IVO too :62e Jaargang; 1924 M4ANDAQ 28 APRIL* Brieven uit de Hofstad FEUILLETON VROUWENLIST BINNENLAND VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Vo?>r Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weck-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent 7° aekomst-muzlek. Het genoegelijke ouderwetsche stoonrtrammetje, dat van het station der staatsspoor naar Scheveningen pufte en jarenlang voor de 'kapitale som van, vijf centen je een staan- of hangplaats dood want de zitplaat sen behoorden alleen aan degenen die een tram later gaan dan waarvoor zij kwamen het gemoedelijke trammetje is ter ziele. IDe fraaie motorwagens hebben het vervangen. En de Staats spoor is een. attractie kwijt, want de nieuwe tram vergeet dit station geheel, omdat zij zich op de baan Voorburg: Voorschoten voortzet naar Leiden. Het was velen zelfs in Den Haag ion bekend, dat er ook ,nog een stoomtram van Den Haag naar Leiden kroop. Al leen de voordorp-bewoners, die in Voorburg trachtten zich een landelijke milieu te scheppen en daarbij te blijven profiteeren van de groote stad, kenden het lorrige trammetje. Het .belooft nu een vermaardheid te worden, want iedereen moet natuurlijk eenmaal een rit meemaken. Grootsch lijkt het, dat men van Scheveningen in één stuk kan doortrammen naar Katwijk en Noord- wijk, zij het dan met een omweg van belang. Leiden is dus electrisch met Den Haag en Scheveningen verbonden. Voor de Leidenaars lijkt dat heel wat. Straks, over eenige weken misschien, rijdt ook de tram naar Wassenaar door tot Lei den. Zonderling dat plotseling zooveel liefde voor Leiden aan den dag wordt gelegd. Als we Leidenaars waren, zou den wij die liefde verdacht vinden, want een .groote stad, die een dergelijke liefde gaat toonen voor zijn naaste buren, heeft wel andere snoode bedoe lingen. Reeds nu wonen zeer vele stu denten van Leiden in Den Haag. Het voordeel dat zij daarin zien, is te be grijpen. Er is meer .sorteering im gemeu bileerde kamers, er is .meer afwisseling en ontspanning en vooral de Zondagen zijn er te genieten. De studenten aan de Indische afdeeling in Leiden hebben in Den Haag 'hun home, waar velen ook wonen. De studenten, die van Zaterdag tot Maandag naar 'het ouderlijk huis plegen te gaan, zuilgn het best in Lei den kunnen uithouden, maar zij die niet in die .gelukkige omstandigheden ver- keeren, weten hoe oneindig vervelend de Zondagen en de vacanties zijn in Leiden. Het is dus te begrijpen, dat ■men er over denkt in Den Haag te gaan wonen. De verbinding per tram is zeer kort en spoedig zullen op de groote spoorbaan ook electrische trams ..rijden. Naar het Engelsch. Roger ging iederen ochtend naar het bureau van het advocatenkantoor,waar van hij het hoofd was. Beverley had met hem ontbeten in een' soort super peignoir, die volgens 'Roger een opaal was, gezien door de mist van een zons opgang. Toen haar kamenier haar japon dichthaakte, zong zij van geluk. Zij wilde, dat zij het zich waardig toonen kon door iemand anders gelukkig te maken. Roger telde in dat opzicht niet mede. Neen, je moest iets doen voor iemand, van wie je niet hield. ..De eerste, die ik vandaag ontmoet, d'e hulp noodig heeft, kan op mij reke nen", zeide zij tot zichzelf. „Ik zal iets groots doen... iets als het offeren op een altaar." Zij ging uit in Roger's laatste-cadeau, een limousine, die zoo zacht en snel reed, dat zij als een wolkschaduw voortsnelde. Van buiten was de „wa gen' blauw van binnen had hij de hte tinten van een roodborstjesei. Beverley beval den chauffeur naar ™reton en Payntor te rijden en de nrukke wegen te vermijden, omdat zij naast had. Om dat te doen, reed hij aar het warenhuis door een zijstraat, J™nn de '"gang voor de employé's was een betrekkelijk kalme Fr m m.aar d'en dag was het er vol. eeUaSt iets gebeurd zijn, en pas kort arreir waat er kwam juist een politie- voorbij. De chauffeur wilde vlug Men is reeds lang bezig daarvoor de installatie gereed te maken. Met drie lijnen is dus straks Leiden aan Den Haag gekoppeld. Zullen de Leidsche dames gaan win-kelen in de ■residentie, zal men er de theaters gaan bezoeken iDe trams zullen wel op den afloop wachten als er genoegzame deelneming blijkt te zijn. Delft krijgt 'Spoedig ook zijn electri sche verbinding met Den Haag ook voor de oude P'ruisenstad ibeteekent dat misschien meer a- dan voordeel, want hoe het zij de Hagenaars zullen niet ■naar 'Delft trekken, tenzij om aan de oudheden daar een bezoek te brengen, maar het is te vreezen, dat de Delvena- ren wet .naar de residentie zullen tijgen èn voor hun voordeel èn voor hun ge noegen. Het aantal Delftsche studenten dat in Den Haag woont is ongetwijfeld ook niet gering en dit is voor de uni versiteitssteden een leelijk ding. Trou wens voor Delft is de toekomst niet vriendelijk. De groote verkeersweg Den HaagRotterdam, die spoedig in de Tweede Kamer zal worden aangeno men, iaat Delft links liggen en het valt te verwachten d»t op den duur zich langs dezen weg een reeks villa's gaat vestigen, die allicht ook bewoners uit Delft zullen lokken. Delft heeft de groote fout begaan, dat het nimmer heeft getracht zich de gunst van het Westland te veroveren. Het had veel meer voor de hand ge legen, dat de Westlandsche tramver bindingen in Delft haar eindpunt had den dan in, Den Haag. De groote weke- lijksche veemarkt in Delft had een gereed aanknoopingspunt kunnen zijn voor de Westlandsche bevolking om Delft met haar bezoeken te begunsti gen,. Den Haag heeft ten slotte het Westland getrokken en zal dit blijven doen, vooral zoodra het mogelijk wordt electrische verbindingen tot .stand te brengen. De gansche hoek tusschen Rotterdam, Hoek van Holland en Den Haag is bezig zich op bizondere wijze te ontwikkelen. Ware de oorlog niet te onzaliger ure er tusschen gekomen, dan was misschien de ontwikkeling al veel verder geweest. Op den duur voor zien wij een directe verbinding tusschen Scheveningen en den. Hoek van Hol land, waardoor vooral 'het goederen verkeer zeer bevorderd zou kunnen worden. .Het Westland zal de groote groente tuin kuitmen zijn voor deze zeer dicht bevolkte streek, waarin een tweetal groote steden liggen, die met de om liggende plaatsen mede, meer dan een millioen zielen zullen tellen. De kust strook zal een lange rij badplaatsjes kunnen vormen, waar de week-end doorgebracht kan worden. Alleen zal het noodig zijn het gedeelte tusschen Den Haag en Hoek van Holland te ont trekken: aan de dorpstirannie der kleine autocraatjes in het dorpje Monster, dat tusschen de beide steden nog in ligt. Het is inderdaad' belangwekkend om dit ontwikkelingsproces te volgen. Rotterdam strekte zijn. armen uit tot den Hoek van Holland, Den Haag reikte reeds tot dicht daarbij, het plan voor een verbindingsweg Den Haag RijswijkiRotterdam is gereed en zoo ligt dan deze gansche hoek ingesloten tusschen de grijp-armen dier beide ste den. Een zeven of achttal gemeenten 'liggen nog a'ls zelfstandige agglome raten daariusschen. Hebben zij nog doorrijden om mr. Sands een mogelijk onaangenaam schouwspel te besparen, maar zij iiet hem stilhouden. De raam pjes van de limousine stonden open. Beverley hoorde de woorden „Arm kind" en „ambulance". Zij maakte het portier open en sprong uit den auto. Omdat zij mooi en mooi gekleed was, en een auto had, gingen de menschen voor haar op zij. Op het trottoir lag een jong meisje. Ook zag Beverley wat bloed en dat zou haar zeker misselijk gemaakt hebben, wanneer zij het gezichtje niet het meest tragische en aandoenlijkste gevonden had, dat zij ooit had gezien. Het was zoo spookachtig wit, zoo mager en toch zoo jong. „Wat is er Wat is er gebeurd vroeg zij aan degenen, die er het dichtst bij stonden. „Zij heeft zich uit een raam op de vierde verdieping geworpen", ant woordde een dikke vrouw. „Waar schijnlijk is iemand onhebbelijk tegen haar geweest." „Is zij dood vroeg Beverley. „Nog niet... ofschoon er wel niet veel meer heel aan haar zijn zal. Op weg naar het ziekenhuis zal zij wel sterven." Op dat oogenblik sloeg het meisje, als hoorde zij de verschrikkelijke woor den, haar oogen open. Het kwam Be verley voor alsof zij haar recht in de oogen keken. Plotseling herinnerde zij zich haar eigen besluit. Het was bijna een gelofte geweest. „De eerste, die ik vandaag ontmoet, die hulp noodig heeft, kan op mij rekenen." Hier was zoo iemand. Als er ooit een zelfstandige belangen Op den duur zeker niet meer en dus het is verre toekomstmuziek zullen alleen Dert Haag en Rotterdam overblijven Een net van electrische trams zal den driehoek doorkruisen én de verbindin gen brengen die onsmisbaar zijn, juist voor deze streek die op export is aan gewezen. Misschien lijkt het eenigszins over dreven dat wij deze ontwikkeling in de naaste toekomst verwachten, maar wie den 'gang van zaken van de laatste vijf en twintig jaar overziet, een verloop dat ongetwijfeld alle verwachtingen aan den aanvang van die kwart-eeuw heeft overtroffen, zal deze prognose van de ontwikkeling van dezen hoek des lands niet onwaarschijnlijk achten. Met de annexatie van Loosduinen is een begin gemaakt van de ontwikke ling Rijswijk en Voorburg zijn al aan de beurt gesteld, Rotterdam heeft Schiedam al in een hoek gedrukt en beslag 'gelegd op den mond van den Nieuwen Waterweg. Dit zijn teekenen die er voldoende op wijzen welken kant het in de naaste toekomst zal uitgaan en onweerstaanbaar moet uitgaan. De groote steden kunnen die kleinere op den duur niet naast zich hebben zonder er voortdurend overlast van te onder vinden. Gestadig en vreedzaam gaat dit proces voort, voetje voor voetje, maar onafwendbaar. EIBER. Tweede Kamer. In de Tweede Kamervergadering op Dinsdag den 6en Mei a.s, te één uur, komt, na trekking der afdeelingen, aan de orde de hervatting van de beraad slagingen over het wetsontwerp tot wettelijke regeling inzake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren en de voorziening met betrekking tot een overgangsbepaling der Lager Onder wijswet 1920. Salarisvermindering hoogere ambtenaren. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende de voorlbopige voorziening in de bezoldiging van de leden van de Algemeene Rekenkamer, Raad van Sta te en rechterlijke macht, wordt medege deeld, dat de regeering het gevaar, dat voor 'de meest verantwoordelijke func ties niet over de daarvoor noodzakelijke krachten zal kunnen worden beschikt, niet denkbeeldig acht. De concurrentie met het vrije bedrijf is een te duchten factor. Bij de definitieve herziening zal een en ander stellig niet uit het oog worden verloren. Met deze voorloopige herziening wordt echter op de definitie ve regeling in het geheel niet gepraeju- diceerd. Verhooging der tabaksbelasting. De ,Maasbode" zegt van zeer be trouwbare zijde te vernemen, dat er in regeeringskringen plannen bestaan, om de belasting op sigaretten te verhoogen van 15 op 40 en die op sigaren en tabak van 10 op 20 'Het ligt in de bedoeling, na de invoe ring van bovengenoemde verhoogde be lasting, den winkeliers nog gedurende drie maanden nadien gelegenheid te geven, hun voorraad te verkoopen. smeekbede gelegen had in menschen- oogen, dan was het in deze. Misschien was haar geest verdoofd, maar haar ziel was nog wakker. Zij riep fot Be verley's ziel en die roep moest worden beantwoord, anders zou zij haar gelofte breken. En Rogers' vrouw durfde zoo'n gelofte niet te verbreken uit vrees, dat zij gestraft zou worden en haar toover- achtig geluk verliezen zou. Zij vond het zien van bloed afschu welijk. Zij wilde denken, dat, wanneer het meisje stervende was, zij toch niet meer kon helpen. Toch had, terwijl haar verstand zoo redeneerde, haar instinct reeds uitgemaakt dat dit meisje eisch- te, dat zij haar 'gelofte gestand deed. Beverley knielde naast het meisje, dat op het trottoir lag, neer. Haar japon kwam terecht in een steeds grooter wordende plas bloed, maar zij voelde zich niet misselijk worden, zooals zij dacht, dat het geval zou zijn. En tot haar eigen verbazing zag zij, dat haar hand een lok donkerrood haar uit het gezicht van het jonge meisje wegstreek. Arm, mager kindergezichtje „Wees maar niet bang we zullen goed voor je zorgen Inmiddels was een dokter gekomen. Ook hij knielde naast de ongelukkige neer. Hij zeide iets tegen Beverley, daar hij dacht, dat zij het gewonde meisje kende. De politie had de nieuwsgierigen achteruit gedrongen, maar de knappe dame van de blauwe limodSine werd met rust gelaten. Zij scheen den dokter te helpen. „Achteruit, als het je blieft, achter uit herhaalden de agenten. „Ieder oogenblik kan de zieken-auto komen." Maar de 5?ieken-auto kwam niet. Dat Salarisverlaging rijkspersoneel. Zooals bekend is treedt 1 Mei a.s. in werking de voorgenomen korting op het salaris van het rijkspersoneel, en wel voor de gehuwden en kostwinners ad 5 voor de ongehuwden ad 10 Het schijnt de bedoeling te zijn de vol gende gedragslijn bij de beantwoording van de vraag, wie als kostwinners zijn aan te merken te volgen. Als zoodanig zullen worden beschouwd a. weduwnaars en gescheiden echtge- nooten, die een of meer wettige of wet telijk erkende kiivderen of stiefkinderen te hunnen laste hebben b. zij, die zorg dragen voor het on derhoud van ouders, pleegouders,groot ouders, broeders of zusters, welke niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien en geen steun van derden genieten. Een en ander zal beoordeeld worden naar den toestand op 16 April 1924, en moet aangetoond worden ten genoege van de met de toepassing van de rege ling belaste autoriteiten. In twijfelach tige gevallen beslist het betrokken de partementshoofd. Voorts zal het verhaal der pensioens bijdragen zich beperken tot de vermin derde wedde. Een overeenkomstige kortingsrege ling zal ook worden getroffen voor het tijdelijk en het hulppersoneel en voor het personeel in zijdelingschen staats dienst. Christ.-Historische Unie. In de vergadering van het hoofdbe stuur der Christ.-Hist. Unie, werd, vol gens de „Ned.", in verband met her nieuwd op den voorgrond treden van enkele belangrijke vragen, in verband met de verhouding van godsdienst, kerk en staat, besloten tot de benoe ming van een commissie uit de Unie, ten einde deze vragen te bestudeeren en daarover aan het hoofdbestuur rapport uit te brengen. De algemeene vergadering van de Unie zal worden gehouden op Woens dag 11 Juni te Utrecht. Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen, een beknopt concept-ver kiezingsmanifest saam te stellen. Als punten, allereerst in het manifest op te nemen, werden genoemd behoud en versterking van ons nationaal constitu- tioneel-parlementair stelsel in ons staatsbestuur en herstel van het budge tair evenwicht op de staatsbegrooting. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Zaterdagmiddag is te Utrecht de overeenkomst betreffende de loonsver laging door de vijf groote organisaties van spoorwegpersoneel onderteekend, zoodat deze thans een feit is geworden. Het verongelukte vliegtuig. Omtrent de oorzaak vam het ongeluk aan 'het vliegtuig HNABS -overko men, deelt de 'directie der K.L.M. het volgende mede Ware de vlieger door 'motorstoring gedwongen tot daling, dan zou het toe stel in glijvlucht zich op het water 'heb ben neergelegd en ware het drijvende gebleven. Het zou dan stellig zijn op gemerkt door vaartuigen, vooral daar de vlieger lichtkogels aan boord heeft, en later door patrouilleerende vlieg tuigen. Ware de vlieger door mist mis leid en aan het dwalen geraakt, heigeen niet waarschijnlijk is, daar hij een kompas aan boord heeft, zoo zou hij was vreemd, want de dienst function- neerde gewoonlijk prachtig. Een man kwam zeggen, dat de auto een aanrij ding gehad had met een trolley. Er 'waren geen gewonden, maar het zou natuurlijk een tijdje duren vóór er een tweede komen kon'. „Kunnen we haar niet in mijn auto nemen vroeg Beverley. „Waarom zou ik haar niet bij mij aan huis kunnen laten verplegen Zij is nog maar een kind zoo mager en zoo tenger Een liefderijke verpleging zou haar mis schien kunnen redden. Ik zal een gedi plomeerde verpleegster nemen. Ik ben mrs. Roger Sands. U hebt den naam van mijn man misschien wel eens gehoord." De naam van Roger Sands maakte indruk. Trouwens Beverley zelf en de limousine ook. De zieken-auto kwam nog steeds niet en de tijd drong. Alles wees erop, dat het aanbod aangenomen moest worden. De dokter was de ge neeskundige, die de employé's van Mo- reton en Paynton behandelde, en een man van invloed in de buurt. Om mrs. Roger Sands' karakter op de proef te stellen, beval hij haar naar de chirurgi sche afdeeling te gaan „eerste étage vlak bij den ingang van de zij straat" om „vlug een draagbaar te halen". Beverley ging onmiddellijk en binnen twee minuten kwam een jongen met een stuk zeildoek, dat veel van een hangmat had. De dokter en een der agenten legden het jonge meisje erin, terwijl Beverley naar den wachtenden chauffeur vloog. Deze Robbins, een vrij oude En- geischman was woedend, maar kon, uit vrees, dat hij anders op staanden stellig een vaartuig hebben opgezocht om met seinen inlichting-en over den weg te vragen, of wel zou hij naast het schip zijn neergestreken om zijn passa giers en zich te laten oppikken. Ook dan ware het vliegtuig drijvende geble ven en zou hef gevonden zijn. Nu ech ter tot nu toe niets is gevonden, on danks alle nasporingen, is de volgende veronderstelling waarschijnlijk de eeni ge. De mist, die bij Calais hing en Pij' noopte te Lympne te wachten, is Noord waarts weggetrokken. 'De HNABS heeft daarna, eenigszins Noordelijk af wijkende, deze mistbank niet kunnen vermijden. De vlieger heeft du® getracht de bank te passeeren. 'Daar het wol kendek laag hing, baatte het hem niet boven den mist uit te komen. Dus zocht hij vermoedelijk een weg onder de bank door. 'Daar deze laag op het wa ter hing, heeft de vlieger de afscheiding tusschen mist en zeespiegel niet kun nen waarnemen en is met vo-lle vaart de zee ingevlogen. Door den- slag op het water is natuurlijk het geheele- vliegtuig vernield'. De vleugels afge rukt en gebroken en is de romp met de inzittenden in de diepte verdwenen. Dit zou verklaren, waarom van de H-NABS geen spoor'gevonden is. De veronderstelling, dat het vlieg tuig in zee gestort zou zijn, is volko men uitgesloten. Toestel en bestuurder waren in uitstekende conditie, waar door van neerstorten geen sprake 'kan zijn. Dit verkeersongeval moet blijkbaar ook uitsluitend aan mist worden ge weten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeioopen week, ein digende 25 April, in Nederland uitge sproken 67 faillissementen tegen 72 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 25 April 1502 faillissementen tegenover 1318 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het weer in Maart. Omtrent de weersgesteldheid in de maand Maart meldt het maandelijksch overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut het volgende -. Hooge drukkingen werden in de tweede week dezer maand voornamelijk in de omgeving van de Oostzee en in de vierde week nabij de Azoren aangetrof fen daarentegen kwamen in West- Europa vrij veel depressies voor. H.t.l. waren in de tweede dekade O.-lijke en in de derde N.O.-lijke en N.-lijke winden talrijker dan gewoonlijk, de gemiddelde windkracht was iets geringer dan nor maal. In de eerste drie weken was de temperatuur overdag gemiddeld ruim 2 gr. en het minimum bijna 3 gr. bene den normaal en was dit laatste nage noeg dagelijks onder het vriespunt in de tweede dekade waren de dagelijk- sche schommelingen zeer groot. Daarna was de temperatuur nog bijna i gr. be neden normaal. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land be droeg ruim 39 m.M. tegen 46 m.M. normale maandsom jn Zeeland was de regenval ongeveer normaal. Van den 5 tot 21 was het in het algemeen droog weer den 22 werd op enkele plaatsen onweer waargenomen. De vijf hoofd stations hadden gemiddeld 146 uren met zonneschijn tegen 94!/2 uren normaal de drie dekaden telden resp. ruim 55, 70 en 20 uren. voet zijn ontslag krijgen zou niet anders dan gehoorzamen. De klap stoeltjes werden neergelaten op een daarvan werden een groot chinchilla kleed en een paar blauwzijden kussens gelegd, zoodat 't jonge meisje makke lijk zou kunnen liggen. De dokter ging naast haar zitten, zoodat hij op zijn patiënte zou kunnen letten. Mrs. Roger Sands klom naast den chauffeur en zag zelfs niet, dat het gezicht van den man als een donderwolk stond. Robbins had wel kunnen schreeuwen. Het laatst was hij bij een Engeischen hertog in dienst geweest. En hij zou die betrekking nog gehad hebben, wanneer hij er niet te oud voor geworden was. Roger had hem een uitstekenden chauf feur voor Beverley gevonden. Robbins hield niet van Amerika, maar voor zijn meesteres voelde hij een groote sympa thie. Hij had iets typisch .koninklijks in haar manieren gevonden, dat hem „aan huis" herinnerde maar dien dag schaamde hij zich over haar door de straten van New-York te rijden naast hem. alsof zij een kamenier was En wat nog erger was, haar japon en haar handschoenen zaten vol met vlekken, Wat het binnenste van den auto betreft, dat zou wel heelemaal bedorven zijn. De man voelde er zich verantwoordelijk voor en geloofde, dat zijn meester ook van die meening zijn zou. Terwijl hij daar zoo Raast mrs. Sands zat, nam hij zich voor het geval aan mr. Sands mee te deelen vóór het hem verteld kon wor den door mr. Sands' Amerikaanschen chauffeur, die hem van en naar het kantoor reed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1