DINSDAG IQ FEBRUARI 62e Jaargang' JIEMEENTEBESTUÜR Binnenland"" FEUILLETON PARKERS RUST. -—MO "^3 il924-s VL1SSINGSCHE COURANT abonnefltents-prijs Vnor Vlissingen en gemeenten op Wal- f2.20 per drie maanden: Franco annr hèt gelieele rijk: ƒ2.50. Weék-abon- omentea 17 cent, alles bij vooruitbetaling. AfSeriijl<e nummers 5 cent. advertentie-prijs Va„ i—4 regels 1.10 voor iedere rJ„l mter 26 centbij abonnement spe ciale prijzen- Reclames 52 cent per regel Si„e Advertenties betreffende Huur en Verhuur Koop en Verkoop, Dienstaanbie: win oen én Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke 'TamnftSerichtenvan 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. dienstplicht. Vrijstellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog, bij be schikking van 14 Februari jl-, no. 195 V 'van den dienstplicht met ingang van 21 Maart 1924 voor een jaar is vrijgesteld weeens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1924 Zeger Cornells Ie Clercq. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moei zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 18 Februari 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Zomertijd. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het voorstel van de heeren Staalman c.s. zeer wordt ontra den en er op aangedrongen wordt, in dien de zomertijd blijft gehandhaafd, dit te doen plaats vinden gedurende de zelfde periode als in België, Frankrijk en Engeland, waardoor tevens wordt voorkomen, daPons land, dat met zijn Amsterdamscheu tijd, in tegenstelling met den zomertijd van andere landen, i reeds een afzonderlijke positie inneemt, dat ook nog zou doen ten opzichte van den zomertijd. Directeur-Generaal P. en T. De heer A. J. Duijnstee, directeur van het postkantoor te Maastricht, komt zeer ernstig in aanmerking voor de be noeming tot directeur-generaal der pos terijen en telegrafie. Wijziging van de Leerplichtwet. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan de Tweede Ka mer een adres gericht, waarin ze be zwaren uiteenzet tegen de voorgedra gen wijzigingen van leerplichtwet, lager onderwijswet en nijverheidsonderwijs wet, Ze zet daarbij uiteen, hoe onjuist het is gezien, besparing op de staats uitgaven te vinden door verzwaring van de lasten der gemeenten en, hoezeer het is af te keuren alweer wijziging te bren gen in de onderwijswetgeving, waar door de rust bij het lager onderwijs wordt geschaad. Wijders wordt gewe- Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. Het weer was geheel veranderd het werd nat en koud en wie na het invallen van den avond niets op den landweg te doen had, sloot de deur en ging dicht bij ue warme kachel zitten. Toch zijn er altijd enkele menschen, die het heen en weer trekken niet laten kunnen. Er gingen twee door het groote bosch nat zich ten Westen van de stad tot het dorpje Moosbach uitstrekt ze liepen midden op den weg, want aan den kant was het zóó donker, dat zelfs de witte miJlpalen niet te onderscheiden waren. Eindelijk bleef de eene staan en leunde met zijn heele lichaam op een zwaren eiken stok. Halt. Hoe ver moeten we nog Ben je al moe, Jökul Onzin. Dan heb ik als jongen hongrC e'nc'en ge'°°Pen- Maar ik heb v/ees maar kajm in een kwartier 'jn we het bosch door en dan nog wintig minuten tot de Nicolaipoort. ar hgt „de Wilde Man". Kijk eens op je horloge, Jozef. Ezel, ik kan toch niets zien. Laat mij dan maar, ik kan best al 's 't ook donker. u.„A "iet noodig. Toen we door npuo„ gingen, was het acht uur. Om gen uur liggen we zeker al wel in zen op de inbreuk, die op de schoolor ganisatie zal worden gemaakt door de opheffing van de zeven-jarige leerver plichting en betoogd, dat eerst in 1931 de opschuiving van den leeftijd effect zal hebben. Dan komt de vereeniging op tegen de wijziging der nijverheidsonderwijs wet, strekkende te bepalen, dat niet meer subsidie wordt gegeven, doch kan worden gegeven en dringt ten slotte op wetswijziging op verschillende punten De bezuiniging. De minister van financiën heeft gis teren aan de Tweede Kamer een over zicht doen toekomen van de verminde ringen, welke de ingediende begrootin gen op den gewonen dienst in 1924 dus ver reeds hebben ondergaan. Het totaal dezer verminderingen op alle hoofdstukken bedraagt een som van 7.523.611.67. Van de departementen van oorlog, arbeid en koloniën worden nog nadere nota's van wijziging ingewacht, waar van de gezamenlijke vermindering, den gewonen dienst betreffende, nog onge veer 902.846 zal bedragen. De som der tot nu toe verkregen be sparingen in totaal was gelijk men v/eet dertig millioen gulden geraamd bedraagt derhalve 7.523.611.67 plus 902.846, is 8.426.457.67 of rond 8.4 millioen. De Postchèque- en Girodienst. Naar „de Avondpost" van goed inge lichte zijde verneemt, zal het nog weken zoo niet maanden duren, eer de post chèque- en girodienst haar werk kan beginnen. De administratie is nog tang niet in orde. Zelts zijn nog niet eens alle aan de rekeninghouders gezonden op gaven met mededeeling van al of niet accoordbevinding terug ontvangen. Valsche zilverbons. De aandacht wordt gevestigd op het in omloop zijn van valsche zilverbons van 2.50 met de serieletters ES en FS en den datum 1 October 1922. Tot na dere onderkenning van deze zilverbons van de echte kunnen, o.a. de volgende kenmerken leiden le. in het woord „Rijkskantoren" (aan de voorzijde) ontbreekt .de eerste letter K 2e. het afwijzend gladder aanvoelend papier, de grovere druk en de slecht uitgevoerde kleuring, vooral van de achterzijde 3e. de drukfouten in de strafbepaling in het medaillon op de achterzijde op de valsche zilverbons staat, „het nama ken of verva schen van z i 1 v e r b o n met het oogmerk van die als ech te en als vervalscht uit te geven of te doen uitgeven wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren." Regeling van het autobus-verkeer. De commissie voor de strafverorde ningen te Breda heeft den gemeente raad in overweging gegeven de Alge- meene Politieverordening aan te vullen met de volgende bepalingen Het is behoudens vergunning van Burg. en Weth. verboden met een rij tuig'of een motorrijtuig, met het ken nelijk doel het geheel of gedeeltelijk te verhuren, op den openbaren weg een standplaats in te nemen of te rijden. Het is verboden met een rijtuig of een mo torrijtuig, waarvoor eer. zoodanige ver gunning is verleend, een andere stand- bed. Ze gingen verder, langzaam en zwijgend. Eindelijk nam Jökul weer het woord. Zeg eens, Jozef, in dat dorp, dat je zoo even noemde, ben jij daar geboren Ik geloof het wel, mijn jongen. En je moeder leeft nog. Waarom ben je niet naar haar toegegaan 't Huis lag me te ver af. Mijn lieve tijd, dat noem ik onver schilligheid. Als mijn moeder nog leef de, zou ik honderd kilometer Ióopen, om haar de hand te drukken. Kan imme.rs altijd nog gebeuren, Jökul. Dat zeg jij. Maar 't is immers hee- Iemaal niet zeker, dat het circus nog in de stad is. Die menschen blijven even min ergens lang als wij. Nu bleef Jozef Binder staan en legde zijn hand op den arm van den IJslander. Wat mij betreft, behoeven ze er niet meer te zijn, Jökul. Ik heb er ge noeg van, altijd kunsten te vertoonen, en omdat we nu zoo vlak bij ons doel zijn, zal ik je alles eens vertellen. Wat heb je nu weer voor nieuws, mopperde de ander. Heel eenvoudig. In vijf minuten zijn we het bosch uit en dan zul je links van den weg op de helling een licht zien. Weet je wat dat voor licht is Ik heb geen verstand van spoken. Dat is ook niet noodig. Dat licht, Jökul, behoort aan mister Frank Parket- uit New-York. De IJslander had eenige moeite om te begrijpen, wat Jozef hem vertelde toen echter sloeg hij met zijn groote vuist op plaats in te nemen dan door Burg. en Weth. is aangewezen. De commissie erkent in een toelich ting het belang van het verkeer met autobussen, maar meent, dat de vrij wel ongebonden vrijheid, waarin het zich ontwikkelt, in verschillende opzich ten tot misstanden kan leiden, welke door een tijdig en behoorlijk ingrijpen van de overheid moeten worden voor komen. Door een regeling in het leven te roepen, waardoor het standplaats ne men en rijden van autobussen van een vergunning wordt afhankelijk gemaakt, zulien voorwaarden kunnen worden ge steld, die veiligheid van verkeer, regel matige keuring, een goeden toestand van het voertuig, een met het algemeen belang overeenstemmende keuze van route, een vermijden van met dat belang strijdende onderlinge concurrentie zul len bevorderen. Het zou zeker wel wenschelijk zijn dat ook hier ter stede het autobus-ver keer geregeld werd, want wij vreezen dat anders in het badseizoen wel zal blijken, dat ongebreidelde vrijheid om met autobussen te rijden zal leiden tot bandeloosheid. Zooals bekend heeft de procureur- generaal bij den Hoogen Raad conclu sie genomen inzake een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter te Breda en meent hij dat het zonder vergunning van Burg. en Weth. op den openbaren weg met een voertuig een tijdelijke standplaats innemen, strafbaar is. Op 24 Maart zal ons hoogste rechts college daaromtrent uitspraak doen. Bezuiniging op den maildienst. Het „H-bld." verneemt, dat de direc tie der Stoomvaartmij. „Nederland-" heeft besloten, bij wijze van bezuini- gingsproef, den Indischen maildienst te gaan onderhouden met zeven, in plaats van met acht mailbooten, zooals bij den tegenwoordigen dienst het geval is. De overtocht zal, bij de overzeesche verbinding -met zeven schepen, eenigs- zins 'bespoedigd en, het verblijf der schepen in Amsterdam en te Tandjong Priok, thans respectievelijk drie en vier weken, in ieder dezer havens met één week worden verkort. Tegen plaatselijke keuze. Wij ontvingen een brochure onder bovenstaanden titel, uitgegeven door de Vereeniging tegen onmatige beperking onzer drinkgewoonten. De brochure kant zich tegen plaatselijke keuze le. Omdat Plaatselijke Keuze een misleidende leuze is. 2e. Omdat Plaatselijke Keuze, als middel ondoeltreffend, in de toepassing schadelijk is voor het algemeen welzijn. 3e. Omdat Plaatselijke Keuze geen rekening houdt met de geaardheid van den mensch in het algemeen en van den Nederlander in het bijzonder. 4e. Omdat Plaatselijke Keuze een aanranding is van de persoonlijke vrij heid. 5e. Omdat Plaatselijke Keuze berust op twee staatkundige principes, die on ze Grondwet niet kent het volksinitia tief en het vo'lksreferendum. 6e. Omdat Plaatselijke Keuze niet leidt tot vermindering van uitgaven, dus tot bezuiniging. 7e. Omdat Plaatselijke Keuze, indien zij inderdaad het gevolg zou hebben dat ,men er van verwacht, de opbrengst van 's Rijks middelen, belangrijk zou doen dalen. den schouder van zijn metgezel, die bij na in elkaar zakte. Mensch, en dat zeg je nu pas Mr. Parker, de broer van mijn armen meester Dat hij in Duitschland woon de, wist ik wel, maar hier... en dat zeg je nu eerst Ik wist niet precies, hoe je met hem stond, verontschuldigde Jozef zich en wreef zich den schouder, terwijl Jökul overgelukkig in stormpas verder ging. Och, dat had je toch kunnen we ten, je bent toch ook bediende ge weest. Ik heb die beide jongens zien opgroeien, wat wil je dan nog meer Nu ja, mr. Frank ging de wereld in en de ander erfde de zaak... toen bleef ik daar natuurlijk^dat hoorde toch zoo. En ik zou er nog wezen, als dat ongeluk niet gebeurd was toen ben ik wegge gaan, zooals dat behoorde. Kun je het licht al zien Ze kwamen nu het bosch uit. Daar is het, op de helling. Ja, ja, ik zie het. Laat ons harder loopen. Waarom Ik wil mr. Frank vanavond nog de hand schudden, zei de reus een voudig. Neen, Jökul, dat gaat niet. Zoo laat 's avonds kun je niet meer bij de menschen komen. Misschien is iïtj wel getrouwd, dat was hij al van plait en ais de jonge vrouw jou onverwachts ziet, zul je eens wat zien. Maar morgen vroeg zal ik alles in orde maken. Wat is er dan in orde te maken Ezel, begrijp je dat dan nog niet 8e. Omdat Plaatselijke Keuze In ons land volstrekt onnoodig is. 9e. Om-dat men in andere landen reeds voldoende ervaring heeft opge daan met plaatselijk en algeheel drank verbod en veeleer geneigd is daarop terug te komen dan .daarmede verder te gaan. 10e. Omdat Plaatselijk Verbod zich niet enkel richt tegen den verkoop van gedistilleerd, doch van alle alcoholi sche dranken. 11e. Omdat Plaatselijke Keuze tot al lerlei onbillijkheden voert. 12e. Omdat Plaatselijke Keuze een vrucht is van vreemden bodem. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Bij uw besluit d.d. 29 December 1919, no. 23, werd een nieuwe verordening vastgesteld tot uitbetaling van het sa laris van het personeel iin gemeente dienst, gedurende een zekeren tijd na den dag van het overlijden. Uit het desbetreffend voorstel blijkt, dat het in de bedoeling lag deze veror dening ook op de onderwijzers van toe passing te doen zijn. Naderhand verscheen het Kon. be sluit d.d. 31 December 1920, Stbl. no. 949 (thans vervangen door het Kon. besluit d.d. 29 Januari 1924, Stbl. no. 23) „tot regeling van de wijze van uit betalen der jaarwedde en wedde van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen enz.", hetwelk onder meer be paalt, dat bij overlijden de jaarwedde en de wedde uitbetaald wordt tot en met den dag van overlijden. "ï)e vraag rijst, of nu de onderwijzers nog onder de bovengenoemde gemeen telijke verordening kunnen vallen. Wij meenen deze vraag -bevestigend té moeten beantwoorden. Vóórdat het genoemde besluit d.d. 31 December 1920 verscheen, was die aan gelegenheid door den gemeenteraad, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, geregeld, zulks ingevolge arti kel 26, undecies der voormalige lager onderwijswet. Daarnaast stond de ge meentelijke verordening betreffende uitbetaling na overlijden. Regelde eerstbedoelde verordening de wijze van uitbetaling der jaarwedde, laatstbe doelde bepaalt de uitkeering bij over lijden, welke uitkeering eigenlijk met de jaarwedde van den onderwijzer, welke geheel door het Bezoldigingsbe sluit wordt geregeld geen verband mag houden. De uitkeering komt dan ook geheel ten laste van de gemeente. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, gaf indertijd dan ook als zijn meening te kennen, dat de regeling dezer uitkeering niet in een verordening ex artikel 26 tindecies der lager onderwijswet (oud) thuis be hoorde. Op grond van, het bovenstaande hebben wij de eer uwen raad voor te stellen aan de weduwe van J. E. van der Slikke, in leven hoofd der openbare la gere school F alhier, een uitkeering te verleene-n overeenkomstig de bepalin gen van de desbetreffende gemeentelij ke verordening van 29 December 1919 en mede in verband hiermede de ge- meentebegrooting voor den dienst 1924 te wijzigen als in een. concept-besluit nader is aangegeven, 't Kost mij maar een enkel woord, dan neemt mr. Parker je in dienst en dan heb je een heerlijk leventje. Vertrouw maar op mij, Jökul. Sta je zoo goed met hem Dat zal je nog eens zien. Dan wil jij me die betrekking voor den neus wegkapen, deugniet. Enkele oogenblikken gingen ze zwij gend naast elkaar toen antwoordde Jozef jökul, ik was er bij, toen je in Philadelphia een neger neersloeg. Die stond weer op, omdat hij een neger was, maar dat ben ik niet. Als ik dien dienst bij mr. Parker aanneem, daarboven in de villa, dan zal je mij neerslaan, dat weet ik stellig. En dan zal ik niet weer opstaan. Door de donkere regenwolken was een streep maanlicht te voorschijn ge komen, dat nu scheen over het witte huis. Jökul bleef weer staan en keek met zijn scherpe oogen naar boven. „Parker's Rust" zei hij. De vroegere chauffeur rilde een beetje. Vinnig koud, Jökul. We moeten maken, dat we in ons bed komen. Eén oogenblik, de poort staat open, ik moet er even heen en door het raam kijken, ik kan niet anders. Jij met je olifantsvoeten. O, als ik wil, hoort niemand ons. Er is toch geen hond in huis Neen, zei Jozef, er is geen hond. Hij zal wel oppassen weer één aan te schaffen, de eerste ligt daar boven, ik heb hem zelf begraven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting.' Ten zij dit geregeld- geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed -enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, rege len de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele ge stel. Prijs per flacon van vijftio- veran kerde pillen 0.65 in" apotheken en drogistzaken. 11 Aan mevr. de wed. C. C. de Ruijter de Vey Mestdagh alhier werd bij raads besluiten van 3 Augustus 1923, no. 12d en 15 December 1923, no. 12 een per ceel bouwgrond aan den Koudekerk- schen straatweg (Villapark) verkocht Zij verzoekt thans 2 M3. tuingrond, grenzende aan den reeds aan adressan te verkochten grond, van de gemeente in koop te mogen ontvangen. Voorts verzoekt de heer J. Minder- houd, te Wilhelminadorp van de ge meente te mogen, koopen 82 M*. -bouw grond en 420 M3. tuingrond, gelegen aan den Koudekerkschen weg, kadas traal bekend sectie A no. 2651. Tegen de inwilliging van deze ver zoeken bestaat bij ons college geen be zwaar, terwijl de prijs, overeenkomstig 'het advies van de commissie voor het grondbedrijf, is te bepalen op respec tievelijk 10 per M\ voor den grond van eerstvermelde verzoekster en ƒ10 en 5 per M3. voor den grond van laatstgenoemden adressant. Derhalve hebben wij de eer uwe ver gadering voor te stellen, aan adressan ten den verlangden grond in koop af te staan, tegen koopsommen van onder scheidenlijk 20 en 2920, ten bate van het grondbedrijf en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Ingevolge artikel 101, lid 1, der La ger Onderwijswet 1920 vergoedt de ge meente aan de besturen der daarvoor in aanmerking .komende bijzondere scholen de kosten van instandhouding met uitzondering van de jaarwedden en wedden der onderwijzers. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld getal leerlingen en bedraagt per leerling het gemiddeld be drag oer leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkom stige openbare lagere scholen in de gemeente. Als zoodanige kosten komen in aan merking die volgens art. 55 onder e tot en met h en o der genoemde wet, als mede die van instandhouding van schoolgebouwen. Is het gebouw in bruikleen gegeven, zooals het geval is met de Christelijke U.L.O.-school, de school der Vlissingsche Schoolvereni ging en de R. K. school aan de Verkuijl Quakkelaarstraat, dan komen als zoo danige kosten niet in aanmerking de kosten van instandhouding (onder houd) van schoolgebouwen, met uit zondering van de geringe en dagelijk- sche reparatiën. De vergeding wordt bepaald na aftrek van de volgens de gemeentelijke verordening verschuldig de schoolgelden, tenzij de gemeente de schoolgelden int, in welk geval deze in de gemeentekas vloeien. Dit is het ge val met alle bijzondere scholen, uitge zonderd de Christelijke U.L.O.-school en de bijzondere scholen aan de Pa lingstraat en. aan de Kasteelstraat Hij ging op een paaltje zitten en steunde het hoofd in de handen. Na een poosje kwam Jökul terug. Ik heb hem gezien. Hij is bijna niet meer te herkennen. Jozef Binder verhief zich langzaam van zijn harde zitpiaaats. Ik geloof, dat de lucht in de villa niet heel gezond is. Als het tegen negenen liep, werd het in „de Wilde Man" meestal heel gezel lig, vooral in den winter, als de men schen graag in een warm lokaal bij een glas bier een praatje maakten. Stam gasten waren er weinig in het logement ert Jozef Binder was waarschijnlijk de laatste geweest. Maar Kühn, de dikke waard, hield een uitspanning voor marktbezoekers en telde bijna allen, die rondtrokken, onder zijn gasten. Ook een paar kunstenaars van den derden rang uit het circus Bergmann had hij tot nu toe gehad. Maar de om streken waren nu afgereisd en het cir cus was weer vertrokken. Kühn bevond zich dien avond in een slechte bui. Hij keek eens door de leege gelag kamer en zei tot zijn vrouw, die uit de keuken kwam Om tien uur sluit ik. Ze hebben het gas al weer opgeslagen, 't Is hier zoo'n saaie boel. Toen we Grete had den, was het veel drukker, die trekt de menschen aan. Vrouw Kühn lachte. (Wordt vervólgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1