on Bratis-Varzakeriig tegen Siioeiukken aJ-MasquÉ. :hap». vijf HONDERD GULDEN binnenland 62e Jaargang; EGEN" -ORAVEIsSE Alddel- itairss, sletten stuk. Elaaischappii iafl vaart arèm® DONDERDAG 13 MAART Stads- en Provincienieiiws NIEUWE ABOHNÉ's die ïiè op de „VUSSiNGSGHE COURAHT" voor minstens één kwartaal shonneeren, ingaande I April a. s„ ontvangen de van lieden ai verschijnende nummers GRATIS FEUILLETON DE VROUW ZONDER HART Uempe°ldgen dag Den Haag afge" «.No62 endschap». Maart a.s, a.s. Bal, verkrijg, ijke belasting. f 40.50 f 20. lonaaf ?ANT ONGEN M. P. GLERUM. WAGEN. miaan t. ielb. - Rotterdam egen plaatsen. N| PASSAGIERS N EN VEE. T. KIM T.I. HM 8 8 1. Celt T.m iïf 8 8 te bekomen Transport- en E*P ven Gr VOS, M BEtJHOORN,Tel.l5| irERHOOr.Tel.f" Mt-HL M in' 'riendschap"' 5 Maart a.s. VLISSIINGSCHE COURANT ONZE De abonné J. van den B. te Vlissingen, houder van Polis No. 391 had op 8 Maart het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de Kon. Maatsch. „De Schelde" in het Dok te vallen, met het gevolg dat hij korten tijd la ter overleed. Ingevolge onze Polis-Voorwaarden werd heden aan de Weduwe een uitkeering gedaan van 13 Maart 1924. DE UITGEVERS. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Allerlei. Bier en Thee. Zomertijd. Bier en Thee zijn de eerste slacht offers van de noodzakelijkheid om meer geld te halen uit de beurzen der bur gers. Het accijns op bier moet 6 mitlioen meer opbrengen. Het invoerrecht op thee ƒ50 per 100 K.G. moeten bedragen en daardoor ruim 4/2 millioen opbren gen. Men kan hier zwaarwichtige finan- cieele theorieën over verkoopen, men kan filosofeeren over directe en indirec te belastingen, de praktijk des levens heeft maling aan dat gepraat. lederen dag een paar centen stiekum uit den zak kloppen doordat het kopje thee of liet glas bier duurder wordt, is precies hetzelfde als de verhooging van het bil jet der inkomstenbetasting, 't Is alles misleiding als men tracht te betoogen dat het één gemakkelijker is te dragen dan het ander. De heer J. Ter Laan protesteerde te gen het duurder maken van het leven. Hei onsje volksthee wordt nu weer 5 cents duurder. Tot nu toe is 49 der belastingen directe en 51 indirect. Door de voorsteilen der Regeering wordt de verhouding 40 en 60 De Minister mag niet verwachten dat het theeverbruik iets verminderd kan worden in volkskringen is het al tot het uiterste beperkt juist als gevolg van het dure leven. Volgens den heer Oud hangt de be- teekenis van een accijns geheel en al af van het artikel waarop de accijns wordt gelegd. Thee is een algemeen verbruiks- artikel en betasting ongeveer de i kostprijs van de thee moet het meest drukken op de groote gezinnen en de financieel-zwakkeren. Daarbij komt dat de thee meest uit onze koloniën komt zoodat vermindering van het gebruik ginds zal worden gevoeld. De heer Oud was bereid dit voorstel als noodzakelijk te aanvaarden mits een einddatum wor de gesteld voor den duur der verhoogde accijnzen. Hij stelde voor te bepalen dat op 1 Januari 1926 deze verhooging automatisch komt te vervallen. Volgens den heer Gerritsen dreigt het gevaar dat de goedkoopere thee soorten nog meer in zwang zullen ko- I men. Door de stijging der theeprijzen is de consumptie van die goedkoopere soorten al zeer toegenomen. Dit zou een nadeel worden voor de cultuur van goede thee in Indië. Om daaraan te ontkomen wilde deze afge vaardigde den druk verdeelen over thee en koffie beide. Als het accijns op thee wordt gehalveerd kan de tweede helft op koffie worden verhaald. Ten aanzien van de verhooging der accijns op bier sprak de heer Bongaerts de vrees uit dat zij die goedkoopere soorten bier plachten te drinken, naar anderen alcoholischen drank zullen gaan grijpen als dat bier plotseling zóó veel duurder wordt. Voor de menschen zelf en voor de kleine brouwerijen zou dit schade zijn. Natuurlijk diende de heer Bongaerts geen amendement in, zoodat hij zich toch bij deze bezwaren neerlegt. Minister Colijn meende dat draag kracht niet meer de eenige maatstaf mag zijn bij belastingheffing, maar dat met de economische werking der be lasting dient rekening te worden ge houden, o.a. met het oog op de vlucht van het kapitaal naar het buitenland. Waarom de Minister geen verzwaring der directe belastingen wil heeft hij vroeger al uiteengezet. Een heffing op koffie is zeer moeilijk er bestaat hier een groote koffiemarkt die gevaar zou loopen zich te verplaat sen naar Brussel als zij belast werd. Bovendien is er hier te lande zoo'n voorraad koffie dat de belasting de eer ste jaren niets zou opleveren. Voors hands wil de Minister van zoo'n hef fing niets weten. Een ad-valorem-heffi.ng van de thee is onmogelijk omdat de thee steeds ge mengd wordt en de waarde zeer moei lijk is te bepalen. Van een einddatum wilde de Minister niet veel weten, hetgeen den heer Oud deed constateeren dat daaruit bleek, dat de Minister ons gansche stelsel van belastingen wil wijzen in een indirect stelsel. Het amendement tot vaststelling van een einddatum werd natuurlijk ver worpen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 48 tegen 30 stemmen rechts tegen links. Morgen de Zomertijd. Prins Hendrik in Spanje. Gelijk gisteren is gemeld, is Hr. Ms. „Heemskerck", welke oorlogsbodem den Prins naar Spanje heeft gebracht, thans op weg van Barcelona naar Pas sages. Het ligt in de bedoeling, dat de Prins in die havenplaats, aan de Noordkust van Spanje, even beoosten San Sebastean, weer aan boord van de „Heemskerck" zal gaan ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Het vertrek naar IJmuiden zal den 22sten dezer plaats hebben. Rijwielkaarten. Binnenkort zullen de rijwielkaarten bij de Sporwegen in prijs worden ver laagd en voor gewone rijwielen over afstanden van ten hoogste 10 K.M. be schikbaar worden gesteld tegen 30 ets., bij 10 stuks voor 2.50. Nazorg- voor tuberculoselijders. De R. Kath. vereeniging tot bestrij ding der tuberculose „Herwonnen Le venskracht" heeft een rapport gepubli ceerd betreffende nazorg voor tubercu loselijders. Het bestuur van „Herwonnen Le venskracht" heeft reeds begin 1923 een commissie benoemd, die het heele vraagstuk der tuberculosebestrijding aan een nauwgezette studie te onder werpen had. Speciaal voor de bestudeering der nazorg heeft deze commissie een twee tal harer leden, dr. W. Bronkhorst, ge neesheer-directeur van het sanatorium „Berg en Bosch" en P. J. S. Serra- rens, voorzitter van „Herwonnen Le venskracht" naar Engeland gezonden. Het resultaat van dat onderzoek zal binnenkort in een aparte brochure ver schijnen. Als gevolg van dat onderzoek is de commissie gaan overwegen, wat van de Engelsche toestanden voor Nederland bruikbaar isde fouten, in Engeland gemaakt, die hier vermeden kunnen worden, en hoe in Nederland een en ander te verwerkelijken is. Daarbij is de commissie allereerst tot de conclusie gekomen dat de training koloniën, zooals die in Engeland be staan, duur zijn en geen behoorlijke resultaten afwerpen, immers, onder be hoorlijk resultaat moet worden verstaan dat de patiënten, na hun training, in staat zijn zelf in hun onderhoud en eventueel in dat van hun gezin, te kun nen voorzien. Dat is in Engeland nog niet bereikt. Beter resultaat bereikte men mei de nederzetting van oud-patiënten om de kolonie in eigen huisjes, zooals dat ge schiedt in Papworth, onder leiding van dr. Varrier Jones. Hierbij komt echter dadelijk weer een andere eiseh 'in deze'nederzettingen moet, zoo goed als in een sanatorium, voor de patiënten een rustige sfeer heerschen. De scheiding naar gods dienstige overtuiging, die in de sana toria noodig is, moet ook daar worden doorgevoerd. Zoodat zeker voor 3 groepen der bevolking aparte koloniën- nederzettingen ingericht moeten wor den, nl. voor de Roomsch-Katholieken, Protestant Christelijken en anderen. Om het contact met het sanatorium zoo nauw mogetijk te behouden en ook, om gemakkelijker overgang te krijgen van werktherapeutische arbeiden in het sanatorium naar den arbeid voor eigen levensonderhoud in de kolonie, alsmede om te voorkomen dat in de kolonie een dure inrichting wordt gemaakt voor het verplegen van eventueele zieken is de kolonie gedacht als deel van zeker als aansluitende bij het sanatorium. Geen op zichzelf staande inrichting dus. Alvorens fot deze proe^peming over te gaan, meent het bestuur van „Her wonnen Levenskracht" echter dat eerst iets anders de aandacht vraagt. Eerst moet de nazorg plaatselijk of districtsgewijze gebracht worden in het verband met de consultatiebureaux en plaatselijke vereenigingen tot bestrij ding der tuberculose. In of naast deze instellingen, doch in ieder geval in nauw contact daarmee moeten plaatse lijke commissies worden opgericht, die zich met de ontslagen sanatorium patiënten bemoeien en trachten deze in de maatschappij een plaats te bezorgen. Hierdoor zal men praktijk krijgen wat voor de patiënten het meest noodig en het gemakkelijkst te bereiken is. Op deze gegervens kan de werktherapie in het sanatorium worden opgebouwd, en kan deze werktherapie langzamerhand tot nazorg-kolonie worden omgewerkt. Aansluitend hieraan zouden in som mige groote plaatsen, werkplaatsen kunnen worden opgericht, zooals er ook een paar in Engeland bestaan, waar de ontslagen patiënten voorioopig onder toezicht en met de hulp der plaatselijke nazorg-comité's hun brood kunnen ver dienen. Het is een zeer moeilijk vraagstuk dat, bij de pogingen om het op te los sen, nog heel wat zwarigheden te over winnen zal geven. Afvloeiing. In de commissie van overleg bij P. T. en T. heeft de voorzifter meegedeeld, dat, indien als gevolg van het rapport der commissie-Noitmg tot het doen af vloeien van hooger personeel zou wor den besloten, bij deze afvloeiing volko men dezelfde regelen zullen gelden als bij de afvloeiing van middelbaar en la ger personeel. Ook dan zal dezelfde ancienniteisgrens (méér dan 30 dienst jaren) in acht genomen worden. Wat is radio Onder dezen titel is een brochure verschenen, samengesteld door den heer j. C. Nonnekens, redacteur van de „Radio Wereld". In deze brochure wordt een populaire beschrijving gegeven voor diegenen die als absoluut leek tegenover de radio- telegrafie en -telefonie staan. Het boekie is gratis verkrijgbaar. Belanghebbenden dienen zich daarvoor te wenden tot de firma Engers <S Faber, uitgevers van „Radio-Wereld" te Am sterdam. Dansen te Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft r.a een breedvoerige discussie met 20 tegen 18 stemmen aangenomen een motie van den heer Van den Bergh (S. D. A. P.), luidende „De raad van oordeel dat gelegenheid tot dansen in het openbaar moet worden gegeven, gaat over tot de orde van den dag." De burgemeester die verklaard had een tegenstander van de opheffing van net dansverbod te zijn, had te voren verklaard dat als de motie werd aan genomen, hij op beperkte schaal en met strenge waarborgen vergunning voor het openbaar dansen zat geven. VLISSINGEN, 13 MAART. Een serenade. Het was aan de menschenmassa, die zich gisterenavond tegen 9 uur in den omtrek van de Oranjestraat en de voormalige Pottenkade verzameld had, niet te merken, dat de wind zoo ijzig blies, alsof hij door alle kleeren heen wilde dringen, maar... er was muziek en daar heeft men wel wat voor over. De stoet, bestaande uit het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen", be stuursleden van „Vlissingen Vooruit", en er achter de Vlissingsche Turnveree- niging werd dan ook door een men- schenzee gevolgd, toen om 9 uur afge marcheerd werd. De vroolijke tonen van muziek lieten niet na hun uitwerking op het publiek uit te oefenen en vooral toen het „Yes we have no bananas" gespeeld werd, was het publiek opgetogen en zong dit populaire lied uit volte borst mee. Nadat de bestuursleden van „Vlissin gen Vooruit", de Vlissingsche Turn- vereen. en de harmonie „Ons Genoe gen" met hun directeur hadden plaats genomen in de rijkelijk met bloemstuk ken versierde kamer, waar we naast dat van „Vlissingen Vooruit" o.a. een fraai stuk zagen van politieke partij- genooten van den jubilaris, nam de ondervoorzitter van „Vlissingen Voor uit" het woord. De heer Iz. Fonteijn herdacht in hartelijke bewoordingen wat de heer Van Niftrik had gedaan voor onze gemeente in de eerste plaats en voor „Vlissingen Vooruit" in het bij zonder. Het was hem daarom een eer om namens het bestuur dier vereeniging en namens het oud-bestuurslid den heer A. W. Smits, hulde te brengen voor wat de heer Van Niftrik als voorzitter had gedaan en hem nog vele gelukkige ja ren toe te wenschen in den kring van zijn dierbaren. De heer Van Niftrik dankte voor de hulde hem bewezen, maar wees toch het al te dringende af door te zeggen, dat hij slechts het zijne gedaan had uit de overtuiging, dat het plicht was, te doen, wat de hand te doen vindt. Hij dankte voor de groote eer der serenade, waarvoor hij zeer gevoelig was en daarbij richtte de jubilaris zich tot de bestuursleden van „Ons Genoegen" en den leider der Vlissingsche Turvereeni- ging. Hij stelde voor een dronk te wij den aan de goede stad Vlissingen, die moeilijke tijden beleeft. De heer Lemmers, voorzitter der Vlis singsche Turnvereeniging, bracht in en kele welgekozen bewoordingen dank aan den heer Van Niftrik voor zijn hulp en steun, die door de sportvereenigin- gen hier ter stede van hem ontvangen wordt en stelde een hoera in voor de familie Van Niftrik. Na afloop van de receptie ten huize van den heer Van Niftrik, waar gulle gastvrijheid werd genoten, keerde „Ons Genoegen" weder, omstuwd door een dicht opeengepakte menigte, terug en werd een wandeling door het nieuwe stadsgedeelte gemaakt, waarbij het kra nige korps er lustig op los blies. In de Verkuijl Quakkelaarstraat geraakte een meisje zoodanig in het gedrang, dat zij bewusteloos werd opgenomen en door de politie naar haar woning werd vervoerd, alwaar geneeskundige hulp voor haar moest worden ingeroe pen. Overtreding tramweg-reglement. De politie is verbaliseerend opgetre den tegen een bestuurder van een mo torrijwiel, die den overweg van de elec- trische tram aan de Aagje Dekenstraat hoek Van Dishoeckstraat overstak, ter wijl een electrische tram in aantocht was. De politie treedt hierbij zeer streng op, omdat te voren het gevaarlijke van het oversteken der tramrails bij het aan komen van een tram is gebleken, o.a. ook ten aanzien van autobussen. Het is voorgekomen dat de trambe stuurder alleen door krachtig electrisch remmen een aanrijding heeft kunnen voorkomen. Oorspronkelijke Hollandsche detective roman door R. J. BRANDENBURG. [Schrijver van „Het doodend Zwijgen". 16) Ik moest even glimlachen om de kie- sche wijze, waarop Arthur zich uit- 1 drukte. Mr. van den Drent knikte zwijgend. „Heeft u ook nog de enveloppe „Ja, maar waar... weet ik niet", hak- stu 'le' k'e'ne mannetje, geheel over- „Ik meen, dat u de enveloppe ineen- 1 ?e'rommeld heeft en in uw rechter I !aszak gestoken." ly ot z'jn eigen verbazing haalde tnr. I „f"1- 11 Drent een "onooglijk propje PaP<er te voorschijn dat inderdaad de ■veioppe bleek te zijn. Het adres was een een forsche hand, blijkbaar door h„„ ma"> geschreven. De omslag was insPecteerde ook dit stuk artKeu"? doch kon er, naar het (lekken' niets °Pva'lends aan ont- een 1 postzegel bezag hij met l orde m ï°4 g!as' doctl a"es scheen in king miid nevenverhalen, die een tijd- I den ii? *meest gel'efde lectuur vorm- I 'eest men gewoonlijk, dat de speurhond een heele geschiedenis van zoo'n enveloppe afleest, maar in wer kelijkheid zijn de misdadigers niet zoo naïef om als 't ware hun visite-kaartje aan de detectives in handen te stoppen. „'Heeft u ook vijanden in Den Haag of eiders „Ik, vijanden vroeg mr. Van den Drent met stomme verwondering. Ik moest mij dwingen om niet in lachen uit te barsten inderdaad scheen het ongelooflijk, dat dit onschuldige kereltje vijanden zou hebben op den aardbodem. „Heeft u misschien een of andere belangrijke zaak behandeld, een proces gewonnen of zoo 7' „Ik heb nog maar alleen voor den kantonrechter gepleit", bekende de aangesprokene op meewarigen toon. „ük ben pas het vorig jaar gepromo veerd." „Dus u heeft absoluut geen vermoe den, wie dit briefje kan hebben afge zonden „Kan het niet de een of andere stu dentenmop zijn vroeg oom, die tot nu toe aan het gesprek geen deel had genomen. „Dat zou best mogelijk kunnen zijn," beaamde Arthur naar het mij voor kwam, om mr. Van den Drent gerust te stellen, die zichtbaar opluchtte. „Doch in allen gevalle zullen wij liever op alle eventualiteiten voorbereid zijn en onze maatregelen treffen. Ik hoop, mijnheer Van den Drent, dat u Vrijdag den ge- heelen dag het gezelschap van mij en mijn vrouw voor lief zult willen nemen." Het slachtoffer boog. „Wanneer men werkelijk de een of andere misdaad beraamt, vermoed ik, dat deze wel niet op klaarlichten dag zal worden uitgevoerd, maar wij moe ten er toch rekening mee houden, dat dit zou kunnen gebeuren, 's Avonds zullen mijn vrouw en ik u op uw slaap kamer gezelschap komen houden het is beter, dat onze gastheer niet van de partij is, en dan zullen wij wel eens zien, welk gevaar u dreigt. Als er ten minste gevaar is, want ik beschouw dit meer als een misplaatste grap. Ik ver zoek u aan niemand iets te vertellen van het briefje, dat u ontvangen heeft, absoluut niets. U moet heel gewoon uw gang gaan, vooral niet zenuwachtig zijn en de rest maar aan ons overlaten." „Ik begrijp er heelemaal niets van", zuchtte mr. Van den Drent. „Als u ons nu eenige oogenblikken met mijnheer Van der Heule alleen zoudt willen laten..." „O, zeker, zeker", antwoordde mr. Van den Drent gewillig, sprong op van zijn zetel alsof een vuurpijl onder hem was afgeschoten, en verdween, na een groteske buiging naar ons te hebben gemaakt. „Ik dank u wel", mompelde hij nog in de deur, welke woorden door Arthur werden beantwoord met het leggen van den vinger op den mond. „En wat denk je er nu van 7' vroeg oom, toen wij alleen waren, „Het is mij vrijwel even duister als den geadresseerde zelf. Natuurlijk zou het een mop kunnen zijn, een studenten mop." „Wil ik Charles eens onderhouden „Neen, doet u dat alsjeblieft niet niemand, zelfs tante niet, mag iets van het voorgevallene weten. Ik geloof niet erg in een grap want dan had men die toch beter in Den Haag kunnen uit halen het effect zou dan veel grooter geweest zijn." „Is het niet mogelijk", vroeg ik, „dat men tracht ons aller aandacht te con- centreeren op mr. Van den Drent, met de bedoeling een ander tot slachtoffer te kiezen „Bravo, Ann", antwoordde oom, „heel scherpzinnig opgemerkt." „Dat lijkt mij onmogelijk", was Ar thurs repliek „wij leven hier onge stoord, in Abrahams schoot er was geen aandacht af te leiden van een an der, omdat wij nergens idee op had den juist door dit schrijven wordt ons waakzaamheid geboden. Het kan de bravoure zijn van den misdadiger, die zeker van zijn zaak is het kan ook de bedoeling hebben de goeie mr. Van den Drent zoo zenuwachtig te maken, dat hij van hier vertrekt, naar Den Haag terugkeert en daar in een strik loopt. Wij weten absoluut niets wij tasten in het duister." „Wanneer men onzen advocaat in Den Haag terug had willen hebben, was er wel een minder opvallend mid del voor te vinden geweest", zei ik. „Maar dan zou hij spoedig bemerkt hebben, dat het een truc was, en hij zou niet in de residentie gebleven zijn! Er staat in het briefje „Wacht u voor Vrijdag e.v. 1" En volgende dagen Neen, het is niet onmogelijk, dat er Vrij dagnacht het een of ander zal gebeuren, maar wat, daar heb ik geen flauw idee van." „Je meent dus, dat Van den Drent hier niet zoo veilig is, als je tegenover hem hebt laten voorkomen", merkte oom op. „Mag ik van u weten, waar het toe komstig lijdend voorwerp slaapt vroeg Arthur aan oom. „Het is mij te doen om de ligging der kamers. Wij moeten op alles voorbereid zijn." „Kom dan maar mee 1" „Neen, liever niet direct van middag laat u ons dan maar eens onopgemerkt het huis zien. Men mag niet den minsten argwaan koesteren." Aldus geschiedde. Mr. Van den Drent sliep in een kamer, welke uitkwam op de gang, die naar onze slaapkamer leidde, en wel aan den voorkant van het huis naast deze lag de kamer van Charles, daarnaast die van baron Lu cius en aan den overkant, den hoek om, was het logeervertrek van De Weer den. Feitelijk was de advocaat onze buurman, maar de binnenkamer lag nog tusschen onze kamer in. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1