MAANDAG 3 MAART Gemeentebestuur PARKERS RUST. -sNo«3! 62e Jaargang >1934< te Hulst en te nenljzendijke ,in» sofceae cti góti? w«-5k« Wjksver- n omlooi» *oot ral» VLISSINGSCHE COURANT n flink GMEISJE. au „Vliss. Courant". NSTBODE, actit VERMEULEN, Pré» I IILDERSKNECHT as gevraagd. 5LAQER, Kanaalstraat >urg. gevraagd nette iERWONING ider kinderen. Brieven I tn huur onder no. 525, Courant". THEFOON platen, en een :en HEERENRIJWIEL dekerksche weg 67. 7ASCHVROUW Maandag. rWlELER, Walstr. 57 N JONGEN loop- en magazijn-1 ia FAGG Co. iRLOREN Februari, een OORBEL uiting terug te bezor- R, Steenenbeer 1. huur een flink NKELHU1S der stad. er letters V. C., bureau it". ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vtissingen en gemeenten op Wal- -I.»ren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeic rijk 2.50. Week-abon- neraenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan |_4 regels 1.10 voor iederc- reeel mter 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke tegel meer 15 Cent. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 28 cent. JACHTWET. 1923. De Burgemeester van Vlissingen brengt tir kennis van belanghebbenden, dat met intfaiTg van 1 Maart 1924 de Wet van 13 Juli 1857 (Staatsblad No. 87) (Jagtwet), zooals deze herhaaldelijk is gewijzigd, bui ten werking treedt, waardoor alle ter uit voering van laatstgenoemde wet gegeven voorschriften, alsmede de naar aanleiding daarvan uitgereikte bescheiden w.o. jacht akten en buitengewone machtigingen ko men te vervallen. Voor 'liet aanvragen van jachtakten, als bedoeld in art. 15 der Jachtwet 1923, als mede voor het aanvragen eener vergun ning krachtens art. 60 dier wet (schieten schadelijk gedierte) behooren belangheb benden zich te wenden tot den Commis saris van Politie alhier. Als overgangsmaatregel kunnen zij, die in het bezit zijn van een nog geldende bui tengewone machtiging, als bedoeld in art 20 dei- (oude) Jachtwet deze opzenden aan het Departement van Bmnenlandsche Za ken en Landbouw, waarna zij ten spoedig ste, tot den vervaldag, zullen worden te ruggezonden. Vlissingen, 3 Maart 1924. De Burgemeester van "Vlissingen, VAN WOELDEREN.. "BÏwiNUND5" Verkiezing Tweede Kamer. Het Centraal Bureau voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer heeft ter vorzicning in de vacature, ontstaan door Het overlijden van mr. M. J. C. Kolkman, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr, P. J. M. Aalberse, minister van arbeid, nijverheid en handel te 's-Gravenhage. Samenwerking van oorlog en marine De „Courant" meldt Men acht een terugkee'r van den heer E. P. Westerveld, den tegenwoordigen minister van marine, als directeur-gene raal der posterijen, telegrafie en telefo nie, niet onwaarschijnlijk, zulks mede in verband met een mogelijke vereeniging van de departementen van oorlog en marine. De verlaging der salarissen. Naar ,,de Tel." verneemt is in de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in ambfenaarszaken andermaal de voorgenomen salarisver- mindering der rijksambtenarenaan de orde geweest. In de vergadering van 12 Februari jl. hadden de vertegenwoordigers der ór- ganisaties te kennen gegeven, dat alleen dan van verder overleg sprake kon zijn indien do regéering niet a priori vast hield aan het door haar genoemde be- FEUILLETCN i&tiee te bekomen N.V. Transport- Erven GL VOS, B. EEN 300RN,JfS ooarsRHouT.w I. BUITENHEK, T«L 1"' Roman van FR1EDRICH JACOBSEN. 34) - Dien nacht doodde Erank zijn broer met een revolverschot in het hoofd. Dit schot was echter eén groote domheid, want de chauffeur Jozef Binder werd er door aangelokt deze verbond zich met den dader en hef bleek al spoedig, wrik een handig bondgenoot Frank hiermee gekregen had. Hij wees er op, dat de erfenis van den doode alleen dan zijn broer zou toevallen, als de dood gerechtelijk vastgesteld was. Ik begreep Hier, topnde het manuscript een cor- waren doorgestreept, en toen ging het vectic de beidé woorden ik begreep, verhaal verder ..Frank begreep dit volkomen en na dut de sporen van de daad weggeruimd waren, werd het volgende plan ontwor pen. Het moest heeten, dat John zelf moord gepleegd had, en dit was alleen dd°f te voeren als een ander onder "s naam plaats besprak op de boot aar New-York, daarvan verdween en bewijs van zelfmoord achterliet. *ve andere moest Jozef zijn, die ni. züns. °P ge|eek, zoodat de L' Rebtuikt kon worden. Hij kende Dniuf u ^"Se'sch om aan boord van een Baal? Pot voor Amerikaan door te zw.m, cri!er was hij een uitstekend ■mer die in het Kanaal heel goed drag van 35 millioen, hetwelk over 1924 1925 door de ambtenaren zou moeten worden opgebracht. Namens de regeering deelde minister Westerveld mede, dat de regeering het eenmaal ingenomen Standpunt hand haaft en dus blijft vasthouden aan de bedragen van 14 millioen 'voor 1924 en 21 millioen voor 1925. Na schorsing van de beraadslagingen werd daarop door de personeel-verte- gewoordigers unaniem geantwoord, dat op deze basis geen werkelijk overleg mogelijk is. Over een voorstel om trots deze te genovergestelde en niet te overbruggen opvattingen de besprekingen over de regeeringsplannen voort te zetten, staakten de stemmen. Zes regeeringsvertegenwoordigers waren er vóór en zes vertegenwoordi gers van het personeel er tegen, waar na het overleg werd beëindigd. Aan het einde der vergadering gaf de minister zijn leedwezen te kennen over het feit, dat de Commissie het bo vengenoemd standpunt heeft ingenomen De actie tegen de onderlijs- verslechteringen. Zondag 9 Maart a.s., 2 uur, belegt het landelijk comité tegen de onderwijs- verslechteringen, gevormd uit de hoofd besturen van de S. D. A. P., bond van Ned. onderwijzers en N. V. V. in het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen en eenige andere zalen te 's-Gra venhage een landelijke meeting tegen de onderwijsverslechteringen, Als sprekers zullen optreden de hee- ren Ossèndorp, voorzitter van den bond van Ncd. onderwijzers en A. B. Kleere- koper, lid der Tweede Kamer. Er zijn thans onder leiding van dit comité reeds honderden plaatselijke comité's gesticht, die ongetwijfeld alle hun afgevaardigden naar deze meeting zullen zenden. Ook uit Vlissingen gaan meerdere afgevaardigden. Bovendien worden in den loop dezer week in de plaatsen waar comité's zijn gesticht demonstratieve vergaderingen gehouden. Deze vergadering heeft hier Donderdag in het Concertgebouw plaats. Verder zijn in alle plaatsen thans groote platen geplakt van den teeken- naar Walter. De kunstwaarde zal wel verschillend beoordeeld worden. De plaat trekt in elk geval de aandacht en is zeker indrukwekkend door zijn sober heid .ïen magere hand die grijpt naar het onderwijs". Bezuiniging Men meldt aan „de Maasbode" Te Bergen op Zoom werd een itiare- chaussée verplaatst naar Eindhoven. Wegens de bezuiniging mag van geen vervoermiddel gebruik worden ge maakt. De man moest te paard de reis doen en had bijna twee dagen noodig. Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. De Tiende Nederlandsche Jaarbeurs zal op Dinsdag 11 Maart des morgens half elf door mr. p. J. M. Aalberse, mi nister van arbeid, handel en nijverheid, officieel geopend worden. Het weer in Februari. Voorioopig overzicht van het weer in Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut. In de eerste 10 dagen was de tempe ratuur gemiddeld 2 graden Celsius bo ven normaal met geringe dagelijksche schommelingen daarna was zij onge- de.Engefeche kust bereiken kon. De brief, dien hij achter zou laten, werd door Frank op zijn machine ge typt aan den nog onbekenden scheeps kapitein, waarbij hij naam, plaats en datum wegliet en daardoor tegelijkertijd de levensmoede stemming van den zelf moordenaar liet uitkomen nu moest er echter nog een getuige zijn om te bevestigen, als dat noodig was, dat niet twee maar drie personen de villa verla ten hadden. Ook hiervoor vond Jozef een uitweg. Er werd een pop uit stroo gemaakt, die, gekleed in een jas, muts en autobril, uit de verte wel eenigszins op een menscli geleek. Met liet vertrek werd gewacht tot het dienstmeisje het hek van den tuin binnenkwam men wenkte haar toe, riep eenige woorden over de reis en de „derde man" vond daarna in het bosch zijn welverdiende rust". Met deze cynische woorden werd het korte hoofdstuk besloten. Het geheel leek weinig op een hoofdstuk uit een gewonen roman de droge toon deed het meer gelijken op een gerechtelijke akte, waarbij een stervende haast heeft de feiten aan de wereld, die na hem komt, over te laten. En toch wat een verschil Er kwam geen enkelen keer het woord moord in voor, inaar steeds was dit vervangen door de uitdrukking dopden, de vermoorde werd gestorvene genoemd en de daad zelf werd zóó ter loops behandeld, dat ook een onbevan gen lezer erkennen moest, hoe weinig indruk deze zaak gemaakt moest heb- veer 4 graden er beneden en daalde zij 's nachts en dagelijks beneden het vries punt. Gemiddeld over het geheele land viel 20 tot 25 mM. neerslag, tegen 40 normaal. De Bilt had 3 ijsdagen en 12 sneeuwdagen, tegen resp. 1 en 4 dagen normaal cn bijna 75 uren met zonne schijn, tegen 89 uren normaal. Stads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 3 MAART.. Vlissingen en het achterland. Onder dezen titel bevat „Ons Zee land", officieel orgaan van de Zeeuw- sche vereenigingen in Nederland, een artikel dat wij met groote instemming 'nebben gelezen. De schrijver zegt dat de Zeeuwen in de allereerste plaats moeten worden be zield, met het ideaal, om Vlissingen te maken het eindpunt van het geliefde achterland. Er worden reeds zeer sympathieke stemmen beluisterd. Zóó die van den heer C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen, die al zijn gaven en krachten geeft om Vlissingen op te hef fen en worstelt om stad en achterland te hoeden voor achteruitgang. Zeeuwen 1 Onze binnen- en buiten dijken zijn als zoovele veiligheidsdam- mén opgeworpen in tijden van storm en watervloeden, maar thans moeten worden gebouwd de Zeeuwsche wel vaartsmuren er bovenop, als brekers tegen aanrollende economische orkanen, die stad en lande met ondergang bedrei gen. De burgemeester van Vlissingen han teert reeds den troffel.. Vereeniging tot Bevordering van het V reemdelingenverkeer. In de al-gemeene vèrgadering van de Vereeniging totjjbevordering van het VreemdelingenveAeer werd1 het jaar verslag uitgebracht, waaraan hef vol gende is ontleen'tj". Als er iets is daarop in elk jaarver slag de aandacht dient te worden ge vestigd, dan is het wel de geringe stand van onze geldmiddelen. Zoolang dit zoo blijft kunnen wij als vereeniging nooit datgene uitvoeren v/at wij in het belang achten voor opvoering van het Vreemdelingenverkeer. De eerste eenigszins gewaagde sprong die wij in het afgeloopen jaar deden om daad- INGCZONDEN ME»EDE£LSNGEN. dnómóaad. .'n ^xuaa i SIGAREM< ben op den dader. Téa drt hoofdstuk, wagon de schrijver slechts éénmaal uit zijn rol viel, kwam een steeds grooter wordende verwar ring. Eerst was dit te merken aan vluch- tigen en foutieven zinsbouw, daarna werden de 'gedaebtenreeksen onlogisch, tenslotte rijgen zich zinlooze tetters aan elkaar, totdat de helft van de laatste bladzijde alleen met streepjes en kruis jes gevuld was. Dat was zeker het werk van den dag, waarop de „derde man" zieh aangemeld had, die den laatsten slag had toege bracht waaronder de zieke geest hulpe loos gebroken was. Om nooit weer het licht te bereiken. Hét was voor Edith een troost, als ze daaraan dacht. Want ze twijfelde geen oogenbiik, dat ze hier de naakte waarheid gelezen had, en de gedachte, dat ze zich bevond op de plaats van een ongestrafte mis daad, dreef haar het bloed naar het gezicht ze was een onmacht nabij. Wel had ze den vorigen avond tegen haar vader gezegd, dat ze blijven zou op de plaats, die wet en gebruik haar aanwezen, maar toen ging het er om een onbeminden echtgenoot voor de we reld te beschermen uit het huis van een moordenaar mocht ze vluchten, al kon de rechter zijn daad niet meer straffen. Toen de eerste vreeselljkc opwinding voorbij was, begon de jonge vrouw wat kalmer na te denken. Was het niet mo gelijk, dat Frank, wiens geest toch ge heel in de war was, het geval tot een INGEZONDEN NiEDEDEELINGEN ,V«H>wi)e.<dit* overhemd ziel er nu eens keurig uit! Hebje 'n andere ■wa&chvrcvw'*" „Ja jongen-da'S te Zeggen-ik laat ze tegenwoordig thuis behandelen met Fabrikanten van Twink en Vim. werkelijk onze. kasmiddelen te verhoo- gen was de uitvoering van het Beve- landsche Gemengde Koor na de schit terend geslaagde dagen in Engeland. Wij wisten toen volstrekt niet dat deze avond ook hier zoo'n geweldig succes zou hebben, doch wij wenschten mede onze sympathie te betuigen aan de energie waarmede de heeren Houteka mer en Tamminga hunne plannen had^ den doorgezet en waarmede ook ons streven, ora de schoonheid en eigenaar digheden van Zetland meer bekend te maken onmiddellijk verband hield. Die feestavond van de Bevelanders zal ve len- onvergetelijk blijven en het was ons aangenaam te hooren, dat het koor na dien een meer biijvenden vorm heeft aangenomen. Wij hopen hen nog dik wijls in ons midden te zien. Behalve het prettige gevoel gelijkge stemde menschen om ons heen te zien, was de voldoening om uit dit concert een batig saldo in onze kas te zien vloeien, groot en konden wij hiermede onze nog loopend,e schulden afdoen. De belangstelling voor het stukje Zeeuwsche cultuur hetwelk de Bevelan ders ons getoond hebben was ook in. het buitenland zeer groot. Ons Vlissin- gers moet het geleerd hebben, dat het in eere houden van goede oude gebrui ken een zaak is, waarop wij als V. V. bij voortduring moeten letten. Zoo moeten wij met woord en beeld actie nemen tegen de afname van het beproefde en schoone Watchersche costuum, een dracht beroemd tot ver buiten onze grenzen. Wat toch is het geval van het afiegggen van die dracht, niets minder dan een algemeene ver vlakking en meestal achteruitgang van de moraal van onze provinciegenooten. Wij zijn in staat geweest, dank zij de medewerking van onze zustervereeni- gingen in Middelburg, Domburg en daad van hem zelf had uitgesponnen Daar gindtf in de inrichting was immers ook al iemand, die zichzelf van moord betichtte, terwijl zijn vermeende slacht offer nog leefde Het was niet te denken, dat zijn eigen vrouw een aanklacht zou doen, die later zou blijken onwaarheid te zijn er moesten vastere bewijzen zijn dan dit ellendige stuk papier waarop Frank's waanzinde sporen had achtergelaten. Er moest in het geheim onderzocht worden. Wie moest dat doen Wiens handen zouden dat werk verrichten Als het in stilte gebeuren moest, mocht ze nie mand in het vertrouwen nemen, zelfs Jfökul niet, wiens ijzeren vuisten anders met gemak den muur zouden verbreken, maar wiens vuisten zich even licht konden opheffen tegen den misdadiger. Edith voelde instinctief, dat ze in Jökul met een halfwilde te doen had, die juist het zoover gebracht had, dat hij onder normale omstandigheden zijn driften beteugelen kon. Als er echter een buitengewone gebeurtenis plaats had, dan zou de aangeboren wildheid te voorschijn komen, en niemand kon weten, tegen wien die zich dan zou keeren, Edith was dus op zichzelve aange wezen. Ze overlegde een oogenbiik en kwam eindelijk tot een besluit ze dacht ten minste een besluit te hebben genomen. Het was al duister geworden vrouw Jahn was weggegaan en dus waren er buiten Edith slechts twee personen in MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zuid-Beveland eenige van de typische gewoonten en schoone punten van Zeeland in een film vast te leggen, za ken velen uwer nog maar met name bekend en de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" stelt ons in staat tegen een geringe vergoeding die film te vertoo- ncn daar waar dit gewenscht geoor deeld wordt. In den loop van dit jaar werd aan het -gemeentebestuur van Vlissingen verzocht ons subsidie van de gemeente te verhoogen (zonder Tesultaat.) Wij steunden een actie bij de Provin ciale Staten om de tarieven- van het auto-vervoer op de schepen van den Prov. Stoombootdienst verminderd te krijgen. (Werden kort geleden ver laagd). Wij vroegen een- subsidieering van de zijde van den Stoomtram Breskens Maldeghem (gewezen van de hand). Wij adverteerden in de voorname Nederlandsche bladen de badplaats Vlissingen (zoover onze kasmiddelen zulks toelieten). Wij zonden exemplaren van onze folders aan taliooze adressen in het begin van dit jaar om de menschen op merkzaam te maken op Vlissingen bij het opmaken van eventtieefe reisplan nen. Wij zouden een uitvoerig adres aan het gemeentebestuur van Vlissingen, om te protesteeren tegen den stank, verspreid door de Nedpan. Wij verkregen den zeer gewaardeer- den steun van de padvindersmuziek, om onze Bevelandsche gasten feestelijk huis Grete én Jökul. Die beiden moes ten eerst het huis verlaten. Edith schelde eerst het meisje en zei vriendelijk Grefe, je hebt gisteren zoo goed voör me gezorgd, dat je wel verdiend hebt vannacht naar huis te gaan het zal je goed doen eens wat rust te nemen. Het meisje aarzelde. Wilt u dan werkelijk alleen hier blijven JÖkui slaapt immers in de garage. Ga gerust heen. Binnen tien minuten was Grete klaar; Edith zag haar weggaan. Nu nog de IJslander. In zijn kamer was hij niet, ook in huis was geen spoor van hem te vinden. Edith besloot dus verder niet naar hem te zoeken, ze behoefde niet bang te zijn dóór hem verrast te worden. Nu moest dus het werk beginnen, waarvan Edith zich de laatste uren eigenlijk geen duidelijke voorstelling gemaakt had. Ze wist alleen dat ze de aanwijzingen in het manuscript volgen moest, en weer voelde ze de hoop in zich opkamen, dat alles slechts fantasie zou blijken te zijn. Hij was in zijn werk heel vlug over de eigenlijke daad heengegleden de titel van het hoofdstuk wees echter dui delijk genoeg de plaats aan. Daar beneden de kelder (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1