ii n loostesUsem WOBNSOAQ 9 APRIL, No85 EK BO 0 is id en sciie Maatschappij w Stoomvaart ;io„ 'Eerste Blad BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ONMISBAAR IN DE KEUKEN. 1, zijn naaat eeren: an uit- laak is 26 ct. !7i ct. verminderd fot van Vlissingen it voor Vüssingen bicn-Gsrage. leverbaar, tevens ■f?, IVSiddeEburg een net DIENSTMEISJE rgens 8 tot 's middags 3 gs vrij. Valstraat 76. plaatsgebrek MEUBLEMENT staande uit 2 crapeau's, 4 ffet, tafel en pied. >che]'destraat 33. I een IJSWAGEN. mder letters S. A., bureau rant". 1 een r tegen I Mei een ge- ZITKAMER slaapkamers, nder letters C. J., bureau ET PERSOON. >or het rijden met een ijs- erdere bijkomstige werk- nder letters C. H., bureau -ant". -Middelb.-Rotterdam tengelegen plaatsen. VAN PASSAGIER® DEREN EN VEE. r. Mi t.M. w 8 8 r. itif. t.i April 11 14 15 rmaties te bekomen- N.V. Transport- «y Erven Q- VOS, B. KRNHOOBN,Jf$j v. oosterhodt,^ ib. BaiTEStaES.W S1NGSCHE COURANT pil nummer besteel uit 2 biaden ABONNEMENTS-PRtjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco d'oor liet geheele rijk 2.50. Week-abon- neraenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van I4 regels 1.10 voor iedere rceel nicer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en vcdiuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel nreer 15 Cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdagmiddag. Wetje-Albarda. Arbeid. Het lot van liet initiatief-voorstel— Albarda tot het instellen van een onder zoek naar de geschillen in de textiel nijverheid in Twente stond natuurlijk vast. Op 16 April zal de Arbeidsgeschii- lenwet in werking treden, die hetzelfde mogelijk maakt wat dit ontwerp drin gend voorschrijft. Het verschil is dat dit ontwerp de. beide faser» van pogingen totbcmiddfcling overslaat en aanstonds een enquête gelast, die in de bestaande wet mogelijk is als ze wenschelijk is. Op deze eenvoudige punten wees aanstonds de heer Nolens, die op zijn gunstigst twee enquêtes naast elkaar zag ontstaan, hetgeen niet gewenscht is. Voor de beide eerste fasen pogin gen tot bemiddeling hebben de soci aal-democraten nimmer iets gevoeld. Wel was dit het geval met de enquêtes. Vandaar dat zij thans probeeren in een bepaald geval toch hun zin te krijgen. Om hen zoet te houden adviseerde de heer Nolens aanhouding van het ont werp. Komt het dan krachtens de Ar- beidsgcschillenwet niet tot een enquête dan kunnen de voorstellers altijd nog op behandeling aandringen. Natuurlijk had de heer Albarda daar in geen zin. Hij wil de enquête doorzet ten en met een kras middel dwingend optreden, een opvatting die o.a. bij den heer Engels geen steun vindt. Die wenscht langs den normalen weg te gaan dien de Arbeictsgeschillenwet heeft aangegeven. Voor 'n kras middel in dit geval wilde ook de heer Schouten niet weten. Hij achtte het advies van den heer Nolens het verstandigst. Wat de heer Albarda wil is een gebod tot de fabrikanten dat zij hun boeken zullen openleggen. De wet-Afbarda maakt hef uitvaardigen van dit gebod afhankelijk van den aard van het conflict. Het gaat dus niet aan dat de Kamer uitspreekt dat dit conflict dit gebod rechtvaardigt. De heer Albarda deed vooral moeite aan te toonen hoe diep de gevolgen van de uitsluiting zijn. Zij gaan ver en ver buiten de grenzen der bedrijven. „De samenhang van de bedrijvigheid in de textielindustrie met die in andere takken van nijverheid en handel en met die in het verkeer is zoo belangrijk, dat de stilstand van een groot aantal textielfabrieken in hooge mate nadeelig is voor het economische leven van het geheele land. In de gemeenten, waar het aantat uitgesloten textiel-arbeiders groot is, ondervindt ook de midden stand ten gevolge daarvan groot nadeel in zijn zaken. De gemeente-besturen, die in dezen tijd toch reeds met zooveel moeilijkheden op financieel gebied te kampen hebben, zien ten gevolge van de uitsluiting hun uitgaven met menig maal zeer groote bedragen stijgen en hun inkomsten op zorgwekkende wijze dalen. Immers, terwijl de gemeenten aanzienlijke sommen gelds moeten be steden aan de ondersteuning van de ge zinnen van uitgesloten arbeiders, voor zoover dezen -niet van vakorganisaties uitkeering van steungeld genieten, ver mindert het debiet van verscheidene gemeentebedrijven, vermindert ook de opbrengst der gemeentebelastingen, en zal deze in de volgende jaren vermoe delijk nog duidelijker dan nu den on- gunstigen invloed van de uitsluiting vertoonen. Ook voor 's rijks schatkist zullen de gevolgen van deze langdurige en uitgebreide bedrijfsstagnatie onge- twijfeld van niet geringe beteekenis zijn. Zien, ten gevolge van vermindering van het belastbaar inkomen, de ge meenten zich genoodzaakt, over te gaan jot verhooging van gemeentelijke hef- "ngen, dan ondergaan de ingezetenen, waarvan de meestên aan den strijd in de jexhei-nijverheid part noch deel heb- n> een vooral in deze tijden zeer ge- verzwaring van financieelen Aldus luidt de bewijsvoering van den •eer Albarda, die algemeen bekend is ®a.r. d'e nogniet leidt tot een zoo diep- ff'lPenden maatregel. slot 'oat zich begrijpen h'et wets- 2t werd verworpen met 59 tegen mu„.men' Voor de socialisten, com- uuisten, vrijzinnig-democraten, lichu min's,er van arbeid gaf eenige in nen over ziin reorganisatieplan- weer t ech,er niet °P het gehoor zijn Nederland en België. Een B.T.A.-felegram uit Brussel meldt, dat de „Dernière Heure" mede deelt inlichtingen te hebben ingewon nen bij het departement van buitenland- sche zaken waarom het vraagstuk der herziening van de verdragen van 1839 steeds hangende blijft. Aan het blad moet geantwoord zijn, dat er ten aan zien van de Wielingen nog steeds on- vereenigbare standpunten zijn. België eischt de volkomen souvereiniteit over de Wielingen op en Nederland heeft de zelfde aanspraken, welke het staaft met historische en juridische argumenten en het geeft eensdeels voor, dat de geul het eindgedeelte van de rivier de Schel de vormt en dientengevolge behoort tot het riviergebied van Nederland. België betwist deze stelling en doet opmerken, dat zij als zij juist ware, niet verklaard zou kunnen worden waarom Nederland tijdens den oorlog niet heeft geprotesteerd tegen de schending van zijn territoriaal gebied door Duitsche onderzeeërs en door Engelsche schepen, die een aanval gingen doen op Zee- brugge. Deze beide stellingen blijven tegenover elkaar staan en het schijnt moeilijk ze met elkaar in overeenstem ming te brengen. Tot er zich een op lossing voordoet, in staat beide landen te voldoen, blijft men een afwachtende houding aannemen. De herdenking der mobilisatie. Vanwege het Nationaal Comité ter Herdenking der Mobilisatie 1914, wordt het volgende medegedeeld Prins Hendrik heeft het voorzitter schap van het eere-comité willen aan vaarden. Het bleek dat slechts weinigen nog inzien de groote beteekenis van de beoogde herdenking, zoowel voor ons volk in zijn internationale positie, als voor de gansche Nederlandsche bevol king tegenover hen, die betrokken wa ren in de mobielmaking in 1914, en in den zwaren en opofferenden dienst in de oorlogsjaren. Er zijn er nog, die zich van de plan nen een voorstelling maken alsof deze gedacht zijn als 'n feestelijke jubileums- viering door een beperkt aantal enthou siasten met militaristische neigingen. Zulks is geheel onjuist. Gehoopt wordt, ten bate van ons va derland en van ons volk, dat de juiste beteekenis dezer nationale beweging weldra algemeen zal worden begrepen. De rijwielbelasting. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot invoering van een rij wielbelasting, deelt de minister van fi nanciën mede, niet te kunnen instemmen met het denkbeeld om bij de heffing een zekere progressie toe te passen. De postcheque- en girodienst. De heer A. Cohen, de directeur der M.A.B.O., heeft zich verweerd tegen de beschuldigingen aan zijn adres in het rapport over de oorzaken van de ont wrichting van den giro-diénst. De heer Cohen schrijft, met' verontwaardiging van de conclusies betreffende de M. A. B. O. en hem zelf te hebben kennis ge nomen, „wegens de zeldzaam lichtvaar dige en onverantwoordelijke wijze", waarop de commissie z.i. bij haar on derzoek te werk is gegaan. De commissie heeft den heer Cohen niet omtrent deze zaak gehoord en zich ook niet op andere wijze van de feite lijke juistheid of onjuistheid harer be schuldigingen overtuigd. Aan het schrijven van den heer Cohen ontfeencn wij verder De commissie voert als bewijs, dat er geen mogelijkheid van slagen bestond, een verklaring waardoor „onomstoote- lijk bewezen" heet, dat bij een proefne ming slechts 66 2/3 der duizendtallen kloppend waren te krijgen. De waarde van dit „onomstootelijk bewijs" moge hieruit blijken, dat deze voorstelling van zaken volstrekt fout is. Toen geconsta teerd was, dat ptm. 66 2/3 der dui zendtallen kloppend waren, heeft men het werk verder gestaakt en omtrent de rest is nimmer geconstateerd of het al of njet kloppend was. Ten onrechte zou men uit het rapport kunnen afleiden, dat de M.A.B.O. voor een millioen gulden aan machines heeft geleverd. De M.A.B:0. levert deze ma chines niet zij geeft uitsluitend ad viezen. Ten slotte protesteert de heer Cohen ertegen, dat de commissie veroordeelin gen velt zonder gronden en niet een beroep op niet bestaande bewijsstuk ken. zander den beschuldigde de gele genheid te hebben gegeven, kennis te nemen van belangrijke beschuldigingen en bewijsvoering. Verlaging van porto De heer T. S. Noordhoff, voorzitter van den Centr. Ned. Ambt. Bond, deelde gisteren in een salarismeeting te 's-Gra- venhage bij een bespreking over het georganiseerd overleg mede dat bij dit overleg is gebleken, dat het in de be doeling van den minister van waterstaat ligt om, teneinde-aan de industrie tege moet te komen, het buitenlandsch brief- porto van 20 op 15 cents te verlagen, terwijl voorts stadsbricfkaarten van 5 cents zuilen worden ingevoerd. Met de zen maatregel zal 1 millioen gemoeid zijn. De ambtenaarssalarissen. In een gisterenavond te 's-Gravenha- ge gehouden salarismeeting van Jiet A. C. O- P. heeft de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van den Centr. Ned. Ambte- naarsbond de volgende mededeeüngen gedaan In de laatst gehouden vergadering van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg is niet minister Wes- tcrveld als regeeringsvertegenwoordiger verschenen, doch mr. Kan, de secretaris generaal in algemeenen dienst. De me- dedeeling van de regeering kwam hier op neer, dat de noodkorting over de ge heele lijn gelijk zal worden toegepast. Voorts is medegedeeld, dat de regeering in het schrijven der commissie van 3 April (waarin een korting van resp. 5 en iy2 werd voorgesteld) geen enkel overtuigend argument heeft kunnen vin den om wijziging te brengen in haar voornemens ten aanzien van het jaar 1924. De regeering blijft dus bij haar plannen, doch zij is bereid om ten aan zien van het treffen van overgangsbepa lingen voor 1925 met voorstellen der commissie rekening te houden. De re geering is niet bereid het schrijven van 3 April aan de Tweede Kamer over te leggen. Voorts deelde mr. Kan mede, dat de regeering zich in de toekomst niet meer door de organisaties A priori voorwaar den zal laten stellen, zooals bijv. het verschuiven van de in werking treding van een nieuw bezoldigingsbesluit tot t Juli 1925. Met een dergelijke opvatting kan de regeering zich niet vereenigen. Plannen tot verdere bezuiniging der sociale verzekering. Naar wij vernemen heeft de Vereeni- ging van Raden van Arbeid een com missie benoemd, die tot taak heeft te onderzoeken, of door mechaniseering der administratie bij de Sociale Verze kering in haar geheelen omvang, be sparing te verkrijgen is. De commissie heeft hierbij tot opdracht -gekregen in overleg te treden met den Verzekerings raad en de Rijksverzekeringsbank. De aanzienlijke bezuiniging, welke reeds verkregen werd door de gedecentrali seerde uitvoering der Ongevallenwet, zou daardoor worden doorgevoerd. Een demonstratie van postbestellers te Amsterdam. Gisterenmorgen is voor het hoofd postkantoor te Amsterdam een demon stratie gehouden door een groep post bestellers, die niet tevreden is met de op 1 Maart 1.1. ingevoerde nieuwe dienstregeling, welke voorschrijft, dat op twee dagen in de week drie bestel lingen moeten worden verricht om het maximum-aantal werkuren, van 51 per week te bereiken. Een deputatie be staande uit vertegenwoordigers van den (modernen) Centralen Ainbtenaars- bond, de (neutrale) C. B. P. T. T., de (R. K.) vereeniging St. Gabriel en de (Chr.) vereeniging „Door Plicht tot Recht", heeft een onderhoud gehad met den directeur van het postkantoor. De vertegenwoordigers van de post bestellers organisaties verlangden in trekking van den maatregel der drie bestellingen. Van de zijde der directie werd evenwel te kennen gegeven, dat zonder meer niet aan dit verlangen kan worden voldaan. De directeur herhaalde zijn reeds meermalen gedane toezegging, dat hij bereid is, om vóór het officieele overleg inef de administratie der posterijen een zgn. „vooroverleg" tot stand te brengen waartoe hij zijnerzijds heeft aangewe zen den souschef van de hoofdbestelling terwijl van elke organisatie een verte genwoordiger daaraan kan deelnemen. De postbestellers bleken echter ook thans niet tot dit overleg bereid. Zij verlangden, dat eerst de regeling van de drie bestellingen per dag ongedaan werd gemaakt. Ds. N. J. C. Schermerhorn voorgesteld voor Nobel's vredesprijs. Het Norsk Social Anarkistish For- bund, gesteund door het Zvveedschc, heeft het Nobelcomité voorgesteld om den vredesprijs toe te kennen aan den Hollandschen anarchist en anti-milita rist ds. N. J. C. Schermerhorn, voor zijn krachtige agitatie voor den wereld vrede. INGEZONDEN M£DED£ELINGEN VLISSINGEN, 9 APRIL. De Emmabloem. Zaterdag a.s. 12-dezer zal voor de 16e maal hier ter stede de Emmabloem- collectc worden gehouden. De opbrengst komt aan tuberculose lijders van alle gezindten te dezer stede ten goede, terwijl een betrekkelijk ge ring gedeelte voor de zoo nuttige en Waar veel keukengerei te reinigen is en dal snel moei geschieden, moet men een speciaal hiervoor vervaardigd middel ge bruiken. Neem! eens de proel met VIM, U zuil verbaasd staan, hoe snel U door hel werk heen zijl. Vergeel niet, dat VlM-kaartjes dezelfde waarde hebben als Sunlight-uilknipsels en deze tezamen dus een grooter cadeau geven. VRAAGT ONS GESCHENKEN ALBUM! DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARD1NGEN. Fabrikanten van SUNLIGHT en FWINK. helaas noodlijdende sanatoria hier te lande en voor het Nederlandsch Sana torium te Davos in Zwitserland wordt afgezonderd. Voor dit nuttige doel meeneii wij niet te vergeefs een beroep te mogen doen op den weldadigheidszin onzer stadge- nooten. Belangrijk is het resultaat dat dank zij de opbrengst der Emmabloem reeds is bereikt. Atoge de moeite die vele dames zich voor den verkoop getroosten, beloond worden en daardoor de record-op brengst van het vorige jaar ten bedrage van 737.53 nog overtroffen worden. Excursiereisjes naar Folkestone. Door de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" is een prospectus uitgegeven betreffende de excursie-reisjes naar Folkestone en het Zuiden van Engeland. In dit geïlllustreerd prospectus - waarvan op aanvrage gratis exemplaren zijn te verkrijgen bij de directie van ge noemde maatschappij worden al de voordeelen van een uitstapje naar de bekoorlijke badplaats Folkestone en omgeving uitvoerig beschreven. De maatschappij „Zeeland" heeft met het uitgeven van goedkoope reisbiljet ten de laatste jaren veel succes gehad en behalve naar Folkestone zullen dit jaar ook biljetten worden uitgegeven naar verschillende andere badplaatsen aan de Zuidkust van Engeland. Men vindt in het prospectus alle bij zonderheden omtrent het maken van uitstapjes, de kosten van verblijf in de hotels enz. Wij hopen dat velen van de gelegen heid om een reis naar Engeland te ma ken ook gebruik zullen maken voor een bezoek aan het eiland Walcheren. De toeristen die eenige dagen op Walche ren vertoeven, zullen zich dit zeker niet beklagen, want iedereen die Walcheren voor het eerst bezoekt is opgetogen over het möoie natuurschoon dat te zi'en is, terwijl ook de historische monu menten, waaraan ons eiland zoo rijk is, een niet minder groote attractie vötmen. De Nutsspaarbanh. In de Nutsspaarbank alhier werd in 1923 ingelegd 612.801.53 tegen in het jaar 1922 597.551.08 en terugbetaald resp. 549.593.54 en 505.123.83. Het saldo tegoed aan de inleggers verschul digd bedroeg resp. 1.144.711.21 en 1.049.316.23 en het gemiddeld Saldo tegoed per inlegger 244.23 en 233.13. Het bedrag der rente aan de inleggers in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stramheid, stijven nek en rhetunatische zenuwpijnen. Probeer eens Akker's Kioosterbalsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lij den, die door bovengenoemde ziekten onisTaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd ei) tevreden over de uitwerking er van. vergoed bedroeg resp. 32.186.99 en 29.928.63. Het bespaard bedrag op de scholen 2870.70 en 3128.16, met spaarbusjes 5736.61 en f 7272.70. Het aantal inleggers bedroeg resp. 4687 en 4501 het totaal aantal inlagen 8924 en 9504 en liet aantal terugbeta lingen 3762 en 3248. De Russische delegatie. De Russische economische delegatie, onder leiding van Rakowski, bestaande uit 27 personen, is heden met den mail- trein hier aangekomen en heeft met de mailboot „Prinses Juliana" de reis naar Engeland voortgezet. Begrafenis J. A. de Hondt. Gisterenmiddag had op de Noorder Begraafplaats de teraardbestclling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. A. de Hondt. Velen hadden zich rond de groeve verzameld en achter de baar schaarden zich met de familieleden het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek, waar van de overledene vele jaren bibliothe caris was, enkele vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen,de heer J. Hoving, lid van het hoofdbestuur van de vrijdenkers-vereeniging „De Dage raad", leden der afdeeling Vlissingen van genoemde vereeniging en leden van de Socialistische Partij. Nadat de kist, die door bloemstukken gedekt was, boven de groeve was ge plaatst, sprak de heer W. Rank als zwager woorden van troost en zeide

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1