DRAGON DINSDAG 26 FEBRUARI jfiEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON PARKERS RUST. Stads- en Provincienieuws —N048 VLISS1NGSCHE COURANT abonnementsprijs Voor Vlissingen en gemeenten opWal- ,,y' 1220 per drie maanden. Franco door hét geheele rijk: ƒ2.50. Wecfc-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs Van 1—4 regels 1.10voor iedere JeI meer 26 centbij abonnement spe- êifle prijzen- Reclames 52 cent per regel «ijLe Advertenties betreflende Hpur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- aioiren én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke «■vel meer 15 Cent Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, ,edere regel meer 26 cent zaterdagmiddagmarkt. Burg- en Weth. van Vlissingen brengen I fer openbare kennis, dat, bij wijze van óroef de Zaterdagmiddagmarkt met ingang j Maart a.s., zal worden gehouden op de OUDE markt, in plaats van op bet Bellamypurk. Nadere inlichtingen verstrekt de Marict- "vlissingen, 26 Februari 1924. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L. B. De Secretaris, F. BISSCHOP schuldvorderingen. I Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen verzoeken ieder, die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1023, de rekenrng(en) zoo spoedig mogelijk in te zenden ten gemeen tehuize. Vlissingen. 23 Februari 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. BISSCHOP. De bezuinigingsplannen der regeering. In het door ons vermelde bericht van de „Resb." omtrent de nieuwe bezuini gingsplannen der regeering, was, naar liet blad thans meldt een zinstorende I zetfout geslopen. Er stond „Alle per- I sonen wier salaris of totaal aan sala rissen minder dan 800 bedraagt per haar, vallen buiten de pensioenwet"." Dtt moet echter niet 800 zijn, maar 500. Directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Bij Kon. besluit is aan A. A. H. W. König, met ingang van 1 April 1924, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur-generaal der posterijen en telegrafie, zulks onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen gewichtige diensten. Hoog Militair Gerechtshof. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de organisatie van en de rechtspleging bij het Hoog Militair Gerechtshof. O. m. wordt voorgesteld verplaatsing naar 's-Ciravenhage. R. K. Volkspartij. In een te Alkmaar gehouden verga dering van belangstellenden is na een rede van den heer W. G. Setteur, voor zitter van de R. Kath. Volkspartij te Utrecht, een afdeeling dier partij opge richt met aanvankelijk een dertigtal le den. Het aantal dergenen, die zich niet meer kunnen vereenigen met de R. Kath. Staatspartij, wordt steeds grooter. Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 30) Jökul was in zijn nieuwen dienst ge lreden. Zijn meester zag hij niet. Edith had hem eens nauwkeurig opgenomen en zei toen zacht dat hij zich de kamer van Binder bij de garage in orde moest maken. Morgen of overmorgen zou men hem zijn werk wel wijzen. Mijnheer Parker was nu niet wel. Zoo ging hij met zijn bundeltje naar de garage en weldra kwam vrouw John °m zijn bed in orde te maken. Dat zal je wel te klein zijn, zei ze, maar we zijn allemaal zoo blij, dat er weer een man in huis is, want mijnheer nu je kent hem van vroeger, en weet wel, wat er aan hem mankeert. jökul vroeg heel kalm naar den aard van de ziekte. Dat kan ik niet zoo precies zeg- üen, antwoordde de vrouw. Maar ik heb gezien, dat hij 'n geladen revolver in rijn kamer liggen heeft, en zoo'n ding kan afgaan, zonder dat men weet, hoe net komt. Als ik mevrouw was, zou ik nem naar de inrichting hier sturen, die nieren hebben meer verstand van zulke dingen, Jökul trok zich hier niet veel van aan, aar als Edith dit gehoord had, zou worden 0rgdheid n°8 grooter zi-'n ge~ Want Frank Parker was werkelijk Middenstand en 8>/i urendag. De Middenstandsraad te 's-Graven- liage heeft den minister van arbeid op nieuw mededeeling gedaan van de ern stige concurrentie, die patroons onder vinden doordien arbeiders, na beëindi ging van den wettelijken arbeidstijd in dienst van hun patroon, voor derden arbeid verrichten. Een bestrijden van deze concurrentie door bepalingen in 't collectief arbeids contract, acht de raad ten eenenmale buitengesloten zoowel patroons- als arbeidersorganisatie toch verklaren zich ten deze in het algemeen onmachtig. Voor een daadwerkelijke bestrijding van het euvel is naar het oordeel van den raad, wijziging der huidige Ar beidswet noodig. Met het oog daarop wenscht de Mid denstandsraad de huidige Arbeidswet in dier voege gewijzigd te zien, dat het mogelijk zou worden, dat arbeiders, die langer dan 8'/i uur per dag willen ar beiden, in overleg met hun werkgevers ook in dienst van dezen werkgever tot ten hoogste 10 uur per dag arbeid mo gen verrichten. Het ontstaan en de ontwikkeling der spoorwegen. Bij de drukkerij Ten Hagen is ver schenen „Het ontstaan en de ontwik keling der spoorwegen" door Th.Wolff. De schrijver geeft daarin een histo- rrodi beeld van de ontwikkeling van het spoorwezen. Hij verwacht dat nu de stoomspoorwegen bijna 100 jaar be staan, de invoering van electrische spoorwegen een nieuwe omwenteling op het gebied van het transport- en verkeerswezen met zich zal brengen. Kermis te Den Helder. De gemeenteraad te Den Helder heeft met 13 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel tot afschaffing van de kermis, terwijl met 11 tegen 9 stemmen werd verworpen een voorstel tot afschaffing van de Zondagkermis. De Broekhuijs-loten. Naar „de Tel." verneemt, heeft een houder van een lot der Hollandsche Credietbank bij den curator van die Naamlooze Vennootschap een vordering van 10 ingediend, op grond, dat dit bedrag hem door bedrog afhandig was gemaakt. De curator heeft de vordering erkend voor een bedrag van 6.60, zijn de de contante waarde der vordering. Deze schudeischer zal dus het percen tage ontvangen, dat ook den anderen concurrentie crediteuren wordt toege kend. In hoeverre Broekhuys persoonlijk voor de loten der verschillende maat schappijen aansprakelijk is, zal na af loop der faillissementen van de verschil lende maatschappijen aan de orde ge steld worden. Men zal dus verstandig doen, zijn loten te bewaren. Het weer ui januari. Het algemeen overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt, deelt omtrent het weer in de maand Januari het volgende mede Gedurende nagenoeg de geheele maand werden belangrijke hooge druk kingen in de omgeving van de Oostzee en de Bothnische golf, en evenzoo beur telings bij de Azoren en ten Westen of ten Zuiden van het Iberische schier eiland aangetroffen. Den 28 werd te Corunna een barometerstand van 783 mm. bereikt. Het aantal over W. Europa trekkende depressies was betrekkelijk gering deels bewogen zij zich in N.O.- ziek, tenminste hij leed aan een kwel lend idee fixe, dat misschien als een ernstige zenuwstoring beschouwd kon worden. Het was al begonnen, toen Edith van haar vader terugkwam. Ze vond hem toen in een hoek van de sofa, starend in een hoek van de kamer. Op haar be zorgde vraag antwoordde hij slechts, dat hij slecht geslapen had en hoofdpijn had. Morgen zou alles weer beter zijn. Terwijl Edith in de keuken een glas limonade klaar maakte, hoorde ze van vrouw John dat er bezoek geweest was. Een gek persoon, zeide de oude vrouw. Hij wilde zijn naani niet noemen en liet zich als „de derde man" aanmel den. 't Zal wel een bedelaar geweest zijn, want hij zag er niet heel netjes uit. Edith bracht Frank dc limonade en vertelde, wat ze in de keuken gehoord had. Hij luisterde opmerkzaam. Zoo'n slimme vrouw Overigens had ze volkomen gelijk Ha, ha, ha, de derde man 1 't Was een oude bekende uit Amerika, met wien ik vaak boston gespeeld heb vandaar de naam. Hij is werkelijk hard achteruitgegaan en had geld noodig ha, ha, ha 1 Edith werd wantrouwend. En met hem is onze oude bediende gekomen, die komt vandaag al hier als chauffeur en ik wil, dat hij goed wordt behandeld. Hij moet het huis bewaken, weet je Maar Frank, bostonneeren kan ik toch ook en dat wordt toch met vieren gespeeld 1 Wat, ken jij dat ook Dan willen deels in ZO-lijke richting. H. t. I. waren Z.-lijke tot O.-lijke winden talrijker, die uit het W. en Z.W. minder talrijk dan gewoonlijk vooral in de eerste dekade was de gemiddelde windkracht geringer dan normaal. Gemiddeld over dc geheele maand waren de temperatuur overdag en het dagelijksche maximum ongeveer 2 gr., het minimum 3 gr. beneden normaal in de eerste dekade bedroegen deze af wijkingen zelf resp. 5 gr. en 8 gr. en waren de dagelijksche schommelingen in de temperatuur vrij groot. In de eer ste dekade bleef over het geheele land op gemiddeld 5 dagen, in de tweede dekade in het N op 2 dagen de tempe ratuur den geheelen dag beneden het vriespunt. De hoeveelheid neerslag ge middeld over het geheele land bedroeg 34 mM. tegen 47 mM. normaal in Zeeland was de maandsom er boven, daarenboven werd in de NO.-Iijke pro vincies en in Twente slechts ongeveer de helft ervan bereikt. Vrij zware regen buien kwamen vooral op het einde der tweede dekade voor. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 59 tegen 44J£ uren normaal de drie dekaden telden resp. 15!/2, 19'/2 en 24 uren. VLISSINGEN, 26 FEBRUARL De Zaterdagmiddagmarkt. Bij wijze van proef hebben Burg. en Weth. bepaald dat de Zaterdagmiddag markt van 1 Maart af, in plaats van op het Bellamypark, op de Kleine Markt zal worden gehouden. Het Belgisch loodswezen. In „het Laatste Nieuws", te Brussel verschijnende, komt een artikel voor van den heer A. Hans bij onze lezers welbekend die krachtig opkomt voor een betere behandeling van het personeel van het Belgisch loodswe zen. Wij on-tleenen aan dit artikel het vol gende Er heerscht ontmoediging in het Bel gisch loodswezen en stellen daarom een onderzoek in. Ons loodswezen is een Vlaamsche dienst, van het grootste gewicht. Het loodswezen maakt voor een groot deel den naam van een haven bij de vreem de gezagvoerders en reederijen. En 't is daarom zoo treurig, dat er over 't al gemeen voor loodsen in het hooger be stuur onverschilligheid bestond. Men heeft ons verzekerd, dat men nu bezig is ons loodswezen geheel te ont wrichten, of zooa'ls de zeeman zegt „het naar den dieperik te helpen". We zeiden reeds, dat er nooit veel belang stelling geweest is, maar thans komt daar geheel verkeerde bezuinigingspo- litiek bij. En er gebeuren waarlijk er gerlijke dingen Van nieuwe aanstel lingen en bevorderingen schijnt geen sprake meer te zijn. Toekomstige lood sen, die hun studie volbracht hebben, bedanken er voor, om het beste deel van hun leven te verslijten op een over zetboot of een vuurschip, of elders, waar ze als gevangen zitten. Velen gaan over in de koopvaardij en verlaten den staatsdienst. Waar zal de staat dan later zijn bekwame loodsen halen, opgeleid in het vak, gestaald door on dervinding Nu moeten onze loodsen door te kort aan personeel bcwenmenschelijken ar wc 't eens spelen met ons vieren jij en ik en Grete en... en Jökul. Jökul 1 Dat was weer dat vervolgingsidec, dat nu echter met koorts gepaard ging. En Edith zei daarom, dat ze den dokter halen wilde. Doe dat liever niet 1 antwoordde hij koel. Weet je lieveling, ik kan veel verdragen, maar als ik zoo'n dokters gezicht zie, derk ik altijd weer aan Fox... I Werkelijk, hij :ag naar de revolver. Toen lachte hij echter weer en streelde Edith's wangen. Wees maar rustig, kindje, ik zal naar bed gaan. 'k Heb wat koorts, dat is alles. Hij deed het ook werkelijk. Het duurde echter niet lang, want toen Edith, die hem eer slaappoeder gegeven had, na enkele ur;n zijn kamer binnen kwam, zat hij weer gekleed aan zijn schrijftafel en had zijn manuscript voor zich, zonder er evenwel aan fe werken. Dat ging zoo niet langer. Ofschoon de jonge vrouw eigenlijk bang was, begon ze hem geducht de les te lezen, nam de bladen papier op en zei Dat berg i'c vooreerst op, Frank en je krijgt het pis terug als je zenuwen weer heelemaal ij orde zijn. We hebben het toch heusch niet noodig, dat je voor een paar marken je gezondheid bederft. Of ze succes iou hebben Neen. Hij anfwoordd.e glimlachend Een paar marken, zeg ]e Ik geef je mijn woord, dat de heelé wereld ver beid verrichten. „Als een loods twee nachten per week te bed ligt" is het veel. Zoo vernemen we van bevoegde zijde... Stel u dezen winter voor, lezer... een periode van storm, sneeuwjacht, rrtist, vorst. De doods staat aan boord, op de hrug, in al dat guur weer, met zijn zware verantwoordelijkheid. Eenige uren rust... en dan weer er op uit. Maar nauwelijks twee nachten te bed ïs dat menschelijdc, is het duldbaar Of wef kent men aan hooger hand het ware leven van een loods niet Brus sel is 's winters ver van zee of wel hebben we te doen met moedwiHige on verschilligheid. Kan zulks den naam verheffen van ons loodswezen En wie is de werkelij ke verantwoordelijke, als door over werk ongelukken gebeuren Te VBssingen moeten drie chef-lood sen zijn. Men heeft er nu maar twee en weigert den derden te benoemen. Een chef-loods heeft fe zorgen voor de re geling van den dienst. Die twee staan nu voor een onmogelijke taak. En als er dan een ziek valt, of een één dag vrij is... dan rust alles op één man. We gelooven niet, dat de algemeene be stuurder te Brussel in zulke omstandig heden zijn dienst verricht. Het materiaal wordt niet naar be- hooren onderhouden. Verwaarloozing op dit punt kan misdadig zijn. Het gaat hier niet alleen om wat gewoon com fort, maar ook om de veiligheid van een personeel, dat altijd vol goeden wil en toewijding is geweest, maar wiens billijke verlanglijsten meestal in dc snippermand terecht kwamen, al deed men dikwijls voorstellen van in ternationaal belang. We moeten ocfk wijzen op grove on dankbaarheid. Een zeeloods wordt dus door den Staat gedwongen te Vlissingen, in Ne derland te wonen. Deze zeelieden moe ten bijna gansch hun leven buiten hun land doorbrengen. De loodsengezinnen hebben er hun uitgaven te doen in gul den. Hun loon wordt berekend in fran ken en de Staat keert dit uit met een begunstigden wisselkoers. Dit is maar zöoais 't behoort. Toch zit men voort durend aan dien koers te peuteren. Maar loodsen op wachtgeld geplaatst (2 jaar aan 't einde van hun loopbaan) en zij die gepensioneerd zijn, genieten niet van dien begunstigden koers, 't Is of de Staaf redeneert „U hebben we toch niet meer noodig. Gij zijt versle ten... zie nu maar hoe ge er u door spartelt". Zoo trekken die wachtgel ders gemiddeld 85 gulden en de gepen- sionneerden 65 gulden per maand Besta daarmee in Nederland, waar ook een crisis heerscht en de belastingen hoog zijn. Aldus behandelt men hen, die hun leven sleten in 't loodswezen, die Antwerpen tot bloei hielpen bren gen, ja, die ons loodswezen gevestigd en een goeden naam verschaft hebben. Waarom .behandelt men de gepen- sionneerden en wachtgelders niet als hen, die nog in dienst zijn De eersten kunnen zich in België vestigen, zal men zeggen. Dan hebben ze geen .guldens noodig. Weer al kent men de toestanden niet. De Staat heeft die dienaren verplicht te Vlissingen of te Terneuzen te wonen, gansch hun le ven. Door sparen en overleg heeft men er een eigen woonst. Men is er omringd van familie, van gehuwde kinderen. Men kan de hulp dier kinderen noodig hebben wegens invaliditeit of ziekte. In ons land is woningnood. En och, er zijn zooveel oorzaken meer, die velen ver-, hinderen nu nog te verhuizen. baasd zal zijn. Zooiets is nog nooit eerder geschreven. Zooiets bestaat nog niet Toch vond hij het goed, dat ze het werk in haar eigen schrijftafel weg sloot. Hij was nu geheel lusteloos, strekte zich op de sofa uit en knikte alleen toen hem dc komst van Jökul gemeld werd. De komst van den reus had eenigen invloed op Edith's plannen. Ze had, ondanks Frank's tegenspraak, toch een arts willen halen, maar de IJslander met zijn trouwe kinderoogen maakte haar rustiger. Die had Frank van jongsaf gekend en, mocht er werkelijk weer een koortsaanval komen, dan zou hij er toe in staat zijn, krachtig in te grijpen. Morgen was Frank misschien weer ge heel genezen, en soms bewerkte de komst van een arts juist het tegenover gestelde van wat er mee bedoeld was. Toen kwam 's avonds om negen uur het bericht, dat haar vader naar Ham burg was afgereisd. Frank lag al in bed maar hij sliep niet en zijn gehoor moest wel uitstekend zijn, want plotseling belde hij en vroeg, wie er geweest was. Hij was waarschijnlijk bang, dat ze den dokter had laten halen, en om hem te kalmeeren, zei Edith de waarheid. Ze voegde er aan toe, dat haar vader voor zaken gegaan was. Ze wist ook niet anders, want dit gebeurde wel vaker. Frank lag met zijn gezicht naar den wand gekeerd. Zoo, dus naar Hamburg Wat heeft hij daar dan te doen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken dc lever ap, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 (ZWARÉ SHAG)/ Pb ONS 15 CENT Is hef wonder dat er ontmoediging is in ons loodswezen en de goede geest er uit gaat Wc hopen, dat dit alles eens te berde komen zal in ons Parle ment, waar men steeds veel tijd vindt voor het mijnwezen. Het gaat hier om Belgie's schakel met andere landen, al over de zee. Cambo. De te dezer stede gevestigde afdee- lingen van marine-personeel der bij het Cambo aangeslotenbonden, hou den Donderdag in een der zalen van „de Oude Vriendschap" een vergade ring. Als spreker treedt op een der Cambo-bestuurders, die tot onderwerp heeft gekozen „Onze houding in de vergadering van het georganiseerd overleg zeemacht op 15 Februari 1924". Voorstelling Pisuisse. Jean Louis Pisuisse, de alom gevierde en ons welbekende voordrachtskunste naar, zal nadat wij hier geruimen tijd van de dooi hem tot hoog peil op gevoerde amusementskunst verstoken bleven thans met zijn gezelschap op Vrijdag 29 Februari a.s. in het Concert gebouw alhier weder een voorstelling komen geven en kondigt, behalve de succesvolle nieuwe solo-voordrachten en samenzangen, waaruit het répertoire van hem en zijn „Vroolijke Gezellen" pleegt te bestaan, een nieuw-soortige demonstratie van „Blijde Kunst" aan, die ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van den avond niet weinig zal ver- hoogen. Naar men ons mededeelt, heeft hij namelijk een miniatuur-operette van den Oostenrijkschen dichter-componist dr. Ralph Benatzky in het Hollandsch bewerkt en voert dit kleine fantastische spel, uit den eleganten markiezentijd, in eigen décors en zelfontworpen cos- tuums, onder den veelbelovenden naam van „het Mirakelkasteel van Laridon", in het tweede deel van zijn voorstelling ten tooneele. Met Pisuisse treden in dit werkje op de dames Jenny Gilliams, Maria Schie- vink, Litzi van Geldere en Rita Blaas- ser, welke beide laatsten ook in hare dansfantasieën worden geannonceerd, terwijl de begeleiding als gewoonlijk in handen is van Henk Stuurop. Een afscheid. Gisterenavond is in het Militair Te huis alhier een afscheidsavondje gege ven aan de militairen en een kleinen kring van vrienden. Zooals men weet gaan de heer en mej. van Heiningen, die bijna 3 jaar alhier in het Tehuis arbeidden, ons verlaten. Dit was na tuurlijk voor hen, die den arbeid van deze menschen hebben Ieeren waardee- ren, een droeve gedachte. Toch is aan dit afscheid een meer feestelijk karak- Dat weet ik evenmin als jij, Frank. Ik ken vaders praktijk toch niet. Praktijk Praktijk Zoover ik weet, wil hij nooit iets met strafzaken te doen hebben. Moet het dan juist een strafzaak zijn Hij keerde zich om en keek haar wantrouwend aan. Heb ik dat dan gezegd Je zei het daar even immers. Dan moet ik gedroomd hebben. Laat me je een raad geven, Edith lef niet op wat ik zeg. Ik droom soms zoo levendig en dan gaat alles door elkaar heen. Ga naar bed, Edith, ga slapen. Koorts had hij niet. Dat merkte ze, toen ze met haar hand zijn voorhoofd aanraakte. Maar morgen, dan zou ze in ieder geval den dokter laten halen. Edith voelde zich oneindig eenzaam. De eenige man, bij wien ze raad en steun kon vinden, was nu op reis. Er was niemand in huis dan Grete, dat jonge kind, en in de garage de bedien de, die onder zulke vreemde omstan digheden gekomen was. Edith ging naar de keuken, waar Grete bij de lamp in een roman las. Grete, zei de jonge vrouw, mijn heer is ziek. Hij moet rust hebben, en mag niet gestoord worden. Ik moet iemand bij de hand hebben, als er eens iets gebeuren mocht. Daarom slaap jij vannacht in mijn kamer, daar staan twee ledikanten. Goed, mevrouw. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1