<»Tel'"> DINSDAG 22 JANUARI binnenland 62e Jaargang 1924 I De Koningin heeft gisterenavond zes W in particuliere audiëntie ontvangen den Japanschen gezant in Nederland, den heer Harakaza Nagaoka, die na mens den keizer van Japan in verband met 't regeefingsjüBileu'm een geschenk kwam aanbieden. I FEUILLETON PARKERS RUST. Stads= en Provincienieuws VLISS1NGSCHE Een Japansch geschenk aan de Koningin. Het geschenk bestaat uit twee zeer kostbare vazen. De Indische begrooting. Aan de Memorie van Antwoord op de Jijndische begrooting is het volgende ontleend j Bii de voortgaande versobering van den staatsdienst verwacht de frninlstei •van koloniën op goede gronden in 1925 een sluitende begrooting. Het advies der bestuursverkavehngs- vfcommissie zal eerlang in een wijziging Evan het Kon. besluit van 16 September 1918 worden opgevolgd en vastgelegd. De kosten voor de overbrenging van .'het departement van gouvernementsbe- lu rijven naar Bandoeng zullen in totaal ..710 millioen bedragen. in Indië wordt krachtig gestreefd Snaar de instelling van Raden van Bij- stand voor sommige bedrijven, ter ver betering van de financieele resultaten, waarbij in de eerste plaats gedacht •wordt aan het Staatsspoor- en Tram- wegbedrijf. iDe taakomschrijving van deze nieuwe instituten is thans bij de Indische regeering in overweging. Het vraagstuk van de scheiding van 'kerk en staat is in behandeling bij een studie-commissie in Indië. Voor de er kenning van zelfstandige kerken (waar ivoor een regeling, strekkende om haar mogelijk te maken in overweging is) 'behoeft niet op het rapport dier com missie te worden gewacht. In de geldelijke positie van Indische ■verlofgangers in Nederland kan geen •verbetering worden gebracht. De minister van koloniën heeft be- tzwaar tegen toekenning van het recht Ivan enquête aan den Volksraad. In 1924 valt te rekenen op oprichting tv van 300 nieuwe volksscholen. De loonen van het spoorwegpersoneel. .In verband met de.waarschijnlijkheid, dat ten gevolge van eenige mededeelin- gen, die blijkens het verslag in een der dagbladen op het Zondag j.l. gehouden congres der Ned. Vereeniging zijn ge daan, er onder het personeel misver stand zou kunnen ontstaan, heeft de voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zich tot de directie der Ned. Spoorwegen ge- werfl om precies vastgesteld te zien welk standpunt de directie inneemt ten opzichte' van eenige punten, waarover cnder het personeel en door de vakver- eenigingen niet eenstemmig wordt gedacht. Een dezer punten is de kwestie of de reeds bestaande korting voor de pen sioenen van 8'/2 op 12JA procent moet worden gebracht, dan wel of voor het personeel de 8>/2 van thans zal ge handhaafd blijven met een meerdere loonsverlaging van 4 Een zeer sterke, zoo niet de sterkste strooming onder het personeel geeft de voorkeur aan loonsvermindering en dus niet aan 4 meerdere storting,- omdat bij loonsvermindering de last procents- gewijze op het' geheele personeel diukt en het te ontvangen loon meer in over eenstemming komt met het nominale Roman van FR1EDRICH JACOBSEN. 8) Zoo erg was het echter niet, maar Grete Mohn, die door het keukenvenster van de villa gluurde merkte toch ook een zekere gelijkenis op. Alleen Fox, de tngelsche boxer, dien Parker zich aan geschaft had, was niet van de zelfde meening. ^et dier was altijd bij jozef, maar toen John Parker uit de auto sprong om zijn broer te begroeten, vim* J1? beest voortdurend woest nlaffend tegen John op en Frank moest hem met een schop wegslingeren. Daarop reikten de broers elkaar de ïand. Ieder weet, wat deze .ceremonie bij de Amerikanen beteekent, maar ad vocaat Claudius had misschien een ze kere natuurlijke hartelijkheid gemist en zijn meening omtrent de gevolgen van vaderlijke testament zou waar- scnijnhjk gewijzigd zijn. Overigens spraken beiden Engelsch J°zefs oor was nog niet genoeg ge oefend om den inhoud van de korte en vlugge vragen en antwoorden te be grijpen. Ook onder den lunch was er niets te keer^ltTp"' ,In 'T"5,'0"'"8 met dien «eer, dat Frank de familie Claudius had mtgenoodigd, liet hij nu Grete Mohn i^ienen en die zei later tegen Jozef, aat het er zóó saai was toegegaan waarop de alles-wetende chauffeur had loon, terwijl bij verhoogde 5,orting voor het pensioen de loonen boven de 6000 niet met de storting hoogcr dan dit bedrag bezwaard zullen worden. V/aar nu het bericht in het zooeven aange duide dagblad den indruk vestigt, alsof de onderhandelingen op 19 Januari in zulk een teeken stonden, dat, wanneer het personeel een storting van 12/2 voor de pensioenen niet aanvaardde, ook de directie haar tegemoetkomingen ten aanzien van het personeel op de vierde klasse standplaatsen en het werkplaatspersoneei zou terugnemen, werd van de zijde der directie er de aandacht op gevestigd, dat indien deze opvatting soms zou bestaan dit niet juist is. Wanneer het personeel de voorkeur mocht geven aan 4 meer loonsverlaging dan 4 meerdere stor ting voor het pensioen, heeft de directie daartegen geen enkel bezwaar, mits maar het totale bedrag der besparing die berekend werd op 8.680.000, on aangetast blijft. Zij verklaarde nadruk kelijk dat nadeelige gevdlgen ten op zichte van bepaalde categoriën niet ontstaan zullen, wanneer de overeen komst alsnog in dezen geest zou gewij zigd worden dat de loonsverlaging zou zijn 5 voor de vierde klassers, 7 voor het werkplaats- en 9 voor het overige personeel. Oititrent een ander punt, waarover verschil van meening bestaat, n.l. het ontbinden van den Loonraad om daarvoor in de plaats te stellen een zgn. Personeelraad, ver klaarde de directie, dat er harerzijds geen bezwaren bestaan om dit punt la ter afzonderlijk onder de oogen te zien, daar deze aangelegenheid met de voor genomen vermindering der loonen geen direct verband houdt. Hoewel de direc tie een Personeelraad verkieslijker acht dan de wijze van overleg, zooals deze thans plaats vindt in den Loonraad en maandelijksche conferentie, is zij bereid rekening te houden met de bezwaren, die tegen een algemeene verkiezing bestaan. De onbewaakte overwegen. Het vraagstuk van de onbewaakte spoorwegovergangen heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht en ook is in verschillende richting gezocht naar middelen om de gevaren, welke het gevolg zijn van ontbreken van be waking, op te heffen. Bij een technisch bureau te Amster dam hebben-wij een door een ingenieur van dat bureau gecontrueerd toestel letje gezien, waarvan de bedoeling is, dat de stoomfluit van de locomotief bij het naderen van een overweg automa tisch gaat werken. De fluit blijft gitlen totdat de machinist er een einde aan maakt. 'Door zijn handbeweging wordt dan het toestel automatisch weer scherp gesteld. Het toestelletje, waarvoor octrooi in alle landen is aangevraagd, lijkt, voor zoover dat voor een leek valt te be- oordeelen, uiterst eenvoudig. Onder de machine is een zware spiraalveer aan gebracht, welke slaat tegen een nok aan de rails. Door de beweging, welke de veer tengevolge van den slag maakt, wordt de fluit in werking gesteld. Zoo'n nok op de rails kan, al naar gelang van de behoefte, op 300 a 400 meter, of op welken afstand ook, van den overweg worden geplaatst. De machinist hoort de fluit en kan, zoo noodig, maatregelen nemen. En het publiek, dat den overweg nadert, hoort den trein aankomen. Het toestel werkt zoowel "bij voor- ais bij achteruitrijden de machines. Naar de meening van geantwoord, dat Engelschen en Ameri kanen altijd zoo vreemd deden en aan tafel alleen hun mond openden om te kunnen eten. Later gingen de beide broers samen naar de stad, en toen ze tegen den avond terugkeerden, kreeg Jozef opdracht, om naar advocaat Clau dius te gaan en hem voor den volgen den dag ten eten te vragen om meteen een belangrijke zaak te bespreken. Hij kwam gauw met een toestemmend ant woord terug, waarmee de gebeurtenis sen van dien dag waren afgeloopen, want John, die een beetje vermoeid was van de reis, trok zich vrij vroeg in zijn slaapkamer terug, terwijl Jozef vanuit zijn kamertje zag, dat nog na midder nacht de lamp in Frank's werkkamer brandde. Maar hij zelf had tenminste rust, want er was nu geen sprake van een nachtelijken autotocht, die in den laatsten tijd herhaaldelijk had plaats gehad. De volgende morgen bracht een heel onaangenaam voorval mee. John Parker was, terwijl zijn broer nog sliep, vroeg opgestaan en had vóór het ontbijt een kleine wandeling in de omgeving ge maakt. Toen hij terugkwam, stond Jozef in de garage en poetste de auto. Naast hem lag Fox op den grond en hapte naar de vliegen, die het hem lastig maakten. Het dier was schijnbaar in een slechte bui en knorde, toén de Ameri kaan binnentrad en met den chauffeur een gesprek begon in vloeiend Duitsch. Hij prees den mooien wagen, vroeg naar de kracht en wierp toen een blik op den hond. den uitvinder is de constructie zoo sterk, dat zij, door een harden slag bij snelle vaart, niet wordt beschadigd. Wij kunnen natuurlijk niet beoordee- len, in hoeverre het toestel in de prak tijk zal voldoen. Dat zal een proef moeten leeren. Het bureau heeft zich reeds met de spoorwegen in verbinding gesteld, om in de gelegenheid te wor den gesteld voor een demonstratie aan een machine. Het vraagstuk der onbe waakte overwegen is. belangrijk genoeg om elke mogelijke oplossing te onder zoeken. („Hbld." De Middenstandsbank te Sneek. De beide directeuren van de Midden standsbank te Sneek zijn thans gearres teerd. De heer J. Reijenga wordt ver dacht van verduistering van gelden, welke hij uit hoofde van zijn beroep als zaakwaarnemer onder zich had en de heer H. M. Reijenga is aangehouden onder verdenking van verduistering van sommen, welke hij in zijn kwaliteit van secretaris-ontvanger van 't waterschap ,,'Hommelt-Sneek" en als zaakwaarne mer onder zich had. Er moet zeer zijn geknoeid door de gearresteerden. Zoo schijnen van de bedragen van een aan tal spaarbankboekjes van de Midden standsspaarbank afgeschreven en in plaats daarvan door de gearresteerden persoonlijk geteekende kwitanties aan de houders te zijn uitgereikt. De burger lijke rechter zal nu hebben uit te maken of houders van dergelijke kwitanties worden beschouwd als crediteuren van de Middenstandsspaarbank, dan wel van de verdachten Reijnga persoonlijk. Juist deze zaak maakt het moeilijk den toestand der Middenstandsbank en haar crediteuren thans reeds te beoordeelen. De bedragen, welke naar aanleiding van de arrestatie van de beide zaakwaarne mers genoemd worden, spreken van honderdduizend gulden en meer. Hulde aan de Amsterdamsche politie. Ter herinnering aan de moeilijke dagen, die de Amsterdamsche politie gedurende de feestweek heeft gehad en als blijk, hoe het gewaardeerd is door de huldigingscommissie, dat deze feest week zoo goed geslaagd is, had deze commissie besloten een herinnerings- kruis uit te reiken. Deze plechtigheid had Zaterdagmiddag plaats in de Ko renbeurs. Van eik bureau was een in specteur, een brigadier en een paar agenten aanwezig. Verder merkten we op den burgemeester, den hoofdcom missaris, eenige commissarissen en en kele hoofdinspecteurs. De voorzitter van de huldigingscom missie, prof. jhr. J. Six hield een toe spraak, waarin hij eraan herinnerde, dat de feesten in de hoofdstad in Sep tember zoo goed geslaagd zijn, wat voor een groot deel te danken is aan het tactvol optreden van de Amsterdamsche politie. Er moest orde en regel zijn en het mooie was, dat die er ook was en wij het toch niet voelden. Als fferinne- ring aan die dagen wenscht het comité een blijvende herinnering aan te bieden, bestaande uit een oorkonde met kruis. Jhr. Six speldde vervolgens het kruis den burgemeester op de borst, daarbij de hoop uitsprekend, dat hij dit kruis zal dragen ais hij optreedt als hoofd van de politie. Vervolgens werden de kruizen uitgereikt, waarna de burge meester met een enkel woord dankte voor de hulde. Hij herinnerde er daar bij aan, dat het contact tusschen bur gerij en politie steeds beter wordt. Het muziekkorps van de Amsterdam sche politie luisterde de plechtigheid op. Is dat dier altijd zoo, Binder Ik heb in 't algemeen nogal geluk bij hon den, maar deze schijnt me niet te kun nen uitstaan. Hij is toch niet ziek Zijn oogen staan zoo dof Jozef lachte. Hij is zoo gezond als u en ik, mijn heer. ik weet ook niet, wat het beest mankeert, in 't algemeen... Hij brak plotseling af en maakte een afwerende beweging, maar het was al te laat. John Parker had de rechterhand uitgestrekt om den hond te streelen, en dit gebaar was zeker verkeerd begre pen, want in hetzelfde oogenblik beet de hond toe en de Amerikaan stiet een kreet van pijn uit. Overigens was het geval nog vrij goed afgeloopen. De tanden van den boxer haddén de hand geschramd, zon der eigenlijk toe te bijten er liepen slechts een paar droppels bioed uit een klein wondje en Jozef zei opademend Dat had minder kunnen afloopen de heele hand had weg Ifimnen zvjri Ik begrijp niet, wat het beest heeft stil in den hoek Een tweede aanval volgde niet, de hond trok zich brom mend in zijn hoek terug en ging rustig op de achterpooten zitten, maar John was bleek geworden. Hij ging zwijgend naar een fonteintje, wiesch zijn hand en wikkelde zijn zakdoek er omheen. Op hetzelfde oogenblik kwam Frank uit de villa en overzag het gebeurde met één oogopslag. Wat is er geschied, John Heeft het beest je gebeten Ja, maar 't is niets VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeen teraad gedaan Overeenkomstig het daartoe door hem gedaan verzoek hebben wij de eer U voor te stellen aan den heer J. Bou- cherie eervol ontslag te verieenen uit zijn betrekking van tijdelijk leeraar in boekhouden aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs alhier, wegens zijn vertrek naar Leerdam en den datum van ingang van het ontslag te bepalen op 11 Januari 1924. Door periodieke aftreding van den heer H. C. Wesseling, als lid der com missie van toezicht op het Nijverheids onderwijs is op 1 Januari j.l. een vaca ture onstaan. Ter voorziening daarin beveelt de commissie de volgende heeren aan 1. den heer H. C. Wesseling. 2. den heer F. C. Matzinger. Wij hebben de eer U voor te stellen uit jieze aanbeveling de benoeming te doen. Ter voorziening in de vacature Boucherie hebben wij de eer U voor te stellen voor den verderen duur van den loopenden cursus en te rekenen vanaf 17 Januari 1924, den heer P. Tazelaar, hoofd der school van de Vlissingsche Schoolvereeniging alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar in boekhouden aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs (voor drie lesuren per week). De door de sollicitanten ingediende stukken en de adviezen van den direc teur der school, van de commissie van toezicht op en van den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, worden over gelegd. •Bij dezen hebben wij de eer uw ver gadering aan te bieden een door het college van regenten over het gasthuis ingediend dubbeltal, ter voorziening in de vacature, welke op 1 Februari a.s. zal ontstaan, wegens het aan mevrouw J. A. BraatBraat op haar daartoe ge daan verzoek, ais regentes van genoem de instelling, verleend eervol ontslag 1. Mevrouw E. J. Hoogkamer Unger. 2. Mevrouw E. ten KateMuysken. Bij den aanvang van dit jaar werd geconstateerd, dat een bedrag van ruim 100 was ontvreemd uit een lessenaar van het kanfoor van gemeentewerken en een bedrag van ruim 10 uit een schrijftafel van de bodenkamer, welke lessenaars en kamers waren afgesloten. Dit feit gaf ons aanleiding tot het in stellen van een onderzoek naar de deugdelijkheid der afsluitingen van het gemeentehuis en van de verschillende vertrekken van dat gebouw. Hef bleek ons, dat die afsluitingen ons geen voldoenden waarborg kunnen verschaffen voor de veiligheid van het geen in het gemeentehuis aanwezig is, ondanks de voor eenige jaren genomen maatregelen betreffende de sluiting der kantoren na afloop van den dienst. Deze toestand kan niet bestendigd blijven, vandaar dat wij reeds middelen hebben beraamd om op afdoende wijze daarin verbetering te brengen. De oude, eenvoudige, sloten zullen naar onze meening moeten worden ver vangen door „Lips-seriesioten", ten einde te voorkomen, dal, zooals nu het geval is, met dezelfde sleutels verschil lende deuren kunnen worden geopend. De eigenaardige inrichting van het gemeentehuis maakt het voorts nood zakelijk, dat op verschillende tusschen- Erg of niet erg ik zal het hem leeren Voor den eersten keer kwam het aan het licht, hoe heftig deze man kon wor den hij bedwong zich echter en ging in huis. Jozef, die zijn meester beter kende, scheen te vermoeden, wat er komen zou, want hij wierp een blik op het dier en zei halfluid Adieu, Fox, ik zou op 't oogenblik niet graag in jou vel steken Toen kwam Frank terug, hij had een revolver in de hand en op vijt pas van het dier schoot hij het pardoes dood. Jozef had het dier graag mogen lijden, maar toch was hij nu een en al bewon dering voor Frank's meesterschot. John zei echter kalm Zooiets leert men bij ons 't is te hopen, dat het dier niet dol was Ik zal hem laten onderzoeken, John iDank je, wat gebeurd is, is ge beurd hoogstens zal ik zelf eens naar den dokter gaan. Dat zou ik je aanraden, zei Frank ijverig, ik heb er wel niets van gehoord, dat hondsdolheid hier op 't oogenblik voorkomt, maar omdat de hond anders altijd heel goedig was, lijkt mij alles heel verdacht. Een kwartier hier van daan, dadelijk bij de Nlcolaipoort, woont een arts. Eenige minuten later verliet John Parker de villa en ging met groote haast naar de stad. Jozef had zich om het verloop van het gesprek verder niet bekommerd, de kleine wond aan de hand van den Amerikaan scheen hem INGEZONDEN MEDEDEELENDEN. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpillen ie gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee lige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 deuren, welke toegang geven van het eene vertrek naar het andere, knippen worden aangebracht. Het ligt in onze bedoeling de sleutels der seriesloten welke geen van alle zijn te openen met den sleutel van an dere sloten door de concierge te doen bewaren aan een genummerd sleu telbord, zoodat omtrent de afgifte der sleutels toezicht wordt uitgeoefend. De kosten van de Lipssloten bedra gen 21.75, per stuk benoodigd zijn 17 sloten, alzoo 369.75, benevens 12 extra sleutels a 1.50 18, te zarnen f 387.75. Dit bedrag zal vermoedelijk worden verhoogd tot ongeveer 450, wegens het aanbrengen der sloten en kosten der knippen. Waar ons college zich thans niet ver antwoord acht den bestaanden toestand niet op afdoende wijze te verbeteren, hebben wij de eer U voor te stellen ons voor de uitvoering van het werk de vereischte machtiging te verieenen. De daaraan verbonden kosten kunnen uit den post „Onvoorziene uitgaven" der gemeente-begrooting worden bestreden. VLISSINGEN, 22 JANUARI. Verkiezing Ged. Staten. Door de verkiezing van den heer G. van de Putte tot lid van Ged. Staten, houdt deze. op lid van den gemeente raad te zijn. De heer Van de Putte behoort tot een der oudste leden van den gemeenteraad en heeft sedert 2 October 1907 zitting in dit college, toen hij gekozen werd in- plaats van den heer J. H. Blum, die toen gekozen werd tot lid van Ged. Staten. De heer Van de Putte kwam steeds krachtig op voor de belangen der gemeente. De anti-rev. partij in den raad ver liest in den heer Van de Putte een van haar krachtigste verdedigers. in zijn nieuwe functie zal de heer Van de Putte zeker veel voor de provincie in het algemeen en voor onze gemeente in het bijzonder kunnen doen en wij houden ons overtuigd dat de heer Van de Putte alles zal doen om zich in zijn nieuwe gewichtige functie in te werken. Daarbij zal zijn ondervinding van zoo veel jaren in de gemeente-politiek hem van groot nut kunnen zijn. De heer Van de Putte zal ais lid van den gemeenteraad worden opgevolgd door den heer L. F. Barentsen. Ook ontstaat een vacature ais raad van den polder Walcheren, welke be trekking de heer Van de Putte ook reeds enkele jaren bekleedde. Het centraal stembureau houdt Don derdag a.s., des morgens 10 uur een van geen belang toe, toen hij geen ver dere bevelen kreeg, was de begrafenis van den hond zijn voornaamste werk. Een fatsoenlijke begrafenis zou het ar me beest hebben, want den dood had hij werkelijk niet verdiend. Midden tusschen de bloemen van den voortuin was een mooie plaats geweest, maar deze lag juist onder het raam van mr. Parker en als die er niet mee tevre den was, kon een aardige uitbrander volgen. Sinds het laatste half uur had Jozef Binder een groot ontzag voor hem gekregen, want wie zóó met de revol ver kon omgaan, moest ook een verle den achter den rug hebben. Dus was het beter, het graf wat meer aan den zijkant te maken. Jozef haalde een schop en pakte den hond bij zijn achter pooten. 't Was een goede kameraad en siaapmakker geweest voor hem, maar daarom behandelde hij het doode dier nog niet met veel omzichtigheid. Hij bracht hem op de plaats, die hij be doelde. Met het graven daarvan ging het echter zeer slecht, nauwelijks had hij de graszoden er af gehaald, of hij stiet ai op een muur en 't gevolg was een paar flinke hoeken uit zijn schop. Eerst kon hij het niet begrijpen, maar toen schoot hem te binnen, dat vroeger hier een brouwerij had gestaan. De kel der van de villa was daar nog een deel van en hier vond hij dus de restanten van de overige kelderruimte. Het hielp niets, hij moest ophouden en het werk verder weer opnieuw beginnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1