DONDERDAG 17 J4NUARI No!4 62e Jaargang FEUILLETON PARKERS RUST. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws -«924-^ VLISS1NGSCHE COURANT kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Crisis-herkauw-debat. Het spel van herkauwen der crisis- historie werd geopend door den heer Dresselhuijs, die in de afgeloopen maanden vlijtig kranten heeft gelezen en dus alle uitlatingen van broeders der coalitie onderling heeft verzameld. De .coalitie kreeg van alle narigheid die de politiek heeft doorgemaakt de schuld ,en het was alsof wij in de jaren 1901 1905 terug waren toen dagelijks slag geleverd werd over de coalitie. Meer rechtstreeks op één der leden van het Kabinet af, ging de vraag of alle leden wel neutraal gebleven waren gedurende de crisis. De „Nederlander" heeft immers geschreven dat alleen dan een mooie daad van zuivere vader landsliefde in het aanblijven van dit Kabinet kan worden gezien als vast stond dat alle leden van het Kabinet- Ruys gedurende de crisis zich hadden onthouden van elke inmenging die wees in de richting der mogelijkheid van ■eigen keer. Helaas waren niet alle ministers aan wezig, o.a. ontbrak de heer Colijn... Vooral verweet de heer Dresselhuijs de rechterzijde dat zij alles in het ge heim deed. Zij heeft de Kroon moeilijk heden in den weg gelegd oin een andere oplossing te zoeken zoodat de onmacht der rechterzijde® was gebleken. Men heeft alles in stilte gedaan en zelfs was er nog niets bekend of er een accoord is gesloten tussch.en de partijen der rechterzijde. Als dit niet het geval is dan steunt dit Kabinet-Ruys op niets meer, en daarom is het aanblijven van dit ministerie de slechtste oplossing die aan de crisis is gegeven. Het Kabinet heeft nu ingenomen het standpunt dat .de heer Dresselhuijs in September reeds innam, nl. dat de Vlootwet moest ko men na het herstel der financiën. De ioop der gebeurtenissen heeft de Regee ring er toe gedwongen omdeze opvat ting te aanvaarden. Had zij dit eerder gedaan dan had zij zich zelf veel moei lijkheden bespaard en de financieele reconstructie zou niet noodeloos uitge steld zijn. De slotzin van de .regeeringsverlda- ring had den heer Dresselhuijs ontroerd en hij gaf zijn toestemmend antwoord gaarne. Tot medewerking in 's lands belang is hij bereid. Deze verklaring ontlokte den sociaal-democraten hilari teit. Het betoog van den heer Troelstra had alleen ten doel te bewijzen dat Kamer-onttönding onvermijdelijk is. In 1922 hebben de kiezers niet kunnen -oordeelen ov.er de Vlootwet en de be zuinigingen. Zij moeten daartoe alsnog in de gelegenheid worden gesteld. Ove rigens ging zijn rede geheel en al paral lel aan die van den heer Dresselhuijs. Hij keurde het -ook af dat de oplossing der crisis alleen gezocht werd binnen den .kring der rechterzijde en dat geheel flinks genegeerd werd. Die daad was in strijd met de parlementaire en demo cratische opvattingen. Een verlangen naar de finesses om trent de crisisgeschiedenis dat de heer 'Troelstra uitte, zal wel rfiet bevredigd •worden. Hij wilde aLlerlei zaken weten die nu eenmaal niet' meegedeeld zullen •worden. Bijv. of het Kabinet gehooid is over de weigering van zijn ontslag of het voorwaarden heeft gesteld voor zijn aanblijven, of het zijn oude bezuini gingsplannen handhaaft,of deWlootwet nu van de baan is, enz. Roman van FR1EDRICH JACOBSEN. 4, De Engeische aanspraak scheen haar te bevallen en ze antwoordde daarom met een „mister Parker" tusschen hen kwam heel gauw een kameraad schappelijke toon en toen de bezichti ging van de villa afgeloopen was, zei ze iets ais van een voornamen smaak, welke den Duitschers maar al te dik wijls ontbrak. Parker had zich werkelijk heel ele gant geïnstalleerd. De villa was niet groot en bevatte slechts een zestal ka mers^ maar elk daarvan was precies ingericht vo.oj het doel alleen de werkkamer wekte bij Edith een lichte verwondering. Te Oostersch, besloot ze op haar besliste manier. IJ hebt gelucht, 'mr. Barker. Hebt u dan werkelijk zulke murcotica noodig om uw fantasie vruchtbaar te maken Hij gaf een ontwijkend antwoord en drong aan om verder te gaan. Tenslotte Kwamen ze in de kleine, behaaglijk in- gerichje eetkamer, waar de lunch klaar stond en Jozef in een keurige Livrei het gezelschap bediende. Toen Claudius het eerste glas had gedronken, klopte hij zacht met de schoenpunt op den helderen parket vloer. y - Daarvoor moet u ruimte in over vloed hebben, mr, Parkgr ik denk dat 'Hoofdzaak van zijn betoog was ech ter Kamerontbinding om een zuivere samenstelling te krijgen nadat er een nieuwe parlementaire grondslag is ge legd. Nogal zonderling bewoog de heer Marchant zich tusschen de beide andere sprekers in. Hij juichte de ministers toe die een einde maakten aan de anarchie en zich losmaakten van het vorige Kabinet. De bezuinigingen staan nu voorop en daarom was te voorzien dat vóór de verkiezingen in 1925 geen Vlootwet meer is te wachten. Natuurlijk had de rechterzijde alle schuld aan het verloop omdat zij, die niet meer bij machte was een eenheid te vormen, zich had moeten bereid verklaren tot samen werking met andere groepen in de Kamer. De rechterzijde was geen eenheid meer en had toch den plicht om een regeering te steunen desnoods met me dewerking van links. Alle wegen ston den voor die zijde open zij wilde den éénen niet, en den anderen konden zij niet. Door het streven van den heer Colijn naar de leiding, die niemand bui ten zijn partij wilde aanvaarden, werden de moeilijkheden vergroot. De crisis is feitelijk verlengd maar tijdelijk wordt er doorgewerkt Kamerontbinding bracht daarin wellicht geen verbetering. De rechterzijde heeft thans den tijd om zichzelf te reconstrueeren en mr. Mar chant is bereid aan dit Kabinet zijn steun te geven bij zijn bezuinigingen en overleg te plegen, mits de militaire de partementen niet buiten de bezuiniging vallen. Wat de heer Van Ravesteijn voor munt sloeg uit het gansche geval iaat zich gemakkelijk begrijpen. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de maand December opgebracht een be drag van 34.000.307 tegen f 37.348.922 over Dec. 1922 (raming 33.787.916). De totaal-opbrengst over het jaar 1923 was 428.865.783 tegen 468.796.421 over 1922 (raming 405.455.000). De postchèque- en girodienst. In antwoord op een desbetreffenden brief van het bestuur van de Vereeni- ging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie heeft de direc teur-generaal bericht, dat ingeval er aanleiding mocht worden gevonden om ambtenaren in verband met de bij den girodienst bestaande moeilijkheden te straffen hij zich ter zake volledige vrij heid wenscht voor te behouden, doch dat de rechten van het personeel om in beroep -te gaan natuurlijk onverkort blijven. De afvloeiing bij de posterijen, telegrafie en telefonie. Eenige maanden geleden ontstond onder het P. T. T.-personeel gróote be roering, doordien het gerucht liep, dat een geheime circulaire was uitgevaar digd, voorschrijvend ,dat zij, wier ge schiktheid voor den dienst zoodanig was, dat op hun behoud geen prijs was te stellen, ongeacht hun diensttijd, zou den moeten afvloeien. Deze circulaire, die volgens den minister niet was uitge vaardigd, werd vreemd genoeg niettemin ingetrokken, nadat door de •vakbonden, die van deze afwijking van hejt advies der centrale commissie van georganiseerd overleg, willekeur en on- onder de Iseele villa een kelder zit. Frank keek wat verbaasd op. Hoe komt u daaraan, mijnheer Oaudius De kelder is .wel groot ge noeg voor het gebruik, maar overigens niet buitengewoon graat. Voor een huis houding mocht hij zelfs wel wat grooter zijn. Dat is eigenlijk merkwaardig. U moet niet vergeten, mr. Parker, dat hier een oude brouwerij heeft gestaan, die natuurlijk groote kelders noodig had. En men kón in de helling prachtig ruimte voor de vaten in orde maken. Frank knikte onverschillig. U hebt gelijk. Maar ik kan u ver zekeren, dat verder niets aanwezig is. Men heeft alles dichtgeworpen, want toen het geen brouwerij meer was, hield de behoefte aan kelderruimte op. Ik begin heusch bang te worden, mr. Parker, zei Edith. Per slot van reke ning is er toch nog iets en maakt u er een griezeligen roman van. De schrijf machine heb ik al op uw tafel gezien en als ik me niet vergis, ook een pas be gonnen manuscript. Een bijna afgewerkte roman, be vestigde hij ernstig. Gisteren heb ik met mijn uitgever alles afgesproken en bin nen 2 maanden zal het boek op uw schrijftafel liggen. Mag ik u er een paar woorden in schrijven Graag, en de titel Hij lei den vinger op de lippen en keek haar aan toen klonken hun gla zen en het was, alsof er een eerste ge heim tusschen hen beiden bestond, of schoon het toch zijn geheim alleen was ,en hij njets ervan verraden had. billijkheden duchtten, sterk daartegen geageerd was. Thans schijnt, naar „de Maasbode" verneemt, opnieuw het voornemen te bestaan, om de ongeschikten te doen afvloeien. In een circulaire nl. van den minister van waterstaat aan de overige ministers, waarin uiteengezet worden de regelen, die bij de afvloeiing bij P. T. T. zullen gelden, heet het o.a. „Met absolute ongeschiktheid kan worden rekening gehouden in dier voege, dat het vrij staat om ambtenaren wier arbeidsprestatie en dus hun waar de voor den dienst zoo gering is, dat het een dubbel voordeel wordt, wanneer door hun ontslag een bekwaam ambte naar voor den dienst kan worden be houden te doen afvloeien, ook in dien zij in het geheel niet behooren tot die categorieën die volgens de gestelde regelen aan de beurt van afvloeiing zijn." Aan het slot van de bedoelde circu laire wordt nog vermeld dat, ook naar het oordeel van den minister van finan ciën, hierover de centrale commissie voor georganiseerd overleg niét behoeft te worden gehoord. De posterijen in 1923. Het staatsbedrijf van de posterijen, de,telegrafie en de telefonie heeft over de maand December opgebracht een bedrag van 5.509.399 (vorig jaar 5.139.236). De opbrengst over 1923 bedraagt 65.974.109. Het vorige jaar (1922)was dit cijfer 65.823.985. De opbrengst is over 1923 dus 150.124 grooter ge weest dan over het voorafgaande jaar. De raming voor '23 was 77.773.700. De opbrengst is dus 7.799.591 beneden de raming gebleven. Het handhaven van den gulden. In de Academie van Wetenschappen heeft de heer mr. G. Vissering eenige actueele mededeelingen gedaan over het vraagstuk van het handhaven van den waardemeter. Nu Nederland tot nu toe zoo mooi buiten inflatie is gehouden, zal het, volgens mr. Vissering, op den weg van ons land liggen om niet het voorbeeld van Duitschland, Roemenië en andere landen te volgen, om achterna te komen met de oprichting van 'n werkelijk onaf hankelijke circulatiebank en van 'n cir culatiemiddel, dat op goud gebaseerd is en door overmatige uitgifte aan vlotten de Staatsschuld niet meer gedeprecieerd mag worden, maar in ons land moeten wij zorgen bij voorbaat deze euvelen af te wenden door niet in die fout te ver vallen. Dat zai voor ons land waar schijnlijk de juiste, maar ook de eenige, oplossing zijn van het vraagstuk om bij onverhoopt voortgezette inflatie den waardemeter niet tevens in die depreci atie mede te sleepen. Ziekenhuispriizen. Burg. en Weth. van Arnhem deelen den raad mede, dat het bestuur van het Ned. Herv. Diaconessenhuis zich bereid he.eft verklaard om met de gemeente eenzelfde overeenkomst te sluiten als die, welke de gemeente met het St. Eli sabeths Gasthuis heeft aangegaan voor de verpleging van armlastige patiënten. Er worden eenige bijzondere voorwaar den gesteld. De verpleegprijs zal be dragen voor volwassenen 4.65 per dag en voor jeugdige patiënten f 3.75. Voor Ziekenfondspatiënten zal die prijs zijn resp. 3.15 en 2.25 per dag. Bedraagt het aantal verpleegdagen per jaar min der dan 11.000, dan zal de verpleegprijs Toen de JunCh ten einde was, had Edith nog een wenséh. Ze wilde de ;auto zien. Onze auto, zei ze vrooiijk, en greep weer in de lucht, alsof ze het stuur al in de handen hield. Toen gingen ze naar de garage. Het kleine in Zwitserschen stijl ge bouwde huisje was oorspronkelijk voor wagenhuis bestemd, maar nu stond de fonkelnieuwe wagen, een lange, slanke auto in wit en goud en met zittingen van schitterend vuurrood ieer. Een prachtstuk dat zeker 20.000 mark had gekost en aan Edith een vreugde kreet ontlokte. Nu kwam haar sportna- tuur tot uitdrukking, ze streelde de blauwe messingstangen, voer met de hand over de zachte kussens en ging er tenslotte overmoedig in zitten. Jozef stond grinnekend er naast en knipoogde tegen zijn meester. Aanzetten, zei deze halfluid, ik breng mijn gasten thuis. De advocaat wilde tegenspreken, maar nu kwam duidelijk uit hoe hij zich steeds naar zijn energieke dochter schikte. Heel graag, mr. Parker, zei Edith, het was bovendien een akelige weg hierheen door al die kleine straatjes, hoe sneller het achter ons ligt, hoe aangenamer de herinnering aan dit uur zal zijn. Natuurlijk ging Frank zelf aan het stuur. Claudius werd heel beleefd ach terin geplaatst, terwijl Edith, alsof het van zelf sprak, naast Parker plaats nam. Toen ze op den weg kwamen ging de Amerikaan de stad den rug toekeeren en resp. zijn 5, 4, 3.50 en 2.50 en zullen de ontbrekende verpleegdagen worden vergoed met 0.50 per dag. B. en W. vragen machtiging om de be staande overeenkomst aldus te wijzi gen (gerekend van 1 October 1923 af). Hier ter stede betaalt de gemeente aan het St. Joseph-ziekenhuis 1.85 per verpleegdag. De bevolking der groote steden. Op 1 Januari was de bevolking van de groote steden boven de -50.000 in woners als volgt Amsterdam 705.000, Rotterdam 535.000, 's-Gravenhage 370.000, Utrecht 148.000, Groningen 95.000, Haarlem 79.000, A.rnhem 75.000, Nijmegen 72.000, Leiden 68.000, Tilburg 63.000, Maastricht 56.000, Dordrecht 55.000, Apeldoorn 51.000. VLISSINGEN, 17 JANUARI. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Vlissingen en zijn hulppostkantoren. Maand December 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbank boekjes ingelegd ƒ55.493.74* en terugbetaald 43.988.44 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ11.505.30 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 35. Hierinder 2 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent. (Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboek- jes ingeschreven nominaal ƒ3300. en afgeschreven 100. Derhalve meer in- dan afgeschreven 3200. Het aantal nieuw uitgegeven Staats- schufdboekes bedroeg Kinderkoor „St Agnes". Gisterenavond gaf bovengenoemd koor in het Concertgebouw haar eerste uitvoering voor een goed bezette zaal. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd opgevoerd de kinder operette „Goudmuiltje", van Brandts Buijs. Het zou -ons te ver voeren, een uitgebreide beschouwing over deze ope rette te geven en willen ons daarom bepalen met te vermelden, dat het een kranig stukje werk is geweest, waar van de directeur, de heer J. A. Hol- laers, alle eer heeft gehad. Een fraai bloemstuk, wat door een der kleinen den directeur werd aangeboden, was dan ook wel verdiend. Na de pauze viel ons een groote ver rassing ten deel, nl. dat de heer Adriaan Hoilaers, de hier bekende baritonzanger aan de Opera te Dusseldorf, zich bereid had verklaard een tweetal solonummers te zingen. Dat dit onverwacht optreden van dezen zanger in den smaak viel, spreekt vanzelf. Een daverend applaus weerklonk na elk nummer. Hierna werd het programma verder afgewerkt en kregen wij een 3-tal lie deren voor koor te hooren, welke stipt werden uitgevoerd. Vooral trof het ons, dat er precies op maat werd gezongen, een bewijs dat de directeur het koor in zijn macht heeft. Vervolgens mochten wij aanhooren „Avondlied", solo voor sopraan, dat zei halfluid We maken een omweg en komen van den anderen kant weer aan ons doel, dan worden de minuten tot een uur en dat uur zal sneller heenvliegen dan deze wagen. Ze namen een razend tempo en Edith had een gevoel, alsof ze in de volgende seconde er uit geslingerd zou worden. Ze vreesde echter heelemaal niet, maar zag alleen naar het gezicht van haar buurman, dat nu een harde uitdrukking had aangenomen en als uit steen was gehouwen. Soms echter bewoog hij de lippen voor een enkel woord. Nog sneller ja. U hebt wel moed. Ik heb vertrouwen. Toen stopte hij. Neemt u het stuur, miss Edith, u kunt het, 't is heel gemakkelijk. Als we alleen waren. Ja, zoo, de oude heer. Nu lachten ze beiden als twee kame raden, en toen ging het in dolle vaart verder. Eens raasden ze op een stroo- breed van een grooten steen voorbij, maar Edith merkte wel, dat het met op zet gebeurde om haar zenuwen te be proeven, en ze leunde diep ademhalend in de kussens. Toen Edith 's avonds haar vader goeden nacht wenschte, streek de oude heer haar over het donkere haar en keek haar uitvorschend aan. Zul je goed slapen vannacht, Edith? Waarom niet, papa Hm, die dolle autorit zit me nog in de leden, ik hoop, dat het jou met den zeer zuiver werd gezongen en moest worden gebisseerd. Tot slot volgde nog een aardig too- neelstukje voor acht meisjes, „Mejuf frouw Nihiel", dat een kijkje gaf in een schoolklasse, waar het voor de on derwijzeres niet altijd aangenaam kan genoemd worden. Ook dit twee-actertje werd vlot gespeeld. „St. Agnes" mag met voldoening op dezen goed geslaagden avond terug zien. De Vlam. In het Alhambra wordt van morgen avond tot Dinsdag vertoond de film „Vlam" met Pola Negri in de hoofdrol. De „Telegraaf" schrijft o.a. De re gisseur Ernst Lubitsch dwong de ac teurs Pola Negri, Thimig en Abel tot gedempt spel, met halve gebaren en schuwe blikken, en richt daardoor alles op één doel het milieu. De scène vertoont een eigenaardige mengeling van oud-Weenen en oud- Parijs, Ferdinand Waldmiiller en Con stants Guys. Het is een kunst, die niet de aandacht wil trekken en juist daar om volkomen is. Het milieu bepaalt zich hier niet tot een aardige omgeving, maar neemt ook de handeling en het spel der personen dermate in zich op, dat er een eenheid van sentimenteeie, ger.re-achtige bekoring ontstaat. In de zen uitgebreiden zin wordt het drama in de film een milieu-stuk. in deze essentieèle stylistische wending lijkt mij de bijzondere beteekenis van het geval te liggen, dat alle vrienden van de bioscoop tot nadenken moet stemmen. Het „Hbld." zegt van deze film het volgende Het is wel eigenaardig, maar als de Duitschers een rolprent maken die in het verleden speelt, weten ze waar Abram de mosterd moet halen. Dan bereiken zij fraaie resultaten, vooral als een Pola Negri de hoofdrol speelt, en in samenwerking met Lubitsch voor een serie tafereeltjes zorgt, waar zelfs de meest critische geest pleizier van heeft. Bijzonder goed is in „yiam" ook het spel van den vriend van den componist, een jonge bon-vivant, die met zijn hand schoenen, zijn wandelstok en zijn hooge hoed altijd bij zich, het leven doorgaat. Ook de jonge componist wordt goed uitgebeeld, maar de baatzuchtige, we reldwijze vriend èn Pola Negri dragen m. i. deze voortreffelijke film, die nieuwsgierig maakt naar wat deze actrice er met Lubitsch van heeft ge maakt in Holieywood. Eén ding is ze ker voor de Duitsche filmindustrie is het vertrek van dit tweetal begaafde menschen een onherstelbaar verlies geweest. Heden is hier van Newcastle aange komen het Engeische stoomschip „Pres to" met een lading steen-kolen voor de gasfabriek. Provinciate Staten. In de najaarsvergadering van 192Z besloten de Staten om voor sommige ambtenaren, die op 1 Juli 1922 in denst der provincie waren, de voorschriften van de tot dusverre gegolden hebbende provinciale pensioensbepalingen van kracht te doen blijven, voor zooveel die bepalingen op het oogenblik hunner pensionneering aanspraak geven op een hooger pensioen dan de pensioenwet 1922. Dit besluit werd ter Kon. goedkeu ring verzonden. D.d. 4 Januari 1924 be richtte de minister van binnenlandsche chauffeur niet net zoo gaat. Daarop nam zij in een lagen stoel plaats en vouwde de handen over haar knieën. Ja papa, die man boeit me werke lijk en ik geloof vast, dat het weder- keerig is. Dat mag de hemel weten, hij heeft je naar alle regelen der kunst het hof gemaakt. Neen, dat niet. Maar er is iets, dat wij beiden gemeen hebben. Sport, bromde de advocaat en Edith lachte vluchtig. Dat is alleen een andere uitdruk king voor hetzelfde hij weet wat hij wil en dat uit zich ook lichamelijk. We moeten elkaar in ieder geval nader leeren kennen. In Claudius werd de jurist gewekt Vóór alles moet ik zijn omstandig heden nader leeren kennen. De heele huishouding is wel schitterend, maar er zijn geluksridders, die hun laatste cent op één kaart zetten en ik heb geen lust met mijn dochter, ook nog mijn vermo gen aan een avonturier te schenken. Laat ons dus verstandig praten. Je zult gelegenheid hebben hem te leeren ken nen, om mij kun je met hem in die auto razen, ik heb genoeg vertrouwen in je. Ais hij echter jou tot vrouw wil hebben, moet hij eerst zoo goed wezen mij zijn financiën bloot te leggen, want met die villa en die auto ben ik niet tevreden, dat zijn even onzekere dingen als eeri roman van een onbekend auteur. En nu slaap wel, miss Edith, ik heb ais een zakenmensch gesproken. ]k vertrouw dat ook jij je verstand zult gebruiken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1