HEDEN B. J. MEIJER Miss Blanche Gebruik steeds een wam strijkijzer, DONDERDAG 1 MEI No IO3 62e Jaargang 1924 ASSURANTIE-KANTOOR VERPLAATST NAAR GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISS1NGSCHE COURANT INGEZONDEN l&EÖSBEELiNGEN SS3H3 IS HET BSESBS WALSTRAAT 10 Bespaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. Déwollën Vézels zijn bedekt met kléine schubbetjes net als vischschubbetjes, Welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan gcfed uitspoelen en plat te .drogen leggen, J LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en UFEBUOY. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. AANKONDIGING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te 'beginnen op 13 Mei 1924, vanwege de gemeente een al- gemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunst werken. Vlissingen, 1-Mei 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Algemeen debat. Het was te voorzien dat mr. Mendels zich schrap zou zetten tegen de loftui tingen op dit kabinet uitgesproken en tegen de kritiek op het Parlement uit geoefend. Hij bleek geladen met vele igrapjes maar zij gingen er vandaag -niet best in. Nederland heette weer singulier, omdat het het kleinste Parle ment heeft, omdat het in een provincie stadje Den Haag is gevestigd en om dat het een scheefgezakte partij-indee ling heeft. Voorts een kabinet dat in October zegt de verantwoordelijkheid niet imeer te kunnen dragen en dat er na zeven maanden nog rustig zit. Het sloot een accoord met reohtsche par tijen en hield dit geheim, zelfs nadat het vervallen is. ;Die geheimdoenerij achtte hij een bedenkelijk bederf voor de politiek en dergelijke dingen wekken bij velen afkeer tegen de politiek zelf. Alles wat er tijdens de jongste crisis is gebeurd 'houdt men alweer geheim en alweer bederft dit de politiek. Na den val van Staal in 1907, bij de kabinets vorming van 1913, is alles gepubliceerd omtrent de onderhandelingen. Van dien goeden regel is thans afgeweken en het is weer geheimzinnigheid. Geheimzin nig is het nu ook met de verantwoorde lijkheid der ministers. Het verhaal gaat, dat er na de weigering door de Konin gin, ministers zijn geweest, die vroegen te mogen weggaan. De Koningin wei gerde en zij bleven. Hoe is het nu met hun verantwoordelijkheid gesteld Het was onnoodig geweest dat de kabinetskwestie is gesteld, want het kabinet zit er nog. Uitvoerig heeft advocaat Mendels ge pleit over art. 40. Hij beriep zich op art. 1401 Burg. Wetboek, het artikel van de onrechtmatige daad. De regeering be ging z.i. een onrechtmatige daad met eenzijdig de salarissen te verminderen. Men wachte af of met dit beroep succes is te behalen. Ten slotte moest de heer De Vos het ontgelden, wien hij smakeloosheid en hulde tot den heer Colijn verweet. In middels heeft het 'blad van de christ.- hist. partij „De Nederlander" den heer De Vos van Steenwijk afgestraft en dus moet hij het met zijn partijgenoo- ten maar uitvechten. De bourgoisie heeft niet veel belang meer bij het Par lement en dus wil zij dat wel opzij zetten, zoodat de democratie er het slachtoffer van wordt. Daartegen ver zette ook de heer De Veer zich nog. Minister 'Ruys was kort en beperkte zich zeer. Bewapening moeten wij houden willen wij ons niet tot speelbal laten maken. Nederland zal nooit al leen staan en altijd tusschen belligeren- ten komen, zoodat het moet meehelpen aan den strijd. Weer werd de oude stelling gepo neerd, dat in de oorlogsjaren ons leger den doorslag .gaf bij de overwegingen der belligerenten. Bewijs daarvoor blijft steeds ontbreken. In den chemischen oorlog zullen alle weermiddelen worden uitgevonden, denkt de minister. En dus maar weer op den ouden weg. Van een nationaal kabinet verwacht- INGEZONDEN MEPEDEELiNGEN. ij Vasthouden aan het beste is V) j.;'J eélpjèStlfi' HoMandsche karak- •«„t 'pterffekb hierdoor laat het zich verklaren, waarom de verstan dige Roóker-toch,.altijd maar zegt: Geef MI] «naar te de minister niet veel eensgezindheid, vooral in de praktijk, en dus was dit kabinet tot onvruchtbaarheid gedoemd. Omtrent de oplossing der crisis her haalde de minister hetgeen hij in de Tweede Kamer heeft gezegd. Er waren geen liefhebbers voor de functies en dus bleef het oude stel aan het bewind. Minister Colijn was eenigszins ver legen met de vele lof die hem was toe gezwaaid. Het had wat minder gekund, meende hij. Wijziging der forensenbelasfing en der pensioenen is in voorbereiding. Wijziging Nijverheids-onderwijswet. De minister van onderwijs deelt me de, maatregelen te overwegen tot ver eenvoudiging der nijverheidsonderwijs- examens en tot inkrimping van het aantal akten. Hieromtrent zal met de examen-commissie overleg worden gepleegd. Voor het instellen van een nieuwe commissie om over het nijverheidson derwijs te adviseeren, ziet de minister geen aanleiding. Wat de salarisen be treft, herinnert de minister er aan, dat deze in 1923 reeds vrij belangrijk zijn verlaagd. Dit vraagstuk komt trouwens als onderdeel van de algemeene her ziening der salarisregelingen eerlang opnieuw aan de orde. Bij de artikelen betoogt de minister, dat het zeer verkeerd zou zijn voör de bijzondere scholen den eisch van goed keuring der voordrachten door den minister prijs te geven, ook omdat het departement hierin een goed middel heeft om te waken tegen onnoodige personeelsuitbreiding. De nieuwe directeur van den postchèque- en girodienst. Tot directeur van den postchèque- en girodienst zal, naar de „N. R. Ct." verneemt, worden benoemd de heer J. Lazonder, thans directeur van het postkantoor te Rotterdam. De heer La- zonder zal Maandag 5 Mei zijn nieuwen werkkring aanvaarden. Dezer dagen is het Koninklijk besluit van zijn benoe ming te wachten. De heer Lazonder, die sinds het na jaar van 1921 in laatstgenoemde func tie weruzaam is, was voorheen inspec teur vaij den algemeenen dienst bij het hoofdbestuur der posterijen te 's-Gra- venhage. Hij is een tijdlang voorzitter geweest van de commissie van beroep voor ambtenaarszaken bij de posterijen. Thans maakt hij deel uit van de com missie tot reorganisatie van het post en telegraafbedrijf. Arbeidstijd in de bouwvakken. In verband met de belangen van de volkshuisvesting en de omstandigheid, dat ten gevolge van de langdurige vorstperiode in den afgeloopen winter vele bouwwerken geruimen tijd hebben stilgelegen, heeft de minister van ar beid aan hoofden of bestuurders van ondernemingen tot het uitvoeren van bouwwerken in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun ondernemin gen gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 .October door arbeiders van 16 jaar en ouder, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht op in aanbouw zijnde bouwwerken, bij grond- of graafwer ken, dienende tot voorbereiding van dien bouw, en op in 'herstelling of in sloopin'g zijnde bouwwerken, onder voorwaarde lo. dat bedoelde arbeiders niet lan ger dan 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten 2o. dat de arbeid van bedoelde ar beiders op de eerste vijf werkdagen der week niet aanvangt vóór 6 uur voorm. en niet eindigt na 7 uur namid., met dien verstande, dat tusschen begin en einde van den werktijd geen langere tijdsruimte dan een van twaalf uren ge legen mag zijn 3o. dat de arbeid van bedoelde ar beiders op Zaterdag niet aanvangt vóór 7 uur voorm. De Rotterdamsche Lloyd. In het jaarverslag van den Rotter- damschen Lloyd wordt medegedeeld dat ook het afgeloopen boekjaar de moeilijke tijden die de scheepvaart doormaakt, werden ondervonden, op de hoofdlijn HollandJava nog geaccen tueerd door de Ruhrbezetting en de economische verhoudingen in het ach terland, waarmede uitgaand vervoer over Rotterdam wel in het bijzonder had te 'lijden. De verschillende vaste lijndiensten werden geregeld volgehou den doch daarnaast moesten verschei dene der groote vrachtschepen voor eenvi groot gedeelte van het jaar worden opS gelegd bij gebrek aan passend emplottj: en ter vermijding van ernstige finan- cieele teleurstellingen. Eerst tegen het einde van het boek jaar trad een verbetering in en kon aari eeni-ge opgelegde schjcpën emplooi worden verschaft in verschillende rich tingen. Dgarmectó'hverd de schadepost aan 'het opleggen der schepen verbon den, verminderd. Deze vooruitgang kwam echter niet meer in dit boekjaar tot uitdrukking, In verband met het ten einden loopen van hét mai'lcontract werd de route ge leid langs de Oostkust van Sumatra via Sabang en Beiawan. Vooral voor deze laatste plaats is- deze regeling een groote aanwinst. Verder vermeldt het verslag dat de snelvraehtdienst gezamenlijk met de Nederland ingesteld 'na verlegging van de mailroute door den handel op prijs wordt gesteld en Padang ten goede komt. Voorts dat een nieuw mailcon tract tot stand 'kwam op de basis van de internationale conventie van Madrid. Van de lijndiensten der Vereenigde Nederlandsche wordt gezegd dat deze zich ten voüe handhaven. Hoewel de financieele resultaten onder de alge meene depressie onbevredigend zijn wordt toch gestadige vooruitgang ge zien. In het proces tegen assuradeuren in zake de molestverzekering op de stoomschepen „Bandoeng" en „Jaca- tra", in 1917 getorpedeerd, is thans in hoogste instantie ten1 gunste der maat schappij uitspraak gedaan. 'De exploitatierekening geeft een voordeelig saldo aan van ƒ2.007.616. Er blijft een saldo van ƒ617.323 waar uit een dividend van 3 pet. kan worden betaald. VLISSINGEN, 1 MEI. Een Oranjeavond. Door de Geref. Jeugdorganisatie al hier was ter gelegenheid van den 15en jaardag van iH. K. H. Prinses Juliana in de Nieuwe Middelkerk alhier een Oranjeavond georganiseerd. Reeds voor het aanvangsuur vulde een talrijke menigte het kerkgebouw, zoodat bij den aanvang de kerk als het ware geheel was gevuld. Een stemmige versiering van Oranjedoek en vlaggen was aan gebracht, terwijl verschillende planten en palmen het geheel der versiering voltooiden. Te ruim acht ure werd deze bijeen komst geopend met de uitvoering van 2 coupletten van het „Wien Neerland's Bloed", waarna ds. P. C. van der Vliet voorging in gebed en samen gezongen werd Psalm 150 vers 1 en 2. Hierna sprak ds. Van der Vliet een kort ope ningswoord, waarin hij allen een harte lijk welkom toeriep. Verder zette hij uiteen waarom dit samenzijn was be legd. Spreker bracht ook dank aan al len die zich hadden bereid verklaard hun medewerking te verleenen. Spreker betuigde er zijn leedwezen over dat de burgemeester niet kon tegenwoordig zijn. Hij noemde het echter een voor recht dat de moeder van den burge meester hier aanwezig was en heette deze dan ook in het bijzonder welkom. Ten slotte werd dank gebracht aan de firma Witte die voor de plantenver- siering had zorg gedragen en ver klaarde ds. Van der Vliet deze bijeen komst voor geopend. Hierna werd overgegaan tot het af werken van het eerste gedeelte van het lijk gevarieerde programma en werd eerst ten gehoore gebracht een fantasie over het oude Wilhelmus en Een vaste Burg, voor orgel, van Pomper. De heer Landsman, die voor dezen avond het orgel bespeelde, kweet zich op kundige wijze van zijn taak en bracht genoemde fantasie op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore. De twee volgende num mers Aria voor viool en orgel en Ergeburg voor fluit en orgel werden mede op uitstekende wijze uitgevoerd. Als viool-soliste had mevrouw Van der Eijckde Munck haar welwillende medewerking verleend, terwijl het fluitspel werd uitgevoerd door den heer P. C. Nonnekes. Beiden Solisten volde den zeer goed. Nadat door mej. E. Krauss uit Dort mund twee sopraansolo's „Alles ist in Gottes Segen" en „Freu dich sehr, o meine Seele" ten gehoore waren ge bracht, was het woord aan ds. Van der Vliet tot het houden van een feestrede, met onderwerp „Deze drie". Spreker vraagt over welke van deze drie zullen wij spreken, daar zij een eenheid vormen, en gaat dan in breede trekken de historie van ons land na. Toen op den morgen nu 15 jaar geleden de kanonnen bulderden en de klokken luidden, was er vreugde in ons land, toen waren allen verblijd en juichte Neerlój,nas, volk. Na dien blijden morgen zijn er echter ook donkere tijden geko men, welke tijden spreker teekende als _,een donkere bladzijde in de historie van 'Nederland. Ook werd stilgestaan bij het tijijperk der Fransche revolutie, uit weik'en tijd ook het een en ander werd h'aar voren gebracht,' Doch ook toen was' het Göïfe4r.ouw,'die Nederland behoedde. Alsnu werden door de aanwezigen twee coupletten gezongen,., van het ..Wilt'hedbn nu treden", waarna ds.Van der Vliet zijn rede vervolgde. Vervolgens wees spreker op de hechtheid van het drievoudig verbond God, Nederland en Oranje. De historie van Nederland is geen verbeelding. Misschien kan geen land bogen op zoo'n schoone historie als de onze. Zij is vol met bijzondere leidingen Gods. De geschiedenis van Nederland is samengeweven met Oranje. 'Het doet spreker pijn, dat in deze dagen een geslacht opgroeit dat Onze schoone historie niet meer kent. Arme kinderen en arm volk, wier leiders mis leiders blijken te zijn. Toch mogen wij dankbaar terugzien op momenten als in November 1918. toen de vergissing van Troelstra aan het licht bracht, hoe groot de liefde voor ons Vorstenhuis in ons volk nog is. De trouw Gods, de historie van Nederland en het hart der Oranje's. zij vormen een drievoudig snoer. De Oranje's zijn altijd trouwe vorsten ■gewë'ést, die góed en bloed steeds veil hebben gehad voor Neerlands volk. Spreker belicht de figuren van Julia na v'aiï Stolberg en Willem van Nassau, wiens groote zoon Willem de Zwijger in de raadszalen der machtigen het eerst de vraag om gewetensvrijheid deed hooren, terwijl hij zelf als slacht offer door moordenaarshanden viel. tot in zijn sterven zijn arme volk gedenken de. Zijn broeders, die in den Spaan- schen krijg het leven verloren. Maurits, de groote krijgsheld, koning-stadhou der Willem III, die streed voor de godsdienstvrijheid van Europa. Wij hebben ook nu in ons Vorsten huis edele nazaten van dien ouden, -kloeken stam en spreker vindt het schande, dat heden zoo weinig gevlagd is bij den jaardag van onze Prinses, en dat in een stad als Vlissingen. Met de bede dat het drievoudig snoer door Gods gunst nog tot in lengte van dagen bestendigd moge blijven, be sloot ds. Van der Vliet zijn boeiende, met groote aandacht aangehoorde rede. Na deze feestrede volgde nog het „ft&nis Anggjicus"/ »Moorg,orgel, „J,ar.- gtietto" voor vltfol em-orgel, ,„ySéft)iim- m'erlied" voor fluit en orgéi en ;;Wii- helmus-Fantasie" voot orgel, waarna ds. Van der Vliet voorging in dank zegging. Met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze feestelijke bijeenkomst beëindigd. Ongetwijfeld mag deze avond er een van kunstgenot genoemd worden en als een waardige herdenking van den 15en jaardag van Prinses Juliana beschouwd. Concert Gemengde Zangvereeniging. In 'de volgende week staat Vlissingen een avond van kunstgenot op muzikaal gebied te wachten. Voor 'het 2e concert dit seizoen (heeft de Gemengde Zang vereeniging alhier, directeur de heer Hans Cleuver uit 's-Gravenhage, de keuze laten vallen op het Oratorium „Josua" van G. F. Handel, behande lend de geschiedenis uit het bijbelboek Jozua het doortrekken van de Jor- daan door (het Joodsche volk, de in tocht in tiet Beloofde Land, de val van Jericho enz. Dit.werk zal met orkest en pianobegeleiding worden uitgevoerd. Een viertal solisten zal daarbij -mede werken. Alleen reed-s de namen van mej. Jo

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1