U? EIJN eeniging, ReÉmeüapii bij ie Firma 8. L. IENQRIK8E VRIJ04G II APRIL Eerste Blad Onze Reclame-Prijzen 62e Jaargang: >0.000.- f idenOB1( bovengenoem. den tot Vrijdag uur des namid- VAN KOSTEN. I J Stoomvaart BINNENLAND Stads' en Proviacienieuws sNo 87! 1924! ten van ers van 97 I '0» I m Dames- en >stumes en isjeshoeden de gemakke- unt koopen? de nieuwste ette, Ribstof omerstoffen. -Costumes, R/lanteis JSVERH00GING straat 7 April 11 14 15 agl7 unr T. El'! U ,l! I VLISSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen twee solied gebouwde iRDIEPINGSHUIZEN, eén zeer groot hoekhuis! Voorzien van electrisch en waterleiding. Scheldestraat 54, Verköijl I straat 70. BILEERDE KAMERS dan wefl met pension ge-I Marine-Officier met echt-1 kind van /2 jaar. nder No. 2010, aan Hotel I agt gemeubileerde EN SLAAPKAMER g pension (vuur en lichtI met prijsopgaaf onder No. „Vliss. Courant". TUDIE-PIANO en Jongensfiets. <anaalstraat 100. jemeubileend BOVENHUIS, aparten opgang. Nieuwendijk 31. lar zonder kinderen vraagt] kleine WONING efst electrisch licht, onder letters S. M., bureM irant". T LOOPMEISJE gevraagd. Aipotheek VAN OCKEN'jj alstraat 54. n-Middeib. - Rotterdam hengelegen plaatsen- R VAN PASSAGIERS 'DEREN EN VEE. T. IlM. TJ formaties te beta®#' iN.V. Transport' ®n T,i .h. Erven 0» a'.bl acrtTiS.TaBS. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Handel. Volksgezondheid. 'n Saai begin. Afdeeling Handel en Nijverheid was aan de orde. De heer pleskens kwam weer eens aanschellen bij den Minister, om te vragen of hij het Schoenenwetje niet wil verlengen. De j Minister weet nog niet of hij het ver lengen zal. Dat dient nog onderzocht te «orden. De regeering overweegt nog of zij de Kamer de bevoegdheid zal vragen tot het uitvaardigen, van invoerverbo den als deze noodig zijn. Toen de heer Duys weer eens aan drong op herstel der relaties met Rus land heeft de Minister eens terecht er op gewezen dat deze aandrang de taak der regeering zeer bemoeilijkt, wanneer men zegt zóó grooten prijs te stellen op dit herstel. Het sluiten van een han delsverdrag is een zaak van koopman schap, die niet belemmerd mag worden door onhandigheden als de heer Duys pleegt te begaan. Bij de afdeeling Volksgezondheid kwamen 18 sprekers aan het woord. Vermelden wij eerst de motie der ze ven vrouwelijke Kamerleden, die voor de hygiëne van het kind opkwamen en de Kamer wilden laten uitspreken, dat de wijziging in de inspectie der kinder- hygiëne ongewenscht is. Dat is de eerste maal dat de vrouwen eens sa mengaan om iets specifiek-vrouwelijks te verdedigen. De motie maakte alleen al hierdoor een sympathieken indruk. Over woninghnren, toeslagen van I het rijk aan wonimgbouwvereenigingen, die in de misère zitten, over wijziging der Drankwet en nog tal van onderwer pen werden kleinere opmerkingen ge maakt. Het was een eindelooze herha- ing. De Minister zeide, dat hij alle klacht- I jes en klachten zal laten onderzoeken. I Hij verheugde zich er over, dat zijn I woningpolitiefk is goedgekeurd. In vier 1 jaar tijds zijn in Nederland 150.000 woningen gebouwd en 66000 zullen er spoedig bijkomen. i De huurpoiitiek is een onoplosbare puzzle, die, ais ze opgelost wordt, altijd oote onbillijkheden veroorzaakt. Aan gemeentebesturen ikan de Minister het niet overlaten, want dan komt er niets van terecht. De Minister moet vasthouden óf de I gemeenten moeten de stroppen betalen. In elk geval heeft de Minister te denken aan de rijksschatkist, die niet meer mag geven dan strikt noodig is. Voor parti culiere bouw is zes mi'llioen gulden be schikbaar en voor woningwet-bouw hetzelfde bedrag. Omtrent de motie der zeven vrou wen zeide de Minister, dat men allicht heeft gedacht ajs dat niet helpt, helpt niemandal. Maar ook dit hielp niet, want de Minister heeft bij de bezuini ging een regeling getroffen die de minste schade doet en dus hield hij daaraan vast. Mevrouw De VriesBruins trok haar I motie in, nadat de Minister had toe gezegd, dat hij nog eens naar een re- geling zou zoeken. Deze laatste der begrootingen is thans afgedaan. Nu nog art. 40 en de salarissen en dan gaat de Kamer rusten. De Eerste Kamer heeft na een zeer lang en zeer weinig belangrijk debat de Indische begrooting goedgekeurd. Alleen de socialisten verzetten zich daar tegen. Thans is deze Kamer tot 13 April naar huis. Dan begint zij aan de Staatsbegrooting. Avondvergadering. In de avondvergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Ter Laan djn interpellatie gehouden over den stand van zaken in het georganiseerd overleg ten. aanzien van de saiarisrege- !'ng en arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Spr. formuleerde zijn grieven in het vo'gend tiental vragen 1. Is het juist dat het overleg tus- schen de regeering en de vertegen woordigers van het personeel in de oentraie commissie voor georganiseerd 7ou- nver wijzigingen van het be- oidigingsbesluit inzake de salarieering het personeel' over 1924, sindis 29 heeft?'' vèrcleTën voortgang 2- Wil de regeering mededeelen |.„arom' 'na de verklaring van de vet* sonwoordigers der 5 vakcentrales, die «men niet minder daft 50.000 ambte- réia'1 verteSënwoordigen, dat zij be- nk„cVaren aan '4e leden hunner orga- bren V0-0r s*e"en eeTI offer te den 'jmits aan bepaalde voorwaar- (itiri<,^ert! V0|iclaan, werd vrijgelaten te Wonr,r hoever deze vertegen- hgers bereid waren te gaan en waaruit naar hun oordeel in totaal het te brengen offer bestond 3. is het standpunt door de regeering ten opzichte van het georganiseerde overleg aldhs op te vatten, dat, hoezeer zij meent het laatste woord te moeten1 spreken, deze beraadslaging in de cen trale commissie voor zoover mogelijk eenstemmigheid over te treffen regelin gen dient te worden verkregen Indien de vraag bevestigend wordt beant woord, acht zij dan 't optreden van den Minister van marine in de centrale commissie-vergaderingen van 12 en 29 Februari met dit standpunt vereenig- baar 4. Staat de burgerij op het standpunt, dat de voor 1924 en 1925 aangekondig de maatregelen één en ondeelbaar zijn, of wel is zij bereid, nadat voor 1924 eventueel een noodmaatregel is getrof fen, aan het eind van dit jaar te over wegen of er en zoo ja, welke maatre gelen voor het jaar 1925 nog zouden moeten worden getroffen 5. Wil de regeering mededeelen voor zoover het haar mogelijk is hoe groot het bedrag aan bezuiniging is, dat reedis is voortgevloeid uit het vol gende Teed'S getroffen complex van maatregelen lo. verlenging van den diensttijd 2o. inperking en nadere re gering van diverse toelagen, waaron der die voor kinderen en vacantie 3o. een nader geregelden aftrek voor jeug dige personen 4o. inperking van dé verplaatsingskosten en nadere rege ling van de reis- en verblijfkosten 5o. het afsluiten van privaatrechtelijke con tracten met diverse groepen personeel 6o. het in overeenstemming brengen van het salaris van onderscheiden groe pen personeel met den zoogenaamden plaatselijken loonstandaard 7o. in trekking van het garantie-salaris voor gehuwden 8o. de ingevoerde pen- sioenkorting van 8 54 pet. 6. Wil de regeering mededeelen hoe groot het aantal personen is, dat we gens overcompleet kan- worden ontsla gen of op wachtgeld gesteld zoowel in lossen, tijdelijken al® in vasten dienst en welke som dientengevolge kan wor den bespaard 7. Neemt de regeering het standpunt in, dat, ongeacht de duurte van het le vensonderhoud en ongeacht het peil der vergelijkbare salarissen ook uit het vrije bedrijf, het totale salarisbedrag van het personeel mede als sluitpost van de begrooting moet worden be schouwd 8. Acht de regeering het practisch verdedigbaar, dat, nadat de centrale commissie reeds geruimen tijd geleden door inzending van een uitvoerig sche ma haar bereidwilligheid om mede te wenken tot wijziging van het bezoldi gingsbesluit had getoond, thans geheel eenzijdig een wijzigingsontwerp is voorgesteld, zonder dat de centrale commissie ook maar in het minst in de voorbereiding is gekend IX. Is de regeering harerzijds 'bereid in de cen+rale commissie het overleg met de vakcentrales weder te openen X. Is de regeering bereid een over zicht te geven van de groepen werk lieden, beambten en ambtenaren, die voll'gens haar oordeel uit het bezoldi gingsbesluit worden gelicht en waar door afzonderlijke loonschalen zouden moeten worden ontworpen Hoeveel zal speciaal deze bezuiiging bedragen en in welke positie komt het personeel De salarisnormen van het rijkspersoneel De Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst, in haar al- gemeene bestuursvergadering op 8 April 1924 te 's-Gravenhage bijeen gehoord de besprekingen over de sa larisnormen. gevoegd bij het öntwerp- wijigingen van het 'Beoidigingsbesluit oordeelende, dat die normen moeten leiden tot een volstrekt onvoldoende salarieering spreekt de wensehelijkheid uit, dat pogingen worden gedaan om de regee ring daarvan te overtuigen gaat over tot de orde van den dag. VL1SSINGEN, 11 APRIL. De Emmabloem, Wij voldoen gaarne aan het tot ons gericht verzoek om nogmaals een op wekking te plaatsen tot het koopen van het Emmabloempje. Het goede en menschlievende doei dat met den ver koop 'van deze bioempjes'wordt beoogd is voldoende bekend en daarom ver trouwen wij dat de dames die zich be langeloos niet den verkoop hebben be last, morgen flinke bedragen voor de t. b. c.-bestrijding kunnen afdragen. In een tentje op de Kleine Markt be staat bovendien van 1 uur af gelegen heid zich van een bloempje te voorzien. De bevaarbaarheid der Schelde. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" seint d.d. 10 April Een Nederlandsch-Belgische techni sche commissie, bestaande uit de heeren Rambonnet en De Haes voor Nederland en Pirard en Van Kerckhove voor Bel gië, heeft gister op de Beneden-Sehel- de het vraagstuk der passen bestudeerd. Men meent te weten, dat zij den toe stand bevredigend vond in den nieuwen pas van Rilland Bath, doch dat zij geen verbetering heeft geconstateerd te Val- kenisse. Een treurig auto-ongeluk. Een vroegere stadgenoote, mevr. Van OorschotLafère, is het slachtoffer ge worden van een treurig auto-ongeluk, dat in Deli plaats had en waaromtrent het Aneta-bureau uit Medan het volgen de mededeelt De administrateur van de onderne ming Medan (Deli-Maatsch.), de heer P. A. M. van Oorschot, is ten gevolge van het wegslaan van een brug door de bandjirrende Deti-rivier met zijn auto in die rivier gestort. De auto is benedenstrooms aangespoeld. De heer Van Oorschot is gered, maar zijn echt- genoote en de chauffeur zijn verdron ken. Aanrijdingen. Op den hoek van de Walstraat en de Kleine Markt had een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, tenge volge waarvan de beide rijwielen lichte schade opliepen. De aanrijding greep plaats doordat de wielrijders op het laatste oogenblik niet voor elkaar meer konden uitwijken. Eenige uren later was men weer ge tuige van een aanrijding terzelfder plaatse tusschen twee wielrijders, ver oorzaakt doordat de voorste wielrijder plotseling stopte, zonder daarvoor het voorgeschreven teeken (opsteken van de hand) te geven. De voorvork van een der rijwielen brak. Aanrijding autobus en tram. Wij heben in ons vorig nummer reeds gemeld dat in de Badhuisstraat een aanrijding heeft plaats gehad tusschen een tram een autobus, waarbij laatst genoemde belangrijke schade heeft op- geloopen. Uit een onderzoek is geble ken dat de aanrijding een gevolg is van een defect aan het mechanisme van de autobus. (Naar wij vernemen heeft de politie alhier geconstateerd dat eenige deelen van het mechanisme ontbraken, waar door stuur- en reminrichting niet be hoorlijk konden functioneeren. Het behoeft geen betoog dat het on verantwoordelijk kan worden geacht van den bestuurder van de autobus om te rijden met een autobus, waarvan het mechanisme op dat oogenblik niet ge heel in orde was. Vergiftiging. Bij de poltiie kwam aangifte in van een ingezetene dat zijn hond vermoede lijk was vergiftigd geworden, tengevol ge waarvan dit dier is gestorven. De politie stelt een onderzoek in. Baldadigheid. Door de politie werd een jongen aan gehouden die uit baldadigheid steenen wierp naar den wachtsman, belast met het toezicht op de in aanbouw zijnde muziektent in het Beliamypark, terwijl mede een paar jongens naar het bureau werden gebracht, die gevels van huizen met klei besmeerden. Veedrijven Het drijven van vee in deze gemeente teschiedt, naar men ons van politiezijde mededeelt, niet steeds op zoodanige wijze als is voorgeschreven in de Aige- meene Politieverordening. Zoo moet tenminste een der drijvers aan den drift vooruitgaan.. Dit wordt dikwijls ver ruimd en wij achten het niet over bodig hierop nog eens de aandacht te vestigen. Voor het examen als tweeden stuur man, zijn geslaagd de heeren G. P. de Mik en H. van Sprang, leerlingen van de De Ruyterschool. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het volledige examen "ter verkrij ging van 't radiocertificaat 2e klasse de M. J. van Putten, leerling van de radiosdhool Van Dokier alhier. N.V, Autobusdienst Walcheren. In de op Dinsdag jl. gehouden verga dering van de N. V. Autobusdienst Walcheren te Middelburg was niet het overeenkomstig de statuten vereischte kapitaal aanwezig, om een beslissing te nemen op het voorstel van commissa rissen tot liquidatie. In de op Woens dag voortgezette vergadering werd be sloten de Vennootschap ln staat van liquidatie te verklaren sedert midder nacht van 31 Maart op 1 April ji. (Toen was door commissarissen de dienst reeds stop gezet). Tot tijdelijke directie aan welke, on der toezicht van commissarissen de liquidatie is opgedragen, werden aan gewezen de heeren mr. J. J. Heijse, mr. A. H. Kuipers en mr. F. J. Sprenger, al len te Middelburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN getuigen dat goede kwaliteiten ook goedkoop kunnen zijn. Deze prijzen zullen U toonen dat (J in vele gevallen tegen goedkooper prijzen kunt koopen als U tot heden bekend waren. 1^®^ BEZOEKT de GRAVENSTRAAT MIDDELBURG zij zijn Uw belangstelling waard. Ziet de in dit blad staande advertentie. Patroonsarbeid door bakkers. Het voorstel van den Zeeuwschen Provincialen Bakkersbond om patroons- arbeid vrij te laten, werd in een te 's- Gravenhage gehouden vergadering van den Bakkersbond, met 163 tegen 27 stemmen verworpen, omdat, meende men, daardoor in de bakkerijen na ver loop van tijd de nachtarbeid zijn inT- trede zou doen. Rijkstuinbouwconsulent. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1924 benoemd tot adjunct-rijks- tuinbouwconsulent A. W. van de Plas- sche, te Goes, thans tijdelijk als zooda nig werkzaam. kerk- en schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Aft- naland ds. F. van Asch te Den Ham. Geref. Kerken. Beroepen te Vrouwe- polder-Gapinge de heer C. von Meijen- feldt, cand. te Amsterdam. RECHTSZAKEN. De Brusselsche Bank. Bij de voortzetting van het getuigen verhoor in de zaak tegen R. Witteveen, inspecteur en W. P. v. Pagé, directeur van het bijkantoor der Brusselsche bank, voor de rechtbank te Middelburg, verklaarden 'gisterenmorgen eerst J. Poppe en K. Poppe, beide wonende te Oostkapelle, dat zij zaken hebben 'ge daan met de bank en dat hun op de Danube Oil 35 was voorgespiegeld, de uitkeering daarvan werd echter tel kens een maand verschoven en zij ont vingen dat dividend nimmer. De getuige A. van Overbeeke uit Borsselen moest, toen zijn crediet op was, een accept teekenen van 10.000, doch kreeg die zonder te hebben ge stort terug, toen zijn crediet beter werd. De getuige J. B. F. Ersiture uit Ber gen op Zoom zegt, nooit tot zaken te zijn gekomen met de bank, wel heeft hij met bekl. gesproken over overnemen van zijtn handel in hout, die dan een N.V. zou worden. Later heeft hij Bridée op onaangename wijze op de verkeerde handelingen der bank gewezen. Getuige P. Verbuig uit Kamperland heeft rente van zijn geld gekregen, toen hij er beklaagden op wees dat hij ge hoord had dat de bank failliet was, zeiden zij, dat dit alles jalouzie was, de bank stond er goed voor. Bekl. v. Pagé zegt, dat in April 1923 mr. P. .Diele.man op het 'kantoor is ge weest en gevraagd heeft of de ZeewuschVlaamsche tramwegmaat schappij b.v. 100.000 van de bank zou kunnen leenen, waarip Witteveen zeide wel ƒ300.000. Ook sprak Witteveen vai aankoop van huizen op het Damrak te Amsterdam voor ƒ300.000 en dit al les gaf bekl. den indruk dat de bank er goed voorstond. Getuige N. A. Versavel uit Roosen daal doet mededeeling over een gesprek met Pagé in den 'trein en later van deze ontvangen brieven. Hij deed echter geen zaken met de 'bank, omdat de heer Battoen eerst voor hem informeerde. Getuige J. M. de Witt, hotelhouder te Zevenbergen, deelt mede, dat Witte veen iedere week twee dagen bij hem logeerde, hij deed groote verteringen, gaf 65 fooi, en b.v. voor het naar den trein brengen van een tasch ƒ2.50. Te Bergen op Zoom had een diner plaats, waarbij tal van flesschen champagne gebruikt werden. Getuige heeft zaken gedaan met de bank toen hij suppiee- ren imoest werd hij door Dronkers 'ge waarschuwd en deed het niet, hij is al les kwijt. Beide beklaagden houden vol ter goeder trouw te hebben gehandeld. De procuratiehouder der Brusselsche 'bank, S. Waal zegt, dat Witteveen in anderhalf jaar ƒ70.000 ontving voor salaris, provisie en onkosten. Getuige bemoeide zich niet met 'de effecten handel, maar weet wel dat 'bekl. Witte veen meermalen aandrong op afwikke ling van de zaak der Engelsche stuk ken. Getuige M. H. Briedée Jr. was werk zaam op de Bank. O.a. moest hij de orders van Witteveen uitvoeren. De or ders en stukken kwamen uit Middel burg én werden op het hoofd der cliën ten geboekt. 'Slechts eenmaal is een stuk verkocht zonder order van den cliënt. De aandeelen der Danube Oil stonden in de boeken genoteerd voor 170 of dit er voor betaald was, wist spr. niet. Getuige, mr. Krieger accountant, con troleerde de boeken der bank. Hij hand haaft de cijfers over de verdiensten van Witteveen, zooals hij die ter goeder trouw opmaakte en aan den officier ver strekte. De bank deed een Bucket Shop, en als de cliënt en hause ging, ging de bank en baisse en omgekeerd. De koers van 170 en 190 voor de Danube Oil werd door de Bank vastgesteld. Volgens de boeken betaalde de bankier voor 170 met aftrek van 15 en zulks in payementen. Inzake de Engelsche stuk ken zegt getuige, dat deze eerst ten ver koop naar Engeland werden gezonden. Door ruzie met de directie werden de stukken niet terug ontvangen, toen Witteveen zeide, dat ze niet meer ver kocht moesten worden. Nu heeft getuige zich er voor gespannen en zullen ze nog terug komen en aan de eigenaars wor den gegeven. Hiermede was de laatste tegen 10 uur gedagvaarde getuige gehoord en nadat beide beklaagden nog hadden verklaard dat alles over het kantoor Middelburg liep en bekl. Witteveen zeide, eerst in de instructie vernomen te hebben, dat zijn orders niet werden uitgevoerd, werd de behandeling ge schorst tot hall twee. In de middagzitting werd liet eerst gehoord L. van Dijke uit Kloetinge, die geïnformeerd had bij jhr. Van Vreden- burch, gezant te Brussel en vroeger in Roemenië naar de Danube Oil en ten antwoord kreeg, dat zij waardeloos wa ren. Van Bridee kreeg getuige bericht, dat hij meende, dat de stukken in de toekomst wel waarde zouden krijgen. Getuige informeerde, toen er iets niet in orde bleek te zijn. De getuige-deskundige A. M. Bölim,. bediende bij de vereeniging van effec tenhandelaren te Amsterdam zeide, dat Danube Oil nooit officieel genoteerd waren te Amsterdam, hij weet niet of het te Londen wel het geval was. Hij; kende de fondsen niet voor den execu- torialen verkoop. Aan de beurs stonden ze als waardeloos bekend en acht ge tuige 170 voor effecten, die nimmer dividend gaven, veel te hoog, ai erkent hij op vragen van mr. Kokozky, dat er fondsen zijn geweest, die 380 en 385 stonden en die geen dividend gaven. De officier vraagt of die stukken dan later wel dividend gaven. Getuige zegt dat niet de groote waar de bevestigd is. De officier Dus U wilt zeggen, dat er wel meer geknoeid wordt. De getuige-deskundige,' jhr. mr. Van Lennep uit Amsterdam zegt dat Bucking Shop, zooals de Brusselsche bank toe paste, slechts een kwestie is van aige- meene volmacht maar dat is weinig in gebruik en de handel oordeelt daar niet best over. Practisch is daarbij alle risico voor den cliënt, die er ook mede winnen kan. Van de waarde van de Danube Oil weet getuige niets af. Getuige-deskundige S. Blom uit Haar lem, heeft bij onderzoek den indruk ge kregen, dat het bestaan der Danube Oil gefingeerd was. 'Door zulke non-va- leurs op de executiebeurs te brengen, kan men zelf koers maken. Getuige in formeerde bij de eerste klasse firma's te Londen en Parijs, die de fondsen niet kénden. Mr. Kokozky wijst er op, dat 'getuige slechts 2 namen noemt van firma's en dus niet mag zeggen, dat men algemeen het fonds niet kende. Getuige zegt, dat geïnformeerd is bij een bank te Parijs, die commissaris zou zijn van de Danube Oil, maar zelf niet wist of die nog bestond. De getuige-deskundige M. van Santen makelaar te Amsterdam, kreeg ook uit Londen bericht, dat de Danube Oil waardeloos is. Ze is dan ook niet ver koopbaar. Dat er onder de commissaris sen van een maatschappij klinkende na men zijn, is geen bewijs, dat die maat schappij zelf goed is. Evenals met den heer Blom ontstond ook met den heer Van Santen een warm financieel debat met mr. Kokozky. De getuige L. T. Ko.reman, makelaar te Amsterdam, heeft Danube Oils in executie gebracht voor Kempen en Co., die ze later bleek te hebben van de

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1