze er zijn, er niet aan vast te kun nen houden, en aldus ze naar strek- waarin zuster Lake heerschte, bleven de groote donkere oogen op haar rus ten als de oogen van een geloovige op een „levend geworden" godin. Roger Sand's vrouw had een gevoel, dat zij, door wat zij in staat was voor het lersche meisje te doen, God terugbe taalde voor haar redding. Zoodra Clo praten mocht, wilde zij met alle geweld Beverley over zichzelf vertellen. Er was blijkbaar niets roman tisch of geheimzinnigs in het verhaal van haar achttien levensjaren. Haar moeder was gestorven, toen zij nog geen drie was, maar Clo kan „zich haar uitstekend herinneren". En niet alleen door het portret, dat zij nog had (een slecht portret van een jonge vrouw met een baby in haar armen), maar zij kon nog de kleur van heur haar zien. Niet donkerrood, zooals het hare, maar goud, en oogen, die meer bruin dan grijs waren. En moeder was pas vier- en-twintig toen zij stierf. Clo moest be kennen, dat zij het meeste wat zij van haar moeder wist, gehoord had van de zusters, die voor de weezen zorgden. Ja, in een weeshuis was het kind op gegroeid. Van haar vader wist zij wei nig, behalve dat haar moeder hem „verloren" had vóór haar baby gebo ren was, en dat hij „uit Amerika kwam". Blijkbaar had hij Riley gehee- ten, want moeder was mrs. Riley, en Clo was Clodagh, „omdat dat een naam in moeders familie was." De zusters waren buitengewoon har telijk en lief geweest. Moeder had Clo aan haar zorg toevertrouwd, omdat zij king en wezen, niet te handhaven. Reeds het fiere devies van het Neder- landsche Wapen leert ons de noodwen dige waarheid daarvan inzien. De niéuwe N tjderlandsche fee„ ning in Amerika. De positie der schatkist. Overeenkomst inzake Bulgaarsche fondsen. Apathie op beurs. De positie der rubbermarkt. De Holland- Amerika Lijn en de Rotterdam- sche Lloyd. Het nachtpitje van de Gouda. Galgenhumor over Stokvis of Uilenspiegel en de bankiers. Het is den Minister van Fin-ancien gelukkig ernst met de gezondmaking van 's lands financiën. Maandag jl. liep het gerucht en reeds Dinsdag werd het bevestigd dat de regeering in Amerika een 6 leening geplaatst had van 40 millioen tot een koers, die, gelet op de noteeringen der oude 6 leeningen, niet onvoordeelig is, althans naar de voorloopige berichten te oordeelen. Of de leening voof hét Amerikaansehe bankierssyndicaat dat haar overnam een succes zal worden, schijnt niet ge heel zeker, kan ons echter tot op zekere hoogte koud laten, vooral nu met deze uitgifte het nog te consolideeren bedrag der vlottende schuld goeddeels uit den weg is. 'De Minister heeft kort geleden omtrent de positie-van 's rijks schatkist medegedeeld, dat per saldo voor het Moederland 120 millioen te dekken bleef en voor Nederlandsch-Indië f 125 millioen, zoodat na.de jongste transac tie nog slechts een bedrag van 20 millioen ongedekt'blijft, waarbij dan het tekort van de rekening-1924 moet wor den gevoegd, van welk totaal echter niet kan worden gezegd dat het ver ontrustend is. "Wanneer nu ook de Ko loniën oTde op'hun zaken stellen en niet voortgaan bij de schatkist van het moederland te leenen, komt allengs het tijdstip in zicht waarop de periode van geldleenen voor moederland en kolo niën (kan worden beëindigd, wanneer althans nieuwe tëkbrten op de staats rekeningen (kunnen (worden voorkomen. Wij hebben rirruwéss-a-I-meer dan eens gezegd dat de beurs geen leeningen voor dekking van nieuwe tekorten meer verdraagt -. zelfs de consolidatieleenin- gen vinden natiwéhjks plaatsing en oefenen op het koerspeil der staats schuld een deprimeerenden invloed. De 6 leening van 4922, die in 1922 nog ■een koers had van 102% is tot 96ingezakt, de 4'/? leening van 1916, die in 1923 nog 93J4 noteerde, staat thans 84% etc. Onder deze omstandigheden kan men er niet rou wig om zijn dat de regeering zich dit maal weer tot Amerika -wendde, waar aan trouwens ook het voordeel verbon den is van den hoogeren dollarkoers, die, wanneer het niet tegenloopt, vroeg of laat weer zijn pariteit -zal bereiken en bij aflossing der leening dan aan de regeering een niet onbeduidend avans zal opleveren. Dit blijft echter toe komstmuziek. hoofdzaak is, dat de vlottende schuld verdwijnt, zij het oök dat daardoor de rentelasten van den staat vermeerderen, een nadeel dat ruimschoots wordt opgewogen door de steviger positie van 's lands schatkist. Bovengenoemde transacties brachten voor de staatsfondsen een ietwat betere stemming teweeg, nadat de maandwis- woonde en ziek was geworden in de straat van het weeshuis. Er was een klein beetje geld geweest, dat voor het kind op een bank gezet was. De zusters hadden geweten, dat moeder een dame was maar de weezen moes ten, wanneer zij oud genoeg waren, dienstbode worden. Maar dat wilden de zusters met Clo niet en toen zij zestien was, werd voor haar een be trekking gevonden als juffrouw van gezelschap bij een oude dame. Clo hield dat bijna twee jaar vol. Toen liep zij weg en ging met de zestig pond, die haar vermogen vormden, naar de Vereenigde Staten, het land van haar vader. Zij stierf bijna van gebrek, toen zij dat baantje bij Moreton en Payntor krijgen Icon en aannam. „Ik kan van mijn salaris niet eten en me kleeden", vertelde Clo met haar zachte, rijke stem, die vrij diep was voor zoo'n jong en klein meisje. „En die twee dingen moet je in New-York toch doen. Ik had altijd zoo'n honger, dat ik, wanneer de meisjes een korst op haar bord lieten liggen, die geregeld wegstopte. Ik vermoed, dat de manier, waarop ik keek om te zien of er wat over zou blijven, haar op het denk beeld bracht, dat ik geniepig was. Ook vonden zij. dat ik een air aannam Ik 1 Misschien kwam het, omdat ik haar soort slang niet verstond. En het is waar, dat ik één keer gestolen heb of tenminste wat bijna op hetzelfde neer komt. Op een goeden middag lag onder een der tafeltjes een billet van een dol lar. In plaats van te probeeren uit te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Snel en zeker werkend tegen bij alle Apoth. en Drog. verkrijgb. seling de koersen gedrukt had. Maakten wij er de vorige maal mel ding van dat de onderhandelingen tus- schen den Bulgaarschen gedelegeerde en de Fransche houders van Bulgaar sche leeningen waren afgesprongen op de onverzettelijkheid van de laatsten. sedert is er een compromis tot stand gekomen, waarbij bepaald werd dat 35 der coupons in Pond sterling zal worden betaald, zijnde dit iets meer dan in Londen was overeengekomen de nieuwe regeling geldt nu echter ook voor de Engelscb'e houders. •Jf in ïsuHentedsche staatsfondsen gaat op onze 'beurs hoegenaamd niets om, hetgeen Trouwens niet alleen van deze afdeeling een kenmerk is. De ge- heele tondsenmarkt had ook in de af- geloopen week een apathisch aspect, zonder dat hiervoor bepaalde redenen kunnen worden aangevoerd. Voor een opgaande "beweging schijnt er voorloo- pig ook geen aanleiding te zijn, welis waar verkeer en tal van koloniale on dernemingen in zeer gunstige conditie, maar in de koersen is dit reeds zicht baar geworden, terwijl in het algemeen de dividenden tegenvallen, voorname lijk als een gevolg van de nog altijd hrroge kostprijzen der producten en de zware fiscale lasten waaronder met name de Indische cultuurondernemin gen 'hebben te lijden en die in vele ge vallen aan de uitrkeering van een bonus de voorkeur doen geven boven een hoog •dividend. Van de H. V. A. werd aan- vankelijk gemeld dat zij nieuwe aandee- ien a pari zou uitgeven, gelijk ze ook reeds vroeger deed, teneinde op die wijze aandeelhouders een mooien claim 4e verschaffen en den fisea-len-gfeep- te ontgaan. Voorloopig heeft de directie hiervan echter afgezien, wel zal het di vidend laag worden gehouden. Dit neemt echter niet weg, dat Suikerwaar den evenals Tabakswaarden een hooge intrinsieke waarde vertegenwoordigen en op goede vooruitzichten kunnen wijzen, wat ook van de meeste Rubber waarden kan worden gezegd, al is de tegenwoordige positie van het artikel ietwat onzeker door de toenemende productie. De besprekingen inzake een verkooporganisatie hebben op de beurs nog weinig invloed, mag men sommige deskundigen gelooven dan is de statis tische positie van rubber beter dan van Engelsche zijde wordt voorgesteld. Waar de productie zich regelmatig ontwikkelt en de aankoopen met het seizoen verband houden, laat een tijde lijke depressie op de rubbermarkt zich wel verklaren. Inzage der thans gepu bliceerde verslagen leert overigens, dat de meeste maatschappijen den kostprijs van het product tot beneden 40 ct. per K.G. hebben kunnen terugbrengen, zoodat er op den marktprijs van ruim 60 Ct. nog een voldoende winst over schiet Dat den laatsten tijd door som mige ondernemingen vóórverkoopen vinden van wie dat was, liet ik het in mijn japon glijden. Ik moet toen half krankzinnig geweest zijn. lieve mrs. Sands, anders zou ik het niet gedaan hebben. Toen het dien avond tijd werd naar mijn kamer te gaan, ging ik niet. Ik ging naar een restaurant, om te eten. Ik nam een diner van een heelen dollar, zoodat ik den volgenden dag, als ik tot andere gedachten mocht ko men, geen geld zou kunnen teruggeven. Welnu, die volgende dag was de dag, dat u mij gevonden hebt. En met de gedachte, dat ik een dievegge was en dat de andere meisjes het ook wisten ofschoon er geen bewijs was vond ik het 't beste voor een verloren kind om te sterven 1" Inmiddels had Beverley alles voor Clo bij Moreton en Payntor in orde gemaakt. Feitelijk was zij. nu mrs. Ro ger Sands haar bij zich genomen had, voor haar vroegere vijandinnen een ro mantische figuur geworden. Toen Be verley het meisje vertelde, dat zij, wan neer zij beter was. niet naar het Wa renhuis terug behoefde te gaan, maar bij haar kon blijven als „een soort secretaresse", stortte zij van blijdschap bijna weer in. Tegen het einde van Mei waren CIo's gebroken ribben geheeld. Den eersten dag, dat zij naar beneden gaan kon om een toertje te maken in de gerestaureerde blauwe limousine was zij een heel ander meisje dan het onge lukkige stukje mensch, dat met zijn bloed het „roodborstjeskleurige" laken bezoedeld had. konden worden afgesloten boven marktprijs kan moeilijk uit de verwach ting van lagere prijzen worden afge leid. Wat Oliewaarden betreft, wacht men op de aankondiging van het slot- dividend der Koninklijke en de uitgifte der nieuwe aandeelen, waardoor in deze afdeeling weer wat leven kan ont staan. Tijdelijk heerschte er voor Scheepvaartwaarden een gunstiger ten dentie in de verslagen welke dusver gepubliceerd werden, spreekt wel een zwak optimisme, gegrond op de ver betering van de vrachtenmarkt tegen het einde van 1923, sindsdien hebben zich echter allerlei nieuwe bezwaren voorgedaan Daar komt bij, dat de po sitie onzer reederijen door de overdre ven expansiepolitiek veel minder ge makkelijk is geworden. De directies klagen weliswaar en misschien te recht over de hooge gages en de dure brandstoffen, zij zwijgen uiter aard over de interestlasten, welke ze zich op den hals hebben gehaald. Zoo zijn de interestlasten der Holland Amerika Lijn bijv. gestegen van 57OTO0 tot 1.900.000, zoodat de ex- nloitatiewinst van 1923 goeddeels aan rente verdween. Stond vóór den oorlog de vloot der HollandAmerika Lijn voor enkele guldens per ton op de ba lans, thans is dit bedrag na aftrek van reserves circa f 135 en van' een over waarde is er alzoo nauwelijks sprake meer. Stelt men de liquiditeiten tegen over de loopende schulden, dan blijkt, dat cr een niet onbeduidend kastekort is, waarin alleen tijdelijk is voorzien. Onder zulke omstandigheden is de ex ploitatie vanzelf niet voordeelig. Zoo zijn er meerdere reederijen, die al hun oorhTgswinsten in hieuwe schepen heb ben omgezet en bovendien schulden hebben gemaakt. Een uitzondering hierop vormt de Rotterdamsche Lloyd, waarvan deze week het verslag ver scheen. Zij heeft dusver het bedrijf zon der leenen kunnen financieren, be schikt nog over voldoende middelen en heeft haar vloot voor een zoodanig be drag op de balans staan, dat er een' beduidende overwaarde in schuilt. Het dividend ad 3 viel echter tegen. Te genvallers zijn trouwens ter beurze aan de orde van den dag. Wij hebben al. eens over de Gouda kaarsen geschre ven en op de vermoedelijke waardeloos heid der gewone aandeelen gewezen nadat eerst een bericht was gelanceerd dat er van geen reorganisatie sprake zou wezen, komt het verslag en de al- gemeene vergadering met zoodanige mededeelingen, dat den aandeelhouders alle moed in de schoenen moet zinken. De kaars van de Gouda, die een nacht- pitje was geworden, dreigt nu geheel uit te gaan niet alleen op de deel namen is een groot verlies geleden, ge- (ijk we vroeger al hebben aangetoond, ook het oude kaarsenbedrijf is in deca dence. De gewone aandeelen zakten, na een opflikkering, van 30 tot 14 Het was een Zondag en Clo gloeide van opwinding. Voor het eerst zou zij dien dag den man van haar engel zien. Zij had hem zich voorgesteld als een ouden draak. De engel had hem lief, maar de engel was ook zoo'n heilige en zou van iederen ouden man houden. Clo dacht, dat Beverley arm geweest was (zij moest armoede gekend heb ben om zooveel medelijden te kunnen voelen) en dat zij met een ouderen man getrouwd was, omdat - neen, niet heelemaal omdat hij rijk was (dat zou niets voor een engel zijn), maar omdat zij bescherming noodig had. Clo ver wachtte een norschen brombeer te zullen zien. Roger verwachtte een uitgeteerde, herstellende zieke, een jonge vrouw van de minste soort winkelmeisjes te zullen zien. Wat Clodagh echter zag, toen zij mrs. Sands in zijn werkkamer volgde, was een krachtige, donkere man, heele maal niet oud blijkbaar, en knap ge noeg om de ,man van haar engel te zijn. Toch was Clo er niet zeker van, dat zij van hem zou gaan hovtden. Wat Roger zag was een klein, slank meisje, nog te kinderlijk, om haar als een „jonge vrouw" te beschouwen. Zij had een klein, ovaal gezicht met een spitse kin. Het was bleek, maar niet uitgeteerd, en haar lippen waren rood. Een brutale mond, vond Roger. Wat haar oogen betreft hij had nooit zulke groote oogen bij een mensch gezien. Zij waren als gaten in een deken, zoo groot, zoo donker, terwij!

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1