Bindmiddel 62e Jaargang; DINSDAG 18 MAART «ÏENTEBESTÖUR BINNENLAND Maatschappij m nvaart FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART I nl ur er' met grijzen baard. Charles, 1 nL erden en nu ook mr. Van den I cinv 5'n8en met hem heen. Tante nno naar bieden om bevel te geven ikhiW?' ket diner te wachten en 'eel eenige oogenblikken alleen. I toch wonderbaarlijk was het leven I uen i' vo' verrassingen. Den vori- 1 nov tlatl 'k tegen den vermoorde I liii escllu'diging uitgesproken, dat I Than.,sno,er gestolen zou hebben. I l>escliuia?e- ik er veel voor om die 1 01 hari i,-II!S maar weer in te trekken. I daarom we' gedaan en was hij luist doodgeschoten, omdat de Stads- en Provincienieuws 'Als Honig's Maizena ■No66 1924— Nederland". t tc Sabang Maart _te &ba„6 Maart van P0^ Maart van Sniga_ VLISSINGEN. v.m. 1.50 2.08 n.m. 12.- 12.34 O's EN FIETSEN. '1 uur 6.38 6.40 D A Wieden, Openbare deringen enz. deren avond bios- aanvang 8 uur. g- en Zondagraid- gelijks bioscoop, avonds 8 uur. - ig- en Zondagmid- Introductie-soirée, iclub", „de Oudé penbare uitvoering „Uit hét Volk— ,de Oude Vriend- alfvasten bal-mas- ndschap". t. Etn 7.0 VS 8 8 8 te bekomen Transport- en EJP ven G. VOS, EEMHOOKN.Tel-16' 3TEEHODT,TeI.ff' ITENHEK, TeL 1W' VUSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PR5JS u0or VHssingen en gemeenten op Wal- 2.20 per drie maanden. Franco door hél geheele rijk 2.50. Week-abon- .ernenten 12 cent, ailes bij vooruitbetaling. Wonderlijke nummers 5 cent. adveptentie-prijs yan i4 regels 1.10 voor iedere reKel tater 26 céntbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kidne Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie- tfjieën én Dienstaauvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke iei<e! meer t5 Cent. familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 28 cent. AUTOMOBIELEN» Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat het in den laatsten tijd voorkomt, dat zonder hunne vergun- iiing in een zelfde perceel automobielen aanwezig zijn, waarvan de reservoirs te samen meer dan 15 Liter benzine of een daarmede overeenkomende vloeistof be vatten dat deze handelwijze verboden is en strafbaar gesteld bij de Algemeene Politie verordening voor Vlissingen. Vlissingen. 18 Maart 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De rijksmiddelen. Volgens het overzicht van de op brengst der middelen over de maand Februari 1924 blijkt, dat deze bedroe gen 33.878.107 tegen 35.915.105 ge- I durende Februari 1923. Sedert 1 Janu ari 1924 bedragen de ontvangsten 69.843.370 tegen f 73.573.245 gedu rende de eerste twee maanden van het jaar 1923. Uit de oorlogswinstbelasling werd slechts 250.000 ontvangen tegenover 13 millioen in Februari 1923. RADIO-, net elke i het zuu,"ge worden de >rgd. gd 1 of 2 gemeu- neubileerde IERS letters W. N., bu urt". >oden een >JBANK at 94. ONOEN s Firma FAGG \PKAMER, keuken of pension nggehuwde lieden, Brieven onder No. Courant". (STER i Vrijdag. „Vliss. Courant". te koop prachtige NO. letters A. B., bu rnt". ÏPJONGÊN LOOIS, Groene- delb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. r. mdi l.ffl. MI 1 De Prins in Spanje. Donderdagavond te 10 uur is de Prins met den „Andalusia Express" te Sevilla aangekomen. Aan het station j waren aanwezig Infant Don Carlos ue Bourbon, kapitein-generaal der provin cie, baron Van Aerssen Beyeren van I Voshol, consul, en de heer H. Gelder, vice-consul aldaar, de commandant van de Nederlandsche duikboot K IX, die juist te Sevilla is. De alcalde (bur- I gemeester), generaal Tavira, de chef van den veiligheidsdienst en de com- I missaris van politie. De Prins was ver gezeld van den gezant jhr. Melvil, van zijn adjudanten Laman Trip en Von Mühlen en den hem toegevoegden ad judant des konings, de kolonel Obre- gon. In het Hotel de Madrid heeft het gezelschap intrek genomen. I Nadat de Prins nog den avond van aankomst een voorstelling had bijge- I woond in de dansschool van „Otero", I waar de klassieke Spaansche dansen 1 worden onderwezen, is Z. K. H. den volgenden morgen naar Gordova ver- I trokken, vergezeld van dezelfde offici- I eele personen. Aan het station werden I de reizigers opgewacht door de lokale I autoriteiten en den markies en de mar- I kiezin de Merito, te wier huize de Prins I zou lunchen. De Prins bracht een be- I zoek aan de „Mezquita", het beroemde I Arabisch bouwwerk, vroeger moskee, I Oorspronkelijke Hollandsche detect!ve- I roman door R. J. BRANDENBURG. ISchrijver van „Het doodend Zwijgen". 19, Daar kwam Jansen terug. „Ik heb I °m den dokter getelefoneerd en den I commissaris van politie in D. Zij zullen I alle twee terstond hier komen." I De boschwachter ging de dri'e heeren I 'ossen en even later zaten wij allen in Jee bilbilotheek. Er kwam thee en er J berden cocktails gepresenteerd maar I ue stemming was, zooals begrijpelijk is, I zeer gedrukt en er werd bijna geen I woord gezegd. Na een half uurtje kwam de dokter ,we,r^ door Arthur en oom naar de kw onheils gebracht even later I de commissaris, een gezellige thans kathedraal. De Prins werd door kerkelijke hoogwaardigheden rondge leid. Na dit bezoek werd het klooster San Jeronimo bezocht, dat ook van Moorschen bouw is. Na het noenmaal bij markies del Merito werd het paleis van markies de Viana bejocht. Hierna keerde het gezelschap naar Sevilla terug. Het ministerschap van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. In het weekblad „Week-End" komt een interview voor dat de hoofdredac teur, de heer D. Hans, gehad heeft met den minister-president, den heer jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Het interview vermeldt tal van inte ressante bijzonderheden uit het leven van den hoogen bewindsman. Toen de heer Ruys werd gevraagd hoe hem het ministersambt beviel, antwoordde hij „ik ben van oordeel, dat een functie ais de mijne alleen goed kan worden vervuld, wanneer men dat met opge wektheid en met heel zijn hart doet. Men moet echter de moeilijkheden on der de oogen zien en" (en hier werd plotseling 's ministers figuur strenger, sterker, scherper hier sprak het re genten-bloed) „men moet durven beslissen. Niet te lang piekeren of aar zelen. Bij het vele, dat ik doen moet, tracht ik altijd zoo spoedig mogelijk de beslissing te nemen. En ik haal mij vandaag geen zorgen op den hals over moeilijkheden van overmorgen. Die komen dan wel. In onze dagen is het voor een regeering bovenal noodig, om te durven beslissen. Zoo vat ik mijn taak op. U zegt O neen I al doe ik m'n werk opgewekt, het zou volstrekt geen offer voor mij geweest zijn, om na de verwerping der Vlootwet af te treden. Ik had er vast op gerekend. M'n reisplan was klaar. Ik ben in de 5/2 jaar-van m'n ministerschap slechts éénmaal in 't buitenland geweest, in 1922, toen ik optrad als voorzitter van de Hollandsche delegatie op de confe rentie van Genua. Overigens ben ik in het vaderland gebleven. En nu had ik m'n plan voor een buitenlandsche reis gereed. Het kwam er niet toe De postcheque- en girodienst Door den heer Boon zijn aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld 1. is het den minister bekend, dat de rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, die de door hen ontvan gen documenten met hun afrekening voor accoord hebben geteekend en hun saldo hebben goedgekeurd, nog steeds niet over dit saldo kunnenbeschikken 2. Is het den minister bekend, dat de bedoelde rekeninghouders in antwoord op hun aanvrage om uitkeering van dit saldo bericht ontvangen, dat „geduren de de tijdelijke stopzetting van den postchèque-'en girodienst de beschik king over het saldo eener postrekening slechts kan geschieden door middel van een daartoe ingestelde commissie", d. w.z. dat zij maximaal 90 van hun saldo kunnen ontvangen, dat zij moeten motiveeren, welke dringende redenen zij hebben om over hun eigen geld te beschikken en dat zij borgen moeten noemen 3. Is de minister bereid dezen onge- hoorden toestand zoo spoedig mogelijk le doen eindigen, door bekend te ma ken, dat iedere rekeninghouder, die zijn saldo heelt goedgekeurd, op zijn daar toe strekkende aanvraag over dit ge heele saldo kan beschikken aanvaller zich van den kostbaren buit meester wilde maken Het was een raadselachtige historie. Daar kwam tante weer terug. „Hoe jammer, liefje, dal dit nu juist moest plaats grijpen, nu jullie hier zijn Het bederft jullie vacantie heelemaal." „Welnee", antwoordde ik, niet zon der trots, „Arthur en ik zijn ai zoo'n beetje aan dergelijke dingen gewoon. Misschien kan Arthur den dader van dezen moord wel opspeuren hij is daar heel knap in." „Zouden wij dat maar niet aan de politie overlaten, liefje „O, 't is heel interessant en je hebt er zulk een voldoening van, wanneer je je hand op een misdadiger kunt leg gen het is net ais een goed gelukte patience." Ik zag den heeren den tuin in ko men, Achter hen aan kwamen twee be dienden, die het lichaam van baron Lucius droegen dat in een laken gewik keld was. Arthur vertelde mij later, dat het op zijn kamer op bed was gelegd. Nog dienzelfden avond werd het per Roode Kruis-auto naar het ziekenhuis in Utrecht overgebracht om tc worden geschouwd. Tante, liet den heeren vragen of zij niet het een en ander gebruiken wilden en een oogenblik later, zaten wij met den dokter en den commissaris in de bibliotheek. Later nam de commissaris nog ver schillende verhooren af en gaf hij tele fonisch last aan de politie te Utrecht om den Jockey des Doods, die zijn naam ditmaal alle eer had aangedaan, Invaliditeits- en Ouderdomswet. Op 1 Februari 1924 werden 3038 weduwenrenten en 5131 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 33.378 personen in 't genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week voorts genoten 4744 personen een in- validiteitsrente, ais bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 79.070 personen in het genot van een dergelijke rente. De Vrijheidsbond. De algemeene vergadering van den Vrijheidsbond heeft met nagenoeg al gemeene stemmen besloten den naam Vrijheidsbond te behouden, met bijvoe ging van liberale staatspartij, alsmede het beginselprogramma geheel onge wijzigd te laten. Bij de bespreking van de bezuini gingsplannen van de regeering op het lager onderwijs werd de verschuiving van den toelatingsleeftijd onaanneme lijk genoemd. De rijwielbelasting. Tegen de voorgestelde rijwielbelas ting komt van vele zijden verzet en Speenhofl is er ook tegen gekant. Dat blijkt voldoende uit zijn wekeiijksch rijm in 't „Rotterdamsch Nieuwsblad" Gaan we voor ons fietsje dokken, Moet daar ook wat van gehaald Willen onze Haagsche wijzen Dat daar ook wordt voor betaald Voor de duizenden „gesjochten", Democraten... zoo gezegd. Komt er dan van zorgvrij fietsen Niet zoo heel veel meer terecht. Waarom karretjes belasten Van den brandkastloozen man... Die er, na een lustig trapje, Eventjes thuis eten kan Loopend is het niet te halen Trammen, bussen is te duur Haagsche Tweede Kamer-bonzen Maakt het ons niet al te zuur Medelijden met ons fietsvolk, Dat toch om den broode rijdt, En dat hoogstens Zondagsmiddags Peddelt voor cle aardigheid. Gunt ens óók een klein verzetje Laat ons óók eens buiten zijn. Wij, die zonder dure wagens, Hossen... derde... klasse... trein. Edele belasting-snorders, Gunt ons armen ook eens iets, En belast dus wat ge wilt, maar.. Niet het volkspaard... niet de fiets Hoofdarbeiders. Het verbond van hoofdarbeidersver- eenigingen in Nederland heeft Zondag te Amsterdam een congres gehouden, in de midriagbijcenkomsf werden statu ten en huishoudelijk regiement behan deld. in de avondvergadering kwam aan de orde dc medezeggenschap van hoofdarbeiders in het bedrijfsleven. Vlissingen, is maart. Het nieuws van den tiag in beeld. In onze fotokast etaleeren wij heden De portretten van het nieuwe Belgische kabinetTheuni® de heeren Poulet, binnenlandsche zaken, Theunis, minis ter van financiën, Forthomme, minister te arresteeren als den vermoedelijken dader. Daarna vertrokken de dokter en de commissaris broederlijk samen op de fiets. Wij aten dien dag laat en terstond na tafel verontschuldigde tante zich wegens hoofdpijn. Arthur en ik gingen vroeg naar onze kamer ik voelde mij afgemat door de tragische gebeurtenis, maar verlangde er tevens naar om met Arthur alleen te zijn en zijn lezing over het geval te hooren. Dus begon ik mij niet te ont- kieeden, maar zette mij in een gemak- kelijken stoel neer en nam een afwach tende houding aan. Arthur liep met grootc passen de ka mer op en neer, dan stond hij voor mij stil en keek mij glimlachend aan. „Nieuwsgierig Aagje t" zei hij. „Plaag me nu niet langer", riep ik uit „ik brand van verlangen om er wat meer van te weten te komen. Wat heb je opgemerkt Ik weet alleen, dat de commissaris op een dwaalspoor is en dat de Jockey de moord niet heeft bedreven." „Wat zeg je vroeg ik verwonderd. „Tusschen het oogenblik, waarop liet schot viel en dat, waarop de bosch wachter den rand van het bosch bereik te, verliepen slechts eenige seconden. De zandweg nu is ongeveer drie kilo meter lang hij loopt bijna over de geheele diepte der bezitting. In een paar seconden kon de man onmogelijk zijn paard omwerpen en den afstand afleggen van de plek, van waar hij met zekerheid van trefkans zijn schot kon lossen, tot viak bij het achterhek. Bo- van landsverdediging, Tsjhoffen, nij- verheid en arbeid, Ruzette, landbouw, Hijmans, buitenlandsche zaken, Neu- jean, spoorwegen, Masson, justitie, Carton de Wiart, koloniën, Nolf, kun sten en wetenschappen, Van de Vijvere, economische zaken. Voorts foto's van de onthulling te Delft, op Zondag jl. van 'het H. Hart- monument de korfbal-wedstrijd te Amsterdam om het kampioenschap westelijk le klasse de groote honden tentoonstelling te Amsterdam bezoek van den minister van oorlog aan Bre da de afgezette Kalief van Konstanti- nopel met een zijner kinderen te Ge neve instructie door een der trainers van het Nederlandsche elftal tentoon stelling „Onze Voeding" te 's-Graven- hage, enz. Het ingenieurs-bureau der telegrafie. De „N. R. Ct." meldt thans, dat hel ingenieurs-district Vlissingen voor den technischen dienst bij de rijkstelegraaf, omvattende de werken in de provincie Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, wordt opgeheven. Tarief- er. loonsverlaging eiectrische tram. in „het Volk" komt een bericht voor betreffende tariels- en loonsverlaging bij de eiectrische tram. Wij hebben bij tie directie inlichtin gen ingewonnen, die ons mededeelde dat door haar piannen overwogen wor den omtrent tariels- en loonsverlaging en met de organisaties, onder beding van geheimhouding, mondelinge be sprekingen zijn gevoerd, waarop over eengekomen werd voorloopig slechts 10 loonsverlaging in te voeren om daarna gedurende de eerste 6 volgende maanden het effect van de tariefsverla ging gade te slaan. Muziekavond. Aangemoedigd door het overweldi gend succes van de volksuitvoering, in het vorig seizoen gehouden, deed de Centrale Commissie voor Arbeidersont wikkeling besluiten, ook dit jaar nog een dergelijken avond te organiseeren. Om evenwel voor dergelijke avonden geschikte krachten te krijgen tegen bil lijke voorwaarden de entrée dient zoo laag mogelijk gesteld te worden is direct geen gemakkelijke taak. Na enkele pogingen is de commissie er evenwel in geslaagd de medewerking te verkrijgen van de Vlissingsche Orkest- vereeniging, directrice mevr. Brand Bekker. Een ieder, die wel eens een muziekavond van deze, zeer bekend staande vereeniging heeft bijgewoond, zal oogenblikkelijk toegeven, dat deze medewerking op hoogen prijs moet worden gesteld. Het ligt in 't voornemen dezen mu ziekavond aan het einde van de vol gende week te beleggen. De muziekliefhebbers kunnen dan voor heel weinig geld hun hartje weer. eens ophalen. Binnen enkele dagen ho pen we over den avond zelve wat mee te deelen. Tooneeivereeniging „Uit het VolkVoor het Volk". De tooneeivereeniging „Uit het Volk- Voor het Volk" geeft a.s. Zondag een uitvoering in „de Oude Vriendschap". Opgevoerd zal worden „De Zonden der Ouders" (Mogen wij Zwijgen), drama in 6 tafereelen door mevr. Eiise PoonsVan Biene. Dit stuk werd door verschillende vendien liep het paard van den onge- lukkigen baron in dezelfde richting van het kasteel, waarheen Lucius zich be gaf. Ten slotte heeft het schot het slachtoffer in 't voorhoofd getroffen, de kogel heeft aan de achterzijde het hoofd verlaten." „Bravo I" riep ik uit, in mijn handen klappende. „En dus „Dus moet iemand, die uit de richting van het kasteel kwam, het schot gelost hebben. Hij moet dadelijk weer in het bosch zijn weggedoken, want de boschwachter heeft hem niet gezien." „Misschien heeft de Jockey hem ge zien." „Misschien wel," antwoordde Arthur, „maar die bevond zich op te grooten afstand, om den moordenaar duidelijk te zien en hem te kunnen herkennen." „Waarom zou die Jockey den baron gevolgd hebben „Ik weet er niets van blijkbaar niet met vriendschappelijke bedoelingen, anders had hij niet de vlucht behoeven te nemen. Nu toonde hij bang te zijn voor den moordenaar te worden ge houden. Het lijkt mij een bijzonder in gewikkeld zaakje toe, nog lastiger om op te lossen dan de problemen van „Het doodend Zwijgen". Maar ik geef den moed niet op ook hier licht in de duisternis te brengen." „Ben je nu van plan je met deze af faire te bemoeien „ik moet immers wel Het is instinct bij me", lachte Arthur „speurders instinct. Maar ik ben van plan om op mijn eigen houtje te werken en buiten INGEZONDEN MhDEDtbUNGt/v. voor soepen, groen ten, vruchten, sausen e.d„ is Honig's Mai- zena onontbeerlijk. Het verhoogt de smaak van de gerechten, zoodat in geen enkele keuken mag ontbreken een pak Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster s Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt, de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bioed. bétere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerdc piiien 0.65 in apotheken en drogist zaken. bladen zeer gunstig beoordeeld. Zoo schrijft „de Telegraaf" Mogen wij 't zwijgen Néén, zegt ons geweten, want mevrouw Poons Van Briene heeft een zeer goed stuk geschreven. Er zit een krachtige, wel overlegde stijging in het werk. en 't gebeurt zeer zelden, dat je 't even het publiek los voelt iaten. De bekende Belgische journalist August Monet zegt Voor een stampvolle zaai, een groot cn eerlijk verdiend succes- Verdiend door het werk zelf, en niet minder door de zorg en de liefde waarmee het door allen werd gespeeld. Morgenblad „De Schelde", Antwer pen De schrijfster heeft de kunst verstaan een traan van medelijden en ontroering op te wekken. Zoodat de zaal, geboeid tot aan het einde, haar toejuichingen niét spaarde. Nat Christ. Geheel Onthouders- vereeniging. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van de Nat. Christ. Geheel- Onth. Vereeniging in de Nieuwe Kerk alhier een openbare vergadering, waar in als spreker zou optreden ds. Mantz van Wolfaartsdijk. Deze was echter plotseling door ongesteldheid verhin derd te komen. In diens plaats sprak de politie om." „En mag ik je weer heipen, net ais toen „Zoolang er voor mijn vrouwtje geen gevaar dreigt, zal zij haar man volgen, waarheen hij gaat", declameerde Arthur plechtig en toen gingen wij slapen. HOOFDSTUK VI. Wat de courant bericht. Het is alsof op dergelijke stormach tige dagen altijd een soort van wild- stiite volgt. In vergelijking van dien veelbewogen Zaterdag, was de Zondag werkelijk een dag van rust. Na het ontbijt gingen wij met ons vieren, tante, oom, Arthur en ik, per auto naar de kerk, in een dorpje in de buurt, waarvan de naam mij is ont schoten. Het inwendige van het ge bouw was wit gekalkt deftig staken daartegen de eikenhouten banken af het zonlicht goot breede banden door de ruimte er heerschte hier een at mosfeer van vrede en rust, die een scherp contrast vormde met de stem ming, welke nog in ons natritde van den vorigen dag. Het gehoor bestond uit boeren en boerinnen, welke laatsten een smetlooze wit-kanten muts droegen, die als de vleugels van een vogel rond het hoofd stonden. De meesten droegen kerkboe ken met gouden sloten in de hand. Bij de mapnen waren oude boeren met een gelaat vol groeven cn voren ais een pasgeploegden akker, hun oogen lagen diep in de kassen en glinsterden als steenkool. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1