VRIJDAG 25 APRIL, es-No 98 62e Jaargang R 5T U >VERAL mtiitiu 6 Waatschappiiw oomvaart BINNENLAND I Stads= en Provincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN slot mef lil?? worden k Geluk ijke drama, .t het leven ia morgana oorgoed de 11a heftige ontdekt hij was. Spre- neeste man inzicht valsche te het eenige ligt in een deren in JEKKER. nog goed- ie voorstel- ïs ad f 2.50. n ad i 1.— jeven hebt ns de film :nwoordig altijd op cents sigaar is GEURIG en umatra en Vor- :.M. lang en 15 een verkrijgbaar K, Kleine Markt ■rhuiir, Koop en Verkoop I Dleastaonvragen, em. laling, van l-5rejtli gel meer 15 cent solied gebouwde pingshuizen, :eer groot hoekhui» zien van electrisclr terleiding, estraat 54, Verkuiji 70. partij dhout, bakkers (koopje). DOF, SchotsenhoeK ert op gemakkelijke trden alle soorten :kkers, barome- ,n- en ZILVEREN enz. billijken prijs, lijk. no. 80, bureau meisje oeneden de 16 jaar Buskenstraat 6* :isje zoekt iendin ftijd 25—30 jaar. motto „Vriendin üourant". ahtpaar vraagt aapkamer. letter P., bureau naaimachine werkend, 5 jaar ga- euwste erwagens LlP, Bellamypark 34 persoon het rijden met eeir ikomende werkzaam-1 eloon ƒ12 per week er letters D. Z., I ourant". vraagd een net meisje t| jenuren, van V/2 J *is gediend hebbende, bureau ..Vliss- i /liddelb.-Ro««dalf tgelegen plaatsen. VAN" PASSAGIERS ,ren en vee. pril jties T. *141 un. W «OPUM VLISSiNGSCHE COURANT KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Algemeene beschouwingen. Het geluid uit de middeleeuwen, dat de heer De Vos van Steenwijk pleegt te laten hooren, heeft vandaag nog een anderhalf uur geklonken. Eerst is minis ter Colijn hemelhoog verheven, daarna is de heer Wibaut gekraakt, zijn Vrij heidsbond en vrijzinnig-democraten af gemaakt en zoo ging het door. Het is niet onaardig om dezen afgevaardig de te hooren, maar argumenten zoekt men tevergeefs bij hem. Hij scheldt aris tocratisch, heeft keurige invectieven tot zijn beschikking maar staatsmanswijs heid klinkt er niet veel uit zijn rede. Geen directe belasting-verhooging, wel indirecte, geen progressie in perso- neele belasting, verlaging der successie belasting enz. Alles dus precies wat den heer De Vos persoonlijk het voordee- ligst is. En opmerkelijk is het slat er geen vaste lijn in het betoog schuilt dan deze terug naar een halve eeuw of een eeuw terug, toen de Vossen en der gelijke nog regent waren. 't Was vandaag een taaie rede zon der veel meer dan heel erg oudbakken koek. Na deze felle politieke rede werkte het woord van mr. Rink kalmeerend, want hij wenschte eendrachtelijk samen te werken om de bezuiniging en verso bering te verkrijgen. Een natioifeal be lang achtte hij dit en daarom had hij graag een nationaal kabinet willen zien optreden, een kabinet niet slechts uit rechtsche leden bestaande. Tegenover het land zou die eendracht goed zijn geweest en het aanzien der Regeering hebben versterkt. Waarom was een der gelijk kabinet niet mogelijk De Re- geering heeft het nooit aangetoond. Zijn pogingen aangewend om er toe te geraken Als het onmogelijk was laat de Regeering dit dan bewijzen want zij zal daardoor haar eigen aanzien ver beteren. Toch wilde hij graag het Kabinet steunen zooveel als in zijn vermogen is maar dan moet het zich bepalen tot nationale onderwerpen en niet onder werpen entameeren die verdeeldheid geven, gelijk de afschaffing der Staats loterij, de crematie, de pokken-wet en dergelijke. Is dat alles wensch van hef volk Een verpletterende meerderheid zou vóór behoud der Staatsloterij zijn. De Regeering heeft genoeg te doen aan andere zaken, die urgenter zijn. Wil zij dus nationaal zijn dan late zij de niet- nationale onderwerpen rusten. In zake het bewuste art. 40 Bezoldi gingsbesluit was mr. Rink het eens met de Regeering. Art. 40 is ontoelaatbaar en heeft geen verkregen rechten ge schapen. Maar met het bewuste wetje dat de gevolgen van art. 40 wil voorkomen, kan hij zich niet vereenigen. Dit achtte hij onbehoorlijk en hij hoopte dat dit wetje van de baan bleef nu de Tweede Kamer het op de lange baan schoof. Volgens den heer Wibaut heeft mi nister Colijn zich te veel vastgelegd door aanstonds te bepalen hoeveel op ieder onderwerp bezuinigd moet wor den. Het lijkt daardoor dat hij zijn wil decreteert en overleg uitsluit. Maar de Minister zal niet bereiken wat hij wil bereiken als hij de defensie-uitgaven niet vermindert. Op defensiegebied was hij het natuurlijk met den heer Van Eanbden eens. Als hij miet kon igelooven in het verdwijnen van den oorlog, dan zou hij wanhopen aan den uitbouw van de beschaving. De heer Wibaut wil de gevreesde inflatie tegengaan maar niet door het economisch leven te drukken of in zijn ontwikkeling tegen te gaan. Kapitaals uitgaven en dus leeningen zijn onvermij delijk en deze bevorderen niet de infla te. Men moet dus niet uit vrees voor 'nfiafie de ontwikkeling van het maat schappelijk leven tegengaan. Ten slotte vroeg hij per motie alsnog te rijksuitkeering over 1923 aan de ge meenten, gelijk minister De Geer inder tijd heeft toegezegd. T. L rj |1! I De marinebegrooting voor 1924. Eenige leden der Eerste Kamer ga ten, blijkens !het afdeelingsverslag, te teiwien, dat zij aide uitgaven voor de marine wenschen te zien vervallen, evenals die voor het leger. Sommige 'eden meenden dat terwijl alom een weven voor bezuiniging valt waar te eemen, bet departement van marine een uitzondering daarop schijnt te ma ken en zich aan volstrekte geldverspil- ties to boko»"g» V. Twwport- T,j Erven Q- b. waoobsjd-jJ,' I mg iblijft overgeven. ™tusschen werd door verscheidene uen het ernstig verwijt geuit, dat deze rn°?tin® str'idig is met de verkla- T«' d°or de regeering afgelegd in de eede Kamer, dat zij in de uitspraak E?ns de Vlootwet zou berusten. Voor r'i k van jdecwe schepen achtten blir r, s niet geschikte oogen- afd 'eden keurden voorts scherp noml 1 4» door den minister aange- 'e,n opzichte van het amende- ment-Dresselhuijs in de Tweede Kamer. Door de beslissing over dit amende ment aan de Kamer over te laten, gaf de minister blijk van een zeer wankel politiek beleid. Vele andere leden kwamen tegen deze beschouwingen op. Zij meenden' het in de regeering te moeten prijzen, dat zij niet is 'geweken voor den waan van den dag, maar voor de handhaving van onze neutraliteit en ter verdedi ging van onze zelfstandigheid, met het oog op on,ze internationale positie heeft gedaan, wat zij volgens plicht en geweten in 'stands belang meende te moeten doen. Ook deze leden konden de houding van den minister ten aan zien van het amendement rniet toe juichen. Door enkele leden werd de indiening van een nieuw Vlootwetontwerp afge raden, aangezien men- zich daardoor te lang van te voren vastlegt. Eenige leden vroegen inlichtingen over de bouwkosten van de kruisers „Java" en „Sumatra". Tenslotte werd nog gewezen op de hooge kosten van opleiding der matro zen in Gorinehem en werd gevraagd, of het door den minister toegezegde on derzoek reeds heeft plaats gehad. Nederland en Rusland. De berichtgever van het „Hbld." te Berlijn meldt dat gisterenmiddag daar ter stede de besprekingen tusschen de Nederlandsche en de Russische delega tie; onder leiding van den ambassadeur Krèstinsky, zijn hervat. Het laat zich aanzien, dat de bespre kingen, welke ten doel hebben een voorloopige overeenkomst betreffende de erkenning van de sovjetregeering, ongeveer acht dagen zullen duren. De verhouding tusschen Nederland en België. De aandacht werd, blijkens het voor- loopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer op hoofdstuk buitenland- sche zaken, gevestigd op de vijandige stemming jegens Nederland, welke te pas en te onpas, maar steeds ten on rechte, gewekt wordt in zekere frans- kiljonsche kringen en dagbladen in Bel gië. Door averechtsche voorstelling van zaken en feiten wordt opzettelijk de stemming van een deel der bevolking tegenover ons land vergiftigd. Kan daartegen niets worden gedaan Gevraagd werd naar den stand der onderhandelingen met België, zoowel in het algemeen omtrent de met dat land gerezen geschilpunten, als meer speci aal betreffende de oplossing van het Scheldevraagstuk. De opmerking werd gemaakt, dat zoowel in Nederland als in België vurig verlangd wordt naar een overeenkomst, waarbij de hangende vraagstukken worden opgelost en dat gebleken is, dat de Belgische Kamer tot samenwerking bereid is. Door uitstel, waarvan de minister naar het oordeel van eenige leden niet afkeerig schijnt te zijn, wordt een regeling moeilijker ge maakt. Om bijzondere redenen in ver band met den Belgischen politieken toestand, achtte een lid langer dralen nadeelig. Aten vroeg, of niet belangrijke bezui niging ware te verkrijgen in zake het loodswezen op de Schelde, door de thans bestaande concurrentie tusschen ons land en België te vervangen door een overeenkomst dienaangaande. VLISSINGEN, 25 APRIL. Het lidmaatschap van den raad. Onder bovenstaanden titel is in. het laatste nummer van het Weekblad voor Gemeentebelangen Van de hand van onzen gemeentesecretaris, den heer F. Bisschop een uitvoerige wetenschappe lijke verhandeling opgenomen omtrent dé kwestie van de vereenigbaanheid van het raadslidmaatschap van dr. Stavenman met zijn- functie van chirurg aan het gemeenteziekenhuis alhier. De daarin meegedeelde feiten zijn on zen lezers welbekend'. Slechts op twee in genoemd artikel voorkomende mede- deeiingen van den heer Bisschop wil len wij de aandacht vestigen I. „indien evenwel het gemeentebe stuur er de voorkeur aan had .gegeven „om 'de functie van chirurg bij een privaatrechtelijke overeenkomst te re- „igelen, dan ware zu'lks zonder eenig „ibezwaar mogelijk 'geweest, daar art. „1637 z. B.W. daartoe de .gelegenheid „opent". II. Op de mededéeling, 'dat in het Wetsontwerp tot herziening der Ge meentewet art. 23 voorgesteld wordt aldus te lezen „'Delbepaling der zinsnede f. (ambte naar, vanwege het gemeentebestuur „aangesteld of daaraan onderge- „schikt) is niet van toepassing op art sen en vroedvrouwen, die in dienst der „gemeente slechts een nevenbetrekking „vervullen". De Nedpam. In de stad circuleeren allerwege lijs ten om handteekeningen te verzamelen, tot steun der actie tegen den stank der asphaltfabriek. Op deze lijsten wordt door de inge zetenen druk geteekend. De heer Smits deelt ons mede dat hij duizenden kaartjes heeft ontvangen, als bewijs van instemming met de strekking van zijn ingezonden stuk, Opgenomen in ons nummer van 22 April. Strandconcerten. Muziekuitvoeringen in de muziektent aan den Boulevard Evertsen alhier, ge durende het badseizoen 1924. Woensdag 4 Juni „Ons Genoegen". Zondag 8 Juni „St. Caecilia". Zondag 15 Juni Postfanfare. Zondag 22 Juni „Ons Genoegen". Woensdag 2 Juli „St. Caecilia". Woensdag 12 Juli „Ons Genoegen". Zondag 20 Juili Postfanfare. Woensdag 30 Juli „St. Caecilia". Zondag 3 Augustus „Ons Genoegen". Zondag 10 Augustus „St Caecilia". Woensdag 13 Aug. „Ons Genoegen". Woensdag 20 Aug. „St. Caecilia". Zondag 24 Augustus Postfanfare. Zondag 31 Augustus „St. Caecilia". Woensdag 3 Sept. „Ons Genoegen". Zondag 7 Septenfber Postfanfare. Bij ongunstig weder zullen deze con certen in de tent in het Bellamypark worden gegeven. Autobus. Bij de Keersluis is hedenmiddag de vooras van een autobus gebroken. Het ongeval liep zonder ongelukken af. De verzanding van de Wester-Schelde. Naar de Brusselsche correspondent van „de Tel." meent te weten zijn de onderhandelingen tusschen de Belgische en Nederlandsche regeering ten einde een voorloopige overeenkomst te treffen in zake de kwestie van den Schelde- doorgang, op den goeden weg. Men is nog wel slechts aan de voorloopige zaken, maar er is goede grond te hopen dat overeenstemming bereikt zal wor den. Het hoofd van den Antwerpschen floodsdienst en zijn Nederfandschen col lega zijn overeengekomen, dat alleen die schepen met 27 voet diepgang den Schelde-doorgang mogen passeeren welke gesleept worden. De schepen met 25 voet diepgang moeten speciale lich ten hebben. Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen Met betrekking tot den uitgesproken wensch van overbrenging van den dienst der Visscherijen op de Zeeuw sche Stroomen naar het departement van landbouw, deelt de minister van financiën mede, dat hij ten deze staat op het standpunt, door zijn ambtsvoor ganger ingenomen, nl., dat het niet juist zou zijn het tot het domein en zijn be moeiingen behoorende privaatrechtelij ke beheer van visscherijen en wateren van den Staat te onttrekken aan de zorg van zijn departement De tot het departement van binnen- landsche zaken en landbouw behooren de bemoeiingen r ten aanzien van de visscherij zijn de publiekrechtelijke, en betreffen trouwens alle vischwateren, ook die van particulieren. Zij behooren strikt afgescheiden te blijven van het eigenaarsbeheer, dat, naar zijn aard, bij het departement' van financiën behoort. Electrificatie middengroep. Woensdag a.is., des middags 2 uur, zal in de Statenzaal te Middelburg een vergadering worden .gehouden van de burgemeesters van Walcheren, Zuid en Noord-Beveland, tot 'bespreking van de electrificatie van de middengroep. Bij Kon. bestuit zijn opnieuw be noemd' tot 'burgemeester der gemeente Serooslkerke (W.) jhr. W. Z. van Tey- lingen is tot burgemeester van Oude- Jande P. Bruggeman, secretaris dier gemeente. SOUBURG. Gisteren werd wederom de spiegel ruit vernield bij den schilder O alhier. Ditmaal was de ballende jeugd de oor zaak door tegen een steen te -schop pen kwam deze met kracht tegen de onlangs ingezette ruit en 'natuurlijk was die daartegen niet bestand. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Bergen op Zoom ds. P. van Dijk te Zaamslag. Bedankt voor het beroep naar Dom burgWestkapelle door den heer K. J. Cremer, cand. te Amsterdam. Gereformeerde predikanten. In hotel de l'Europe te Utrecht is de 13e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Predikanten van Gereformeerde Kerken in Neder land, onder voorzitterschap van prof. L. Lindeboom uit Kampen. In zijn openingswoord wees de voor zitter er o.a. op, dat hij thans 70 jaar is en zich wegens het klimmen der ja ren en ook om 'gezondheidsredenen, zich niet meer henkiesbaar kan stellen voor het voorzitterschap. Spreker jieeft van 1878 af de vergaderingen der Geref. predikanten geleid en dankte voor de medewerking, steeds ondervonden. Onder daverend applaus werd prof. Lindeboom tot eerelid benoemd. Vervolgens hield ds. G. Diemer van Roden een referaat over „De beproe ving der geesten in dezen tijd." in de des avonds voortgezette verga dering hield dr. J. Brinkman, uit Haar lem, een referaat over „Het begrip gerechtigheid" in de prediking van Jezus". Nadat eenigen der aanwezigen met den inleider van gedachten hadden ge wisseld. werd de vergadering gesloten. De Gereformeerde Bond. De kerkelijke bladen van Gerefor meerde zijde nemen er over 't algemeen met leedwezen van kennis, dat "de Ge reformeerde Bond in de Ned. Hervorm de kerk meer en meer de actieve ele menten uit zijn beginselen verwijdert. De „commissie van advies" uit den Bond rapporteerde indertijd bij monde va-n prof. Van Leeuwen en dr. Seve- rijen het advies om de eenheid der kerk zoodanig te herstellen, dat de Gerefor meerde belijders werden losgemaakt uit 't Synodaal verband maar toch admi nistratief met de Ned. Herv. kerk één bleven. Dit advies werd echter op de ver gadering van den Gereformeerden Bond op voorstel van het hoofdbestuur verworpen. Het hoofdbestuur wil alleen en uitsluitend arbeiden door getrouwe prediking, in de hoop dat dit „zuur deeg" het gansche „meel" doorzuren zal. Feitelijk komt dit dus neer, zegt prof. Bouwman in „De Bazuin", op het ge willig en lijdelijk berusten in den ellen- digen toestand der Hervormde kerk. Is het niet waar wat dr. Severijn opmerkte op genoemde vergadering Is het niet een oordeel Gods, dat de kerk zich niet alleen de Synodale organisatie heeft laten opleggen, maar ook, dat zij er zich gewillig in schikt en er lijdelijk in berust? De Gereformeerde 'Bond vergeet dat het beeld van- het zuurdeeg door Christus niet toegepast wordtt op de kerk, maar op de wereld. De kerk evenwel moet zich bestendig refonmee- ren. RECHTSZAKEN. Brandstichting en verduistering. Het gerechtshof te Arnhem heeft den verzekeringsagent te Oldenzaal, die te Utrecht had terechtgestaan wegens brandstichting in zijn woning om de assurantiegelden machtig te worden, met bevestiging van het vonnis der rechtbank te Almelo, veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Bovendien bevestigde het Hof een von nis van de Almelosche rechtbank, waar bij beklaagde wegens verduistering van gelden ten nadeele van de maatschappij „Beider Belang", waarvan hij agent was, tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. MARINE EN LEGER. De „Java". De kruiser „Java", i® aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij „de Schel de" alhier, zal de volgende week naar buiten worden geschut, waarna het schip eerst maar Rotterdam vertrekt om te dokken. Daarna zuilen de ver schillende proeftochten een aanvang ajemen, waarna de „Java" naar h,ier zal terugkeeren om verder te worden af gewerkt. Etat-Major van Hr. Ms. „Tromp". Kapitein ter zee T. A. van Hengel (commandant) kapitein-luitenant ter zeer F. A. Buddingh (eerste officier) luitenant ter zee ie klasse J. C. H. H. Mackay, idem 2e klasse J. Kuyper, idem J. B. de Meester, idem P. van Popta, officier van gezondheid le klasse W. J. Bronsveld, officier van administratie le klasse M. J. Kruys, idem 3e klasse J. Bosma. officier van den marine stoom vaartdienst F. H. Heukelman, idem 2e klasse F. Bussemaker, idem H.Embroek, idem J. H. van de Laar, idem W. van Leeuwen Hmz., idem A. van Stry, idem 3e klasse P. Loekemeyer. Van de werf der Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Feijenoord te Rotterdam is gisteren met goed ge volg te water gjsiaten ide onderzeeboot K XI, bestemd voor den dienst in- Ned.- Indië. Inlijving lichting 1924. In het tijdvak 15 Mei zullen de dienstplichtigen der lichting 1924, in het bezit van een bewijs van voorge oefendheid, en bestemd voor opleiding tot den onderofficiersrang bij een der regimenten infanterie of het regiment wielrijders, in werkelijken dienst wor den gesteld, tot het vervullen van hun eerste oefening. Voorioopig geen verbintenissen meer. In verband met de a.s. reorganisatie van het instituut van den vrijwilligen landstorm en de gewijzigde bepalingen omtrent toelating bij dat instituut zullen van 1 Mei af voorioopig geen jongelin gen meer tot een verbintenis bij den vrijwilligen landstorm worden aangeno men. INGEBONDEN MEDEDEELINGEN. De dienstplichtigen der lichtingen 1918, 1919, 1920 en 1921>an 'hef 14e regiment infanterie komen van 15 tot 27 September te Breda voor herhalings oefeningen onder de wapenerf, in stede van te Middelburg en te Borgen op Zoom. VOETBAL. BelgiëNederland. Ter gelegenheid van den voetbal-\ wedstrijd BelgiëNederland. welke Zondag a.s. te Antwerpen plaats heeft, zal met het dubbelschroefstoomschip „Wilhelmina" een reis van hier naar Antwerpen worden gemaakt. De boot vertrekt des morgens 7 uur van hier en des avonds 6y2 uur van Antwerpen. Men zie verder achterstaande adver tentie. Programma voor Zondag 27 April AFDBEL1NG IV. le klasse. Willem 11—B.V.V. WilhelminaM.V.V. P.S.V.—N.A.C. 2e klasse A. ■N.A.C. 2Middelburg. Kampioenscompetitie 3e klasse. Eindhoven 2Zeelandia. 3e klasse. WalcherenB.O.Z. Reserve 2e klasse. N.O.A.D. 3N.A.C. 3. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen in uw veelgelezen blad te wil len plaatsen, waarvoor ik U bij voor baat mijn besten danik zeg. Het stukje van een lid van de voet- 'balvereeniging „Mulo" heb ik gelezen en daaruit heb ik ook wel bemerkt, dat het bedoelde clu-b de keel gaat uithan gen wat 'betreft dpn treurigen toestand van ïiet voetbalterrein, vooral nu weer de zomer in aankomst is. Zooals door -het lid aangegeven, is het in Middelburg veel beter en ook te Goes enz. Het zon dan ook door de sportlief hebbers zeer op prijs gesteld worden wanneer Burg. en Weth. van Vlissingen i.n de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad een dergelijk voorstel zullen doen, teneinde te overwegen, of de mogelijkheid bestaat een dergelijk gemeentelijk voetbalveld tot stand te brengen, waar iedere club het recht zal hebben, tegen 'n te -bepalen vergoeding, te mogen spelen. Op het oogenbiik is het zelfs niet meer mogelijk een club uit Middelburg of elders uit te noodigen om hier te komen spelen, want er is hier geen veld. Wij vertrouwen, dat 'de gemeente raadsleden 'dit goed zullen inzien en wij hopen, dat spoedig de tegenwoordige toestand zal worden bekeken. FRANS SCHETS Jr. Mijnheer de Redacteur, In de „N. R. Ct." komt voor het vol gende ingezonden schrijven, waai' ik het geheel mede eens ben 'k Had bij het lezen van het bericht van die 32 precies dezelfde opmerking gemaakt, te meer waar nog pas geleden bij het concert van het Goesche zangkoor de heer Van Gaasbeek beweerde, dat eigenlijk wij, dat wil zeggen, dè ge meenschap oorzaak was, dat die zwer ver was omgekomen. Het blijkt dat óók in dit opzicht de spreker wel wat hard van stal liep. Met vriendelijken dank. EEN LEZER. Het drama te Baarn. Tot mijn verwondering las ik in de bladen dat de omgekomen zwerver nog 32 bij zich had. Hierdoor komt de zaak m.i. in een geheel ander licht te staan. De dood is hier te wijten aan eigen schuld, want R. had geen koste loos nachtlogies behoeven te vragen. De slachtoffers van het verzuim zijn toch zeker niet met opzet, zelfs geheel onbewust schuldig aan dit ongeval. De hoofdschuldige is de zwerver zelf, die zonder noodzaak ten koste van de ge meenschap wilde leven. Hij heeft dit wel duur moeten boeten. X.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1