IE-BAL L-No43 WOENSDAG 20 FEBRUARI Diep in uw huid 62e Jaargang' 1924» ELD, „S3S |te van het voor PARKERS RUST. BINNENLAND fO's EN FIETSEN, I F" uur 5.48 5.50 VLISSINGEN. v.m. 1.10 1.47 n.m, 1.32 2.13 D A lijkheden, Openbar( I ;aderingen enz. lederen avond bioi aanvang 8 uur. Bag- en Zondagmis j pagelijks bioscooi). I avonds 8 uur. I Bag- en Zondagmis. 19 en Woensdag 28 Iraeht en filmvertoo. j [producten, Concert- en 's avonds 8 uur Bes avonds 8 uur). Comité Voor 1 frzing. Nieuwe Mij. 1 ludapester Trio, ai. I 1 uur. Uitvoering Maj. I „Tovido", Concert- Bal-masqué, ho-1 C. C. v. A., Con-1 lal, Marine Sanato-1 |ude Vriendschap". Voorstelling Pisuis-1 uur. BURG. I. Lezing mr. Dres-1 Ihof, 8 uur. in de voorzaal, 1924 Idel. belasting). Iet bestuur bsinggn. y wersj 4| 'raagt prijsopgaaf ÏECTEUR. ■en Verhuur, Koop en Verkoop pen en Dlenstaauvragen, enz. |itbetaling, van 1-5 reg regel meer 15 cent Ben vragen tegen h; |il een HONING brijs ongeveer 20 of 251 laand. nder No. 92, bureau hf'. Iwelijk der tegenwoor-1 Ice lENSTBODE npsensstraat 0. •off. N. I. L., 37 jaar I v., zoekt een hem pas-1 TREKKING der, portier of iets der* I ven no. 856, bureau nt". evraagd BENEDENWONING, n 3 personen. Huurprijs r maand. otto „Woning", bureau I nt". ciie Maatschappij MM Middelb. - Rotterdam engelegen plaatsen, VAN PASSAGIERS •EREN EN VEE. 7. «li!;t. 7 M. BW 8 oruan 21 22 25 ?-5 matiefl te bekomen: N.V. Transport- ee 8 lil Elf I Erven VOS, W I B. EENHOORN, Td. I v. OOSTERHOUT, Tel eb. BUITENHEK, Tal, M" VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- -Jrcn 12.20 per drie maanden. Franco Snor bét geheel? rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetahng. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere revel meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie- ninsen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke ...pi meer 15 Cent- Familieberichten va ii 1—6 regels ƒ1.70, I iedere regel meer 26 cent. K A ME ROVERZ1CHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdagmiddag. Mr. Kolkman, t Algemeen debat. Mr. Kolkman is overleden. De Kamer I verliest één harer beste leden een I knap jurist, een goed spreker, een J scherpzinnig en geestig man. Geruimen I tijd was hij minister van financiën, maar I bovendien was hij 32 jaar lang lid der 1 Kamer en vele jaren leider der Katholie- ke groep. I Met een gevoelig woord herdacht I de voorzitter den overledene waarbij I minister Ruys zich aansloot. 4 Minister Ruys had weinig te zeggen het grootste deel der redevoeringen ging langs hem heen. De „pijnlijke noodzakelijkheid" van salarisverminde ring liet hij aan minister Colijn over. Art. 40 behandelde hij en hij betoogde dat dit een fout is geweest waarvoor een peccavi paste. Art. 40 is 'n publiek rechtelijk voorschrift dat als ieder voor schrift kan gewijzigd worden. De regee ring verlaagt niet willekeurig of uit een I gril maar uit overwegend gewicht en uit noodzaak. De kwestie van art. 40 komt niet meer voor de commissie van georgani seerd overleg. De regeering heeft ten opzichte daarvan haar standpunt be paald en wijkt daarvan niet af. Wat het ontslag aan de huwende ambtenares betreft, herhaalde de minis ter dat het desbetreffende ontwerp bij den Raad van State aanhangig is. De regeering wil ook de Lager Onderwijs wet wijzigen zoodat de gemeentebestu ren de bevoegdheid krijgen om huwende onderwijzeressen te ontslaan. De regee ring wenscht geen strijd tegen de cultu- reele ontwikkeling der vrouw, maar wenscht het huwelijksleven te eerbiedi gen. Het toelaten van gehuwde ambte naressen doet moelijkheden ontstaan, conflicten tusschen huwelijksleven en den dienst en juist deze wenscht de regeering te ontgaan. De regeering hoopt dat de Bioscoop wet, de Zondagswet e.d. alsnog behan deld zullen worden, want zij blijft de beginselen, levende in de rechterzijde, boog houden. De regeering heeft alsnog meegedeeld dat zij zal overwegen wat haar te doen staat als zij zelf de ambtenaren-salaris sen verlaagt, maar de gemeenten voort gaan de hare onveranderd te handha ven. Zij zal dan overwegen of zij haar uitkeeringen zal moeten blijven hand haven, m.a.w. de gemeenten zuljen met salarisverlagingen het rijksvoetspoor moeten volgen op straffe van anders gekort te worden in de rijksuitkeerin- gen. De motieTroelstra voor de instel ling van een onderzoek naar bezuinigin gen op het onderwijs, kan de regeering niet aanvaarden omdat deze alle bezui- FEUILLETON Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 26) Misschien krijgen we haar wel gauw weer ze zit nu bij mij in de keuken. Wat Nog zoo Iaat 't Is een akelig pad naar de villa. .Ze blijft vandaag thuis, haar moe der is jarig. En wat doet ze hier dan Ze wil graag weer terugkomen met Januari heeft ze haar dienst opge zegd. Dat heb ik al lang verwacht. Wat 's er nu dan weer gebeurd Ze zegt, dat mijnheer Parker hee- ernaal gek wordt. Sinds gisteren slaapt hij alleen in een klein kamertje naast zijn werkkamer. En wat zegt zijn vrouw daarvan Wat reden»heeft hij daarvoor - Heelemaal geen reden. Hij is gek, 2eg ik immers. De waard luisterde... hij hoorde bui ten stemmen. - Moeder, ik geloof, dat e'r nog gas- i - 1 c.lvviuur vt 1 iv ten komen. Lieve hemel. Deze uitroep ho u vy?arschijnlijk den eersten van de eiae binnentredende mannen, want die as zoo groot en breed, dat men, trots goedig gezicht, toch onwillekeurig ™ng voor hem werd. Het gold echter on i aderen, die achteraan kwam dadelijk op den waard toekwam. nigingen voor zeer langen tijd zou uit stellen. Minister Colijn wees om te beginnen de verwijten af dat hij onaangenamer maatregelen trof dan minister De Geer, dat hij onder invloed stond van een groep en dat hij cijfer-demagogie be trachtte. Het wekte nogal lawaai dat de minister een strooibiljet der S. D. A. P. citeerde, waarin gezegd werd dat weer 300 millioen 's jaars voor een vloot werd gevraagd. Den strijd dien velen hadden gezien tusschen de Millioenen-nofa en de Me morie van Antwoord, ontkende de Mi nister. Van de zes wetten in de eerste genoemd zijn er 5 gehandhaafd in de Memorie van Antwoord. Het zesde punt was de periodieke verhoogingen die tij delijk zijn gehandhaafd in verband met de herzieningen. Echter zijn er bij ge voegd de stopzetting van den scholen bouw en de verlichting der pensioen lasten. De salarisregeling van de ambtenaren lijdt volgens alle leden der regeering aan de kardinale fout der eindelooze nivelleering. Herziening was dringend noodig. De Regeering gaf voor de be zuiniging een plan met cijfers. Wat zou men wel gezegd hebben als de Regee ring geen cijfers had gegeven maar al leen een schema Dan had men de regeering nog veel harder gevallen over haar optimisme. Zij schatte de bezuini ging op den Staatsdienst op 50 milli oen gulden. Thans wijzen de cijfers uit dat het er 40 zullen zijn en de Regee ring stelt het bedrag op 30 millioen. Er bleven dan 20 millioen ter dekking over door nieuwe belastingen, waarvan de Regeering 10 millioen zal trachten te zoeken uit nieuwe belastingen. In den loop van den zomer zal de Regeering zien in hoeverre deze noodig zullen zijn. Men heeft het plan vaag genoemd. De heer Colijn vroeg wat men meer wilde een vast plan en cijfers. Hij ontkende dat hij niet had voorgesteld alle salarissen met 10 te korten. Dat was alleen een voorloopige maatregel in verband met de aanstaande herzie- ning. Het zou dan later worden verre kend, als de salarissen waren vastge steld. Het lijkt ons dat dit een nieuw gezichtspunt is in deze zaak. De mede- deeling wekte nogal rumoer in de Ka mer. Toch blijkt dit vrij duidelijk in de Miliioenen-nota te staan. Ten slotte heeft de Minister betoogd dat een ander plan niet mogelijk was, wilde men ten spoedigste het tekort dekken. Aan al die plannen ontbreekt natuurlijk iedere berekening en dus staat de Minister het sterkst. Wijziging der Arbeidswet achtte de Regeering thans niet gewenscht, omdat de wet soepel genoeg is en men het principe wil handhaven. Zomertijd. Verschenen is het voorloopig verslag over het voorstel van wet van de hee- ren Braat en De Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tij delijke afwijking van- de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een'wettelij- ïcen tijd. Verklaarden de voorstanders van den zomertijd hun bezwaren tegen de af schaffing daarvan te handhaven, ver scheidene andere leden, die de nadeer ien van den zomertijd erkenden, ver klaarden aan dit wetsvoorstel evenmin hun stem te kunnen geven. Het is, zoo meenden zij, niet in het belang der zaak Good bye, old fellow. How do you do (Goeden dag, oude jongen. Hoe gaat het Kühn was een man, die zich bij alle toestanden kon aanpassen. Hij stak de band uit en antwoordde Spreek je moeders taal, Jozef, dat mag ik liever hoor en. Sinds wanneer ben je dan uit Amerika terug t— Nog maar een paar dagen, baas Kühn, ik en mijn vriend Jökul. Zoo, hm, je vriend is zeker uit een kermistent weggeloopen Neen, uit een circus. Die kan van alles doen, ik ben nooit iets anders dan waterkunstenaar geweest. De waard draaide zich langzaam om. Het circus is al een paar dagen weg, Jozef. Dat heb ik al half en half gedacht. Zie je, Jökul, dan moeten we wel doen, wat we van plan waren. Hij wierp zijn jas af en zette zich aan de tafel. Eerst wat te eten en een glas brandewijn. Kunnen we hier slapen Heb je geld We hebben onzen overtocht eerlijk betaald. Goed, de kamer van de beide circusmenschen staat leeg. Moeder, maak je den boel in orde De kasteleines had zwijgend toege luisterd en voortdurend het hoofd ge schud. Nu ging ze weg. Eenige minuten bleef het stil. Alleen in den hoek, waar jökul zat, kraakte iets, 't was een stoel, die onder het gewicht van den reus in elkaar zakte. zelf, dat een of twee Kamerleden, voor standers van afschaffing van den zo mertijd, telken jare eenvoudig een nieuw voorstel indienen om het beoog de doel te bereiken. Het door de Eerste Kamer uitgebracht votum, behoort voorshands te worden geëerbiedigd. Hier was, meenden vele leden, misbruik gemaakt van het parlementair initiatief. Voorts is verschenen het voorloopig verslag over het wetsvoorstel van den heer Staalman c.s. Vele leden, onder wie zoowel, die voorstanders waren van een langen zo mertijd als anderen, die de invoering van een wettelijken zomertijd op zich zelf ongewenscht oordeelden, verklaar den sympathiek te staan tegenover dit wetsvoorstel, dat een te waardeeren po ging doet om tusschen voor- en tegen standers van den zomertijd een com promis te treffen. Veie leden zouden het op prijs stel ten, indien ook de regeering de Kamer de voor de beoordeeling van het voor stel noodzakelijke inlichtingen zou wil len verschaffen. Mocht het niet mogelijk blijken, de voorgestelde regeling dit jaar voor wat betreft den datum van aanvang van den zomertijd te doen ingaan, dan behoeft dit nog niet tót afwijzing van het voor stel te leiden. Men gaf den voorstellers in overweging in dat geval, door een wijziging, dit jaar alleen den eind- termijn van kracht te doen zijn. Mocht ook dit niet mogelijk blijken, dan ware de invoering van dit voorstel op te schorten tot het volgend jaar. Verscheidene andere leden verklaar den zich met het voorstel niet te kunnen vereenigen. Eenigen hunner waren van oordeel, dat de regeling van dit vraag stuk, wegens zijn internationaal karak ter, niet wel bij initiatef-voorste! kan plaats vinden. De regeering moet hier leiding geven. Ten slotte verklaarden ook leden, die nimmer voorstanders van den zomertijd waren geweest, zich met dit voorste! niet te kunnen vereenigen. Ook van deze zijde werd opgemerkt, dat juist in de maanden Juni, Juli en Augustus het hoofdargument voor den zomertijd, be sparing van kunstlicht, groofendeels vervalt. Een lid verklaarde niet langer lijde lijk te kunnen toezien, dat het platte land door den zomertijd gehinderd wordt. Enkele leden betoogden, dat elke tij delijke verzetting van de klok kunstma tig is zij verklaarden zich daarom zoowel tegen dit voorstel als tegen een langeren zomertijd, doch zouden er de voorkeur aan geven, dat hier te lande de Midden-Europeesche tijd ingevoerd werd. Enkele leden gaven aan de voorstel- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heer lijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachten de zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. Ja, zei Jozef nadenkend, met den tijd gaat alles langzamerhand stuk. Hoe gaat het met mr. Parker daar buiten in de villa Dat kun je immers aan Grete vragen, Jozef. Is die daar nog altijd Ze is er weer, sinds de Amerikaan met juffrouw Claudius getrouwd is. Maar vanavond zit ze hiernaast in de keuken. Jozef schrok en liet daarna het hoofd zinken. Hij antwoordde niet. Wil je haar niet goedenavond zeg gen, Jozef 1Ik zie er zoo raar uit, Kühn, ik moet eerst weer betere kleeren hebben. Ja, Amerika heeft je niet beter ge maakt. Maar ik denk, dat Grete zich daar niet aan zal storen vrouwen let ten meer op het hart. Langzaam stond Jozef op. Als ze alleen is, Kühn... Heelemaal alleen. De meid is uit en mijn vrouw maakt jullie kamer in orde. Nog steeds aarzelend, sloop Jozef de deur uit, terwijl Kühn bij Jökul ging zitten en nieuwsgierig een gesprek begon. Buiten heerschte de storm.... Hij voer ook door den schoorsteen van de oude keuken en woelde in het haardvuur de vlammen flikkerden op en verlichtten met rooden en gelen schijn Grete's figuur... het jonge ding stond daar, bevend over alle leden vrouw Kühn had haar gezegd, wie zoo even gekomen was. Jozef, jij Iers in overweging, de vervroeging van den tijd in hun voorstel te doen aan vangen omstreeks 15 Juni en te doen eindigen omstreeks 15 September. Sommige leden spraken den wensch uit, dat dit voorstel bij de Kamer in open bare behandeling zou komen vóór de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1924. Mr. M. J. C. M. Kolkman, t Als opvolger van het overleden lid van de Tweede Kamer mr. M. J. C. M. Kolkman komt het eerst in aanmerking de minister van arbeid, mr. Aalberse. Voor het geval dat deze met het oog op zijn ministerschap den Kamerzetel niet aanvaardt, zal de volgende op de lijst voorkomende candidaat, mej. A. Meijer, uit Rotterdam, door het centraal bureau worden benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. De „Res.bode" voegt aan dit bericht toe „ln dit verband maken we melding van het hardnekkig gerucht, hetwelk ons bevestigd werd van een zijde die het weten kan, dat minister Aalberse al lang van plan is, heen te gaan als mi nister, zoodra zijn begrooting is afge handeld. Dit plan strookt, naar men wèet, ook met verklaringen van mr. Aalberse, afgelegd toen de ministerieele crisis pas was uitgebroken. Later heeft hij, op het verzoek van H. M. de Konin gin, de portefeuille maar weer opgeno men, maar dat zijn liefde elders gaat, is begrijpelijk." De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van oud-minister mr. Kolkman zal plaats hebben a.s. Vrijdag, op de R. Kath. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. De werkloosheidssteun. Het „Bbtd." heeft onlangs meege deeld, dat de regeering haar voornemen om zich tegen 1 Januari 1924 aan den werkloosheidssteun te onttrekken, zoo dat de crisiswerkloozen naar het bur gerlijk armbestuur zouden worden ver wezen, voorshands niet heeft uitge voerd. Het in werking treden van dien maat regel is verschoven eerst tot 1 Februari jl., daarna tot 1 Maart a.s. Sedert hebben de besturen der vier groote gemeenten met klem bij minister Ruys betoogd, dat de onthouding van dien regeeringssteun ongewenschte ge volgen na zich zal sleepen. Een definitieve beslissing is door den minister van binnenlandsche zaken nog niet genomen, doch uit alleszins be trouwbare 'bron verneemt het „HbL", dat de kansen voor het bestendigen van den bestaanden toestand zeer zijn ge stegen. Zoodat per saldo de regeering zich hoogstwaarschijnlijk niet aan den werkloosheidssteun zal onttrekken. Een zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer P. Schouwe- naar, hoofdconducteur der Nederland- sche Spoorwegen, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de spoorwegen in dienst trad. Een prachtig overschot. Naar „de Maasbode" verneemt zal de vermoedelijke uitkomst van de ge meente Rotterdam over 1923 een over schot te zien geven van rond zes mil lioen gulden. Als men nagaat wat de Maasstad voor steun aan werkloozen heeft moe ten uitgeven, is dit overschot bijzonder prachtig. Verloofd geweest waren ze niet, ze „gingen met elkaar" zooals dat in den volksmond heet en toen was de Ame- rikaansche geschiedenis tusschenbeide gekomen. Nu laaide de liefde echter weer op, als de vlammen in den haard. Jozef, ben je dan werkelijk om mij terug gekomen Wel, natuurlijk, zei hij, een beetje verlegen, ik wou immers alleen maar zien, of ik daar ginds mijn brood kon verdienen, maar dat gaat zoo gemakke lijk niet, Grete. 't Is me daar niet goed gegaan. Dat kan ik wel zien, arme jongen. Blijf je nu hier Misschien kind, ik weet het nog niet precies, ik heb allerlei plannen. Daar vertel ik je later wel eens van. Wat zei je moeder wel, toen ze je weerzag Hij wendde zich naar den haard en begon met de pook in het vuur te stooten. Mijn moeder Hm. Ja. Die heb ik nog heelemaal niet gesproken"; Waar kom je dan vandaan, Jozef Toch niet met den trein, want vrouw Kühn zei... Neen, ik kom over Moosbach. Maar ik heb een kameraad bij me en die verlangde zoo naar een herberg. Ze stond naast hem en trad nu even terug. Die daar binnen is, bedoel je, Jozef Me dunkt, die is groot genoeg om zelf zijn weg te vinden en. dan had ik hem laten gaan. Maar daar begrijpen wij meisjes, zeker niets van, daarover denken mannen misschien heel anders. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EEN KALMEEREND MIDDEL dat U rust en kalmte schenkt en een verkwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In uwe vergadering van 25 Februari 1921 werden aan de woningbouwvereeniging: „Goed Wonen" alhier, naar aanleiding van een daartoe door haar aan U gedaan ver zoek, ingevolge artikel 34 der Woningwet voorschotten verleend ten bedrage van ƒ826.000 voor bouwkosten en ƒ115.000 voor grondkosten, ten behoeve van den bouw van 122 woningen (later bepaald op 142 woningen), alsmede toegekend een bij'drage van ƒ7020 tot dekking van het tekort op de exploitatierekening, mits door het rijk aan de gemeente voor het boven omschreven doel voorschotten tot gelijke bedragen zonden wojden toegekend. Bij besluit van de ministers van arbeid en van financiën d.d. 7 Maart 1922, no. 7916 J. afd. V., werd aan deze gemeente tegen een rente van 6 een voorschot uit 's rijks kas verleend van ten hoogste ƒ54.144 (la ter bij besluit van deze ministers gebracht op 81497.79'/2) teneinde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag aan genoemde vereeniging te verleeuen tot het verkrijgen van bouwterrein en het uitvoe ren van grond- en straatwerk. Deze grond- en straatwerken zijn sedert dien uitgevoerd, terwijl eveneens een deel van het door de vereeniging benoodigde bouwterrein voor de thans gebouwde hui zen door haar van de gemeente met rijks- voorschot is aangekocht. Het verzoek tot het verkrijgen van het bouwvoorschot werd echter in 1921, in ver band met 's lands financiën, niet ingewil ligd. Nadat verschillende onderhandelingen met voornoemde ministers hadden plaats gehad, werd ten slotte bij besluit van 18 Januari 1923 aan deze gemeente een voor schot verleend uit 's rijks kas van ten hoog ste ƒ143.621, teneinde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan meergenoemde vereeniging, ten behoeve van den bouw van 48 arbei derswoningen, van een kleiner of eenvou diger type, dan oorspronkelijk zouden wor den gebouwd. Deze 48 woningen naderen binnenkort hare voltooiing. Daar echter niet met zekerhéid is te ver wachten, dat door -het rijk alsnog voor de resteerende 94 woningen voorschotten uit 's Rijks kas zullen woéden verleend, tracht de vereeniging langs een anderen weg "haar plan te verwezenlijken en de daartoe be noodigde gelden op een andere wijze te verkrijgen. Teneinde de bouwkosten te verminderen is het bestuur der vereeniging „Goed Wo nen" door onze tusschenkomst er in ge slaagd voor de stichting der 72 woningen bouwpremies uit 's rijks kas te verkrijgen voor een totaal bedrag van ƒ21600. De aannemer van de thans gebouwde 48 woningen heeft zich indien de woningen onderhands aan hem worden gegund bereid verklaard deze 72 woningen te bou wen voor een totaal bedrag van f216.000 (berekend tegen een bedrag van ƒ3000 per woning). Aan bouwcrediet zal dus door de ver eeniging benoodigd zijn een bedrag van ƒ216.000 verminderd met ƒ21.600 (72 pre- 'miën a 300) is 194.400, welk bedrag zij door tusschenkomst der gemeente wenscht te verkrijgen. Voorts ligt het in hare bedoeling het bouwcrediet, zoodra deze woningen zullen ziin opgeleverd, om te zetten in op de wo ningen te vestigen hypotheken en wel, de le hvnotheek ten bedrage van 60 van f216.000 of 129.600 tegen 5 van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en een Kun je ook zeggen, hoe Iaat het is Ik slaap vannacht bii mijn ouders. Anders zou ze dit niet gevraagd heb ben, maar ze had het zóó vreemd ge vonden, dat hij zijn moeder nog niet had gezien, dat ze geen lust gevoelde, nog langer bij hem te blijven. Jozef voelde dat ook wel. Haastig greep hij onder zijn jas, trok een hor loge te voorschijn en hield het bij de flauw lichtende keukenlamp, want het was vrij donker in de keuken en het haardvuur smeulde maar meer. Het horloge bestond, ais zooveel andere, uit zwart gepolijst staal, het was aan den voorkant met parelmoer ingelegd en aan den achterkant met een gouden J versierd. Het was heele maal niet kostbaar, maar wel origineel en Grete's scherpe blikken hadden het spoedig bemerkt. Waar heb ie dat vandaan, Jozef Neen, ze vergiste zich niet, dat hor loge had haar eens een fooi van tien mark bezorgd, toen john Parker het in zijn slaapkamer zocht en haar vertelde, dat het een geschenk van ziin moeder geweest was. Ja, ze wist het héél zeker en daarvan kwam de vraag, die ze nog eens herhaalde, omdat Jozef aarzelde en geen antwoord gaf. In Amerika gekocht, zei hij einde lijk, kijk maar, ik heb me er een J op laten zetten, dat beteekent Jozef. Je liegt Dat beteekent John Ik heb dat horloge zelf in de hand gehad. Het is van den broer van mr. Parker. En jij hebt het gestolen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1