WOENSDAG S MAART «ülVoSS 62e Jaargang 1924 er üortiüiiêi i Miitschappij n tonfwt nCEHT ester Kapel 'pfflEENTEBESTUUR FEUILLETON PARKERS RUST. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Blanca naar Rot- art van Colombo «ederland". Amsterdam naar ran Sabang. I's EN FIETSEN. uur 6.14 6.16 GISSINGEN. '.oj. 1.12 1.48 n.m. 1.40 2.13 ihedea, Openbare- derhigen enz. deren avond bios» uutvang 8 uur. g- en Zotrdagaiid» gelijks bioscoop- ivonds 8 uur. g- en Zondagmid- Jitvoeriug.C. J. /VL ng, Concertgê- Vlaamsche litera- 8 uur. Openbare vergade- echtering van het eboirvv, 8 uur. a pester Kapel, Al- ■t0.35 f 0.60 na in dit blad trlicer, Koop en Verkoop a Vicusi&aavc&gcn, enz. :taling, van 1-5'regels gal meer 15 cent :ne! EDEMWONING door jonge lieden, gulden per maand no. 90, bureau IEPINGSHUIS at. Rbureau ..VHss. MET ALKOOf, er kinderen, ook ge letters W. T„ ba ant". LRWAGEN opje. ,Yliss. Courant OOP GEVRAAGDt voor geldbelegging, opgave van prijs, immer onder No. 43, Courant". ir vraagt ruime ONING rprijs 30.pa* onder no. 22, bureau zag zich 17 jaar. als /INKELJUFFROUW el&e branche. Brieve» it&bandel VAN OER rntst worden twee OSTG ANGERS. ers L. R., bureau RKVROÜW den Vrijdag. Adres: 10 (boven). liddelb.-Rotterdam igelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS REN EN VEE. T, Ida. TJt. m 8 aart 5 8 SINGSCHE COURAINT r. fiï r.a .U.l t« b«komw: TV. Tr.Mporb •B «f Brr«x 9. VOS, B. BEWaOOfiJJfS niet de eden (0.35 en (0.60 ■anima in dit blaf ABONNEMENTS PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op Wal soren f2.20 per drie maanden. Franco door bét getieele rijk ƒ2.50. Week-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS yan i 4 regels 1.10 voor iedere reeel meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- dineen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke reeel meer 15 Cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van VHssingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid, derden volzin van hef dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog bii beschikking van 1 Maart 1924, van den dienstplicht voor één jaar is vrijgesteld en zulks met ingang van 16 Maart 1924, we vens kostwinnerschap, de ingeschrevene Voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1923 Pieter Wisse. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Hef verzoekschrift dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester (ter secretarie dezer ge meente). De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. VHssingen, 4 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. "Ta meroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdagmiddag. Onderwijs. Het nogal zonderlinge amendement van den heer Visscher om den post voor studiebeurzen te verminderen ten einde tot geleidelijke opheffing te komen, had niet veel succes. De post is al vermin derd cn dient nog alleen voor betaling van reeds vroeger toegekende beurzen. Vermindering van den post zou hen dupeeren, die reeds een beurs hebben. De minister herinnerde aan de oude spreuk „let op de kinderen der on- vermogenden, want uit hen juist spruit de wetenschap". Deze post was een gevolg van de Hooger Onderwijs-wet, die beurzën verplichtend stelt. Eenige jaren geleden heeft de gansche Kamer dezen post aanvaard. Verschillende anti-revolutionairen bleken 'bij de stemming afwezig te zijn. Overigens stemden zij vóór het amen dement behalve de heeren Van der Voort van Zijp en Heukels. De Vrij heidsbonden behalve de heeren Boon en Bierema stemden vóór, evenals de heer Braaf. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs verdedigde mej. Van Dorp de opheffing der theologische faculteit. Deze faculteit is tweeslachtig zij doceert wetenschap en is dogmatisch. Door deze tweede Roman van FRIEDR1CH JACOBSEN. 36) Be inrichting die door dr. Runge ge leid werd, was eigenlijk niet bestemd voor de opname van ongeneeslijke ze nuwpatiënten, maar als er een dergelijk patiënt was, werden ze naar het provin ciale sanatorium gebracht. Daardoor ontbraken ook de noodige veiligheids maatregelen en de gebouwen, die door groote tuinen omgeven waren, droegen m 't geheel niet het stempel van hun droevige bestemming. Op een zoo somberen regendag als vandaag leden alle patiënten onder den druk van de atmosfeer en werden ze aaar het karakter van hun ziekte, som her of opgewonden. Daarover spraken ook Runge en Mül- er, de eerste assistent, toen ze hun rondgang bij de zieken geëindigd had den en samen over hun ondervindingen van den dag spraken. Müller zei '1 Is eigenaardig, dat Parker een "'Rendering op dien regel maakt. Ik ien ongeveer een half uur met hem fi» '''.i 'ijkt heel rustig en fivf een en,ke'en keer komt zijn idee xe nog weer boven. Be directeur schudde het hoofd, nt i-t Ve,^r°uw die rust niet. Vroeger die h„ zu,len er '°ch aanvallen komen, makenn\bevaarli',{ v00r z'in omgeving Eft.lk- z?' de directie van de pro- xoeken ,nric,lf|ng om opname ver- dokter^? h°Udt hcm voor ongeneeslijk. heeft a' lang de 2'ekte I ZLebr^en gehKa<!' maar door het K bruik is het uitbreken ver eigenschap wordt bij de benoeming van hoogleeraren te veel gelet op de dog matische richting. Dat mag h. i. niet omdat aan een universiteit alleen we tenschap mag gedoceerd worden.Vroe- ger hebben antipoden als mr. S. van Houten en prof. Fabius reeds in gelijken geest nl. voor opheffing van deze facul teit gepleit. Voor het overige werden bij deze afdeeling weer de gewone wenschen geuit over oprichting van leerstoelen in homoeopathie, in Bollandiaansche filo sofie enz. Geen bezuiniging op de wetenschap, wenschte de heer Van Ravesteijn. Aan onze universiteiten wordt veel te wei nig sociaal en historisch inzicht aange bracht en dat achtte hij een fout. Prof. Visscher verdedigde handhaving der theologische faculteit als belangrijk voor de cultuur. Onjuist was het dat de basis daarvan niet wetenschappelijk ob jectief was. Maar deze faculteit moet niet onder den Staat staan maar behoort bij de kerk thuis. Hoe deze afgevaar digde zich dan de verhouding tot den Staat denkt, is niet meegedeeld. Een algemeene reorganisatie van het Hooger Onderwijs wenschte de heer Van der Molen natuurlijk om tot be zuiniging te geraken. Een staatscom missie zou het vraagstuk kunnen bestu- deeren. Natuurlijk is de Minister voor geen enkele uitbreiding te vinden, omdat op alles bezuinigd moet worden. Ook in de theologische faculteit wijzigt hij niets. De rede van minister Colljn. Onder „Laatste Berichten" hebben wij in ons vorig nummer reeds een en ander medegedeeld uii de rede die mi nister Colijn gisteren te Amsterdam heeft gehouden voor den Christ, pa troonsbond „Boaz". Minister Colijn kwam in zijn rede tot de conclusie, dat de achteruitgang van het nationaal vermogen in vergelijking met de toeneming der bevolking en met de vermindering van de waarde van het geld, geschat kan worden op ongeveer twintig procent. Het groote bezwaar is nu, dat men dit nog niet in aiie kringen inziet. Men kan toch de jaren van den oorlog in drie deelen verdeelen 1. de opleving men is arm, doch waant zich rijk 2. er komt een somber vermoeden van den toestand, doch men aarzelt nog de waarheid te aanvaarden 3. de aanvaarding van den toestand en het pogen om het leven daarmede in overeenstemming te brengen. Het stemt dankbaar dat steeds meer deren bij dat derde stadium zijn aange land. Wordt dit door de meerderheid aanvaard, dan is psychologisch hef ge vaar voorbij, en gaat men het leven daarop inrichten. Evenwel, zoo ergens, dan werkt hier de wet der traagheid. Maar juist d.aarom moeten zij, die de leiders van het volk zijn met tact te werk gaan. Van die traagheid moeten zij begrip hebben ze moeten gevoel hebben voor de pijnlijkheid van het proces, dat zich in de breede kringen des volks moet afspelen vóór het tot de vroegd. Misschien komen er nog andere oorzaken bij, die wij niet kennen. De ander zweeg. Het bevalt me niet, ging dr. Runge voort, dat u hem op kamer 8 gebracht hebt, die voor melancholieke patiënten ingericht is, ze ligt op de tweede ver dieping, en omdat we nergens tralies meer hebben. Dr. Müller lachte even. Ik geloof, dat u onder den invloed van het hondeweer staat. Toen ik Par ker verliet, wilde hij juist naar bed gaan hij klaagde over vermoeidheid en liet zich een slaappoeder geven. Maar als u het wenscht, kan hij morgen een andere kamer krijgen, we zuilen wel een voorwendsel vinden. Daarmee was het gesprek ten einde en dr. Runge trok zich in zijn eigen ka mer terug. Ondanks de aardige inrich ting scheen ze hem vanavond bijzonder leeg, want ofschoon Edith's naam in het gesprek niet genoemd was, waren zijn gedachten toch bij de jonge vrouw. Na Edith's huwelijk had hij ernstig gepoogd, zijn liefde voor haar te onder drukken, en hij dacht, dat het hem was gelukt, maar na de laatste gebeurtenis sen was het tegendeel hem gebleken en nu bestond er eenige 'kans op haar be zit. Evenwel eerst na drie jaren. Intusschen lag Frank Parker in zijn bed. Hij wist, dat precies om negen uur de oppasser nog eens komen zou om naar zijn eventueele wenschen te vra gen het was een soort controle, die nooit verlangd was en toch bestond. En hij luisterde, of hij de klok hoorde slaan. Negen. De oppasser kwam binnen, keek in de kamer rond, onderzocht de sluiting van de ramen, en deed de gewone vraag. Frank keerde zich om in zijn bed. Als u mij een pleizier wilt doen, sluif dan den wind op. Ik wil graag een werkelijkheid is doorgedrongen en daaruit de noodzakelijke consequenties het brengen van offers kan getrok ken zijn. We hebben erger dingen doorstaan dan we nu moeten doormaken. Maar voorwaarde van slagen is, naar den mensch, gesproken, om de waarheid te zien en te zeggen. De plicht om zóó te handelen rust niet het minst op hen die belijdenis doen van het voorzienig be stel van Hem, die ook het lot van lan den en volken heeft bepaald. Den toe stand niet te willen zien zooals hij is, is niet minder dan verzet tegen wat God ook over ons land heeft beschikt. En voor den Christen moeten inzicht en handeling één zijn. De stopzetting van den postcheque- en girodienst De heer Van Dijk, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van wa terstaat gevraagd Is het den minister bekend, dat ver scheiden handelszaken rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst, in pijnlijke moeilijkheden zijn geraakt tdh gevolge van de algeheele ontwrichting van dezen dienst Is het den minister bekend, dat de „Commissie van uitbetaling van gelden op postrekening" onnoodlg langzaam en buitengewoon gestreng optreedt bij aanvragen om terugbetaling van sal do's, zelfs wanneer deze akkoord wor den bevonden is het den minister bekend, dat de handelwijze van genoemde commissie deze rekeninghouders dwingt tot veler lei en groote uitgaven en enkelen hun ner met ondergang van zaken daardoor worden bedreigd Is de minister bereid te bevorderen, dat maatregelen worden genomen, op dat aan de getroffen rekeninghouders meer voorkomendheid worde betoond, hun aanvragen met den noodigen en gewenschten spoed worden behandeld en zij niet door al te strenge eischen van bovengenoemde commissie tot voor hen zeer hooge uitgaven worden gedwongen, wijl hun moeilijkheden toch voortspruiten uitsluitend uit een in gebreke blijven van een staatsbedrijf Het autobusverkeer ten piatfen iande. De heer Hugenho'rfz, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat gevraagd is het den minister bekend, dat her haaldelijk de autobussen ten platten lande worden overbeiaden en daarin meer passagiers met bagage vervoerd worden dan het grootste getal personen waarvoor het bestemd is Weet de ministers dat zulks niet strafbaar 'is, omdat wel volgens art. 3, sub b der wet op de openbare middelen van vervoer van 23 April 1880 (Stbi. no. 67) door den ondernemer een op gaaf van het aantal plaatsen, dat voor de reizigers bij den aanvang van elke reis minstens beschikbaar zal zijn, moet worden aangekondigd en overtreding daarvan bij art. 9, 3e Md dier wet, straf baar is gesteld, doch niet voorzien is in het geval dat meer personen dan is aangekondigd vervoerd worden Is de minister bereid mede te deelen of, en zoo ja, hoe in deze leemte van regeeringswege voorzien zal worden en beetje slapen. De man met het ernstig-vriendelijke gezicht lachte. Ja, ja, mijnheer Parker, als ik dat doen kon. lk wensch u 'n goeden nacht. Dank u. De deur was dicht. Parker was alleen. En in hetzelfde oogenblik veranderde hij geheel. De moede en afgematte uitdruk king verdween uit zijn trekken, elke spier van zijn gezicht was gespannen en zijn diepliggende oogen glinsterden. Met een katachtigen .sprong was hij uit bed, met een tweeden bij de deur... hij hoorde, hoe de oppasser steeds ver der weg ging. Nu vlug in de kleeren. Men had Frank zijn kleeren gelaten, om ook maar den geringsten schijn van dwang te vermij den hij kleedde zich snel, steeds luiste rend. Zijn oogen bleven op de deur gericht die kon niet gegrendeld wor den en ging naar buiten open, maar er was een hoek, waar hij zich in verber gen kon, als de oppasser terugkwam bovendien was hij een goed bokser, 't Bleef alles echter stil, en zacht maakte Frank het raam open, dat gelukkig naar binnen toe ging en vastgezet kon wor den. De wind kwam de kamer binnen en blies in de gordijnen het ergste werd echter tegengehouden door een uit bouwsel van den muur, dat tegelijk het raam vanuit de portiersloge onzichtbaar maakte. Men had hem een heel geschik te kamer gegeven. De sprong in den tuin was voor Par ker kinderspel, evenals de klimpartij over den vrij hoogen muur om de in richting. Hij was vrij. Hij wierp een blik op het huis zijn plan stond nu vast. Dus voorwaarts. De helder verlichte stad kon hij niet doorgaan daar wist zelfs ieder kind, dat Frank Parker in de inrichting was zoo ja, of deze voorziening spoedig kan worden verwacht. Voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten. De burge meester kan een bewijs van bezwaar tegen vaccinatie geven dat recht geeft tot schoolbezoek zonder inenting, zoo lang dit niet op grond van ziektegeval len bedenkelijk moet worden geacht. Uitvoering der LandarbeidersweL Bij Kon. besluit van 22 Februari jl, is toegelaten als Vereeniging, uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam de Vereeniging tot bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, gevestigd te Aardenburg, kring de gemeente Aar- denbtirg. De vacature van directeur-generaal der P. T. en T. Uit de beste bron kan door het Haag- sche Correspondentiebureau worden medegedeeld, dat het bericht, dat een terugkeer van den heer Westerveld, den tegenwoordigen minister van marine, als directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, niet onwaar schijnlijk wordt geacht, mede in ver band met een mogelijke vereeniging van de departementen van oorlog en marine, geheel uit de lucht is gegrepen. VLÏSSINGEN, 5 MAART. Het autobus-verkeer. Wij vernemen dat morgenmiddag te Middelburg een bijeenkomst zal wor den gehouden van Ged. Staten met de colleges van Burg. en Weth. van Mid delburg, VHssingen, Souburg en Koude- kerke ter bespreking van de maatrege len, welke genomen dienen te worden met het oog op bet toenemend auto busverkeer tusschen VHssingen en Mid delburg. Comité van actie tegen de verslechtering van het onderwijs. In het Maartnummer van het Maand blad voor Berechting en Reclasseering van Volwassenen en Kinderen, or.der redactie van mr. N. Muller, komt een artikel voor van P. C. Faber, getiteld „Cijfers, van Jeugdcriminaliteit. Belang rijke stijging in 1923". In dit artikel komt de volgende uiterst belangrijke zinsnede voor (biz. 68) „Op een omstandigheid willen we nu reeds de aandacht vestigen. We wezen bij de jaren 1917 en 1918 op het groot percentage der recidivisten. Als een der oorzaken zien we het gebrek aan plaatsruimte in de verschilende opvoe dingsgestichten en het blijven slenteren van reeds ter beschikking der regee ring gestelden. Thans is er zijn we wel ingelicht bij de rijksopvoedings gestichten weer achterstand. We geloo- ven dat onze cijfers aanmanen tot voor zichtigheid ook bij de bezuiniging 1" in een naschrift wijst de schrijver er hij moest buiten om. Steeds verder ging hij door weiden, moerassen en struik gewas, tot hij eindelijk den landweg bereikte, waar de villa lag. Het was er pikdonker. Alleen aan de zijde bij de garage scheen een flauw licht, waar schijnlijk sliepen allen, behalve Jökul. Sluipend betrad Parker zijn woning. Hij ging dadelijk naar de groote poort van de garage, de deur stond open, en voorzichtig zag hij door het flauwver- lichte raam van Jökul's kamer. Niemand was er, het was duidelijk, dat de be woner in haast weggegaan was. de kasten stonden open en enkele klee- dingstukken lagen op den grond ver spreid het bed was niet beslapen. Parker haastte zich in de garage, maakte de auto klaar en stak de lan taarns aan. Hij moest voortmaken, dat alles in orde was, om dadelijk weg te kunnen gaan. Hij moest weg, tegen eiken prijs, om 't even waarheen... weg... weg. Het hamerde in zijn hoofd. Geld Had hij geld noodig op reis Hij moest even rusten om zijn gedachten te orde nen. Ja, geld was noodig, veel geld zelfs Tastend verliet hij de garage, de huisdeur stond op een kier het huis was verlaten. In zijn kamer vond hij al les in den gewonen toestand, zijn ma nuscript lag op de tafel. Met een vreemden lach zocht hij geld uit zijn kast en ging daarna heen. Den volgenden morgen vond men aan den kant van den weg de auto geheel vernield en vlak daarbij het lijk van Frank Parker. Jökul had van Jozef de heele geschie denis vernomen. Eerst was bij hem de gedachte aan wraak opgekomen, maar daarvoor was hij teruggedeinsd, aan hem, die evenals John bijna een kind van hem was geweest, kon hij zich niet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een zenuwstillend middel dat aan Uw zenuwachtigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloosheid doet ophouden is een koker Mijnhardfs Zenuwtablet ten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. op dat ook over 1923 weer een stijging te constateeren valt. Door het landelijk comité van actie, gevormd uit S. D. A. P., N. V. V. en B. v. N. O., welk comité in nauwe be trekkingen staat tot onderwijsdeskundi gen als Ossendorp, Posthumus, Lamers en Thyssen, is dadelijk gewezen op het gevaar, dat bij afschaffing van het 7e leerjaar de jeugdcriminaliteit stijgen zal. Er is door het comité op gewezen, dat nu in de laatste jaren een verhoogde belangstelling bestaat voor het jeugd werk, al hetgeen hierdoor is verkregen, weer verloren zal gaan door de onder- wijsverslechteringen en daj hierdoor zeer ernstige schade zal worden toege bracht aan de ziel van het kind. De vergadering van Donderdag,waar een bij uitstek deskundige als de heer Lamers het woord zal voeren, staat evenals de geheele actie in het teeken van het kind. Scheepsberichten. Gisterenmiddag vertrok het Engei- sche stoomschip „Grimkle" naar New castle en het Engelsche stoomschip „Oxird" naar Kingslynn. De Nederlandsche sleepboot „Seine" vertrok naar West-Indië via Engeland en de Ned. motorboot „Engeline" ver trok binnendoor naar Rotterdam. Heden is hier aangekomen het En gelsche stoomschip „Yokefleet", van Newcastle met een lading steenkolen voor de gasfabriek. Tot bievenbesteller alhier is benoemd de adspirant-besteller J. C. Kögeler al hier. Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde met sterrenkunde is te Leiden geslaagd onze vroegere stad genoot, de heer W. J. H. Salet. Nauw van Bat Jn den ingang van het Nauw van Bath heeft zich, tusschen de zwarte tem tio. 42 en de roode tonnen nos. 34 en 35 een smalle rug gevormd, met als minste diepte middenvaarwaters 57 d_M., spitsetonskant 41 d.M„ 50 M., binnen de zwarte tonnenlijn 58 d.M. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierik- zee mej. A. C. G. Oudemans.te 's-Gra- venhage. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Gem. Bedankt voor Grand Rapids door ds. J. Vreugdenhil te Bor- sele. De predikanten in Engeland. In Engeland is er onder de hooger geplaatste geestelijkheid een sterke be weging tot leniging van den nood van slecht betaalde predikanten. Deze maand heeft het comité, daartoe inge- vergrijpen. Daarom was hij heengegaan om niet weer terug te keeren. Ook Jozef liet niets meer van zich hooren, hij bleef voorgoed weg uit de omgeving, uit vrees nog eens met de politie in aanraking te komen. Advocaat Claudius had nog eenige moeilijke uren door te maken, toen Edith hem alles vertelde uit het manus cript en hij het geheel ook zelf gelezen had. Nu je man verongelukt is en daar door aan aardsche straf onttrokken, zei hij, heeft noch het gerecht, noch iemand anders er belang bij, dat onderzocht wordt in hoeverre die bladen de waarheid spreken. John Parker is dood en Frank heeft geboet. Edith was het echter niet met hem eens. Vader, het huis staat er nog, maar ik kan er niet wonen, voor we het ge heim kennen. Liever wil ik alles weten, dan een onopgelost raadsel verdragen, want tenslotte was mijn man een krank zinnige, die niet wist dat hij een mis daad beging. Zoo werd de politie in stilte gewaarschuwd en de zaak onder zocht. Men vond alles, zooals in het ma nuscript vermeld was. John Parker werd in allen eenvoud op het kerkhof bij den dom begraven. Een jaar later vond het huwelijk plaats tusschen doctor Runge en Edith Claudius. De jonge vrouw had eerst een zware zenuwkoorts doorgemaakt. Uit dankbaarheid ook schonk zij den ge neesheer haar hand. Bij de plechtigheid in de domkerk zat Grete Mohn in een hoek en weende... tranen, die spoedig echter werden gedroogd. .^Parker's Rust" werd afgebroken. EINDE.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1