ies ijnste Melange VRIJDAG 18 JANUARI jnste Melange ijnste Melange ïjnste Melange fijnste Melange Eerste Blad 1924' AISES VAN ofdarbeïdars B6UN Dommisse S Zn. Mm VERRE l N D E E he Maatschappij van Stoomvaart M I T BINNENLAND Stads= en Provincienieuws mm avonds B uur, p, teVlissingen VLISSINGSCHE COURANT v. h. Verbond. antoorbedienden che Spoorwegen, jkundigen. taarsbond. irsch verkrijgbaar "i lge bevat de voor- leveeiheid fijne Na- 42 y2 cent per pakje cisstraat. cent per p. pak ken geven recht op 5 korting. ftSSVELT Co. VENDIJK 27. ersch verkrijgbaar nge bevat de voor- oeveelheid fijne Na- 421/2 cent per pakje drikstraat. itn Verbuur, Koop en Verkoop en Dlenstaanvragcn, enz, tbetaling, van 1-5 regels regel meer 15 cent M WONING agd voor gezin zonder 75, bureau „Vlissing- rersch verkrijgbaar snge bevat de voor- oeveelheid fijne Na- 42'/2 cent per pakje censtraat. KOSTGANGERS jevraagd. 568, bureau ..Vliss. versch verkrijgbaar ange bevat de voor- ïoeveelheid fijne Na- 42'/2 cent per pakje sValstraat. PE KOOP :rek, nieuw Belgisch en Eetkamer-amèuble- reau „Vliss. Courant". Middelb. - Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS EREN EN VEE. T. Huid Y.m. uur i Bon v.m. uit 8 8 nuart 8 1 2 24 naties te bekomen: N.V. Transport- en ExP Erven G. VOS, Tel. B. EEN if 'ORN, Tel.153 OOSTERHOTTT, Tel 282 h. urTTTENHEK Tel. 101. versch verkrijgbaar lange bevat de voor- hoeveelheid fijne Na- 421/2 cent per pakje Spuistraat. Oit nummer bestaat uit 2 bladen KA MEROV E R Z I C H T. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Het crisis-debat. Krakende wagens duren dikwijls het langst, zoo merkte de heer Nolens leukjes-weg op en hij had er wel ver trouwen in dat dit Kabinet nog een poos bleef voortkraken. Op het aanblijven daarvan is niet aangestuurd, althans niet door de Katholieke fractie. Wan neer een ander Kabinet ware opgetre den, had de ervaring misschien geleerd dat behoud van het oude beter ware geweest. Wat we noodig hebben is een verantwoordelijk Kabinet en het huidige Kabinet is dit omdat het de verantwoor- lijkheid heeft aanvaard door te berusten bij de weigering van het ontslag door de Koningin. Het is echter in zijn wezen een rechts Kabinet en dus zuilen de groepen waaruit het is voortgekomen, de nauwere betrekkirfg tot het Kabinet niet kunnen loochenen. Het Kabinet zal we! geleerd hebben door hetgeen er is gebeurd. De rechterzijde heeft volgens den heer Nolens, inderdaad schuld aan den lan gen duur en aan de oplossing der cri sis. Echter geldt ter verontschuldiging, dat een rechts Kabinet de Kabinets kwestie had gesteld. Het zou voorbarig zijn te veronderstellen dat het met de samenwerking van de rechterzijde uit zou zijn. De gemeenschappelijke grond slag bestaat altijd nog en natuurlijk zal er telkens een verschil van meening zijn over reëeie punten. De opdracht aan de rechterzijde achtte hij niets abnormaals. In 1907 is hetzelfde gedaan. Sommigen hebben gewenscht dat met links werd samen gewerkt. Bedoelde men dan de geheele linkerzijde De heer Nolens verklaarde dat zijn partij unaniem tegen samen werking met de sociaal-democraten is. De Kamer en het Kabinet zullen het met elkaar moeten trachten te vinden. Reeds is van de linkerzijde steun toe gezegd en dus is het misschien mogelijk dat de geheele Kamer bereid is tot sa menwerking. De Katholieke fractie die liever een andere oplossing van de crisis had gewenscht was nochtans be reid haar steun te verieenen en met de Regeering samen te werken. Waarlijk, het lijkt alsof het Kabinet nog niet zoo sterk heeft gestaan als thans het geval is. Het heeft aan alle kanten steun en zelfs mej. Van Dorp gaat mee als het Kabinet de financitele reconstructie vóór alles laat gaan. Veel wijzer zijn wij door den heer Schokking niet geworden. Hij had ook liever een andere oplossing gezien,maar die was niet mogelijk. Hij steunt het Kabinet en hoopt dat het steun zal zoe ken in zoo breed mogelijken kring. Overigens zette hij nog eens uiteen dat de coalitie niet een permanent verbond is maar een samenvoeging van drie groepen die dicht bij elkaar staan. Af spraakjes zijn er thans niet gemaakt tusschen Kabinet en rechterzijde. Volgens den heer Rutgers blijft er iets abnormaals. Een minister kan de ver antwoordelijkheid dragen doordat hij gemakkelijk zijn ontslag kan nemen. Nu hij geen ontslag meer kan nemen is de toestand abnormaal. Misschien is het mogelijk door deze toestanden heen te scharrelen vooral omdat de Kamer weet dat zij de verantwoordelijkheid voor dien toestand moet dragen. Natuurlijk had hij ook liever een ander Kabinet gewenscht maar dat ging niet. Voor overleg met de linkerzijde gevoelde hij niet veel, omdat kans op slagen met 6 partijen nog geringer is dan met 3 par tijen. De schuld voor de crisis wees hij voor zijn partij geheel af omdat deze crisis veroorzaakt was door andere groepen dan de zijne.Vóór alles wensch- te hij een rechts Kabinet maar dat was onmogelijk omdat een vitaal belang van de Regeering was getroffen en zonder dat geen rechts Kabinet mogelijk was. Overigens steunde hij dit Kabinet we! weer omdat de verhouding tot het Kabi net niet veel is veranderd. Zij zijn van huis-uit rechts en zij zullen in dien geest handelen. Nadat de heer Schaper de Kamer nog noodeloos had bezig gehouden was de Kegeenng aan het woord. Minister Ruys liet het geheele verloop der crisis rusten omdat dit buiten het Kabinet omging. Als een lid daarvan geraadpleegd is door de Koningin, is hij niet als regee- ringspersoon gevraagd. Op 7 Januari weigerde de Koningin het ontslag en het Kabinet achtte het toen plicht de verantwoordelijkheid weer op zich te nemen Het draagt die thans en heeft z'jn program in de Regeeringsverklaring meegedeeld. De toelichting, die de Minister gaf, bracht geen enkel nieuw gezichtspunt zij was een uitwerking van het pro gram, in de regeeringsverklaring gege ven Het financieele program blijft in hoofdzaak ongewijzigd. Vóór alles ech ter acht de Minister overleg met de geheele Kamer gewenscht en Kamer ontbinding achtte hij dus niet noodig De gehuwde ambtenares. Het agitatie-comité inzake het ont slag aan gehuwde ambtenaressen heeft het volgende adres aan de Koningin gezonden Het agitatie-comité in zake het ont slag der ambtenaressen, als tijdelijke federatie samengesteld uit verschillende vrouwenvereenigingen in den lande, in dezen optredende voor de Algemeene Nederlandsche Vrouwen Organisatie, de Nederlandsche Unie voor Vrouwenbe- langen, de Vereeniging van Staatsbur geressen, de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond, de Vrijzinnig-Democra tische Vrouwenclub en de Vrije Vrou- wenvereeniging, wendt zich tot u, me vrouw, met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat het recht der Ne derlandsche vrouw op arbeid, hetzij zij gehuwd of ongehuwd is, onaangetast blijve. Diensvolgens durft adressante u vragen, dat de ambtenares bij geen en kel besluit worde ontslagen, omdat zij vrouw is. Aan het adres is een toelichting toe gevoegd, waarin het bekende standpunt van het comité nog eens uiteengezet wordt. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, zullen de onderhandelingen over de bezuinigings voorstellen tusschen de directie der Ne derlandsche Spoorwegen en de verte genwoordigers der vakbonden, die Maandag werden afgebroken, doordat beide partijen niet tot overeenstemming konden komen, weder worden opgevat. Zaterdag a.s. zal opnieuw een con ferentie plaats hebben. Antennes en postduiven. Het bestuur van den Noord-Holiand- schen Postduivenbond heeft zich met een adres gewend tot den directeur- generaal der posterijen, telefonie en te legrafie, waarin wordt gewezen op de gevaren, die de postduiven loopen, doordat de eigenaren van radio-toestel len in den laatsten lijd „een waar net van draden over de stad spannen." Vo gels, die tegen zoo'n strakgespannen draad aanvliegen, worden in de meeste gevallen gedood of zóó gewond, dat zij voor verdere vluchten als verloren moe ten worden beschouwd, omdat zij ge woonlijk een diepe wond in den vleu geloksel oploopen. Adressanten vragen daarom den di recteur-generaal te willen bepalen, dat geen antennes meer op de daken mogen worden geplaatst, omdat toch alles bin nenshuis kan blijven, maar, indien het niet mogelijk mocht blijken zonder an tenne te werken, dan té bepalen, dat de antenne-draden moeten loopen in de richting van de daklijn én niet over eenige huizen en in geen geval over tui nen of binnenplaatsen dat geen ver bindingsdraden naar het toestel buitens huis mogen worden gespannen, tenzij langs een muur en de vergunningen slechts te verieenen op voorwaarde, dat de radio-liefhebber overleg pleegt met de in zijn nabijheid wonende duivenlief- hebbers. VL1SS1NGEN, 18 JANUARI. De Vrijheidsbond en de wethouders benoeming Gisterenavond had een algemeene vergadering plaats van de plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond ter bespreking van de laatste wethouders benoeming. De volgende motie werd in die bijeen komst aangenomen De vergadering van de afdeeling Vlissingen van d?n Vrijheidsbond, ge hoord de discussies, keurt de houding door de afgevaardigden Laernoes en Hillinga, bij gelegenheid van de wet houdersverkiezing aangenomen, goed. Voorts overwegende dat de heer Laernoes geen garantie voor de hou ding van den heer Wesseling op zich genomen hebbende, daarmede handelde overeenkomstig de beginselen van den Vrijheidsbond, verklaart dat de heer Wesseling bij het uitbrengen van zijn stem vrij blijft, binnen de grenzen van het programma van de afdeeling Vlissingen van den Vrijheidsbond. De ijzel. De enkele druppels regen die giste ren gevallen zijn, waren voldoen de om de straten weer met een heel dun laagje ijzel fe bedekken, waardoor het zaak was te zorgen het evenwicht niet te verliezen. De gemeentereiniging heeft evenwel met prijzenswaardigen ijver er zorg voor gedragen, dat men op de been kon blijven. In bijna alle straten was zand gestrooid en hierdoor waren de straten weer behoorlijk be gaanbaar. Wij brengen nog eens in herinnering de bepaling van art. 38 der politie-ver- ordening, luidende „Ieder hoofdbewoner van eenig be bouwd eigendom, ieder gebruiker van eenig afgesloten onbebouwd erf, ieder eigenaar of beheerder van eenig onbe woond gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt, afgesloten onbebouwd erf, is, wanneer er sneeuw of ijzel op den openbaren weg ligt, verplicht fe zorgen, dat het onafgesloten gedeelte zijner stoep, zoomede de trottoirs en waar geen trottoir is, de openbare weg, ter breedte van ten minste 1 M. voor en rondom zijn gebouw of erf op zoodani ge wijze met asch, turfmolm of zand worde bestrooid, dat de gladheid geheel worde en blijve weggenomen. Indien de perceelen door meer dan één gezin bewoond worden, zijn de bewoners der benedenverdieping en bij gebreke daarvan de bovenbewoners voor de naleving dezer bepaling aan sprakelijk." Electrische verlichting Beilamypark. Een goede verbetering valt alhier weder te bespeuren met de verlichting, althans gisterenavond is een aanvang gemaakt met de electrische verlichting Beilamypark, zoowel in het midden als aan de drukke zijde van dit stads centrum, welke verlichting zeer goed voldeed. De schutting bij de Frans Naerebout- straat Door een aantal omwonenden, die hiervan schade en hinder ondervinden, is een adres aan den gemeenteraad ge zonden, waarin gevraagd wordt de schutting, die de Frans Naerebout- straat afsluit, weer weg te nemen. Wij vernemen dat deze schutting, nu de proef is genomen, weer zal worden verwijderd. De schutting is daar nl. gezet om te onderzoeken of met het bouwen van een muur de hinder zou worden ver minderd. De schutting is nu eerst als proef gezet. Het resultaat van deze proef zal nu wel aan den raad worden medegedeeld en dan kan worden beslist wat verder gedaan zal worden. Groote Lieder-avond. Nagenoeg alle avonden van deze week worden aan Polyhymnia, de lie- derenrijke muze, gewijd. De lieder avond, gisteren in het Concertgebouw gegeven, mogen wij echter onge twijfeld met het cachet „artistiek" be stempelen. Een kunstvolle avond. Alleen was het voor de uitvoerenden minder aange naam, dat "er niet meer belangstellen den waren. Leeg was het niet, maar verre van vol. En dat was jammer. Eerste krachten hebben ons met milde hand gegeven van hunne verhe vene gaven, hebben ons wat toebe deeld van hun hoogcr ik. Mevrouw Lenie Groenenwegen, uit Rotterdam, is een mooi getimbreerde sopraan. Zij zong treffend schoon de dictie vol maakt in orde. Ten volle kwam uit over welke capaciteiten door haar wordt beschikt. De heer Adriaan Hollaers we zouden bijna schrijven onze Hol laers de heldenbariton aan de opera te Diisseldorf, is geen vreemdelng voor ons. De sublimiteit en voortreffelijkheid van zijn zang, zijn gevoelvolle voor dracht, mogen we van vo'doende be kendheid achten. Het tweetal vergastte ons op liederen van Mozart, Wagner, Leoncavallo, Bern. Zweers, Massenet en Cath. v. Rennes en was niet karig met een extra-nummer. De heer J. A. Hollaers, de beschaafde trombonist, blies ongekunsteld, licht en vlot zijn soli. Voegen we er ten slotte nog aan toe, dat de piano-begeleiding een zeer goe de vertolking vond bij mevr. R. Brand Bekker. Dat de verschillende nummers zeer in den smaak vielen van het aandachtig luisterend gehoor, bleek duidelijk uit het welverdiende, spontane applaus. De dames hadden bloemen in ontvangst te nemen. Er was dus wel reden om het te be treuren, dat er niet meer publiek was. Wanneer er nog eens een soortgelij ke avond door deze beoefenaars van een onzer schoone kunsten georgani seerd wordt, zal hopelijk de zaal voller zijn. Ze verdienen het ten volle. Verbond van vak-organisaties van hoofdarbeiders. Over dit onderwerp, met een eenigs- zins gewijzigden titel, werd gisteren in de „de Oude Vriendschap" het woord gevoerd door de heeren Veenstra en Bakker, resp. voorzitter en secretaris van het Verbond. De sprekers werden ingeleid door den heer Appel, die de slechts in kleinen getale opgekomenen hartelijk welkom heette. Hij herinnerde in zijn inleiding er aan, dat op het eind van het afgeloopen jaar besloten was tot de oprichting van een centrale door afgevaardigden van verschillende orga nisaties van hoofdarbeiders. Deze op richting diende nog bekrachtigd te wor den door de bondsvergaderingen der verschillende vereenigingen. In afwach ting daarvan werden door het heele land vergaderingen belegd om voor de idee propaganda te maken en voor deze bijeenkomst, die belegd was door Mercurius, den Bond van Ambtenaren Nederlandsche spoorwegen, de Vereeni ging van Scheepswerktuigkundigen en den Alg. Ned. Opzichters- en 'feeke- naarsbond, was men zoo gelukkig ge weest de heeren Veenstra en Bakker te verkrijgen, die dan ook hartelijk welkom werden geheeten door den heer Appel. In den breede veel te uitgebreid om neer te schrijven voor een dagblad, dat zich niet mag begeven op den weg, van vakbladen ging de heer Veen stra na, waarom concentratie van hoofdarbeiders noodig was. Het ver anderde productieproces, waar de tak ken steeds meer naar specialatie afdrij ven, eischen geen compleet mensch meer, wat tengevolge heeft, dat de hoofdarbeiders steeds meer stelling moeten nemen tegen de werkgevers, wat spr., aantoonde met voorbeelden uit het practische leven. Maar om dat te kunnen doen, moet het maatschappelijk inzicht der organisaties zich oriëntee- ren in de richting naar wat om haar ge schiedt en niet zich blind staren op wat in haar klein kringetje voorvalt. Dan moet echter gebroken worden wiet het idee, dat het groepsbelang wat na tuurlijk het meest de aandacht trekt in 'de eerste plaats gevoeld wordt en dan moet met andere groepen een madht gevormd worden in 't ontwikke lingsproces. Waar de leden der ver schillende organisaties een afkeer heb ben van dingen te doen, die hunne di recte belangen niet raken, doordat ze het belang van concentratie niet inzien, moeten de leiders hun die idee biJhjen- gen en trachten 't gezamenlijk optrek ken te bevorderen. Ze moeten daarbij 't voorbeeld volgen, dat hun door de handarbeiders gegeven wordt en de verschillende onderlinge tegenstrijdig heden der groepen moeten opzij gezet worden, opdat groote richtlijnen ge volgd kunnen worden. De hoofdzaak in deze nieuwe concentratie is de positie der leden te versterken en ze is niet opgericht met een gevoel van antago nisme tegen de handarbeiders, want de individueele gevoelens der beide groe pen zijn eenigszins anders, waaruit voortspruit, dat er ook anders moet ge handeld worden. Hierbij haait spr. eenige voorbeelden aan, o.a. de rechts positie. Hij ziet dan ook in de toekomst, dat deze beide groepen samen zullen werken, wanneer de strijdorganisaties gevormd zijn. Maar alvorens dit kan gebeuren, moet aan de organisaties de idee bijgebracht worden, dat zij zoo sterk mogelijk moeten ziin. Alvorens dus aan iets anders te beginnen, dient de propaganda ter hand te worden ge nomen. Dit was het punt, waar de voorzitter van het verbond maar al door op hamerde en waarvoor hij tal van voorbeelden aanhaalde. Steunt uwe besturen, om den strijd zoo goed mo gelijk te doen slagen. Daarna kwam aan het woord de heer Bakker, die een kort ver loop van de gebeurtenissen gaf, die leidden tot de stichting op 14 en 15 October van het afgeloopen jaar van het Verbond. Hij besprak de pogingen, die aangewend zouden worden tot be kendmaking van het Verbond, dat door propaganda-avonden te beleggen een tweeledig doel nastreefde meerderen te bereiken, en gelegenheid te geven tot onderlinge gdachtenwisseling, opdat beter inzicht werd verkregem Hij zou niet het heele program van actie voor lezen, maar daaruit de quintessence, de samengedrongen werk- of arbeidsfor- muie als 't ware, die als volgt luidt. Door de immer voortschrijdende ont wikkeling van het bedrijfsleven, ook in ons land, worden de hoofdarbeiders en hunne vakorganisaties in steeds toene mende mate gedwongen tot gezamen lijk krachtig optreden ten behoeve van hun arbeidsvoorwaarden, hun saiariee- ring, hun rechtspositie, en de sociale en andere wetgeving, waarbij zij belang hebben, alsmede ter verdediging, verbe tering en verovering van de hun toe komende plaats in het productieproces naast en zooveel mogelijk parallel met de belangen der handarbeiders, met de bedoeling, dat het productieproces ge richt zii op het algemeen welzijn. Spreker belichtte in een flink betoog voornamelijk het laatste gedeelte van de formule, waarbij hij den nadruk leg de op het volgende bij ons ageeren is de samenwerking met de handarbeiders een belangwekkend onderdeel. En hij wees er op. dat wat zich hier te lande afspeelt, zich overal ter wereld afsneelt, nl. dat de organisatie der handarbeiders eerst gekomen is en pas veel later die der hoofdarbeiders, welke zich op het oogenbiik nog bevindt in den toestand van propaganda-maken. Eerst als deze afgeloopen is kan de sociale actie ter hand worden genomen. Spreker besprak ook nog even de kwestie of dit nieuwe verbond geen versplintering bracht, wat hij met een blik op de geschiedenis der vakvereeni- ging "betwistte. Van de gelegenheid om vragen te stellen of opmerkingen te maken, werd door de heeren Sanderse en Van Heulen gebruik gemaakt. Beiden betoogden, dat, wat dit nieuwe verbond wil, beter kan geschieden in den geest van de modern-georganiseerde arbeidersbewe ging, terwijl de laatste spreker boven dien nog betoogde, dat de oprichting eer achteruitgang was dan vooruitgang en hij ook nog informeerde naar de fi nancieele punten van het program. Daar de debaters naar Middelburg moesten vertrekken, werd het verweer van den heer Bakker afgebroken, nadat hij eenigen tijd de verdediging had ge voerd. De heer Appel sloot met een woord van dank aan de sprekers de bijeen komst en wekte de aanwezigen op het nieuwe verbond in hunne organisatie te propageeren. Bond tegen het vloeken. Gisteravond trad in de Nieuwe Mid- delkerk ais spreker op de heer J. Baas uit Den Helder, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond tegen het vloeken. Na het zingen van Psalm 89 vs. 3 en gebed ving spreker zijn onderwerp aan. Met tal van voorbeelden uit het dagelijksch leven toonde spreker aan hoe Gods naam door het Nederlandsche volk misbruikt wordt, zoowel in de werkplaats, op straat, in trein en tram en ook op de booten en spoorde de aanwezigen aan om daartegen den strijd aan te binden. Ook uit het kazer- ■qgjeven haalde spreker voqrbeelden aan hoé ook daar de volkszonde van het vloeken ontzettend is. Door het verbod van overheidswege evenwel is hgt mis bruik gelukkig wel eenigszins vermin derd. Ook wees spreker op het feit dat te Rotterdam een vloekbond bestond, welke zelfs de hoogste prijzen uitloofde aan hen, die de meest gruwelijkste vjoe- ken kon uitdenken. Spreker besprak vervolgens het werk van den Bond, en wees er op dat men 't vorig jaar begonnen was met verzoek schriften in te dienen bij de gemeente raden om deze te verzoeken het vioek- verbod in te voeren. Verschillende ge meenten voldeden hieraan en volgens de ingekomen rapporten werkte zulk een verbod zeer gunstig. Met een krachtige opwekking om ook in deze gemeente den strijd tegen het vloeken aan te binden, besloot spreker zijn met groote aandacht door de tal rijke aanwezigen aangehoorde rede. Aan het einde der bijeenkomst gaven een twintigtal aanwezigen zich ais lid van den Bond op. Zeeuwsche Diaconessen-vereeniging. Bij de verloting voor de Zeeuwsche Herv. Diaconessenvereeniging is het kussen gevallen op no. 224 en het schil derij op no. 75. Luxor Theater. Het Luxor-Theater geeft deze week voor bioscoop-liefhebbers een bijzonder programma. Het hoofdnummer is geti teld „Een week van Liefde" en daarin vervullen de Amerikaansche filmacteurs Elaine Hammerstein en Conway Fairl de hoofdrollen. Het is een bijzondere luxe-film die wel in den smaak zal vallen. Het Nobody-journaal is getiteld „de Dame in rouw". De goedkoope kaarten zijn weder geldig. Cohen's Warenhuizen. in een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt dat in de St. Jacobstraat no. 3 worden geopend Co hen's Warenhuizen, waarin een groote verscheidenheid van rijwielen, ijzerwa ren, electriciteits- en radio-artikelen in voorraad is, alles in bedoelde adverten tie breedvoerig omschreven. Dit Warenhuis heeft zijn prijzen zoo concurreerend mogelijk gesteld. Athambra-Theater. De reclame voor het programma van deze week in het Alhambra-theater overdrijft niet. Het kan bijna niet beter. Pola Negri, de schitterende filmster, in de hoofdrol van „Vlam", een voor treffelijke dramatische kunstfilm. De meesterhand van een Ernst Lubitsch, de beroemde regisseur, heeft dit kunst werk gewrocht, hetwelk met goud be kroond werd. Rond de hoofdvertolkster schikte zijn vaardige en kunstzinnige hand een koor van de beste Duitsche filmartisten, waaronder Alfred Abel, Jacob Tiedtke, Hilda Wörner en vele anderen. De cinematografische bewer king is een wonder. Dramatisch is de film beter dan het tooneelstuk van Hans Müller, waarnaar zij bewerkt is. En merkwaardigerwijze komt dit, omdat de handeling in de film stiller is geworden dan op het too- neel, daar er een werkelijk psychologi sche verdieping te prijzen valt. Zeer zeker is dit merkwaardig, want juist van de film verwachten wij meer uiter lijkheid, meer brutaliteit van de effecten. De karakteristiek van de hoofdpersoon, en daarmee ook het motief van de catastrofe worden hier geheel anders dan in het tooneelwerk. Zelfs op het oogenbiik van haar diepste deemoedi- ging onbemerkt slaat ze een stofje van den lakschoen van Adoiphe is

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1