OIRÉE .s. ZATERDAG 2 FEBRUARI Eerste Blad [J iooltttocl|éé£ ISTRAAT No28 62e Jaargang' Gemeentebestuur I I een nuchter kalf of een schaap - 0.75 GROOTE MANNEN. PARKERS RUST. st er- I VRI as. 3t e raisin Groote Markt, ir aan de zaal. begrepen, geen toegang. te be- oed te tarloo- ïe ge lereen. el om m toch etgere- ekende 0/ ZnA&t eken :r" elm ann n net Rogge- :en goede. sen. evelend. huis. bureau „Vliss. PFROUW aak op den Nieu- getuigen voor- Kleine Winst", AUFFEUR 15 Februari. Zon en onnoodig zich Vakkennis eerste n te melden Za- usschen 3—5 uur 38 (beneden). id onderhouden mngshuis, voorzien. Te aan- s. .Vliss. Courant". woning erceel is voorzien tr. licht en water- 27.50 per maand, tart a.s. bureau „Vliss. VU5SIINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen bekendmaking. Rnrff en Weth. van Vlissingen maken Lkend dat bij Koninklijk Besluit van 5 Januari' 1924, No. 23 is goedgekeurd de bij Raadsbesluit van 27 April 1923 No. 14 rastvestelde Verordening tot heffing van ionen voor het keuren van vee en vleesch- raren in bet gebied van den Vee- en 'Ipesrhkeuringsdienst Vlissingen. Aan keurloon is voor iedere keuring irschufdigd door dln houder van een rund of paard 4' een paard beneden den leeftijd van een jaar - een varken een graskalf of een vet kalf - 2.50 H een bok of geit -0-50 ,.y Voor het keuren van vleeschwaren is een keurloon verschuldigd van ƒ0.01 per K.ü. door dengene van wien vleeschwaren Bvorden gekeurd. I Vlissingen, 31 Januari 1924. Burs en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Tot de dingen, waarin, om met een koninklijk woord te spreken, ook een klein land groot kan zijn, behoort on- Jgetwijfeld de wijze waarop het zijn J groote vaderlanders weet te eeren. I Daarvoor echter is het in de eerste plaats een vereischte dat het waarlijk groote mannen bezit of bezeten heeft. En dan kan met rechtmatigen trots aanstonds worden verklaard, dat het |,ons kleine land geenszins aan figuren ontbroken heeft en nog doet, die niet ■alleen volgens onze nationale verhou- fdipg tot de waarlijk groote, maar ook ;buiten onze grenzen, en naar interna tionalen maatstaf gemeten, zich met de besten van alle landen en alle tijden ever heel de wereld /eervol meten kun nen. Nederland heeft sinds eeuw.en tal van mannen op verschillend gebied voortgebracht, die elk op hun terrein een wereldvermaardheid-verkregen en wie tijdgenoot en nakomelingschap het zich tot taak en eer rekende, als zoo danig te waardeeren en te erkennen. Om het even of het het veld der weten- schap, of het terrein der kunst of het jgebied der staatkunde of van handels- beleid en ondernemingszin gold, op elk dezer gebieden hebben wij op mannen te wijzen gehad, wier grootheid ook door vreemdeling, zelfs vaak nog eer- der dan door den eigen landgenoot, [erkend en geprezen is geworden. Man- tnen, van wien een groot Duitsch dich- ;iter met een kleine variatie getuigen 'Ikon, dat noemt men de grootste na- ijmen, ook de hunne genoemd worden. Deze week heeft ons land, zij het op bescheiden schaal een dier grooten ge- erd en wel door op waardige wijze net een tentoonstelling in enkele onzer groote steden en verder in dagbladen en tijdschriften, den honderdsten ge boortedag te herdenken van dengeen, die als Jozef Israëls honderd jaren ge- FEUILLETON Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 14) - Ze had nu dus alle woonvertrekken ?e?'-.n' nu zou ze de andere kamers eens bekijken, want dat is toch het eigenlij ke gebied van de huisvrouw. Keuken en provisiekamer boden niets bijzonders, de kelder was van een apart slot voor zien. Ze vond den sleutel, die er bij ■poorde, en nam een kaars van Frank's Rn tafel' waarbij ze bemerkte, dat |np de groote tafel een klein in leer ge lbonden boekje lag, dat er niet naar een ^drukwerk uitzag. j Eerst lette ze er niet op, maar ging Kf'e" Jie,ier' die n°f? dateerde uit ■ue tijden der brouwerij. Hij was uitste llend voor de huishouding in te richten, waar zag er nu echt vrijgezelachtig uit, want aan de eene wand stond een groo- I e fleSschenkast, die zóó vol fiesschen Iff'ri de muur heelemaal bedekt iwerd. Goer voorzien dacht Edith J achend en toen ze beter keek waar- 1 ijk ze waren alle leeg, maar drie of fvier vertoonden nog het lak en de eti- JKetten verrieden zware soorten. De jllach verdween van de lippen van het 4 meisje en met een diepen zucht verliet Jjze den kelder, deed het slot er weer op Jen bracht de kaars op de schrijftafel ■terug. Toen zag ze weer het boek, dat 1 aar Gg, alsof Frank er een bedoeling ■mee had. leden te Groningen het levenslicht aan schouwde. Er zullen wel weinigen in den lande zijn, die hetzij in het oor spronkelijke, hetzij in afbeelding op plaat of in boek en tijdschrift nimmer iets van dezen grooten Nederlandschen schilder zagen. Integendeel mag zijn talrijk, en gansch en aH hoogstaand werk zich verbeugen tot duizenden en duizenden in den loop der jaren te heb ben gesproken en voor hen de aan schouwing tot een genot en een leerrijke verheuging tevens te hebben gemaakt. En niet alleen in ons land, ook daar buiten is en wordt de groote beteeke- nis van zijn werken hoogelijk verkon digd. Daar is reden toe. Want wat ons in dezen schilder van God's genade, voor alies treft, dat is de diepe ontroe ring van het menschelijk hart, het ge voel van ontzaggelijke deernis met de geringen, met de hulpbehoevenden, met de meelij en ontferming vragenden in de maatschappij'. Dat gevoel is niet fot de grenzen van een land bepierkt, maar het telt zijn belijders over gansch de wereld dergenen, die hart en geest be zitten en zich in den toestand van hun medemenschen voor een wijle vermogen te verplaatsen. Maar het zijn niet slechts de onderwerpen, welke den roem van dezen dichterlijken schilder deden ontstaan, het zijn niet minder de grootsche wijze, de onnavolgbare toet sen, tinten en tonen van zijn onge ëvenaard palet geweest, die hem onder de voornaamsten der groote schilders van de tweede helft der vorige en het begin dezer eeuw hebben gerang schikt. Het kan, noch wordt verwacht onze bedoeling te zijn, hier de beteekenis van Josef Israëls' kunst uiteen te zet ten. Waar wij met het bovenstaande op doelen heeft een ander oogmerk. Én wel dit, om te doen uitkomen, hoe door zijn groote mannen te geven wat hun toekomt, een volk niet anders doet dan zich zelf te eeren. Het mag in dezen tijd van sterk over dreven nationalisme, gelijk wij bij, zoo vele volken om ons heen zien, wel nog eens duidelijk worden gezegd, hoe dat nationalisme zoo gauw tot zelfverblin ding en overschatting kan leiden, hoe het verfoeilijke, gevaarlijke chauvinis me daaruit maar al te licht geboren wordt, waardoor de groote onver verdraagzaamheid en de vaak moed willige uittarting ontstaan, die in de politiek van zoo menig land den boven toon voeren en tot dreigende conse quenties leiden. Echter er is nog een ander, een beter nationalisme. Dat is om het beste wat een vofk bezit aan groote mannen naarvoren te brengen, door hen met rechtmatigen trots die plaats in de geschiedenis der wereld beschaving te doen innemen, welke hen van rechtswege toekomt door in hen, ons zelf en in hun werk, ons eigen stre ven en werken te eeren. Zoo huldigen wij geen gevaarlijk of overdreven na tionalisme, werpen wij ons niet in de armen van een afkeurenswaardig chau vinisme met at de ongebreidelde gevol gen en gevolgtrekkingen daaraan ver bonden, maar eischen wij in de rij der waarlijk beschaafde en vredelievende volken, de kleine doch onbetwistbaar Had hij vermoed dat zij zou komen wilde hij haar een gelegenheid geven Edith sloeg het boek open 't was een dagboek, zooals men ze tegenwoordig maar zelden, tenminste bij mannen, aantreft en scheen te dateeren uit den tijd, dat de schrijver in Amerika rond zwierf. Edith begon te lezen, want deze vondst kon geen toeval zijn, en terwijl ze langzaam blad na blad omsloeg, werd het haar steeds duidelijker, dat het geen gewoon dagboek was 't was een bekentenis van wat in Parker was omgegaan. De man, die deze enkele regels zonder plaats en datum neer schreef, moest vreeselijk geleden, maar toch met zijn heele wilskracht tegen de [out gestreden hebben, waarvan Edith uit zijn eigen mond al eens iets gehoord had, en het ging steeds afwisselend van een overwinning naar een nederlaag en van een neerlaag naar een nieuwe zege. Daartussehen voelden ze de bijna zie kelijke voorstelling, dat alleen de liefde van een vrouw hem kon redden totdat heelemaal aan het eind, ook zonder datum, maar naar 't scheen toch uit den laatsten tijd, de bekentenis stond ik zou me van het leven willen berooven, als nu niet juist de laatste hoop voor me was opgegaaft, geduld en moed. Deze vrouw is anders dan haar zusters, ze jfal steeds bereid zijn haar eens ge geven woord in te ruilen. Een beetje duister en pathetisch, maar Edith kon tusschen de regels lezen want zij had den sleutel van dit geheim schrift in de hand. Om zijn neiging voor eervolle plaats op, die ons in het oog eener weldenkende samenleving toe komt en ons dan ook niet onthouden wordt. Want dat is de tot innige dankbaar heid nopende taak dier groote man nen, uit ons midden voortgekomen, dat ze de wereld met hun grootsche schep pingen verrijkend, hun land tot eer ver strekken en het in achting en erkente lijkheid doen rijzen. Beursbeschouwingen De opgaande beweging van het prijs- en koersniveau. Toeneming van gezonde koop kracht. De hausse in Russi sche fondsen. Willige stem ming voor Suikeraandeelen. De kwartaalstaat der Steel- trust. De weekstaat der Ne- derlandsche Bank. De dollar in reactie. De opgaande lijn in de beweging van effectenkoersen en goederenprijzen heeft zich dusver zonder noemenswaar dige onderbreking voortgezet, waaruit men wel moet afleiden dat de vooruit zichten van handel en bedrijf en die ook van den fondsenhouder beter wor den beoordeeld. Zoowel op de goede renbeurs als op de effectenbeurs houdt de kooplust aan en zelfs de speculatie begint weer op te leven. Er is, vooral in verband met de stijging van den dol lar gedurende de eerste maand des jaars, de vraag gesteld of we de alge- meene prijsverheffing moeten beschou wen als een gezonde opleving van de koopkracht, dan wel als een gevolg van het scheppen eener kunstmatige koopi- kracht, met andere woorden of het pro ces der inflatie al dan niet is begon nen. Hoe moeilijk het ook zij alle en de juiste oorzaken der prijsbeweging vast te stellen, in het algemeen mag toch wel worden gezegd dat zij door vooraan staande zakenmenschen en financiers als een symptoom van economisch her stel wordt beschouwd. Het is van be teekenis dat verschillende landen al lengs hun financiewezen weer op een gezonde basis hebben kunnen brengen, men denke aan Tsjecho-Slowakye, Oostenrijk, Hongarije',' o'olf aan DuTtsch- land, waar de Rentenmark wonderen doet, terwijl niet in de laatste plaats de herleefde handel van Rusland een fac tor van groot gewicht is. De uitvoer van. granen uit Rusland neemt toe en schept voor dat land buiten zijn gren zen nieuwe koopkracht. Hetzelfde geldt van de andere hier genoemde landen en waar de voorraden in Europa geduren de de laatste jaren nagenoeg opgeteerd ziin, laat het zich wel verstaan dat de stijgende vraag prijsverbetering te weegbrengt. Anderzijds zou men toch te ver gaan door de prijsstijging uitslui tend bij de goederen te zoeken, want wanneer we zien dat het betaalmiddel in Frankrijk sinds de laatste maanden aanzienlijk gedeprecieerd is en dat ook elders de wisselkoers terugging, leidt dat tot de gevolgtrekking dat er nog aitiid landen zijn die boven hun econo- mischen stand ieven. Maar dit wordt dan toch meer en meer uitzondering. De effectenbeurs heeft derhatve ook in de afgeloopen week weer van een optimistische beschouwing biijk gege ven, al trad er af en toe een natuurlijke reactie in, welke echter geen verande- opium te overwinnen, had Parker zich aan den alcohol overgegeven, want het is bekend dat deze beide slechts zelden naast elkaar bestaan en elkaar eenigs- zins tegenwerken zelfs. Zij was nu ge roepen om hem van het laatste af te helpen en het klinkt wei heel vreemd, maar ze had niet de minste vrees voor haar nieuwe taak. Toen Edith in de schemering thuis kwam, was ze zekerder van zichzelf dan na dien automobieltocht met Frank. Haar besluit stond vast, en als Frank nu werkelijk om haar hand vroeg, zou zij het wagen, ondanks de wolken, die zoo dreigend en waarschuwend boven den horizon stonden. Er had een hevig onweder gewoed, zonder dat er echter iets bijzonders ge beurd was. Alleen een paar doornatte handwerkslieden kwamen tegen mid dernacht in „De wilde man" aan en vertelden ontdaan, dat vlak naast hen de bliksem was ingeslagen. Daar ginds, waar dat eenzame huis ligt, zeiden ze. En Kiihn vroeg zeer belangstellend, of het dan eindelijk eens in de Ebben houtvilla was ingeslagen, het was wel tijd, dat het oude roovershol in vlam men opging. Daarvan wisten die twee echter niets, 't was wat verder naar boven geweest. Het gesprek duurde tot lang na mid dernacht. Den volgenden dag was het koel en winderig, en daarom had Edith tegen den middag een vuurtje in den haard INGEZONDEN MEDEDEELINGEN WA ARSCH TI WING Teneinde volkomen zekerheid te hebben tegen bederf der Foster's Rugpijn Nieren Pillen door klimaatsinvloeden als gevolg van de verpakking in houten doozen, besloten wij ons geneesmid del in glas te verpakken. Weigert derhalve voortaan alle in houten kokers verpakte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, doch eischt steeds dit geneesmiddel in GLAZEN FLACONS met GEEL ETIKET. Wacht U voor namaak. Londen, 19 Januari 1924. FOSTER-Mc CLELLAN Co. ring van richting beduidt. De toene mende belangstelling voor Rusland, in zonderheid de toenadering der Engel- sche regeering tot het Sovjetbewind, dat straks allicht de jure en de facto door Engeland zal worden erkend, heeft voor Russische staatsfondsen een wil lige stemming in het leven geroepen. Ten onzent werd deze nagevolgd en zijn meerdere soorten, welke tot voor kort nog slechts enkele procenten no teerden, tot 10 en hooger opgeioopen. Hoewel er in theorie vermoedelijk geen aanmerking kan gemaakt worden op onze regeering, die evenmin als de En- gelsche de Russische regeering erkent, wordt deze houding niettemin meer en meer ais een belemmering gevoeld voor de ontwikkeling der handelsrelaties tusschen Rusland en ons land, zoomede voor de pogingen welke in het werk worden gesteld om voor de houders van Russische schuldbrieven een rege ling te verkrijgen. Op de locale afdeelingen ter beurze zijn de Tabaksaandeelen eerst tot staan gekomen en is de willige tendenz naar de Suikerwaarden verhuisd, waar de Amerikaansche statistieken, meer nog de hoogere suikernoteering, zoomede de berichten uit lndië en de prijsverhoo- ging van de V. I. S. P. van invloed waren. Met name de aand. H. V. A. werden gefavoriseerd, mede in verband met de oprichting van nieuwe suiker fabrieken. Waar op den oogst-1923 bij een dooreenprijs van circa 14 per pi- col superieur ƒ3 a ƒ4 winst gemaakt wordt, is het duidelijk dat prijsstijging tot 16 over boekjaar 1924 hooge divi denden in uitzicht stelt. In sympathie met de Suikerafdeeling ziin ook aand. Westersuiker en Centrale Suiker in koers opgeioopen ook deze fabrieken hebben in het afgeloopen jaar mooie resultaten behaald. Een vrij onbeduidend verloop hadden de andere locale afdeelingen, hoewel bijvoorbeeld ook voor Scheepvaartaandeelen een vaste stemming de overhand houdt en ook Rubberwaarden zich goed kunnen handhaven. De hernieuwde stijging van den olieprijs in Amerika, thans tot 4.50 per vat, was een stimulans voor Olieaandeelen, waarin haussiers om het pleit kampten, gebruik makende van mededeeiingen in de Engeische pers over de beëindigde samenwerking tus schen de Koninklijke-Shellgroep en de Fransch-Belgische maatschappijen ten aanzien van de belangen in Rusland. Niet-ingewijden kunnen de quaestie waar het hier om gaat moeilijk beoor- deelen, alleen krijgt men den indruk laten aanleggen. Dit gebruik dateerde nog uit den tijd, dat haar moeder leefde. Daar werd dr. Runge aangediend. Deze speelde in de stad een belang rijke roi, want hij was directeur van een zenuwinrichting, aan den anderen kant van de rivier, gold als een uitste kend arts en mocht zich vooral verheu gen in de bijzondere belangstelling van de vrouwelijke bewoners want hij was, ondanks zijn veertig jaren, nog steeds ongehuwd. Hij verkeerde veel in het huis van den advocaat en velen weten dat aan Edith. Zij zelf had er echter nooit over gedacht en was verbaasd, dat de dokter op een tijd kwam, waarop haar vader steeds op zijn bureau was. Ze ontving hem echter hartelijk en reikte hem de hand. Dat hij zoo zorgvuldig gekleed was, ontging haar aandacht geheel. Dokter Runge was niet, wat men een knap man noemt, en met zijn hoog voorhoofd, den bril en zijn zwarten, vollen baard, was hij het type van een geleerde. Zijn gezicht was echter heel aantrekkelijk en zijn groote kalmte ken- teekende den psychiater. Ook nu was hij kalm, ofschoon het hem moeite scheen te kosten. Ik tref u aan den haard, juffrouw Edith, zeide hij, dat moet voor mij een goed teeken zijn, want deze vlam is het symbool van vrede en rust na een nacht van groote onrust. Daar buiten bij u, dokter Ja. U weet, hoe moeilijk wij het vaak hebben, en bij zulk weer is alles fNiEMEUEm TABAK 1 Zeer verstondiq, dsn hebt U de oesfe en goedkoopste Overal vemrqqbaar dat de heer Deterding den andere ge- interesseerden te slim af geweest is. Verschillende Industrieele aandeelen blijven zich in de belangstelling van koopers verheugen een uitzondering maken aandeelen Van Gelder's Papier fabrieken, welke reeds eenige weken aangeboden zijn, hetgeen, naar te ver moeden. is, verband houdt met het be kend worden der resultaten over 1923. De Amerikaansche Markt heeft met name wat betreft de industrials in de afgeloopen week een willig aanzien gehad, waarbij meerdere aandeelen een aanzienlijk avans behaalden.Am. Car en Foundry stegen van 163 tot 179, Steels van 99 tot 104 etc., naar aanleiding van de gunstige beschou wingen over de vooruitzichten der Amferikaansche industrie, welke nog steeds beduidende opdrachten ontvangt van de spoorwegen, waartoe deze weer door de stijgende ontvangsten in staat worden gesteld. De publicatie van den ontvangststaat der Steeltrust over het vierde kwartaal en de aankondiging van een extra-dividend van wijst op een bevredigend resultaat, vooral omdat na de uitkeering van het extra dividend een surplus resteert van 8 millioen tegen 6.3 millioen in het voorgaande kwartaal, al is het opmer kelijk dat de maandcijfers der netto ontvangsten van 18.6 millioen in Oc tober tot 14 millioen in December zijn teruggegaan. Een heuglijk verschijnsel blijft het dat onze Nederlandsche Staatsfondsen weerstand bieden aan de gevolgen der discontoverhooging, waarvan we de vorige week melding maakten. Wan neer de fTweede Kamer de gewijzigde bezuinigingsmaatregelen binnen niet al te langen tijd aanneemt, behoeft er voor den gulden niet te worden gevreesd. Intusschen is uit den jongsten week- nog vee! erger. De patiënten lijden on der den invloed van het weer, ik ben niet uit de kleeren geweest vannacht. -Dat moet moeilijk zijn zei Edith zacht en huiverde in haar schommel stoel, terwijl dr. Runge het hoofd ophief. Zou u er bang voor zijn Neen, dokter, bang ben ik nooit. Het onbehaaglijke gevoel laat zich wel overwinnen ten slotte zijn het immers ongelukkige stakkers, die wij vol me delijden helpen moeten, waar we kunnen. ja, zeide hij levendig, u hebt juist gezegd, waar het op aankomt en toch moet ik toegeven, dat die menschen- liefde niet in staat is mijn leven te vul len ik moet bekennnen dat zonder de liefde tusschen man en vrouw het be roep van psychiater tot last en einde lijk een onmogelijkheid wordt, want juist wij hebben zoo'n behoefte aan een haardvuur als dit 't Was zoo duidelijk, dat elk woord overbodig scheen, en Edith voelde wei, dat hij juist dezen vorm gekozen had, omdat het hem onmogelijk was, een banaler vorm te gebruiken. Toch zweeg ze even en staarde in het vuur daarna kwam het aarzelend over haar lippen Dokter Runge, u wenscht me tot vrouw Ja, Edith, als hulp in mijn beroep, en mijn leven. Nu begon ze aandachtig in het vuur te poken en sprak daarbij halfluid tot zichzelve, als was hij niet naast haar

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1