lasqué iSH iCHAP". iuiViuil Lui» 1924 \rl: 127, •iSMBSJ» ZATERDAG 33 MAART IART Ï.SO J S4Ö.50 ~{T go.- che füaaisciiappii iü Stoomvaart perste Blad 'Sm^EBESTUUR FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART HL ËWTE. re rooher esscfrt ^tuovo woning een ke bereiken ARDSN |)f verschiet Ihe behang, Ier ie, waarop brijen nooit ■handleiding liwen drogist jrfhandelaar. gert losse. J Alleen in |ineele ver- ?fszii echt ■iAAQLEM I» 24 25 28 naatiefl te bekomen' N.V. TreMport- Erven G- 7°3, I B. EBSQUOBN^IB VLISSIINOSCHE COURANT Van LIJZEN [00T ORKEST I lorpedonaaf i :OURANT ILÏED HUIS ie oude stad. Kooporii' I luropbrengst bovenhuis I pdenhuis f 25.50.^ Jn Bureau „VI. Ct ENSTBODE fet 1 April, voor dag eji I „Concertgebouw", SDENWONING Ir twee personen, lureau „Vliss. Couranf] Jouwde iERWONING J koop aan den drukken I Issingschen weg, prach-1 Jtusschen Middelburg en Direct te aanvaarden beschikbaar). HOLTHU1JZEN, Bouw-1 Nieuwe Vfissingsdtó uburg. rE KOOP net rood pluche en I en Stoelen met zwart I Aagje Dekenstraat 6'1 of te Huur JART „DORPZ1CHT", g. Direct' te aanvaarden. I r D, Bureau „Vliss. ren nette VENWONING, ïakken voorzien. Bi\ «<'- au „Vliss. Courant"-^ - Middelb. - Rotterdam lengelegen plaatsen. T. Bilt Maart"- W1M 8 pjt nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRljS \'oor Vlissingen en gemeenten op Wal- I »n n f 2.20 per drie maanden. Franco S„r het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- „enten 12 cent, alles bij vooruitbetaling, itzondcrlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS I4 regels 1.10 voor iedere niter 26 centbii abonnement spe- I ride prijzen. Reclames 52 cent per rggel ifelne Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaap.bie- Hincen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling VS!> 5 reë^s f®-75> elke re«èl meer 15 Cent. familieberichten van 16 regels 1.70, ieder." regel meer 26 cent. BEKENDMAKING. Herijk der maten en gewichten. Burg. en Weth. van Vlissingen maken jjffcwjd A. Dat dit jaar voor den herijk van maten te gewichten in deze gemeente zitting zal I wrden gehouden in een der lokalen van I liet v.m. Distributiegebouw aan de Wilhel- uinastraat, op alle werkdagen van 17 Maart I tót en met 2 April e.k., en wel als volgt Yoor verkeopers van nieuwe maten en I gewichten en voor de Koninklijke Maat- l schappij „de Schelde" op Maandag 17 Maart van 912 en van 14 uur j Voor apothekers, goud- en zilversmede*, I si veor hen, wier familienaam, naam der Srma of vennootschap begint met de let ter Aop Dinsdag 18 Maart van 912 en van 1—4 uur I Wem met de letter B op Woensdag 19 Maart van 912 en van 1—4 uur l Idem met de letters C, D, E of F op I Donderdag 20 Maart van 912 en van I f—4 uur Idem met de letters G, 1 of J op Vrijdag j 21 Maart van 912 en van 14 uur Idem met de letter H op Maandag 24 Maart van 912 en van 14 uur Idem met de letters K of L op Dinsdag 25 Maart van 9 tot 12 en van 1—4 uur Idem met de letters M of O op Woens dag 20 Maart van 912 en van 14 uur Idem met de letters N of P op Donder- dag 27 Maart van 912 en van 14 uur Idem met de letters Q of R op Vrijdag 28 Maart van 912 en van 14 uur Wem met de letter S op Maandag 31 Maart van 912 en van 14 uur Wem met de letters T, U of V op Dins dag 1 April van 912 en van 14 uur Idem met de letters W, X, Y of Z op Woensdag 2 April van 912 en van 13 nar. B. Dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange- i boden om onderzocht te kunnen worden C. Dat betaald moet worden voor ter herijk aangeboden maten en gewichten, als ook voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist, (K. B. van 23 October 1919, Stbl. no. 611—612) D. Dat de maten en gewichten die ge stempeld worden met het aflceuringsmerk A niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden E. Dat de maten en gewichten vóór 1 October 1925 gestempeld moeten zijn met de letter b en dat er bij verzuim of verhin dering om van de onder A genoemde zit ting gebruik te maken, nog gelegenheid kestaat maten en gewichten te laten her- 1 ijken aan het ijkkantoor te Middelburg, dat ju 1924 geopend is op 3, 4, 24 en 25 April 13 en 16 Mei, 5, 6, 26 en 27 Juni van 9—12 en 14 uur, 17, 18, 24, 25 en 31 Juli, 1, 28 en 29 Augustus van 91 uur 18 en 19 September van 912 en 14 uur. Ka I October iederen Donderdag en Vrij dag van 9—1 uur. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. Schrijver van „Het doodend Zwijgen". ,2) HOOFDSTUK VII. Naar het circus. Wij zouden dien avond naar hft cir cus gaan. Tevoren hadden wij er over beraadslaagd of wij het aan oom en tante zouden zeggen of dat wij zouden voorgeven een eindje te gaan toeren. Het eerste had het bezwaar, dat de vermoedelijke tegenpartij ons plan zou kennen het tweede had eveneens ver schillende bezwaren. Ten slotte beslis te Arthur, dat wij het gewoonweg zou den zeggen, net doen of het niets bui tengewoons was. „Waarom zou men er dan wat ach ter zoeken zeide Arthur, „wanneer men later vernam, dat wij in het circus waren geweest, en dat vertelt de Paardrijdster natuurlijk, die ons signa lement vermoedelijk wel zal kennen, en minste als een der twee verdachten erkelijk de misdadiger is zal het niets keven, al zouden wij het geheim heb- n gehouden, en dan zou het toch ,2iin' als wij een of ander voor- A tl hadtlen opgedischt." veéa ui gesproken over de twee We» 'det waren Charles en De en. Arthur had op een morgen F. Dat de milligram-gewichten niet op de berijkzitting, maar alleen aan de ijkkanto- ren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met ingesloten postbewijs groot 10 cent per aangeboden milligram- gewicht, vermeerderd met porto voor te rugzending). Vlissingen, den 5 Maart 1924. Bnrg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. •Het is wel een beetje boud om in deze na-winteratmosfeer en koude da gen te gewagen van de lieflijkste aller seizoenen. Aan zon ontbrak het ons in de laatste dagen gelukkig niet, maar van een milde voorjaarstemperatuur is nog maar luttel sprake en wee den- gene, die zich door den schijn verleiden laat en het al met een luchtigere klee ding probeeren wil. Verkoudheid, onge mak en ziekte staan den vermetele te wachten. Toch laat het zich zoo goed begrijpen, dat er onder ons gevonden worden, die er den brui aangeven om langer op het uitblijvend koesterend voorjaar te wachten en maar net doen, alsof er dit reeds ware. Want wel heel lang heeft de staf van koning Winter over onze landen gezwaaid wel ein deloos is ons de grimmige heerschappij geschenen van ruwe, kille wintervlagen en snerpende koude. We hebben nu maanden en maanden aaneen al de wisselvalligheid en gure grillen door staan welke de soberste en de somber ste van alle jaargetijden onafscheidelijk plegen te vergezellen. Hoe langen tijd reeds zien we halsreikend uit naar het beloofde land van lieflijkheid en voor- jaarsweelde, hoe hebben we met moe den zin, wanneer we dag aan dag tever geefs naar waf natuurkoesfering vroe gen, ons de vraag voor gelegd ls het nu naar Paschen of naar Kerstmis, dat we op weg zijn Dan keken we den kalender eens aan, en vroegen om ant woord aan dien trouwen gids aan on zen wand. En ziet, hij wijst vandaag den eersten lentedag. We zien het cijfer, maar gelooven kunnen we het nauwe lijks. En toch, ondanks allen tegen spoed, ondanks sneeuw en ijs en scherpe winden, ondanks al ons twijfe len en onze mismoediging, is onweer staanbaar de nieuwe lente op komst. Want zoo de stedeling aan haar weder geboorte twijfelen mocht, 200 nij wei nig of in het geheel niets waarnemen kon, dat hem van zijn twijfel zou doen genezen, de buitenman weet het sinds lang, aan al wat zijn oogen zien en waarnemen, dat le tooverstaf der lente reeds alles heeft aangeraakt, cia.t de voorjaars-schalmei reeds haar fijne klanken door de lucht doet schallen en dat gansch de natuur zich in stille hei melijkheid, maar niettemin onmisken baar voor den blik des minnaars, op maakt om straks in volle lentepracht zich -te vertoonen. De lente in de natuur, de lente in het leven der menschen, zij komt met zach- ten tred en klank, zij schenkt haar tee- dere gaven met milde hand, zij doet ontluiken en ontbloeien, wat er diep te sluimeren .lag en verborgen was voor vroeg een onderzoek naar de hakken van hun schoenen, die aan de slaapka merdeur stonden, ingesteld en het re sultaat was geweest, dat hij zoowel bij Charles als bij De Weerden het wieltje van rubber met de ster had gevonden. Het was wel geen bewijs, maar toch een feeken in welige richting wij moes ten snuffelen. Alleen aan oom deelde Arthur mee, dat onze tocht naar het circus niet al leen een prettig uurtje was. Wij werden dien avond per auto naar Utrecht gebracht. Het was heer lijk weer. Tegen den oranjen Wester- hem-el stonden de haaldboomen als sil houetten uitgeteekend. Wij hadden den open wagen en gleden over den weg een frisch windje streek over onze wangen. Om halfacht waren wij in Utrecht en even gingen wij een kopje koffie drinken in „de l'Europe", op het Vreeburg, waar de auto op ons zou wachten. Arthur had dien ochtend tele fonisch plaatsen besproken, omdat ik zoo graag dicht bij den ingang zit, waardoor de artisten en de dieren in de manege komen. Tegen acht uur stapten wij op en spoedig waren wij op hel groote zand- veld, waar het circus zijn tenten had opgeslagen. Wij werden door een bediende in roode livrei met koperen knoopen en gouden tressen naar onze plaatsen ge leid twee met rood fluweel bekleede stoelen, stalles. Het circus was goed gevuld, vooral op de lagere rangen bovenaan ston den arbeiders, vrouwen en kinderen op- het oog. Dit is de groote tijd der voor bereiding tot voller levenstijden, dit is de tijd van het onweerstaanbaar stuwen van den groei, dit is de tijd, waarin de jonge kiem gelegd in het beschuttend hulsel, zacht-aan de reis ter voltooiing aanvangt. En evenals daarbuiten één nachtvorst de teedere jonge plant ten doode doemen kan, even zeer kan in den jongen mensch, in dien tijd van zoo groote ontvankelijkheid de kiem van het goede doodgaan door te ruwe kracht van buiten. Wanneer de jonge ziel in de teederste periode van haar ontluiking, door ijskoude hand van een niets ontziende harteloosheid, ruw wordt aangeraakt,gewis dat de schoon ste bloesems nimmer tot wasdom meer zullen geraken. En hoe menig leven draagt de kenteekenen mede eener al te ruwe aanraking, al te koude bejege ning van uit den teederen lentetijd I AI is het mogelijk nog niet aan stonds, dat gelijk de kalender aan den muur, ook het milde voorjaarsweer ons van de lente verhalen komt, we zijn toch alreeds een heel eind den goeden weg op, en het moet wel een onver- valschte Nurks zijn, die de voorboden, welke we nu met eiken dag In aantal toenemende kunnen waarnemen, mis kent en voorbijziet. „Moeder Natuur is nog sluimerlauw" zingt de dichter en zeker is zij dat nu nog. Maar eens zal zij, ondanks alles wat haar nu nog weerhoudt, ontwaken en ons allen be- loonen, ruimschoots en overvloedig, rijk en weeldevol, zooals alleen zij dit ver mag, voor al de ontberingen, ai het on gemak, en al de naargeesfigheid waar mede de afgeioopen maanden ons zoo volop hebben bejegend. Is dan de lente daar, en moeder Natuur ontwaakt, dan, om nogmaals het dichterwoord te bezigen „Roept ze al heur kind'ren wakker, „In den boomgaard, op den akker. „Op de heuvelen, in den hof ,,'t Wemelt in 't water „Met vroolijk geklater, ,,'t Ruischt in de wolken, 't zweeft in 't stof. „Alles, alles zingt haar lof." VOORSTELLEN AAN DEN GEA1EENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeen teraad gedaan Door het toenemende drukke verkeer vooral gedurende den zomer op den Kouriekerkschen straatweg, deed zich voortdurend de dringende behoefte gevoelen om dezen weg te verbeteren. Daarbij deden zich echter wel eens bezwaren voor ten aanzien van het eigendomsrecht van dien weg en van zijn zijkanten. Genoemde straatweg (op een kaart NIEUWE ABONNÉ's, die zich op de „VUS5IWÖSCHE COU RANT" voor minstens één kwar taal abonneeren, ingaande 1 April a.s., ontvangen de van heden af verschijnende nummers GRATIS eengepakt, en maakten luid rumoer in afwachting van' de komende heerlijkhe den. Maar ook de amphiteatersgewijze oploopende rijen banken, die al 't ware een kom vormen, waarvan de manége de bodem is, waren goed bezet het was een bont mozaïek van kleuren, de roode en witte vlekken der gezichten, de donkere japonnen of mantels der oudere vrouwen, de witte, roode, groe ne blousjes der meisjes, de veelvervige hoeden, de donkere en grijze vlekken der mannencostuums, de beige van gummi-overjassen op de hoogere ran gen waren de kleuren gedempter schitterde wit plastron in de zwarte caleidoscoop van kleuren, waarover twee groote electrische booglampen, in de nok van de reusachtige grijze tent geheschen, haar witte lichtpoeier sto ven. Als klein kind vond ik het al heer lijk om mee te gaan naar een paarden spel, en dit gevoel is mij altijd bijge bleven. Er hangt om dit rondzwervende wereldje een sfeer van geheimzinnig heid, die mij aantrekt, de geur van het zaagsel, de reuk der paarden, het ge knal van de lange zweepen dat geeft mij een rilling van genot. Arthur had van een lieftallige jonge dame met fraai gevormde beenen, die trotsch van onder den korten rok door de ajour-kousen kwamen heengluren, twee programma's gekocht maar ik wierp slechts een korten blik op het mijne, vond het veel leuker om rond te zien. Boven den ingang der artisten, die door rood-fluweelen gordijnen, waarop met gouden letters het monogram van in rood aangeduid) is evenals de zij kanten vanaf de.begraafplaats „Vrede hof" tot aan de grens der gemeente Koudekerke (in gele kleur aangegeven) gemeenschappelijk eigendom elk voor de helft der gemeenten Koude kerke en Vlissingen. Sedert wanneer beide gemeenten het eigendomsrecht over den weg bezitten is niet met zekerheid bekend dit is echter wel het geval ten aanzien van bovenbedoelde zijkanten. Bij raadsbesluit d.d. 2 October 1891 (gewijzigd bij raadsbesluit d.d. 22 Ja nuari 1892) werd, teneinde verbetering te brengen in den aanleg en afwatering van dat gedeelte van den straatweg ïusschen beide gemeenten, hetwelk langs hef voormalig linker Kroonwerk onder deze gemeente is gelegen, over gegaan tot aankoop van gronden hl- daar, ter oppervlakte van 1.4212 H.A. voor een som van 2500. Voor dezen aankoop werd door beide gemeenten een geldleening geslbten ad 2600, waarvan 1300 ten laste van elke gemeente. De eenige wijze om de hierboven vermeide bezwaren uit den weg te rui men, was om te trachten den weg met zijkanten voor zoover op het grond gebied dezer gemeente gelegen ge heel het eigendom dezer gemeente te doen worden. Te dien einde wendden wij ons tot het gemeentebestuur van Koudekerke met de volgende voorstellen a. de gemeente Koudekerke doet ten behoeve van onze gemeente afstand van de eigendomsrechten, welke zij op den weg heeft, voor zoover deze op Vlissingsch grondgebied ligt, tegen contra-prestatie dezerzijds, dat deze gemeente afstand doet van alle eventu eel!1 eigendomsrechten, weike zij mocht hebben op den weg, voor zoover die op Kondekerksch grondgebied ligt. b. De gemeente Koudekerke doet ten behoeve van deze gemeente afstand van haar eigendomsrechten, welke zij heeft op de zijkanten van den weg, hiervoren omschreven. Zooais wij hierboven reeds vermeld den is in 1892 voor den aankoop van den onder b. bedoelden grond, een geldleening aangegaan groot 2600, ten laste van beide gemeenten ko mende. Bij besluit van den raad dezer ge meente d.d. 1 Februari 1S07 werd be sloten, dat vanaf het jaar 1S07 de ge meente Vlissingen het restant dier lee ning ad 1200 voor haar rekening zou nemen. Door de gemeenten Koudekerke en Vlissingen was dus gezamenlijk reeds afgelost een bedrag van 1400. De gemeente Koudekerke heeft alzoo f 700 in de koopsom van meerbedoelden grond bijgedragen. Wij schreven het gemeentebestuur van Koudekerke, dat wij eveneens be reid waren uwen raad voor te stellen om deze som ad 700 aan haar te doen terugbetalen. De raad der gemeente Koudekerke vereenigde zich in zijn vergadering van 18 Februari j.l. met onze voorstel len, weshalve wij de eer hebben uwen raad in overweging te geven een der gelijk besluit te nemen en de hieraan verbonden uitgaaf ad 700 te bestrij den uit den post onvoorziene uitgaven der gemeentebegroofing voor 1924. Het is gebleken, dat langzamerhand het getal kiezers in sommige der twaalf sfemdistricten die voor de verkiezing van de leden van dc Tweede het circus was geborduurd, zat de ka pel en streek een tintelende wals van Johann Strauss, met droppelende trom- melroffeltjes. Het was een deinende, meesleepende melodie, die alle onaan genaamheden, het geheele verleden wegwapperde met zijn klankvanen, en die maakte, dat je alleen leefde in het heden en je vol verlangen naar de naaste toekomst maakte. De èerste violist was een echt Zigeuner-type, met lange, ravenzwarte lokken, en in zijn oogen die melancholische schittering, weike de muziek immer te voorschijn toovert in de oogen van moede zwer vers, voor wie zij het voedsel der zie! is. Eenige livreibedienden leidden mijn aandacht af van den zigeuner-prins zij harkten voor het laatst den cirkel van schoon, gelig zaagsel op en het was een dwaas gezicht, die mannen in hun deftige kleedij, dat luinierswerk te zien verrichten. Mijn oogen richtten zich weer naar boven, thans naar de nikkelen stang, die tusschen de booglampen inhing en die haar bundels van lichtstralen uit schoten door de ruimte. De trapéze was het, waaraan, zooals het programma mij had geleerd, de schoon» Milly aan het slot der voortzetting haar wereld beroemde toeren zou verrichten. Milly, zij scheen de spil te zijn, waar alles omdraaide, en ik was buitenge woon nieuwsgierig haar te zien ge lukkig zou zij vlak na de pauze optre den op haar Arabischen appel-schim mel Abdul en behoefde mijn geduld dus niet tot het einde op de proef te wor den gesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den gemeen teraad dezelfde zijn nog ai uiteen geloopen is. Volgens de kiezerslijst 1923/1924 zijn voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad in stemdïstrict 1. 685 11. 939 111. 778 IV. 777 V. 1250 VI. 543 VII. 672 VIII. 953 IX. 1079 X. 665 XI. 1188 XII 752 kiezers. Wij hebben het daarom noodig ge oordeeld, U voor te stellen, voor zoover betreft de stemdistrieten voor de ver kiezing van de leden van den gemeen teraad, de grootste districten eenigszins te ontlasten, door een gedeelte daarvan te voegen bij de kleinere, binnen de grenzen der bestaande kieskringen waartoe de stemdistrieten behooren. Wel laat het zich aanzien, dat het gewenseht zai blijken binnen niet ie langen tijd aan Ged. Staten te verzoe ken een wijziging in de kieskringen aan te brengen, als nl. kieskring 11 zich, in vergelijking met de beide andere kieskringen sterker blijft uitbreiden, waaromtrent echter thans nog niets met zekerheid valt te zeggen. De voorgestelde wijzigingen bepalen zich derhale tot de volgende Van stemdistrict V is een gedeelte bij stemdistrict VI gevoegd, van VIII een gedeelte bij Vil, daar eerstge noemd district zich sneller uitbreidt, en voorts van IX en XI een gedeelte bij X. De stemdistrieten V, IX en X zullen dan elk ongeveer 2100 inwoners tellen met ieder bijna 950 kiezers aan noe menswaardige vermeerdering staan de ze districten niet bloot. De districten VI en XI met 1900 inwoners zullen ongeveer 900 kiezers tellen en kunnen dus nog eenige ver meerdering wachten voor het 1000-ta! zal zijn bereikt. In meerdere mate is dit nog het ge val met de districten VII en VIII, die met ongeveer 1800 inwoners 800 kiezers zullen tellen. Van deze gelegenheid wenschen wij tevens gebruik te maken om U voor te stellen nog enkele andere wijzigingen aan te brengen. Hoewel art. 33, 5e lid der Kieswci bepaalt, dat de burgemeester voorzitter is van het hoofdsfembureau van den kieskring waarbinnen het gemeentehuis is gelegen, bepaalt artikel 60, le lid dier wet, dat de burgemeester voorzit ter is van het stembureau van het eer ste stemdistrict in den eersten kies kring. De muziek zweeg en het gegons dei- stemmen geleek op dat van een zwerm bijeen, maar duizendvoudig versterkt. Daar luidde de bel haar heldere sla gen en het was als met een tooverslag stil geworden. De muziek begon een vlotten galop te spelen en een groot, zwart paard holde de manége in en deed de kluiten zaagsel rondvliegen tot in mijn schoot regenden de fijne snippers hout. Weer weken de roode gordijnen vaneen de gordijnen, waar achter de wonderen zich verscholen en een jockey trad buigende de manége binnen, gekleed in blauwzijden buis, zeemkleurige rijbroek met zwarte rij laarzen, waartegen hij telkens met zijn karwats sloeg. Het paard galoppeerde op de maat der muziek, sloeg met zijn hoeven te gen den houten rand van de manége. Wip... daar zat de jockey op 't paard. Hij stond, knielde, maakte danspassen op den rug van het dravende beest, dat brieschend den adem door de sidde rende neusgaten uitstiet, alsof hij zich op den beganen grond bevond. Dan werd een kleine springbank aangedra gen de jockey gleed van zijn glan zend dier, nam zijn sprong en... stond rechtuit boven op het paard. Toen hij stevig stond na even op zijn eene been gebalanceerd te hebben nam de jockey zijn groote blauwe pet van het hoofd... en een sluier van prachtig blond haar woei rond haar schouder. Het publiek applaudisseerde ais dol. „Is zij dat fluisterde ik tot Arthur. „Ik geloof het niet", antwoordde hij et programma geeft haar naam tem

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1