gratis-Verzekering tegen OnplÉtei KELlEi? Kinderen Honig's VRIJDAG 14 MA4RT binnenland Puddingen 62e Jaargang oplossers, PEN. Maatschappij n lomvaart VIJF HONDERD GOLDEN Stads* en Provincienieuws ,ftf©ö3! ^1924 ïkesz-reep. Bericht, dat sz-otikettsn ook nadien j>r de waarde aangegeven. :s worden onder S e p-etiketten j okesz' cadeau- j ingewacht vóór iclame" aan de I PPRÖDUCÏEK. j srdam. ti nette 1STB0BE [ige juffrouw voor Je I asch buiten huis). u „Vtiss. Courant" net DMEISJE, e 17 jaar. Irikstraat 34. I een net 3ME1SJE beneden de 16 jaar. ZWAAL, Koude- iddelb. - Rotterdam ;elegen plaatsen. AN PASSAGIER? |EN EN VEE. t, Duin l».n. nut 8 Effi l».B lü 8 8 Ips te bekomen 7. Transport- en Eip ïvan <3. VOS, Tel EENHOORN, Tel.153 J9TERHODT, Tel, 233 iTtn-Cïl-x r,i (ei hooren. Idurg de n. Wij was de ulden.) Euziek- nners VUSSINGSCHE COURANT ONZE Ds abortné J. van den B. te Vlissingen, houder van Polis iNo. 331 had op 3 Maart het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de Kon. Maatsch. „De Schelde" jn het Dok te vallen, met het gevolg dat hij korten tijd later overleed, ingevolge onze Polis-Voorwaarden werd gisteren aan de Weduwe een uiikeering gedaan van Vlissingen, 14 Maart 1924. DE UITGEVERS. deel) KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Zomertijd. Spoorwegen. Het voorsiel-Braat heeft dit jaar een andere beteekenis dan verleden jaar. Pit snapt ieder behalve de heer Braat. f)e eerste Kamer wil niet aan een ini tiatief-voorstel in deze materie en wil men dus afschaffing bereiken, dat men dan de regeering bewege met een voor stel te komen. Twintig leden deden het verzoek daartoe aan de regeering door middel van een motie. Het voorstel- Siaalman, dat een compromis wilde sluiten is tijdelijk van de baan gegaan, omdat dit voor 1924 toch niets zou be- teekenen. De heer J. Ter Laan wilde later eens over die motie praten, maar de Kamer gaf er de voorkeur aan de zaak vandaag af te doen. Nuchter was het woord van den heer Nolens. De regeering acht den zomer tijd in 's lands belang, want anders had zij wel al voorgesteld dien af te schaf fen. Is het nu te wachten dat de regee ring van zienswijze zal veranderen, omdat de Kamer haar per motie dit vraagt Dat is niet te wachten. Boven dien heeft het vraagstuk een internatio nalen kant, die nader overwogen moet worden. Mej. van Dorp belichaamde de gedachte van deze woorden in een mo tie, waarin de regeering wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar de be- i zwaren die bestaan voor den landbou wenden stand. Echter bleef de Kamer haar beslis sing van verleden jaar getrouw. Minis ter Ruys heeft zich nog bereid ver klaard om de motie-van Dorp te aan vaarden, maar het was niet noodig, want met 45 tegen 32 stemmen nam de Kamer de motie-v. d. Heuvel aan. Dit was de motie van de 20 leden, die den zomertijd niet meer in 's lands belang achten en de regeering verzochten een voorstel tot afschaffing in te dienen. Daarmede was vanzelf het voorstel- Braat van de baan. Wat de regeering nu zal doen Zal Izij de motie naast zich neerleggen Waarschijnlijk wel en zeker voor 1924. Vervolgens heeft vandaag de heer Wijnkoop de Kamer getracteerd op een zeer lang betoog over de dienstvoor- waarden van het personeel der Spoor wegen. Hij stelde een boekdeel vragen. Als we dat geven, is stellig niets over geslagen. De vragen luidden aldus 1Is tiet geoorloofd te achten, dat een demissionaire regeering zich met een zoo ingrijpende maatregel als 10 loonsverlaging voor het spoorwegper soneel bezig hield 2. Kan de loonsverlaging ad 10 voor het spoorwegpersoneel hoe dan ook gerechtigd lieefen, waar nota-bene de loonen van dit personeel aanvanke lijk reeds 4 beneden de eigenlijk vast gestelde zijn gebleven en bovendien het vorig jaar nog 8 zijn gekort 3. Hoe kan de regeering goedkeuren dat de directie van de Ned. Spoorwe gen zich het recht toekent, om in art. 38 van het R. D. V. of in welk artikel ook een andere bedoeling te leggen dan «te lezen staat, en daardoor in werke lijkheid het R. V. D. te wijzigen, en sinds wanneer heeft de directie het 'echt in strijd met het Burgerlijk Wet- "oek onder pressie, van het personeel een verklaring af te dwingen, dat het daarmee genoegen neemt? Valt het voorts goed te keuren dat de directie j nP eigen gezag een 4e klasse stand- Plaats heeft ingevoerd met een hooge- 'on standplaatsaftrek dan voor het rijkspersoneel k>riActlt de Minister het niet noodza- «Hï de V tantième voor de hoogere nbtenaren in eiken vorm te doen ver- "'nen er| aan de hoogere salarissen h-tJ 11 ,.(?'rectle £n de gegarandeerde d'?™1!' hooge renten voor de aan- tnouders in de gegeven omstandig heden een eind te maken. de Minister ook mededeelen, jvaarom de nieuwe .ucuwe pensioenregeling tegen de overeenkomst van 1921 in, en ten nadeele van liet personeel nog steeds uitblijft 6. Acht de regeering het toelaatbaar dat de loonen van het spoorwegperso neel afhankelijk worden gesteld van de bedrijfsuitkomsten, en acht zij het met de geldende opvattingen in overeen stemming dat de directie het georga niseerd overleg met den eenmaal inge- stelden ioonraad feitelijk vernielt door zich aan zijn uitspraken niet te storen 7. Is het de regeering bekend en acht zij het oorbaar dat de door de directie toegezegde z.g.n, „loyale uitvoering" der wachtgeldregeling ailes te wen- schen overlaat? 8. Waarom laat de regeering toe, dat de lasten van het telkens geconstateer de nadeehg saldo steeds weer en uit sluitend op de arbeiders worden gelegd zonder dat den arbeiders controle wordt gegeven over het beheer 9. A-cht de regeering, gezien de toe nemende concurrentie van de autobus in het locale verkeer, het niet volstrekt noodzakelijk voor een goede bedrijfs- pohtiek der Spoorwegen, om de tarie ven in het locale verkeer uiterst laag dus belangrijk lager dan tegenwoordig te stellen s 10. Is de Minister bekend met de zon derlinge locomotieven-aankoop en overname-politiek der directie en met de geringere veiligheidskans van ette lijke der nieuwe locomotieven, en hoe kan de regeering een dergelijke politiek der directie rechtvaardigen U. Acht de regeering het niet nood zakelijk dat er een einde komt aan den halfslachtigen bedrijfsvorm bij de Spoorwegen, die vooral ten nadeele van het personeel schijnt gehandhaafd te blijven 12. Wil de regeering ten slotte een eind maken aan de onhoudbare sta kingswetgeving van 1903? Voor een aanlenging van deze vra gen had de heer Wijnkoop twee uur n°.(^'§" BeIangsteIling was et niet, zelfs de heer Van Ravesteijn schitterde door afwezigheid. Minister van Swaaij heeft kort ge antwoord in een algemeerie rede, waar in hij aanwees, dat tal van gevallen an ders waren dan de heer Wijnkoop het voorstelde. De tien procent korting op de loonen is bedoeld als een begin van de salarisherziening in het algemeen en als een regeling in afwachting daarvan Een pensioenregeling is bij het departe ment van financiën aanhangig. Van minder loyale wachtgeldregeling is den Minister niets bekend. Tariefherziening is pas te wachten ais net financieel evenwicht is verkre gen. Wijziging der stakingswetten kan de Minister met in overweging nemen, vooral met na de rede van den heer w ijnkoop, die een dreigement was. De salarissen van het rijkspersoneel. De voorzitter van den Ministerraad hectt aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaars- zaken, in verband met de a.s. algeheele herziening van het Bezoldigingsbesluit €en schema van de nieuwe salarisnor- men toegezonden. Dienaangaande wordt het advies der commissie ge vraagd vóór 12 April e.k. t AfL dS. yowgestelde regeling ont leent de „Tel. het volgende Technische functies. 1. Lagere technici aanvangswedde ten minste 1600, maximumwedde ten hoogste ƒ3000. ITot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren, die verantwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbei- de,;s' b-y- chef-instrumentmakers, mees- terknecht Landsdrukkerij, >enz. Middelbare technici aatfvangs- wedde ten minste 1800, maximumwed de ten hoogste 4000. a ,T°* de2e cafeg°rie worden gerekend de ambtenaren, die de kennis bezitten, noodig voor het verwerven van het eind- ™a, ee"er, Middelbaar Technische School, b.v. technisch amblenaar bij het STTt eIectrotechniscl: cmbte- twee-jaarlijksche verhoogingen van ƒ200): Typeerende functies technisch hoofdambtenaar, districts-bouwkun- dige. 4. Hoogere technici aanvangswed de ten minste ƒ2400, maximumwedde ten hoogste ƒ5400. Tot deze categorie te rekenen de technici met universitaire of daarmede gelijk te stellen opleiding, b.v. inge nieur, bacterioloog, houtvester, verifi cateur zee-instrumenten. Administratieve functies 1. Zij, belast met eenvoudigen, min of meer werktuiglijken arbeid, 1000— 1500 (5 tweejaarlijksche verhoogin gen van 100). Typeerende functie schrijver. Het ligt in de bedoeling de nieuw aan te stellen schrijvers op arbeidscontract in dienst te nemen. 2. Zij, belast met arbeid, die verstan delijk oordeel vereischt, en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den in houd betreft, van de regelingen, wet ten, besluiten enz. waarvan de toepas sing behoort tot het betrokken dienst vak ƒ11001800 (2 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100). Typeerende functies gediplomeerd klerk, administratief ambtenaar met vakradicaal. Bij keuze zullen tot dezen rang ook kunnen worden bevorderd schrijvers, die, hoewel geen klerken-examen heb bende afgelegd, toch geacht kunnen worden eenvoudigen gequalificeerden arbeid te kunnen verrichten. 3. Zij, die belast met arbeid, ais om- sohreven onder 2o. en bovendien be-* kwaam tot het voeren van meer be langrijke correspondentie, tot interpre tatie van eenvoudige wetsbepalingen, e.d. 15002600 <4 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 tweejaar lijksche verhoogingen van 100). Typeerende functie adjunct-com mies. Tot dezen rang zullen alleen kunnen worden bevorderd klerken, die het klerkendiploma of een daarmede gelijk te stellen diploma bezitten. 4. Zij, belast met moeilijker redac- tioneeien arbeid en bekwaam leiding te geven aan de categorieën onder 2o. en 3o. ƒ2400ƒ3400 (3 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ200 en 4 tweejaar lijksche verhoogingen van ƒ100). Typeerende functiecommies. De vraag of de bevordering tot dezen rang al dan niet automatisch moet zijn, is nog in onderzoek. 5. Zij, belast met arbeid, als om schreven onder 4e., met vvetgevenden arbeid en bovendien onbekwaam, om als hoofd eener onderafdeeling of ais plaatsvervangend chef op te treden ƒ3400ƒ4400 (verhoogingen als on der 4o.) Typeerende functie hoofdcommies. 6. Chefs van afdeelingen 4500 ƒ5400 (3 tweejaarlijksche verhoogin gen van ƒ300). Typeerende functie referendaris. De normen der onderwijzers. 1. Onderwijzer, die niet de'akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 L.O.-wet 1920, noch de akte van be kwaamheid bedoeld in art. 77 onder b. der wet van 17 Augustus 1878 (Staats blad no. 127). Aanvangswedde 1200. Maximumwedde voor gehuwden ƒ2600 (te bereiken in 22 jaar) voor ongehuwden ƒ2200 (te bereiken in 14 jaar). 2. Onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 L. O.-wet 1920, doch in het bezit van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77 onder b. der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127). Aanvangs wedde 1400. Maximum-wedde voor gehuwden ƒ3100 (te bereiken in 22 jaar) voor ongehuwden ƒ2700 (te bereiken in 14 jaar). De U. L. O.-marge zal 300 bedra gen, mits de betrokkene in het bezit is van nader vast te stellen akten. Voor het bezit van bijakten wordt 50 per akte betaald tot een maximum van 200. Toelating in Nederland van toeristen zonder paspoort. ingevolge beschikking van den minis ter van justitie zullen Engelsche toeris ten, die met schepen van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" en de Batavier- lijn uit Engeland hier te lande aanko men, worden toegelaten, ook wanneer zij geen paspoort bezitten doch een te hunnen name door een der genoemde maatschappijen afgegeven No-Pass- port-ticket vertoonen. Vreemdelingen van Belgische, Luxcm- burgsche, Fransche, Zwitsersche, Itali- aansche, Spaansche, Deensche, IJsland- sche, Noorsche, Zweedsche en Ameri- kaansche nationaliteit, onder gelijke omstandigheden, zullen op dezelfde voorwaarden (vertoon No-Passport ticket) worden toegelaten op vertoon van hun „identitybook" of „registration certificate", hetwelk als bewijs dient,' dat zij als ingezetene in Engeland zijn ingeschreven. Voornoemde toeristen mogen alsdan gedurende 8 dagen in Nederland ver blijven en ontvangen daartoe bij aan komst hier te lande een door den door laatpost, namens den inspecteur der Koninklijke Maréchaussée af te geven vrijstelling van hef verplichte bezit van een buitenlandsch paspoort, die bij te rugkeer naar Engeland weder door den doorlaatpost wordt ingenomen. Vorenstaande regeling treedt met in gang van 15 Maart 1924 in werking en is voorloopig tot 1 Augustus 1924 geldig. m De vaart op de Schelde. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Men is hier van oordeel, dat de re geering van Den Haag niet vlug genoeg te werk gaat met het verleenen van de noodige toelatingen om door Belgen in de vaargeulen van Bath te laten bagge ren. De verzanding, die met den dag toeneemt, aldus het betreffende bericht, verontrust in groote mate de Antwerp- sche haven. Om tot een spoedig resul taat te komen zullen andermaal stappen bij de Nederlandsche regeering worden gedaan om de gevraagde toelatingen zonder uitstel te verleenen. Nederlandsche Jaarbeurs. De raad van beheer van de Neder landsche Jaarbeurs heeft besloten de elfde jaarbeurs te houden van 918 September 1924. De concurrentie der autobussen. Met ingang van 1 April is aan 33 be stuurders en 75 conducteurs der Rot- terdamsche Electr. Tramweg Maatsch. (R. E. T. M.) ontslag aangezegd. In verband, met de groote concurrentie, welke de R. E. T. M. van het autobus bedrijf ondervindt, heelt de directie zich genoodzaakt gezien den dienst op alle lijnen belangrijk in te krimpen. Met uitzondering van de lijnen 5 en 8 zuilen op alle lijnen de bijwagens ver dwijnen. De dienst zal 's avonds in plaats van om 12 uur om 11 uur eindi gen. De vroege diensten op de lijnen 7 en 8 verdwijnen, 's Ochtends tusschen 7 en 8 en 's avonds tuschen JO en 11 wordt op alle lijnen een I O-minuten- dienst ingevoerd. Lijn 8A wordt opge heven. VLISSINGEN, 14 MAART. De haven van Vlissingen. De heer Dresselhuijs, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van waterstaat gevraagd 1. Is het juist, dat de minister daags na zijn jongste verklaring in de Tweede Kamer, dat hij stappen zou doen om de aanbesteding van den kademuur voor de haven van Vlissingen bij sup-, pletoire begrooting te doen mogelijk maken, aan den hoofdingenieur van den waterstaat op Walcheren heeft bericht, dat de waterstaatsteekening van de havenuitbreiding niet meer mocht wor den tentoongesteld „in verband met de veranderde houding der regeering ten opzichte van de haven". 2. Zoo ja, is dit bericht dan op te vat ten in dien zin, dat de regeering reeds besloten zou hebben niet ten spoedig ste tot die aanbesteding te doen over gaan, zooals in 's ministers verklaring in de Tweede Kamer werd in uitzicht gesteld, of welke andere beteekenis moet aan dit bericht worden toegekend? Collecte voor den Nood in Duitschland. Vorige opgave 1831.65 Ontvangen onder letters S. O. S. - 2.50 Totaal 1834.15 Ned. Christen Vrouwenbond Voor de afdeeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond trad giste renavond in de Nieuwe Kerk als spre ker op prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht, die tot onderwerp van zijn lezing had gekozen ,De nieuwe taak onzer vrouwen". Deze goed bezochte bijeenkomst werd geopend door ds. Ten Kate, die de aan wezigen verzocht te zingen Psalm 25 vs. 6. Een hartelijk welkom riep hij allen toe, in het bijzonder dr. Slotemaker de Bruine, die ondanks zijn drukken arbeid naar het Zuiden wilde komen om voor den Ned. Christen Vrouwenbond op te treden. Spreker noemde de groote op komst verheugend. Ds. Ten Kate ging daarna voor in gebed, waarna allereerst een vioolsol.o door mevr. Van der Eijck met orgel begeleiding van den heer S. Landsman ten gehoore werd gebracht. Hierna verkreeg prof. Slotemaker de Bruine het woord tot behandeling van zijn onderwerp „De nieuwe taak van onze vrouwen." Spreker begon met eerst iets te zeggen over de taak van de vrouwen in het algemeen. Als man heeft hij den indruk dat de invloed van onze vrouwen altijd en overat veel groofer is dan die der mannen. Daarom is zijn onderwerp zoo ernstig. Wanneer men nagaat welke de invloed der vrou wen is in tegenstelling met dien der INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ml houden in den regel veel van pudding. Honig's Puddingen worden be reid in verschillende soor ten en smaken. Er is elck wat wils. De meeste kin deren vinden Honig's Puddingen lekker. Vraagt daarom Uw winkelier Gefabriceerd met Honig's Maïzena. mannen, dan treft het dat de vrouw haar groote taak vervult in alle stilte, zonder veel redeneeren. Bij den man vindt men als regel het drukke, het zich laten gelden. Toch kan een man zich veel minder gemakkelijk redden zonder de vrouw, dan omgekeerd. God heeft in de vrouw iets gelegd, dat de man mist. Spreker zegt dit niet om eens beleefd te zijn tegenover de vrouw, maar om dat hij dit ernstig meent. in de overgroote meerderheid der ge zinnen is de invloed der moeder op de kinderen grooter dan die van den va der. De indrukken en herinnering aan het ouderlijk huis, welke de kinderen meenemen, zijn het meest gewijd aan de moeder. En dit kan pok niet anders. Zij oefenen op hef huiselijk leven een verzachtenden en heilzamen invloed uit. Van ontzaglijk veel beteekenis is het dat de vrouw, ook het meisje, zich be wust is van haar taak. Een taak, welke door alle tijden heen op de schouders der vrouwen heeft gerust. Spreker behoeft slechts te herinneren aan de roeping der vrouw bij het onder wijs, krankzinnigen- en ziekenverple ging, het breede terrein der inwendige zending, drankbestrijding enz. Op al deze terreinen heeft de vrouw reeds de liefde van Jezus Christus uitgedragen op een wijze, die onze bewondering en achting wegdraagt. Doch naast deze algemeene taak ziet spreker de vrouw in onzen tijd voor nog andere, gewichtige vraagstukken gesteld. Bij het vele reeds genoemde is nu als nieuwe taak gekomen het staat kundig en maatschappelijk optreden der vrouw. In dit verband wees spreker op het jaar 1919, als een gedenkwaardig jaar. In dat jaar werd het Tweede Christe lijk Sociaal Congres gehouden, waar verschillende kerkelijke, politieke en maatschappelijke standen eendrachtelijk bijeen waren ter bespreking van ver schillende sociale en maatschappelijke vraagstukken. Ook had tegelijkertijd een vergadering van vrouwen plaats, ter bespreking van dezelfde vraagstuk ken. Doch ook in 1919 verkreeg de vrouw voor het eerst het kiesrecht en kwam zij dus midden in den staatkun digen strijd te staan. Spreker wees er op, dat behalve hef leven van ieder mensch naar zijn inner lijke zijde, er ook 'n openbaring is naar buiten, nl. dat van het politieke, sociale, staatkundige en maatschappelijk leven. Wanneer spreker bijv. denkt aan het breede sociale vraagstuk onzer dagen, dan zou hij niet gaarne de vrouw daar van buiten sluiten, integendeel bepaalt de vrouw ook hierin voor een groot de werkingsfeer. Wanneer de man staat midden in den brandenden socialen strijd, dan zal hij met zijn vrouw moeten kunnen spreken over deze dingen, en wanneer zij een verstandige vrouw is, dan leeft zij mee in deze zorgen van haar echtgenoot ja ook de kinderen komen met dezelfde vragen tot moeder. Vragen waarover haar broers vroeger niet dachten. Zoo geldt dit ook ten opzichte van het vrouwenkiesrecht. De invoering hiervan heeft de vrouw voor nieuwe problemen gesteld. Daardoor ontstond de behoefte om ook aan onze vrouwen voorlichting en leiding te geven, en werd in 1919 de Ned. Christen Vrouwenbond opgericht. Doel van dezen Bond is het Koning schap van Christus uit te dragen op het gansche breede terrein van het leven. Christus moet Koning zijn over al onze verhoudingen. Op dezen grondsldg moeten onze

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1