ZAAK? DONDERDAG 7 FEBRUARI HS Eerste Blad binnenland 62e Jaargang^ mvaarl Stads= en Provincienieuws No 32' SSINGSCHE COURANT CHOQUANT N SMAAK, H VERPAKT. in vacuo te, is meestal pijsvertering, izuivere tint ven zijn en :t" middel dat ooshcid ge- iedingszouten kkelijk in het roode bloed- d en rijk, en iel van opge- 1 behoort. 300 gram 6 4, Den Haag. iagd een net iisje iren. aat 52. ■NHUIS d, 30 a 35 per Maart of later. B., bureau „Vliss. URD TERREIN, eter, aan spoor en tnvragen te richten ERK". Dit nummer_b^taat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ln- f2 20 per drie maanden. Franco cheren ee]e rijk 9.50. Week-abort- Centen n cent, alles b|i vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van ,_4 regels 1.10 voor iedere revel meer 26 cent; bij abonnement spe- f riate nriizen. Reclames 52 cent per regel I WrhuurAKoorpene^eSVeX^Oienstaanbie- |re|tSrich?en van i-6 regeis f 1.70, 1 iedere regel meer 26 cent "kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Obstructie. Indische begrooting. De lieer Braat is boos. Hij heeft een ontwerp ingediend tot afschaffing van f den zomertijd. Inmiddels heett de re geering de data van aanvang en einde daarvan reeds vastgesteld. Om ziin boosheid te luchten vroeg hij vandaag stemming bij het voorstel van den voorzitter om de gewone berichten van verhindering der leden voor kennis geving aan te nemen. Een volgende maal bij een ander voorstel van den voorzitter, mislukte zijn poging omdat hij er te laat bij was. Bij het eerste artikel dat aan de orde kwam, vroeg hij weer stemming. Aan gezien de voorzitter trachtte hem dit onmogelijk te maken liet hij zich voor ieder artikel als spreker inschrijven, met de bedoeling bij ieder artikel stemming te vragen. De voorzitter antwoordde toen met het voorstel om 86 artikelen waarover niemand het woord had ge vraagd en bloc aan te nemen. Over dit voorstel werd weer stemming gevraagd. Toen zette de heer Braat zijn obstruc tie weer stop. De Indische begrooting waarvoor toch al niet veel belangstelling bestond, raakte door de obstructie van den heer Braat nog meer in het gedrang. Er wa ren nu alleen meer leden aanwezig om eventueel te stemmen. Minister De Graaft betoogde dat de gezondheidsdienst goed is, dat centrali satie in overweging is, .dat salarisher ziening voor artsen en onderwijzers in voorbereiding is enz. Even was er iets meer belangstelling toen de heer Van der Waerden de ge ruchten over de exploitatie van Nieuw- Guinea door een Duitsche maatschappij ter sprake bracht. Hij wist den minister de mededeeling te ontlokken lo. dat hij van de zaak niets afwist en alleen den hertog van Mecklenburg had ont vangen en dat met hem over de zaak is gesproken 2o. dat onderhandelingen hangende zijn en 3o. dat van overdracht van publieke bevoegdheden geen sprake kan zijn. Hiermede was de Kamer tevreden. Aanvankelijk dreigde de minister niets te willen zeggen, maar hij bleek ten slotte te zwichten. Inmiddels weten we niets van hetgeen gaande is en een ab soluut vertrouwen in den minister heb- i ben we niet. Het is een reusachtig plan j waarvan de berichten melding maken en daarbij zou Nederland vrijwel alle rechten afstaan tegen 10 van de winst. Alleen weten we nu dat de re- geering geen regeeringsbevoegdheden zal afstaan. Over de geschiedenis van de leveran ties van berggeschut heeft de heer Dresselhus weer inlichtingen gevraagd, t Schijnt een raar zaakje te zijn en er schijnt een luchtje aan.Het departement laat geen vrije concurrentie toe en dat is zonderling. De minister ontkende al les en gaf een overzicht van het verloop der levering, die gaaf als mogelijk was. net antwoord was voor den heer Dres- selhuys onbevredigend. Zoek het maar delb. Rotterdam liegen plaatsen. N PASSAGIERS ;N EN VEE. I V. Villi. rj Y.m BUI 8 8 i .Bin V.B lil 8 8 9 te bekomen: Transport- en Exp rven G. VOS, Tel Het overlijden van oud-president Wilson. ^6n Neder|andschen gezant te Washington is opdracht verstrekt de deelneming van de Nederlandsche re- aan. de Amerikaansche regee- ng te betuigen in het verlies, door de 6 staten geleden door het "vyjjsQp1 en van den gewezen president Bovendien heeft de Nederlandsche gezant ten sterfhuize een krans neder- gelegd. Bij afwezigheid van den heer Loder, president van het Permanent Hof van nternationale Justitie, heeft de heer Weiss, vice-president van het Hof, het Wilson 'e'egram gebonden aan mevr. Namens het Permanente Hof van in ternationale Justitie wensch ik u miin diepgeyoeide deelneming te betuigen niet het onherstelbare verlies, dat gij geleden hebt en hulde te brengen aan de nagedachtenis van den staatsman, dank zij wiens streven de stichting mo gelijk werd gemaakt van een instelling geroepen om recht te spreken tusschen de natiën. Secretarissen Raden van Arbeid. Ingediend is een wetsontwerp tot af schaffing van de functie van secretaris van de Raden van Arbeid, waardoor een besparing van 37.000 wordt ver kregen. De herziening der Gemeentewet In de „Vragen des Tijds" breekt mr. dr. E. van Ketwich Verschuur den staf over het regeeringsontwerp tot herzie ning der Gemeentewet. Het ontwerp bedoelt te geven een herziening van ons gemeenterecht in grooten stijl, en is daarin schromelijk tekort geschoten. Wat het aan wijzigin gen van werkelijk ingrijpende, princi- pieeie beteekenis geeft, zou, indien het werd aangenomen geen verbetering, in tegendeel verslechtering der gemeente lijke bestuursorganisatie beduiden.Moet dus nu weder naar andere middelen worden gezocht om aan wat de memo rie van toelichting noemt „den drang naar herziening der Gemeentewet" te voldoen Mijns inziens niet. De drang naar herziening, indien hij al bestaat, is een ongemotiveerde drang, slechts op een legende berustende, niet op juist inzicht. Er bestaat geen behoefte aan een ingrijpende herziening der Gemeen tewet. Slechts zouden hier en daar ver beteringen kunnen worden aangebracht, van zuiver practischen aard, in den loop der jaren wenschelijk gebleken. Daartoe bepale de wetgever zich. Wil de minis ter inderdaad nuttig werk doen, hij ne me het gansche ontwerp met zijn om haal van woorden en zijn gemis aan in houd terug, en diene een nieuw ont werp in van bescheiden omvang, uitslui tend en alleen beoogende hetgeen de memorie van toelichting als den bijko menden grond voor het totstandbrengen der herziening noemt oplossing van twistvragen en twijfelingen, die een zoo lange toepassing der in hoofdzaak on veranderd gebleven wet noodwendig moest oproepen, en voorziening in leemten en bezwaren, die in de practijk aan den dag zijn gekomen. De minister zal zich daarmede geen monument van wetgeving stichten, maar evenmin ge vaar ioopen om voor de schending van zulk een monument aansprakelijk te staan. Georganiseerd overleg zeemacht. In de gemeenschappelijke vergade ring der commissies A en B besprak de voorzitter een gedeelte van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende hoofdstuk I der Staatsbe- grooting voor 1924, voor zooveel aan gaat de 10 bezoldigingsveriaging voor het geheele rijkspersoneel en deel de der vergadering mede, dat de minis ter van marine van de commissiën een voorstel wenscht te ontvangen omtrent de wijze waarop, naar de meening der commissiën op de voor het marineper soneel minst drukkende wijze een even redig gedeelte van de door de regeering gewenschte 10 verlaging van de be zoldiging over 1924 zoude kunnen wor den verkregen, zonder dat dit individu eel tot hardheid leidt. In verband hiermede verzoekt de voorzitter tijdig eventueele voorstellen met beknopte toelichting toe te zenden ten einde die zoo mogelijk in een ver gadering op 15 Februari a.s. te kunnen bespreken. Verder werd behandeld een voorstel, ingediend door de vertegenwoordigers van de bij het C.A.M.B.O. aangesloten personeel-organisaties, om den minister van marine in overweging te geven de noodige stappen te doen, om te bevor deren, dat de bepalingen betreffende de vermindering van de bezoldiging van het personeel dat den 21-jarigen leeftijd nog niet heeft bereikt, niet van toepas sing zullen zijn op het personeel, dat voor het bereiken van den 21-jarigen leeftijd is gehuwd. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen, zoodat gebruik ma kende van de bevoegdheid, verleend in het gewijzigde artikel 6 (5) van het K.G.B. (O.) nota's zullen worden inge diend, de meening weergevende zoowel van de leden die tegen als die voor heb ben gestemd. De giro-commissie. Heden werd de commissie geïnstal leerd, die advies zal hebben uit te bren gen over de verschillende vraagstukken welke met het postchèque- en girobe- drijf verband houden, gelijk het dilem ma „centralisatie of decentralisatie", de kwestie der rentevergoeding en die der kostelooze girotransacties. Deze com missie zal als volgt zijn samengesteld A. A. H. W. König, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, voorzitter, prof. Bruins, hoogleerraar aan de Han- delshoogeschooi te Rotterdam, mr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal aan het departement van financiën, mr. Du bois, mr. H. H. A. van Gybrandt Ooster- hoff, heeren Duynstee en 't Hooft. Als secretaris zal de heer Somers optreden. De postchèque- en girodienst Een firma te Zaandam ontving bij den afrekeningstaat, die wat het eindcijfer betreft, vrij goed klopte, niet minder dan 30 kennisgevingen van stortingen, die voor andere rekeninghouders waren bestemd. De eenige verklaring voor deze „ver gissing", die van een jongsten bedien de op een kantoor niet zou geduld worden, is, dat de rekeninghouders,voor wie deze stukken bestemd zijn, allen een nummer hebben in hetzelfde dui zendtal als de Zaanlandsche firma. Hoe komt men ooit uit dezen war winkel uit? („Hbl.") Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. Aangaande de vooruitzichten van de in Maart a.s. te houden Tiende Neder landsche Jaarsbeurs, kan medegedeeld worden, dat, niettegenstaande door het aanbrengen van nieuwe monsterkamers en tafelvlakten de expositieruimte in het Jaarbeursgebouw aanmerkelijk uitge breid is, alle beschikbare ruimte in het gebouw nu reeds verhuurd is. Deze week is een aanvang gemaakt met den opbouw der houten monsterkamers op het terrein Vredenburg, alwaar even eens het aantal deelnemers dat der vorige beurs reeds heeft overschreden. De regels van den weg. De A. N. W. B. heeft het voornemen eenige schoolplaten te laten vervaardi gen door den teekenaar Bart van Vlij men, die aanschouwelijk onderricht ge ven in de wijze, waarop men zich op straat ten aanzien van het verkeer wèl en niet heeft te gedragen. Het is de be doeling deze platen tegen den kosten- den prijs te verschaffen aan de ge meentebesturen. Indien van tijd tot tijd, opzettelijk of occasioneel, de aandacht der jeugd, door het gebruik dezer platen kon worden gevestigd op hetgeen men op den openbaren weg doen en laten moet, ook in het belang der eigen vei ligheid, dan, meent de Bond en hij heeft daarbij den steun der Tuclitunie zal langzamerhand ook in ons volk de gedachte postvatten, dat de weg er is voor het verkeer, en niet om er op te voetballen bijv., dat veronachtzaming van de regels van den weg niet slechts onbehoorlijk is, maar ook groot gevaar meebrengt. De platen zijn in twee series verdeeld de eene voor de steden, de andere voor het platteland. De Middachter allee. Bijna iedereen heeft wel eens hooren spreken over de Middadhter allee. Dit is een prachtige laan in de nabijheid van Dieren. Dezer dagen werd gemeld dat deze allee weldra tot het verledene zal toehooren, omdat de meeste hoo rnen gerooid worden. De rentmeester van Middachten, de heer L. A. Ruijs, schrijft rou aan de „N. Arnh. Ct." het volgende Deskundigen weten wel, dat bij een laan van bijna 200 jaar oud geen spra ke kan zijn van „dunning" en dat men deze lanen alleen zou kunnen inplan ten bij wijze van geheeie of gedeeltelij ke vernieuwing. Dit jaar heeft in de Middachter Allee niets anders plaats gehad dan de ge wone jaarlijksche opruiming van doode boomen, die gevaar opleveren voor het verkeer en die door hunne dikwijls gif tige zwammen de gezonde exemplaren zouden kunnen besmetten. Helaas was het aantal doode boomen dit jaar ta melijk groot, niettegenstaande 1923 een gunstig jaar geweest is voor dergelijke oude lanen. De oorzaak voor deze sterf te moet dan ook gezocht worden^in de groote droógteperioden van vorige ja ren en in de onvergeeflijke roekeiooze wijze waarop indertijd de electrische kabel op veel te korten afstand van de boomen is gelegd, waardoor van de binnenste rij aan den Zuidkant de wor tels werden afgesneden. Men behoeft geen deskundige te zijn om te zien dat vooral die rij boomen onrustbarend achteruitgaat en waarschijnlijk we! de oorzaak zal worden dat binnen eenige tientallen van jaren, de schoóne Mid dachter Allee tot de geschiedenis zal behooren. Wij doen evenwel al het mo gelijke om deze débacle nog zoo lang mogelijk te verschuiven. VLISSINGEN, 7 FEBRUARL Verkiezing gemeenteraad. In de heden gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, werd in de vacature ontstaan door het be danken van den heer J. de Meij geko zen verklaard de heer J. A. Berger. Gecombineerde Onderavond van de Scholen A en B. Gisterenavond 8 uur opende het hoofd van de openbare lagere school A, de heer F. G. Lemmers, deze bijeen komst met een woord van welkom ttiÜ den wethouder van onderwijs, den heer M. Laernoes, en de heeren P. L. van Oorschot en M. de Hes, voorzitter en secretaris der Centrale Oudercommis sie, de beide oudercommissies en het aanwezige onderwijzend personeel. Na derhand verscheen ook de heer Bran der, bestuurslid van de Centrale Ouder commissie. De voorzitter sprak de hoop uit, dat deze avond een zeer aangenaam verloop zou hebben, deze bijeenkomst die een zeer gewichtige is, omdat er een nieuwe oudercommissie zal moeten verkozen worden, daar de 2 jaar, die volgens het Kon. besluit, elke commis sie zitting mag nemen, verstreken zijn. Hij brengt een woord van lof aan de aftredende commissie, waarvan de le den De Lange en Schot niet meer terug zullen komen, omdat ze geen kinderen meer op sehoo! A hebben, terwijl het da meslid zich niet meer 'herkiesbaar stelt. Voor deze school werden bij enkele candidaatstelling herkozen en opnieuw gekozen de heeren A. de Bree, A. San- derse, Schuit, Bosseiaar en P. Braat. Om de verkiezing aan de orde te stellen voor school B nam de heer J. Q. Brand de leiding en na een hartelijk woord van waardeering voor de aangename samenwerking, waarbij een afzonder lijk woord gericht werd voor de heeren Den Hamer, De Raad, Verschoore de la Houssaye, Parent, Louwerse, Van Haveren en Sanderse, zoodat nog een woord van dank moet gericht worden tot den heer Jasperse. Alsmi kreeg de heer Lemmers het woord over „Schoolbibliotheek". Hij heeft niet veel over nut en voordeelen van het lezen, te zeggen, maar wijst op het streven uitgegaan van deze ouder- commrssie om aan de beide scholen een schoolbibliotheek te krijgen. Het is deze commissie nog niet mogen geluk ken eenige subsidie van de gemeente te krijgen, hoewel ze het plan daartoe bij de Centrale Oudercommissie heeft in gediend en deze bij den gemeenteraad heeft aangeklopt. 'De heer Van Oor schot deelde het verloop der onderhan delingen mee, 't geen hierop neerkomt, dat de commissie van toezicht op het L. O. geadviseerd heeft het eerste jaar aan e|ke school ƒ25 subsidie te geven en daarna aan elke schooi naar be hoefte. Burg. en Wefh. hebben nu een commissie benoemd om na te gaan of centralisatie van een bibliotheek -in verband met die van 't Nut niet mo gelijk zou zijn. Intusschen is aan de scholen A en B al een klein, zeer be scheiden fondsje gesticht, op verschil lende manieren bijeengebracht over schot van schoolreisjes, verkoop zil verpapier, gekweekte rente van resp. pim. 30 en plm. 25 maar nu komt van de oudercommissies tot de verga dering het voorstel om aan de hier schoolgaande kinderen een circulaire mee te geven, waarna iedere leerling een kleinigheid voor dit doei zal kun nen meebrengen, welk voorstel goedge keurd werd. Aisnu bracht de heer Lem mers, met verwijzing, wat kleine be dragen samen kunnen, vormen, het sparen en de manier waarop gespaard hier op school, ter sprake, waarbij hij ais resultaten aangaf voor A 2i/22 ruim ƒ450. en 22/33 toiina ƒ500. voor B. V. kwartaal 21/22 125, 22/23 pl.m. ƒ350. Bij de rondvraag bracht een der aan wezigen het spelen in het vrije kwartier ter sprake, waarbij de wethouder een woord van lof bracht voor het toezicht, dat door het personeel wordt uitge oefend, zoodat op dit drukke punt nog nooit een ongeluk is voorgekomen. De heer Van Oorschot bracht het Kon. besluit ter sprake, waarbij de schoolleeftijd van 6 jaar op 7 wordt ge bracht, wees in den breede op de ver slechtering van het onderwijs, die daar van het gevolg zal zijn. alsmede op de financieele gevolgen, die zijns inziens ten laste der gemeente zullen komen, daar nu aan bewaarscholen meer zal moeten worden ten koste gelegd. Hij roept de medewerking der aanwezigen op om klaar te zijn, als ze gemobili seerd zuilen worden om te trachten te redden, wat nog te redden is. Nadat nog een kopje thee was rond gediend, sloot de heer Lemmers dezen gezelligen, leerrijken avond met het verzoek, dat de aanwezigen, propagan dist zullen zijn voor de ouderavonden, en met dank voor de aanwezigheid van den wethouder van onderwijs en hei be stuur der Oudercentrale. De ta'lriike aanwezigen het getal bezoekers is steeds in stijgende lijn. zwermen uit naar de klassen, waar ze het werk hunner kinderen bezichtigen. Het Hoogovenbedrijf. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van den Chr, Metaalbewer- kersbond, in samenwerking met de at- deeling Vlissingen van den R. Kath. Metaaibewerkersbond een cursusavond, waarin door den heer Huperetz, een alhier vertoevend Duitscher, een lezing werd gehouden over het Hoogoven- bedrijf. Deze interessante lezing werd verdui delijkt door lichtbeelden, waarvoor de heer Meijnderts zich bereidwillig be schikbaar had gesteld. Toegelicht door ongeveer 130 zeer scherpe en duidelijke beelden gaf de heer Huperetz een overzicht van het geweldige hoogovenbedrijf, beginnende bij de verschillende soorten erts, hoe deze grondstoffen naar de hoogovens worden getransporteerd en daar ver schillende bewerkingen moeten onder gaan vóórdat het als ijzer en staal afge leverd wordt. Ook kregen de aanwezi gen een duidelijk overzicht van den reusachtigen vooruitgang in de tech niek, wat aanschouwelijk werd voorge steld door het vertoonen van een hoog oven uit de 17e en 18e eeuw en de he- dendaagsche upper-moderne bedrijven van de firma's Krupp, Thyssen e.a. De beelden gaven de verschillende bewerkingen tot in de kleinste onder deden weer, waarbij de heer Huperetz de technische bijzonderheden besprak en toelichtte. Het was voor de aanwezigen een uiterst leerzamen avond, en de voorzit ter, de heer Sorel, was de tolk van allen toen hij de heeren Huperetz en Meijn derts dank bracht voor hun bereidwil ligheid de Vlissingsche metaalbewer kers een overzicht te hebben willen ge ven van deze indrukwekkende inrich tingen in Duifschland. Collecte voor den nood in Duitschland. Vorige opgave 1829.15 Ontvangen onder letters S. O. S. - 2.50 Totaal 1831.65 Vlissingsch Draiikweer-Comité. Gisterenavond vergaderde in het lokaal „Admiraal de Ruyter" het' Vlis singsch Drankweer-Comité onder voor zitterschap van den heer F. L. Hensei. Op voorstel van de nationale commis sie tegen het alcoholisme werd besloten op het station alhier een tweetal drank bestrijders-reclames aan te brengen, daar pogingen door genoemde commis sie aangewend oirt de drankreclames op de stations te doen verdwijnen, niet zijn geslaagd. Deze drankbestrijders-recla mes zullen ook op een tweetal punten in de stad worden aangebracht. Ook werd besloten deel te nemen aan de betooging vanwege de Plaatselijke Keuze, te houden op Zaterdag 16 Fe bruari te 's-Gravenhage en werd daar voor een afgevaardigde aangewezen. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd, aanwijzende aan ontvangsten 241.71 en aan uitgaveq 140.42, sluitende alzoo met een goed slot van 101.29. Ten slotte werd medegedeeld, dat op Maandag 25 Februari in het Concert gebouw voor het Drankweer-Comité zal optreden de heer Van der Meulen, die Amerika heeft bezocht, teneinde de drooglegging van dat land te bestudee- ren, en daarover eenige mededeeiingen hoopt te doen. Nadere bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. English Association in Holland. Flushing Branch. Ongetwijfeld zal bovengenoemde ver- eeniging dankbaar zijn, voor wat de heer A. B. Downing uit Folkestone gis terenavond zoo belangeloos voor haar afdeeling deed. Hij ziet zeer duidelijk in de groote beteekenis van internationa len omgang en uitwisseling van gedach-, ten, en werkt hier zelf ook gaarne aan mee. Het onderwerp voor dien avond was Cambridge. Spreker begon met de stad geografisch te plaatsen en het historisch ontstaan en de ontwikkeling van haar Universiteit na te gaan. Hadden zich er oorspronkelijk eenige monniken geves tigd, die van hun kennis meedeelden, nu bestaat dit centrum van wetenschap uit meer dan twintig colleges.Oorspron- kelijk werden deze zgn. colleges ge bouwd als huisvesting voor de leer meesters, thans echter is hun eerste doel het verschaffen van onderdak en de verzorging van de studenten. Dikwijls zijn deze huizen stichtingen van vorsten of andere personen, die op deze wijze zeker wilden zijn dat hun naam niet in het vergeetboek zou raken. Aan de hand van fraaie lichtbeelden bracht de heer Downing zijn gehoor na der in kennis met de gebouwen van Cambridge en het leven, dat zich daar afspeelt. De meeste „colleges" zijn vol gens hetzelfde type gebouwd, n.I. rond om een plein met gras. Een Amerikaan, die zijn verwondering te kennen gaf over de schitterende conditie van dat gras, kreeg tot antwoord, dat men het 6 honderd jaar moet rollen en knippen om het zoo te krijgen. De hooge ouder dom der gebouwen is de trots der be woners. Dit is niet de eenigste aanlei ding tot onderlinge naijver en minach ting der „colleges". Naar buiten even wel, tegenover Oxford bijv., worden alle onderlinge veeten vergeten en probeert elk student zijn Universiteit hoog te houden. Sommige beelden bekeek spreker uit eën architectonisch oogpunt, met ande re verbond hij de namen van groote mannen zooals John Gray (die zoo bang was voor brand) Milton, Macauly en Pitt, of anecdotes, zooals het plein bijv. dat een mooien vijgeboom rijk was, in de wandeling ,,t)he Garden of Eden" ge noemd werd.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1