Honigs VRIJDAG 28 MAART Eerste Blad Om deT&fel Stads= en Provincienieuws W Puddingen e GEMENGD NIEUWS VLISSINOSCHE COURANT 0jt nummer bastaat uit 2 bladsn ABÓNNEMENTS-PRIJS 1 Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- «anenteii17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. .ADVERTENTIE-PRIJS yail f regels 1.10 voor iedere I .„el meer 26 centbij abonnement spe- dale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- linnen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke ve«el weer 15 Cent. familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Oorlogsbegrooting. De amendementen-K. Ter Laan wer- jen verder afgemaakt. Bij de opening der vergadering ging dat tot afschaf fing der herhalingsoefeningen naar de haaien. Op een vraag van den heer Boon verklaarde de minister zich be reid de z.g. fnenagegelden af te schaf fen. Even is daarna over de paarden fokkerij gesproken, waarin de minister geen verandering wil brengen. Alleen zegde hij toe, dat hij wat meer paarden in tiet binnenland zal laten koopen, dan tot nu toe het geval is. Echter kan het leger de taaie Iersche paarden niet missen. Eén van de vele klaagliederen van den beer Ter Laan gold den Bizonderen Landstorm, dien hij natuurlijk als anti- revdlutionnair instituut graag kwijt wil. Jammer voor den heer Ter Laan komt dit instituut heelemaal .niet op deze be- groofing voor, maar wel op die van Binnenlandsche Zaken. Daarover is verleden week al gestemd. Voor afwisseling de heer Van Zadel hof!, die tegen het instituut der leger- predikanten opkwam, omdat dit een zijdig is en iniet alle geestesstroomingen omvat en omdat het de bedoeling schijnt te zijn, dat de geestelijken pro paganda maken voor ons leger en onze vloot. De heeren Dekkers en Schewer verdedigden het instituutde heeren Oud en 'Dresselhuijs wenschten de re geling met de kerken ter plaatse waar garnizoen ligt. Op die wijze ware de geestelijke verzorging beter te regelen. De minister heeft zijn standpunt weer eens verdedigd. Hij wenschte dat de Staat niet lijdelijk sta tegenover de geestelijke verzorging en dat hij za! 6feunen waar de taak der kerken te zwaar is. Het oude stelsel van vóór de mobilisatie wil de minister niet meer dat was onvoldoende en de Staat heeft den plicht de geestelijke verzorging wel voldoende te doen zijn. Een amendement-v. Zadelhoff om den post der legerpredikanten en aalmoeze nier te schrappen, keiderde links tegen rechts. Het blijft dus gelijk het instituut is en zelfs de heer Scheurer zal daar mede niet tevreden zijn, omdat hij geen bemoeiing van den Staat met het werk der Kerk wenscht. Traditioneel verdedigde mevrouw De Vries Bruins de voordracht van den ge neeskundigen dienst aan de burger artsen en ziekenhuizen. Zij ziet daarin een groote kosten-besparing en een be teren toestand voor de zieken. De minis ter wil wel beperken, maar wil een kern van militaire artsen houden voor de oorlogsfunctie. Het aantal artsen bij hpt leger is ai zoo klein, dat er haast geen personeel meer voor de keuring is. De heer K. Ter Laan had ten slotte op de begrooting nog twee amende menten, die gekielhaald moesten wer den. Het eerste diende om den post voor luchtvaart met één milüoen te verlagen, ten einde deze afdeeling zeer te beperken. Het tweede was nu eens van andere soort. De lieer Ter Laan werischté den ?>eun aan mobilisatieslachtoffers van oO op 200 duizend te brengen. Het laat zich begrijpen wat het resul- .lat was. De post voor de luchtvaart is bust één der meest geliefde bij de vrien den van het leger. De minister kan tevreden zijn met het resultaat. bjnnenland Nederland en België. Naar men uit Brussel aan de „N. R. ,l,^mt, hebben cenige Belgische Ka- den voorzitter verzocht, bin- sohp co.mmissie van buitenland- iüo k-biieen te roepen en voor Nertp ferLkomsf de betrekkingen met veru,ia' zoowel ten aanzien van de de van als ten aanzien van Zii hoKuS:cnJ0p de aKcnda te plaatsen, dat rw u" wensch uitgesproken, -e bijeenkomst op Woensdag ge steld zou worden en den voorzitter ver zocht minister Hijmans uit te noodigen de vergadering bij te wonen. De regeling der kosten voor ae Belgische geïnterneerden. Een B. T. A.-telegram uit Brussel rneldt, dat de Belgische Kamer gisteren het wetsvoorstel heeft goedgekeurd, waarin de kosten der interneering in Nederland van de Belgische militairen gedurende den oorlog worden geregeld. De drie-hoofdige teiding bij de P. T. T. De Haagsc'he redacteur van „het Volk" seint Naar bekend is, komt aan het hoofd van de P. T. en T. een directorium, dat, naar wij uit goede bron vernemen, als volgt zal zijn samengesteld Voor den administrtieven dienst mr. J. F. van Royen, algemeen secretaris bij de posterijen en telegrafie voor den buitendienst A. P. F. Duinstee, inspec teur te Maastricht, en voor den techni- schen dienst I. J. J. H. van Embden, hoofdingenieur bij de telegrafie te 's- Hertogenbosch. A.ctie van het Spoorwegpersoneel. Onder het spoorwegpersoneel schijnt groote neiging te bestaan, de overeen komst, welke de directie bereid is aan te gaan, en welke op de laatst gehou den conferentie tusschen de vertegen woordigers van de organisaties en de directie is besproken, niet aan te nemen. Opgemerkt wordt, dat het spoorweg personeel vier maanden eerder dan het rijkspersoneel aan de loonsverlaging zal worden onderworpen, terwijl de verbeteringen voor het spoorwegperso neel altijd veel later ingevoerd werden. Bovendien werden voor het spoorweg personeel reeds eerder belangrijke ver minderingen ingevoerd. De Protestantsch Christelijke Bond van Spoorwegpersoneel hield gisterfin te Utrecht eveneens een buitengewone algemeene vergadering. Na eenige besprekingen vereenigde de vegadering zich met algemeene stemmen met het voorstel van het hoofdbestuur om de door de directie gedane voorstellen te aanvaarden. Machinisten-examens. De examens voor machinist en/of motordrijver bij de Binnenvaart zullen dit jaar afgenomen worden te Amster dam, Rotterdam en Dordrecht. Aanmel ding vóór 5 April aan het secretariaat, Binnenkant 22, Amsterdam. De examens voor land-machinist zul len dit jaar afgenomen worden te Am sterdam op 16 Mei en volgende dagen. Aanmelding voor 1 Mei aan het secre tariaat te Amsterdam, Tolienstraat 62. Een paniek in den grooten schouwburg te Rotterdam. Vele bezoekers van den Rotterdam- schen schouwburg die Teirlinck's be werking der Beatrijs-legende „ik dien" door de Kon. Vereen. „Het Neder- iandsch Tooneei" bijwoonden, hebben gisteren eenige angstige oogenblikken doorleefd. Nauw was het scherm voor het derde en laatste bedrijf opgehaald en het spel ingezet, of een dichte rookkolom werd op de planken waargenomen, terwijl een doordringende brandlucht in dé zaai merkbaar was. Begrijpelijkerwijze ont stond er onder de bezoekers een paniek en velen verlieten in allerijl de zaal. Hoewel de beide op het tooneei aanwe zige actrices, de dames Magda Janssens en Royaards-Sandberg, door een aan vankelijk voortgaan met haar spel poogden het publiek te kahneeren, ge lukte haar dit niet, zoodat men gedwon gen was het spel eenigen tijd te onder breken. Eerst nadat van directiezijde de oorzaak van het vreemde verschijn sel was medegedeeld, keerde de rust in de zaal terug en kon de voorstelling worden voortgezet. Wat was liet geval. Achter de coulissen werd wierook ge brand noodig voor de behandeling, in dien wierook was nu bij ongeluk een kunstbloem gevallen, aan het branden gegaan en had aldus de scherpe brand lucht veroorzaakt. De rookkolom was van den wierook zelf afkomstig ge weest. Aan het slof van het spel bracht het publiek aan de daines Magda Janssens en Royaards-Sandberg een ovatie voor haar zelfbeheersching tijdens het voor val. VL1SSINGEN, 28 MAART. De Belgische Loodsdienst te Vlissingen. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt Er is zeer ernstig sprake van, dat het instituut van den Belgischen loods dienst, thans te Vlissingen gevestigd, binnenkort zal worden overgebracht naar Zeebrugge. De overbrenging zat geleidelijk ge schieden, terwijl men geenszins don in druk wil vestigen als zoude zij een onvriendelijkheid jegens Nederland be- 't eekenen. Naar aanleiding van dit bericht, dat wij geheel voor rekening van den cor respondent van „de Tel." iaten, moeten wij alleen opmerken, dat wij het zon der commentaar opnemen, omdat wij •niet in de gelegenheid zijn naar de juistheid een onderzoek in te stellen. Autoriteiten die op de hoogte zijn, laten daarover niets uit, zoodat wij niet zouden weten waar wij geloofwaardige inlichtingen te dezer zake zouden kun nen krijgen. Wij spreken alleen de hoop uit, dat het bericht onwaar is, want een ver plaatsing van het Belgisch loodswezen zou voor onze gemeente gelijk staan met een groote ramp. Resolutie. De openbare vergadering, gehouden te Vlissingen op 26 Maart 1924 van Overheids- en semi-Overheidspersoneei, georganiseerd in het Comité van Neu traal Overheidspersoneel, omvattende plm. 500 leden. gehoord de uiteenzetting der voorne mens van de regeering ten aanzien van de onbekookte salaris-verlaging van het rijks-, spoorweg- en onderwijzend per soneel, ten doel hebbende het sluitend maken van het Staats-budget kennis nemende van den drang door de regeering uitgeoefend op de gemeen tebesturen om tot loonsverlaging van het gemeentepersoneel over te gaan, zonder dat de daling der kosten voor levensonderhoud dit rechtvaardigt betreurende de zeer eenzijdige wijze waarop de regeering een sluitend bud get wenscht te forceeren, waarbij ande re bronnen van inkomsten, die zouden kunnen worden aangeboord, worden verwaarloosd en posten van noodeloo- ze uitgaven worden bestendigd of ver hoogd verklaart, dat het overleg zooals dat tot dusverre is gevoerd tusschen re- geerings- en organisatievertegenwoor digers door de houding van de re geering een aanfluiting is geworden van het daarvoor ingestelde instituut eischt van de regeering, dat zij door toepassing van werkelijk overleg met de motieven van het personeel rekening zai houden bij de Iterziening der salarissen. Een collecte voor de textielarbeiders in Twente bracht op 12.61. Baldadige, jongen. Gisterenmiddag kwam een ingezetene aan het bureau van politie met zijn 10- jarig zoontje, die op het strand bij den Oranjemolen door een 11-jarigeh knaap met een steen in het gezicht was ge worpen, waardoor hij eenigszins in iiet gelaat was verwond. •De baldadige jongen werd door de politie ernstig vermaand. De joodsche Invalide. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft zich een comité gevormd in Zeeland voor het verkoopen van loten ten behoeve van de Joodsche invalide. Waar slechts een enkele maal van die zijde ook een beroep wordt gedaan op andersdenkenden, wekken wij gaarne op tot het nemen van loten voor het zeer zeker goede doe). Zeeuwsche concours hippique- vereen iging. In een gisteren te Middelburg gehou den vergadering werd besloten tot ont binding der Zeeuwsche concours hip- pique-vereeniging. Het bestuur is volgens de statuten met de liquidatie der vereeniging be last. De kas bedraagt 237, terwijl de vereeniging nog verschillende bezittin gen heeft. De Matthaus-Passion. De zangvereéniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, geeft Dinsdag 15 April rn de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering van de AAatthaus-P^ssion. De groote repetitie op Maandag 14 April vangt aan des avonds 7 uur. Ais solisten treden op de dames Janna Brandsma, sopraan en Mete Reidei, sopraan en de heeren Georg Walter, tenor Jan Dekker, bas en dr. H. van der Kamp, bariton mevr. Non- hebeiFaro heeft de klavier-begelei ding op zich genomen en de heer A. van Os zal het orgel bespelen. Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de commies der posterijen en tele grafie A. ter Haar vari Middelburg (postkantoor) naar Goes (telegraaf kantoor). Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 April 1924, benoemd tot burgemees ter der gemeenten Giessen-Nieuwkerk, Peursum en Scheliuinen J. G. Diepen horst, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Tholen. SOUBURG. In de bewaarschool in Rehoboth al hier, hoofd mej. S. C. Heersma, werden gisterenavond de ouders der kleine kleuters in de gelegenheid gesteld 'eens een kijkje te nemen naar wat door de jeugdige kleinen was vervaardigd on der de bekwame leiding van school hoofd en helpsters. Wat een geduld, toewijding en liefde is er noodig om zulke jonge kinderen de tentoongestel de, vaak snoezige voorwerpen te doen vervaardigen. Alles was leuk in tentjes uitgestald en het eene was al aardiger dan het andere. Om maar iets te noe men een paar vogeltjes op den rand van een drinkbakje, een konijntje, een olifant, alles van klei vervaardigd en door zulke jonge handjes. Wij kunnen ons zoo voorstellen hoe menige moeder met een blij hart huiswaarts keerde na gezien te hebben, wat haar kleine lie veling reeds kan knutselen. Bij zulk een gelegenheid komt dan ook liet groote nut van een bewaarschool opnieuw naar voren, immers reeds in hun prilste jeugd worden de kinderen aan orde en tucht gewoon, terwijl zij leerende spe len en spelende leeren en ongemerkt gevormd worden voor de groote school, die hen weldra zal opnemen. Hedenmiddag worden de kleinen op versnaperingen onthaald, en zal het hart van schoolhoofd en helpsters on getwijfeld warm worden bij het zien glinsteren van zooveel blinkertjes van de aan hun zorgen toevertrouwde kleuters. RECHTSZAKEN. Anonieme iasterbrieven. Voor het gerechtshof te Arnhem is behandeld de zaak tegen een winkelier ster te Harskamp, die door de rechtbank te Arnhem v/egens eenvoudige beleedi- ging was veroordeeld. Beklaagde heeft het dorp Harskamp in opschudding gebracht door het zen den van anonieme Iasterbrieven aan ingezetenen waarin verdachtmakingen ten opzichte van twee families stonden vermeld. Beklaagde ontkende de brieven te hebben geschreven, maar door het on derzoek van den deskundige, dr. W. F. Hesselink, bleek dat het handschrift van de brieven was dat van beklaagde. De beklaagde was door de rechtbank veroordeeld tot f 100 boete. De advocaat-generaal meende, dat waar beklaagde bleef ontkennen, een geldboete niet gerechtvaardigd was. De eisch luidde een week gevangenisstraf. De verdediger was van oordeel dat bekt. onschuldig is en verzoekt een nieuw deskundig onderzoek. Koog Militair gerechtshof. Bij Kon. besluit is aan den schoüt-bij- naeht-titnlair N. J. J. van Rijn van Aikc- made, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais lid van het Hoog Militair gerechtshof, onder dankbetuiging is benoemd tot Raad in het Hoog Mi litair gerechtshof, de kapitein-luitenant ter zee mr. j. C. Jager. MARINE EN LEGER. Promotie bij de infanterie. Naar het Haagsehe correspondentie bureau verneemt, kan 1 April e.k. eenige promotie bij het wapen der infanterie tot de rangen van majoor en kapitein worden tegemoet gezien. Wachtgeldregeling voor militairen. Naar wij vernemen zal de wachtgeld regeling voor het militair personeel zoodanig worden gewijzigd dat vanaf 1 October a.s. de wachtgeldjaren niet meer inet pensioen zuilen worden ver golden. De vooroefeningen van den vrijwilligen landstorm. De leden van het comité tot instand houding en uitbreiding van het voor oefeningsinstituut van den vrijwilligen landstorm hebben aan den minister van oorlog geschreven dat zij van meening zijn, dat de weerkracht van het Nederlandsche volk verhoogd wordt door vrijwillige weer- baarmaking, die de sympathie heeft van het volk in al zijne geledingen dat de vooroefeningen in groote mate bijdragen tot die vrijwillige weerbaar- making en dus een stap nader zijn tot de verwezenlijking van dëh reeds zoo lang gekoesterden wensch, 'het volk nader tot de weermacht te brengen, waardoor tegelijk de belangstelling en de medewerking wordt verkregen van alle standen van het Nederlandsche volk redenen, waarom zij den minister eerbiedig verzoeken 1. de vooroefeningen niet af te schaffen 2e. noch zoodanige maatregelen te nemen, die het instituut der vooroefe ningen zullen brengen in een andere sfeer of onder andere ieididng 3e. aan het instituut der vooroefenin gen de rust tot groei te verschaffen, die het zoo dringend behoeft. Bij dit adres is een uitvoerige memo rie van toelichting gevoegd. Landstorm. Verschenen is het eerste nummer van „Het Landstormblad", dat eens per maand verschijnt. Tal van bekende personen hebben een bijdrage geleverd, waaronder we noemen de Tweede Kamerleden L. F. Duymaer van Twist, dr. L. Deckers, INGEZONDEN MEBEDEEL1NGEN. JAiwr aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen blik van den dag, dat het geheele gezin bij een is. Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met Gefabriceerd met Honig s Maïzena. Van Rappard en J. R. Snoeck Henke- rnans, benevens de inspecteur van den vrijwilligen landstorm kolonel G. W. T ris. '~'^BiiniNLANP POÏNCARé BLIJFT WEER. Poincaré heeft de opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet aange nomen. Het schijnt, dat de bedoelingen van Poincaré op het oogenblik ais volgt kunnen worden samengevat fo. her vorming van het ministerie, waarbij, naar verluidt, slechts 5 oud-ministers en 3 onderstaatssecretarissen zouden wor den behouden 2o. vermindering van het aantal ministeries en onderstaats secretarissen. Waarschijnlijk zal Poin caré aan buiterilandsche zaken blijven. Maginot aan oorlog en Le Torcquer aan openbare werken. De plannen om de ministers van oorlog en marine tot één departement van landsverdediging, en die van handel en landbouw tot een departement van economische zaken spmen te voegen, zijn van de baan. Het gerucht gaat, dat Francois Marsal fi nanciën en. Bokanowski handel krijgt. Men denkt, dat net kabinet Zaterdag of Zondag in de Kamer zal komen. EEN REDE VAN DEN RIJKSKANSELIER. ia een rede, uitgesproken op den Duitschen industriedag te Berlijn, heeft de rijkskanselier dr. Marx o.m. ver klaard, dat het hoofdprobleem van het Duitsche economische leven op dit oogenblik het op peil houden van de valuta is. Het Duitsche volk, zeide hij verder, is nog steeds bereid, binnen de grenzen van het mogelijke, de gevolgen te dragen van den ooriog, dien het ver loren heeft, doch hij kan het begrijpen, dat menig Duitsch hart in opstand komt, bij de overweging, dat de ondra gelijke lasten vooral zijn te wijten aan den leugen omtrent de schuld aan den oorlog. A'Uto-ongeinkken.' Gisterenmiddag heeft een aanrijding plaats gevonden tusschen een vracht auto en een auto-bus nabij den Tol op de Vlaardingschedijk te Schiedam. De autobus kwam daarbij in een greppel terecht, terwijl overigens het ongeval alleen eenige beschadiging van beide voertuigen tengevolge had. Te Wier den reed een auto, komende uit de rich ting Zwolle, tegen den slagboom van een gesloten overweg, doordat de chauffeur niet tijdig kon remmen. Een der siagboomen, werd totaal verbrijzeld, terwijl van de auto de spatschermen zwaar beschadigd werden. De wagen kon nog worden verwijderd voor de in aantocht zijnde trein passeerde. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Reeds eenigen tijd werden aan het oostkantoor te Tilburg klachten ver- omen over het vermissen van brieven :.t geld. De politie slaagde er in ee: ievcnbestellcr, die reeds 21 jaar v u.-enst is, op heeterdaad te betrappen Een 5-tal brieven werden in zijn bezit gevonden. De aangehoudene bekende en is in verzekerde bewaring gesteld. Bij de marechaussee te 's-Herfo- genbosch heeft een dame aangifte ge daan, dat er op de heide een halfnaakt manspersoon rondwandelde. Men be-

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1