P DINSDAG 29 APRIL, M|55BLANCHE I 62e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON VROUWENLIST Stads- en Provincienieuws Het Adres voor B. J. MEIJER, Walste. 31 -s—No lOi 1924» VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheels rijk ƒ2.50. Weck-abon- nsmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Collecteeren door kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden waarin wordt medege deeld, dat door de Tucht-Unie in 1923 een rapport is uitgebracht over het coi- iecteeren en venten door kinderen,waar in gewezen wordt op de ernstige zede lijke gevaren waaraan kinderen daarbij bloot staan. Op verzoek van de Tucht- Unie vestigt de minister de aandacht der gemeetebesturen op dat rapport en noodigt hij die besturen uit ten aanzien van de straatcollecte door kinderen,zoo wel in het belang van het kind als van 't publiek, maatregelen te treffen om de gevaren en misbruiken die zich daarbij kunnen voordoen, te voorkomen of tot een minimum terug te brengen, door onder meer als regel alle collecten, waarbij geen voldoende controle op de ontvangsten mogelijk is. ontoelaatbaar te achten. Het autobus-verkeer. Het vraagstuk van het autobusver- keer wacht nog steeds op een oplos sing. Daar evenwel de chaotische toe stand betreffende de exploitatie der autobusdiensten steeds grooter wordt en inu ook de Staatscommissie voor het vervoer (de commissie-Patijn) dit vraagstuk als eerste punt ter behande ling op de agenda heeft geplaatst, heeft de Nederlandsche Vereeniging voor ilo- kaalspoor- en tramwegen een commis sie samengesteld, waarvan deel uitma ken Ir. A. J. Kuyper, directeur van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, Ir. D. H. Stigter, administrateur der Vereenigimg, j'hr. Ir. J. RoëH, dir. van de Westlandsche Stoomtramweg Mij. en G. J. van Wieringhen Borski, dir. van de Zuider Stoomtram Mij., die het vraagstuk nader onder het oog hebben gezien en die het resultaat van hun be sprekingen hebben vastgelegd in een nota, waarin de voorstellen tot oplos sing van het autobusvraagstuk zijn aangegeven en idie gericht is tot den minister van Waterstaat en de commis sie-Patijn en waarvan eveneens een afschrift is gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. in een persconferentie te Amsterdam INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bedenk dat er een geldende reden moet zijn, die den Roo- ker steeds weer drijft tot de woorden Geef MI] maar Naar hef Engelsch. 5) De Engelschman besloot dien middag den Amerikaan om te koopen om hem te laten rijden. Zij konden makkelijk een voorwendsel vinden. Harter had houde gevat. Maar het toeval wilde, dat Roger Sands, terwijl hij op zijn auto wachtte, het gebeurde in een tweede editie van een avondblad las. Het zien van Beverley's naam met groote letters gaf hem een grooten schok. Hij voelde zich plotseling be wast dat in hem altijd een angst had geleefd den naam van zijn vrouw in de courant te zullen vinden. Zijn eerste gevoel bij het verder lezen was een gevoel van verlichting. Dat was niets Een reporter had van het geval een heel romantisch verhaal gemaakt en de redactie had Roger Sands' naam van Belang genoeg gevonden om er bijna een heele kolom aan te wijden. Opper vlakkig bezien was het een hulde aan Mrs. Sands' goedhartigheid maar toen oger's eerste vleug van dankbaarheid voorbij was, begon hij ook den onaan- genamen kant der zaak te zien. ni„ reP°Her had verscheiden em- p oye s van Moreton en Payntor. geïn- m»yie en gehoord, dat het jonge hi!iriV00r wie mrs- Roger Sands zoo 'wrtelijk geweest was, hielp in het res- ant voor het vrouwelijk personeel. heeft Ir. D. H. Stigter een nadere uit eenzetting gegeven van 'deze nota, waarin verklaard werd dat de alge- meene maatschappelijke omstandighe den voor de ontwikkeling van het nieu we verkeersmiddel gunstig zijn ge weest. De ongebreidelde vrijheid waarin de autobussen zich tot nu toe verheugen, heeft hun bedrijf een (karakter doen aannemen, waardoor het algemeen be lang op meer dan één punt in niet ge ringe mate wordt bedreigd. 'De veiligheid van de passagiers, alsook die van den weg in het alge meen, loopt ernstig 'gevaar. Behalve het vraagstuk der persoonlijke en zakelijke veiligheid maakt bij tal van openbare lichamen van 'bestuur de kwestie van het wegonderhoud een onderwerp van ernstige zorg uit. Er is echter nog een andere factor, die onafwijsbaar om een spoedige regeling vraagt. Een ongebreidelde ontwikkeling van het autobusverkeer bedreigt het be staan der tramwegen, die tot nu toe in hoofdzaak het locale vervoer verzorg den, zóó, dat met mogelijkheid van op heffing van vele dier tramwegen reke ning moet worden gehoude. Hiermede •staat een algemeen verkeersbelang op het spel. Het massale personenverkeer en niet minder het goederenverkeer der intercommunale trams, kunnen door de zich vrij ontwikkelende autobusonder- nemingen nooit zoo goed, zoo veilig en zoo blijvend verzekerd worden, als door de tramwegondernemingen. De autobussen kunnen slechts concurree- ren, doordat zij afgezien van het feit, dat zij vrij zijn gebleven van tal van knellende en kostbare banden, die de tramwegen omvat houden en dat zij niet bijdragen aan de kosten voor den aanleg en onderhoud van wegen en kunstwerken in staat zijn hun rit ten te beperken tot de uren van het meer drukke verkeer en hun routes tot die, welke ruimschoots winstgevend zijn. Het moet dan ook buitengesloten ge acht worden, dat wanneer de tramwe gen genoodzaakt mochten worden de exploitatie te staken, hun taak geheel door autobussen en vrachtauto's over genomen zou 'kunnen worden, zelfs te gen een aanmerkelijk hoogeren ver- voerprijs. Waarom een wettelijke regeling Er zijn dus drie overwegende redenen om ten spoedigste tot een wettelijke regeling te komen, en wel le. de noodzakelijkheid om het ge vaar voor personen en zaken langs en op den weg te verminderen 2e. de wenschelijkheid om aan de steeds stijgende kosten voor wegenon- derhoud een grens te stellen 3e. de noodzakelijkheid om te voor komen, dat de bestaande verkeerson- ondernemingen, de spoor- en tramwe gen, door een met ongelijke wapenen gevoerde concurrentie tot opheffing van hun bedrijf gedwongen worden, waar door het massale personen- en het goe derenvervoer onverzorgd zouden ach terblijven en groote kapitalen van staat, provincies, gemeenten e.a. vernie tigd zouden worden tot schade van het algemeen belang. De nota wijst verder op de verhou ding tusschen den staat en de intercom munale tramwegen, welke voor elke on derneming is vastgelegd in een rijks- doncessie of in vergunningen, verleend door lagere besturen en acht het niet billijk om, nu de autobus als nieuw ver keersmiddel zijn intrede heeft gedaan Enkelen daarvan hadden haar van klei ne diefstallen verdacht. Zij hadden haar nagegaan en midden in een scène, die op een beschuldiging gevolgd was, had het jonge meisje zich uit een raam op de vierde verdieping geworpen. Het was een Iersch meisje, kort geleden in Amerika gekomen. Zij heette Clo Riley en was bijna zeven maanden bij More- tpn en Payntor in dienst geweest.Vrien- dinnen had zij niet en men beschouwde haar over het algemeen als een „myste rieus" persoontje. Mrs. Roger Sands had een interview geweigerd maar de reporter was van een dienstbode te weten gekomen, dat de patiënte, wanneer zij „een lieve bloedverwante van mrs. Sands" was niet liefderijker verpleegd zou kunnen worden. De grootste en- mooiste logeer kamer was inderhaast in orde gebracht, een verpleegster ontboden en een be roemde chirurg in consult geroepen. Na die bijzonderheden kwam dan nog een beschrijving van mrs. Sands door een „ooggetuige" van het „sensationeel too- neel", dat in de straat opgevoerd was. Het verhaal maakte een onaangena- men indruk op Roger. Hij zag er iets achter. Hij wist dingen omtrent Bever ley, welke, naar hij vertrouwde, maar weinig anderen wisten, en zag dus de zaak in een ander licht. Roger's huwelijksexperiment was een succes. Hij was blij, dat hij het meisje genomen had zooals zij was. Een „fi guur uitgesneden uit den achtergrond van een ongezien schilderij", zooals zij het genoemd had, te bezitten was beter en onder de hieruit voortgekomen ge wijzigde omstandigheden de door de tramwegen te goeder trouw gesloten overeenkomsten thans ongewijzigd te handhaven. Er zijn twee middelen om aan de door het onbeperkte autobus- verkeer geschapen onbillijkheid tege moet te komen. Het eerste is den tramwegen de con cessie ter beschikking te stellen, dus hun het recht te geven het bedrijf op te heffen, als zij dat noodig oordeelen. Het algemeen verkeersbelang maakt deze oplossing echter onaanvaardbaar. De badplaats Scheveningen en het sluitingsuur. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft met 21 tegen 18 stemmen verwor pen een voorstel om het sluitingsuur voor winkels te Scheveningen geduren de het badseizoen te bepalen op 11 uur des avonds. VLISSINGEN, 29 APRIL. Jaarvergadering „het Groene Kruis". De algemeene vergadering der veree- niging „het Groene Kruis" werd giste renavond ten raadhuize gehouden en was wederom niet druk bezocht. Nadat de voorzitter, de heer C. A. van Woelderen met enkele woorden de aan wezigen had welkom geheeten, kreeg de secretaris, de heer P. Landsman, het woord tot het lezen van de notulen der vorige vergadering. Voor de keurige redactie, waarop niemand der aanwezi gen eenige aanmerking maakte, mocht hij den dank van den voorziter in ont vangst nemen. Door den secretaris, den heer P. Landsman, werd het volgende jaarver slag uitgebracht Het ledental, dat 1 Januari 1917 be droeg, was op 31 December aange groeid tot 2050. Een aanwas dus van 133. Letten we op de prachtige resul taten, ook voor onze vereeniging, ver kregen door de eind Januari en begin Februari van 1923 alhier door de veree niging „Het Roode Kruis" gehouden tentoonstelling op het gebied der volks- hygiëne, welke terttoonstelling zoo in alle opzichten geslaagd mag heeten en gedurende welke niet minder dan 145 nieuwe leden voor onze vereeniging konden worden ingeschreven, dan valt er eenige teruggang te constateeren ge durende den verderen loop van het jaar. die voor het meerendeel moet worden toegeschreven aan vertrek en overlijden. De wijkverpleging werd door zuster A. Algra het geheele jaar door met trouw en groote toewijding verricht. Het aantal door haar gebrachte bezoe ken, waarbij steeds hulp werd verleend bedraagt niet minder dan 4625. Eer! woord van dank voor haar liefdevollen arbeid vinde hier een plaats. Verplegingsmiddelen werden 3307 maal in bruikleen uitgegeven. De rijwielbrancard werd voor binnen de gemeente 30 maai en naar buiten 5 •maal gebruikt. Den magazijnmeester en diens vrouw komt eveneens een woord van dank toe voor hun goede zorgen, vooral ook daarin betoond, dat zij de in bruikleen verstrekte artikelen, die lang niet altijd in even goeden staat terugkomen, zin delijk en degelijk onderhouden. Bij toeneming blijft ons gunstig gele gen magazijn met zijn steeds vermeer derend aantal hulpmiddelen in een drin gende behoefte voorzien. dan een figuur van zulk een schoon heid voor eeuwig verloren te hebben. Hij geloofde, dat Beverley even goed was als zij lief was, maar met haar voorspelling had zij gelijk gehad het was soms afschuwelijk haar afgetee- kend te zien tegen de duisternis. Het geval had plaats gegrepen buiten Moreton en Payntor's warenhuis. Be verley was er in den laatsten tijd meer malen geweest. Misschien kon zij een bepaalde reden gehad hebben om juist dien winkel te kiezen. Immers zelfs Ro ger kwam het ongelooflijk voor. dat haar impulsiviteit haar ertoe gebracht kon hebben dat voor een vreemdelinge te doen. En bovendien, waarom had zij niet getelefoneerd Het leek wel alsof zij haar plan uitgevoerd wilde hebben vóór hij zich ertegen verzetten kon. In die stemming ging hij naar zijn auto. Tot zijn verbazing zag hij Robbins maar dat vond hij niet onaangenaam, omdat Robbins in die zaak van 's och tends betrokken was. „Wat heb ik daar toch in de „Eve ning Star" gelezen vroeg hij. Dat was een meevallertje voor Rob bins. Hij begon zich te verontschuldigen voor de schade die aan den auto was toegebracht. „Met was op speciaal be vel van mylady, sir, en ik had geen keuze maar ik geloof zeker dat zij, wanneer zij geweten had wat een scha de bloed zou aanrichten, mij een taxi zou hebben laten halen." „Een nieuwe bekleeding is makkelijk aan te brengen", zeide Roger uit de hoogte, maar hij was voor het eerst van In het bestuur kwam in 1923 geen verandering. De met ingang van 1 Juli 1922 in werking getreden heffing van een tege moetkoming voor genoten verpleging volgens een in de algemeene vergade ring van 20 Juni van dat jaar vastge steld tarief, heeft, nu zij voor het eerst een vol jaar is toegepast, niet die resul taten bereikt, welke het bestuur er zich van had voorgesteld. De meeste ver pleegden slaan zich in een te lage klas se aan en maken in zekeren zin mis bruik van de hun gelaten vrijheid om zelf het tarief te bepalen. Geschiedde de vrijwillige indeeling overeenkomstig den stand en het inkomen der ver pleegden, dan zouden de resultaten ze ker veel gunstiger zijn geweest en zou de aanstelling van een tweede wijkver pleegster mogelijk zijn geworden.in zijn Octobervergadering is het bestuur dan ook begonnen met maatregelen te over wegen en plannen te beramen om deze tariefheffing beter tot haar recht te doen komen, welken arbeid het in 1924 hoopt voort te zetten en te voleinden. Blijkt zulks noodig, dan zullen aan de alge meene vergadering hieromtrent nieuwe voorstellen worden gedaan. Doch ook al blijven de teleurstellingen niet heele- maal uit, toch mag het bestuur met voldoening op den door onze vereeni ging in het afgeloopen jaar verrichten arbeid terugzien. Bij voortduring blijkt toch ook groote waardeering van het werk, dat „het Groene Kruis" te dezer stede verricht en met goeden moed mogen we dan ook den arbeid in het belang onzer lijdende stadgenooten voortzetten. Worde die arbeid maar steeds meer gesteund en gedragen door de toetreding tot en de liefdevolle toe wijding aan onze vereeniging, ook het jaar 1924, en blijven wij de helpende hand uitstrekken tot de velen, die in leed en in lijden zijn. Nadat ook dit was goedgekeurd, kreeg de penningmeester de gelegenheid rekening en verantwoording te doen van zijn beheer over 1923. Deze ver antwoording sloot in ontvangsten en uitgaven met 5705.21, terwijl er op 1 Januari 1924 een batig saldo was van 1447.71, dat, in vergelijking met 1 Ja nuari 1923 een vermeerdering is van ruim 800. De commissie, welke deze rekening en verantwoording heeft nagezien en die bestond uit de heeren Hemmekam, Meijer en Kole, adviseerde met groote dankbaarheid tot het dechargeeren van den penningmeester. Alleen meende zij 'er de opmerking aan toe te moeten voegen, dat haar de uitgaven voor ijs percentsgewijze zooveel hooger voor kwamen dan de ontvangsten. De heer Postma geeft inlichtingen en wijt het ter sprake gebrachte aan de bewaar plaats van het ijs, die niet meer geheel in orde is. De voorziter verklaart, dat het bestuur er nota van zal nemen. De bestuursverkiezing heeft tot resul taat, dat de penningmeester bij accla matie herkozen wordt. Daarna richt de heer Van Woelderen zich tot den secre taris, die, van 1913 dit ambt bekleed hebbende, deze functie neer wenscht te leggen. Hij dankt hem in hartelijke be woordingen voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan, met welke woorden de vergadering door applaus instemt. De scheidende functionaris dankt den voorzitter voor zijn hartelijke woorden en de vergadering voor haar instemming daarmee. De bestuurscandidaat, de heer M. M. Franke, wordt bij acclamatie gekozen. Daar bij de rondvraag niemand der aanwezigen het woord verlangt, sluit zijn leven boos op Beverley. Van alle vrouwen was zij de eenige. die zich tweemaal bedenken moest vóór zij iets deed, waardoor zij in opspraak kon ko men maar zij bedacht zich nooit twee maal. Onder het naar huis rijden begon twijfel in hem op te komen. Tehuis was Beverley in de kamer, die tot een ziekenvertrek ingericht was. De verpleegster had haar geroepen om haar te zeggen, dat de „patiënte" weer tot bewustzijn gekomen was en nu begon te vragen. „Ik zag, dat het haar hinderen zou om met een kluitje in het riet gestuurd te worden", ging zuster Lake voort, „en daarom heb ik haar een paar dingen verteld. Zij herinnerde zich. dat zij uit een raam gesprongen was, en den val, en het wakker worden, toen zij op de straat lag. Zij zeide, dat zij gedroomd had. dat een engel tegen haar sprak. Toen zij hoorde wat u gedaan had, wil de zij met alle geweld, dat ik u zou halen." „Ik zal dadelijk gaan riep Bever ley uit. „Maar u mag niet langer dan een paar minuten blijven I" De kamer kwam haar zoo vreemd voor. Op aanwijzing van den dokter en later van de verpleegster hadden de dienstboden vlug en stil de veranderin gen aangebracht voor het meisje weer tot bewustzijn kwam. De gordijnen waren neergelaten, de kleedjes van den parketvloer genomen. De meeste meu belen waren weggezet en op een glazen tafel stond een aantal flesschen. Het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, Arbeidscontract Auto Bagage Bedrijfs Beroovings Borgtocht Brand Casco Crediet Diensiboden Expeditie Geldbelegging Glas Hagel en Regen Honden Huurschade Hypotheek Inbraak invaliditeit Leven Luchtvaart fólachineschade Molest Onderhoudskosten Ongelukken Paarden en Vee Proceskosien Rijwiel Rivier. Stormschade Scheepsbemanning Spaar Treptiek Waarde Wet. Aansprakelijkheid Zeeschade Ziekte en alle andere VERZEKERINGEN is ASSURANTIEKANTOOR Concurreerende Premiën. Absolute zekerheid. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de. maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan eert dosis Foster's Maagipillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 10 de voorzitter met dank voor de op komst de vergadering. ■Het bestuur bleef nog eenigen tijd in beraadslaging bijeen. Opleiding voor bewaarschoolonder wijzeres. Onder verwijzing naar achterstaande- advertentie, betreffende de oprichting van een cursus ter opleiding van be waarschoolonderwijzeressen, willen wij het gaarne uitspreken, dat we de poging om een gelegenheid open te stellen, waar meisjes theoretisch en practisch gevormd kunnen worden tot onderwij- res eener bewaarschool, van heeler har te toejuichen. Er ligt voor meisjes een mooie toe komst op dezen weg. De tijd is gekomen, dat zelfs de een- voudigsten inzien, hoe noodzakelijk hef is. hun kinderen in staat te stellen om óók een behoorlijke plaats aan den levensdisch te verwerven. bed was tegenover de deur gezet en toen mrs. Sands zacht binnenkwam, keken een paar oogen haar aan. Bever ley's hart sprong op. toen haar oogen die ontmoetten. Zij had niet geweten hoe groot en donker zij waren of dat zij mooi waren. De verpleegster bracht mrs. Sands bij het bed en gaf haar orders vóór het meisje spreken kon. „U mag geen van beiden veel spre ken", beval zij. „Mrs. Sands is hier ge komen om u te laten zien, dat zij be staat, en u mag haar bedanken als u wil, maar zij mag niet lang blijven." „Zuster Lake heeft gelijk", zeide Beverley. „U moet u niet opwinden. U moet zien weer beter te worden en dit is uw tehuis." „Ik ben niet opgewonden", antwoord de het meisje fluisterend. „Maar ik moest u spreken en u één ding zeggen. Ik wilde niet langer leven omdat... ik ongelukkig was en iedereen mij haatte maar toch vond ik het een vreeselijk denkbeeld om te sterven. hebt mij gered. Thans wil ik leven, al was het alleen maar om u te laten zien wat dankbaarheid zijn kan. Ik vermoed, dat u vreeselijk rijk bent. Ik ben nog armer dan een kerkrat. Je zoudt zoo zeggen, dat ik niets zou kunnen doen voor iemand als u. Maar wie weet Een muis heeft ook wel eens een leeuw ge holpen. Zij knaagde een gat in een net. Ik heb een gevoel alsof de tijd moet komen, dat ik ook zoo iets doen kan, al was het maar, omdat ik het zoo graag zou willen. Dat is alles". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1