on. .OPPEN IE VELDE stasia DONDERDAG ÏO APRIL, gemeentebestuur feuilleton OE VROUW ZONDER HART binnenland 62e Jaargang SANDE euTE WZEM -WI )ote partij aften >eligen prijs op aanvraag "TplVvS«-g Stads= en Provincienieuws flloSö' pot. ït. (potten, lotten. potten. 't Woensdag Lange Delft |CHELDESTRAAT Deurmatten, Jtten, |ra9e, EüftlWAS. ixduw naast de grauwt - stallen-tenten. terwijl Arthur kato' papier openvouwde. tdt vanavond slech bl het laatste nummer. Ikev des Doods "i een gemakkelijke" i nu heen issaris heeft ons g thee op zijn bur.ea"'st at mevrouw wel lu n wit voerden een g arbijhij mij natuurl ik aakte over H niet gedacht heD toren Engelsehe s erde dat hij toe» :nt wel moest he op jacht naar de avond nogal kalm een boog voor lm' S5ING5CHE ABONNEMENTSPRIJS yoor Vlissingen en gemeenten op Wal- hp,en ƒ2.20 per drie maanden. Franco Snor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- aaenten 17 cent> a,,es b'! vooruitbetaling. Voadcrlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels t.10 voor iedere lre«l meer 26 centbij abonnement spe- prijzen. Reclames 52 cent per regel ne Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 Cent familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN. De Burgemeester van Vlissingen ver zoekt hun, die bij het verrichten van graaf werk enz. in deze gemeente voorwerpen in den bodem aantreffen, als vaatwerk, mun ten, wapenen, beenderen, lijkkisten, palen, steenen enz. die van hoogen ouderdom schijnen, hem hiervan onmiddellijk kennis te geven dat het van het grootste belang is, dat die overblijfselen gedurende eenige dagen tot nader deskundig onderzoek beschikbaar blijven in den stand, waarin zij in den bo dem worden aangetroffen en dat dus het graafwerk in de omgeving van de vondst aanstonds wordt gestaakt Vlissingen, 10 April 1924. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. DRANKWET. I Burg. en Weth. van Vlissinegn, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten dat bii hen is ingekomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift I (in afschrift) van Willem Frederik Pabst, om vergunning tot den verkoop van ster- ken drank im het klein, uitsluitend aan lo- geergasten, in de benedenzaal van perceel Nieuwendijk 17 dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Wefih. voornoemd. Vlissingen, 10 April 1924. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. let lecteur kwam bloots- lithollen. Hij zag verkeerde blijkbaar iding. (Wordt vervolgd') KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdagmiddag. Arbeidersverzekering. De groote lijnen van de herziening der sociale verzekering gelijk de Minis ter die gisteren heeft uitgestippeld, von den niet onverdeelde instemming. De collectieve verzekering die de Minister wil, zal een einde maken aan de plaat selijke kassen en aan alles wat van particuliere zijde is opgezet. De heer Smeenk vreesde dat dit op den duur een minder voordeelige regeling zal zijn. Dat de Minister van de eenheids rente heeft afgezien, juichte hij daaren tegen toe. Men ziet dit we! duidelijk in dat in de naaste toekomst van het nieu we plan niets terecht komt, zoodat de Ziekteverzekering in de lucht blijft han gen en het ligt dus voor de hand dat men al begint aan te dringen op gedeel telijke uitvoering een herziening der Ziektewet en een vereenvoudiging der verzekering in het algemeen zonder dat fiet stelsel wordt aangetast. Voor- de bestaande ziekenkassen en -kasjes, waaronder er vele zijn die meer dan een eeuw bestaan, begint men Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Schrijver van „Het doodend Zwijgen". 25) „Meneer, er is een man vermoord gevonden..." hijgde hij... „vermoord aan den weg naar Vleuten... een wiel rijder heeft hem gevonden... viel bijna over het lichaam... hij schijnt geworgd te zijn..." „Hoe zag de vermoorde er uit vroeg de chef, die zich dwong tot kalmte. Ik keek naar Arthur, zijn gelaat 'zag bleeker dan anders hij luisterde in de uiterste spanning toe, opmerkzaam ais ecn jachthond nadat het schot is gevallen. De inspecteur beschreef het uiterlijk van den vermoorden man en de hoofd commissaris zag Arthur vragend aan. „Als ik mij niet sterk vergis, is het De Weerden", zeide hij. ;„Wij hebben alles zoo gelaten, als w'j bet hebben gevonden. Inspecteur Barendse is er met drie man en een dokter naar toe. luist per auto weg gereden." >)Naar Vleuten", beval Arthur aan Peter. Weer vlogen wij door de stad en men een donkeren weg op. Hoe was het mogelijk, dat De Weer den zoo spoedig, zoo plotseling en op 'kik een vreeselijke wijze het leven had te vreezen, nu de Minister heeft gezegd, dat de uitvoering der verzekering zal worden opgedragen aan de uit de maatschappij opgedragen organisaties. Zullen de kassen daardoor verdwijnen Velen betreuren het want juist deze kassen bezitten veel ervaring en zijn goed ingericht, zoodat zij bij uitstek geschikt zijn om de uitvoering der Ziektewet en der geheele verzekering op zich te nemen. De Minister draait ze met zijn nieuwe plan alle den hals om, weeklaagde de heer Snoeck Henkemans, die heelemaal niet gesticht was over het plan van den Minister. Het zou stel lig veel duurder worden meende hij en de verzekerings-zekerheid verminderde. Zijn ernstigste bezwaar was dat de sociale verzekering een stuk werd van een collectief arbeidscontract en niet een eigen instituut dat los staat van de verhouding van werkgever en werkne mer. De vaste basis der verzekering wordt weggenomen en alles staat op losse schroeven, aldus alweer de heer Snouck Henkemans, die een zeer ernstig beroep deed op den Minister om zijn ■plannen nog eens deugdelijk te over wegen en aan verschillende instituten advies te vragen, hetgeen thans nog niet is gedaan. Veel genoegen had de Minister dus niet van zijn groote-lijnen-plan, nu zelfs van rechts zooveel kritiek kwam opzet ten. Alleen de. heer Oud scheen hem te steunen, daar hij vóór de collectieve ver zekering geporteerd was en de hoofd beginselen aanvaardde uit het program van den Minister. Het standpunt van den heer Rutgers was dat men de plan nen maar moest aanvaarden al was het alleen om den Minister te behouden en de Ziektewet spoedig ingevoerd te krijgen. Volgens den heer Duys was de uit eenzetting van den Minister de grafrede op het werk van minister Talma, omdat de Ziektewet voor vijf, zes jaar is uitge steld. Voor de zooveelste maal drong hij aan op invoering van een Ziekte wet, maar ditmaal speciaal van d e Ziektewet. Zoo zwaaide dus de S. D. A. P. naar de wet-Talma. Een motie vroeg losmaken van de Ziektewet van de algeheele reorganisa tie en invoeren in dit jaar. De heer Oud diende een concurreerende motie in, waarin de Regeering wordt uitgenoo- digd een gewijzigde Ziektewet, berus tende op de nieuwe beginselen door den Minister gisteren ontwikkeld, spoedig in te dienen. Minister Aalberse wenschte natuurlijk niet op de details in te gaan. Hij heeft de Kamer gelegenheid willen geven om zich te beraden en in de moties heeft zij het middel om te zeggen hoe zij in het algemeen over zijn plannen denkt, in de laatste jaren heeft het sociale leven zich snel ontwikkeld in een richting, die afweek van de tot nu toe gevolgde. Dit is aanleiding geweest om de Ziektewet niet in te voeren omdat die eerst aan gepast diende te worden aan de nieu were zienswijzen. Nu de algemeene plannen vaststaan zal de Ziektewet vóórop gaan bij de wijziging zoodat deze na het zomerrecès is te wachten. De Minister wil de Ziektekassen wel behouden, maar het is met het oog op de ongevallen nogal moeilijk. De motie- Duys was natuurlijk onaannemelijk voor den Minister de motie-Oud gaf precies wat de Minister wil en is dus zeer aan nemelijk. Met 39 tegen 30 stemmen heeft de Kamer heden aangenomen een motie- Schaper, waarin de Minister van Arbeid verloren Het leek wel de vergelding, de straf voor alles, wat hij had misdre ven. En toch, ik gevoelde medelijden met hem hij was immers alleen maar werktuig geweest Arthur zat met opeengeklemde lippen voor zich uit te staren. Hij dacht scherp na. Er werd geen woord gesproken. Door de duisternis schoven wij voort naar het tooneel van den moord. „Hoe verklaart u deze verrassende wending die de affaire genomen heeit?" vroeg de commissaris van D. met een lachje om de lippen, als had hij schik, dat er zich iets voorgedaan had, dat Arthur's gebouw van veronderstellingen als een kaartenhuis scheen te doen in eenstorten. Maar reeds slierden de wieien over den grond, ten gevolge van plotseling sterk remmen. Wij waren er Wij stapten uit. Een landweg, te midden van weilanden. Een auto stond vlak voor de onze, het roode achterlicht geleek het eene oog van een onzicht baar monster. Een groepje menschen stond gebogen over een lichaam het tafereel werd verlicht door een der autolampen. Ik herkende onmiddellijk De Weer den. De zwarte lokken kleefden hem aan het voorhoofd, de oogen puilden uit zijn blauw, gezwollen gelaat. De dokter had zijn boord en vest los gemaakt paste kunstmatige ademha ling toe. De inspecteur kwam naar ons toe, salueerde. „Hij is nog niet dood lichtte hij zijn chef in. Daar bewoog De Weerden zijn lip pen hij scheen tot bewustzijn te ko- wordt uitgenoodigd geleidelijk alle groepen die daarvoor in aanmerking komen onder de uitvoering der Arbeids wet te brengen. Tegen stemden de A. R. (behalve Smeenk), de C. H„ de V. B., en de leden Braat, Van Dorp, Kersten en Kooien. Bezuiniging op de sociale verzekering. In de commissie, die door de vereeni- ging van Raden van Arbeid is benoemd om te onderzoeken, of door mechani seering der administratie bij de sociale verzekering in haar gëheeien omvang besparing is te verkrijgen, hebben zit ting de voorzitters van de Raden van Arbeid in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Middelburg. De intrekking van art. 40. .De afdeeling Haarlem van "den Centr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft, naar aanlei ding van het bericht over de intrekking van art. 40 een telegram verzonden om haar vertegenwoordigers in de Centrale Commissie van Overleg in ambtenaren zaken, welke gisteren bijeen was met advies oogenblikkeiijk een aanklacht bij den officier van justitie in te dienen in zake intrekking van art. 40 en wel voor de behandeling van het wetsontwerp inzake salarisregeling in de Tweede Kamer. De Postchèque- en giro-dienst. Door den heer Van der .Waerden zijn aan de ministers van financiën en van waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het den ministers bekend, dat de directeur-secretaris der Nederlandsche Bank, mr. G. H. M. Deiprat, aan de commissie tot onderzoek van den post chèque- en girodienst geweigerd heeft inlichtingen te verstrekken ter zake van de aan hem toegeschreven uiting „de O.W.-ers, de kruideniers-en de ambte naren voor de post en de rest voor ons", en van wat zij verder voor haar onder zoek behoefde En dat deze weige ring geschiedde „na overleg met de overige leden der directie van de Ne derlandsche Bank 2. Zoo ja, welke waren dan de motie ven van deze geoctrooieerde instelling om aan de onderzoekcommissie inlich tingen te weigeren De rechtstoestand van de ambtenaren. De hoofdbesturen van de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwij zeressen in Nederland, van de Vereeni- ging van Hoofden van Scholen in Ne derland, van de Vereeniging voor MU LO en van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap hebben aan de Twee de Kamer geschreven dat zij de vrijheid, die de regeering vraagt in het wetsontwerp tot wettelijke regeling in zake de wijzigingen van bepalingen betreffende rechten en ver plichtingen van ambtenaren voor de rijksambtenaren in het algemeen en voor de onderwijzers in het bijzonder hoogst bedenkelijk achten. Dat bij aanneming van het ontwerp zoowel de financieele positie ais de rechtstoestand der ambtenaren alle vastheid zal verliezen en afhankelijk zal worden van de wisselende inzichten der regeering, dat deze toestand van onzekerheid van den ambtenaar niet zal nalaten een hoogst nadeeligen invloed uit te oefe nen, dat dit ontwerp de mogelijkheid opent men er kwam een flauwe glans in zijn oogen. De dokter boog zijn oor naar den mond van den stervende. „Wat zegt hij vroeg de hoofd commissaris. „1k ben alleen schuldig." Ik voelde een ontroering in mij opstij gen en voor mijn oogen een vochtigen sluier trekken bij dit zelfbeklag. Weer bewoog De WeerÜen de lippen. „Dag, Milly..." Een zucht... Hij was uit zijn lijden. ik kneep Arthur in zijn arm, omdat ik niet wilde huilen. Het was de eerste maal, dat ik een mensch zag sterven. De dokter toonde den commissaris het achterhoofd van De Weerden. Het was ingedrukt, vermorzeld door krach tige, herhaalde slagen met een hard voorwerp. „Misschien een steen, of een Engel sehe sleutel" opperde de dokter. „Dit houd ik voor de onmiddellijke doods oorzaak." De hoofdcommissaris gaf lasf, dat het lichaam naar het ziekenhuis zou worden overgebracht. „Ik wacht hedennacht nog uw rap port in, Barendse", zei hij tot den in specteur „wacht mij op het bureau, het zal misschien wel laat worden." ,jHebt u een van allen hier in de buurt ook een auto gezien, een groote open racewagen vroeg Arthur. Niemand had iets gezien. Met een zaklantaarn onderzocht Ar thur den weg voor de eerste auto. „iHet blijkt, dat er toch een auto is geweest", zeide Arthur. „Ik zie hier tot terzijdeschuiving van de stellige toe zeggingen, o.a. vervat in artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit en in het 4e en 6e lid van artikel 196 der Lager Onder wijswet 1920, redenen, waarom zij der Kamer met aandrang verzoeken, het wetsontwerp bovengenoemd niet aan te nemen. VLISSINGEN, 10 AFRIL. De vaart op de Schelde. De redacteur van „de Maasbode" te Antwerpen schrijft d.d. 8 dezer Het feit dat ambtenaren van het Ne- la-ndsch loodswezen zoo vlug en flink zijn opgetreden om 'bij Bath een nieuwe vaargeul op de Schelde af te bakenen, ter vervanging van 'den pas, welke door het zinken van de „Siërra Grande" „gekurkt" was, heeft in -geheel Ant werpen en in het bijzonder in scheep- vaartk-ringen groote voldoening ge bracht. Die tevredenheid uit zich ook in de pers, welke nog enkele dagen geleden de Nederland'sche regeeri-ng allerlei minder mooie bedoelingen toeschreef, maar thans vol lof is over de activiteit van de Nederlanders. De „Neptune" doet een hevigen -uit val tegen de ambtenaren van het Bel gisch ministerie van marine, die kalmp jes hun „week-end" en Zondag vierden, terwijl de Hollanders wenkten voor de belangen van A-ntwerpen. Het Wad schrijft Zondagmorgen heel in de vroegte was de inspecteur va-n het Nederlandsch loodswezen, die ter plaatse was om te peilen, en na ge dane zaken naar den oever voer, waar een automobiel hem wachtte, wellke hem met groote snelheid naar het tele graafkantoor te Hansweert bracht om aan de Nederiandische loodisen mee te deelen, dat hij een vaarwater van 25 voet voor hen had af-getoerd. -Ons -ministerie van marine heeft zich zelfs niet eens gehaast om van deze Nederlandsche vinding te profiteered De Belgische loodsen, wier schepen meer dan 17 voet diepgang hadden, bleven volgens order van Zaterdag te A-ustruweel voor anker. Eerst toen zij zagen, dat de Neder landsche loodsen met hu.m schepen ver trokken en aankwamen, vermoedden zij, dat er iets gebeurd was. Pas Maandagmorgen te half tien kreeg de havenmeester van de Royers- sluis bericht ook schepen van grooter diepgang dan 17 voet uit -te iate-n,, maar de Belgische loodsen te Vlissingen en de haven-kapitein waren tot Maandag avond zonder eenig officieel bericht van het Belgisch -ministerie van marine. De Brusselsche „Standaard" zegt interessant is het wel, vast te -stellen, dat onder handteekening van den heer Vanderslijen, bestuurder der „Neptune" im het nummer van Zondag li. o.m. wordit gezegd „We hebben destijds ongelijk gehad met de Hollandsche re geering eenige nalatigheid of fout aan te wrijven." -Die eerlijke bekentenis komt van pas en wordt gestaafd door feiten, welke mader bewijzen, dat de Hollandsche regeering geenszins har en steun weigert, zooals we reeds gisteren hebben uiteengezet. Ze liet verder toe, dat er 's nachts in Nederlandsch vaar water door de Belgen werd gebaggerd, op voorwaarde natuurlij-k, dat men bleef buiten de lijn der lichten. Ze 'liet duidelijk sporen, dat hij gedraaid heeft". En Arthur verzocht den hoofdcommis saris om een van zijn mannetjes last te geven de zijwegen te onderzoeken. Het slachtoffer dat terug moest kuieren, werd aangewezen. „Ten overvloede zou ik gaarne een agent naast den chauffeur hebben ook deze kan dan scherp opletten en de zijwegen observeeren met behulp van mijn lantaarn." Weer werden orders gegeven en dan zette de droeve stoet zich in beweging. „Als ik mij niet vergis, vroeg u mij zoo juist een verklaring", begon Arthur, nadat Peter den wagen had doen draai en „ik wil u gaarne mijn meening zeggen. Het motief voor den moord is, naar het mij voorkomt, eenvoudig dief stal. Zooals ik u reeds heb gezegd, is het mijn vaste overtuiging, dat de ver moorde schuldig is aan den Bankdief- stal, te 's-Gravenhage gepleegd. Het is geen al te boute veronderstelling, dat hij zich tegenover Milly iets daarvan heeft laten ontvallen. Vermoedelijk is deze daarop belust geworden op dien vetten buit. Hoe echter dezen in handen te krijgen De effecten vevonden zich veilig op Den en Beuk ten huize van den zwager van den Bankdirecteur. Denkelijk heeft Milly overleg gepleegd met haar froeder over de vraag, hoe zij aan het geld zouden komen. Daar komt nu Van Weerden bij hen met het geld hij wil vluchten ook Jack zal met hen meegaan. Het doel der twee is De Weerden van zijn schat te beroo- ven. Ik geloof niet, dat zij aanvankelijk het plan hebben opgevat De Weerden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. toe, dat -het uitgebaggerde slijik op Ne- deriandsche-n bodem werd gestort om de Belgen tijd en moeite te besparen De Antwerpsche correspondent van „de Tel." meldt Schepen met een diepgang van 22 voet varen ongehinderd het wrak voor bij. Maar het schijnt nu toch dat we voor eenigen tijd zullen moeten afzien van het bezoek der kolossen van de Red Star. Tot gisteren kon men geloo- ven dat de „Beigenland" die uit New- York voor Antwerpen vertrokken is, hier den 24sten terug zou vertrekken. Thans komt de tijding, dat de maat schappij aan den kapitein last heeft ge zonden, zijn passagiers en zijn koopwa ren voor Antwerpen te ontschepen te Cherbourg. De 300 passagiers, die voor onze haven aan boord zijn, zullen met een specialen trein naar hier worden overgebracht. Zelfs de beduidend kleinere „Lap land" zou voorloopig uit de vaart op Antwerpen worden genomen Maar het ergste is dat de maatschappij zelfs haar vrachtboot „Montauk" niet meer naar hier heeft durven laten komen. Inderdaad ontvingen gisteren de ont vangers van de lading dezer boot te Antwerpen bericht, dat de „Montauk" naar Rotterdam zou gezonden worden, waar de -lading zal worden ontscheept, krachtens het recht dat het cognosse ment de maatschappij geeft Vandaag zou de minister van open bare werken, baron Ruzette, de plaats van het onheil bezoeken. Door de be voegde diensten zouden krachtige maatregelen worden genomen. Openbare Leeszaal. De Openbare Leeszaal za) morgen weder worden geopend. Na 15 April worden de uren van openstelling als in den winter. Een autobus tegen een tram gereden. Gisterenavond omstreeks 7 uur is een autobus, welke van den Singel kwam, in botsing gekomen met de electrische tram, welke in de richting van hef Betje Woiffplein reed. De wagenbestuurder remde toen hij uit het veld te ruimen. Waarvoor was dat noodig. Hij had toch immers nooit een klacht tegen hen kunnen indienen, waar hij het geld zelf gestolen had Dergelijke uitgeslapen personen als de twee Ravens gaan gewoonlijk niet ver der dan strikt noodig is. De Weerden hebben zij blijkbaar niet zoo maar tijde lijk buiten gevecht kunnen stellen hij- zal zich tot het uiterste geweerd heb ben de keel is hem dichtgeknepen, om hem het schreeuwen te beletten." „Ik maak u wel mijn compliment", zei de hoofdcommissaris, „over uw deductievermogen. Uw verklaring lijkt mij zeer plausibel toe." De ander knikte, ten bewijze van instemming, maar hij lachte daarbij als een boer, die kiespijn heeft. HOOFDSTUK XV. Een spoor. Plotseling stopte de auto. De agent opende het portier en zeide, dat hij meende iets gezien te hebben. Wij stegen allen uit. Eenige tientallen meters terug was een dwarsweg. De auto, waarin het lijk van De Weerden werd vervoerd, passeerde ons, juist toen wij den donkeren weg zouden inslaan. „Niets bijzonders. Rijd maar door", beval de hoofdcommissaris en de auto met zijn luguberen last vervolgde den tocht, Wij liepen achter den lichtkegel aan, welken de electrische lantaarn voor ons uitwierp en dit eindigde in een grijs vlak den achterkant van den auto, waarin De Weerden zijn dood was tege moet gereden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1