SunlïghtZeep REGAL ER. idïsriefitiei MAANDAG 25 FEBRUARI Gemeentebestuur binnenland --No47 UMMER cbe falscliappij W itoomvaart FEUILLETON PARKERS RUST. Stads= en Provincienieuws Vrouwtje.dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Heb je 'n andere waschvroRw?"„Tajongen-da'3 té Zeggen-ik laat ze tegenwoordig thuis behandelen met 3rtdcodaad., 'n ^awxna cje&jA ^SIGAREN- li IX met de (hoofdrol VL1SSINGSCHE COURANT 1EW0UD 38 Be ontvangst van chtige collectie Heersn-Sloffen. NAAR MAAT. eefd aanbevelend H5S ■en Verhuur, Koop en Verkoop ■en en Dienstaanvragcn, enz. |itbetafing, van 1-5 regels regel meer 15 cent I groot RDIEPINGSHUIS, alle gemakken. Direct Icisstraat 164. TE LOOPJONGEN lenoodigd. LOUVIER's SCHOEN* jumnaaister rider no. 22, burm VOLTERS, Aagje De raagt zoo spoedig mo rt dienstbode. :en mooie amaphoon. lewaterstraat 45. Expeditiekantoor wordt ngmensch, ïkend met het vak, de daarmede verbon* verkzaamheden. Bij lamheid goede vooruit der het motto „Expedj' jureau „Vliss. Courant^ Middelb.-Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAOIERS EREN EN VEE. i T. «Ut r. - Jjruari '-a. M 8 8 8 8 28 29 m. ti©i te bekomen- N. v Tr&oaport- *J Erven VOS, B. EE»aO0BN,Tel.€ v. OOarSBHOOT/W 2® eb. BUITKN2EK, Te'-lu' abonnements-pr1js Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- .iipren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nomenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs yan 4 regels 1.10 voor iedere .egel meer 26 centbij abonnement spe ciale priizen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke reCel meer 15 Cent. 'Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, schuldvorderingen. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen verzoeken ietder, die nog iets te vorderen jiéeft van de gemeente Vlissi-ngen over het dienstjaar 1923, de rekening(en) zoo spoprfiiz mogelijk in te zenden ten gemeen- teiniize. Vlissingen, 23 Februari 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. BISSCHOP. hinderwet. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van den opziener van het Bel gisch Loodswezen alhier, om vergunning tot het oprichten van een inrichting tot ber ging van benzine tot een maximum van 13000 Liter, in perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie E no. 1236, kazemat no. 10, onder den Boulevard „de Ruyter" dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 25 Februari 1924, op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den lOen Maart 1924, ten Raadhuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven wor den om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tiidstip, ter Gemeente- Secretarie, 3e afdeeling. van de terzake in gekomen schrifturen kennis kan genomen worden. VVissingen, den 23 Februari 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nieuwe bezuinigingsplannen der regeering. 'De regeering is voornemens alle werklieden en met hen gelijk te stellen ambtenaren, die in het bezoldigingsbe sluit zijn ondergebracht, daaruit te ne men en over te brengen naar het ar beidsreglement, zegt „de Resb.", welke omtrent de bezuinigingsplannen inzake de pensioenwetgeving weet mede te deelen dat in de a.s. wijziging der Pen sioenwet allereerst het aantal dienstja ren, waarbij een maximum pensioen verkregen wordt, van 35 op 40 wordt teruggebracht zoodat de vroegere toe stand wordt hersteld. Had men tot nu toe na 7 dienstjaren recht op het minimum pensioen, dit zal voortaan eerst na 10 jaar het geval zijn. De bepaling dat het minimumpensioen Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 29) Het resultaat werd dadelijk telefo nisch aan advocaat Claudius meege deeld, want die was immers met de zaak begonnen en moest nu de hceren in Hamburg alles maar vertellen. Het ging hier om den broer van zijn eigen schoonzoon en al was het ook zeker, dat die dood was, toch eischte het recht, dat het geheim van zijn dood opgehelderd werd. Een uur lang over legde de advocaat, of hij Frank in het vertrouwen nemen zou en hem de ge schiedenis van het horloge vertellen toen verwierp hij die gedachte echter weer. Edith had hem den toestand van haar man als zeer nerveus voorgesteld en als juist nu de Hamburgsche aangelegen heid weer aangeroerd werd, kon dat heel verkeerde gevolgen hebben, 't Was tenslotte ook vroeg genoeg, als Frank het resultaat van de onderzoekingen te weten kwam als er tenminste iets mee te bereiken was Claudius wilde zelf naar Hamburg gaan. Dit besluit kostte hem een groote varl^"nn'n& maar toen het eenmaal tstond, 'la(J hij weinig voorbereidin- Sn "?ot)ig. De trein ging om 10 uur uaudiusi schreef een briefje aan Edith, j,. "11 haar zonder opgave van re- tienen zijn plan meedeelde. Hü liet den steeds 30 is wordt ingetrokken. Per dienstjaar krijgt men 1/40 van zijn pensioen. Allen wier salaris of totaal aan sa larissen minder dan 800 bedraagt per jaar, vallen buiten de Pensioenwet, en jaren in lossen dienst komen niet meer in aanmerking. Tot nu toe viel men on der de wet na een lossen diensttijd van 12 maanden. Voor de reeds in dienst zijnde personen zullen overgangsmaat regelen getroffen worden. Er zijn echter geen voorstellen te wachten tot verlenging van den ar beidstijd van ambtenaren of rijkswerk lieden, zoowel in vasten als lossen dienst. De salarisvermindering. Het hoofdbestuur van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin mededeeling wordt ge daan van de vele verslechteringen, wel ke reeds in de salarieering van het mi litair personeel hebben plaats gehad en waarin met klem wordt aangedrongen geen verdere salarisvermindering voor dat personeel te willen goedkeuren, daar dit zou leiden tot een armoedig bestaan voor de betrokkenen. De gehuwde ambtenares. Het op 31 December j.l. aangezegde ontslag van de gehuwde ambtenaressen is thans bevestigd. De officieele ontslagbrieven zijn Za terdag uitgereikt. Op 1 Maart zullen 189 ambtenaressen den dienst verlaten; 142 blijven, althans voorloopig in dienst om reden van dienstbelang dan wel om dat zij kostwiinsters van een gezin zijn. De ontslagenen ontvangen drie maan den wachtgeld terwijl zij, die na afloop van den wachtgeldtermijn zeven of meer voor pensioen geldende dienstjaren tel len, alsdan dadelijk ingaand wachtgeld pensioen ontvangen. Dit pensioen bedraagt 2 voor elk dienstjaar met een minimum van 30 van den gemiddelden pensioengrond slag over de laatste drie jaren. De amb tenaressen met minder dan zeven jaren diensttijd ontvangen drie maanden wachtgeld zonder meer. Zij die door de administratie niet als kostwinster zijn aangemerkt en derhalve werden ontslagen doch nochtans meenden kost- winster te zijn, kunnen in beroep gaan bij de commissie, bedoeld in art. 12 der wachtgeldregeling, secr. mr. E. G. van Bisselick, Oranjeplein 68 te 's-Graven- hage. Zij kunnen hangende dit beroep na 1 Maart als wachtgeldster in dienst blijven. („Tel.") De subsidies aan T.B.C.-Sanatoiia. De minister van arbeid heeft een cir culaire 'gericht tot de besturen van sa natoria voor t.b.c.-bestrijding in Neder land, waarin hij mededeelt, dat hij voor nemens is, wijziging te brengen in de regeling der subsidieering voor sanato ria. Als voorwaarde wordt voortaan gesteld, dat de bedoelde besturen de rekening stellen onder toezicht van een rijksaccountant en dat naar aanleiding van diens onderzoek de subsidies zul len worden verleend. Besturen, die de rekening niet aan een dergelijk onder zoek willen onderwerpen, zullen niet voor subsidie in aanmerking komen. In- tusschen zal voor 1924 de oude regeling nog gelden. De loonsverlaging van het spoorweg personeel. Het hoofdbestuur van St. Raphael heeft besloten de overeenkomst met de directie aan te gaan, na machtiging brief om 9 uur bij Edith bezorgen en ging toen zijn avondeten in een hotel gebruiken alles met de bedoeling de mogelijkheid van vragen van Edith te ontgaan dat zou immers toch geen doel hebben Toen Claudius het zich in zijn slaap wagen gemakkelijk maakte, voelde hij zich 'n defectieve, die de wereld intrekt om het spoor van een misdadiger te vervolgen. Dat was' eigenlijk een heel interessant beroep en morgen mor gen Hij sliep uitstekend en werd pas weer wakker, toen de conducteur aan de deur klopte en mededeelde, dat in een kwartier Hamburg bereikt zou zijn. Het regende. De advocaat nam een rijtuig en reed naar het politiebureau. Commissaris Braun was al aanwezig en toonde zich zeer verheugd over het weerzien. Dat de vogel gevlogen is, weten we al, zei hij gemoedelijk, 't Heeft ove rigens niet veel te beduiden, want zulke iui weten niet, waar ze wezen moeten. Ze kennen alleen Hamburg en Bremen, en als hij daar komt, zal hij heel netjes ontvangen worden. Hierna hield hij even op en ging toen verder Ik ben blij, dat u zelf gekomen bent ik wilde nog graag een paar fei ten vaststellen. Uw schoonzoon zei mij, toen ik bij hem was, dat hij zich niet meer herinnerde, waar hij gelogeerd had hier hij had in de buurt van den Alster een politieagent naar een goed hotel gevraagd. Gelukkig kon ik na- daartoe te hebben ontvangen van de vergadering van afdeelingsbesturen, welke besliste, dat het de overeenkomst kon aangaan, als de directie op drie hoofdpunten, t.w. handhaving van art. 36 R.D.V., een juistere regeling der periodieke verhoogingen en een billijker afronding der uurloonen, tegemoet kwam. Deze tegemoetkoming is ver kregen. Naar „de Courant" verneemt zal het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging van Spoor- en Tramwegperso neel in haar Dinsdag a.s. te houden con gres, aan de afgevaardigden adviseeren om de voorstellen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake de loonsverdaging te verwerpen. Men acht in die kringen de ondertee- kening der door de directie geëischte verklaring van afstand van rechten, in zake artikel 36 van het R. D. V., onaan vaardbaar. Volgens een heden ontvangen V. D.- tetegram wordt dit laatste bericht door „het Volk" tegengesproken. VLISSINGEN, 25 FEBRUARI. Rapport prijsvraag Reclameplaat Walcheren. De jury van de Prijsvraag reclame plaat Walcheren, bestaande uit de hee ren Professor H. van de.Velde, kunst schilder Alb. B. j. Mulder, chef van de Publiciteits-afdeeling der Southern Rail way F. V. Miltón, heeft op Zaterdag 23 Februari jl. onderzocht de ingezonden ontwerpen en eenstemmig bevonden, dat geen der ontwerpen in aanmerking komt om te worden bekroond. Als de 4 meest op den voorgrond tredende ont werpen werden aangewezen de ontwer pen motto „Sunshine", „Tarwe", „Komt o zonne" enz., „Modern 15". Met een der 4 uitgekozenen stelt de jury zich voor in verbinding te treden, teneinde door omwerking van zijn ont werp te verkrijgen, dat dit beantwoor den gaat aan het gesteide doel, waarna het tegen den oorspronkelijk uitgeloof den prijs zal worden aangekocht. De ontwerpen zijn voor de inzenders te bezichtigen in het Grond Hotel Bri tannia alhier tot en met 27 Februari a.s. Mandoline-vereeniging „T.O.V.I.D.O." In aansluiting op ons bericht van Zaterdag 1.1. plaatsen wij het volgende verslag van de uitvoering dezer veree niging op Vrijdag in het Concertgebouw gegeven. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen welkom en bracht, namens de vereeniging zijn dank uit voor de medewerking ondervonden bij de ge houden verloting. Toen het bestuur nu ongeveer drie maanden geleden deze verloting organiseerde, had het niet kunnen verwachten, dat hiervoor een dergelijke animo zou bestaan. Binnen tien weken waren de 1000 loten ver kocht, en was er zelf nog een belangrijk tekort. Voorzeker zal het feit, dat aan lotenhouders deze uitvoering werd aan geboden, hieraan niet vreemd zijn ge weest. De vereeniging meent dan ook, dat zij hiermede het bezwaar van der gelijke verlotingen, dat de niet-prijs- winners zonder meer hun geld kwijt zijn, heeft te niet gedaan. Nadat hij de regeling van den avond had bekend gemaakt, nl. eerst 5 muzieknummers, daarna trekking der loterij en dan weer 5 muzieknummers, verzocht hij de aan dacht voor het orkest. gaan, welke agent het was, doordat ons systeem bijzonder goed in elkaar zit. Hij herinnerde zich de auto nog best en wist ook nog, dat hij „Het gouden An ker" had aangeraden, dat vlak bij de haven staat. Gaat u mee, om daar in lichtingen te vragen Samen gingen ze er heen en toen ze in het rijtuig zaten, viel den advocaat iets in. 't Is nu wel gauw gelukt dien agent te vinden, maar was het niet gemakkelijker geweest in de hotels naar Parker te informeeren U weet, wan neer het was, en dus is het in de vreem- delingenboeken gemakkelijk na te gaan Braun lachte eventjes. Natuurlijk heb ik dat eerst gedaan, maar ik kreeg geen resultaat, de naam Parker stond in geen enkel boek. En wat besluit u daaruit Dat de heeren hoteliers op het punt van vreemdelingenboeken onbe trouwbaar zijn, bromde de commissaris en zag door de beslagen ruiten naar buiten „Het gouden Anker" zag er aardig uit en Braun zei bij het uitstappen - Dit hotel zou ik van mijn leven niet vergeten en uw schoonzoon zocht het nog wel in het donkerste deel van Hamburg. Maar och, die schrijft ook ro mans en dus zal hij zijn gedachten wel niet bij dergelijke prozaïsche dingen hebben. De heeren werden heel beleefd ont vangen en toen Braun zich gelegiti meerd had, legde men hem zonder aar zelen het vreemdelingenboek voor. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Fabrikanten van Twink en Vim. Dit opende met de „Exceiscior marsch" van K. H. Moed, die frisch en vrooiijk werd gespeeld. Vooral het trio in dezen marsch klonk, hoewel het muziektempo streng werd gehandhaafd, zacht cn vloeiend. Hierop volgde „Andante Grazioso" van Joh. B. Kok, en de „Concertwals" van K. H. Moed. Vooral het eerste werd goed vertolkt. Machtig klonken de cres cendo's, geleidelijk het wegvloeien in de decrescendo's. Een solo op de mando line, door een van de leden der vereeni ging bewees wat bij goede studie te be reiken is. Dezelfde solist speelde nog de „Traumerei" van R. Schumann. Mu ziek en speler deden de betiteling recht wedervaren. Zoo zacht en vloeiend klonken de tonen uit het instrument, dat men zich in gedachten naar het land der droomen voelde meevoeren, al bleek uit het daverend applaus, dat den speler te beurt viel, dat het een wakend droo men was geweest. Een bewijs voor de gespannen aandacht was we), dat zelfs de zachtste tonen tot aan het eind der zaal duidelijk waren te volgen. Nadat nog een nummer was gespeeld, werd na een kleine pauze overgegaan tot de trekking, die verscheidene pretti ge oogenblikken opleverde. Bij de trek king van den 2den prijs, een guitaar, werd door een der leden een tweetal solo's op dit instrument gespeeld. Een guifaar is nu eenmaal geen solo-instru ment, alleen bij zeer groote vaardigheid van den speler en bij langdurige oefe ning is solospel er op mogelijk, en dit in aanmerking genomen .was het spel zeer verdienstelijk. Nadat de laatste prijs was getrokken, kwam het orkest weder aan de beurt Uitgevoerd werden nog de „Do- nau Wellen-Wals", de „Jachtpartij op dc Velnwe", „Weine nicht" en tot slot de „Rotterdamsche Vlag". Het zou ons te ver voeren alle nummers afzonderlijk De commissaris sloeg den bekenden datum op en keek de rij namen langs. Ook geen Parker, zei hij naden kend, maar iets Amerikaansch schijnt er (och bij te zijn zie gebroeders Harry en Charles Stevens uit New-York, met één hand geschreven mijnheer de advocaat, weet u, of uw schoonzoon dit misschien geschreven heeft Ja, ik weet niet, wat ik daarvan zeggen moet. 't fs zijn hand, maar ik begrijp niet, waarom hij een vaischen naam geschreven heeft. Braun glimlachte. 't is een hotel van den tweeden of derden rang. De hoofdzaak is, dat we de heeren op het spoor zijn en we moe ten nu nog weten, of de chauffeur, wiens naam hier niet staat, nog langer bij den ander gebleven is. Misschien kan de bediende ons daarover inlichten. Deze zag er nog al intelligent uit. Hij behoefde maar even aan de opvallende auto herinnerd te worden, of hij wist alles nog. Natuurlijk, heeren, zooiets fijns komt hier niet alle dagen. Maar een chauffeur was er niet bij er waren maar twee heeren, de een stuurde die was erg bleek en de andere had zijn rechterhand verbonden hij zeidc dat een hond hem gebeten had. De beide heeren keken elkaar aan. Toen greep Braun zijn notitieboekje. Weet u dat heel zeker Ik ben van de politie ik zal u toch niet bedriegen Ze kwamen van de reis en ik moest dade lijk de auto schoonmaken. Den volgen- te beoordeelen. De „Jachtpartij", door weven met koekoekgeroep, vogelge zang, belgerinkel enz., viel als altijd zeer in den smaak. De vereeniging mag dan ook op een welgeslaagden avond terug zien. Hoe wel de stemming tot hej eind toe opge wekt was, heerschte onder het spel een aandachtige stilte, zelfs onder hen, die geen zitplaats hadden kunnen bemach tigen. In zijn slotwoord sprak de voorzitter dan ook de hoop uit, bij de volgende uitvoering, welke met geheel nieuw pro gramma in den loop van April zal wor den gegeven, allen weer terug te zien. Verscheidene bezoekers gaven zich op als donateur, en ook verschillende aspi rantleden voor een nieuw te vormen cursus. Met een druk bezzocht bal werd de uitvoering besloten. den morgen ging de magere beer alleen weer weg en de andere nam vlak daar na een rijtuig naar de haven. Ik geloof dat hij naar Amerika wilde, maar zeker weet ik dat niet. 't Regende niet meer eri te voet ver lieten de beide heeren het hotel. Een oogenbiik zwegen ze eindelijk zei de advocaat Kunt ti daar iets van begrijpen .Neen. Ik denk er juist over, dat Parker den chauffeur meegenomen heeft in het hotel, en dat pas daarna Binder in de andere betrekking zou zijn gegaan. Dan is dit het tweede hotel ge weest. Ja. Maar dat komt niet uit met den tijd -ze kwamen direct van de reis. 't Kan toch niet anders geweest zijn, maar ik zal mijn schoonzoon'eens vragen. Als alles nu uitkomt, is uw combinatie met Jozef Binder niet goed en dan moet John Parker toch zelf moord gepleegd hebben. De stemming was geheel veranderd beiden hadden het gevoel, alsof de een zijn gedachten voor den ander verborg. Aan den volgenden hoek van de straat keek de advocaat in zijn spoorgids Nog net kan ik den volgenden trein halen. Hola koetsier In het rijtuig zag hij nog even om. De commissaris had zijn notitieboekje weer te voorschijn gehaald en schreef ijverig onder het gaan. Toen sloeg het rijtuig een zijstraat in. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1