ZATERDAG 1 MAART Eerste Blad NO52 62e Jaargang 1924-» De taak der Muziek. FEUILLETON PARKERS RUST. Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen VLISSINGSCHE COURANT Hit nummer bestaat uit 2 bladen Zou men zich het menschelijk leven zonder zang, zonder muziek wel goed kunnen voorstellen Zonder nog de uit spraak geheel te beamen dat „Was muziek en zang er niet, het leven had „een waarde toch zou. Indien deze beide uitingen van bet menschelijk ge moed ons ontzegd waren, het leven zeer zeker een van zijn groote aantrekkelijk heden missen. Het groote onderscheid tusschen mensch en dier, komt onder meer wel hierin in het bijzonder uit, dat waar de eerste de muziek zoo hoog verheft en de zang tot een ongeëvenaar de ontwikkeling heeft opgevoerd, de laatstewe zullen de vogels ditmaal uitzonderen de zangkunst, noch de muzikaliteit kennen. En naarmate ook de mensch in beschaving toeneemt, naar mate hij van onbeschaafde wilde geworden is tot het verfijnde gevoels- en denkwezen, dat het kenmerk van een beschaafd mensch uitmaakt, naar die zelfde mate is ook muziek en zang tot een steeds hooger trap van ontwikke ling gevoerd, en hebben zij die groote hoogte en voortreffelijkheid bereikt, welke ons op schoone uitvoeringen door uitnemende kunstenaars geboden wordt. Het mag, ondanks zooveel dat ons in de huidige beschaving met haar vreem de uitwassen onbevredigd, teleurge steld, ja beschaamd doet zijn, ais een verheugend feit worden aangemerkt, dat in de laatste 10, 20 jaar de muziek onder de schoone kunsten alom in de wereld de voornaamste plaats is gaan innemen. Ook in ons land doet zich dat ver schijnsel in toenemende mate voor. In tal van onze kleine of grootere plaatsen telt men uitnemende muziekbeoefenaren niet alleen, maar daaronder zijn er velen die hunne gaven gaarne tot genot en verheffing hunner medemenschen ver mogen dienstbaar te maken zij vormen zich dikwijls tot werkelijk uitnemende muziek-gezeischappen, waarbij de aard van het gebodene op een waarlijk hoog peil pleegt te staan. En wie in het mu ziekleven onzer grootste steden geen vreemdeling is, weet hoe daar honder den, zelfs duizenden naar de muziek tempels opgaan, om er in aandachtige en toegewijde stilte, de groote meester werken uit vroegeren of huidigen tijd te hooren en te genieten. Het groote, voornaamste doel dier muziek is om ons een wijle aan de zor gen en beslommeringen van het dage- lijksch leven te onttrekken, om ons op te voeren, in geest en gemoed naar de reine sferen van een ander bestaan, van de andere wereld, de wereld der tonen «n klanken, met hare oneindige, onstof- lelijke verrukkingen, met haar vreugden en smarten, met haar meedesleepende heerlijkheid. Dan gevoelen velen zich na het aanhooren als het ware een ander, een beter mensch geworden zij gevoe len zich zooveel nietigs en kleins ont vallen, gevoelen zich zooveel rijker en Roman van FRIEDR1CH JACOBSEN. 33; Ik dank u, mijn vriend. Toch kan ik uw verzoek niet vervullen. U behoeft niet bang te zijn, dat ik door een ont hulling nog meer van streek zal gera ken. Ik vermoed meer, dan de wereld denkt de waarheid kan alleen een ver lichting voor mij beteekenen. Zoo ging ze van hem heen. En de wolken aan den hemel waren zóó laag "P de aarde gedaald, dat Jükul op den terugtocht zei zooiets kende hij alleen uit zijn vaderland aan den voet van den Hekla, dan begon de aarde te beven en bracht haar verborgen inhoud te voorschijn. Het manuscript. Toen Edith de bladen meenam, had ze er geen blik in geworpen, want het ontbrak haar aan den noodigen moed, en bovendien had ze er een zekeren 'Ogenzin in. Ze wist al, dat Frank zijn stof niet bepaald discreet behandeld had, en er is geen vrouw in de wereld, uie zulke dingen onverschillig aan zich voorbij laat gaan. Nu haalde ze den onvoltooiden ro- "1?" voorschijn. Ze wilde hem lezen riP e Plaats, waar hij ontstaan was, in nlCrf-A waarvan de gordijnen en !,';I ue.s noS steeds een lichten geur het vergif verspreidden, waarmee sterker geworden. Gelukkig degenen, die zóó de taal der muziek weten te verstaan en tot zich te laten spreken Doch ook anderen, die niet in die mate den invloed uit het rijk der tonen ondergaan, zouden niet gaarne de mu ziek uit hun leven missen willen. Want het eenvoudigste lied, mits gezongen met het hart, met het gemoed, het vindt ongetwijfeld weerklank bij velen, voor wie, laat ons zeggen de hoogere muzi kale regionen overigens gesloten sferen blijven. In dat eenvoudige lied toch spreekt vaak zich uit, wat diep-in, op den bodem van ons hart te sluimeren ligt en zich op geen andere wijze weet verstaanbaar te maken. Wat woorden vaak onmogelijk kunnen uitdrukken, dat vermag veeleer het lied, zoo maar daarin medetrilt, medeleeft iets van dat onzegbare, maar toch duidelijk ver staanbare, wat we gewoon zijn de taal des harten te noemen. Dat juist is het groote voorrecht der muziek, dat zij rechtstreeks den weg vindt naar het menschelijk hart. Wie harer beoefena ren dien weg niet te bewandelen weet, nimmer zal zijn kunde, hoe groot ook, ons in geestdrift kunnen brengen. En vandaar dat de vaardigste zanger, de kundigste musicus, zoo hem dat kleine gouden sleuteltje ontzegd werd, dat onze hartekamer openen kan, ons vol komen ongeroerd Iaat. O, zeker we heb ben dan woorden van bewondering te over voor zijn vaardigheid, zijn knap heid, zijn techniek en kennis, maar hem nogmaals te hooren begeeren we niet. Hij liet en laat ons koud. De taal der muziek wie haar weet te spelen, wie haar weet te verstaan, het leven heeft, hem of haar een rijke gave in den schoot geworpen, waarvoor men dubbel dankbaar behoort te zijn. Doch zoo die taak geheel te leeren be grijpen, niet ieder gegeven is, dan toch kunnen velen, mits toegerust met den ernstigen wil, met het oprecht verlangen daartoe zich met haar nog vertrouwd genoeg maken. Zoo ergens, dan vindt hier de bestede moeite duizendvoudig loon Binnenhof. Een oud-type. 'Eén van de mooiste, meest typische en historisch belangrijkste plekken van ons land is ongetwijfeld het Binnenhof. Om alle vergissing te voorkomen voe gen wij er bij, dat wij ons tot het uiter lijk van dit plekje bepalen en heel niet denken aan al hetgeen zich achter de oude gevels in de zalen van den ouden hof der Hollandsche graven, pleegt af te spelen. Uit een oogpunt van architectuur is het Binnenhof een der fraaiste plekjes. Sedert de oude loterijzaal is hersteld en alle leelijke aanplaksets zijn verwijderd, sedert alle moderne vergrijpen aan den ouden gevel zijn weggenomen, is er nog maar één ding dat het Binnenhof ont siert en dat is de tram-geleiding. Ge lukkig zal die mettertijd ook verdwij nen. Eigenlijk had zij al jaren lang ver dwenen moeten zijn en als laatste fatale datum stond 1 Maart 1924 opgegeven, maar de Minister van Waterstaat heeft zich laten lijmen om weer tot 1 October a.s. uitstel te geven. Het is jammer dat de minister zich de zieke zijn fantasie geprikkeld had. Het huis was als uitgestorven. Zeker, buiten de meesteres waren er nog drie menschen in het huis, maar het was, alsof ze voelden, dat de gebeurtenissen 'van de laatste dagen slechts de voor bereiding waren voor de oplossing van een duister raadsel. Het manuscript was geheel op de machine geschreven. Bij het vluchtig doorbladeren ontdekte Edith echter een merkbaar onderscheid. Terwijl de eerste bladen heel regelmatig getypt waren, werd het later steeds onzekerder. Aan het eind had Frank telkens verkeerde toetsen aangetikt en de laatste bladzijde was een onleesbaar mengelmoes van willekeurig samengestelde letters. Daar was zijn ziekte dus duidelijk uitgebro ken. Nu begon Edith nauwkeurig te le zen. Het werk droeg den titel „De Broeders". De naam van den auteur werd niet genoemd, op die plaats ston den slechts drie sterretjes, terwijl Frank zijn eersten romen „Vergift" met zijn vollen naam geteekend had. De weinige handelende personen wa ren alleen bij hun voornamen genoemd en de geschiedenis speelde in een niet bestaande Duitschc stad aan de Russi sche grens. Daarmee was de beschei denheid echter ten einde, want de beide broers heetten Frank en John, de heldin de dochter van een arts, droeg den naam van Edith en eindelijk speelde een chauffeur met den naam van Jozef een belangrijke rol. De heele inleiding van den roman was een getrouwe weergave van Parker's verleden de held kwam hiertoe heeft laten overhalen, want het was geheel en al overbodig. Weliswaar is de trambaan, die in de plaats van den bocht over het Binnenhof moet ko men, niet gereed, maar dat is de opzet telijke schuld van het gemeentebestuur en wanneer de minister had geweigerd wederom verlenging te geven, had hij daardoor een voortreffelijke dienst be wezen aan de Hagenaars. Zijne Excel lentie zou daardoor eens heel duidelijk hebben doen zien, hoe de sabotage van het gemeentebestuur ten opzichte van den verkeersweg langs de Gevangen poort ten nadeele van de burgerij is. Precies een jaar is het geleden dat de huizen bij deze poort waren wegge ruimd en sedert is er niets gedaan om den weg aan fe leggen. Dit verzuim is boosaardig opzet van het dagelijksch bestuur, omdat dit zijn zin niet heeft gekregen in zake de wijze van aanleg. Spoedig zal wederom een voorstel van Burg. en Weth. worden ingediend en men zal zien dat dit tracht het reeds lang genomen raadsbesluit gedeeltelijk te wijzigen, zoodat het dagelijksch be stuur zijn zin krijgt. In elk geval schijnt het nu de bedoe ling te zijn, dat 1 October de weg ge reed is en wij hopen zeer dat de Minis ter van Waterstaat niet wederom uit stel zal geven van het wegnemen der trambaan op het Binnenhof. Het gemeentebestuur heeft dezer da gen een bericht gelanceerd, dat Berlage druk bezig is met het ontwerpen van een plan en dat daarop alles heeft moe ten wachten. Dat is weer zoo'n eeht officieel leugentje, dat de bedoeling heeft 't publiek in den waan te brengen' dat het gemeentebestuur zeer diligent is. Berlage is heelemaal niet meer noodig voor het plan dat de Raad reeds heeft goedgekeurd. Het gemeentebe stuur had den volgenden dag na hef besluit aan de uitvoering kunnen begin nen. Maar het deed dit niet, omdat het besluit niet naar zijn zin was. Zoo leidt een gemeentebestuur het pubHek bij den neus 1 Wij zijn Zondag even de hand wezen drukken aan den oudsten kunstschilder van ons land, Gerrit Roermeester, die op dien dag zijn tachtigsten verjaardag vierde en deswege door het schilders genootschap Puichri Studio gehuldigd werd. Roermeester is een écht type van de oude schildersschool, waartoe o.a. de Marissen hebben behoord. Dat waren je echte, onvervalschte artisten, die leefden, dachten en deden ais men schen, die het geluk van de schoone na tuur en van de kunst kennen. In de plassen bij Nieuwveen was „Roer" in zijn element. Daar vischte hij, daar schilderde 'hij, daar leefde hij ais een rustieke bohemiën. Hij hield van de natuur ais een kind van- zijn spel. Zijn werk teekent echt den artist mooie ge voelige stukjes gaf hij weer, maar hij had om de rest maling. Hij was niet de piet-de-peuteraar die psychoanaly tisch werkt of zwaarwichtige theorieën over de kunst verkondigt. Het leven van „Roer" is zeer veelbewogen ge weest hij heeft gezworven en mis schien het dikwijls slecht gehad. Maar zooals je hem daar Zondag op de re ceptie zag staan, één en al stralend ge luk tegenover die drom vrienden, die hem kwamen gelukwenschen, was hij de eeuwig-jonge kunstenaar, die niet an ders zou kunnen zijn dan kunstenaar. Zijn gezichtsvermogen is grootendeels verdwenen, zijn wilde lokken zijn dun- gezaaid, zijn verweerde huid rimpelt, als onterfd avonturier uit Amerika hij ging wonen in de eenzame villa, die op de fundamenten van een oude brouwerij gebouwd was, en hij verloofde zich met de dochter van den arts, precies zoo, als het in werkelijkheid met Edith Claudius gebeurd was. Op deze plaats van het werk vertoef de de lezeres wat langer. Ze wist nu, dat haar man in zijn roman een soort bekentenis had afgelegd, en ze twijfelde er niet aan, dat hij niets achtergehouden had. Nu zou hij ook eindelijk de reden van zijn huwelijk verklaren, die haar tot nu toe een raadsel was gebleven. En daar stond het in een paar zinnen duidelijk en scherp. „Frank hield niet van Edith om haar schoonheid of om haar geld maar hij was er zich van bewust, dat alleen een verbintenis met die vrouw vol wils kracht hein van zijn vreeselijke ziekte genezen kon, welke sinds jaren zijn le ven vergiftigde en hem een vroegen ondergang tegemoet voeren moest. Te gelijk gevoelde hij echter de noodzake lijkheid zich vóór zijn huwelijk in het bezit van een vermogen te stellen, om dat zijn duister en onbekend verleden geen andere garantie gaf. En dit was de oorzaak van het tragische gebeuren, waaraan hij ten slotte onderging. Over de volgende bladen las Edith haastig heen. Ze boden haar geen nieuws en omdat het werk overeen komstig sensatieromans in hoofdstuk ken met pakkende titels verdeeld was, zocht ze naar één, dat haar belang in boezemde, in de vaste overtuiging, dat maar zijn geest is helder, glashelder. Het is soms haast aandoenlijk, die hartelijke genegenheid, dat weerzien van oude vrienden. Zij hebben „Roer" niet alleen gelaten op zijn verjaardag het was er propvol op de receptie, die Puichri had op touw gezet en als er één is die het verdiende, dan was het deze oude stoere kunstenaar. Wat jammer toch, dat de gemeen schap niet zorgt dat de levensavond van menschen als deze beter bezorgd Is. Wat smijt men niet mïllioenen weg aan nutteloos gepruts om de wereld iets beter te maken en wat zouden eenige honderden hier levensgeluk brengen, nadat een lang leven is ge geven aan de Kunst. Zonderling dat niet sterker de aan drang is voor het eerst noodige in onze samenleving, een goede zorg voor den ouden dag. Daarin schuilt niet alleen een belangrijke sociale maatregel te genover de ouden van dagen zelf, maar ook tegenover de jongere, wier beste tijd dikwijls verloren gaat, oindat een oudere niet kan heengaan van zijn plaats, daar hij dan geen middel van bestaan meer zou hebben. In ons overbevolkt land is het tijdig plaats maken van de ouderen een drin genden eisdi. Het was vroeger een eerezaak voor een familie, dat het goed voor haar oude dienstknechten zorgde. Maar wie heeft ooit gezorgd voor de oude kienstknechten in het huis van de Kunst EIBER. Nieuwe dating van Francs. Daling der Hongaarsche Kro nen. De vóór-oorlogsche lee ningen van Hongarije. Het dividend der Ananconda gepas seerd. De koersval van aan deden Gouda Kaarsen. Ook Jurgens flauwer. Kapitaals- reductie bij de Vereenigde Olas- fabrieken. Het is in de afgeloopen week op nieuw duidelijk geworden dat men- ten aanzien van den economischen toestand van ons land, trouwens van heel Euro pa, niet dan met een voorzichtig opti misme bezield mag zijn. Hoewel de lijn van de conjunctuur zich over een lan goren afstand beschouwd, in opgaande richting blijft bewegen, doen er zich tel kens verschijnselen voor die aan de crisis herinneren. De vorige maal heb ben we stilgestaan bij de daling van den Frankenkoers, die sedert wel even tot staan kwam, maar de laatste dagen op nieuw is ingezet na te New-York van $4.16 tot S 4.33 te zijn hersteld, daal de de noteering op 27 Februari tot $4.12, het laagste punt dat dusver be reikt werd, overeenkomende met een koers van circa 11.04 ten onzent. De Belgische franc liep reeds beneden 10 teiug, wat er klaarblijkelijk toe heeft bijgedragen dat de Belgische Kamer haar vertrouwen aan de regeering heeft opgezegd en het Fransch-Belgische handelsverdrag heeft verworpen. Men begint in België nu ook in te zien dat men met Frankrijk in verkeerd gezel schap is. Het is mogelijk dat uit de te leurstellingen van de laatste weken, wat de buitenlandsche wisselkoersen betreft, iets goeds geboren wordt dat men ter elfder ure tot overeenstemming met Duitschland bereid is en de voor stellen der Coipmissie van Deskundi gen zal aanvaarden, voorloopig brengt het den schrijver niet mogelijk geweest zou zijn de oplossing tot aan het eind te verschuiven. Daar kwam het al, het hoofdstuk met den geheimzinnigen titel „De Kelder". Edith luisterde eens, sloop naar de deur om den grendel er op te schuiven en daarna las ze het volgende „Frank verwachtte het bezoek van zijn broer John dien erfenisjager had hij altijd ai uit het diepst van zijn ziel gehaat, maar de gewoonte om zijn ge dachten en gemoedsstemming te ver bergen, had tot gevolg gehad, dat de testamentsopening heel vredig voorbij gegaan was, en dat John zich gedron gen voelde, vrijwillig een klein deel van zijn erfenis af te staan. Het weerzien kon dus onder den schijn van broederlijke gevoelens plaats vinden en het was zoo goed als zeker, dat niemand zich erg om den vreemde ling in het eenzame huis zou bekomme ren. Hij kon daar zonder opzien te baren verdwijnen en dan zou zijn spoor wel verloren gaan. Deze meening voerde Frank tot het besluit zijn broer te dooden en zich in het bezit van de erfenis te stellen een toevallige ontdekking ondersteunde dit plan en vergemnkkeiijkte de mogelijk heid van de uitvoering. Frank bewoonde een villa, waar voor ongeveer dertig jaren de brouwerij van zijn grootvader gestaan had. Het huis was na dien tijd door een Engelschman voor persoonlijke doeleinden ingericht, en het was in het geheel niet buiten gesloten, dat de metselaars uit gemak INOEZONDEN MEDEDEELINUEN. Waar NIEMEIJER'5 STER-TABAK haar cjeuruersprerdt; Daar heerscht tevredenheid i TURKSCHE ROZENZEEP HfcT SCHOONHEIDSMIDDEL de valuta-daling voor 'handel en beirr- zen nieuwe onzekerheid. Het blijkt nu ook wel dat de franc-daling niet met financieeie hervormingen in het bin nenland is te stuiten, maar dat de bui tenlandsche politiek haar veroorzaakt. Koorts met koorts bestrijden doet bijna geen dokter meerde bacillen, die hef ziekteproces veroorzaken, moeten ver dreven of gedood. Zoo staat het ook met Hongarije, dat langen tijd bezig geweest is zijn finan ciën en daardoor zijn wisselkoers te stabiliseeren zonder buitenlandsche hulp. Weliswaar heeft men ook reeds lar.g over buitenlandsche leeningen, een soort Vol'kenbond'lecning naar het voorbeeld van Oostenrijk, onderhan deld, dusver bleef het bij besprekingen en moest men op eigen wieken drijven. Hierdoor is in het binnenland het ver trouwen in de Hongaarsche Kroon ern stig geschokt, zoodat voor een Pond- sterling, dat te Londen met 120.000 a 140.000 Hong. Kronen betaald werd, te Budapest Kr. 400.000 werd besteed en de prijzen van waardevaste goederen en fondsen bij sprongen omhoog liepen, 't Gewone verschijnsel der inflatie. In de tweede week van de vorige maand steeg de bankbiljettenomloop met bijna 35 milliard tot ruim 1 billioen, zoodat men op het 'Duitschc pad flinke vorde ringen maakt. De oorzaken zijn ook al heel eenvoudig. De handelsbalans is sterk passief, de betalingsbalans in nog ergere mate en' de regeering heeft de tering niet naar de nering gezet, vermoedelijk niet kunnen zetten. Het financieeie evenwicht der successiesta- ten is na het uiteenscheuren der oude Donaumonarchie niet zoo gemakkelijk te vinden. Het schijnt dat nu met de buitenlandsche leeningen eenige haast zal worden gemaakt, dat men ook zal trachten te komen tot een goudnoten bank en tot een regeling der schulden. Maar intusschen heeft er bij de 'bevol king weer een kapitaalsverschuiving plaats gehad, die de uitvoering van de financieeie plannen der regeering aan merkelijk zal bemoeilijken. Waar de zaken in Hongarije zoo staan, ligt het voor de hand, dat men zich met betrekking tot een regeling der vóóroorlogsche schulden, waarvan ook ons publiek een deel bezit, nog geen gouden bergen kan droomen. Toch mag er wel eens op worden gewezen dat de Hollandsche belegger ten deze zucht een gedeelte van de kelders, die onder de brouwerij geweest waren, on gemoeid gelaten en alleen door een muur ontoegankelijk gemaakt hadden. Bij verdere navorschingen vond Frank de bevestiging van zijn vermoe dens. Hij maakte een opening 'n den keldermuur en vond daar achter een tweeden kelder, waarvan de bodem met grind bedekt was deze ruimte lag ten deele nog onder de villa en wel onder de logeerkamer. Frank hield ziin ont dekking geheim. Op zijn ronddwalen in Amerika had hij ook als metselaar gewerkt, het was een licht karwiitje voor hem het gat weer dicht te maken daarna bedekte hij den wand met een flesschenrek en nam zelf den sleutel van den kelder mee. Nog ééns in zijn leven wilde hij naar beneden gaan en dan niet weer. Spoedig daarna kwam John. Zijn bezoek zou slechts korten tijd duren en dus moest de daad in één van de vol gende nachten uitgevoerd worden. In tusschen had er een klein voorval plaats dat het plan van den dader begunstig de de gast werd door een hond in de rechterhand gebeten en hij beeldde zich in, dat de hond doi geweest was. Daar om stemde hij ook toe in het voorstel van zijn broer om den volgenden mor gen met de auto naar Hamburg te gaan, waar hij, vóór naar New-York te gaan, een instituut van Pasteur bezoeken kon. Dit plan was gemaakt in tegenwoor digheid van een derde, en daarmee was de mogelijkheid geschapen, een afreis van John voor te spiegelen, die nooit plaats zou hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1