m 0INS040 1 APRIL pirtoiiii Honig's W Maïzena binnenland Voor Baby 5 April 62e Jaargang: te cm I n.ffl.; raking FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART .IVO^S WBEBI lis Maaiscteppi) Aiddelb. - Rotterdam ïgelegen plaatsen. VAN PASSAGIER? LREN EN VEE. SIM. T.B. MI 8 pril 8 ii>' I 8 tl latioB te bekome»w n.v. Transport- e° T(1. Erven 0- ^0S' B. EENHt03N.®!'jjj VLISSIINGSCHE COURANT abonnements-pr1js ,,nor Vlissingen en gemeenten op Wal- I f2 20 per drie maanden.' Franco Iff hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- 1 Uiten 17 cent, alles hij vooruitbetaling. ISjderHjkè nummers 5 cent. 1 advertentie-prijs j ai1 1—4 regels 1.10 voor iedere j meer 26 centbij abonnement spe- lüle prijzen. Reclames 52 cent per regel ■Kline Advertenties betreffende Huur en IvrJinin K°°P en Verkoop, Dienstaanbie- I innen èn Dienstaanvragen, enz., prijs, bij Ifooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke „rel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent. phfkbaar. lenschen worden ff 25.-, f50.. Meendj op we aling tegen ma- ng verzekerd. A. A., Bureau ïourant". Irbuur, Koop en Verkoop li DlensUnnvratjeo, paling, van f-S regels pel meer 15 cent ping van wenlclcririg lige vraagt Mevr. Idhuisstraat 66, een 1 MEISJE Ivoor dag en nacht, ■met 1 of 15 Mei a.s, prpot kunnende ko- v.g.g.v., zioh aan- 79 uur. erling-naaister verksters worden op de rao- ONSHOUWER olenwater 255/56 tc Innen zich ten alle 1 of persoonlijk aan- li ten dé stad worden lltelijk vergoed. I Koudekerksche weg Ins ziekte der tegen- lid een pAGDIENSTBODE. |rdiepingshu1s te aanvaarden: I letters B. l., bureau 1eiden. hd Hotel „BRITAN- ENSTBODE 15 April, DE CROO, Beurs-1 Loopjongen [vraagd. lu „Vliss. Courant". Eet meisje" tvraagd. pu „Vliss. Courant". i/lermeisje vraagd. [el „Zeeland", tegen- Ion. Aanmelden des mstbode hacht. Adres bureau I pe postcheque- en girodienst. Op de vragen van den heer Boon Urfcde uitbetaling aan rekeninghou- Jffs ran het door hen voor aecoord ge tekend saldo hunner girorekening Lft de heer Van Swaay, minister van Lierstaat, het volgende geantwoord In antwoord op de gestelde vragen jan ondergeteekende mededeelen, dat, ioolaiig het Centrale Girokantoor nog lesloten is, de bemiddeling van de Commissie voor de uitbetaling van saldi ïuiteraarci nog niet kan worden gemist, hit wil echter geenszins zeggen, dat de in October gestelde en in de vragen fcermelde voorwaarden ook thans nog Jouden blijven gehandhaafd. Wat dit junt betreft, moge ondergeteekende ieriialen hetgeen hij in antwoord op de [/ragen van den heer Van Dijk mede- Heelde, ml. dat overeenkomstig het ad- lies van den landsadvocaat de wijze han uitbetaling voor hen, wier saldo [loot de directie van den girodienst is xijferd, en in overeenstemming met plaats gehad hebbende handelin- fcen door den rekeninghouder accoord fs bevonden, thans tot haar eenvoudig ste vormen is teruggebracht. Slechts noodig zijn: 'n aanvraagfor mulier, waarop enkel in te vullen naam rekeningnummer en bedragen van [saldo en aanvraag voorts een giro- biljet van den aanvrager ten gunste lan het uitbetalende Staatsbedrijf van Jde posterijen, de telegrafie en telefonie, Ben bedrage van de aangevraagde som, ■en een quitantie, waarbij de ontvangst {/an bet aangevraagde wordt erkend. Aan de kantoren zijn dienovereen komstige instructies gegeven. Bezuiniging belastingen. Bij de Inspectiën van de invoerrech ten en accijnzen te Rotterdam, zal een .proef worden genomen met een reorga nisatie, ten einde een belangrijke be sparing op de verschillende takken van [dienst der belastingen aldaar, te ver- pijgen. Bezuiniging en salarissen. De „Nederlander", het christelijk-his- lorisch orgaan, vat zijn oordeel over de ■egeerings-plannen in deze materie sa men in vier verklaringen l lo. Het is gewenscht, dat het bezol digingsbesluit, artikel 40 inbegrepen, Vordt ingetrokken. 2o. Wenscht de regeering haar be voegdheid tot deze intrekking wettelijk Be zien vastgesteld, zoo ligt het op den weg der Staten-Generaal, tot deze vast stelling hun medewerking te verleenen. 3o. De bestaande moreeie gebonden heid van de regeering tegenover haar fembtenaren kan alleen langs den weg „Wilhelmina" ■nrijwiel, lerugtrap, kettingkasr, leerd ƒ50.. -ip, Beilamypark 34 legen half April of I 1 lgmeisje. |aar. Adres te bevra- d. PE1JL, Souburg.^ .vraagd een ruim BJ" 'beneden- of EE5- 5huis, 4 5 5 kamf' rf later. Brieven on®' eau „Vliss. Courant - Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG, khrijver van „Het doodend Zwijgen". |19j - ik werd bleek. In gedachten zag ik Je Weerden achter zijn slachtoffer de pteenen trap afsluipen, hij voelde in zijn ■jaszak naar de revolver, die hij niet zou [behoeven te gebruiken. Ik zag Van [Molen, dien ik mij vaag voorstelde als [een breed geschouderd man met rood [gelaat, achterover slaan door den schrik pis door den bliksem getroffen dan de [slanke De Weerden hem zijn sleutels [ontnemen ik hoorde het rinkelen haastig opende hij de boxen der safe. I Arthur was neergeknield op den vloer |on zocht dan bezag hij de koperen [beurtjes, alle van een nummer voorzien, met een loupe. ..lk kan niets meer vinden", zei hij, [zonder eenige teleurstelling in zijn •em. „Maar het had kunnen zijn, dat 'm0® een SP°01' geweest was". in„VL.Van Santen was zoo vriendelijk s bij het aischeid in „Central" op de "ebtenoodigen hij was ongetrouwd (ivo., ons ''ever niet aan zijn hospita kern ffft"' zooa,s hij lachend verze- ™e- Wij spraken af om half één. va'n „o u m't 0CI,t het adres opgeven Arthn *zeGr. 8°eden juwelier vroeg h»nd drukte'1' hil mr' Va" Sante" de van overleg worden opgeheven. 4o. Welslagen van dit overleg mag op goede gronden worden verwacht, als de regeering zich houdt aan de twee na te noemen regelen a. Voor den nieuwen toestand, na 1 Januari 1925, worde niet uitgegaan van een bepaald, eenzijdig vastgesteld, be drag, dat op de ambtenaarssalarissen beslist zou moeten worden bezuinigd, maar worde gestreefd naar een recht vaardige regeling, welke (behoudens wegneming van gebleken onbillijkheden en uitwassen) als uitgangspunt kiest de geldende salarisbedragen, herzien over eenkomstig wel overwogen indexcijfers; b. voor het jaar 1924 worde eenige gematigdheid betracht, opdat de in-te- houden kortingen niet overtreffen het geen later, voor 1925 en volgende ja ren, mocht worden vastgesteld. Na deze punten achtereenvolgens te hebben uitgewerkt, wenscht het blad een lans te breken voor het elders be pleitte denkbeeld, dat het op de salaris sen te bezuinigen bedrag allereerst (zoo mogelijk uitsluitend) mocht worden ge vonden door zoodanige wijziging en toepassing van artikel 36 van de Bur gerlijke Pensioenwet van Mei 1922, dat de gevorderde pensioenpremie ten volle op de salarissen werd gekort. Dit zou aan de schatkist een onmid dellijke bate brengen van 7 van het totaal salarisbedrag. Zoodanige rege ling zou het groote voordeel hebben, dat de bestaande pensioen-grondslagen niet werden aangetast. In deze aantas ting toch ligt een der pijnlijke kanten van de toe te passen salariskorting. Bovendien zou zoodanige regeling, in de toekomst, het staatsbudget geheel ontheffen van den zwaren last der stor tingen in het pensioenfonds voor de ambtenaren zou de zeer gunstige toe stand ontstaan, dat het pensioenfonds krachtens de wijze, waarop het werd gevormd, het onvervreemdbaar bezit werd der ambtenaren, zoodat zijn waarschijnlijk wassende baten in de toekomst slechts zouden kunnen wor den aangewend tot verlaging der uit- keeringen. Premiestelsel bij de telegrafie. Naar wij vernemen zal eerstdaags worden overgegaan bij de telegraaf kantoren, tot de invoering van een pre miestelsel voor de behandeling en be stelling van telegrammen. Hierdoor kan een zeer groote bespa ring op tractementen van telegrafisten en telegrambestellers worden verkre gen. Overwerkvergunning in slagerijen. De minister van arbeid heeft bepaald dat het aan hoofden en bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des rijks is vergund, in het tijdvak van 14 tot en met 26 April a.s. in bun onderneming, de afwijking van het bepaalde in de artt. 23 en 24 der Arbeidswet 1919, ar beid te doen verrichten, onder nader bepaalde voorwaarden. Ontslag Ipersoneel arbeidsinspectie. Met ingang van 1 April a.s. zullen bij de Arbeids-inspectie 28 ambtenaren ontslagen worden, waaronder 14 van den technischen- en 14 van den admi nistratieven dienst. Hieronder bevinden zich 17 vaste ambten aren en 11 tijdelijken-, P. J. Helsdingen. f Op 72-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer P. J. Helsdingen, oud-lid van den gemeenteraad te Rot- Wij kregen het adres en gingen ver volgens te voet naar het centrum der stad. D.e juwelier woonde in de Spui straat. Wij liepen door de drukke win kelstraten der residentie, over het as phalt, dat het geluid der schreden dempt de straten waren reeds gevuld met winkelende dames, heeren met por tefeuilles onder den arm, dienstmeisjes, kinderjuffrouwen, sommigen met een kind aan de hand, waarvan de half- bloote beentjes onder de korte rokjes uitstaken provincialen, die te herken nen waren aan de verbaasde blikken, welke zij wierpen op al die pracht en heerlijkheid achter de groote spiegel ruiten. Wij kwamen bij den winkel in de étalagekasten waren op donkerblauw fluweel de kostbaarheden uitgestald zilveren schalen, fijn geciseleerd, als kantwerk, bekers, waarin gedreven reproducties van schilderijen der oude meesters colliers, waarvan de steenen fonkelden of mat hun kleuren als met schroom tentoon spreidden rood, groen, blauw, geel vlekte op goud en zilver en de "briljanten en diamanten vertoonden hun vuurwerk van regen- boogkleurige pijltjes. Wij stevenden naar binnen en Arthur vroeg aan den heer achter de toonbank ik durf onmogelijk van winkelbe diende spreken, want de man was min stens even deftig en correct als mr. Van Santen of hij hem een collier kon verkoopen. En toen beschreef Arthur nauwkeurig het halssnoer, dat de schoone paardrijdster in het circus had gedragen. De heer betuigde zijn spijt, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. is pap van Honig's Maïzena een uitnemen de en gezonde bijvoeding. Honig's Maïzena is sma kelijk, gegarandeerd zui ver, voedzaam en toch licht verteerbaar. Vraagt daarom voor Uw baby uitsluitend sjsi op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. terdam. Hij was een der voormannen van de Rotterdamsche S. D. A. P. en heeft jaren lang actief deel genomen aan den politieken strijd in de Maasstad. Scheepvaartbeweging. Gedurende Maart 1924 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 844 schepen metende 1.254.594 netto reg. ton,waar van 2 zeilschepen en 13 zeelichters. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 762 schepen, metende 1.113.945 netto reg. ton. In Maart 1923 kwamen, den Nieuwen Waterweg binnen 717 schepen, metende 1.083.343 netto reg. ton, waarvan 3 zeilschepen en 5 zeelichters. Voor Rotterdam warer, hiervan be stemd 662 schepen, metende 1.030.459 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1924 2318 3.380.610 1923 21II 3.108.536 Nu -f 207 -f 207.074 Rotterdam 1924 2115 3.110.896 1923 1943 2.921.928 Nu+172-f- 188.968 Actie in de bouwvakken. Het te Utrecht gehouden congres der bouwvakarbeiders heeft de voorstellen van het hoofdbestuur aangenomen en het contract der werkgevers aanvaard- Er wordt dus geen strijd gevoerd. De aanneming geschiedde met 37 te gen 19 stemmen. Belastingverlaging voor hooge inkomens. Uit verschillende plaatsen van ons land zijn vermogende ingezetenen we gens te hooge belastingen, naar het buitenland vertrokken. Dit was ook te Arnhem het geval, Burg. en Weth. van de Geidersche dat hij ons niet kon helpen hij had maar één zoo'n collier gehad het was iets zeer bijzonders. Iets anders echter zou misschien naar den smaak van mevrouw zijn. En reeds had de man zich omgedraaid, knipte de glazen kast deuren open en etaleerde de étui's voor ons. Arthur bekeek ze, maar kon geen keus maken. Hij vond het heel jammer, dat juist het collier, waarop hij zijn zinnen had gezet, was verkocht, ver klaarde er een groote som voor over te hebben om het in zijn bezit te krijgen. Aan wien was het snoer verkocht De heer zocht het op. Het was aan De Weerden. Het bewijsmateriaal was weer vergroot. Arthur dankte den heer voor zijn moeite en wij stapten den winkel uit, terwijl de heer achter ons zijn fraaiste buiging demonstreerde. Daar het nog maar net twaalf uur was, kuierden wij kalm naar het Plein en langs het Mauritshuis wandelden wij onder de boomen op den Vijverberg. In het water zwommen de blanke zwanen als op een gladden spiegel. Het leken wel kleine bootjes, die vanzelf zich voortbewogen. Een eilandje lag te dróomen in de zon, een sprookjes eiland, het einddoel van de witte-zwa- ne-bootjes met hun onzichtbaren last. Was deze misschien een gezelschap van sierlijke markiesjes en wufte markiezin netjes, die zich op weg hadden begeven voor een Voyage a Cythère Achter het water rezen de grijze mu-' ren van statige gobouwen omhoog en tegen de heldere blauwe lucht kartelden trapgeveltjes in de verte. Wij keerden om. Op de banken on hoofdstad willen nu den belastingdruk voor de hooge inkomens verminderen en wel door het aantal opcenten op de rijksinkomsfenbelasting te brengen van 100 op 90, De tramkwestie te Rotterdam. In een conferentie tusschen Burg. en Weth. en het bestuur der R. E. T. M. is gisterenavond overeenstemming bereikt aen aanzien van de navolgende punten le. de door de R. E. T. M. tegen 1 April voorgenomen maatregelen wor den 7 dagen opgeschort zonder eenige contraprestatie van de zijde der ge meente 2e. ten aanzien van de voorwaarde, waarop de R. E. T. M. bereid is de be doelde maatregelen voor den verderen termijn tot 1 Juni a.s. op te schorten, zullen Burg. en Weth. een voorstel aan den raad doen. Het ligt in het voornemen van den burgemeester ter behandeling van dit voorstel den raad tegen Vrijdagmiddag bijeen te roepen. Vaste stopplaatsen. Binnenkort zullen te Rotterdam aan de autobussen vaste staanplaatsen aan gewezen worden voor het in- en uitla ten van passagiers. Op andere plaatsen mag dan niet meer gestopt worden. Stads= ea Provincienieuws VLISSINGEN, 1 APRIL. Het tekort op den Belgischen loodsaienst. Het „Hbld. van Antwerpen" zegt, dat het tekort op den Belgischen loods- dienst 20 miliioen francs bedraagt en het Antwerpscbe blad voegt daaraan het volgende toe Wij heffen nog altijd de looasrechten van vóór den oorlog ondanks de waar devermindering van ons geld. Onder handelingen met Holland zijn er noodig om daarin verbetering te brengen, en de commissie dringt er nogmaals op aan dat die met spoed zouden doorge zet worden. Langs die zijde zijn er be langrijke sommen in te vorderen. De Schelde. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct.", dat de minister van openbare werken aan de Red Star Line heeft me degedeeld, dat 14 of uiterlijk 15 April, van 2 uur af, d.w.z. bij het intreden van den vloed, het grootste schip, de „Bel- geniand" zonder moeite het nauw van Bath zal kunnen passeeren. Er zal dan 34 voet water staan over een breedte van 150 meter. Deze diepte is verzekerd van Bath tot aan de Rijnkaai te Ant werpen. De heer F. W. Immink, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, heeft met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand Maart 1924 in de rijkspostspaarbank ingelegd ƒ47047.95 en terugbetaald ƒ61559.32. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 23616. Een jubileum. Heden herdacht de heer I. Louwerse den dag waarop hij vóór 30 jaar als postiljon in dienst trad. De jubilaris werd met zijn vrouw en dochter van der de boomen zaten haveloos gekleede kerels, ook wel oude heertjes of kinde ren iedereen zat er er was plaats voor allen, om te genieten van het wondere schouwspel. Weer gingen wij over het Plein het getinkel der electrische trams, die van alle kanten kwamen aanslieren, vervul de de lucht met vroolijke klanken. „Wat ben je stil", zei Arthur. „Ik geniet". Arthur was blij, dat ik het hier mooi vond, dat zag ik aan zijn gezicht. Wij gingen door de draai-deur „Cen tral" binnen, zetten ons in de rieten stoeltjes achter de groote ramen en ke ken naar de middagdrukte op straat, wij dronken koffie. Daar zag ik een bekend gezicht, dat mij toeknikte. Het was zoowaar mr. Van den Drenet. De glazen van zijn so-easy blonken van vreugde. Hij kwam al op ons af, met uitgestoken hand. Blij ons te zien. Hoe wij zoo hier kwamen Om de mooiste st'ad van Nederland te zien Met gedempte stem lichtte Arthur hem in. Wij waren op onderzoek uit 't moest geheim blijven. Ja, hij begreep hij begreep. „Straks zult u het genoegen hebben, mr. Van Santen te ontmoeten." Ja, dien kende hij. Beiden leden van „de Witte". Een beste kerel, die Van Santen. Je kon op hem aan. Iemand, die z'n carrière wel zou maken. Zonder eenige jaloezie kwam het er uit, dacht ik. Het kleine, nerveuze man netje had toch een hart van goud zelf zou hij het zeker niet zoo heel ver bren gen in de wereld. De harde wereld, die zijn woning in de Marinestraat afge haald. Op de binnenplaats van het post kantoor stond de Postfanfare opgesteld, die enkele nummers speelde. Daarna werd de jubilaris in het postkantoor in tegenwoordigheid van het personeel toegesproken door den directeur en ver volgens, namens het gevormde comité, door een der bestellers, die den heer Louwerse een stoffelijk blijk van be langstelling overhandigde. Ook zijn patroon, de heer Schout, had den trouwen koetsier niet vergeten en hem een geschenk in enveloppe gegeven. Alvorens de heer Louwerse met zijn familie huiswaarts keerde teneinde het jubileum verder in den huiselijken kring te herdenken, werd nog een foto geno men van het geheele postpersoneel. Het verkeer over de Schipbrug. Daar het stoomschip „Slamat" naar buiten moet worden gebracht, zal het verkeer over de Schipbrug morgenmid dag van 4 uur af warden gestremd. Liquidatie autobusdienst. De eenige jaren geleden opgerichte N.V. Autodienst Walcheren te Middel burg, die diensten onderhield op Veere, Domburg en Vlissingen en sedert Mei van het vorige jaar ook op het Wol- faarfdijksche Veer in aansluiting op de boot vandaar naar Zierikzce, heeft wat betreft de eerstbedoelde lijnen sedert verleden jaar groote concurrentie en schijnt daardoor irr zoo'n slechten fi- nancieelen toestand geraakt te zijn, dat thans aan de aandeelhoudersvergade ring van 8 April wordt voorgesteld tot liquidatie der N. V. over te gaan. Reeds met ingang van 1 April worden de diensten op Walcheren gestaakt, die op Wolfaartsdijk blijft gehandhaafd, mede omdat daarvoor een groote provinciale subsidie wordt genoten. Legaten. De heer A. W. Berdenis van Berle- kom, te Middelburg overleden, heeft aan de Provinciale Bibliotheek aldaar al zijn muziek gelegateerd en aan het kunstmuseum vier schilderijen, van W. C. Nakker „Stal met ezels", van P. Schipperus „Bosch" van Nic. Bastert „Ophaalbrug" en van M. Ph. Belders van Bosse „Bosch". De Nijverheidstentoonstelling te Middelburg. Deze tentoonstelling wordt van 27 Mei tot en met 5 Juni in het Schutters hof te Middelburg gehouden. Het comité heeft thans op een paar kleine ruimten na, de zalen geheel ver huurd en ook oud-MiddelbuTg is geheel bezet. Een tentoonstellingsstrijkje is ge- engageerd en zal zich laten hooren als geen andere concerten plaats hebben. Ónder deze andere concerten bevindt zich er een van het muziekgezelschap te Serooskerke, waarbij ook de klepper- marsch zal worden uitgevoerd, terwijl ook niet vergeten mag worden dat op Hemelvaartsdag het harmonica-gezel schap uit Zierikzee zich zal laten hoo ren. Het staat thans vast, dat dit gezel schap met een extra, naar Middelburg- doorvarende, boot zal komen. Het is nog niet de tijd de exposan ten, die artikelen uit zeer verschillende branches zullen toonen, te noemen, maar wel kunnen wij reeds melding maken van den stand, die de Vereeni- ging voor Zeeuwsche Blinden heeft ge huurd om de artikelen, die deze mis- deeiden vervaardigen, onder de aan dacht te brengen. Ook heeft de raad onverbiddelijk de zwakkeren onder houdt, de fijngevoeligen neerdrukt de wereld, die alleen succes belooft voor den sterken man, den man, die zijn weg gaat zonder zich te bekommeren of hij ook trapt op de harten van anderen. Maar daar kwam onze gastheer reeds aan. Hij excuseerde zich meende dat hij laat was, men had hem op het laatste oogenblik nog opgehouden. Hij inviteerde ook mr. Van den Drent voor de lunch. Met ons vieren namen wij plaats aan een witgedekt tafeltje, waarom de stoe len door den zaalchef en een der wit- gejaste, met gouden tressen en epau letten voorziene keliners werden uitge schoven. Het was vol. De meeste der talrijke tafeltjes onder den reusachtigen koepel van gekleurd glas waren bezet met da mes en heeren, die, onder gezelligen kout, zich hun maal uitstekend lieten smaken. Tusschen de tafeltjes repfen zich geruischloos de keliners op hand en arm de schalen en borden hoog op gestapeld, zeilden zij om de tafeltjes heen als een schip om klippen. Gedempt viel het licht door het gekleurde glas en kwam voor van den straatkant. Het deed de verven van het tapijt gloeien en concentreerde zich alleen in de ran den der glazen tot schitter-sterretjes. Er klonk een zacht geruisch van stem men, afgewisseld door het scherpe tik kelen van mes en vork tegen het bord of de schalen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1