VRIJDAG 29 FEBRUARI No Al •1934 e r. ER, ion. pm seer". i binnen. f S LS hrtrnties Maatschappij vu paart FEUILLETON 'ARKERS ROST. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Smé/SSeptJM het merk waam mm 1 «j£3<E13* jg|£lf2)|£ inter. |t in geheu- A'ordt door Irtolkt. In voons. Met fcm en repu- In rtaam erschuldigd l bestaat. Iwerk Ma- -uxor komt. Irtiunr, P.oop en Verkoop li Drenstaanvrageo, eng. paling, van 1-5 regels gel meer 15 cent pnedenwoning door jongelieden. gulden per maafrcd no. DO, bureau |irant". Groenewoud, bit flink IIEPINGSHUIS een klein IIEPINGSHUIS lerwindenplein voor phtingen en hulp het Woning-Bu- VAN WiJCK. tKENBURG, Kleine Jeen aankomend IlSJE, Inuren of een flink Itelling een flinke ITBODE lg en nacht. pstraat 3. laagt IUIZEN, rerk en werk aan Iters P. G., bureau pstbode |g en nacht, te Rot- et benedem 20 jaar. (rnreau „Vliss. Crt." ster, erk. Adres bureau jienstbode tagd. KLAASSEN, Zeil- ongen P. BOSTELAAR, del b. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAOIERS N EN VEE. I. «lid T. M. I.E1. Sir Y.B Iff 8 te bekomen Transport- en EiP -ven G. VOS, Tel. EENHOORN, Te 1.153 3TER HOOT, Tel. 283 ITKNHEK, TeL 10b L1SSINGSCHE COURANT abonnements prijs Voor VKssingen en gemeenten op Wai- w.ir«n 2.20 per drie maanden, Franco Jtar het geheele rijk -. ƒ2.50. Week-abon- ISenten 717 cent, alles bij voorattbetalmg. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Va„ i—4 regels 1.10 voor iedere .,Jel meer 26 centbij abonnement spe- fSe prijzen. Reclames 52 cent per regel luieine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- -L„en én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij (vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 Cent. familieberichten vac 1—6 regels ƒ1.70, dere regel meer 26 cent. va meroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdagmiddag. Justitie. iaar(ps treedt de heer Kleerekoper in voor het lot der gevangenen. Daarin alt veel te verbeteren en er is ai het ben en ander in verbeterd, dank zij pu blicatie in de'dagbladen. De geschiede nis van de piank, waarop kwaadwillige fcevangenen werden gebonden, herhaalt (icli thans niet meer. De hygiëne in de fevangenissen Iaat nog wel te wenschen hver er wordt in de te kleine cellen Werk vericht dat de atmosfeer bederft. Jfef loon voor het werk is zeer gering, loodat geen ambitie bestaat voor den Erbeid. Voor de dienstweigeraars kwam de heer Van Zadelhof! weer op. Hij wacht met belangstelling de werking der nieuwe wet voor de dienstweigeraars af. Deze wet zal spoedig worden inge- Eoerd zoodra de daarvoor noodige alge- meene maatregel van bestuur gereed gekomen is. Voor deze waren allerlei Heparfementen noodig en dat duuurt jvel eventjes. j De Minister kan niets meer doen voor de gevangenen want alles wat hij zou willen doen kost geld en geld is er niet neer beschikbaar. Op het opvoedingswezen wenschten ieenige leden nog meer te bezuinigen poor eenige scholen op te heffen en de Verpleegden naar de particuliere ge stichten te zenden. Dit staatswerk is Rndertijd veel te duur opgezet en de penige mogelijke bezuiniging ligt in een [steeds verder gaande overdracht aan pet particuliere initiatief. Daartegen kwam echter de heer Kleerekoper op, jdie daarin een neiging zag om den Staat van dit terrein te verdringen. De Minis ter gaat voorzichtig te werk en over weegt vooral uitbreiding van de gezins verpleging. Het gesticht te Leiden dat het duurste is, staat op nominatie om jppgeheven te worden. De verpleegden zullen dan het meest naar Doetinchem worden overgeplaatst. 1 De dure opzet van deze staatsbemoei ing wordt gelukkig eindelijk vermin derd. Het hoofdstuk justitie werd goedge keurd. De socialisten stemden tegen. I Daarna was aan de orde het voorstel lm het Kort Verslag der Kamer af fe Ichaffen. Het kost vrijwel één ton en het heeft 3750 abonné's van één rijks daalder. Iedere abonné krijgt dus voor 5 gld. cadeau. Volgens den heer Dttys alles te wijten aan het gemis aan beleid bij.de commisie, die alles zonder Idvies van deskundigen deed. Beter be- Tid zou de zaak wel doen gelukken. Het gaat thans alleen om het geld. Om jet geld wil de commissie het verslag |fschaffen, want in het algemeen Nnschte zij het wel te behouden. De losten zijn echter onevenredig groot in 'i Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 32) J Het meeste wond de oude heer zich PP. toen hij hoorde dat Frank op zijn ('gen vrouw geschoten had. Edith sprak »em echter tegen. 1 Geloof me, hij schoot niet op mij. Pf kogel ging wel vlak langs me, faar het gold mij zeker niet. 1 Misschien. Wie kan zich in den Joestand van een zieke verplaatsen. We #™en er nu verder niet over praten. I Hij wilde haat wat afleiden en greep |aar een heel ongeschikt middel. Hij Fegon te praten over zijn reis naar Jfamburg en zette het gevat op juridi sche wijze uiteen. Wie zou daaruit wijs kunnen wor- Pen' zei hij ten slotte. In ieder geval feeft je man njej vone waarheid Ee2egd,bijvoorbeeld met dien Engelsch- pan, bij wien Jozef in betrekking ge gaan is. De reden daarvoor kan ik I pvrts niet begrijpen. 1-7' had opmerkzaam geluisterd en E Sezicht was nog bleeker geworden. legde het hoofd weer in de kussens. Ik'w beg"jPt u niet, papa Dan zal êeit u-Zuggen m'in man ls de leugen Waérhlvi me s,echts één keer de L ,,'11 gezegd, en dat was, toen hij M-,, zlJn„ opiumtnisbruik vertelde. teilo-n u-- een doel mee be en. Hij nep mijn medelijden wakker. vergelijking met het aantal personen dat toont prijs te stellen op dit verslag. De commissie heeft proeven genomen maar het aantal abonné's bleef dalen en zij wijst de verwijten tegen de commissie af. De heer Rutgers kwam met het voorstel om de ongecorrigeerde proeven der Handelingen ter beschikking der leden te stellen. De heer Duys wilde den datum van 1 April op 16 September stellen. De commissie voor het Kort Verslag zal hef voorstel-Rutgers onderzoeken. Morgen stemming. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is ter hervatting der werkzaamheden samengeroepen tegen Dinsdagavond 4 Maart, sy2 uur. Het ligt in de bedoeling Woensdag d.a.v. in de afdeelingen het onderzoek te doen plaats hebben van de algemee- ne beschouwingen der staatsbegrooting en Donderdagochtend 11 uur openbare vergadering te houden voor de behan deling van het wetsontwerp betreffende aardolie- en Indische producten-belas ting, en eenige kleinere wetsontwerpen, welke voor openbare behandeling ge reed zijn. Herziening der grondbelasting. In een adres aan den minister van financiën betoogt de Grondpartij een herziening der grondbelasting, de eenige vorm van belasting, welke pro ductie bevordert in plaats van belet, en noch stijging van prijzen of rente ten gevolge heeft, dringend noodzakelijk te achten. Zij wensdit een herziening in dien geest, dat gebroken wordt met het huidige stelsel van taxatie der belast bare opbrengst naar (respectievelijk voor gebouwde en ongebouwde eigen dommen) huurwaarde en gemiddelde opbrengst, en wil daarvoor in de plaats een belasting op de waarde van den blooten grond met totale verwaarloo- zing van de waarde der opstallen of andere verbeteringen. Het te heffen percentage van de grondwaarde dient te worden geregeld in dier voege, dat de jaarlijksche op brengst der grondbelasting, voor zoo verre die door het Rijk wordt geïnd, een geleidelijke afschaffing van alle accijn zen op noodzakelijke levensbehoeften, en wel in de eerste plaats suiker en geslacht mogelijk maakt. Ook is een herziening noodig der ge meentewet, zoodanig, dat de gemeenten het recht verkrijgen, een grondwaarde- belasting te heffen, welke in de plaats behoort te komen der huidige gemeen telijke inkomstenbelasting, opdat een einde wordt gemaakt aan de meest on rechtvaardige en onbillijke verdeeling van lasten, die het gevolg is van de te dezer zake uiteenloopende vorderingen. Zegels plakken door de gemeente voor werkloozen. De minister van binnenlandsche za ken berichtte den gemeenteraad van Winschoten, dat hij er kennis van had gekregen, dat de raad had besloten ze gels fe plakken voor tewerkgestelde werkloozen bij de door het rijk gesub sidieerde werken. De minister wees er in het schrijven op, dat het rijk uit bezuiniging geen rentezegjels plakte. Nu de raad daartoe wel besloot, achtte de minister zich verplicht alle subsidies voor werkver schaffing op te doen houden. Om jou vermogen, Edith Dat is mogelijk. Laat je dan van hem scheiden, kind. Hoe onaangenaam het ook is, ik sta er op, ook als hij weer gezond wordt. Zij antwoordde slechts Ik ben nu te moe, papa. U moet ook slapen, u hebt een lange reis achter u vandaag. Het was, alsof iets in haar gebroken was, en dat was niet vreemd bij deze omstandigheden. Claudius kende zijn dochter echter te goed om dit alleen aan Frank's ziekte te wijten. Er moest nog een geheim zijn, dat niemand kende. Den volgenden morgen gevoelde Edith zich nog niet wel genoeg, om te voet naar de inrichting te gaan, en daarom vroeg ze Jökul, de auto gereed te maken. Hij gehoorzaamde zonder tegen spraak. De wijze, waarop hij alles deed bracht haar op het denkbeeld, dat hij er niet heel goed mee op de hoogte zijn moest. Je bent zeker geen geoefend chauffeur vroeg ze. Neen, mevrouw, maar u behoeft niet bang te zijn, ik zal heel voorzichtig zijn. Trouw en betrouwbaar was hij en ze kwamen gelukkig aan hun doel, of schoon Edith, die naast den reus zat, een paar maal moest ingrijpen. Ze ver wonderde zich in stilte, dat Frank juist dezen onhandigen chauffeur in zijn dienst had genomen en ze schreef dat eveneens op rekening van zijn ziekte. De raad trok-daarop het vroeger ge nomen besluit inzakehet zegels plak ken in. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. De „Nederlander" schrijft Betreffende den toestand van onzen oud-hoofdredacteur jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, hebben wij ons be grijpelijkerwijs de laatste dagen voort durend op de hoogte gesteld de toe stand bleef vrijwel gelijk. Sommige bla den echter bevatten gisteren tamelijk alarmeerende berichten. Ofschoon de patiënt wel verzwakt, waren die berich ten evenwei overdreven, hetgeen ook blijkt uit het feit, hetwelk wij heden ten huize van den heer Lohman vernamen, dat hij vanmorgen een gesprek had ge voerd met een bezoeker, terwijl hij in zijn stoel gezeten was. Geen pensioenaltrek. Ged. Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onth'ouden aan het besluit van den raad van Tiel tot ver haal van 3'/2 der pensioenbijdragen op de salarissen van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. VL1SSINGEN, 29 FEBRUARI. Onze haven. De behandeling van de begrooting van waterstaat is nog uitgesteld tot 11 Maart. Tijd gewonnen is dikwijls veel ge wonnen. Er bestaat thans gelegenheid aan tfe Kamer nader onder het oog te brengen dat het toch niet aangaat, nu weer een ander bezwaar op te werpen om de uitvoering van de havenwerken op de lange baan te schuiven. Het is geen gunstig teeken dat mi nister Van Swaaij zijn collega van bui- tenlandsche zaken op zijn hand heeft, warrt nu kunnen wij wei gissen welke motieven den minister hebben geleid tot zijn houding, doch zekerheid daar omtrent krijgen wij niet. Daarvoor zijn de handelingen van het ministerie van buiterfandsche zaken in een te geheim zinnig waas gehuld. De hoefijzer-correspondent van het „Hlbl." heeft zeer terécht gezegd, dat de binnenlandsche aangelegenheden niet aan dte buitenta-ndsche mogen worden opgeofferd. Het gemeentebestuur ondervindt' wel harde tegenwerking in zijn ernstig stre ven om de uitvoering der havenwerken zooveel mogelijk te bespoedigen. De stille krachten hebben tot nog toe alle goedé bedoelingen van ons 'dage- lijksch bestuur weten te verijdelen. Wij spreken de hoop uit dat de 10 dagen, wetke ons nu nog van de ver dere behandeling van de waterstaats- begrooting scheiden, zullen benut wor den om de Kamerleden andermaal te overtuigen van de urgentie van de uit breiding van de haven en dat het niet aangaat voor buitenlandsche overwe gingen te zwichten. in de „Aanteekeningen" van „het Vad." wordt naar aanleiding van de mededeeiing van den hoefijzer-corres pondent van het „Hbl." het volgende geschreven Indien het „Handelsblad" goed is ingelicht, hopen we voor het minst, dat bij de behandeling in de Tweede Kamer zal blijken wat dat voor reden van bui- tenlandsch politieken aard is. Het be- Toen begaf ze zich naar dr. Runge's woning. Ze moest nu vrij lang wachten. Het heette, dat de directeur de patiën ten bezocht. Men liet haar echter in zijn werkkamer, waarvan de deur opén stond, zoodat zij de kamer er naast ook kon zien. Een stil, deftig huis was het, waarvan de heele inrichting op een familie was berekend, en terwijl Edith in een lagen stoei zat, gingen haar gedachten onwil lekeurig terug naar dat uur, waar het in haar hand had gelegen, hier meeste res te zijn. Het leven kan vreemd zijn. Om Frank had zij toen de eerlijke liefde van dien man afgewezen, en nu kwam ze bij hem, om te vragen of hij het gebroken geluk van hun huwelijk weer herstellen kon. En toch zou het 't beste geweest zijn de scherven ervan weg te werpen. Toen kwam hij. Men had hem het bezoek a! gemeld en zijn anders zoo kahn gelaat vertoonde nu sporen van ernstige opwinding. Hij reikte Edith de hand en schoof een stoel naast den haren. Toen ont stond een lange, pijnlijke pauze. Nu is het zoo ver, zei ze eindelijk. Wat kunt u me voor bericht brengen, dokter Hij vermeed het, haar bij haar naam te noemen. Zijn antwoord klonk zoo onpersoonlijk, als in dat oogenblik slechts mogelijk was. We hebben gisteren tijd genoeg gehad den patiënt waar te nemen. Er zijn verschijnselen die kunnen wijzen op een soort vervolgingswaanzin, welke op SfiGEZONDEitë SMEDEDEELSraGESU nieuwt ons te meer, omdat er steeds een reden van buitenlandsch politieken aard is aangevoerd ter versterking van den aandrang om de haven van Vlissin- gen zoo'goed mogelijk uit te rus/m. Im mers zou het anders voor de hand lig gen ons land toe te voegen Wat be weert gij toch, dat u aan de Wielingen als toegangsweg tot Vlissingen zooveel is gelegen Aan Vlissingen zelf ts u blijlcbaar niet veel gelegen De K IX. Van de K IX werd het volgend draad loos telegram ontvangen Burgemeester van Vlissingen, Hoezeer uwe persoonlijke afwezig- beid betreurend, breng ik hierbij den oprechten dank over van alle opvaren den aan gemeentebestuur en inwoners van Vlissingen, in het bijzonder aan het muziekkorps „St. Cacilia" voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons ver trek uit uw gemeente ondervonden. Wij hopen dat het marinebelang zal toelaten dat een aanzienlijk deel onzer marine in uw gemeente gestationeerd blijve. COSTER. Daarop is door den oudsten wethou der, den heer M. Laernoes, het volgende geantwoord Coster, Kommandant K IX. Burgemeester en Wethouders mede folk van vele ingezetenen en muziekge zelschap, waardeerende de toewijding van officieren en bemanning in moeilijke taak, wenschen U allen nogmaals voor spoedige reis en behouden terugkomst in het vaderland en danken U voor uit gesproken wensch ten opzichte marine basis. BURGEMEESTER VLISSINGEN. Een reclameplaat voor de „Zeeland". Zooals men weet heeft de stoomvaart maatschappij „Zeeland" het, op de door haar uitgeschreven prijsvraag voor een reclameplaat Walcheren ingezonden ontwerp, onder het motto Sunshine, uit gekozen ter uitvoering. De ontwerper is de Haagsche kunstenaar Gerard Rutten. Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der T. R. C. Gisterenmiddag hield de bovenge noemde vereeniging een algemeene ver gadering in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer C. E. Plugge, die vooral ook de inspectrice van de Volksgezondheid, vrees berust. Daar tegenover staan wij vrijwel machteloos. Dus is het ongeneeslijk. Het kan het worden, meer kan ik u ook niet zeggen. Vastberaden hief Edith het hoofd op. iLaat ons aannemen, dat het laat ste gebeurt, dokter. U weet, dat ik het kind van een jurist ben, en dan hoort men veel, wat anderen niet hooren. Er staan in het Burgerlijk Wetboek eenige paragrafen, die op het huwelijk be trekking hebben. Verder kon ze het niet brengen, maar dr. Runge kwam haar tegemoet. Ik weet het, mevrouw. Ik heb me vaak daarin verdiept. Ais een onge neeslijke zenuwziekte den omgang tus- schen echtgenooten onmogelijk maakt, kan het huwelijk ontbonden worden. Er moeten dan echter drie jaren over verloopen zijn. Ja, zei Edith zacht. Toen sprong ze plotseling op. Dokter, zeg me één ding kan dit alles het gevolg zijn van het gebruik van opium De geneesheer richtte zich op en zijn gelaat nam een harde, vastberaden uit drukking aan. Naar mijn overtuiging neen, onmogelijk. Dan vraag ik nog iets kan bij het ontbreken van een erfelijke belas ting, vervolgingswaanzin uit niets ontstaan Recht ging ze op haar doel af. Ze zat daar met glinsterende oogen en sloeg nu den zwarten sluier ferug. Haar mevrouw van Schagen van Soelen, wel kom heette. Van den voorzitter, den hoer Van Woelderen, was een telegram uit Den Haag ontvangen, dat hij wegens ambts bezigheden verhinderd was te komen. Ook de heer A. van der Weijde zond bericht van verhindering wegens een vergadering betreffende een beslissing over den Provincialen stoombootdienst. Medegedeeld werd, dat het consul tatiebureau te Vlissingen overgegaan is bij de Provinciale Vereeniging. De heer Plugge acht dit een bewijs van groote waardeering van het goed werken der vereeniging. Nog werd medegedeeld, dat de mi nister geschreven heeft dat 10.000 van het batig saldo van het consultatie bureau over 1922 moet worden terug betaald, maar er werden daarvoor soe pele betalingsvoorwaarden gesteld. De door het bestuur vastgestelde in structies voor den leider van het con sultatiebureau en voor de huisbezoek sters zijn goedgekeurd, en door de be trokkenen aanvaard. De verslagen van den secretaris, van den districts-tuberculose-arts en van de provinciale huisbezoekster werden go^igekeurd'. Naar aanleiding van het verslag ont stonden enkele discussies, waarbij dr. Schagen van Soelen zeide, dat het mi nimum van 10.000 inwoners voor het hebben van een huisbezoekster wel eenigszins zal verminderen. De rekeningen van den penningmees ter, den heer Noteboom, werden goed gekeurd. Die van de vereeniging wijst aan een goed slot van 853.16Ï4, tegen f761.88 over 1922. Die van het consul tatie-bureau een goed slot van 12459.29, tegen ƒ9500 over 1922. De begrooting voor 1924 der vereeni ging werd vastgesteld op een eindcijfer van 10363.I6J4. Hierbij werd door den voorzitter er op gewezen dat de op brengst der Emmabioem steeds vermin dert, maar dat dit een gelukkig ver schijnsel is, daar het er op wijst dat meer vereenigingen voor zichzelf wer ken. Bij de uitgaven voor een cursus voor opleiding van huisbezoeksters, bracht spr. dank, aan hen, die de opleiding verrichten, er werd slechts een leerling afgewezen. Ook de begrooting voor hef consul tatiebureau werd goedgekeurd in ont vang een uitgaaf van ƒ28959.12 met een geraamd batig saido van ƒ724.12. gezicht was bleek. Dr. Runge liet het hoofd zinken. We staan eiken dag voor nieuwe raadsels. Maar één ding is zeker geen dwaalpad van het menschelijke leven voert vaker en zekerder tot geestesziek ten dan heimelijke schuld. Hij had het .zacht gezegd en nu ant woordde Edith fluisterend Ik heb zijn manuscript. Hebt u het gelezen Neen, het ligt al een paar dagen in mijn schrijftafel. Ik durf het niet lezen. Geef het aan mij, kijk er niet zelf eerst in. Neen, zei ze, en haar stem klonk als een zucht. Dat moet ik alleen doen. Maar als ik alles weet, zal ik het u zeggen. De kalme man was zóó opgewonden, dat hij Edith's hand vastgreep en zich tot haar over boog. Edith, je weet, wat je voor mij bent. Eens heb ik tot jou gesproken daarom vraag ik je laat het mij eerst lezen, wat hij in zijn ziekte geschreven heeft... niet uit een ziekelijke phantasie, maar uit een dwang om de waarheid te spreken. Als er van een schuld sprake is, dan, daarop geef ik je mijn woord als geneesheer hij zal nooit zijn schuld voor de wereld behoeven te boeten hij is ongeneeslijk. Ik wist dat al, toen ik bij je kwam. En nu moet je het weten. Edith stond op en liet haar sluier weer vallen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1