DONDERDAG 24 JANUARI gemeentebestuur feuilleton 30 62e Jaar^ani 1924 aanvullinösagenda I 5 Van 5 leden der commissie van loe- 'tïziclit op het lager onderwijs f d voor de vacature De Vries. I F den heer J. D. C. de Vries. I 2. den heer J. Butler. I 2. den heer J. F. Op den Zieke. K V. Te behandelen punten. kameroverzicht. Tweede Kamer. P&RICER9 RUST. I, Laat "e"ï dan maar liggen. Wie BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VL1SS1NGSCHE COURANT J. i.I i -van de vergadering van den raad der 1 gemeente Vlissingen, op Vrijdag, 95 lanuari 1924, des namiddags 2 uur. I Onderzoek van den geloofsbrief en installatie van het nieuw benoemde lid Iran den raad den heer L. F. Barentsen, ■er voorziening in de vacature van den '.jheer G. van de Putte. I IV. Benoemingen. 1 a. voor de vacature mevrouw Van Wiler Maden. t W 1 Mevrouw M. Vader—Duyvekot. I i Mevrouw A. van Oyen—Maartense. b voor de vacature Van Geleuken. 1 l' den heer A. W. van Nieuwland. S 2.' den heer C. J. Plaizier. c voor de vacature Edelman. I l! den heer W. P. Edelman. 2. den heer E. P. Block. K e. voor de vacature Auer. J 1. den heer G. Jurry. 10 Voorstel van Burg. en Weth. om hun machtiging te verleenen tot het be- Teenen bij het Agentschap Middelburg der Nederlandsche Bank van het in be zit der gemeente zijnde 4/2 Neder landsche Schatkistbiljetten tegen beta ling van 5 rente, tot ten hoogste 200.000, ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld. Zitting van Woensdag. De gelmwde ambtenares. Het éebat was vandaag natuurlijk •en 3lap aftreksel van dat van gisteren. Men had zoo graag de principieele kwestie aangesneden en mej. Wesfer- nan deed dit alvast door een motie voor te stellen, waarin de Kamer uit spreekt dat zij het feit van gehuwd-zijn «immer een reden tot ontslag acht. Dit is de principieele kwestie die echter la ter wel zal worden behandeld. mJ Overigens bleef de discussie draaien j^fom de kwestie van het kostwinner- I jsehap. De Regeering acht een speciale I «commissie voor onderzoek daarnaar LjJniet noodig en niet gewenscht omdat #ons dit brengt in een net van casuistiek. jln zoodanig net vliegt de Regeering I Minister Van Swaay wenschte iedere Brouw op haar tijd een goeden man die ten goede kostwinner zal zijn. Dan is alle kwestie opgelost. 'Het overcompleet bij de P.-T. T. is '.jiet gevolg van de aanwerving van per soneel in de drukke oorlogsjaren. Thans is door de verlenging der arbeidstijden de toestand nog ongunstiger geworden. De beide moties werden verworpen, 't Ging in hoofdzaak Techts tegen links. De heeren Braat, Bierema, Gerritsen en mei. Van Dorp stemden tegen de motie- Groeneweg tegen mej. Westerman de «rechterzijde en Braat en mej. Van Dorp. Jjf De gehuwde ambtenares zal nu wel niet meer onderwerp van discussie zijn Bot hoofdstuk I aan de orde is. Dan Tkomt het principe in debat. Minister D.e Graaf f kwam nu weer op het slappe koord. Twee financieele ont werpen voor Indië. Het ééne verlengt ■oman van FRIEDR1CH JACOBSEN. I S) Ijoen Jozef er mee klaar was en in de villa terugkwam, trof hij juist John Parker, die zijn rechterhand stevig ver bonden had en in een doek droeg. Ook Frank kwam er bij en vroeg zijn broer, wat de dokter had gezegd. De jonge Amerikaan was bleek en nerveus. I 7 Die menschen zeggen immers nooit wat. Hij heeft me de wond uitge- Ranf en naar ke' karakter en 't gedrag van den hond geïnformeerd. Iets zekers "ij nint zeggen, hij wou graag een Iderzoek doen op het beest, en in het ;ste geval moest ik een instituut van steur opzoeken. ^a"k keek nadenkend naar den Zoo'n inrichting hebben wij hier t, John. ^ee1' maar morgen ga ik toch ar Hamburg een dag vroeger of er maakt niets uit. Hij hield op en ndde zich tot Jozef, die op zijn schop Je hebt den hond ai begraven I T ?jinheert daarginds. vindt H°ït tf <?0kter tens'otte niet iets dan zitkeelemaai niet bestaat, en Ureenin h!®®?8 angst' Ik laat me basto i wü ^ur8 inenten en daarmee basta Natuurlijk was het dier kern- de bestaande productenbelasting voor 1923, het tweede wijzigt de Tariefwet tot invoering van. een aardolie-belasting die 6 millioen meer opbrengt dan de bestaande ongeveer soortgelijke belas ting. Er is in de kringen van de mdustri- eelen veel verzet geopperd tegen deze belastingen. Van den heer IJzerman kregen deze kapitalisten natuurlijk geen steun maar in een nogal langdradige redevoering herhaalde hij zijn standpunt dat er maar flink geplukt moet worden van hen die voordeel trekken van In die's schatten. Onze belastingen. De „Nijmeegsche Crt." schrijft over onze belastingen Men neemt bij het bepalen in hoofd zaak 2 maatstaven aan het inkomen en de vertering of leefwijze. Beide heb ben een gebrek. Twee of meer personen die hetzelfde inkomen hebben, hebben daarom nog niet dezelfde draagkracht. De een heeft zorgen en ten deele van zijn wil onafhankelijke lasten, die de ander niet kent. Dezelfde wetgever, die zijn belasting bepaalt, legt hem ver plichtingen op, die zijn draagkracht verminderen. Ziekten in het gezin, lichaamsgebreken, zijn woonplaats en meer andere factoren hebben er invloed op. En toch vraagt de fiscus van beiden hetzelfde percentage. En wat de vertering aangaat, de wijze waarop hij zijn inkomen besteedt, daar bij neemt de wet alleen in aanmerking wat uit zijn leefwijze blijkt en wat hij dus vrijwillig uitgeeft zijn woning, zijn meubelen, zijn vervoermiddelen voor eigen gebruik, zijn weelde-uitgaven naar het uiterlijke. Maar de man met het groote inkomen, die zich op verga ren toelegt, en- zijn uitgaven beperkt, ontkomt aan deze naar zijn inkomen geëvenredigde verterings-personeele belasting, al zal hij, wanneer de fiscus hem op te groote soberheid betrapt, zijn inkomstenbelasting zien stijgen, maar die toeneming zal wel beneden datgene blijven, dat hij ais verteringsbelasting had moeten storten, als hij had gedaan, als zijn buurman, die bij gelijk inkomen, een grooter huis bewoont, meer dienst boden houdt, een auto of paard en rij tuig aanschaft. En buiten deze beide hoofdbelastin gen ziin er verscheidene, waarbij van draagkracht geen sprake is. d.i. waar allen betrekkelijk evenveel betalen, on geacht hun inkomen en hun draag kracht. Dat is het geval met alle accijn zen, met invoerrechten, met zegel- en registratierechten, met tabakbelasting en zelfs met de speelkaarten. Kan in beide hoofdbelastingen nog progressie worden toegepast, bij de zoo even bedoelde heffingen en rechten is daarvan geen sprake. Dat is o.a. ook een der grieven tegen de zakelijke be lasting op het bedrijf, waar geen reke ning wordt gehouden met de draag kracht en die zelfs wordt, geheven of kan worden geheven, waar de bron van de draagkracht totaal Is opgedroogd. Strikt genomen zou er maar één lasting moeten zijn, de inkomstenbelas ting, maar waaraan dan ook niemand geheel zou moeten kunnen ontkomen en waarbij de draagkracht niet maar bot weg werd afgemeten naar de grootte van het inkomen. In elk geval is er reden om ons heele belastingstelsel te herzien en te vereen voudigen. Ook daarin kan worden be- gezond en heeft hij eens aan één van zijn luimen toegegeven, 't Is het beste, niet langer over de zaak te piekeren. Maar toch deed hij het, dat merkten de anderen heel goed. De jonge blonde man, die volgens het testament van zijn vader vee! meer Amerikaan moest zijn, dan zijn oudere broer, scheen toch weekhartiger te zijn en Jozef keurde dat tegenover Grete Mohn ten zeerste af. Zoo'n sukkel, zei hij, die loopt om 'n onnoozele schram naar den dokter en laat zich inpakken. Dan had hij moe ten ondervinden hoe ik me voor drie jaar aan dat gloeiende ijzer verbrand de 1 Hij stroopte zijn mouw op en liet zijn meisje het litteeken zien, waarvoor Grete verschrikt de oogen sloot. Je bent hard. Jozef, tegen je zelf en tegen anderen. Ik geloof dat je pre cies zoo bent als mijnheer. Hm, met hem zou ik niet graag kersen eten. Ik zag door het keukenraam hoe hij den hond doodschoot. Ik werd er koud van. Zooiets zou ik niet gedaan heb ben, Grete. Ze zweeg en ging aan het werk. Soms was ze bang voor hem, die als jongen al om zijn ruwheid bekend stond, maar ze had hem nu eenmaal lief en dan is er geen enkel meisje, dat moed en kracht niet bewondert. - Als hij me werkelijk eens trouwt, dacht ze vaak, krijg ik afwisselend slaag en kussen men moet het leven nu eenmaal nemen, zooals het is. Claudius was precies op den afge sproken tijd gekomen. Hij was be zuinigd, heel veel zelfs, al was het maar alleen in de massa papier, die nu wordt bedrukt en beschreven en de verschei denheid van ambtenaren, die de uitvoe ring regelen. Oud-minister De Geer aan het woord. Jhr. mr. J. D. de Geer, oud-minister van financiën, heeft te Arnhem en te Zwolle voor de Christ.-Hist. kiesvere nigingen een politieke rede gehouden, waarin hij 't verloop der crisis, het op treden van het derde kabinet-Ruys en zijn programma besprak om te besluiten met te verklaren, dat indien het doel der regeering, nl. de bezuiniging, wordt bereikt, daarvan ale partijen de eer, en het land het profijt zal kunnen hebben. De positie van het kabinet is door dat gebeurde, met name door het weder optreden na de gestelde kabinetskwes tie eenigszins krom getrokken. Maar ook met een krommen stok kan men een rechten slag doen. Het is, zoo zeide spreker, het belang van alle landgenoo- ten, dat dit thans blijkt. Het is ook een politiek belang, zelfs van de strijdius- tigsten onder de minderheid, aldus spr., hoe eer in de atmosfeer van den thans noodzakeljjken Godsvrede, het financi eel herstel verkregen is, des te eer kun nen de gewone politieke strijdvragen haar rechten hernemen. Verlicht examen voor ontvanger. De minister van financiën brengt ter kennis van de ambtenaren, wie het aan gaat, dat in de maand Mei 1924 te 's- Gravenhage zal worden afgenomen het verlicht examen voor ontvanger, dat vergelijkend is, en wel voor 6 plaatsen, bestaande uit een onderzoek naar de bedrevenheid in het behepr van een klein ontvangkantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. De verzoekschriften om tot dat exa men te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 1 Maart a.s. bij het de partement van financiën zijn ingekomen. Postcheque- en girodienst. De waarnemende directeur van den postcheque- en girodienst, de heer P. 't Hooft, heeft in een circulaire aan de rekeninghouders bericht, dat zij binnen kort een afschrift van hunne postreke ning van 25 Augustus tot 4 October zullen ontvangen. Daarbij: wordt een formulier van accoord- of niët-accöord- verkiaring gevoegd en de directeur heeft verzocht dit na invulling zoo spoedig mogelijk terug te zenden ten einde de vaststelling van het tegoed je bevorderen. VLISSINGEN, 24 JANUARI. Verkiezing gemeenteraad, in de heden gehouden vergadering van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. van de Putte, gekozen verklaard de heer L. F. Barentsen. Voorste! aan den gemeenteraad. Doer Burg. en Weth. is nog het vol gende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ter voorziening in de vacatures van vijf leden in de schoolcommissie 1. o., wegens het bedanken van mevrouw Van der Maden en het overlijden van den heer Van Geleuken en het periodiek aftreden van de heeren Edelman, De nieuwd naar den jongen Amerikaan, die zoo de lieveling van zijn vader was ge weest hij voelde zich echter verbaasd en de andere trok hem nu plotseling meer aan. John was nog onder den in druk van het ongeval en vertelde dat ook in korte woorden. Het diner verliep daardoor vrij saai en men haastte zich oin tot de zaken te komen. Toen werd John plotseling geheel koopman. U bent door mijn broer op de hoogte gebracht met de zaak, begon hij zonder iange inleiding. Het testament is nu eenmaal niet anders en daarover behoeven we dus verder niet te spre ken. Mijn vader moet geweten hebben, wat hij deed, maar toch zou ik mijn broer 'door een overeenkomst zooveel mogelijk schadeloos willen stellen. De firma handelt en gros in pelterijen en het is gewenscht in Duitschland eenige filialen op te richten waarvan mijn broer de leiding zou krijgen. Tot zoover is alles heel eenvoudig. Nu komt echter een punt dat ik pas vandaag met me zelf overlegd heb. Hij zweeg even en keek naar Frank. Het plan van de filialen ging van mijn broer uit, die me ook noodigde hier alles te komen zien. Ik ben geko men en heb de stad bekeken, maar ik moet tot mijn spiit zeggen, dat het niet met mijn verwachtingen overeenkomt. De stad van onze gestorven moeder mag heel mooi zijn, maar in het zaken leven mogen zulke dingen geen invloed uitoefenen daar moet het zakenbelaftg voorop staan. Ik ben wel bereid in Duitschland filialen op te richten, doch alleen Hamburg of Berlijn komen voor Vries en Auer, welke laatste niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen, hebben wij de eer de navolgende aanbevelingen aan te bieden, opgemaakt na overleg met de genoemde eemmissie, n.l. a. voor de vacature mevrouw Van der Maden 1. Mevr. M. VaderDuy vekot. 2. Mevr. A. van OyenMaar tense b. voor de vacature Van Geleuken 1. den heer A. W. van Nieuwland. 2. den heer C. J. Plaizier. c. voor de vacature Edelman 1den heer W. P. Edelman, 2. den heer E. P. Block. d. voor de vacature De Vries l.den heer J. D. C. de Vries. 2. den heer J. Butler. e. voor de vacature Auer 1. den heer G. Jurry. 2. den heer J. F. Op den Zieke. Het Nut. Voor het departement Vlissingen trad gisterenavond in de groote zaal van den heer Harsveld op de voorzitter van den Bond van Nederlandsche Amateur Foto- grafen-vereenigingen, de heer A. L. van Zwanenburg van Rotterdam, die ons in 150 lichtbeelden „schoonheid van de Italiaansche steden" zou laten zien. Van al die beelden afzonderlijk er waren er trouwens bij, die eenzelfde monu ment, waarbij we bijv. denken aan de Rialto van Venetië, van verschillende zijden liet bekijken een beschrijving te geven, zou de ruimte voor ons ver slag te buiten gaan, we zullen dus ons zooveel mogelijk moeten beperken en met een enkel woord bijv. de beschrij vingen van grootsche bouwwerken moeten aangeven. De spreker voerde ons eerst naar Parijs, waar we o.a. de imposante drukte van de Boulevards zage», de Pont d'Alexandre en een kijkje op 'de binnenplaats „des Invali des", waar we naast de kanonnen ook een gedeelte van de spoorwegcoupé zagen, waarin de wapenstilstand ge- teekend werd. De volgende kiekjes, waarvan de scherpheid niet genoeg geroemd kan worden, gaf ons een beeld van Grenoble aan de Isère, waar we een blik konden slaan op de wegen in Zuid-Frankrijk langs ravijnen. In tegen stelling met de „routes" op de Canari- sche eilanden, wordt in de groote repu bliek weinig gedaan voor de veiligheid van het verkeer langs die gevaarlijke plaatsen, vertelde ons de spreker, die ons een afbeelding van het bed toonde, waarin Napoleon en hij in het hotel „les trois dauphins" hadden geslapen. Na van het klooster van de Grande Chartreuse, wier monniken op de bin nenplaats, naakt en op een plank ge bonden, begraven werden, een beeld te hebben gegeven, éan eenige mooie rots partijen in Dauphiné en van Nice en Mentone, voerde spreker ons naar Ita lië, waarvan we ais eerste aanlegplaats Milaan bezochten. Als eerste van een heele serie kiekjes kregen we een beeld van de binnenplaats der Saneta Maria del grazio, waar ons een beschrijving werd gegeven, waaruit we aanstippen, dat dit bouwwerk schilderijen van Lo renzo di Vinei heeft, die, als we goed verstaan hebben, haar glans hebben verloren en dof zijn geworden. Van deze Italiaansche stad kregen we ook een beeld van de dubbele poort, tusschen welker twee doorgangen een fonlein haar waterstralen omhoog zendt. Waar Milaan als 't ware niet te beschouwen is zonder Dom, kregen we van dit laat ste bouwwerk met zijn zware deuren, bedekt met in brons gedreven figuren, mij in aanmerking en dan zou je dus in één van die steden moeten gaan wonen, Frank. Eindelijk was de echte Amerikaan- sche koopmansnatuur te voorschijn ge komen en omdat Claudius in deij grond van zijn hart van dezelfde meening was en bovendien graag Frank Parker uit de omgeving zou zien verdwijnen, knik te hij toestemmend en vouwde rustig de handen om het verdere verloop van de zaak af te wachten. Maar deze twee plotseling verbonden mannen hadden zich in het karakter van den derde sterk vergist. Toen John van de moederlijke woon plaats en over sentimentaliteit sprak, gleed een zacht rood over Frank's bleek gezicht en hij knikte eenige keeren voor zich heen. Toen hield hij het hoofd op en zei zacht Ik zie steeds meer in, John, dat vader gelijk had, toen hij jou alleen de belangen van de firma Parker in han den liet. 't Is waar, dat de zaken alleen van jou standpunt uit kunnen worden bezien, maar ik ben nu eenmaal van een andere, Duitsche, natuur, 't Heeft me geld genoeg gekost om den grond van onze voorouders in handen te krijgen en als ik niet mag blijven waar ik nu ben, moet de heele zaak maar overgaan. Ik geloof, dat je me genoeg kent om te weten, dat geen verdere poging om me over te halen, je helpen kan. 't Blijft bij wat ik gezegd heb en is dus ieder verder woord over de zaak overbodig. John scheen dit te hebben verwacht en niet onaangenaam te vinden. Hij lei kalm zijn papieren bij elkaar en stak ze tal van beelden, die fragmentarisch een duidelijk beeld er van gaven, dat deze kerk alle eeuwen door aangebouwd is. Typische projecties van fijne beelden, die als bekroning van zuiien dienden, gingen ais slot van de serie uit Milaan, waarna spreker ons voerde naar Vene tië, dat natuurlijk zijn waterrijkdom en zijn verkeer op' het zwarte, modderige, kwalijkriekende water te zien gaf. Na tuurlijk werden het dogepaleis,'de brug der zuchten en de Sint Marco met de gevleugelde bevolking van haar plein niet vergeten, maar ook werden ons prachtige details getoond van arcades, wier kapiteelen om de eentonigheid te breken alle verschillend zijn. Maar ook werd ons getoond, dat men daar ginds niet of zeer weinig restaureert, zoodat de invloed van den tand des tijds dui delijk zichtbaar is aan de eeuwenoude monumenten. Over Florence, waarvan we de oevers van de Arno in beeld gebracht zagen en tal van gebouwen als de Nationale Bibliotheek en de Kerk van het Heilige kruis met het standbeeld van Dante ervoor, gingen we naar Pompeji. Bij de overbrugging van de Arno wees spr. op de verschillende be bouwing van de brug van Florence, die wei is waar winkeltjes „aan"gebouwd heeft, zoodat dit zich aansluit bij de aangrenzende omgeving, maar waarbij het middendoorzicht vrij is gelaten met de Rialto van Venetië, die als het ware dichtgespijkerd is, zoodat alle doorzicht belemmerd wordt. Van Pompeji, de on der lava bedolven stad, kregen we eenige interessante ruïne-kiekjes, bene vens een opname van versteende men- schelijke -en dierlijke lichamen en ook, wat er overgebleven is van o.a. het huis der Vetti's. Na in de verbeelding een bezoek gebracht te hebben aan Napels, dat op spreker niet den indruk maakte van „Napels zien en dan sterven" en aan Capri, dat schilderachtig gelegen is aan de zee, werd ons het ontgraven Ostia bij Rome getoond, waar ons een straatbeeld werd vertoond van deze luxe-plaats der groote Romeinen. Tem pels, theaters, het forum met op vier hoeken de beelden, het crematorium met zijn fraai ingelegden mozaiekvloer gaven ons op het doek een flauw denk beeld van wat deze ruïnes in haren oorspronkelijken toestand geweest moe ten zijn. Het slot van onze denkbeeldige reis werd gevormd door een serie beelden uit Rome. In de eerste plaats de Sint Pieter, die op het vermeende graf van Petrus opgebouwd is en waarvan Michael Angeio de koepel' bouwde, waaraan het Vaticaan als 't ware vast- gebouwd is. Monumentale gebouwen als het zijn, toont een beeld toch, hoe door den aanbouw van het Vaticaan het geheel van den Sint Pieter totaal is vernield. Schitterende plaatjes van deze beide gebouwen en van de tuinen van het Vaticaan werden gevolgd door op namen o.a. van het badhuis van Cara- calla, van de poort van Constantijn, waar de Via Appia begint, die tot Na pels loopt. In verband met dezen weg, waarlangs de grafmonumenten van voorname Romeinen waren, spreekt de heer Van Zwanenburg over de Cata comben, schuilplaatsen van de Christe nen, die in het Colosseum, waarvan een heele serie beelden op het doek wordt geworpen, aan de leeuwen ten prooi werden gegooid. Ook wordt een beeld gegeven van het Kapitool met het groo te nieuwe monument voor Victor Em manuel. Tot slot krijgen we een kiek van de ruïne van Nero in de Via Appia. De voorzitter van het departement, in zijn portefeuille. Dus, we zijn aan het eind. Dan heb ik hier eigenlijk niets meer te doen en kan ik met den nachttrein naar Ham burg gaan. Heb je misschien een spoor- gids bij je, dan kan ik dadelijk zien, wanneer ik vertrekken wil. Frank knikte even koel. Ja, maar er gaat geen trein met een slaapwagen. Mijnheer Claudius kan het bevestigen. Ik heb een ander plan, John. Blijf vannacht nog bij mij, dan breng ik je morgen vroeg zelf met de auto naar Hamburg. Ais men het opont houd bij de stations meerekent zal dit niet langer duren en ik zou graag zeker weten, dat je een inrichting van Pasteur bezocht. Met zulke dingen is 't niet goed te spotten. Maar ik weet zeker, dat het bij de inenting niet op een dag vroeger of later aankomt. Na de ontstemming die tusschen de broers ontstaan was, verwachtte Clau dius een afwijzing van dit aanbod.Maar tot zijn verwondering nam John het met een hoofdknikje aan. Hij scheen door het noemen van zijn verwonding in een toestand van ongevoeligheid te zijn ver vallen, wat den advocaat er toe bracht, om hem op te beuren, zoóais men dit in zulke gevallen doet. 't Is heelemaai niet bewezen, zei hij, dat de hond dol geweest is en om de mogelijkheid alleen zou ik me niet laten inenten, want men krijgt een ver gift in het lichaam, dat er niet in be hoort te zijn. Ik behoor tot de tegen standers van die nieuwe methode. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1