,9 PEN ZATERDAG 16 FEBRUARI Eerste Blad Stoomvaart P~R~UI MING. FEUILLETON v 'ARKERS RUST. Brieven uit de Hofstad Beursbescfaouwingen *i2e Jaargang! 1924 LISSINGSCHE COURANT 'erkocht, igd zijn. branden n, èf ze 'ensdutir in hun bonafide op de rbehoud V BETALEN fik k fi; 13 Ka cent, cent. STIBBE, Middelburg. «LEERDE KAMERS rder iett. F. C., bui» ant". rtNKELHUiS te huur gevraagd, vu Ien omvang. o. 6, bureau „Vlissing Middelb. - Rotti [engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS [EREN EN VEE. 11. Kill bruari 18 8 £1 8 2 - [oatiefl te bekomen: N.V. Traneport- en Exp I Erven Q. VOS, Tel B. EENHOORN,Tel.II. M OOSTERHOUT, Tel. 2611 |h. KnTTFNRF.K Tol 1 01 f Dit nummer bestaat uit 2 bladen Is er wel iets in het dagelijksche le- n, dat ons meer voldoet, dan als we •t 'een of ander, dat ons hinderde, op ruimt! hebben Daar zijn in het leven ,n elk onzer talrijke groote en kleine ngen, waarvan we soms zoo moeilijk •heiden kunnen, en aan wier bezit we Jch alweer niet zooveel waarde hech ten dat we er de zorg voor het behoud r over hebben. Tailooze voorwerpen ijven vaak dagen en maanden, ja kis jaren om ons heen zwerven, we irplaatsen ze dan eens hier- dan weer rheen, totdat we eindelijk een kloek sluit nemen en ze „maar opruimen". Als over eenigen tijd, voor menig wat jmrtaangebonden huisvader gelukkig ji>g langen tijd, de schoonmaak-epide- B)ie over ons goede vaderland en zijn ©arstige huisvrouwelijke burgeressen uitbreekt, dan komt met die alles om- vérwerpenden, in gansch ons huis niets en niemand ontzienden wasch-, en boen-, en wrijfzondvloed, ook de oprui- mingsmanie tot haar volle kracht. Dan vieren in ons land de voddebazen en opkoopers van ouden rommel hoogtijd, dan wordt er voor een appel en een ei, siak ook voor niets, heel wat opge ruimd, dat uit hoeken en kasten tevoor- hijn gehaald is en waarvan de huis- foeder hartgrondig getuigt, blijde te Rn, dat het „eindelijk mijn huis uit is". En als „al die rommel" weg en opge- .ïuimd is, als de woning weer geheel aan kant en in de puntjes prijkt, wel, <an moet men al een heele kniesoor of n echte nazaat van „Neef-Nurks" zijn, i in den grond van zijn hart niet nkbaar te wezen. Zoo frisch, zoo ipgeruimd", ziet er dan alles om ons uit I Hebben we die opruiming nog voor borst, de andere, die we in de win ds onzer steden gewaarworden, heb- n zich zoo lang niet laten wachten. Voorjaarsopruiming, inventarisoprui ming, balansopruiming, totale, alge- Ie, finale opruiming, men ziet de kondigingen schier overal. Ook hier n we hoe, in magazijn of winkel, met nke hand en vaardigen geest het oude, Jjch dikwijls even goed en waard, als ware het nieuw, ruimte, plaats moet ■laken voor nieuwe voorraden, nieuwe :|nodellen, nieuwe modes, die als het are te hunkeren staan om hun entree maken. En met die opruimingen zijn enigmaal drie categoriën onzer mede- enschen zeer gebaat. Eerst zijn het de opers, of koopsters, die voor veel inder dan zij vreesden, het een of der kunnen machtig worden, dat zon- |er dien „opruimingsprijs" geen gading or hen zou geweest zijn ten tweeae ondernemers, die blij zijn kwijt te ijn geraakt, wat toen zij het betrokken, Ich niet liet aanzien, dat ze er zoolang lede zouden zitten blijven, en ten der de bedienden, die den hemel danken de stroom van gelegenheidskoopers koopsters tot het verleden behoort, j" 2'et, straks prijken de etalages met fcoman van FR1EDRICH JACOBSEN. 1 Wilt u mi] de verdere omstandig heden mededeelen, mevrouw Dat kan in weinig woorden. Mijn lan heeft een ongelukkige jeugd ge- I ad vroeg verliet hij al zijn ouderlijk ais om zijn eigen weg te zoeken en die oerde hem langs allerlei paden. Daar eeft hij het gebruik van opium leeren ennen en zijn heele leven was een oortdurende strijd daartegen. Toen hij i Duitschland kwam, was hij zijn waal bijna meestér -geworden en toen ij mijn hand vroeg, kwam ik alles te 'eten. Ik wilde hem helpen, dr. Runge, Jn werd zijn vrouw. Niemand mag zeg gen, dat hij mij bedrogen heeft. Tot foor weinig dagen ging alles goed, toen verd hij afgetrokken, wantrouwend, werkte den halven nacht heel geheim- f'nnig aan zijn roman, en nu heb ik pntdekt, dat hij het slechts kan doen fiet behulp van opium. De arts luisterde nog steeds. - - En uw vrees, mevrouw - O, ik weet niet, hij is zoo opvlie gend en zijn blik... - Nu - Toen ik kwam, zag ik in den tuin pen man... Ik heb het gezien. Die had datzelfde over zich. ontstond een lange pauze einde al datgene, wat koopmansdoorzicht, vindingrijkheid en ondernemingsgeest opnieuw het publiek weet voor te zet ten om het naar zijn wenschen te be vredigen. Ook hier brengt een geslaag de opruiming ten slotte een opgeruimd heid van het gemoed mede, die koopers en verkoopers van harte gegund en verdiend is. Maar buiten die materieele dingen om, zijn er ook onstoffelijke zaken, en zeker niet minder het beschouwen waard, die nu en dan een „opruiming" hard noodig hebben. Want zoo er in huis of magazijn, zonder dat men er altijd op let, tal van groote of kleine dingen komen, die we beter doen maar weer weg te ruimen, ook in ons onzien lijk leven, sluipen tailooze kleinere of grootere zaken binnen, die we goed doen, zoo nu en dan eens flink op te ruimen. Hoe vaak hechten we in ons hart niet aan at vervulling van een ver wachting, die, naarmate wij haar koes teren, meer en meer zich verwijdert uit ons gezicht. Dan blijven we toch zoo gaarne uitzien en verlangen, we houden nog maar altijd vast aan iets waarvan we, zelfs zeker, gaan weten, dat er rooit iets van komt of komeiFkan... en we gevoelen ens teleurgesteld, nmr- gvstig -e.binerd vaak. Welaan dan een flink besluit en cpgeruiir".. mei die muizenissen Als eenmaal da', ge daan is, wat gevoelen we ons inwendig dan verfrischt,versterkt, op geruimd.We krijgen als het ware weer plaats in ons binnenste voor nieuwe kracht en nieuw leven we nemen ons voor voortaan op onze hoedé te zijn, met verlangens, die te ver buiten de grens eener moge lijke bereiking liggen en we zijn aan levensinzicht en levenservaring, na die opruiming, iets rijker geworden. Dat echter zijn niet de opruimingen, die als voor de huismoeder eens per jaar, of voor den winkelier of handels man per halfjaar of per seizoen meer of minder geregeld wederkeeren. Wie den geest frisch, het hart jong en ontvan kelijk houden wil voor het goede, ware en schoone, dat op zoo tailooze wijzen, in tailooze vormen tot ons komt, die moet met het opruimen van wat er aan dufheid, veroudefdheid, verstardheid in zijn binnenste mocht zijn, geen jaar, geen maand, geen dag wachten. Die met zijn tijd wil medegaan, die volop wil begrijpen en doorschouwen wat er in staat en maatschappij aan belangrijks plaats grijpt, die dit tijdsgewricht, hoe moeilijk te omvatten ook, in zijn ver schijnselen wil leeren onderkennen, die zijn eigen medeburgers, zijn eigen omgeving, ja vooral ook zichzelf wil leeren kennen, die dient naast een ge stadige inspanning daartoe, vooral er zorg voor te dragen, dat de ontwikke ling, de ontplooiing van zijn vermogen tot opnemen en verwerken niet belem merd, ja verstikt wordt door het blijven vasthouden aan wat zich bewezen heeft ondeugdelijk, verwerpelijk, vermolmd of vergaan te zijn. Gelukkig degene, die aan den avond zijns levens gekomen, terneder zit en eens nadenkt over wat zijn leven en streven geweest is en wat hij daarin bereiken mocht, kan getuigen nog op tijd die hinderpalen op zijn weg te hebben opgeruimd. lijk nam dr. Runge weer het woord, langzaam en voorzichtig. iik heb me vergist, mevrouw. De meeste opiumrookers lijden aan wils- zwakte en daar kan een inrichting van nut zijn. Uw man is echter geheel an ders, en als hij dan toch het vergif ge bruikt, moeten er andere oorzaken zijn. Ze zag hem ademloos aan. Welke, dokter Ik kan het u nog niet zeggen, maar ik heb een verzoek. Kunt u misschien mij een deel van het manuscript bezor gen of anders als dat niet kan, zelf eenige bladen ervan lezen en mij den inhoud vertellen Edith stond op. Ik zal het probeeren. Kan ik anders ook nog iets doen Neen alleen, maak u niet te be zorgd, opium werkt zeker nadeelig op het gestel, maar het gebeurt slechts langzaam en het komt er weinig op aan, of de kuur eenige weken eerder of later begint. Uw echtgenoot heeft bo vendien een heel krachtig gestel... maak u voorloopig niet te veel zorgen. Rustig als altijd, reikte hij haar de hand en bracht naar naar de deur. Ze ging werkelijk wat kalmer heen als ze gekomen was, maar een klein, onbedui dend voorval, wierp dadelijk daar weer een schaduw op. Toen de portier de deur voor haar opende, zag Edith weer dien man met den eigenaardigen, schuwen blik, en ze vroeg of dat ook een patiënt was. Zeker, mevrouw, antwoordde de gevraagde beleefd, 't Is een heel on- Jubilarissen. Conflict in 't zicht. We mogen ditmaal onzen briet be ginnen met een woord van hulde aan een zeer bizondere jubilaris, één die buiten de stad wellicht even goed, zoo niet meer bekend is dan in de stad. We bedoelen het vegetarisch hotel en res taurant „Pomona". Talloos velen zul len dit bij uitstek goede hotel kennen en menige lezer of lezeres zal er de herinnering aan behouden hebben na er eens een keertje gelogeerd te hebben. Aanvankelijk stond dit hotel in een minder aanzienlijke straat, waar het was gesticht door het echtpaar Valk, dat gedurende de kwart-eeuw er de leiding aan gegeven heeft. Ook in die minder aanzienlijke behuizing wist het hotel-restaurant de gunst van het pu bliek te trekken en opmerkelijk is het, hoe vele, die allerminst de vegetarische richting zijn toegedaan, juist hier wil den logeeren. We weten, eerlijk gezegd, niet hoe het staat met de doorwerking der vege tarische denkbeelden. Veel ervan be speuren wij in het dagelijksch leven daarvan niet. Onze eigen ervaring leert, dat slechts een heel klein per centage deze beginselen is toegedaan, maar des te meer pleit het voor het or- ganiseerend talent der leiders van dit hotel, dat het ten allen tijde als hotel zoo'n goeden naam heeft gehad. De billijke prijzen en de goede bediening hebben daartoe bijgedragen en in direct zal dit ten goede zijn gekomen aan de gedachte-verspreiding, die toch hoofddoel is geweest van deze instel ling. Men heeft in alle geval ervaren, dat het practisch zeer goed mogelijk is vegetariër te zijn en dat praktisch het onthouden van vleesch en alcohol geen nadeelen heeft. Voor het goede beheer en de taaie volharding die het echtpaar Valk heeft getoond, verdienen zij hulde, ook van de zijde van hen die geen medestanders zijn. Zij hebben Den Haag altijd een hotel gegeven, dat in alle opzichten prijzenswaardig was. De goede reputatie, die het Haagsche ho tel „Pomona" in geheel Nederland be zit, is ten volle verdiend. Wie in Den Haag wil logeeren, zat hier altijd een goed en billijk tehuis vinden. 'De hulde die, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan, is gebracht, onderschrijven wij gaarne en als goed kroniekschrijver mochten we niet nalaten even het zil veren feest van deze inrichting, die Den Haag siert, aan te stippen. Een andere jubilaris zij evenmin ver geten. Het is het Haagsche Doorgangs huis, dat dezer dagen zijn veertig-jarig bestaan vierde. Dit huis stelt zich ten doen, meisjes, die dreigen het breede pad der ondeugd op te gaan, te helpen en zoo te sterken, dat zij voor de ver leiding bewaard blijven. Twaalfhon derd 'meisjes zijn In den loop dier veer tig jaren geholpen, een aantal dat eer bied afdwingt. Het huis draagt een po sitief christelijke kleur, maar aan partij zaken deed het niet. Uit de gegevens, die over de werking van deze instelling zijn verstrekt, blijkt, dat het een zeer belangrijk werk heeft vervuld. Uiter aard geschiedt dit werk in stiite en ver borgenheid, maar de vruchten ervan zullen openbaar zijn. In cijfers zal het succes van het werk niet zijn uit te drukken, maar dat er succes en veel succes is geweest, staat wel vast. Een instelling ais deze is in een schuldig mensch, maar hij beeldt zich in, dat hij een moord begaan heeft. We herbergen hier wonderlijke gasten en 't is het beste maar er buiten te blijven. 3 3 Wie het praatje eigenlijk in omloop had gebracht, wist niemand, maar plotseling liep het door de stad en sprak ieder er over. Men vertelde van den „verdwenen Amerikaan". De persoonlijkheid van Parker was eigenaardig genoeg, om de geschiede nis van den zelfmoord van zijn broer onder het publiek te brengen en ieder een wist dan ook al heel spoedig, dat John Parker ter hoogte van Dover zich van het leven beroofd had. Eveneens wist ieder, dat het lijk niet gevonden was, en dus was de naam verdwenen Amerikaan, niets bijzonders, bedoeling gezegd. En de oorzaak daarvan bleek al spoedig. De een of andere krantenschrijver had de al half vergeten geschiedenis weer te voorschijn gehaald en er in een Hamburgsch blad met heel veel nadruk op gewezen, dat het lijk van Parker ze ker aan de Engelsche of Fransche kust aangespoeld had moeten zijn. De schrijver van het niet slecht ge>- stelde artikel beriep zich bij zijn blijk baar uiterst nauwkeurige onderzoekin gen op de stroomingen en kustformatie in het Kanaal en zijn voorstelling ver kreeg daardoor een zóo groote mate van waarschijnlijkheid, dat eigenlijk niemand zich daaraan onttrekken kon. INGEZONDEN MEDEDEELINtiEN. groote stad onmisbaar. Zonder nu den zedemeester te willen spelen, mogen wij wel zeggen, dat er voor een bepaald «lag meisjes in Den Haag veel verlei ding bestaat. De zucht naar opschik is wel de eerste en voornaamste die leidt naar het breede pad. Wat in een stad zoo gemakkelijk valt te ontgaan, is het ouderlijk toezicht. Ge woonlijk komt de Hagenaar die in een buitenwijk woont, 's avonds niet dik wijls in het centrum der stad. Maar als hij daar komt, staat hij verstomd over het groot aantal opgeschoten meisjes, dat den ganschen avond door de win kelstraten slijpt. Kinderen van veertien tot achttien jaar zijn er bij breede scha ren en groot is het aantal vertegen woordigers van het mannelijk geslacht dat daar ronddwaalt met minder goede voornemens. In iedere stad is wel een straat, waar het 's avonds huwelijks markt is. Dat kan nu eenmaal niet an ders, inaar hoe greoter de stad is, hoe grooter het gevaar op deze markt. Men kan er zich over verbazen, dat de ouders zoo weinig notitie nemen van hun kinderen. Het is zoo merkwaardig, dat men zich uitslooft voor de kinde ren van zes tot dertien, om die goed onderwijs en goede opvoeding te geven, maar daarnaast laat men de jeugd op den gevaarlijken leeftijd van veertien tot achttien jaar aan haar lot over. Juist deze leeftijd beslist bij zeer velen voor het verdere levensbeloop. We stappen van deze bespiegeling af, om nog even over te gaan tot een enkel woord over de toenemende span ningdie er heerscht tegenover do'Haag sche tram. De maatschappij speelt hoogspei, want zij krijgt langzamer hand het geheele publiek tegen zich. De dienst wordt steeds slechter, het aantal ongevallen neemt toe, het perso neel wordt ontevreden en het publiek is het al lang. Te begrijpen valt, dat het op die manier tot een uitbarsting moet komen. Reeds gaan er stemmen daar over op. Uit het publiek is reeds gead viseerd om een week lang de tram te vermijden, zoodat de maatschappij eens aan den lijve zou gevoelen dat zij niet almachtig is. Het droevigst is het gesteld met het materiaal. Dat begint hoe langer hce meer te rammelen. De motorwagens, zijn niet gebouwd voor het trekken van groote aanhangwagens. Toch geschiedt dit dagelijks en wat dat voor uitwer king heeft, bespeurt men als men eens in een enkelen motorwagen zit. Dan rammelt me dat ding van je welste. Indien zeer spoedig een ernstig con flict rijst, in Den Haag met de tram, dan behoeft men niet vreemd op te zien. De stemming is rijp voor een uitbarsting. En als die komt zal het publiek vrijwel in zijn geheel tegenover de tram-di rectie staan. Voor de overneming door Parker was „verdwenen" en dat ge val vervulde de gesprekken in de kleine stad, die er natuurlijk meer belangstel ling voor toonde, dan het groote Ham burg, waar zoo vele menschen op ge heimzinnige wijze verdwijnen. Toen kwam er plotseling een vreem deling in het stadje. In het „Hof van Europa", het grootste hotel, kwam een heer, die zich als Braun, reiziger uit Hamburg in het vreemdelingenregister inschreef, maar in tegenstelling met de meeste van zijn collega's heel zwijgzaam en gesloten was. Hij droeg een groote leeren tasch, die even goed papieren als stalen kon bevatten, wandelde door de stad, zon der ook maar één zaak binnen te gaan en belandde eindelijk tegen den middag in het kantoor van den advocaat Claudius. Hij gaf zijn kaartje af, waarop heel eenvoudig „Braun" stond, liet zich naar het privé-kantoor van den advocaat brengen en toonde daar een insigne, dat den advocaat bevreemdde. U bent van de politie in Hamburg, mijnheer Ja, commissaris Braun, wn u te dienen. Neemt u plaats. Ik ben niet ge woon politie-beambten te ontvangen. 't Is een ernstige zaak, waarvoor ik bij u kom, mijnijheer de advocaat. Overigens gaat het vooreerst nog maar om eenige inlichtingen, maar het is wel mogelijk, dat er later een rechtszaak door ontstaat. Ik kom bij u, omdat de ideeën van een jurist gewoonlijk düide- de gemeente in 1926, zou een algemee- ne ontevredenheidsbetuiging wel een prachtige aanbeveling zijn. Niet dat men er zoo naar verlangt dat de ge meente de exploitatie ter hand zal ne men, want dat brengt ook heel wat na righeid met zich, maar de tirannie van deze maatschappij verdraagt men niet langer. Wij zijn benieuwd wat de eerstvol gende weken ons zuilen brengen. EIBER. Een goede vingerwijzing. De publicatie van bedrijfsresul taten en haar verslagen. De hooge suikerprijzen. De mo gelijkheid eener kentering. Tabakken en Rubbers vast. Scheepvaartaandeelen gefavori seerd. Een nieuwe Neder- landsche leening op komst. De leening vdn Japan. Na een krachtige hausse, welke sinds het einde van het vorig jaar op de Am- sterdamsche beurs is ingetreden, kan het geen verwondering wekken, dat thans een ietwat onregelmatige stem ming de overhand heeft gekregen.Wan- neer men de markt op de keper be schouwt, kan men weliswaar nog tot geen andere conclusie komen, dan dat de grondtoon in majeur blijft, -de aan- koopen, waarin nu ook het publiek weer een grooter aandeel neemt, vin den toch gemakkelijker bevrediging dan eenigen tijd geleden. In vele ge vallen kunnen aanmerkelijke koerswin-, sten naar huis worden gehaald en nog altijd geldt het, dat men van zulke transacties nimmer arm geworden is. De evenaar staat bovendien op de beurs niet dikwijls .in zijn huis, maar wijkt ge woonlijk naar één van beide zijden uit en het blijft daarom steeds een goede vingerwijzing koop nimmer na een groote rijzing. Wanneer er thans ook in het binnen land van een gunstige wending in de conjunctuur gesproken mag worden, kan men toch nog slechts van een lang- zaam herstel spreken en zijn er nog verschillende bedrijven die met groote moeilijkheden hebben te kampen. Wel iswaar breiden de omzetten van vele' grootbedrijven in ons land zich uit. de winstmarges zijn in de meeste gevallen - gering, terwijl in het, detailbedriif nog geklaagd wordt over het zich afzijdig houden van het publiek. Daar komt bij, dat langzamerhand de tijd aanbreekt, waarin de jaarverslagen gepubliceerd worden, een periode, welke zich hier door kenmerkt, dat in beperkten kring iets van de resultaten uitlekt, welke, i wat 1923 betreft, veelal nog weinig be vredigend zijn geweest. De publicatie daarvan kan dus allicht voor velen een tegenvaller zijn en zij, die iets meer weten dan een ander, kunnen zelden de verleiding weerstaan om hun voorwe- tenschap in geld om te zetten, een omstandigheid welke ons meer dan eens heeft doen pleiten voor het ptibii- ceeren van voorloopige bedrijfscijfers en het vroegtijdig doen uitkomen der jaarverslagen, terwijl ook de publici teit van halfiaarsresultaten heel wat manipulaties op de beurs zou kunnen voorkomen. Wanneer we zien dat we- rtldconcerns ais de Steel Corporation e.a. niet alleen elke maand een opgaaf verstrekken van de onuitgevoerde or ders, maar ook elk kwartaal een ont- lijker en zakelijker zijn, dan die van een romanschrijver het eigenlijke doel van mijn bezoek is uw schoonzoon, mr. Frank Parker. Later bekende Claudius, dat hij bij deze mededeeling een onbehagelijk ge voel had gekregen, zonder dat hii den eigenlijken grond daarvan wist. In ieder geval liet hij niets merken, maar kruiste rustig de armen over de borst. Ik ben tot uw dienst, mijnheer de commissaris. Het gaat om den, in het Kanaal, laten we zeggen verongelukten broer van uw schoonzoon, ging de commis saris verder. In 't algemeen waren wij, vooral ook mr. Frank Parker, overtuigd dat de ongelukkige zich van het leven beroofd heeft, omdat hij in den waan verkeerde, door een dollen hond te zijn gebeten. Het zou voor uw schoonzoon natuurlijk nog pijnlijker zijn, als deze zelfmoord zich in een moord verander de het gerechtelijk element werpt al tijd groote schaduwen. Op dezen grond zal mr. Parker zich daartegen waar schijnlijk ook verzetten en de bewijzen zoeken te weerleggen. Daarom verzoek ik u, mij alles mee te deeien, wat u van deze zaak bekend is. Claudius begon alles, wat hij wist, te vertellen, en nu een kwartier was de commissaris tot in alle kleinigheden over de zaak ingelicht. Toen Jozef Bin ders naam voor het eerst genoemd werd, luisterde hij scherp toe. Kunt u me dien man nauwkeurig beschrijven, mijnheer de advocaat In 'n paar woorden doldriest, bij

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1