(AKDEL gen DINSD4G 12 FEBRUARI binnenland No36 62e Jaargang 1924— FEUILLETON tie Maatschappij ffl toomvaart PARKERS RUST. Stads- en Provincienieuws USSINGSCHE COURANT :.i>r ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen én gemeenten opi Wal- [?ere"h ^.frijk "^sT wee^bon- nementen ?17 centaUe^Wj vocnütbetaüng. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS B Van i-4 regels 1.10 voor iedere I meer 26 cent; bij abonnement spe lde prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. D,ens'^nb{,'j Vdingen en Dienstaanvragen, enz., pnjs,b'J vooruitbetaling van 1-5 regels ƒ0.75, elke Iretjel meer 15 Cent. i 70 I 'Familieberichten van 16 regels f U» iedere regel meer 26 cent |was aek koopen hebben Ion, gedateerd d. Ir dagen dezer ad bekend ge- leaudag contant |van de casen- opt dan vooral beneden elke lie Efaïages. fend a contant bileerde 1laapkamer |f zonder pension. 35, bureau „VlissG Rdiepingshuis Bouwen Ewoutstraatl bar verkiezing (is dezef leg). Te bespreken bi] purs PIETERSE VAN? DER SLIKKE, Ito vraagt een Ie MEISJE, I jaar. des avonds na MEISJE lenuren. I Paul Krugerstraati\ ■avonds van 7—8 uur. VGMEISJE (res Glacisstraat 112' Nederland en België. Blijkens de memorie van antw?°Jf °P liet voorloopig verslag van deafdeehn- gen der Tweede Kamer over hoofdstuk ibuitenlandsche zaken, was de verhou ding tusschen Nederland en Belgie bij voortduring van vriendschappelijken ïaard. Wat het vraagstuk van de herzie- Ining der verdragen van 1839 betreft, in ■j den stand dezer aangelegenheid is geen 1 verandering gekomen. De Zomertijd. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan de burge meesters een circulaire gericht, waarin hü hun verzoekt toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door hun bestuur beheerde klokken geduren de het tijdvak van 30 Maart tot 5 Octo ber dat de zomertijd van kracht zal zijn', in overeenstemming zij met de tijdsvervroeging. Wildschade commissies. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft ingesteld wild- schade-commissies, o.a. voor de volgen de gebieden Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren en Noord- en Zuid-Beve land Schouwen en Duiveland, Tholen en Sint Phiiipsland. Voor den tijd van 2 jaren werden benoemd in de commissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot leden F. c van Campen, te Stoppeldijk H. A. A. baron Collot d'Escury, te Hontenisse tot plaatsvervangende leden A. H. de Miliano, te Waterlandkerkje M. Wag- tho, te Groede voor Walcheren tot leden A. Scheele, te Middelburg P. j. Elout, te Domburg tot plaatsvervangende leden P. de Putter, te Heerhendrikskinderen A. j. P. Kakebeeke, te Krabbendijke in de commissie voor Schouwen tot leden S. j. Gast, te Duivendijke G. j. Boogerd, te Kerkwerve tot plaatsver vangende ieden C. H. A. Stoutjesdijk, te Tholen j. van Gorsel, te Poortvliet. De Staatsloterij. Minister Colijn is voornemens een wetsontwerp in te dienen dat de gelei delijke afschaffing der Staatsloterij beoogt. De „Residentiebode", het r. kath. or gaan van .de hofstad, schrijft naar aan leiding hiervan Deze mededeeling zal met zeer ge mengde gevoelens vernomen worden, want van ouds is ons volk en onze poli- tieke wereld verdeeld inzake de Staats loterij. Men zal ons waarlijk niet verdenken van te zeer gehecht te zijn aan loterijen in 't algemeen. Maar juist omdat eener- len nette ENSTBODE nacht, of hulp in eau „Vliss. Courant". Middelb. - Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS ÏREN EN VEE. V. Intl. 1.1 ruari ttnr ÏJ latiea te bekomen: N.V. Transport- en Ejf Erven VOS, B. EENHOORN, Tel. g OOSTERHOUT, Tel. 8» '.BUITENHEK, TtL 1®' I Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. Grete en vrouw John vonden dat zoo vreemd, dat Edith zich genoodzaakt zagtiun even te vertellen, hoe de Ame rikanen over den arbeid dachten, en ze luisterden naar 't scheen heel belang stellend toe. Toen Edith echter de keu ken verlaten had, glimlachten de beide vrouwen en vrouw John zei spottend u.~ Dat moet je maar net gelooven. ,1J ??:u.zlcl1 de handen niet vuil maken, als hij iemand kon krijgen, die daar in dien spookkeider wilde werken. Ik was gisteren al doodsbenauwd, toen ik daar al die Jeege flesschen uithalen moest. De huishouding zou natuurlijk heele- maal volgens Engelsch gebruik inge- ™«,w°rden, dat was van het begin af Edith s verlangen geweest. Des avonds zat het jonge echtpaar aan het glim- theeketei dVUUr den zinsencien De jonge vrouw beeldde zich in, dat deze geheele teruggetrokken levens wijze juist was, zooals ze verlangd had, maar na^ eenige weken merkte ze, dat ze ongelijk had gehad, want het ontbrak naar man, naar het scheen, aan geregel- den arbeid. Ze had zich dat zoo aardig voorgesteld, met haar werk naast zijn schrijftafel te zitten, zich nu en dan een hoofdstuk uit zijn nieuwsten roman te laten voorlezen en dan met hem daar- zijds loterij op zich zelf geen kwaad is en ons volk van loterij houdt, en ander zijds er zoo ontzaglijk veel zwendel te dezen opzichte voorkomt, was het zoo goed, dat de Staat onder degelijke waarborgen zelf een loterij exploiteer de en er een zoet winstje voor de Staatskas uit putte. Die voordeelen zul len nu allemaal verdwijnen. Het zal dan ook de vraag zijn, of men den minister hierin moet volgen, dan wel of het instituut Staatsloterij niet eer moet uitgebreid worden, om de Staatskas in deze beroerelijke tijden te spekken en den goklust op goede banen te leiden. Zelfs ware het mis schien niet onmogelijk, een loterij bij wijze van belasting in te voeren. Mo gelijke prijzen zouden het betalen der belasting zeer verzoeten. Bezuiniging lager onderwijs. Naar „het Vad." verneemt, is het wetsontwerp om tot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van de Leerplichtwet, in de afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ont vangen. Visumtarief. Men verzoekt ons het volgende te melden, in verband met het verlengen van een verstrekt Nederlandsch visum op paspoorten. Voor die verlenging zal moeten worden betaald a. door Duitsche onderdanen voor een visum geldig ten hoogste één maand 6 ten hoogste drie maanden 10 ten hoogste 6 maanden 18 ten hoogste een jaar (slechts na een ver blijf van 6 maanden in Nederland) 24; b. door Roemeensche onderdanen on geacht den duur 10 c. idem voor Amerikaansche 24 d. door Poolsche voor een doorreis- visum 1 voor een visum geldig voor ten minste 3 maanden 6 voor 6 maanden 12. e. door alle overige vreemdelingen, die een visum in hun paspoort moeten hebben, ongeacht den duur der verlen ging 6. De nieuwe Katholieke Partij. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is Za terdag te Utrecht een vergadering ge houden, waarin besloten is, nu de R. K. Staatspartij zich niet met de voorstellen van de commissie-Barge vereenigd heeft, de Nieuwe Katholieke Partij, die nog vóór de laatst-gehouden Kamerver kiezingen haar actie had gestaakt, de finitief te constitueeren. Een voorloopig bestuur is gekozen en binnenkort zijn nadere mededeelingen te verwachten. Geen loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel Naar „de Tel." verneemt, zou de mi nister de vorige week een schrijven heb ben gericht aan de directie der Neder- landsche Spoorwegen, waarin de direc tie een wenk zou zijn gegeven om de voorloopige 10 loonsverlaging van het personeel, welke met ingang van 1 Januari 1924 is ingevoerd, in te trekken eR het over Januari reeds ingehouden bedrag terug te storten. Naar het oordeel van den minister nl. zou deze inhouding in strijd zijn met het Reglement omtrent de Dienstvoor- waarden van het personeel en derhalve niet gewettigd. Relletjes bij Batavia. Zondag heeft bij Tangerang, vlak bij Batavia gelegen, een ernstig treffen plaats gehad tusschen militajren en verzetslieden. De laatsten stonden onder over te babbelen. Daarom had ze ook de deur tusschen hun vertrekken door een portière laten vervangen, maar daarmee had 'ze niet haar doel bereikt. Frank was een onrustig man, die nooit lang op dezelfde plek kon blijven. Wel zat hij zoo nu en dan in zijn pa pieren te snuffelen, schreef eens een brief, maar was meestal daar te vinden, waar men hem niet noodig had, en slechts zelden daar, waar hij behoorde te zijn. Bovendien sliep hij 's nachts slecht. Het was wel een onaangename tijd van het jaar, de zoo zeer verlangde vorst met zijn wit sneeuwkleed wilde maar niet komen, de storm joeg om het alleenstaande huis... maar dat alles was toch nog geen reden om den heelen nacht in bed rond te woelen en ieder half uur op de klok te zien. Edith begon ten slotte van bezoeken en partijtjes te spreken ja, ze ging zelfs zoover, dat ze Frank aanried lid van de club te worden, waar ook haar vader lid van was. Dat niets doen is niet goed voor jou, zei ze. Je moet iets hebben, dat je belang inboezemt, en dan zal de lust tot werken ook wei weer terugkomen. Je wou allang met een nieuwen roman begonnen zijn, maar tot nu toe dient je schrijftafel nergens anders toe, dan om 't stof er af te nemen. Hij luisterde en bekeek intusschen zijn nagels. Je vergist je, Edith. Aan gezel schap heb ik geen behoefte, maar wel heb ik dat aan werk en werken kan ik aanvoering van een zekeren Kiah, een echten geestdrijver. Er zijn zestien doo- den aan beide zijden en vele gewonden. Hoofdcommissaris Treffers en de as sistent-resident Van Helsdingen moes ten zich met klewang en revolver tegen de woedende menigte verdedigen ook de resident Schenk de Jong was ter plaptse. De politie-opziener Scheepma ker werd gedood, terwijl de controleur Rhemrevnis ernstig gewond werd. VLISSINGEN, 12 FEBRUARI. Loodswezen. De instelling van een Raad van Be roep, waartoe het loodspersoneel zich in geval van ernstige bestraffing kan wenden, is sedert het optreden van den minister in overweging. In verband met eenige andere opmer kingen geeft de minister nog als zijn meening te kennen, dat de behoefte aan een afzonderlijken bouwkundigen dienst van het loodswezen vaststaat. Het Belgisch Loodswezen. De Antwerpsche „Matin" zegt dat over de plannen van een gedeeltelijke overplaatsing van het Belgisch loods wezen te dezer stede officieel nog niets bekend is. Het blad wijst er op dat een dergelijke overplaatsing veel bezwaren zou opleveren en vooral van een over plaatsing van de loodsen kan heelemaa! geen sprake zijn. Wel schijnen er tusschen de Neder- iandsche en Belgische regeeringen on derhandelingen te worden gevoerd over een wijziging in den dienst van de beide loodswezens, welke wijzigingen dan ge meenschappelijk zouden moeten worden geregeld. De bedoeling hiervan is door onderling overleg een bezuiniging in het leven te kunnen roepen, welke den bei den landen zou ten goede komen. Uit de beschouwing van het Antwerp sche blad blijkt voldoende dat op het oogenblik nog niets definitiefs vast staat, zoodat ook de berichten dat een gedeeltelijke overplaatsing van het loodswezen alhier reeds op 1 Juli a.s. zou plaats hebben, allerminst op offici- eele gegevens berusten. Reclameplaat stoomvaart-maatschappij „Zeeland". De gelegenheid tot deelneming aan het vervaardigen van een reclameplaat voor de stoomvaart-maatschappij „Zee land" is verlengd tot 22 Februari. Vóór dezen datum moeten de ontwerpen, voorzien van een motto, worden inge zonden aan de stoomvaart-maatschap pij „Zeeland", vergezeld van een geslo ten couvert, waarop het motto wordt herhaald waaronder wordt ingezonden en hetwelk bevat naam en woonplaats van den vervaardiger. A. G. O. Het bestuur der vereeniging voor Alg. Geest. Ontw. heeft op verzoek van ver scheidene harer Ieden den heer Poort verzocht hier nog eens een lezing te houden, aan welke uitnoodiging hij tot ons groot genoegen heeft voldaan. Sprak hij den vorigen winter over onze eigen letterkunde, nu zal hij ons morgenavond in het Concertgebouw vertellen van de werken en het leven van de groote Russische schrijvers Tol stoi' en Dostojewsky en ons den aard doen kennen der Russische bevolking, waardoor we de groote tragische ge beurtenissen, die zich de laatste jaren niet, nu ik mijn tijd zoo heel anders heb ingedeeld dan vroeger. Ik was altijd gewoon overdag rond te zwerven, tot diep in den nacht te werken en dan 's morgens lang te slapen, 't Is nu alles zoo anders. iMaar gezonder, merkte ze ijverig op. Als een man trouwt, moet hij ten minste een deel van zijn vrijgezellen- gewoonten afleggen. Ik kan ook niet alles doen, zooais ik vroeger gewend was. Hij sprak niet tegen, maar toch ver anderde hij zijn gewoonten ook niet en Edith begon na te denken. Ik zie wel, Frank, zei ze later, dat ik toegeven moet. Ik ga met dit afschu welijke weer niet naar buiten, maar ga jij gerust je gang en werk, zoolang je wilt 's avonds. Ik ga om tien uur naar bed en heb alleen maar één verzoek, dat je me niet in mijn slaap stoort. Alles komt toch anders dan men het denkt. Alles werd inderdaad ook anders. Dadelijk maakte Frank een tochtje en kwam kletsnat thuis. Vlug verkleedde hij zich af en verdween in zijn werk kamer, die nu weer door een deur van Edith's kamer gescheiden was. En toen Edith om tien uür naar hem toe ging om goeden nacht te wenschen lagen verscheiden beschreven bladen op zijn tafel. Ze voelde zich nu wel eenigszins voldaan, al moest ze ook bekennen, dat schrijversvrouwen eën moeilijke taak hebben en toen lag ze urenlang wak ker, tot hij op de teenen de kamer bin nensloop om ook naar bed te gaan. in het Tsarenrijk afspeelden, beter zul len begrijpen. Vlissingers, profiteert van deze gelegenheid om den bekenden uit- nemenden spreker te hooren, en geniet van zijn voordracht. Klachten over het Belgisch loodswezen. Wij ontvingen het jongste nummer- van „de Eendracht", officieel orgaan van het Nationaal Syndicaat van de agenten van Y.P.T.T.Z. van België, verschijnende te Brussel. Wij treffen daarin, met blauw om- haald, het volgende bericht van „Cupi do" uit Vlissingen aan Dat wij om zeep gaan met ons Loods wezen daarmee gaat jong en oud t'ak- koord. En 't is zoo zelfs in den, waren zin des woords. De bezuinigingskoorts woedt hier zoo hevig dat niet alleen het materieel, maar ook het personeel er onder lijden. Stuk voor stuk wordt van 't personeel afgekaapt en 't vermag niets tegen die ziekte. En toch moet de dienst maar draaien. Dat per maand 30 tot 40 schepen aan het Hollandsch personeel moeten over gelaten worden een verlies van dui zenden frank dat geeft niets, zooveel te minder moet men aan de belangheb benden uitkeeren. Dat dag en nacht het personeel zich afslove met gebrekkig materiaal Duitsche schepen met Engelsche ponden betaald o, dat geeft ook niets. Dat men op 't einde van 't jaar juist genoeg nog zal verdienen om op klom pen te loopen, o, dat doet er ook niets toe. Dat men op feestdagen, zooals Kerst dag, een wagen geladen met vaten petroleum, door de druk bezochte strar ten moet vervoeren, dat geeft ook niets. Dat het Hollandsch-pubiiek er schan de van spreke, dat geeft ook niets. Dat al de loodsleeriingen voor alle slag werk gebruikt worden dat hun niet is opgelegd, dat geeft ook niets. Dat men steeds meer en meer van hunne krachten vergt, dat geeft ook niets. Dat men tegenwoordig naar zee gaat met te weinig eetwaren aan boord, dat geeft ook niets. Dat de loodsboot no. 4 een geheele week voor het dok ligge te wachten, dat geeft ook niets. Dat er schepen varen met een ma chine die niet meer voldoet aan de eischen des tijds, dat geeft ook niets. Dat het Hollandsch-personeel op gansch de Schelde over modern materi aal beschikke, hetgeen ons geval niet is,, dat geeft niets. Maar wei doet het er iets toe, dat hef Loodswezen moet om zeep gaan. Kameraden nog eenige maanden geduld geoefend en wij zullen zien dat ondanks de mooie politiek van Theunis en zijne bende baantjeszoëkers, het al hier tevergeefs zal geweest zijn. Per slot van rekening zal het N. S. eindigen mét te zegevieren. Door het schrikken van de stoomfluit van de wasscherij is op de Kerkhoflaan hedenmorgen een paard, bespannen voor een boerenwagen, op hol gesla gen. Na eerst een eind voortgehold te hebben is het paard tot stilstand ge bracht. Ongelukken zijn niet veroor zaakt. Coöperatieve melkinrichting en zuivel fabriek Walcheren. In een gisteren te Middelburg gehou den buitengewone algemeene vergade ring van bovengenoemde coöperatie werd aangenomen het bestuursvoorstel Dadelijk daarna sloeg de groote klok in de hall twee. Dat kon nog aardig worden. De volgende nachten gingen voorbij net als de eerste. Telkens als Edith goeden nacht kwam wenschen was het manuscript gegroeid, en Frank scheen zijn goed humeur terug gevonden te hebben. Den derden nacht stormde het heftig. Edith kon niet slapen, terwijl Frank diep en zwaar ademde. Hij was pas om twee uur weer naar bed gegaan. Edith luisterde, en plotseling boorde ze iets in het huis. 't Was of een raam open ge- stooten werd en natuurlijk dacht ze aan inbrekers. De nacht was voor zulk ge spuis bijzonder gunstig. Ze maakte licht en probeerde haar man te wekken, wat echter absoluut onmogelijk bleek. Zoo'n diepen slaap had ze nog nooit gezien. Eindelijk ging hij zitten, mom pelde onverstaanbaar een paar woor den en viel toen weer in de kussens terug. Ze verging bijna van angst. Frank. Frank. Er wordt een raam ingeslagen. Dieven. Word dan toch wakker. Hij sliep weer. Edith's pogingen om hem te wekken waren vergeefs. Ze luisterde even toe en toen alles rustig bleef, vatte ze moed. Ze sloop uit bed, ging naar den corridor tot de deur van Frank's kamer en nu merkte ze wat er gebeurd was. Frank had in zijn kamer een raam open gezet, geen wonder, dat de ruit nu stuk geslagen was door den storm. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond. is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij be teren leverstoornissen en genezen gal zucht, verstopping en slechte spijsver tering. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0,65 in apotheken en drogistzaken. 11 om de statuten zoo te wijzigen dat bij uittreding voor elke koe 150 in plaats van ƒ20 moet worden betaald. Dit be sluit werd genomen met 105 tegen 35 stemmen. Des mid'dags werd de gewone jaar vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer Visser. Door den directeur werden de reke ning en de balans en het varslag toe gelicht. Namens de commissarissen deelde de heer C. Rooze mede, dat zij de 'boeken van de coöperatie steeds keurig in orde hebben aangetroffen, zij waren door voorlichting van den directeur en den controleur steeds makkelijk te overzien en spr. stelt dan ook voor directeur en besïuur te dechargeeren, waartoe be sloten werd. Vervolgens bracht de voorzitter 'de onlangs in het kantoor der coöperatie plaats gehad hebbende inbraak ter sprake, waarbij 700 is ontvreemd. De directeur heeft in zoover schuld aan het geval, dat hij het geld niet voldoende had opgeborgen, toch ziet het bestuur niet de wenschelijkheid in hem geheel aansprakelijk te stellen en stelt het voor 2/3 voor rekening van de coöpe ratie <te nemen en 1/3 door den direc teur te doen betalen, te meer waar de directeur zijn plicht doet en ijverig voor de zaak werkt. De heer Marijs meende, dat moet be paald worden, dat bij een volgende maal alles voor rekening van den di recteur is. De voorzitter zejde dit toe, maar er zijn afdoende maatregelen tegen her haling genomen. De heer Cysouw stelde voor alles voor rekening van de coöperatie te ne men, waartoe zonder hoofdelijke stem ming werd besloten. De directeur bracht dank daarvoor en zeide te zullen trachten dit jaar dit geld uit de exploitatie te slaan. Met 98 tegen 23 stemmen en 6 blanco sprak de vergadering zich uit voor den bouw van een nieuwe fabriek en zal het bestuur nagaan waar geschikt terrein voor een nieuwe fabriek is te 'krijgen. Dezer dagen is ten nadeele van een monteur, werkzaam op de vliegtuigen- fabriek te Veere, uit diens in de kleed kamer op die fabriek hangende jas een bankbiljet van ƒ25 ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in. SOUBURG. Op de 26, 27 en 28 Januari ji. gehou den pluimveetentoonstelling in het hotel Smid te Winschoten, behaalde de in zending postduiven van den heer W. N. Jobse te Souburg 18 eerste, 7 tweede en 5 derde prijzen. Onder de talrijke eere- prijzen die deze inzending ten deel viel, Dus een paar gebroken ruiten ver der niets. Den volgenden morgen vertelde Edith haar man, wat er 's nachts was gebeurd, en hij schudde het hoofd. Ja, nu herinner ik het mij, ik heb vergeten, het raam te sluiten maar dat is toch nog geen reden om zoo angstig te zijn. Jij sliep zoo vast, ik kon je niet wakker krijgen. Ja Heb ik in m'n slaap gespro ken, Edith Neen, dat niet. Maar het was geen natuurlijke slaap. Jawel, kindje, je moet denken, dat ik nu veel meer beweging krijg. Alleen als ik praat in den slaap, dan moet je me wekken. Je weet, dat ik een roman schrijf, en ik vermoed, dat die me 's nachts ook wel eens door het hoofd zal spelen. Hij dacht even na en zag Edith toen aarzelend aan. Overigens, Edith, zou ik er wel raad op weten. Laaf het kamertje naast mijn werkkamer er voor inrichten, dan kan ik daar gaan slapen... dan kan jij tenminste ongestoord rusten. Verbaasd zag ze hem aan. Is dat jou ernst, Frank Is dat werkelijk ernst Hij haastte zich zijn verzoek in te trekken en verzekerde haar, dat het slechts een invallende gedachte geweest was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1