ZATERD4G 13 MAART ^emeentebestuuF feuilleton oe vrouw zonder hart 62e Jaargang geTst© Blad Verborgen schatten. Brieven uit de Hofstad il«oÖ4! INGSCHE „,t nummer bastaat uit 2 bl»dm ABONNEMENTS-PKÏJS Vlissingen en gemeenten op Wal- K \a« f 2.26 oer drie niaandca. Franco |.£ïèt geheeie rijk: fZM. Weekstbon- I menten17 cenl' aHes bij voortijtbïtaBng. Ssderlljke uummere S cent. ADVERTENTIE-PRIJS -. J_4 regels f 1.10 voor iedere oei meer 26 centbij abonnement spe- 5e orijzen. Reclames 92 cent per regel - Sljje Advertenties betreffende Huur e» Verhuur Koop en Verkoop, Dieustaanbie- I orloeM én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij 1-5 regels 1&{ elke I TrSberfchten van 1—6 regels: fl-70, IJeTrege' meer 26 cent BEKENDMAKING. Herijk der maten en gewichten. Burg. en Weth. van Vlissingen maken I A. Dat dit jaar voor den herijk van maten Sen gewichten in deze gemeente zitting zal (worden gehouden in een der lokalen van het v.m. Distribntiegebouw aan de Wllhel- Biinastraat, op alle werkdagen van 17 Maart Btot en met 2 April e.k., en wel als volgt J Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor de Koninklijke Maat- Uücbappij „de Schelde" op Maandag 17 Maart van 912 en van 14 uur Voor apothekers, goud- en zilversmeden, |en voor hen, wier familienaam, naam der I firma of vennootschap begint met de let ter A op Dinsdag 18 Maart van 912 en |yan 14 uur idem met de letter B op Woensdag 19 iMaart van 912 en van 1—4 uur I Idem met de letters C, D, E of F op Iponderdag 20 Maart van 912 en van 11—4 uur Jdem met de lettere O, I of J op Vrijdag 121 Maart van 912 en van 14 uur Idem met de letter H op Maandag 24 Maart van 9—12 en van 14 uur f Idem met de letters K of L op Dinsdag 23 Maart van 9 tot 12 en van 1—4 uur Idem met de letters M of O op Woens- I dag 26 Maart van 912 en van 14 uur I Wem met de lettere N of P op Donder- I dag 27 Maart van 912 en van 14 uur f Idem met de letters Q of R op Vrijdag 'f 29 Maart van 912 en vafl~lr-r4 uur Idem met dé letter S op Maandag 31 Maart van 912 en van 14 uur I Idem met de letters Tr U of V op Dins- f dag 1 April van 912 en van 14 uur I Idem met de letters W, X, Y of Z op i Woensdag 2 April van 9—-12 en van 1—3 l nur. B. Dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange- [j boden om onderzocht te kunnen worden C. Dat betaald moet worden voor ter I herijk aangeboden maten en gewichten, als- ook voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist, (K. B. f van 23 October 1919, Stbl. no. 611612) I D. Dat de maten en gewichten die ge- kitempeld worden met het afkeuring9merk A niet m winkels enz. teruggebracht f mogen worden E. Dat de maten en gewichten vóór 1 Jj October 1925 gestempeld moeten zijn met II de letter b en dat er bij verzuim of verhin- déring om van de onder A genoemde zit- ting .gebruik te maken, nog gelegenheid j bestaat maten en gewichten te laten her- I jjken aan foet jjkkantoor te Middelburg, dat in 1924 geopend is op 3, 4, 24 en 25 April15 en 16 Mei, 5, 6, 26 en 27 Juni f van 9—12 en 1—4 uur, 17, 18, 24, 25 en 31 [Juli, 1, 28 en 29 Augustus van 91 uur 118 en 19 September van 912 en 14 uur. Na 1 October lederen Donderdag en Vrij dag van 91 uur. Oorspronkelijke Hotlandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. I Schrijver van „Het doodend Zwijgen". 7) HOOFDSTUK IV. Vrijdag. De fatale dag brak aan de zon scheen even vroolijk als steeds alle gasten verschenen op het gewone uur aan het ontbijt. Alleen een scherp opmerker zou heb ben bespeurd, dat mr. Van den Drent, die den vorigen avond door Arthur nog eens goed onderhanden was genomen "i was geïnstrueerd; nog beweeglijker was dan op vorige dagen en eenigszins absent. Echter meende ik op zijn gezicht °ok een zekeren trots te zien lichten wor zichzelf voelde hij zich ongetwij- e d een gewichtig persoon hij had '0 over zich van den tooneelspeler, die langen tijd met bescheiden rolletjes zi h moe'en tevreden stellen en die k„ t'u P'otseling geroepen ziet een ilit°L-.e vei'tolken. Bij mijzelf dacht 'dat hij het misschien wel vervelend j j pot nu niemand wist, behalve dan le mgewijdén, die daarvan door vonr„° teeken blijk gaven, welk een taf»i „ameJ'®:uur daar nu aan de ontbijt- ,n en Beuk" zat. Het viel mij op, dat hij heel weinig at zijn F. Dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkanto- ren herijkt kannen worden. (Opzending per post franco met ingesloten postbewijs groot 10 cent per aangeboden milligram- gewicht, vermeerderd met porto voor te rugzending). Vlissingen, den 5 Maart 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. In de laatste jaren hoort men niet zoo vaak meer van den befaamden, eigen lijk den beruchten Spaanschen schat graver -maar dood of vergeten is hij geenszins. En men mag er van over tuigd zijn, dat te eeniger tijd de dagbla den wederom de bekende berichten zui den bevatten, omtrent de pogingen van dien verren onbekende om terwille van een denkbeeldigen schat, ergens begra ven geheeten, en waarvan de plaats hem alleen bekend is, de goedgeloovi- gen het geld uit den zak te kloppen. Want altijd zullen er van deze laatsten te vinden zijn, en altijd zijn er „Spaan- sche schatgravers" die op slachtoffers azen en ze ook vinden helaas Immers wat trekt den menschelijken geest méér aan, dan onbekende rijkdom En wat js er meer onbekend, dan hetgeen er diep in den aardbodem schuilt Maar niet altijd geldt het een „schat", een hier of daar verborgen, en eeuwen geleden begraven som gelds. En ook niet altijd gaat het er om, goedgeloo- vigen te bedriegen. Want dat de aarde wel degelijk op plaatsen waar eenmaal menschen woonden, kostbare schatten, daarin neergelegd, bevat, de dorre, woeste Egyptische Vallei der Koningen is daar, om te bewijzen, hoe moeilijk, maar geenszins onmogelijk het is, die aan het daglicht te brengen. Niet alleen voor de wetenschap is de opgraving van het Egyptische koningsgraf van ontzaggelijke waarde, maar ook aan goud, edelgesteenten en allerlei kost baarheden is het gevondene overrijk. Ongetwijfeld zal deze uitkomst den menschelijken speurzin en onderne mingsgeest prikkelen en staat het te verwachten, dat met nieuwen moed in die oude landen diep in den grond naar nog meer verborgen schatten gezocht zal worden. Of dan de aarde slechts zuTke schat ten verbergt Geenszins immers zij bevat tot nog oneindig grootere waarde schatten aan goud en diamant, aan zil ver en tal van kostbare metalen zij bevat delfstoffen, waarvan het bezit den mensch onmisbaar is. En niet alleen op een of enkele plaatsen, maar in alle werelddeeien, in taiiooze streken en ge westen. Overal is de mcnsch aan het werk, een veelal ontzaggelijk zwaar en kostbaar werk, om moeizaam uit der aarde diepen bodem, de schatten aan verborgene delfstoffen daarin schuilend, naar de oppervlakte te voeren. En rijker dan al de schatten van alle koningsgra ven te samen, maakt de opgedolven steenkool, de te voorschijn gehaalde ertsen, de opgepompte of uit zich zelf opspuitende aardolie, de landen en hun bewoners, waar die delfstoffen gevon den worden. Tot nog voor weinig jaren was het opsporen van kostbare delfstoffen in ons land iets onbekends. Wel wist men, dat er in Zuid-Limburg steenkool aan wezig was, maar tot een intensieve exploitatie kwam het ginds niet. Eerst de oorlogsjaren, die ons geleerd hebben, dat er niets zoo kwellends is, dan in tijden van nood, van anderen afhanke lijk te moeten zijn, deÜen die mijn- exploitatie een ernstige zaak van natio naal algemeen belang worden. En dankbaar zij erkend, dat onze vader- landsche steenkolen en bruinkolen ons toen onschatbare diensten bewezen hebben, terwijl intusschen de exploitatie dermate is vooruitgegaan, dat, mocht opnieuw ons land op eigen krachten moeten steunen, we ons dan te dien opzichte geheel en ai zelf kunnen helpen. Onze vaderlandsche bodem bleek echter in den loop der jaren aan verbor gen schatten nog rijker te zijn. Immers in het oosten werd in groote hoeveel heden zout ontdekt, hetgeen eenerzijds een nieuw, welverdiend succes voor den Nederlandschen opsporingsdienst naar delfstoffen is geweest, anderzijds de geruststelling medebracht, dat ons land, wat er ook gebeure, van deze, vooral ook voor verschillende industrieele doeleinden onmisbare grondstof, ruim voorzien kan blijven. En thans is, zij het in bescheiden mate, een nieuwe verborgen schat naar de oppervlakte van onzen vaderland- schen bodem gebracht. Sinds kort toch zijn de boringen naar aardolie in de nabijheid van Winterswijk met volledig succes bekroond, en, zij het ook in ru wen vorm, welt daar de vloeistof uit de diepe ingewanden der aarde omhoog, wier bezit door elk land (c! de belang rijkste' economische wereldfactoren ge rekend wordt petroleum. Omtrent de vraag of inderdaad omvangrijke en de exploitatie loonende petroleumbronnen ginds aangeboord zijn, dient men een afwachtende houding aan te nemen. Maar het feit is er niet minder belang rijk om (een belang dat vooralsnog moeilijk geheel fe overzien is) dat thans onze bodem drie grondstoffen voort brengt, waarvan men vroeger ket be staan zelfs niet vermoedde, en welker aanwezigheid ons van het buitenland alweder minder afhankelijk doet zijn. Zal het bij deze drie eertijds verbor gen, thans uit den schoot der aarde te voorschijn gehaalde schatten blijven Wie weet hoe, na dit drietal overwin ningen, het aan onze wetenschappelijke en technisch kundige mannen, met de opsporing van delfstoffen belast, en aan wie we gaarne de hulde, zoo welver diend, brengen, nog gelukt aan eeuwen en eeuwen sluimerende schatten tot ontwaking te brengen 1 De oude stad. Het verkeer Wie eens in het oude gedeelte van de residentie wandelt, zal min of meer den indruk krijgen, dat men bezig is dit deel te sloopen. Op tal van plaatsen zijn groote gaten gebroken en breede wegen gehakt in de gesloten huizen-rij. Halverwege de Wagenstraat gaapt aan weerszijden een diepe wond in het ge bied. Het oude bureau van de Haag- sche Courant is verdwenen en zonder ling is het perspectief dat men thans heeft op vèr-weg gelegen huizen-rijen. Al sinds eenige jaren is men met deze afbreuk bezig- en alles te samen vormt een plan tot verbetering van de ver keerswegen. In hoeverre dit plan onmis baar was, zullen wij niet beoordeelen, evenmin in hoeverre het goed is te noe men. We hebben het feit te accepteeren en we zien gaandeweg het oude Den Haag verdwijnen. Waar is het, dat dit oude dee! een goede ontwikkeling hoe langer hoe meer in den weg stond. Onze voorvaderen hielden van klein en knus het is hun gemakkelijk te verge ven. Zij wandelden of reden in karos sen, maar zij deden dit" statig en lang haam en klein was hun aantal. Langs, r de sierlijke grachtjes ging het en een gevaarlijke hooge brug vroeg alleen wat meer meesterschap van koetsiers kunst. Met die kunst is het op dit oogenblik misschien niet minder ge steld, gelet op het feit, dat de eischen, die aan bet beroep worden gesteld, heel wat hooger zijn. We behoeven ter loops maar even aan de treurige ge schiedenis te herinneren die zich ver leden week afspeelde met de auto-bus die te water reed. De sierlijke grachtjes zijn haast alle verdwenen. Den Haag. telt er misschien nog één, het z g. Smidswater, dat het geluk had juist op een plek te liggen waar verkeersruimte niet noodig was. Maar voor de rest zijn ze gedempt. Vele al sedert zooveel jaren dat het tegenwoordige geslacht ze niet meer herinnert. De eenmaal smaller grachten zijn nu breede verkeerswegen. Maar dat was nog niet genoeg de verbindingen tusschen de breede verkeerswegen wa ren noodig en dus vallen nu ook de oude huizen onder den sloopershamer. Het waren nu wel niet de elite-wijken die door deze afbraak zijn getroffen, maar het oude cachet van het echte Den Haag wordt mede gesloopt. Op den duur blijft er niets meer over het oude kruis van straten dat Den Haag vorm de, zal in bijna alle richtingen door sneden worden door een paar breede wegen, zoodat het geen belemmering voor het verkeer meer oplevert. De INGEZONDEN MEDEDEEL!NOEN. rechtstreekscfie verbinding van station Hollandsche Spoor en Scheveningen zal nu spoedig tot stand zijn gebracht. Ten koste van veel antieks. Van 28 Juni 1920 tot 1 Maart 1924 heeft de raad besluiten genomen, waarvan de kosten uit geldleening zijn te bestrijden, tot een totaal bedrag van zes en veertig en een half millioen gul den De verkeerswegen hebben daar van heel wat opgeslokt. En nog is hef eind niet te overzien, want alweer is vijf millioen gulden geleend. Dat gan getje blijft het maar gaan. Of het na geslacht voor al deze daden dankbaar zal zijn, valt eenigermate te betwijfelen, maar daarover praat men liever niet, overtuigd als men is van eigen vol maaktheid in het beheer der gemeente. Onze burgemeester heeft weer eens een ernstig echec geleden. Zijn auto- bus-beleid is verre van gelukkig en de gemeenteraad heeft hem met zoo'n overstelpende meerderheid in het onge lijk gesteld, dat zijn prestige er bijkans mee gemoeid is. Hoe het mogelijk is, dat men aan de Haagsche Tramweg maatschappij, die zoo'n abominabel slechte reputatie bij heel Den Haag heeft, nog weer eens een monopolie kan gaan geven tot exploitatie van auto bussen 1 Het is hier de plaats niet om op de details in te gaan, maar het is best te begrijpen dat in gevallen als deze, zonderlinge motieven worden ge zocht achter een beslissing, die zoo apert idioot is, dat men van verstan dige bestuurders deze niet kan accep teeren ais een gevolg van naarstig overleg. Het moeilijke van de situatie is thans, dat de raad met groote meerderheid een besluit van Burg. en Weth. heeft afgekeurd, waartoe dit college kan ko men zonder dat de goedkeuring van den gemeenteraad noodig is. Men kan dus de uitspraak van den raad ter griffie of in de prullemand deponeeren. Maar dan is er een conflict en dat is ook niet aangenaam. Onze burgemeester is niet gelukkig en menige minister heeft om minder belangrijke beslissingen zijn portefeuille neergelegd. In het jaar 1926 loopt de concessie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN BHEUMAÏIEK hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van genezing door het gebruik van TOGAL-TABLETTEN. Bij alie Apothekers en Drogisten verkrijg baar i f 0.80 en f 2.—. Vraagt gratis toezending van brochure No. 59 aan de „Pharmaceutische en Chemische Groothandel A. J. AMEYE", Amsterdam. TOGAL maag had hij niet onder zijn of lie ver Arthur's duim. Wij maakten dien morgen met mr. Van den Drent een flinke wandeling. Hij bleek een heel aangenaam mensch te zijn, ondanks zijn eigenaardigheden iemand, die veel gelezen had en een bezonken oordeel had over de meester werken der binnen- en buitenlandsche literatuur. Al spoedig waren Arthur en onze be schermeling in een diepzinnig gesprek gewikkeld over den invloed der Nieuwe Gids-beweging op de jongste Neder- iandsche dichters, en het bleek mij, dat Arthur uitstekend thuis was in de letter kunde van zijn „moeder"-land. Arthur betoogde, dat de tegenwoor dige dichtkunst eenvoudig een ontwik keling, men zou ook van een reactie kunnen spreken, van die der mannen van tachtig was. Wij kwamen eerst tegen lunchtijd thuis en hadden alle drie trek in eten, zelfs het advocaatje. 's Middags vlijden wij ons neer op de ruststoelen, welke achter in den tuin in de schaduw van een drietal roode beu ken stonden. Charles en zijn beide an dere vrienden gingen een autotocht ma ken zij schenen het wel prettig te vin den verlost te zijn van het gezelschap van mr. Van den Drent. Wij hadden boeken en kranten mee genomen Arthur zat kalm fe lezen ik sluimerde telkens in, mr. Van den Drent wierp zich van de eene zijde op de andere, hij scheen niet te kunnen slhpen en evenmin zijn aandacht bij zijn lectuur te kunnen bepalen. Iets, wat wel eenigszins te begrijpen was. Hoe meer het naar diner-tijd liep, hoe onrustiger hij werd, en ten slotte zat hfj maar zoo'n beetje op zijn ruststoel rond te springen. Hij ging mee, toen wij opstonden, om ons te kleeden, en bovengekomen, vroeg hij of hij zijn deur open mocht laten staan en of wij de onze wilden laten aanstaan. Arthur knikte dat het goed was en keek mr. Van den Drent aan alsof hij hem tot kalmte wilde suggereeren. Beneden wachtte ons als gewoonlijk tante met thee en cocktails. Oom, die te paard een inspectie-rit gemaakt had, kwam uit het bosch aangereden en volgde het breede tuinpad. Afgestegen, bleef hij eenige oogenblikken, het paard bij den teugel houdend, met ons praten, totdat de staljongen het paard over nam en er mede wegging in de richting van de garage. Charles en zijn vrienden zouden niet mede dineeren zij waren in den snellen race-wagen naar Arnhem gereden en zouden eerst 's avonds laat thuiskomen. Wij waren dus en petit comité en als tante er niet geweest was zouden wij, wanneer de bediende afwezig was, over de affaire-Van den Drent hebben gesproken. De advocaat trachtte zijn nervbsiteit te verdrijven met cocktails, waarvan hij er vier dronk. Dit had ten gevolge, dat ■hij vroolijk werd,druk sprak en gebaar de en zelfs geestig werd. Nadat oom zich verkleed had, gingen wij aan tafel. Het diner onderscheidde zich door niets van dat van andere dagen mr. Van den Drent sprak alleen den wijn ai evengoed aan als de cock tails en had het, toen wij van tafel op stonden, zoo ver gebracht, dat hij door den alcohol lichtelijk scheen verdoofd en den geheelen verderen avond maar weinig meer sprak, tot het half elf was en Arthur en ik ons gereed maakten om naar boven te gaan. Wij zeiden goeden nacht, gingen echter alleen maar even naar onze kamer om boeken en Arthurs browning te halen. Vlug inspecteerde Arthur de linnen kamer, waarvan hij den sleutel van oom had gekregen. Hier was niets opmerke lijks. De kamer had op geenerlei wijze communicatie met die van onzen be schermeling. Deze gingen wij daarna binnen. Even later kwam de bewoner zelf, Arthur verzocht hem fluisterend te spreken en in het geheel niet, wanneer Charles thuiskwam en zich naar bed begaf. Hierop doorzocht Arthur het geheele vertrek nauwlettend. Hij keek uit het raam dat op het groote grasveld uitzag, en constateerde, dat het onmogelijk was hierdoor naar binnen te klimmen, daar zich op den muur er onder geen klimop bevond hij snuffelde in alle kasten, beklopte den muur welke de scheiding vormde tusschen dit vertrek en de ka mer van Charles en waarin zich een deur bevond, die aan onzen kant op slot gedraaid was de sleutel stak in het slot. Het leek absoluut onmogelijk de kamer binnen te komen. Na de deur op slot te hebben ge draaid, zetten wij ons in luie stoelen neer en wachtten wij op de dingen, die komen zouden. Mr. Van den Drent bood mij hoffelijk zijn legerstede aan, maar met een ko ninklijk gebaar wees ik dit aanbod van de hand. De advocaat schrok even, toen Arthur zijn revolver voor zich op tafel legde. Hij zag nu weer even lijkbleek als op dien morgen in de bibliotheek. „Zouden wij 't licht niet uitdraaien vroeg ik aan Arthur. „Is dat beslist noodzakelijk was de wedervraag, welke de advocaat met een benepen stemmetje uitbracht. „De gordijnen laten geen licht naar buiten door, ik heb mij daarvan giste renavond overtuigd", antwoordde Ar thur „alleen zou het wel goed zijn, om, wanneer de jongelui thuiskomen, even het knopje om té draaien. Niemand be hoeft te weten, dat hier nog gewaakt wordt. Anders slaapt u toch ook niet met het licht aan Mr. Van den Drent schudde ontken nend het hoofd. Daar zaten wij. Het gesprek verstom de. Arthur nam een boek en ging zitten lezen. De advocaat keek bedrukt voor zich uit. Hij schonk zich een glaasje cognac in, dien onze zorgvolle gastheer in eigen persoon had bovengebracht. Zijn hand trilde en Arthur nam hem de flesch af, uit vrees, dat hij deze zou laten vallen en gerucht maken. Ik had medelijden met den man, die er geen oogenblik aan twijfelde, of zijn

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1