DONDERDAG 17 APRIL, 62e Jaargang! BINNENLAND Stads= en Frovincienieuws SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS «-N© 92i SS1NGSCHE COURANT ligger wegen en voetpaden. Burg. en Weth. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, -dat ingevolge artikel 14 van liet Reglement op de Wegen en Voetpaden, gedurende één maand, van 18 April 1924 tot en met 17 Mei 1924 ter Ge meente-Secretarie, 3e Afdeeling, dagelijks op de -werkuren, kosteloos voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd een door hen opgemaakte nieuwe ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente met de daarbij behoorende kaart dat gedurende dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad dézer gemeente. Vlissingen, 17 April 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN ,WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. De rijksmiddelen. Blijkens het overzicht van "te op brengst der rijksmiddelen Over de maand Maart bedraagt de totale op brengst 31.234.109 tegen 33.324.737 het vorige jaar. Sedert 1 Januari 1924 bedraagt de opbrengst 101.077.4S0 tegen 106.897.932 in 1923. De Leerplichtwet. Naar het ,;Hbld." verneemt is de re geering voornemens de administratie van de Leerplichtwet, althans wat het absoluut schoolverzuim betreft, in han den van de gemeentebesturen te leggen, zulks in verband met de komende reor ganisatie van het rijksschooltoezicht. De inkomsten van posterijen, telegrafie en telefonie. Blijkens mededeeling in de „Staats courant" bedroeg de opbrengst der posterijen telegrafie en telefonie over de maand Maart 1924 resp. f 3.438.000, 550.577 en 1.197.358 of totaal 5.181.633. Over dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg de opbrengst resp. 3.379.813, 446.385 en 932.552. Totaal 4.758.750. In genoemed maand was de opbrengst dus meer 422.885. iDe raming over 12 maanden van 1924 bedroeg respect, 43.300.000 ƒ5.819.000 en ƒ17.996.700. (Bij nota van Wijziging d.d. 8 Maart j.bwerd de raming 1924 met 100.000 verhoogd). Het totaal bedrag der raming bedroeg 67.115.700. Over een maand van 1924 bedroeg het totaal bedrag 5.592.974. De raming over de drie maanden van 1924 bedroeg totaal 16.778.925. De opbrengst over de drie maanden van 1924 bedroeg totaal 19.131.426, terwijl de opbrengst over dezelfde maanden van het vorige jaar bedroeg een totaal bedrag van 17.661.288. De opbrengst der eerste drie maanden van 1924 bedroeg dus 1.472.138 meer dan die van het eerste kwarfaal in 1923. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. De Koningin heeft een gift van 1000 doen toekomen aan het hoofdcomité tot het aanbieden van een nationaal hulde blijk aan de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij en de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, bij haar 100- jarig bestaan. De vaccinatie. Het te Amsterdam gehouden Gezond heidscongres heeft een motie aangeno men, waarin als de meening van het Congres wordt uitgesproken, dat de regeering het wetsontwerp tot herzie ning van de wet op de besmettelijke ziekten niet op de wijze moet indienen als thans voorgesteld tenzij de wijzi gingen in zake de vaccinatie er uitge licht zouden worden en nader zou on derzoeken, of bepaalde wijzigingen noodig zijn, welke rekening houden mei gewetensbezwaren en de revaccinatie. Over het algemeen meende men dat in deze door de regeering uiterst voor zichtig moest worden opgetreden. VLISSINGEN, 17 APRIL. Vergadering gemeenteraad. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal de gewone maandelijksche ver gadering van den gemeenteraad deze maand niet worden gehouden. De bevaarbaarheid van de Schelde. De beroering welke in België is ge wekt door de nalatigheid der regeering om tijdig zorg te dragen dat een ver zanding der Scheldemonden van Bath fn Valkenisse zou worden voorkomen, IJ nog toegenomen door het feit, dat het Belgisch baggermateriaal volkomen on toereikend is gebleken. De scheepvaart ndervmdt dan ook reeds ernstige e' daar de groote internationale n;",ePen °P het oogenblik Antwerpen hepft - nen naderen. De „Belgenland" p.,zlJn passagiers voor Antwerpen en pel ut Cherbourg ontscheept en zal voorloopig niet meer naar Antwerpen komen. Het Japansche stoomschip „Amu Maru" kon zelfs zijn volle lading van 6000 ton niet Tneenemen, en vertrok met slechts 3500 ton, terwijl de „Mika do" van de Canadian Pacific maar 1200 van de 4000 ton kon inladen. Op de ■kade te Antwerpen liggen 2000 ton ijzer, die de „Goldenfels" van de Hansa- lijn moest achterlaten. Gemeenschaplpelijk Belang. De winkeliersvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" alhier hield giste ren op een der bovenzalen van het Mi litair Tehuis een algemeene ledenver gadering. Het jaarverslag werd uitgebracht, waaruit blijkt, dat niettegenstaande door eenige leden veor het lidmaatschap werd bedankt, het ledental der vereeni- ging tot 102 gestegen is. Besloten werd gevolg te geven aan de uitnoodiging van het comité om deel te nemen aan de huldbetooging ter ge legenheid van het Koninklijk bezoek in Augustus a.s. te Middelburg. Niettegenstaande het verzoek om fi- nancieelen steun van het bestuur van de Openbare Leeszaal en Blibliotheek door den heer Zandee krachtig gesteund werd, werd met meerderheid van stem men besloten daaraan geen gevolg te geven. Het bestuur van de onderlinge glas verzekering tot oprichting van welke afdeeling in de voorlaatste algemeene vergadering besloten werd, was met zijn werkzaamheden zoo ver gereed, dat binnen korten tijd aan de deelne mers de polissen kunnen worden uit gereikt. De heeren A. van de Sande en P. Vrolijk, die periodiek aan de beurt van aftreding als lid van het bestuur waren, werden wederom als zoodanig herbe noemd. Van de rentelooze leening werden de navolgende tien obligaties uitgeloot no. 5, 13, 15, 16, 36, 42, 52, 65, 83 en 100. Kinderkoor „De Kleine Stem". Zaterdag a.s. geeft bovengenoemd koor haar tweede uitvoering in dit sei zoen. AUs gewoonlijk zal ook nu weer 'n zangspel opgevoerd worden door de oudere leerlingen. Liefhebbers van kin derzang kunnen dus weer eens genieten en zullen zich zeer zeker den gang naar het Concertgebouw niet beklagen. Wij verwijzen nog naar achterstaande ad vertentie. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Middelburg, werd na een geheime ver gadering door Burg. en Weth. voorge steld in verband met buitengewone werken aan de gasfabriek en andere bedrijven der gemeente aan de werk lieden en het personeel dier bedrijven lot den hoofddirecteur toe een gratifica tie te verleenen. Het voorstel werd verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Voor stemden alleen de beide wethouders de heeren De Veer (A. R.) en Onderdijk (S.D.A.P.) en de heeren Vertregt en Den Hollander (bei de A. R.). tegen 4 S. D. A. P„ 2 V. D„ een V. B„ een A. R., een Chr.-Hisf. en een R. Kath. Na nogmaals langdurige discussies werd eindelijk een beslissing genomen over de wijze, waarop met het ammo- niakwater der gasfabriek zal worden gehandeld. Met 8 tegen 5 stemmen werd besloten het in geconcentreerden vorm af te leveren aan de N.V. Centrale am- moniakfabriek te Weesp. Bij de rondvraag vroeg de heer Mes of het geen tijd wordt de crisiscommis sie voor werkloozen op te heffen. De voorzitter zeide dat dit ook bij Burg. en Weth. in overweging is. Wethouder Onderdijk zeide, dat te Middelburg zeer goede sectie is toege past en bijv. losse werklieden, leurders enz. steeds buiten de steunregeling zijn gehouden. Het vermenigvuldigingcijfer van den hoofdelijken omslag werd bepaald op 1.10 (vorig jaar 1.15). Een voordeelig zaakje. Onder dit opschrift schrijft „De Standaard'' Een onderofficier der infanterie werd het vorig jaar aangesteld als agent der vrijwillige ouderdomsverzekering bij den Raad van Arbeid te Middelburg, 't welk een behoorlijk salaris oplever de. Eenigen tijd geleden werd den be trokkene een werkkring aangeboden op een fabriek aldaar. Daar het agent schap echter „den geheelen mensch" vorderde, zou de betrekking niet kun nen worden aanvaard. Onze man wist echter raad. Nam iemand in dienst, die voor ongeveer 1/3 van het sala ris het agentschap „waarneemt" en de gewezen, sergeant werkt nu in de nieu we betrekking ontvangt daar het vol le loon, strijkt de grootste helft van het agentschap van den R. v. A. in den zak en geniet bovendien naar ons werd medegedeeld nog een tamelijk pensioen als gewezen onderofficier. Het mesje snijdt dus wel van alle kanten. Of het echter volgens de bepa lingen van den R. v. A. geoorloofd is, mag worden betwijfeld. Wij hebben naar aanleiding van dit bericht om inlichtingen verzocht bij den voorzitter van den Raad van Arbeid, die ons in de gelegenheid stelde de vol gende toelichting op dit bericht te geven lo. Aan de ambtenaren bij den Raad van Arbeid Middelburg is het verboden een bezoldigde nevenbetrekking te ver vullen. Er is dan ook geen enkele amb tenaar, die een' zign. „bijbaantje" heeft. 2o. de agenten der Vrijwillige Ouder domsverzekering geen ambtenaren zijn, en dat hun verhouding dezelfde is als die van agenten van particuliere maatschappijen tot hun directie. Het opleggen van verbod tot vervuilen van nevenbetrekkingen is juridisch niet wel mogelijk, .tenzij men de agenten ambte naar zou maken, dus ook pensioenge rechtigd, enz. De in het artikel van „de Standaard" bedoelde agent kon een betrekking krijgen bij een fabriek te Middelburg en moest op korten termijn in diensttre- den. Aangezien het niet mogelijk was zoo gauw een goeden agent te vinden en hij bereid was hét agentschap met behulp van een incasseerder te blijven waarnemen, is bij wijze van proef voor drie maanden door het bestuur toege staan op die wijze het agentschap te vervullen, mits het loon aan den incas seerder uitbetaald aan de goedkeuring van het bestuur wórdt onderworpen. Deze goedkeuring vond nog niet plaats. Het Oostenrijksche Roode Kruis heeft het officiers-eereteeken met de oorlogs decoratie verleend aan mej. J. Hioolen en aan de heeren W. G. J. Sprenger en H. J Dronkers, allen te Middelburg R I T T H E M. Tot directeur der Chr. zangvereeni- ging „Zingt den Heere" alhier is be noemd de heer H. C. A. Varel, onder wijzer aan de Chr. school. Tot bestuursleden zijn gekozen de dames Ma. Boogaard, Sa. Leijnse en de heeren A. Barentsen, Js. Koppejan en J. Roelse Jzn. Er zijn ruim 30 werkende leden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rot terdam ids. P. G. de Vey Mestdagh te Wassenaar. Drietal te Utrecht dis. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Haar lem dr. F. W. A. Korff J.r. te Heem stede en ds. A. K. Straatsma te Meppel. Ds. J. H. van 't Hoff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te St. Laurens, hoopt Zondag 4 Mei zijn 40-jarige ambtsvervulling te herdenken. Ds. Van 't Hoff werd 4 Mei 1884 te Goudswaard bevestigd, stond van 1887 lot 1892 te Hoek en van 1892 tot 1899 te Den Bommel. Op 25 Juni 1899 werd hij te St. Laurens bevestigd. Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een heerenhuis met tuin in de Walstraat aangekocht, hetwelk grenst aan de westzijde van de Middeikerk. De Middeikerk kan nu belangrijk wor den uitgebreid, zoodat dan een circa 1000 zitplaatsen kunnen worden ver kregen. Geref. Gem. Op het tweetal te Wer kendam komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg. RECHTSZAKEN. De bende van Piet. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heelt J. V., wegens verschillende dief stallen onder verzwarende omstandig heden, in vereeniging met Piet, van wel ke feiten de Haagsche rechtbank hem had vrijgesproken, overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld met bevel tot gevangenneming. Het Hof heeft bevestigd de vrijspre kende vonnissen der Haagsche recht bank, in verband met de zaken tegen de bende van Piet gewezen tegen Th. M. F. van Z., echtgenoote van Piet, en J. M. S„ huishoudster in Den Haag, be schuldigd van heling, laatstgenoemde bovendien vaji diefstal. MARINE EN LEGER De officier van den marine stoom vaartdienst 2e klasse F. J. Siegenthaler is overgeplaatst van de Mok naar het wachtschip te Vlissingen voor het bij wonen der proeftochten met den krui ser „Java". De luitenant ter zee 2e klasse jhr. N. C. J. Versluys, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt op het wachtschip te Willemsoord geplaatst. Na op 's rijks werf te Willemsoord de noodige voorzieningen ondergaan te hebben, is 't pantserschip „Tromp", gereed voor de zomeroefeningen, naar de Buitenhaven aldaar gedirigeerd. Hr. Ms. „Triton", onder bevel van den luitenant ter zee ie klasse F. A. Gastmann, wordt heden van het poli- tietoezicht op de visscherij in de Noord- zee te Nieuwediep terugverwacht. •Biljarten. Gisterenavond werd in hotel „Monopöle" een biljartseance ge geven door prof. De Graauw. Het ver loop der partij was als volgt prof. De Graauw 600 punten in 30 beurten, gem. 20, hoogste serie 164 M. Mulder 428 punten (waarvan 300 voorgift) in 30 beurten, gem. 424, hoogste serie 10. De heer Desmet was verhinderd. Na afloop gaf de prof. verschillende mooie kunst en fautasiestooten. Hedenavond speelt prof. De Graauw tegen den Vlissing- schen kampioen, den heer Desmet. DE REDE VAN POINCARé. Naar aanleiding van de rede van Poincaré bevatten de Duitsche en En- gelsche bladen verschillende commen taren. De „Vossische Ztg." is van meening dat Duitschland van het geval zich niet veel behoeft aan te trekken en dat het hier meer om een zaak gaat tusschen Frankrijk en zijn geallieerden. Het ligt niet op den weg van Duitschland, de deskundigen tegen Poincaré in bescher ming te nemen, daar deze mans genoeg zijn, hun werk zelf te verdedigen. De „Germania" die naar aanleiding van Poincaré's verklaring, dat Frankrijk nog eens een gracieuse arbeidster voor de algemeene verzoening worden zal, den minister met een paletmeester ver gelijkt, ziet in de tafelrede hoofdzakelijk een antwoord op Schacht's jongste ver klaringen. Wanneer Poincaré zich be klaagt, dat Frankrijk altijd de schaduw van den vrede over zich heen heeft zien strijken, zonder hem te kunnen grijpen, dan dient hij te bedenken dat die vrede na Cannes werkelijkheid had kunnen worden, vranneer hij zich maar buiten de zaken gehouden had. De redevoering heeft in Engeland een slechten indruk gemaakt, daar de ex perts uitdrukkelijk bij hun berekeningen en voorstellen zijn uitgegaan van de economische - ondeelbaarheid van het Duitsche rijk en de ontruiming van het Roergebied hiertoe een hoofdzakelijke voorwaarde is. HET VERSLAG DER DESKUNDIGEN. De „Daily News" houdt zich bezig met het bezwaar, dat hier en daar van Fransche zijde wordt ingebracht tegen de voorstellen der deskundigen als zouden er geen voldoende waarborgen in zijn voorzien voor het geval dat Duitschland zijn verplichtingen niet zou nakomen en merkt naar aanleiding daarvan het volgende op „Er is niets te winnen, natuurlijk, door de politieke moeilijkheden te ont kennen, die trouwens in het verslag te ruggebracht worden. Fransche critici hebben het reeds over waarborgen. Wat ze in de eerste plaats vragen is, dat voor het geval, dat Duitschland in gebreke blijft, alle geallieerden zich verbinden zullen om gezamenlijk op te treden. De Engelsche regeering zal zich stellig in beginsel niet verzetten tegen dien eisch. Het zij ons echter vergund er op te wijzen, dat het grootste gedeel te van het kwaad, dat tijdens de laatste twaalf maanden in Europa gesticht is, een gevolg is van de afzonderlijke actie door Frankrijk zelf ondernomen in strijd met het verdrag van Versailles. Tegen over een dergelijken waarborg moet in ieder geval een ander staan, die het on mogelijk kmaakt den Duitschen wil tot betalen te dwarsboomen door „sanc ties" toe te passen na een onschuldige technische tekortkoming of om een an der onbelangrijk voorwendsel." DE AANSLAG OP DEN VLAAMSCHEN STUDENT. De Vlaamsche bladen leggen den na druk op het feit dat de aanwezigheid van Nederlandsche studenten of 't ont plooien van de Nederlandsche vlag naast de Vlaamsche en de Zuid-Afri- kaansche door de „Nation Beige" en andere anti-Vlaamsche bladen als een uitdaging wordt voorgesteld en zekere fascistische plakkaten, te Leuven uitge hangen, er op berekend waren, relletjes uit te lokken. Zoowel „de Standaard" en „de Tijd" als het zeer bezadigde „Nieuws van den Dag" zijn het daar over eens. Zelfs het „Antwerpsche Han delsblad", dat bil de Vlaamschgezinden niet in een goed blaadje staat, stelt de onverdraagzaamheid aan de kaak van hen die op wanordelijkheden azen en geen Vlaming of Hollander meer kun nen zien zonder er een boche van te maken. De „Standaard" schrijft nog Wij willen niets dramatiseeren en zul len dus niet beweren, dat we reeds met een voet staan in den burgeroorlog, maar wij mogen wel vaststellen, dat wanneer oneenigheden wanneer mis verstanden want het is vooral een noodlottig misverstand, dat Walen en Vlamingen van elkaar verwijdert wanneer misverstanden tusschen volks groepen beginnen aanleiding te geven tot bloedvergieten zij het dan ook tus schen jongelingen, dat het tijd is, dat de oogen opengaan èn wie boven zijn eng eigenbelang en vooroordeel wil uitzien naar hetgeen de geschiedenis der andere volkeren leert en wie dieper kijken wil in zijn eigen gemoed en er de grond- werkeiijkhede'n van de menschelijke ziel wil opzoeken, zal tot het onvermijdelijk besluit komen dat België alleen bestaan baar is op den grondslag van volledige gelijkheid tusschen Walen en Vlamin gen, dat de vrede alleen komen kan door de gulle toekenning aan de Vlamingen wat ze noodig hebben niet alleen ais en keling, maar ook als volk om hun eul- tureele mogelijkheid volledig uit te wer ken. Tegenover geweld en onrecht zal men alle Vlamingen vereenigd vinden. Voigens de laatste berichten uit Leu ven is de toestand van Berten Vallaeys, het slachtoffer van den manslag, zoo zorgwekkend dat men voor een nood- lottigen afloop vreest. Het drama te B a am. De door de sociaal-democratische raadsfractie te Baar,n in verband met ■het drama aldaar aangevraagde spoed vergadering van den gemeenteraad, werd hedenochtend gehouden. De „Tel." meldt nog, dat de sectie op het lijk van Richter te Utrecht is af- geloopen. Voorloopig meent men, aldus het Mad, te 'kunnen vaststellen, dat de ongelukkige niet gestorven is ten gevol ge van een ziekte. Ook is het niet waar schijnlijk, dat de dood is ingetreden in de eerste dagen na de opsluiting. 'De maag bevatte ongeveer niets. Voorts deelt het blad mee, dat de wachtcommandant Huisman, die niet in het nachtlogiesboek 'heeft gekeken, in hef ochtendrapport voor 'den burge meester 'heeft geschreven, dat er aan niemand logies was verleend. Hij ver klaarde dat hij nooit de togieslijst in keek als hij den dienst overnam. De andere politiebeambten deden dit wel. (Zie „Laatste Berichten"). Ontaarde ouders. De politie te Heerlerheide werd gisteren ge waarschuwd dat in een der woningen aan de Keeksfraat een kind was vast gebonden de ouders waren afwezig. Een ondCTzoek werd ingesteld en bij binnentreden in de bewuste woning bleek toen, dat een meisje van circa 9 iaar aan een anderhalven meter langen ketting lag,welke met een kram aan den muur bevestigd was. Een drietal kleine kindertjes werd voorts in de kamer aan getroffen. De kinderen bevonden zich in een hoogst vervuilden toestand. Het bleek dat de vader en moeder een lom penhandeltje dreven en daarom vaak den geheelen dag afwezig waren. Het oudste meisje was, zooals de vader ia- ter zeide. aan een ketting vastgemaakt, omdat zij anders wegliep. Die ketting was zoo bevestigd dat zij bij de kachel komen kon om die aan 'te houden. De politie heeft proces-verbaal wegens mis handeling opgemaakt. Dinsdagmorgen zou voor het kan gerecht te Tetborg verschijnen de 26- jarige W. H. in het 'gebouw aangeko men verzocht H. even van de W.C. ge bruik te mogen maken, welke gelegen heid hij te ibaat nam om door het raampje te ontvluchten, na eerst voor alle zekerheid de deur op het haakje te hebben gedaan. De vluchteling is nog niet opgespoord. Voor eenige jaren had hij kans gezien op dezelfde wijze te ontsnappen. In de Spaarndammerstraat le Am sterdam is gisterenmiddag een 1 I-ja rige jongen onder een zware vrachtauto 'geraakt. De wielen gingen hem over het hoofd. Het kind was op slag dood. De jongen was op den wagen geklom men en er afgevallen. De chauffeur had van het ongeluk niets gemerkt en vernam het eerst later. Hem treft, naar de politie mededeelde geen schuld. Op de tweede verdieping van een pand aan de Hondiusstraat te Rotterdam, is bewusteloos te bed gevonden een 22- jarige dienstbode. Een dokter, die ter hulp geroepen werd, kon slechts den dood constaieeren. De gaskraan bleek gedeeltelijk open te staan. Vermoede lijk heeft het meisje des avonds verge ten, die te sluiten. Gisteren werd bij werkzaamheden aan het tramnet, hoek RijnstraatBezuidenhout, een 28-jari- ge wegwerker door een neervallende rails getroffen, waardoor de borstkas werd ingedrukt en de dood spoedig daarna intrad. Te Princenhage is een 62-jarige man door de tram over reden en gedood. In de Lombard- steeg te Leiden heeft een droevig on geluk plaatsgehad. Een 10-jarig meisje was met een 'broertje op de eerste ver dieping van een pakhuis van haar va der in de Lombardsteeg. Toen het meisje op de tweede verdieping 'kwam, bemerkte zij, dat de luiken open ston den, welke zij wilde sluiten. Daarbij is het kind uit het raam gevallen en op straat terecht gekomen. De toestand van het meisje is zeer ernstig. Te Gideon (Gr.) heeft een 2-jarig knaapje een waschaker met kokend water om-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1