>on TwinK DONDERDAG 34 APRIL 62e Jaargang ie Maatschappij w toomvaart FEUILLETON VROUWENLIST BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Londen ERSEN. 23 April, des na- officieel) ersen. .rkoopen. -/2.69'/2 •riijn (Réntemarkï 15,35—15.45 Weenen ƒ0.00.33— pier. Ponden 11.79— mtemark) O.fll— 15.3515.50 7—ƒ18.15; Kronen 00.40. RICHT. and 772.5 te Aku- md 742.2 te Memel', avond van 24 April; rind uit Noordelijke bewolkt. Weinig o5 kelijk iets zachter. TO's EN FIETSEN, il uur 8.41 8.43 VLISSINGEN. tijd). v.m. n.m. 5.34 6.— 6.26 6.52 COURANT ond. >er pond. Woensdag inge Delft, :T MEISJE ns- eji strijkinrichting, 'erstraat 30. oote moderne )ERWAGEN. irsstraat 10, (2 maai HaHer du'bbelpit COMFOORS, I Spotprijzen. 1 (LIP, Bellamypark 34.^ Widdelb. - Rotterdam igelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS '.REN EN VEE. pril T. «lid. t.a. uur 8 8 l. Bolt T.m 8 a ties te bekomen: Nf.V. Tranaport- Erven VOS, W B. EENHOORN, Tel.IBS 008TER HOUT, Tel. SOICSNHSï.Tsl-l<n' 7ÏS»SS3MBWH»aW!W!*i«WI«a ABONNEMENTS PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal keren 2.20 per drie maanden. Franco Snor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- «ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere rejel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen- Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke ,egel meer 15 Cent. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Woensdag. Indische ontwerpen. Algemeen debat Over de Billiton-Maatschappij had de heer Van Kol natuurlijk heel wat te klagen. Het eigenbelang heeft de Indi sche belangen vertrapt en het bestaande contract is z.i. niet te goeder trouw uit gevoerd. De Indische regeering was niet bij machte het contract behoorlijk te doen uitvoeren het toezicht der com missie was steeds onvoldoende. Hij ivas dus vóór staatsexploitatie, gelijk ook de heer Van Slingenberg, die ech ter dit voorstel wei aanvaardt omdat 'I een bemiddelingsvoorstel is tusschen (wee partijen en als zoodanig is aan vaard door beiden. Het is soepel en past aan bij de omstandigheden. Met die opvatting was de Minister het eens. Het ontwerp werd goedgekeurd met de stemmen der socialisten tegen. V Het algemeene debat over de Staats- begrooting bracht allereerst een plei dooi van mr. Van Embden voor natio nale ontwapening. Het leger moet alleen politie-leger zijn dat niet meer dan een 30 millioen gulden mag kosten. De kos ten van de opheffing wilde hij uit bui tengewone middelen bestrijden, d.w.z. door een leening. Wij moeten geen le ger hebben als er oorlog komt want dat zou de strijd op ons terrein brengen. Als België sterker was geweest in 1914 was de gansche strijd op zijn gebied gevoerd. De preventieve beteekenis van onze militaire macht achtte hij een speculatief argument. Duitschland heeft ons in 1914 ontzien omdat het zijn flank moest dekken en omdat het Nederland noodig had voor zijn economische ademhaling. Niet echter omdat wij ge mobiliseerd waren. Wij mogen ons niet meer verdedigen, meende hij, nu de oorlog een chemische oorlog wordt. Van dezen oorlog heeft de heer Van Embden ons een uiterst uitvoerige en gedetailleerde beschouwing gegeven, die hij uit tal van boeken en brochures had opgediept. Hij diende een motie in waarin wordt gevraagd een staatscom missie in te stellen die zal nagaan of het in verband met de chemische mid delen voor een kleinen Staat nog wel nuttig is een defensie in stand te houden. Een felle bestrijding gaf de heer De Vos van Steenwijk voor hen die de Vlootwet afstemden maar de gevolgen daarvan niet aanvaarden. Uitvoerig ver dedigde hij het goed recht der rechtsehe coalitie die in beginsel volgens hem zooveel gemeen hebben en in zooveel van links verschillen. Vervolgens betoogde hij dat het aan zien van het Parlement is gedaald als gevolg van het verkeerde kiesrecht Het waren vooral de partij-bonzen, die den baas spelen en feitelijk de candida- tenlijsten weten op te stellen. De propagandisten zijn de schrik van Naar het Engelsch. „Roger Sands, de beroemde advocaat, die den koning van de California Oil Trust gered heeft Zij keek verbaasd 61 bijna verschrikt. „Het is geen kunst, anders zou ik hem Net gered kunnen hebben. Daar ging het juist om „Hoe heerlijk, dat ik zoo iemand heb em mij te helpen Want dat wilt u toch Hij stopte de lange enveloppe in een borstzak van zijn grijze tweedjas. „Zij is hier even veilig als op de bank", ver zekerde hij haar. „En nu ga ik alles in ome maken. Als u mij noodig hebt, be doelt u slechts om den porter*) te bei en en mij het te laten weten. Ik zal niet zomen voor u het laat vragen." Roger besloot maar in het midden te n haar angst al dan niet gerecht- aardigd was. In plaats van te probee- zn een, ander compartiment te krijgen, ni„U i trachten een gereserveerde ment a krijgen d'cht bij het comparti- I n' om ^an v00r waaLhond te spe- nn'n 'everde weinig moeilijkheden Jou P'aa's, die hij hebben wilde was wmSWiaar v.an af ^et volgende station, tre'n stoppen zou, besproken, PnUm?6 naam van een neger, die in de man-cars boodschappen doet. den heer De Vos van Steenwijk. Zij moesten eigenlijk portier zijn maar zelf niet in de Kamers binnentreden. Het fascisme neemt hand over hand toe, meent hij als gevolg van de daling van het prestige der Kamers. En dit alles is de schuld van het uitzonderlijke kies stelsel. De koning van Zweden in ons land. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 23 April Brusselsche bladen melden, dat de koning van Zweden morgen op reis van Parijs naar Amsterdam door België zal reizen en morgenavond met den trein van 7.57 te Amsterdam zal arriveeren. Het nieuwe onderwijsplan. Er is op gewezen, dat in de memorie van antwoord inzake de onderwijsplan nen geen berekening van de te ver wachten besparingen is medegedeeld. Naar „de Tijd" verneemt, zullen de vermindering van het totaal bedrag der salarissen met 16f2 en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leerkrachten tot één onderwijzer per 48 leerlingen) een besparing van 34 millioen opleve ren. Daar echter de afvloeiing der leer krachten een vijftal jaren zal duren, heeft men de totale bezuiniging, die het 48-pIan brengt, behalve dus het bedrag, dat aanstonds wordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar verdeeld te denken. Begrafenis mr. E. van Ketwich Verschuur. Onder enorme blijken van belangstel ling heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van den heer mr. dr. E. Ketwich Verschuur, in leven burgemeester van Groningen. De openbare en andere gebouwen waren gesloten de studenten-societeit aan de Groote Markt was in rouw, het tramverkeer stond stil. Ten sterfhuize werd vooraf door ds. Van der Ploeg, predikant bij de Doops gezinde gemeente, waartoe de overlede ne behoorde, een godsdienstoefening gehouden. Toen de ontzaglijke stoet uittrok, beierden de klokken van den Martini toren. Overal waar de stoet langs trok, waren de gordijnen voor de huizen neergelaten. Tusschen een dichte haag van menschen trok de stoet voorbij naar het kerkhof, dat een half uur van het sterfhuis is gelegen. De omstanders ontblootten eerbiedig het hoofd. Onder de vele bloemstukken, die een rijtuig vulden, was een groote krans van de gemeente. Aan de geopende groeve werd door enkele sprekers het woord gevoerd, o.a. door mr. Dresselhuys namens den Vrijheidsbond, waartoe de overledene behoorde. Gisterenavond werd een buitengewo ne vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin de oudste wethouder het verlies schetste dat de gemeente heeft geleden. Goedgekeurd werd het voorstel van Burg. en Weth. aan de familieleden van den ontslapen burgemeester te verzoe ken dat de begrafenis van gemeente wege mocht geschieden. Vereen, van Kamers van Koophandel in Nederland. In een te 's-Gravenhage onder lei ding van den heer F. K. J. Heringa, chef maar de conducteur van den Pullman wagen nam op zich die te ruilen. Sand's koffer, overjas en magazine's werden voor hem gehaald en hij ging zitten om de wacht te houden. De porter kreeg bevel hem niet te storen vóór zij belde, behalve bij maaltijden, wanneer hij Sands een paar schotels van het menu kiezen en een keliner uit den restauratiewagen zenden zou. De neger zorgde voor een paar toilet artikelen en Sands liet die met enkele romans en tijdschriften en een doos bonbons namens miss White's neef naar compartiment A brengen. De nacht, zoo dacht Roger bij zich zelf, zou, als er gevaar was, de gevaar lijke tijd zijn, waarom hij besloot niet te gaan slapen. Wakker 'blijven kostte hem trouwens weinig moeite, want het portret van het meisje was als het ware op Roger's geest geschilderd. Hij zag dingen van dat portret, die hij slechts in zijn onderbewustzijn in het origineel gezien had. Hij verbeeldde zich, dat haar schoonheid moest zijn van het type, dat glanzen zou als de maan, ge huld in wondermooie gewaden, afgezet met juweelen. En van die gedachte af was het slechts een stap om zich de vreugde voor te stellen haar zulke ge waden en juweelen te geven. Sands schaamde zich, toen hij er zich op be trapte bij dat denkbeeld te rillen als een schooljongen. Het daglicht bevrijdde hem van zijn taak. Hij kleedde zich aan en liet zijn plaats wat opknappen en luchten. Ofschoon alle gevaar als het er der afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid, gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van Kaïmers van Koop handel en Fabrieken waren 31 Kamers vertegenwoordigd. In deze vergadering werd besloten tot oprichting eener „Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland" en werden de door een commissie uit de Kamers opgestelde concept-statuten goedgekeurd. Tot de nieuwe vereeniging traden terstond 24 Kamers toe, terwijl 7 de vermoedelijke toetreding toezegden 5 Kamers waren niet vertegenwoordigd van 3 dezer was bekend, dat zij niet toetreden. Bij acclamatie werd tot voorzitter der nieuwe vereeniging benoemd de heer J. A. E. Verkade, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland te Zaandam. Een prachtige schenking. Door wijlen mej. van Vegt, te Ak- ikrum, is haar geheel vermogen bestemd voor een stichting ten behoeve van al leenstaande Friesche dames uit den burgerstand, die niet in haar eigen on derhoud kunnen voorzien. in de stichting, die te Akkrum geves tigd zal worden, zullen zij een onbe zorgd leven kunnen hebben. Het wordt de tweede philantropische inrichting in dien geest. Sedert eenige jaren bestaat te Atókrnm een dergelijke inrichting voor gehuwden in die gemeente, ml. Cooperelburg. Deze is geticht door Cooper te Chicago, deze (Kuipers) was afkomstig uit Akkrum en had als houder vain de Siegel- van Cooperstores in Amerika een' groot vermogen ge maakt. Zijn stoffelijk overschot rust in het Mausoleum bij de stichting. VLISSINGEN, 24 APRIL. Ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisterenavond werd om ongeveer half 9 de algemeene ledenvergadering ge houden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die zeer slecht bezocht was. De heer M. Laernoes, voorzitter der vereeniging, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord aan de nage dachtenis van den ontslapen bibliothe caris, den heer De Hondt, waarbij hij zich 'aansloot aan het „In Memoriam", indertijd door een der andere bestuurs leden geplaatst in ons blad. Hierna kreeg de secretaresse, mej. J. H. Gasille het woord tot het lezen van het verslag der buitengewone vergade ring in October 1923, naar aanleiding waarvan de voorzitter de klacht naar voren bracht, dat het zeer gewenscht is, dat het ledental sterk vermeerdert. En dit is een wensch, die niet geheel en al egoïstisch is voor den voorzitter van een vereeniging, die het geestelijk peil van de bevolking wil verhoogen. Maar inmiddels staat de vereeniging voor het feit, dat er geen geld is en hieraan heeft het bestuur getracht het hoofd te bieden door aan instellingen en veree- nigingen te verzoeken een subsidie te geven of indien dit al het geval is. deze te verhoogen. Bovendien heeft het be stuur het besluit genomen, hoe noode ook, om het leesgeld van 2 op 5 cent te brengen. Daarop verzoekt hef de goed keuring van de ledenvergadering. Van dezen kant en voornamelijk van dien geweest was met den nacht was ver dwenen, kon Roger er toch niet toe be sluiten zijn post te verlaten vóór het ontbijt, toen hij den porter tikken zag op de deur van compartiment A, van waaruit gebeld was. „ik hoop, dat miss White zich wat beter voelt", zeide hij tegen den neger, toen de deur weer dicht was. „Ja, sir, zij wil dat haar compartiment opgeruimd wordt. En ik zal het dadelijk doen, maar ik moet u eerst een bood schap van de dame overbrengen. Zij dacht, dat u het prettig vindeu zoudt om te hooren, dat zij het naar omstan digheden vrij goed maakt. En zij vraagt of u zoo goed wilt zijn wat koffie en geroosterd brood voor haar te be stellen." Rögér voegde nog cantaloupe en een taart met slagroom aan het bestelde toe. Het geheimzinnige meisje, dat zich in zijn compartiment schuil hield, was niet langer een avonturierster, die klap liep op zijn dwaze edelmoedigheid zij was een bijna heilig iets, dat hem was toevertrouwd. Onder het ontbijt in den restauratiewagen zag hij een man. dien hij kende, aan het tafeltje ernaast vlak tegenover zich zitten. Hun blikken ont moetten elkander. Roger voelde, dat de ander hem had zitten fixeeren en geen tijd gehad had een andere richting uit te kijken. Hij knikte en bleef staan bij het tafeltje, dat hij voorbij moest, toen hij weer weg wilde gaan. „Hoe gaat het, O'Reilly zeide hij eenigszins stijf. Hij had liever alleen met een knikje verder willen gaan, INGEZONDEN 5V5F.DEDEEL.5f.IGEM HET MAANLICHT "WERPT PRACHTIGE TINTEN OVER HET LANDSCHAP GEEFT PRACHTIGE TINTEN AAN UWE VERSCHOTEN BLOUSES EN JAPONNEN DE LEVER S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN Fabrikanten van LIFEBUOY en VIM. van de waarnemende bibliothecaresse wordt de vrees uitgesproken, dat dan het uitieenen van boeken achteruit zal gaan, waarop de heer De Meij een mid- denvoorstel doet, nl. om het bestuur machtiging te geven in het uiterste ge val het leesgeld te verhoogen, wanneer nl. de pogingen om van verhooging van contributiën en subsidies die op 300 geraamd zijn falen. Dit voorstel werd aangenomen, waarna de voorzit ter de pogingen uiteenzette om te ont komen aan het dreigende gevaar van subsidie-vermindering (eerst een adres van het bestuur der vereeniging van leeszalen in Nederland cn daarna nog een circulaire met memorie van toelich ting van het Vlissingsche bestuur). Nadat de heer Laernoes medegedeeld had. dat, behalve de bibliotheek van wijlen den heer Doever nu ook nog de bibliotheek van wijlen den heer Van der Siikke is gelegateerd, kreeg de secretaresse het woord tot het uitbren gen van het volgende jaarverslag Klonk in 1922 een vrij opgewekte toon door in het jaarverslag, voor 1923 klinkt die heel wat somberder. Het lijkt voor onze leeszaal erop, of de naweeën van den oorlog, hoe verder die achter 'ons ligt, zich al meer doen gevoelen, voornamelijk in de financiën. Van de rijkssubsidie, waarvan we ons .steeds zoo zeker waanden, knabbelt het Rijk een telkens grooter stuk af. Ook kre gen we bericht, dat we voortaan niet meer konden rekenen op de toelage van de Nederl. Spoorwegen, die dus dit jaar voor het laatst door ons werd ont vangen. Dankbaar zijn we het gemeen tebestuur, dat onze subsidie dit jaar onveranderd liet, overtuigd als het ze- maar in dat geval zou de andere kunnen gelooven, dat zijn verstrooidheid van den laatsten tijd opzettelijk geweest was en Roger wilde dien indruk niet achter laten. Justin O'Reilly was bijna tien jaar jonger dan hij. maar had hém eenmaal, en nog niet lang geleden, in een proces verslagen. Sands was te trotsch om het te laten voorkomen, alsof dat hem hinderde. O'Reilly stond op en drukte de hem toegestoken hand. Hij was groot en slank en bruingebrand als een pas uit den oorlog teruggekomen soldaat. Hij zag er voor zijn twee en dertig jaar nog jong uit maar hij had hetzelfde harde en vurige over zich, dat iedereen, die Sands voor het eerst zag, dadelijk opviel. „Ik wist niet, dat je naar het Westen geweest was." „Een haastreisje", antwoordde O'Reilly. „Typisch, dat ik je niet eerder gezien heb. Want je bent toch ook zeker in Los Angeles in den trein gekomen „Ik heb je gisterenavond al gezien", zeide de ander. „Ik heb een ander rijtuig en ben gauw naar bed gegaan. Ik was moe „Nou, we zullen elkaar nog wei eens in den restauratiewagen zien." ,;Dat vermoed ik ook. Ik ga eerst naar New-York en dan pas naar Wash ington." „Zoo Maar laat je koffie niet koud worden voor mij." En Roger liep door. Wanneer zijn gedachten niet geheel in beslag genomen geweest waren door ker is van het groote nut der Leerzaal, 't Gevolg van de mindere inkomsten was, dat we over het afgeloopen jaar een tekort hebben van 732.52, waar door het ons niet mogelijk is de biblio theek voldoende uit te breiden. Aan den wensch van den bibliothecaris, om eenige grootere werken aan te schaf fen, kon dan ook niet geheel worden voldaan. We moesten ons beperken tot eenige minder kostbare naslagwerken. Wei kop het aantal boeken in de Lees zaal worden uitgebreid, doordat we in December bericht ontvingen, dat door wijlen den heer Ir. G. R. Doeve een ze ker aantal boeken uit zijn bezit aan de O. L. en B. was gelegateerd, welk le gaat door de goede zorgen van den uitvoerder van den laatsten wil des overledenen aan 'de Leeszaal werd overgemaakt. In het begin van 1923 werd in het gebouw, waarin de O. L. en B. is ge vestigd, een Roode Kruis-tentoonstel- ling gehouden. Vele bezoekers daarvan gingen, nu ze toch eenmaal ter plaatse waren, ook eens een kijkje nemen in de Leeszaal, waardoor we weer nieuwe leden wonnen. Naar den zin van het be stuur echter nog niet genoeg. Dat zou minstens half Vlissingen als lid willen hebben van eene instelling, die alge meene ontwikkeling wil bevorderen. Meenden we het vorige jaar, dat ons een verhuizing boven het hoofd hing, daarvan is dit jaar niets gekomen en het lijkt erop, aisof we voorloopig wel in dit gebouw zullen mogen blijven. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden allen herkozen en lieten zich die herbenoeming "welge vallen. Er werden 2 bestuursvergade- het jonge meisje in compartiment A, zou hij zich zeker afgevraagd hebben, waarom Justin O'Reilly zoo'n „haast reisje" naar het Westen gemaakt had. Het was het eerste jaar, dat O'Reilly in het Congres zat en hij had zoo weten te manoeuvreeren, dat hij in Washington een der op den voorgrond tredende figuren geworden was. Justin O'Reilly kon hem. zoo dacht Roger, bij zijn te genwoordige belangen den voet dwars zetten. O'Reilly was een democraat en stond derhalve principieel tegenover John Heron, den koning van de Califor nia Oil Trust, zooals miss White hem had genoemd maar persoonlijk waren zij vrienden, ja zelfs in de verte bloed verwanten, zoodat O'Reilly in het ge heim John Heron niet zou benadeeien. Toen Sands in zijn eigen rijtuig terug kwam, vond hij daar den porter op hem wachten. „De dame heeft ontbeten, sir, en zij zou u, als het u gelegen komt, graag willen spreken", luidde de boodschap en twee seconden later klopte de recht matige eigenaar van compartiment A nederig aan de deur. De schoonheid van het jonge meisje trof hem opnieuw, toen zij hem glim lachend begrofttte. Zij was zoo goed gekleed en gekapt, alsof zij een kame nier gehad had. „Is er iets gebeurd Hebt u geen last door mij gehad En toen Roger de vragen ontkennend beantwoord had, ontsnapte haar een zucht van verlichting. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1