REGAL mmm ZONEN 62e Jaargang Maatschappij is invaart 31 MAART BINNENLAND FEUILLETON DE VROUW ZOLDER HART Stads= en Provincienieuws .SO?? ironen. talifeit. i, enz, |Q i 40.50 f 20„- Idonaaf ERANT psi wilt vogels steeds wordt I zonder te aanvaarden. KHUIS Bin Breèwaterstr. 21. luis, Markt. loed onderhouden plEPINGSHUIS .Moorstraat. Bene- Kei a.s. te betrekken. IEPÏNGSHUIS pe Kerkhoflaan. ar POLAK, Beurs- urnie fcWONING, pen voorzien. Kanaalstraat 104 boekhouden geeft CLUBLESSEN, 1923. Brieven on- |eau „Vliss. Crt." AERTJË |naalstraat. „Vliss. Courant". ubileerde SLAAPKAMER keuken, in de Ka- es bureau „Vliss. :en ENSTBODE •eneden 16 jaar. e Buskenstraat 33. tïEPINGSHUIS in en direct te aan- >msweg: 40. ;vraagd een solied WOONHUIS, straat, Oprit of Bou rn et prijs en cnn- .letters W. C., bu- urant". ddelb.-Rotterdam elegen plaatsen. AN PASSAGIERS EN EN VEE. r. ïiü art 8 TJ VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vüssingen en gemeenten op Wal- 2.20 per drie maanden. Franco j\nf hét gehcele rijk 2.50. Week-abon- lenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, tderiijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS: yan i4 regels 1.10 voor iedere „él nieer 26 centbij abonnement spe- I 3e prijzen. Reclames 52 cent per regel uieine Advertenties betreffende Huur en verbuur, Koop e" Verkoop, Dienstaanbie- ,;n«en én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij l.0oWt>etal>ng van 1—5 regels ƒ0.75, elke reeel meer 15 Cent- pamilieberichten van 16 regels: f 1.70, I iedere regel meer 26 cent. @mÜntëbestuur sluiting van dishoeckstraat. Burg. en Weth. van Vilissirrgen brengen te/openbare kennis, dat door hen, in ver- foïü niet het aanbrengen van een verhar ding met steenslag, van een gedeelte der Van Dishoeckstraat tusschen de Verkuljl Quakkelaarstraat en den Singelweg, voor het openbaar verkeer met rij- en voertui gen en vee is afgesloten van 31 Maart tot 1 met 7 April 1924. VHssingen, 31 Maart 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De zomertijd. De minister van binnenlandsche za- I ken en landbouw heelt een commissie benoemd, welke de voor- en nadeelen I aan den zomertijd verbonden zal na gaan en aan.de hand van de uitkomsten I van haar onderzoek over den wettelij- I ken tijd zal adviseeren. De minister heeft in die commissie 1 benoemd tot lid en voorzitter den heer C. J. P. Zaalberg, te 's-Gravenhage J'iot leden de heeren ir. A. Kalff, te I Utrecht Aib. Spanjaard te 's-Graven- je F. V. Valstar te Naaldwijk mr. j H.'van Haastert.te Hiliegom J. van der Marei te 's-Gravenhage tot secretaris den heer L. L. Franx, te 's-Gravenhage- Het ontslag van het hulppersoneel der P. T. en T. De directeur-generaal der P. T. en T. beeft aan het 'hulppersoneel medege- ileeM, dat de opgeschorte maatregel, bet hulppersoneel met minder dan 7 dienstjaren te ontslaan, om daarna weer op arbeidscontract in dienst te nemen, thans ten uitvoer zal worden gelegd. De hoofden van dienst hebben opdracht ontvangen dit personeel met ingang van 1 Mei a.s. te ontslaan. Uitgezonderd worden echter de hulp- bestellers in los-vasten dienst, de hulp kantoorhouders, de jongmaatjes en de leerling instrumentmakers. Voorts zal met alle hulpkrachten, be last met de bezorging van telegrammen of expresse stukken een arbeidsover eenkomst moeten worden gesloten. Het hulppersoneel met meer dan 7 dienstjaren, dat liever op arbeidscon tract wil gaan werken, krijgt daartoe de gelegenheid het blijft echter vrij te beslissen in welke dienstverhouding het werkzaam wil zijn. Luchtpostdienst Rotterdam-Antwerpen- Brussel. Met ingang van 1 April wordt een j luchtpostdienst Rotterdam-Antwerpen- Brussel ingesteld. ies tfl bekomen: V. Traneport- en W Erven G. VOS, l»1' EENHlOSN.TfL1,6! lOBTMBOOl'Tri- DITENHEK.Tel. 1W- r)orspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Schrijver van „Het doodend Zwijgen". „En welke rol denk je, dat Charles in dit alles heeft gespeeld „Het kan zijn, dat De Weerden hem °P enkele punten in het vertrouwen genomen heeft. Wat den Bankdiefstal betreft, denk ik van niet wat de schoone Milly aangaat, van wèl. Een groot deel van het genoegen er een der gelijke interessante vriendin op na Ie houden, is gelegen in het opscheppen er over tegen de vrienden. En let eens °P dezen genialen truc na den moord, want dat is het toch eigenlijk, bij den zwager van den bankier te gaan logee- ren. Dèér zal de politie den dader niet zoeken." Arthur zweeg, stak een sigaret op en "hes den blauwen rook tusschen de saamgeknepen lippen uit. Ik zat voor mij uit te staren, vervuld van bewondering voor Arthurs scherp zinnigheid. 1 Zijn redeneering sloot als een bus "lake" er m'ns'e aanmerking op heeft1?"'6 clenkt' da' M'"y m'in collier „Ik heb zoo'n flauw vermoeden", antwoordde Arthur glimlachend. "E-n wat denk je nu te doen at zal er van afhangen, wat vrij in Met dezen dienst, welke alleen op werkdagea wordt onderhouden, zullen voorloopig uitsluitend postpaketten met expresse-bestelling voor België worden verzonden. Pakketten met aangegeven waarde zijn niet, pakketten met verre kening, alsmede pakketten, vrij van rechten, wèl tof het luchtverkeer tóege laten. Op poste-restante-pakketten is uiter aard de verplichting tot expresse-be stelling niet van toepassing. Het 100-jarig bestaan der Ned. Handel Maatschappij. Hoewel het eerst Zaterdag 100 jaar geleden was, dat Koning Willem I de Nederl. Handel Maatschappij heeft op gericht, zijn de feestelijkheden, die te dezer -gelegenheid in Amsterdam ge geven worden, reeds Vrijdag begonnen. 'Des morgens waren uit die plaatsen in ons land, waar de maatschappij kanto ren heeft uit Den Haag en Rotter dam zelfs per extra-trein de beamb ten van de N. H. M. naar Amsterdam ■gekomen-. Daar hebben zij samen met hun Amsterdamsche collega's in het Paleis voor Volksvlijt een noenmaal gebruikt. 's Avonds volgde de eigenlijke feeste lijkheid. De groote schouwburgzaal van Carré was in een Wloemen-paleis her schapen. Deze eerste herdenkingsavond was -geheel door en voor allen, die in welke functie ook bij de N. H. M. werk zaam zijn-. Vóór den aanvang van het programma nam de president, d-r. C. J. K. van Aalst, het woord, om al zijn medewerkers te begroeten. In den loop van zijn rede herdacht hij enkele van zijn voorgangers, met name de vroe gere presidenten Heldring en Oremer en vele hunner medewerkers. Koning Willem 1, aldus spr., heeft in zijn oprichtingsbesluit de verwachting uitgesproken, dat, dank zij het bestaan van de Nederlandsche Hand. Mij., elk Nederlander voortaan een ordentelijk bestaan zou hebben. Em hoewel op het oogenblik niet alle Nederlanders van de Handelmij. leven, zoo hebben toch zeker zij die bij de Handelmij. een be trekking vonden, een ordentelijk be staan. Spr. hoopte, dat de zaken der maatschappij zich in de toekomst nog zullen uitbreiden. Met de opvoering van „Mijlpalen1 door bet Nederlandsch Tooneel werd de feestavond besloten. Zaterdag heeft de officieele herde-n- diing van het eeuwfeest plaats gehad. In de omgeving van het hoofdgebouw op den Heerengracht, waren uit vele huizen de vlaggen uitgestoken, fn het gebouw zelf stemden overal de fraaiste bloemstukken door ta! van zaken vrienden der jubileerende Mij. gezon den. De directie mocht in den morgen reeds een telegrafisch en gelukwensch van H. 'M. dé Koningin ontvangen. Reeds pl.m. 9 uur hield de directie een receptie vam het personeel, namens welke mr. Havelaar de lange rij van sprekers van dezen dag opende. Hij sprak meer in het bijzonder voor de kantoren van Rotterdam en ;Den Haag. Hij bood de directie als huldeblijk aan een presidentshamer. De heer S. P. van Eeghen, bood na mens het college van commissarissen een antieke klok aan. Namens het vol tallig Nederlandsch personeel, deed de heer v. d. Veen mededeeling, dat in het nieuwe gebouw -der Mij. zal worden ge plaatst een marmeren buste van den president, gebeeldhouwd door Toon Den Haag vernemen. Blijkt mijn ge- dachtengang juist, dan zullen we na onzen terugkeer een gesprek onder vier, of liever onder zes oogen, want jij bent natuurlijk van de partij, met mijnheer De Weerden moeten hebben." „Dat kan interessant worden." „Ja, dat zou je zeker niet graag willen missen." „Voor geen geld", verklaarde ik. De tafeltjes rondom ons geraakten bezet. Een strijkje, viool, cello en piano, maakte aanstalten om te gaan musicee- ren. Ik keek over de witte balustrade, waarop, te midden van groen, vuur- roode geraniums opvlamden, naar de groene boomen, die den weg naar het station omzoomden. Aan den overkant van het piein zaten de menschen onder de zonneschermen der lunchrooms en café's liepen kinderen spelend rond. Daar zette ons strijkje een fikschen niarsch in. Ik geniet altijd van deze soort muziek meer nog dan van or kestmuziek, die me vaak te zwaar op mijn muzikale maag ligt. „Hé, is dat Charles niet vroeg Ar thur. Ik keek om. Ja. daar kwam Char les aan, in gezelschap van een meisje, met het haar a page en eenvoudig, maar toch keurig gekleed. Zij maakte den indruk van een win- eljtiffie het zou ook een vioiistje kun nen zijn of een danseresje. Charles groette ons, legde dan ongemerkt den vinger op zijn mond, om ons te verzoe ken thuis over deze ontmoeting te zwijgen. „Een studentikoos avontuurtje", lachte Arthur. „Toch nogal brutaal, om zich hier te Dupuis, alsmede dat zal worden aange bracht een in brons gedreven gedenk plaat, vervaardigd door Chris Agter- berg, op welke plaat zijn vermeld de namen van alle thans fumgeerende di rectieleden. Deze beide gedenkteekenen zullen geplaatst worde in het nieuwe gebouw. In antwoord op deze rede sprak de 'heer dir. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel Mij., woorden van dank voor de toewijding van het per soneel, waarop -hij ook voor de toe komst een beroep deed. Actie van het Spoorwegpersoneel. In de Zaterdag te Utrecht gehouden conferentie van de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen met de verte genwoordigers van de vakbonden, de B.AM.S-, de Neder!. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Pro- testantsch-Christelijke Bond van Spoor wegpersoneel, de R. K. Bond Sf, Ra phael en de Neutrale Bond is, na be spreking, vastgesteld, dat de overeen komst zal worden aangegaan met de vier vakbonden, die de voorwaarden hadden aanvaard, ongeacht hetgeen de B.A.N.S. van plan is te doen. Aangezien de directie der Ned. Spoor wegen op de conferentie met de bestu ren van de bonden van spoorwegperso neel verklaarde bereid te zijn om tege moet te komen aan de wenschen van de Bonden, zullen deze'organisaties in een tegen morgen telegrafisch bijeenge roepen congres te Utrecht over een re geling vergaderen. De hoofdbesturen hebben opdracht heden een beslissing te nemen. Dit uitstel is gegeven niet de medewerking van de directie der Neder landsche Spoorwegen en van den mi nister van waterstaat. Verpachting standplaatsen op de kermis. De verpachting van standplaatsen op de kermis te Den Heider heeft ruim 17.000 opgebracht. Scheepsbouw. Van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw .Maatschappij te Amster dam is te water gelaten het dubbel- schroefstoomschip .Juliana". ge bouwd voor Engeische rekening. Het schip is een olietank met twee langsseheepsche schotten gebouwd vol gens het Millarstystecir- De hoofdafme- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3n<lc^laad.„'n.^cw^na fydtyk 1 SIGAREN® Zeist met dat meisje in het openbaar te vertoonen", meende ik. „jongensachtig", stemde Arthur toe. Het strijkje speelde de wais uit de „iRosencavalier" en op de maat dezer echt Weener muziek walsten mijn ge dachten weg. HOOFDSTUK XI. Naar Den Haag. Den volgenden morgen gingen wij met een vroegen trein naar Den Haag, waar wij omstreeks half elf aankwa men. Terstond -reden wij in een taxi naar de Bank het gebouw maakte een solieden indruk mef zijn granieten on derbouw, waarin matglazen, van tralies voorziene vensters juist boven het trot toir uitkeken. Wij gingen binnen door de massieve eikenhouten voordeur, waarop de koperen knoppen in het zon licht blonken schreden door den mar meren gang langs de toonbanken, die van loketten voorzien waren, en Arthur vroeg aan den geuniformden portier, die met de handen op den rug rond slenterde, om zijn kaartje aan den di recteur, die na den moord op den heer Van Molen de leiding had, te overhan digen. Onmiddellijk daarna werden wij in een wachtkamer gelaten, een deftig vertrek, met eikenhout beschoten en met een grooten open haard, en „vlij den" ons in de reusachtige leeren club fauteuils neer. De directeur kwam binnen, een cor recte man met gladgeschoren gelaat en doordringende oogen, gekleed in jacquet, dat zijn lichaam nauw om sloot. De voorstelling vólgde en Arthur tingen zijn lengte 93 M„ breedte 15.25 M.: holte 4.60 M. en het draagvermogen bedraagt 2300 tons. Het schip wordt gebouwd volgens Lloyd's hoogste klasse en voldoet te vens aan de voorschriften van de scheepvaartinspectie. De beide triple-expansie-machines worden door Werkspoor geleverd. VÜSSINGEN, 31 MAART. De Belgische locdsdienst. De Antwerpsche correspondent van het „Hbld." meldt De „Neptune" meldf, dat ten gevolge der interpellatie óver het incident van Valkenisse, het Belgische loodswezen een grondige hervorming zou onder gaan. De loodsen, die vroeger in twee klassen verdeeld werden, namelijk een klas, die scheper, van 20 voet diepgang binnen brachten en een voor schepen van minder belang (rivier- en zeelood- sen), worden aldus op eenzelfden rang gesteld en een grooter getai loodsen komt ter'beschikking van de schepen Die hervorming zou tot gevolg hebben, dat het Belgisch loodswezen van VHs singen zou worden afgeschaft en ver legd naar Zeebrugge of een andere plaats op de Belgische kust. Die ver plaatsing zou geleidelijk geschieden om eiken indruk van een onvriendelijke daad tegenover de Nederlandsche re geering. weg te nemen. De „Neptune" voegt er bij, dat nog niets bepaald be slist is en dat men in ambtelijke kringen tegen de verandering gekant is. De zakelijke inhoud van dit bericht komt dus overeen met het bericht van den Brusselschen correspondent van „de Tel.", dat wij Vrijdag hebben op genomen. Het is voor ons zeker een gunstig teeken dat men in ambtelijke kringen tegen de verandering is gekant. De practische bezwaren aan de ver plaatsing verbonden zijn niet op te los sen en deze stellen ons in zooverre ge rust, dat wij, zoolang nog niet definitief tot deze overplaatsing is besloten, daaraan niet kunnen geiooven. Afsluiting van Dishoeckstraat. Wij vestigen de aandacht op de be kendmaking van Burg, en Weth. betref fende de afsluiting van de Van Dishoek- straat voor het verkeer met rij- en voer tuigen gedurende het tijdvak van 31 Maart tot en met 7 April. Tariefsverlaging autobussen. Blijkens achterstaande advertentie zuilen ook door twee autobus-onderne mers de tienritten-kaarten worden te ruggebracht van 1.60 op 1. Concert Budapester kapel. De Budapester kapel geeft Donder dag weer een concert in het Alhambra- theater. Het programma wordt morgen per advertentie bekend gemaakt. Het stoomschip „Slamat". Het op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier gebouwde stoom schip „Slamat" voor den Rotterdam- schen Lloyd, zal Donderdag op de reede alhier proefstoomen en kompas stellen en Vrijdag naar Rotterdam ver trekken. overhandigde hem een aanbevelings brief van oom Van der Heule, welken de bankdirecteur, mr. Van Santen, aan dachtig las. „Dus u komt voor de zaak, die de menschen hier in Den Haag nu al een week lang bezig houdt Een geheim zinnige affaire, ik gaf een mooi ding, wanneer het de recherche gelukken mocht den laffen aanrander te ont dekken." Arthur verklaarde, dat hij eveneens hoopte, dat de politie hierin zou slagen. Hij zei dit zoo serieus, dat ik, die wist hoe weinig kans daarop was, nauwe lijks een glimlach kon bedwingen. .Zooals oom u geschreven heeft", zei Arthur, „liefhebber ik wel eens op het terrein, dat gewoonlijk gereseryeerd blijft voor beroepsspeurders. Het is zui ver amateurisme en omdat ik vrees be lachelijk gemaakt te zullen worden, wanneer ik op een dwaalspoor ben, zou ik u wel wilien verzoeken een volstrekt stilzwijgen te bewaren over hetgeen ik u zal zeggen en vragen. Kunnen wij hier ongestoord spreken en kan men ons hier niet afluisteren ,Het is beter, dat wij naar mijn privé-kantoor gaan." Dit kantoor was door een dubbele deur gescheiden van dat van den pro curatiehouder. Niemand kon hooren wat wij hier bespraken. Nadat wij hadden plaats genomen, nam Arthur het woord hij was kort, zonder omhaal van woorden. „Ik wilde alleen maar weten of u onder uw cliënten een zekere mijnheer Jules de V/eerden telt." De directeur knikte. „Zeker, een heel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDT's 3Staaf-Tabletten .90=1 Maag-Tabletten 75 Zenuw-Tabletten ,75a Laxeer-Tabletten .eo« Hoofdpijn-T ableitesi 60 Bij Apoth. en Drogisten. Hef vertrek van dit nieuwe maii- stoomschip naar Oost-Indië is bepaald op 19 April. Waarom moeten wij onze dieren beschermen Voor de afdeeling Vüssingen van de vereeniging tot dierenbescherming zal Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, in „de Oude Vriendschap" als spreker optre den de heerE. J. Michielsen uit Sas van Gent, met het onderwerp „Waarom moeten wij de dieren beschermen De „Viissingsche Oi'kestvereeniging", onder leiding van mevr. BrandBekker zal dezen avond opluisteren, terwijl mevr. R. BorRovers enkele nummers zal zingen. De toegangsprijs is op slechts 15 cent bepaald. Voor het examen als kantoor steno graaf, 130 en 165 lettergrepen per mi nuut, is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Beun alhier. Voor het examen Bouwkundig Op zichter, ingesteld door de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) is geslaagd de heer lz. B. van Verre alhier. De Wereld-Klok. De Wereldklok, welke thans in de sociëteit ,,de Vergenoeging" te Middel burg is opgesteld, verdient zeker een woord van warme aanbeveling bij ouderen en jongeren. De vervaardiger, de heer August Moi! uit Villingen in het Schwarzwald, die 7 jaar aan het ver vaardigen van. de 4.5 M. hooge, 4 M. breede en 1.5 M. diepe klok, heeft be steed, voorstellende een bouwwerk in vroeg-renaissance-stijl, deelde ons me de, waar opslaan der klok 3 dagen en afbreken 2 dagen tijd vordert, hij niet naar Vlissingen zal komen met het 2830 K.G..zware gevaarte. En dat dit op- en afbreken zoo lang duurt, zal ieder begrijpen,die zoo als w'ij, nauwkeurig de klok met zijn meer dere uurwerken, zijin ontelbare aantal raderen en drijfwerken, heeft be schouwd. Deze machineriën zijn alien noodig, want niet alleen moet de klok op tijd minuten en uren aanwijzen, maar da gen, maanden, jaargetijden, jaren, feest dagen enz. En bij dit alles moeten des morgens en 's avonds de kerkdeuren zich openen en de kerkgangers op het koraal hun rondgang doen, moet bij iederen feestdag een andere toepasse lijke plaat verschijnen, met passende muziekbegeleiding geven de engelen beeldjes uren en maanden aan, doen op- hun tijd nachtwacht, trompetten, haan of koekoek zich hooren. De 12 apostelen komen ieder uur hun eerbied aan Christtis bewijzen, be halve judas, die dan ook niet gezegend wordt. Ieder kwartier verschijnt een ander figuur van den dood, ieder jaar getijde wordt toepasselijk weergegeven. Zes monniken komen op bepaalde tijden uit hun noodkluis -om onder kerk- gelui naar de kapel te gaan, enz. enz. Een met het zoo ingewikkelde, van goed vriend van den heer Van Molen." Ik zag, dat mr. Van Santen dacht u volgt een absoluut verkeerd spoor. Hij was natuurlijk te beleefd, om van zijn meening ook maar op de geringste wijze te doen blijken. „Kunt u mij oók zeggen of die heer de laatste weken befangrijke sommen van zijn deposito heeft opgevraagd „Ik mag u over mijn cliënt dergelijke inlichtingen feitelijk niet verstrekken." „Dat weet ik. Maar dit is een excep tioneel geval, ik vraag ook niet naar de juiste bedragen. Het is een aige- meene. vraag en ik geef u de verzeke ring', dat wat u mij zult mededeelen ter kennis van nianand anders zal komen dan van mijn vrouw en mij. Natuurlijk maakt uw antwoord op mijn vragen maar een zeer klein deel van het door mij verzamelde feitenmateriaal uit." Mr. Van Santen aarzelde, maar greep ten slotte naar den horen van het tele foontoestel, dat op zijn bureau stond. Uit wat hij vernam en ons daarna mee deelde, bleek inderdaad, dat Jules de Weerden groote sommen had opge vraagd en slechts een klein Bankconfo had laten staan. „Dank u. Zou ik nu de plaats, waar het misdrijf is geschied, even mogen bezoeken Mr. Van Santen ging ons voor en wij stonden in de kluis, waar directeur Van Molen zijn plotseling einde had gevonden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1