mm VRIJDAG 2 MEI BiW ÉK 62e Jaargang GEMEENTEBESTUUR PffHf ltu f 0 A"-PLATEfi Stoomvaart FEUILLETON VROUWENLIST BINNENLAND Stads= en Provincienieuws 1>. ■kV ««•No 104 VLISSIINCSCHE COURANT ept aat met '76. nje, bij 4sf 4c KI n ffji 11 'ffa raad rendijk 3c Iv raagt 1 SLAAPKAMER, onder letters 0, A. Pliss. Courant". Jfd door dienstbode een (TE WASCHVROUW. onder no. 37, öw )urant". r gevraagd een BOVENWONING NVERDIEPINGSHUIS. I onder letters L. K., burj )urant". id gevraagd een net DAGMEISJE jezin. Adres Kasteelstr| len). kilein gezin een nette I 'de KAMER ïkarner te huur. bureau ,,V1iss. CouranJ n-Middelb.-Rotterdl ichengelegen plaatse] ER VAN PASSAOIi lEDEREN EN VEE. T. ïlii. T.l Mei ra' 2 5 dag 8„ 8 Gissingen wordt Woei Zaterdag 's morgens] laar Middelburg geval] nformatiea to bekomen: imN.V. Transport- en v.h. Erven G. nrg: B. EEÜffiOOKN.W j W.V. OOSTBBHOOr.Wjjl Ta^b-BUirtssasSrW-11 DRANKWET. Burg. en Wetti. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Marines Moil, wonende te Vlissingen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor de beneden localiteit van het perceel Boulevard Eventsen no. 1 te Vlissingen dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 2 Mei 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Algemeene beschouwingen. Minister Colijn vervolgde zijn rede. Hij deelde mede dat minister De Geer wel een nooduitkeering aan de ge meente 'had toegezegd, maar dat op de ontworpen 'begrooting geen uitkeering voorkwam. Het was dus waarschijnlijk de bedoeling niets te geven. De minis ter blijft op het standpunt staan dat 'hij geval voor geval wil 'beoordeelen en de gemeenten zal helpen als dat absoluut noodig is. De motie-Wibaut was dus om 'haar algemeenheid nooduitkee ring aan alle gemeenten niet te aan vaarden. Voor 'het overige was zijn rede een herhaling van zijn rede uit de Tweede Kamer verdediging van de politiek der regeering om zóóver mogelijk te gaan met bezuinigingen en ten slotte het overblijvende bedrag aan te vullen met nieuwe belastingen. De ambtena ren mogen niet vasthouden aan een be lofte der regeering die, a! had zij het recht gehad zoo'n belofte af te leggen, thans een hoogeren plicht 'heeft, nl. om Nederland voor den rampspoed van een inflatie te behouden. De zonde die begaan is door de regeering is geen reden om te volharden bij die daad. (De directe belastingen zijn reeds veel te hoog opgevoerd, onnatuurlijk hoog en fnuikend voor de welvaart. Van ver laging moet feitelijk sprake zijn, maar dat kan niet eer voordat de eindjes der 'begrooting bij elkaar zijn gebracht. De minister wil dat deel van het inkomen dat verteerd wordt zwaarder belasten dan het deel dat wordt overgespaard. De uitbreiding der bevolking eiseht toe neming van het kapitaal als een onont koombaar economisch postulant. Bij de belastingheffing bestaat een kritiek punt heeft men dit bereikt dan brengt verhooging der belastingen geen voor deel meer. Dat kritieke punt is thans bij onze belastingen al bereikt. Een ondernemerswinstbelasting, ge lijk de heer Wibaut die graag wensoht, beteekent naar de uitlegging van den heer Wibaut zelf niets anders dan een vervanging der dividend- en tantième belasting door een progressieve winst belasting van de naamlooze vennoot schappen. Zoo'n belasting is van den minister niet te verwachten,omdat zij in strijd zou zijn met het zakelijk karakter der vennootschappen en leiden zmi tot een dubbele progressie. Iets anders ware een proportioneele winstbelasting. De minister heeft eens voor normale jaren van 19101913 laten uitrekenen Naar het Engelsch. 6) „Welke bloedplassen jij overgebracht hebt in je nieuwen auto, een cadeau van mij, waarop ik dacht dat je erg gesteld was." (Roger Wat beteekende de auto, vergeleken bij het redden van een leven „Er was geen sprake van het redden van een leven. Een zieken-auto zou bin nen enkele minuten ter plaatse geweest zijn om het meisje naar het ziekenhuis te brengen." „Daar zou zij geen liefde gevonden hebben. En ik voelde, dat zij juist door gemis aan liefde zich van het leven had willen berooven..." „Een meisje, dat het geld van haar medepersoneel steelt, kan geen liefde voor haar verwachten..." „O, staat dat in de couranten Ik geloof er niets van, dat zij gestolen heeft. Wacht tot je het arme kleine ding ziet, Roger I" „Ik wit haar niet zien. Nu zij hier is, zal zij hier moeten blijven tot zij sterft of veilig vervoerd kan worden. Wreed zijn wil ik niet. Maar wanneer zij ver voerd kan worden, moet het gebeuren. Ik heb er geen bezwaar tegen haar te geven..." „Maar je hebt er wel bezwaar tegen naar vertrouwen en sympathie fe ge- wat dat voor voordeel voor de schat kist zou beteekenen en hij heeft ervaren dat de winst slechts twee millioen Vjaars zou beteekend hebben. Daar naast was veel meer rompslomp bij de heffing noodig geweest. Ook hier dus weinig effect. Van herziening der militaire organi satie tot politieleger, verwacht de mi nister niets. Hoe hij het precies becij ferde, ontging ons, maar het kwam 'hier op neer, dat slechts 20 millioen be spaard zou worden door nationale ont wapening. Jarenlang zal 'het financieele vraag stuk in het centrum der binnenlandsche politiek blijven staan, omdat nu reeds vaststaat, dat in 1926 een tekort van 25 a 30 imillioen gulden zal te dekken zijn. Waar dat tekort nu weer vandaan kwam, was ons niet duidelijk. Van be lastingverlaging kan nog geen sprake zijn, maar verschuiving van den dru'k van de directe naar de indirecte belas tingen moet overwogen worden en 'dat geschiedt door de indirecte belastingen. Tot slot gaf de minister de rechter zijde de ernstige waarschuwing, dat zij alies had in het werk te stellen om de crisis te boven te komen. Zij heeft se dert 1918 het bewind 'gevoerd en is dus verantwoordelijk voor den toestand. Gelukt het haar niet dien te herstellen, dan vefbeurt zij het recht de leiding te behouden. In 1918 heeft minister Co- lijn een kabinetsformatie niet aanvaard, omdat hij meende dat er geen meerder heid voor hem was. Minister Ruys aan vaardde de opdracht en daardoor is de rechterzijde verantwoordelijk voor het regeeringsbeleid sedert 1918. De replieken leverden niets nieuws op. Nederland en Rusland. Op de vragen van den heer Boon betreffende de onderhandelingen ten opzichte van de Nederlandsch-Russi- sche betrekkingen, antwoordde de mi nister van buitenlandsche zaken In het standpunt, door de regeering ingenomen, is geen'wijziging gekomen; wèl in de basis, waarop de onderhan delingen thans worden gevoerd. Toen bij de aanvankelijke besprekingen over een handelsverdrag 't Russische stand punt in dien zin werd verstaan, dat aan eenige regeling van zaken een volle dige erkenning zou moeten voorafgaan, werd bezwaar gemaakt, daarin te tre den en op dien voet de besprekingen voort te zetten. Thans zijn, gelijk in een communiqué van 19 April bekend werd gemaakt, de onderhandelingen 'hervat op dezen grondslag, dat het complex der hangende kwesties wordt onder de oogen gezien, met dien ver stande, dat, wanneer ter zake een be vredigende regeling mocht worden be reikt, herstel der diplomatieke betrek kingen daarvan het gevolg zal zijn. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te Berlijn meldt De Nederlandsch-Russische onder handelingen zijn ook heden niet voort gezet. De Nederlandsche delegatie, die het standpunt der Russen ten opzichte van de Nederlandsche voorstellen ter kennis van het departement van buiten landsche zaken te 's-Gravenhage heeft gebracht, wacht sinds een paar dagen op nieuwe volledige instructies, zonder dewelke een voortzetting van de ge- dachtenwisseling doelloos ware. De Russen die van hun kant hun regeering in kennis hebben gesteld met ven I" barstte Beverley uit. „Waarom heb je mij wel op mijn woord genomen en weiger je je vertrouwen aan een ander Jij wist niets van mij... Ik weet niets van dit kind..." „Ben je er wel zoo zeker van, dat je niets van haar weet Zijn toon klonk bitter. „Wat zou ik van haar kunnen weten? Ik heb haar regelrecht naar hier ge bracht en zij is nog niet in staat ge weest om te spreken... behalve dan enkele woorden." „'Het kwam me vrij vreemd voor dat je zooveel doen zou voor een totaal vreemde." „O, nu begrijp ik het Je denkt, dat ik haar... vroeger gekend heb „Dat vond ik niet onmogelijk. Haar naam bracht mij op het denkbeeld. Ik heb je dien eenmaal... in je slaap hoo- ren noemen... Riley... of zoo iets Voor de derde maal kreeg Beverley een kleur, een van haar fatale blosjes. De aandrang van het bloed bracht tra nen in haar oogen en een zekere ang stige uitdrukking daarin en het beven van haar lippen deden in Roger's ge heugen het beeld van haar in den trein oprijzen. Dat was de eerste maal, dat hij had zien blozen. Zij had gezegd hij herinnerde het zich nog goed... „U bent de eenige man, in wien ik belang stel", en een vuurroode kleur gekregen. Hij was er toen zeker van geweest, dat zij geen avonturierster was. Zij had er toen uitgezien als een bang kind en op dit oogenblik zag zij er ook zoo uit. En met het beeld van het meisje in den de door de Nederlandsche gedelegeer den ontwikkelde gezichtspunten, heb ben bereids antwoord uit Moskou ont vangen en zijn bereid tot voortzetting der besprekingen. De interneeringskosten van de Belgische militairen in Nederland. De Belgische Senaat heeft gisteren, naar men uit Brussel aan de ,,N. R. Ct.' meldt, het wetsontwerp aangeno men inzake de regeling van de inter neeringskosten van de Belgische mili tairen in Nederland, dat reeds eenigen tijd geleden door de Kamer was goed gekeurd. Het „Centrum". Gisteren bestond het „Centrum" te Utrecht 40 jaar en is tevens de hoofd redacteur, de heer P. J. J. Steenhoff. 40 jzar aan het blad verbonden. Hij werd ter gelegenheid van dit jubileum be vorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het blad verscheen gisteren in feest gewaad. Het geïllustreerde feestnum mer geeft een blik op de samenstelling van dit dagblad. Er komen zoowel foto's in voor van de redactie en admi nistratie als van het technisch bedrijf. De belasting op de vermakelijkheden te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voorstel-Solkesz, om de ver makelijkheidsbelasting van 20 op 10 te verlagen, verworpen met 28 tegen 7 stemmen. De conclusie van het prae-advies van Burg. en Weth. om afwijzend te be schikken op het adres van den Nederl. Bioscoopbond, om de vermakelijkheids belasting te verlagen, is aangenomen met 28 tegen 6 stemmen. Geen Zaterdagavondmarkt te Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen heeft met 19 tegen 13 stemmen verworpen het voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen van een Zaterdagavondmarkt. De Marktbond „Ons Belang" had hier om verzocht, de beide plaatselijke mid- denstandsvereenigingen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal hadden zich er sterk tegen verzet. Een droge kermis. De gemeenteraad te Den Heider heeft met 18 tegen 3 stemmen verworpen een voorstel van Burg. en Weth. om de bepaling in te trekken volgens welke het verboden is in café's enz. gedurende de kermis te tappen. Het weer in April. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voor- loopige overzicht van het weer in April: De temperatuur overdag was gemid deld 1 a 2 graden Celsius beneden nor maal het minimum was in de eerste dekade 2 graden beneden, in de laatste 2 graden boven normaal. Gemiddeld over het geheele land viel ongeveer 56 millimeter neerslag tegen 40 normaal vooral in het Oosten viel veel regen. De Bilt had 120 uren met zonneschijn tegen 155 uren normaal. VLISSINGEN, 2 MEI. De Nedpam. In „de Oude Vriendschap" werd gis terenavond een vergadering gehouden trein kwam een andere herinnering terug. Zij had gevraagd of iemand naar haar geïnformeerd had of dat een op vallende persoon geprobeerd had ken nis met hem te maken. Hij had geant woord, dat hij met niemand gesproken had, behalve met één persoon, dien hij oppervlakkig kende een lid van het Congres van Californië, een zekeren O'Reilly. Die O'Reilly interesseerde haar toch niet Op welke vraag zij toen met die vuurroode kleur haar verbazing wekkend openhartig antwoord gegeven had En toen die herinnering terug kwam, verdween alle zachtheid uit Ro ger's hart. Wat een dwaas was hij dien dag in den trein geweest om de kleur van het jonge meisje niet in verband te brengen met het noemen van O'Reilly's naam Lieve hemel Zou justin O'Reil ly de man geweest kunnen zijn, voor wien zij zich schuil wilde houden „Misschien was de naam, dien je in je slaap noemde, O'Reilly riep hij uit, Beverley richtte zich óp. „Dus", zeide zij, „heb je me al dien tijd verdacht I En.ik was zoo gelukkig. Ik dacht, dat jij ook gelukkig was maar het komt nu precies uit ais ik bang was dat gebeuren zou, toen ik met je trouwde. Je kan de spanning niet uithouden." „Ik heb de spanning uitgehouden", verdedigde Roger zich, „omdat ik je liefhad zooals weinig mannen ooit lief gehad hebben, maar de vraag is of je dat alles verdiend hebt." „Dat is het oogenblik, waarvan ik altijd gevoeld heb, dat het komen van belangstellenden die waren opge roepen, in verband met de plannen om maatregelen te nemen om de onaange name geuren welke de „Nedpam" soms verspreidt, zooveel mogelijk te beper ken. De bijeenkomst werd geopend door den heer A. W. Smits, die de aanwezi gen dank bracht voor -hun tegenwoor digheid. In strijd met de verwachting was de geringe opkomst een 50 lal personen was aanwezig voor spreker een te leurstelling. Hij had verwacht, dat de belangstelling voor deze belangrijke zaak grooter zou zijn geweest. In totaal heeft hij ontvangen 2700 kaartjes als bewijs van instemming met zijn stre ven, terwijl ook ongevraagd lijsten met honderden handteekeningen door hem zijn ontvangen. 'Hij zette het doel van deze bijeen komst in korte trekken uiteen en wees daarbij op de beteekenis van handel en industrie. Deze mogen vooral niet onderschat worden, daar zij het bloed zijn dat het leven geeft aan onze maatschappij. Het is dus geenszins de bedoeling industrieelen en handelslieden, men- schen waaraan wij een groote behoefte hebben, te bemoeilijken. Integendeel, alle industrie dient zoo krachtig moge lijk gesteund te worden. De vraag is dan ook alleen wat er gedaan moet worden om den stank zooveel mogelijk te beperken. De fabriek, met zooveel enthousias me begroet, heeft de sympathie van verreweg het grootste deel der inwo ners van Vlissingen verloren. Dit is we! niet prettig voor de beheerders der fa briek, doch de redenen waarom de sympathie verloren ging zijn voor Vlis singen nog minder prettig. Veel wilde spreker daarvan niet zeggen, omdat elk bewoner van Vlissingen, wiens reuk organen nog intact zijn, wel eens van die heerlijke geuren zal geprofiteerd hebben. Hierna kwam de heer Smits tot de vraag wat gedaan moet worden. In geen geval kan er sprake van zijn, de fabriek weg te krijgen, want in tijden van malaise, waarin men overal snakt naar meer bedrijvigheid op elk gebied, mogen wij niet onverschillig worden. De fabriek moet weg geldt dus slechts in de allerlaatste instantie, wanneer ondubbelzinnig zou blijken, dat de fabriek een groot nadeel zou opleveren voor de gemeente. Spreker wilde daarom een commissie benoemen, aan welke wordt opgedra gen te onderzoeken of er geen veran dering kan worden gebracht in den afvoer der gassen, zóó dat wij er geen last meer van hebben. Een der aandeelhouders heeft hem verzekerd, dat de stank kan worden weggenomen door middelen, die echter fe kostbaar zijn om aan te schaffen. De heer Smits heeft ook de keerzijde van de medaille bekeken en gewezen op het groote voordeel dat de fabriek voor de gemeente oplevert, waar ge middeld plm. 100 menschen werken, waardoor er jaarlijks minstens 100.000 in circulatie komt, waarvan hef over- groote deel in Vlissingen besteed wordt. Ook toonde hij de voordeelen aan welke de fabriek oplevert voor de haven. De werkelijke voordeelen mo gen dus allerminst worden onderschat. De commissie welke benoemd wordt moet dus onderzoeken, op welke wijze de stank te Rotterdam bestreden wordt en welke kosten daaraan verbonden zijn. Als het mocht blijken dat de Ned pam die kosten niet kan betalen, zal moest", zeide zij. „Begrijp je niet, dat ik je, als ik alleen maar met mezelf rekening behoefde te houden, alles ver teld zou hebben ik heb je van te voren gewaarschuwd, dat ik het geheim altijd zou moeten bewaren Als je me niet gelooft, als je denkt, dat ik loog, toen ik zei, dat geen enkele man ooit iets voor mij geweest was... als je denkt, dat ik nu lieg, wanneer ik zeg, dat ik dit meisje nooit gezien en nooit iets van haar gehoord heb, voor ik haar op straat gevonden heb... kan ik... nu vandaag... uit je leven verdwijnen." Terwijl zij dit langzaam en met een snik tusschen iederen zin zeide, keek zij haar man recht in de oogen. Zij sloeg de hare geen oogenblik neer, hoewel zij vol tranen stonden. Bij de laatste woorden stond zij op en ging vlak voor hem staan, terwijl hij aan zijn bureau zitten bleef. Roger gaf haar iederen blik terug, als wilde hij haar geheim, dat in cijferschrift op haar ziel geschreven was, lezen. Hij zag, dat zij meende wat zij zeide. Een woord van hem en zij zou gaan. En het kwam hem voor, dat haar schoonheid nooit zachter, nooit vrouwelijker geweest was. „Je gaat niet riep hij opspringend uit. „Ik kan je niet opgeven." Maar zij hield hem tegen. „Neen 1" hijgde zij. ,.ik blijf niet, wanneer je me alleen op deze wijze be geert omdat je een soort liefde voor mij hebt of je in me gelooft of niet. Ik houd te veel van je om me door jou te laten vernederen Of je vertrouwt me óf je vertrouwt me niet. Zeg wat het is INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. gin :iat, het 'al en 3ei Jen of 1. uut een tweede bijeenkomst worden gehou- Hott den teneinde te trachten de middelen te vinden, welke noodig zijn voor een afdoende bestrijding van den stank. Hierna vroeg de heer Smits welke 3S personen bereid zijn in de te vormen commissie zitting te nemen. Een der aanwezigen stelde voor, ook personen uit de omgeving, bijv. uit Souburg en Middelburg tc verzoeken 1 in een eventueele commissie zitting te willen nemen. De heer Smits antwoord de dat hieraan reeds gedacht is, en 'fgf er zeker wel personen te vinden zullen zijn, die tot een commissie zullen toe treden, doch wij moeten eerst in Vlis- ch- singen beginnen. Spreker weet in welke richting zal moeten worden gewerkt, doch van één persoon gaat te weinig invloed uit, en daarom wil hij een commissie. Gevraagd werd of op den steun der medici kan gerekend worden. De heer Smits kon dit niet zeggen, daar de doktoren meer schijnen te zien op de directe schadelijke gevolgen voor de gezondheid, en deze niet aan fe wij zen zijn. Opgemerkt werd, dat men waar schijnlijk bij Burg. en Weth. niet veel succes zal hebben, daar zij toch ver gunning hebben gegeven tot exploitatie en gebonden zijn aan de concessie. De heer Smits zeide, dat wij moeten beginnen met tegenover Burg. en Weth. en daarvan zal afhangen of ik blijf of ga „Ik moet je vertrouwen Ik vertrouw je De woorden schenen uit zijn ziel gerukt te worden. „Je weet, dat ik jou meer liefheb dan wat anders ter wereld ook. jou te verliezen zou mijn dood zijn „Ik zou liever sterven door den schok jou te verliezen, Roger, dan van het onuitstaanbaar, als jij steeds door blijft gaan „Ik zal niet doorgaan", zeide hij. „Ook ik ben gelukkig geweest. Ik ben van af den dag, dat ik jou gezien en lief heb leeren krijgen, een ander man geworden. Eerst vandaag heb ik mij ongelukkig gevoeld. Vergeef het me, Bey en God moge jou vergeven, als „Bestaat er nog een ,als' voor jou „Neen neen, er is geen ,als' meer. Je moet het me vergeven dat is alles." „En dat doe ik. Veel moeilijker zou het zijn het je niet te vergeven. Maar zullen we weer gelukkig kunnen zijn, precies alsof er niets gebeurd is „Natuurlijk kunnen we dat, dwaas kind. Er is niets gebeurd." Roger hield haar nu in zijn armen. Hij kuste en kuste haar telkens weer tot zij naar adem hijgde. „Dat heeft slechts de lucht gezuiverd. En wat dat nare kind be treft, het kan me niet schelen al is zij een moordenares. Voor mijn part kan je haar, als je dat wilt, altijd bij je hou den. Laat zij je kamenier worden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1