»QUE Advertenties Diep in uw huid ZATERDAG 26 JANUARI ~Êëretë Blad H. Brons Jr., Rotterdam 62e Jaargang! DSCHAP JARI a.s. Jeunesse" ra Overal, che Maatschappij van Stoomvaart ÜLASTINGDRUK FEUILLETON PARKERS RUST. Brieven uit de Hofstad B. J. Meijer, Walstraat 31, Vlissingen SINGSCHE COURANT EDZ AAM, CROQUANT DEE, VAN SMAAK, GIENISCH VERPAKT. psprijs, T, Nieuwendijk. il. itroductie 62 cent. KOOP en GOED nog altijd gewonnen. Daarom wint de 6 ets. sigaar, het ndere merken Probeert ik eens, U bespaart neemt U tegelijkertijd paar sigaren, merk A BËLLA nede. U zult versteld 100 stuks f 3.75, Aanbevelend, ïagazijn W. WERKER Oroenewoud. 1EEMT PROEF! rlen en Hakken f 1.95 den en Hakken f 1.35 t prima leder, itsluitend a contant. BGRTIING, NGSTRAAT 36. ior en Verhnur, Koop en Verkoop Ingen en Dlenstaanvragen, ^nz. jrultbetaling, van 1-5 regel» Ike regel meer 15 cent >p de Markt SA, NARCISSEN en IARGRIETEN. een goed AAIMACHIEN. 15.—. Te bevragen btr- Courant'". -Middelb. - Rotterdam engelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS )EREN EN VEE. t. «tdd inuari [lw 28 29 31 matiea te bekomer, N.V. Tranaport- Erven G. "V B. EENHOORN, Tel 'x v. OOSTERHOUT, Tel. 28i. b. BUITENHEK, TeL 101. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zouden er velen onder ons gevonden worden, die zonder een gevoel van wre vel ja van ergernis, zich van de op hun belastingbiljetten vermelde door hen verschuldigde bedragen kwijten "Waarschijnlijk niet en we wagen veeleer de veronderstelling, dat verre weg het grootste deel der belastingbe talende burgerij meer met verdriet dan met genoefea aan deze onontbeerlijke verplichtingen jegens gemeente en staat voldoen. En daar is redelijkerwijze ge gronde oorzaak voor. De, om het op zijn zachtst uit te drukken,groote tegen zin, waarmede het belastingbiljet ont vangen wordt (voor velen is die dag een bedorven dag) vindt zijn reden in een tweetal groepen factoren, die eener- zijds betrekking hebben op de wijze waarop met de belastingpenningen wordt omgesprongen, de manier derhal ve waarop zij worden uitgegeven, an derzijds op de wijze waarop zij binnen komen, met andere woorden waarop zij geheven en de burgers aangeslagen worden. We zullen de eerste der groepen, wijl zij ons te ver zou voeren en voor wat wij willen betoogen terzijde kunnen blijven, onbesproken laten. De tweede groep, dat is die, welke den meesten wrevel pleegt op te wekken, moge door ons wat nader beschouwd worden. Dan valt allereerst de groote ver- scheideaheid en het ruime aantal der diverse belastingen in het oog. Het is Inderdaad een geheel complex en vooral de zakenmenschen klagen er terecht over, dat er schier geen week voorbij gaat, waarin zij geen formulier in te vullen krijgen, niet wat te betalen, niet te reclameeren of geen ambtenaren te ontvangen hebben, die naar het een of ander een onderzoek komen instellen. Maar ook de gewone, niet in zaken zijn de burgers, weten van den belasting- rompslomp mede te spreken. Hoe groot leze is, blijkt duidelijk wanneer we eens im raad gevraagd worden door den een of anderen vriend of kennis, die zich in de plaats onzer inwoning vesti gen wil en eens komt informeeren wat hij wel te betalen zal hebben aan be lasting. Wonen we dan in een eer.igs- zins groote gemeente, dan blijkt alras dat onze vriend zich alle illusies maar 'uit het hoofd moet stellen en dat, bui ten de rijksbelastingen, in den regel een heele portie gemeentelijke heffingen zijn deel zullen worden. Want vele gemeen ten schijnen het er, evenals het rijk, op gezet te hebben den belastingdruk .eenigszins weg te moffelen door naast een paar hoofdbelastingen een heele reeks bijkomende heffingen re verorde nen. Dat ware nog tot daaraan toe, in dien die verscheidenheid ook inder daad den druk behoorlijk legde op de schouders, die hem het beste torsen kunnen belasting dus naar draagver mogen. Evenwel is het er verre van af, dat zulks ook werkelijk het geval is. Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. De kamer zag er nog keurig uit en niet zoo ais twee ongehuwde heeren laten ®ewoon,'ik P,eS?en achter te Ze waren evenwel niet naar bed ge- I ^ant zo°wel Frank's slaapkamer du te logeerkamer waren in 't geheel ne> gebruikt. w' hadden waarschijnlijk den nacht >kend en drinkend in Frank's kamer irgebracht. Daar stonden op het ta- je bij de sofa nog de wijnglazen en de aschbakjes met halfopgerookte siga- retten, terwijl de drie leege wijnfles- len keurig op een rijtje naast den schoorsteen stonden. ilaats r*genS S'onc' a"es °P ziin Rewone Eigenlijk verwonderde Grete zich el wat over dit alles, ze had door vee' over Amerika gehoord en dat de Amerikanen slechts zelden, zeiu. Jn heel overmatig, sterken "bruiken, en dat ze er nooit aan La, en.heelen nacht babbelend bij den p', flesschen wijn door te bren- de bela was !}'er t°c'i gebeurd en in dezi 'F' rekening waren 't immers het ja ,;_.jechte Amerikanen; maar c .ti Sen Duitsche moeder en dus t r ik.r. ook Duitschers, die in deze thuis hoorden. Belasting naar draagkracht is een heel mooi principe, maar aan de uitvoe ring ontbreekt helaas nog al iets. in hoofdzaak komt het daarbij aan op twee maatstaven, te weten, het inkomen en de leefwijze, de vertering dus. Maar ai hebben twee personen hetzelfde inko men, dan, wat begrijpelijk is, behoeft hun draagkracht nog allerminst hetzelt- de te zijn. Taliooze huiselijke en maat schappelijke omstandigheden, zorgen, ziekten, Ja wat niet al, doen die draag kracht uitermate verschillen. Maar de belastingheffer eischt toch van beiden hetzelfde percentage. En met de leef wijze, de vertering, is het nog vee! meer uiteenloopend. De een besteedt zijn geld min ot meer openlijk, de ander meer heimelijk, de derde weet het zoo in te richten, dat de fiscus hem op geen enkele uitgave betrapt, die voor een aanslag in rekening kan komen, enz. En de man die gaarne „leeft en laat leven" is er bij, terwijl de gierigaard, dat is de man, die economisch het slechtste ele ment der samenleving uitmaakt, vrij uit gaat. Maar bovendien is er een groot aantal belastingen waarvan „naar draagkracht" totaal uitgesloten is dat zijn alle accijnzen, met invoerrechten, tabaksbelasting, zegel- en registratie rechten. Kan bij de genoemde heefdbe- iastingen het stelsel van progressie nog toegepast wordenT bij de andere is daar van eenvoudig geen sprake. Bedoelde heffingen en rechten komen ten slotte ten laste van den verbruiker, ongeacht diens verdere ai ot niet aanwezige draagkracht. In gezinnen toch waar van zulk een draagkracht schijn noch scha duw bestaat, wordt, om een voorbeeld te noemen, precies evenveel van het verbruikte kwantum suiker door den fis cus geheven, ais van de hoogstaange slagenen, zij dus die over de grootste inkomens beschikken. Wij mogen met het bovenstaande vol staan, om te doen uitkomen, dat de on tevredenheid, welke in taliooze kringen onzer samenleving tegen het vigeerend belastingstelsel bestaat, geenszins reden van bestaan mist. Uit die kringen gaan dan ook meer en meer stemmen op, die tot een geheele wijziging van het be staande willen komen en meer dan van de taliooze belastingen, welke thans ons deel zijn, heil verwachten van een stelsel, dat bijvoorbeeld slechts één en kele belasting, die naar het inkomen, kent een inkomstenbelasting, maar waaraan dan ook niemand geheel zou kunnen ontkomen en waarbij dan voor al niet de draagkracht zoo maar „mir nichts, dir nichts" naar de hoegrootheid van het inkomen bepaald wordt. In hoe verre deze oplossing er een van afdoen de uitwerking zou zijn, valt moeilijk .net volkomen zekerheid te zeggen, maar in eik geval heeft zij een groote vereen voudiging op het bestaande voor, en de groote bezuiniging op den enormen arbeid, welke het huidige systeem ver- eischt, op de massa's papier, die dit thans, beschreven of bedrukt, verslindt en op het ontzaggelijk groot aantal ambtenaren, die het ter regeling der uit voering noqdig heett, zou mogelijk geen geringe, zelfs een zeer welkome bate met zich brengen, en den belastingdruk allicht verlichten. Grete begon nu aan haar werk. Ze nam na elkaar alle kamers onderhan den en als ze soms weer zich angstig voelde worden, dacht ze maar aan Jozef, die nu in den heerlijken zonne schijn naar het mooie, groote Hamburg ging, waarvan hij later weer zooveel zou kunnen vertellen. De logeerkamer kwam het laatst aan de beurt. En toen Grete het nachtkastje aan het hoofdeind van het bed schoonmaakte, schoot haar een klein voorval te binnen, dat den vorigen morgen plaats gevonden had. John Parker had namelijk bij zijn te rugkomst van den dokter zijn horloge gemist hij meende, dat hij het op de waschtafel had gelegd, maar daar was het niet, en Grete hielp hem zoeken. Eindelijk vonden ze het kleine ding op een andere plaats en de Amerikaan was er zoo verheugd over, dat hij het meisje een tienmarkstuk gaf. Als verklaring voegde hij er aan toe, dat het een ge schenk van zijn moeder was geweest en dat hij er erg prijs op stelde, hoewel het maar van staal was met een gouden J of> de kast. Tien mark Dat was meer dan ge noeg voor hetgeen ze gedaan had, en daarom verwonderde Grete zich niet, dat ze in de slaapkamer geen fooitje vond, zooals anders toch de gewoonte is. Voor die tien mark zou ze zich heel wat moois kunnen koopen De zon stond ai vrij hoog aan den hemel, toen alles in het huis schoon en helder was. Alleen de drie leege wijn- flesschen moesten nog opgeborgen worden en Grete besloot ze naar den Duurte Een conflict. Meermalen wordt de vraag gesteld of het leven in de residentie duur is, of het bezig is minder duur te worden dan wel duur en ten slotte hoe in totaal de le vensomstandigheden uit een financieel oogpunt zijn. Het is niet zoo gemakkelijk die vraag te beantwoorden, omdat vaste gegevens ter beoordeeling niet aanwezig zijn en het natuurlijk zeer veel afhangt van de schaal waarop men zijn leven opzet. De indexcijfers voor eenige levens middelen doen zien, dat in de prijzen daarvan in het afgeloopen jaar niet vee! verandering viel te constateeren. Enkele levensmiddelen dalen in prijs, andere stijgen, weer andere fluctueeren. Alles te samen is de daling ongeveer 4 op de gewone voedingsmiddelen. Dat is niet veel. Het zonderlinge vinden we in de cijfers, dat de groenten zoo buitengewoon duur zijn, hetgeen des te meer verbaast als men bedenkt dat Den Haag onmiddellijk aan het Westland grenst en de aanvoer van groenten hierheen zeer gemakkelijk is. Misschien dat dit voor een goed deel in de wille keur van de z.g. groenteboeren ligt, die langs de huizen venten. Vergelijkt men de veilingsprijzen eens met de detail prijzen die aan de deur betaald wor den, dan zijn óf de exploitatiekosten van den venter heel hoog óf deze heer is een aartsafzetter. Trouwens dit is een oude puzzle, die wij niet vermogen te ontcijferen hoe komt het dat Den Haag, dat aan de groentetuinen van het Westland en aan den vischafsiag van Scheveningen ligt, dure groenten en dure visch eet? Van andere plaatsen vernemen wij wel eens, dat deze waren veel goedkooper zijn. Wij hebben in den zomer in een plaatsje in Gelder land wei eens heerlijke visch gegeten, die uit IJmuiden was aangevoerd en die beter en niet duurder was dan wij er in Den Haag voor moeten betalen. Omtrent andere artikelen is het moeilijk uit te maken of de prijzen da lend zijn. Wanneer wij de uitverkoopen eens gadeslaan en daarbij niet aanne men dat de aanwezige voorraad met verlies wordt-van de hand gedaan, dan zouden wij zeggen dat de prijzen wel lager konden zijn dan zij zijn. Trou wens het begrip „uitverkoop" is niet meer zoo omlijnd als vroeger. In den ouden tijd was het de opruiming van „winkeldochters" die aan het eind van ieder seizoen plaats had, maar nu lijkt het meer op een tijdelijke aanzienlijke prijsverlaging van alle artikelen. Heel langzame daling valt in som mige takken te constateeren, maar de traagheid van dit proces maakt de winst, die er voor de koopers in zit, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heer lijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachten de zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. kelder te brengen, waar de andere flesschen ook lagen. De kelderdeur was echter gesloten, het slot, dat Parker zelf gekocht had, hing er voor en toen viel het het meisje pas op, hoe vreemd het eigenlijk was, dat mijnheer nooit iemand anders er in had gelaten en zelf altijd zijn eigeti wijn had gehaald, ook dagen, dat de logé er was. Maar ieder mensch heeft wel eens grillen De flesschen moesten dus boven blij ven en veel kans, dat ze gestolen zou den worden, was er niet. Nu bedacht Grete voor 't eerst, wat er met de villa gebeuren moest. Het verlof, dat ze gis teren gekregen had, kon natuurlijk al leen gelden ais Jozet in huis bleef, mis schien verwachtte men nu van haar, dat zij 's nachts zou blijven. Dat echter nooit Lieve tijd, ze zou gek worden, 's nachts alleen in dat huis, waar allerlei spoken ronddwaalden Nu, daar moest iets anders op te vin den zijn 't Eenige, wat ze doen kan, was het huis af te sluiten en den sleutel mee te nemen. Dit deed ze dan ook, maar eerst wierp ze uit nieuwsgierigheid nog een blik door het raam van Jozefs ka mer. Daar was alles afgesloten, het bed was niet beslapen, geen kledingstuk ken of andere dingen lagen in 't rond. 't Maakte den indruk, of de bewoner voorgoed vertrokken was. Toch zou hij na een paar dagen terugkomen Toen Grete eindelijk het tuinhek INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Beëedigd Makelaar in Assurantiën Belast zich met het sluiten van alle Verzekeringen Solide dekking ter beurze Concurreerende premiën Prompte en coulante Schadeafwikkeling Vertegenwoordiger haast onmerkbaar. Wat de belastingen in Den Haag be treft, deze kunnen gemakkelijker ver geleken worden met die in andere ste den en dan neemt Den Haag daarbij stellig een gunstige plaats in. Wanneer het gemeentebestuur zijn best deed, zouden de belastingen nog heel wat meer te drukken zijn en dit zou voor Den Haag een belangrijk voordeel zijn. Voor het overige is Den Haag zoo duur en goedkoop als .men zelf wil. Woningen zijn er in allerlei prijzen, 't Is nog wel niet gemakkelijk er één te vinden, maar hiermede gaan we goed vooruit. Natuurlijk kan men zijn geld gemakkelijk kwijt aan vermaak en hoe meer er van dit wordt aangeboden des te grooter wordt de verleiding om er geld aan uit te eeven. Voor dengene die in wandelen ver maak vindt, blijft de residentie natuur lijk een vooi&effelijke en een goedkoo- pe stad tevens... Alles te samen valt er over de Haag- sche duurte niet te klagen als wij alles met andere steden vergelijken. Alleen gaat de daling ons te langzaam, maar dat zal elders ook wel zoo zijn. Op het oogenbtik er een eigenaar dig conflict ontstaan tusschen de ge meente en tie huiseigenaren over de wijze van berekening en betaling der aansluitingen op de waterleiding. Het geval op zichzelf is te ingewikkeld om uiteen te zetten, doch het komt tenslotte neer op een strijd van hard tegen hard. De huiseigenaren hebben zich in den laatsten tijd krachtig vereenigd en spe len in massa den Palamedes. Thans hebben velen van hen de contracten voor de waterleiding opgezegd en de gemeente heeft deze huizen afgesloten, daarnaast echter afdoende voorzienend in de behoefte aan water, zoodat de bewoners er alleen eenige moeite door verkrijgen, maar niet zonder water zit ten. Het is niet gemakkelijk uit te maken wie gelijk heeft. De regeling der tarie ven voor de waterverbruikers is zóó wanhopig ingewikkeld, dat haast nie mand er wijs uit kan worden. Nu is één der moeilijkheden, dat het niet mogelijk is voor ieder huisje een watermeter te stellen, zoodat complexen samenge voegd worden. Daar ligt al een bron van misère. Sympathiek is de wijze van optreden der huiseigenaren niet en verstandig evenmin. Met gestadig onderhandelen komt men verder, in de oorlogsjaren is achter zich sloot, kwam ze op den land weg, waar het heel druk was. 't Was marktdag in de stad. Wagens en voet gangers trokken in en uit, het heele dal baadde in den zonneschijn. Het meisje wierp nog een enkelen blik terug. Het huis werd de-Ebbenhoutvilla genoemd, dat moest dus met iets zwarts samen hangen, en riep akelige, benauwende denkbeelden te voorschijn in de fantasie van het volk. Het helderwitte gebouw lag echter in 't groen begraven, en de blauwe hemel spande zich er wolkenioos boven uit. Er was werkelijk niets in dat alles, dat aanleiding gaf om 't verleden op te graven en al die sombere schrikbeelden weer in de herinnering te roepen. Toch, ondanks alles, ademde Grete diep op, toen ze langs den landweg terug ging en weer de oude, bekende Nicoiaipoort voor zich zag. Na vier dagen keerde Frank Parker uit Hamburg terug en verscheen vrij onverwachts bij Grete's ouders. Hij droeg zijn autokieeding nog, was met stof bedekt en ei heelemaal niet over te spreken, dat de villa gesloten was. Het jonge meisje verdedigde zich energiek. Mijnheer heeft me toch zelf verlof gegeven, zei ze, en 't zou onverant woordelijk geweest zijn om het huis open te laten staan. Er loopt warempel genoeg gespuis in den omtrek rond. Juist daarom, merkte Parker op. Je kreeg vrij, omdat Jozef thuis zou blijven, maar nu hij meeging, was het gebieken hoe dringend noodig het is, dat onze burgerlijke wetgeving ten op zichte van de woning-huur-overeen- komst eens grondig wordt herzien. Dit is nu eens een punt van wetgeving dat geen geld behoeft te kosten en dit punt kon de wetgever wel eens in deze dagen aan de orde stellen. Voor de volkshuis vesting is hee! veel gedaan in den loop der laatste kwart-eeuw, maar juist daardoor komt er verschil in behande ling van die breede groep bewoners van overheidswoningen en van particuliere huizen. De laatste zijn veel te veel tailiables et corveables a merci in de macht der huiseigenaren. En het malle is, dat het woord „eigenaren" eigenlijk heel onjuist is. Vele van die z.g. eige naren kunnen nauwelijks den belknop hun eigendom noemen, omdat het alles geleend geld genaamd hypotheek is, waarmede zij werken. Het zijn wo- ning-exploitaten, om het populaire minder vriendelijke woord niet te ge bruiken. Wanneer de Staat hier dus «zou gaan regelen, heeft hij niet een re geling te treffen die het eigendomsrecht aantasten zou, maar wel die excesse van exploitatie raakt. De kwestie van de waterleiding is ook een kwestie van de exploitatie en het is daarom noodig dat het gemeente bestuur niet aanstonds opzij gaat voor tegenstand. Het belooft overigens een aardig duel te worden tusschen de ge meente en deze heeren, die bezig zijn zich door solidariteit een macht te vor men. Het lijkt ons noodig, dat hier de wetgever eens tusschenbeide komt en een speciale regeling maakt voor het verhuren van woningen, waarbij aan gelegenheden als die van de watervoor ziening wel terdege kunnen worden in- gelascht. EIBER. je plicht geweest het huis te bewaken. Misschien ook 's nachts, mijnheer! INatuurlijk, dan juist Omdat Grete als dagmeisje was aan genomen, was het vreemde hiervan zoo duidelijk, dat juffrouw Mohn zelve een woordje mee ging spreken. Ze was een resolute vrouw, die niet gewoon was ergens doekjes om te winden, en dus begon ze op scherpen toon Nu nog mooier Wat wou u Dat jonge kind zou moederziel alleen in dat oude roo- vershol slapen, waar andere menschen overdag nog geen voet in durven zet ten Neen, meneer Parker, daartoe is mijn dochter nog veel te goed en als 't u zoo niet past, kan ze direct wet weer thuiskomen I Ik moet ook niets van dien Jozef hebben die deugniet brengt het kind het hoofd op hol en als het op trouwen aankomt, dan maakt hij zich er met mooie praatjes af. Parker bleef merkwaardig kalm. Wind u niet zoo op, juffrouw Mohn Mijn vroegere chauffeur Jozef Binder is bovendien niet mee terugge komen. Er was in Hamburg gelegenheid om bij een Engelschman in dienst te treden en hij zal nu al wel op weg naar Londen zijn. Hij is zoo'n deugniet niet, maar een vlijtig jongmensch en daarom wou ik zijn toekomst niet in den weg staan. Grete was bleek geworden. Dat had ze niet verwacht en de tranen stonden haar in de oogen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1