REGAL' Jaargang: MAANDAG 21 JANUARI Ilirtlltili m Maatschappij invaart fiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON PARKERS RUST. 7) BINNENLAND 3tidmdaad.:n ^atxxaa aeM •5IGAREN- Voor de Balzaal :1924«S n d a. lelijkheden, Openbare rgadertngen enz, lederen avond bios» aanvang 8 uur. rdag- en Zendagmid- Dagelijks bioscoop- avoids 8 uur. rdag- en Zondagmid- Vlissingsche Turn- voering voor dona- )digden, „de Oude jur. Lezing Theosofi- Concertgebouw, 8 u. Introductie-soirée Oude Vriendschap". >ncertgebouw, 8 uur. tel Schröder, Boule- uur. Lezing met licht- leit van de Maatsch. Vlgemeen, „de Oude lur. lerdag 24 Januari. n Concert „Gemeng- ïg", Concertgebouw, - Tooneel- en Ca- eeniging „Koningin Oude Vriendschap", - Openbare vergade- emocratische Bond, uur. prg. - Gemaskerd bal, Vest-Souburg. burg. Dansavond Gertrud iburg, 8 uur. - Lezing Ambachts leerling-machinisten gebouw Ambachts- COURANT WT PROEF! en Hakken f 1.95 en Hakken f 1.35 ima leder, ilend a contant. RRTIIMG, STRAAT 36. k'erhunr, Koop en Verhoop en Dienstaanvragen, enz. etaling, van 1-5 regels egel meer 15 cent woning i voor gezin zonder 5, bureau „Vlissing- e Spuistraat of om- LOREN Sigarenpijp met 2tui. Den vinder een straat 151. MEISJE Deneden de 18 jaar. „Vliss. Courant". MEISJE a den middag, niet —9 uur 's avonds, ïd een :nstbode nd Meisje. „Vliss. Courant". voonhuïs» n te aanyaarden, te te bevragen Boekh. Souburg. elzaak 700, bureau „Vliss. agd een gunning. s V. N-, bureau gd een m3unnïng. G. C., bureau \gmeisje eneden de 17 jaar- „Vliss. Courant". delb.-Rotterdam legen plaatsen. N PASSAOIERS N EN VEE. mu y.B. am 8 8 i. ROtt .m. m ontwerp-dienstre0el1ng spoorwegen. Burs.'. en Weth. van Vlissinsen brengen ter algemeene kennis, dat door hen ter Gemeente-Secretarie (3e afdeel.ng) voor «S ieder ter inzage is nedergeiegd een ontwerp der dienstregeling 1924/1925 van de Nedertandsche Spoorwegen, aanvangen de 1 juni 1924 dat eventueele opmerkingen, betreffende dit dienstregelingsontwerp vóór of op 31 lanuari a.s. aan den hoofdinspecteur-Ge neraal der Spoor- en Tramwegen te 's-Gravenhage moeten v/orden ingezonden. Vlissingen, 21 Januari 1924. Bur? en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van vlissingen op Vrijdag 25 Januari 1924, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. JI. Over te leggen stukken. JIJ. Te verleenen ontslag 1. Aan mevrouw J. A. BraaiBraat, f als regentes van het Gasthuis, met in- gang van 1 Februari a.s. i 2. Aan den heer J. Dommisse, als lid f van het Burgerlijk Armbestuur, met in gang van 1 Februari a.s. 3. Aan den heer J. Boucherie, als tij delijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, hetwelk geacht 'A wordt te zijn ingegaan 11 Januari jl. IV. Benoemingen 1. Van een regentes van het Gasthuis f (vacature-mevr. Braat). De aanbeve- I ling luidt1. mevr. E. J. Hoogkamer— Unger 2. mevr. E. ten KateMuysken. 2. Van een lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature-J. Dommisse). De aanbeveling luidt 1. de heer J. Loois Hzn., 2. de heer G. van Puffeien. 3. Van een lid der commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer H. C. Wesseling. De aanbeveling - luidt 1. de heer H. C. Wesseling 2. de heer F. C. Matzinger. 4. Van een tijdelijk leeraar in boek houden aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs (vacature-Bouche- rie). De aanbeveling luidt de heerP. ■Tazelaar, hoofd der school alhier. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en, Weth. tot 1 het verhuren van een kantoor aan den Vee- en Vleeschkeuringsdienst, kring Vlissingen en tot het aanbrengen van herstellingen. 2. Idem tot het vaststellen van een •J instructie voor den met de herkeuring I van vee en vleesch belasten ambtenaar I en het bepalen van diens belooning. 3. Idem tot het verlengen van de uit betaling wegens ziekte aan A. van i Eenennaam, kraandrijver bij het Ha- I venbedrijf tot 1 Juli a.s. 4. Idem tot verkoop aan J. Rijnders q.q. van 92 ME grond aan de Van der Manderestraat N.Z., a ƒ7 per M'. en I van 4 ME aan de Paul Krugerstraat a ƒ15 per M=. 5. Idem tot het doen beëindigen van de pachtovereenkomst met den heer J. j Goedbloed, betreffende een perceel weiland aan den Nieuwen Vlissing- schen weg, thans in gebruik als stort- 1 plaats en idem met de thans ontbonden Vlissingsche voetbalvereeniging „Con- j cordia". te bekomen: Transport- en Exp ■ven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 16S ITERHOUT, Tel. 282 TTENHEK,Tel. 101. Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. In „De wilde man" werd veel gepraat. Dit café lag juist geschikt voor zwer- yers en dergelijke personen aan den ingang van de duistere Glockengasse vlak achter de oude Nicolaipoort. In de rookerige gelagkamer kon het soms heel gezellig zijn. De eigenaar Kühn verkocht uitstekend bier en een stevig maal, 't was dus niet te verwon deren dat Jozef Binder hier geregeld kwam en met den waard altijd het ge sprek leidde. Natuurlijk waren de Ebbenhoutvilla en de nieuwe eigenaar vaak het onder werp van het gesprek. Jozef wist steeds van alles te ver tellen. Een fijne dienst, zei hij, zoo vaak als ik aan dien fijd op de fabriek terug denk, gaat me een rilling langs den rug dat nooit weer, nooit Ei^ben je nu nooit bang, Jozef? vroeg de kastelein. Waarvoor Nu, ik woon hier al vijftig jaar, maai altijd hebben de menschen een omweg gemaakt, als ze de brouwerij voorbij moesten. En als zooiets er een keer is dan verdwijnt het nooit weer, al wordt er ook tienmaal een nieuw huis op gebouwd. Jozef dacht na. Je meent dat het daar spookt 6. Idem tot verlenging van den verr koop der beerstoffen over 1924 aan L. Schipper te Leiden voor 1.60 per M3. 7'. idem tot het aanleggen van een klinkerpad aan den Vrijdomsweg, ten behoeve van de bewoners aldaar. 8. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1924, betreffende aanvaarding bijdrage in de Jtosfen der te stichten muziektent in het Bellamy- park en den bouw daarvan. 9. Idem tot het verleenen eener mach tiging voor het aanbrengen van Lips- seriesloten tot afsluiting van het ge meentehuis en van de daarin gevestig de kantoren. Ter beschikking stelling van jeugdige personen. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 12 Februari 1901 met bepalin gen betreffende verhaal van de kosten van ter beschikking stelling van jeug dige personen. Daarin betoogt de mi nister van justitie, dat men niet moet zeggen, dat de voorgestelde voorzie ning willekeurig is, nu zij de tucht- schoolstraf niet omvat, maar integen deel, dat het ontwerp juist een einde maakt aan den willekeurigen toestand, dat de financieele gevolgen voor de ouders van ontzetting of ontheffing ver schilden van die ter beschikkingstelling. De minister verklaart voorts huiverig te zijn voor een bereidverklaring van de ouders tot medewerking, die zou steu nen op het feit, dat men door de ter beschikking stelling van de kosten van de opvoeding wordt ontheven. Het ofotwerp wil juist dien factor uitschake- len.Men neme alles weg wat een prik kel zou kunnen zijn om de natuurlijke verloocheningen ten aanzien der opvoe ding van de kinderen te verbreken of die verbreking daarvan te bestendigen. De Arbeidsgeschilfenwet. De minister van arbeid, handel en nijverheid, deelt in antwoord op een vraag van het Kamerlid Weitkamp, te gen welken datum de invoering der Arbeidsgeschillenwet kan worden tege moet gezien, het volgende mede Het ligt in het voornemen, het rijk voor de uitvoering der wet in drie dis- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Maar wij zijn immers niet bijgeloovig meer. Nu ja, jij en ik. Maar hoe staat het dan met Grete Mohn Aha lachte Jozef. Nu heb ik jou in de gaten. Je hebt Grete al lang op 't oog voor je buffet en 't ergert je dat ze bij mijn meester blijft. Maar waar ik ben, daar is Grete Mohn ook, daar kun je op rekenen en bovendien de spoken vertoonen zich overdag nooit. Dus is 't er toch niet pluis Zooals je 't neemt. Spoken zijn natuurlijk onzin, maar er is toch iets niet in orde.... Hij keek heel voorzichtig rond in de leege kamer en dempte zijn stem. Wij kennen elkaar immers, Kühn, jou kan ik het wel zeggen, 't Is een gemakkelijke betrekking, maar ik ge loof nooit, dat het met dén meester in orde is. Voor een paar weken kreeg hij in 't hoofd, om half twaalf 's nachts met de auto uit te gaan, 't was een mooie avond, dus wil ik er verder ook niets van zeggen, maar ik meen, dat zooiets niet al te vaak moet gebeuren, anders ioopt het er op uit, dat hij gek wordt. Dus zulke dingen doet hij, Jozef Den laatsten tijd bijna eiken nacht, of 't licht of donker is, of 't regent of niet. ■'Jl Werkt hij overdag dan Neen, zijn boek is immers klaar, dat ligt in alle boekwinkels. Daar moe ten rare dingen in staan. Van opium, heb ik gehoord. Daar zal hij wel wat van weten. Als men in zijn kamer, komt, ruikt het er lang niet slecht. tricten te verdeelen. Het eerste district zal omvatten de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, het derde district het midden, en het derde district het Zuidelijk deel van het land. De regee ring is er reeds in geslaagd voor twee van de drie districten personen te vin den, die bereid zijn een eventueele be noeming te aanvaarden en van wie kan verwacht worden, dat zij hun moeielijk ambt met vrucht zullen vervullen. Voor het overblijvende district is de regeeiing nog niet geslaagd een functionaris te vinden. De uitvoeringsmaatregelen der wet zullen, naar mag aangenomen worden, weinig tijd in beslag nemen, omdat zij van zeer eenvoudigen aard kunnen zijn. Zij zullen bestaan uit enkele Koninklijke besluiten en ministerieele beschikkin gen. Algemeene maatregelen van be stuur zijn voorshands niet noodig. Voor een goede functionneering dei- wet lijkt het den minister echter ge- wenscht om de uitvoeringsmaatregelen vast te stellen na overleg met de drie toekomstige rijksbemiddelaars. Zoodra ook voor het overblijvende district een functionaris is gevonden, zal dit over leg plaats hebben. Behoudens onvoorziene omstandighe den, mag worden aangenomen, dat de wet op 1 April a.s. in werking zal treden. Locale rijkstelefoon-aansluitingen. De hulpbetaling, dat voor neventoe stellen en hulpapparaten van aansluitin gen, waarvoor een seizoenabonnement is aangegaan, slechts 2/3 wordt gehe ven van hetgeen volgens het tarief jaar lijks verschuldigd is, zal niet meer wor den toegepast voor zooveel betreft nieuw in gebruik te geven neventoestel len en hulpapparaten. Hiervoor moet dus het volle jaarlijksch recht worden betaald. Voor de thans bestaande neventoe stellen en hulpapparaten blijft de kor ting evenwel gehandhaafd. Projectielantaarns en bioscoop. J. K. Hazewinkel publiceert in „Pae- dagogische Studiën" 4e jaargang, 4e aflevering, resultaten van onderzoekin gen van de didactische Waarde van de projectielantaarn en de bioscoop. De conclusies zijn 1. Na verloop van ongeveer tien maanden is het aantal feiten, dat ont houden is bij film en staande projectie ongeveer gelijk. Dit resultaat is een gevolg van het veelvuldig projecteeren van lantaarn plaatjes en het zelden vertoonen van een wetenschappelijke film. Dit voor deel van de rolprent zou verloren gaan wanneer de vertooning geen uitzonde ring bleef. 2. Een vaste kern van feiten v/ordt door middel van de staande projectie beter langdurig bewaard dan door mid del van de filmvertooning het aantal nieuwe herinneringen, dat in het oor spronkelijk opstel niet werd vastgelegd, is echter bij gebruikmaking van de film aanmerkelijk grooter dan bij gebruik van het projectietoestel. 3. Het indringend vermogen van film en projectie is gelijk, mits beide aan schouwingsmethoden vooraf worden gegaan door een mondelinge toelich ting De mondelinge toelichting is in dit geval van zoo groote beteekenis, dat eventueele verschillen tusschen film en projectie niet in aanmerking komen. 4. Het schijnt, of voor een groote De herbergier krabde zijn hoofd. Maar zou hij daar dan ook gek van worden Ik dacht, dat dat alleen kon van te veel drinken. Met elkander, Kühn. Als je mij niet verraadt Grete zegt, dat eiken morgen een paar leege fiesschen achter zijn schrijftafel staan. En dan slaapt hij overdag. Dat is net goed. Dan zou jij een goed werk doen met fiesschen voor hem leeg te drinken. Jij hebt er geen last van, dat is bekend. De ander lachte. Ja, 't mocht wat. Grete en ik ko men niet in den kelder, hij heeft een slot op de deur laten maken en heeft den sleutel dag en nacht bij zich. 't Is werkelijk tijd, dateer een vrouw in huis komt, anders loopt de heele boel ver keerd. De dochter van advocaat Clau- diuss Die rijdt immers altijd met hem in de auto Niet meer. Overigens paste die wel bij hem, ze ziet er niet uit, alsof ze den baas over zich laat spelen, en geld heeft ze ook, de oude heeft heel wat bij elkaar gehaald. Daarmee was dit interessante gesprek ten einde, maar toen Jozef eenige dagen later weer in „De wilde man" ver scheen, bracht hij belangrijk nieuws mee. iWe krijgen bezoek, zei hij. Grete moest vandaag de logeerkamer in orde maken en mijnheer Parker heeit zelf een groote mand wijn naar den kelder gebracht. Nu zullen er iederen morgen wel vier leege fiesschen achter de INGEZONDEN 2WEOEDEESJNGEN Deze japon is uiterst eenvoudig eu maakt toch een boogst gedistingeerde!: indruk. Oorspronkelijk was ze zacbt blauw met zilverbrobaat. Zoo droeg Nelly baar tweemaal. Daarna verscheen ze in een teer groen toiletje met zilverbrokaat, hetgeen haar bijzonder bekoorlijk stond. Onder Nelly's vriendinnen ontslond reeds een gefluister over baar verkwisteudbeid. Driemaal droeg zij dat smaakvolle toilet en toen verscheen zij plotseling in een zwarte japon met zilverbrokaat, wat baar absoluut onweerstaanbaar maakte. Het gefluister herhaalde zich thans in. nog sterkere mate, doch du vriendinnen konden haar geheim niet raden. Nelly had ontdekt, dat haar kostbaarste avondtoiletten even gemakkelijk getwinkt konden worden als haar gewone japonnen en aan deze ontdekking dankte zij het bereiken van deze buitengewone effecten. De Levers Zeep Maatschappij' Vlaardingen groep van kinderen de mondelinge voordracht alleen niet voldoende is, dat deze slechts waarde krijgt, door ge bruik te maken van aanschouwings materiaal. 5. De resultaten van leerlingen die veel feiten weergeven, worden verbe terd door de mondelinge toelichting. 6. Het schijnt of de waarde voor het geheugen bij kinderen beneden 12 jaar bij 'het gebruik van film veel sterker afneemt, dan bij het gebruik van diapo- schrijftafel staan. Dus geen erftante, merkte de er varen herbergier op. Neen, een manspersoon. De broer van den heer Parker uit New-York of daar in de buurf. Lang blijft hij niet, want hij is voor zaken naar Europa, maar ik ben blij, dat hij komt, want de Amerikanen moeten heel royaal zijn met fooien ik geloof, dat een dollar daar net zoo veel waard is als bij ons een mark. Het bericht van het bezoek was ook in het huis van Claudius doorgedron gen. Sinds diep autotocht met Edith had Frank zich niet meer daar vertoond, maar nu deelde hij schriftelijk mee, dat zijn broer John Parker, die de pelterij zaak van zijn vader had overgenomen, naar Duitschland zou komen om daar eenige filialen op te richten. Het ging om het sluiten eener overeenkomst tus schen de beide broers en hij zou graag daarvoor de juridische hulp van advo caat Claudius inroepen. Het schrijven was niets meer dan een voorloopig bezoek, en Claudius schreef terug, dat hij natuurlijk altijd tot Par kers beschikking stond. Toen hij 's middags naar huis ging, liet hij Edith den brief zien. Daar ben ik blij om, zei hij, dat die erfenisgeschiedenis tenminste geen scheiding tusschen de beide-broers te weeg gebracht heeft. Overigens wees Parker daar vroeger ook al eens op. Aleen, dat plan verbaast me wat, want een filiaal zou toch beter in Hamburg of Bremen dan in onze stad op zijn plaats zijn en bovendien, me dunkt, wie sitieven, geen van beide methoden ech ter hebben dan nog didactische waarde zonder mondelinge toelichting. Uit dit laatste volgt dus, dat er voor kinderen beneden 12-jarigen leeftijd ook in de vraag school-bioscocp of niet, een geheel andere maatstaf moet worden aangelegd dan voor kinderen, die dien leeftijd overschreden hebben. Dit moet natuurlijk ook uitkomen in de samenstelling van de commissie, welke deze vraag onder de oogen zal zien. romans schrijft kan niet een goed za kenman zijn. Edith was van andere meening. Een echte Amerikaan kan alles, papa. Bovendien moet u niet vergeten, dat Parker op zijn zwerftochten ook pelsjager is geweest. Hij heeft er dus in elk geval verstand van en de rest komt dan vanzelf. In stilte verheugde ze zich over dit plan. 't Was immers heel duidelijk, dat Frank voornemens was een solider le ven te beginnen en als hij daarbij een lievelingsgewoonte opgaf, was dat al leen een blijk van zijn eerlijke bedoe lingen, toen hij haar tot zijn vrouw be geerd had. Daaraan had Edith ook nooit getwijfeld. Op een mooien morgen ging Jozef met de auto naar het station. Hij moest door de Nicolaipoort en voorbij „De wilde man" waar Kühn voor de deur stond. Jozef riep hem iets in het En- gelsch toe, wat de kastelein niet be greep. Maar hij zei wel tot zijn vrouw Nu haalt hij zeker dien Amerikaan af hij heeft op de fabriek immers En- gelsch geleerd en kan de honneurs dus waarnemen, 't Is een eerste rakker en Grete kan nog lang wachten, eer ze hem tot man heeft. En het duurde niet lang toen de auto terugkwam. De kastelein had al weer iets te zeggen. Daf is toch gek, zei hij, ais ik nu niet vast wist, dat die heer achterin een broer van meneer Parker is, dan zou ik hem voor Jozefs broer houden. Zoo'n gelijkenis is toch vreemd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1